NU MET (25} VOORDEEL ARKS beschuit De nieuwe uitkeringen voor weduwen en wezen Zaug- en speelstuk op geslaagde ouderavond o.l.-school te Zierikzee Scheidende leerlingen ontvingen diploma ZIERIKZEE, 19-7. De leerlingen van de o.l.-school hebben dinsdag avond zich op voortreffelijke wijze gepresenteerd in de zaal van „Con cordia" met een zang. en speelstuk „Wij gaan samen naar de poppen- winkel", waarin originaliteit, per- fekte aankleding en vokale Pr^~ taties hand in hand gingen. Dit stuk - een kinderoperette als men wil - werd met veel bravour op de planken gebracht en had een mo raal, die - inwerkend op het jeug dig gemoed - zijn nut kan hebben, nl. dat het sparen grote voordelen bieden kan. In de poppenwinkel staan - ver pakt in fraaie dozen - de „poppen te wachten op koopsters of kopers. Er dient zich een klein meisje aan, dat zo graag een pop wil hebben voor een ziek vriendinnetje, maar het geld ontbreekt. De poppen ne men - als de zaak gesloten is - dan zelf het initiatief en gaan voorstel lingen geven om het geld bijeen te brengen. Deze trouvaille bood ge legenheid verschillende leerlingen in solistische scènes of en groupe voor het voetlicht te brengen. Een koortje van leerlingen zorgde voor de vokale entre acts en het mag gezegd, dat kennelijk aan de zang les heel veel aandacht wordt be steed op de o.l.-school, getuige de goede prestaties. Moeilijkheden tijdens cursusjaar Ter inleiding van de avond had de voorzitter van de oudercommis sie de heer G .Huurling gewezen op de vele problemen, waarvoor de leerkrachten zich in het afgelopen cursusjaar zagen geplaatst. Er wa ren ziektegevallen en gebrek aan onderwijskrachten deed zich voor, zodat het niet altijd gemakkelijk was de zaak draaiende te houden. Soms moest vrij-af worden gege ven, maar dat deed men bepaald niet graag. Spr. bracht dank aan het schoolhoofd, de heer G. H. Breetvelt en zijn staf. Na het ver trek van de heer A. Paauwe - die hij een rustige levensavond in ge zondheid toewenste - te hebben ge memoreerd, gaf de voorzitter uiting aan de hoop dat de moeilijkheden bij het onderwijs op school door aantrekking van nieuwe leerkrach ten zal kunnen worden opgelost. Hij deed een beroep op de jeugdige onderwijzers niet te snel te ver trekken. Hij herinnerde aan het St. Nicolaasfeest en de gemaakte schoolreisjes en dankte de ouders voor de gaven, die zulks mogelijk maakten en de leiding, die voor een zware taak stond. De diploma-uitreiking Een opwekkend element in het programma vormde verder het op treden van een eigen orkestje, com pleet gemaakt met enkele aange trokken krachten. In de pauze werd een verloting gehouden van gemaakte werkstukken op de hand werkles. Hoogtepunt van de avond vormde de uitreiking van de diplo ma's aan de leerlingen, die de school gaan verlaten. Het schoolhoofd wist hierbij de juiste toon te treffen en gaf nog een handvol vaderlijke vermanin gen mee aan de scheidende leer lingen, waarvan het merendeel is bestemd voor andere onderwijsin stellingen. Aan het slot van de uiterst geanimeerde avond bracht de voorzitter hulde aan de „Koe belstaf", zijnde degenen, die met de leiding waren belast tijdens het zo geslaagde kamp in de „Koebel". Dank werd gebracht aan het on derwijzend personeel hierbij be trokken en de dames mevr. v. d. Werve-Schouls en mevr. Verheijen- de Moor, die op zeer deskundige wijze zorgden voor de „warme hap" De jeugd onderstreepte een en an der met pittige „yells", die men in het kamp ook vaak op geëigende momenten hanteerde. De voorzitter sprak een kort slotwoord, waar mede de gezellige en hartverwar mende ouderavond, die werd bijge woond door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester en de beide wet houders, zijn einde vond. Woensdag kwam de jeugd nog even op school om de rapporten te halen en daarna begon de vakantie. Eierprijzen gingen omhoog UTRECHT, 20-7. De voorzitter van het Produktschap voor Pluim vee en Eieren de heer H. H. Gar- relds, heeft vanmiddag in de open bare vergadering van het Produkt schap in Utrecht medegedeeld, dat de eierprijzen sinds 1 juni jongstle den weer op een bevredigend peil liggen. Voor het eerst sinds decem ber van het vorig jaar is de grens van f 2 per kilogram weer gepas seerd. De heer Garrelds dankt de stijging van de eierprijzen onder meer aan de teruggang van de Duitse produktie en aan het koele weer. Ingezonden mededeling ^CENT. OP UW WAARDEBON DE EVAKUATIE VAN BLANKEN UIT KONGO Velen wachten ontwikkeling af GENEVE, 20-7. Het hoofdkwar tier van de Liga van Rode-Kruis verenigingen te Genève heeft be kendgemaakt, dat tot woensdag bijna 20.000 personen, in hoofdzaak vrouwen en kinderen, uit Kongo naar België zijn teruggekeerd. Per dag worden met vliegtuigen 2.500 tot 3.000 personen uit Kongo afgevoerd. Naar schatting bijna 23.000 Euro peanen hebben in de afgelopen 14 dagen een toevlucht in zeven aan Kongo grenzende Afrikaanse lan den gezocht. Chinese troepen over Nepalese grens 'KATMANDOE, 21-7. Chinese troepen zijn kortgeleden het Nepa lese grensdorp Rioe binnengetrok ken en hebben met geweld een grenspaal 1,5 km. naar het zuiden verplaatst, zo is in Katmandoe ver nomen. De Chinezen zouden voorts docu menten hebben meegenomen, waar uit blijkt dat Rioe tot Nepal be hoort. Zij zouden de dorpelingen hebben verteld dat Rioe een Chi nees dorp is en dat de bewoners naar het zuiden konden gaan als zij zich hiermee niet konden vereni gen. Vele uitgewekenen willen voors hands niet naar Europa terugkeren, maar geven er de voorkeur aan in Afrika te blijven, om aldaar de ver dere loop der gebeurtenissen af te wachten. KERKNIEUWS Ger. Gemeenten OOSTERLAND. Beroepen: kan didaat W. J. C. Bosschaart te Wolphaartsdijk, MARKTBERICHTEN Veiling van 20 juli 1960. Aanrdappelen gr. f 12-16; Andij vie I f 9-11; Rode kool f 8-10; Uien f 19; Tomaten f 60-61; Postelein f 36; Rabarber f 6-10; Princessebo- nen f 45-51; Stamsnijbonen f 84; Stambonen f 38; Waspeen f 18-20; per 100 kg. Ontario f 160-175; Early Laxton f 105-115; Rode bessen f 115-130; Kruisbessen f 80; Yellow KL IB f 70, Yellow val f 10-34; Oomskin- derpeer val f 27; per 100 kg. Bloemkool f 24-45; Komkommers f 8-18; Sla f 3-5; per 100 stuks. Bospeen f 18-19; Bosselderij f 8; per 100 bos. Frambozen f 0,43 per doosje. Perziken f 0,12-0,27 per stuk. Gerekend van 1 april 1960 af zul len de uitkeringen aan weduwen en wezen opnieuw worden verhoogd. Aangezien de juiste bedragen per april 1960 nog niet waren vastge steld, heeft de regering goedgevon den van die maand af voorschot ten te verstrekken, opdat belang hebbenden tenminste gedeeltelijk in staat waren de kostenstijging in verband met de verhoging der hu ren en andere prijsstijgingen te kunnen bestrijden. Te dien einde werd er aan de weduwen, die een pensioen ontvin gen op grond van de Algemene We duwen- en Wezenwet een voorschot verstrekt groot f 14,per maand als het betreft een weduwe met kinderen en groot f 9,voor eeq weduwe zonder kinderen. De berekening Voor 1 april ontving een weduwe met kinderen een uitkering groo^ f 164,per maand; de nieuwe uit-? kering zal bedragen f 183,per maand, hetgeen een vooruitgang betekent van f 19,per maand. Zoals gezegd bedroeg het uitge keerde voorschot f 14,per maand; dit nu wordt verrekend met het tegoed hetwelk ontstaan is door de verlening van terugwerkende SPORT KORFBAL S.D.K.B. Burgh III-NOAD II 3-0 (Burgh III kampioen) Door een 3-0 zege op NOAD, is Burgh kampioen geworden van de 3e klasse. De zege kon ze pas na de rust bereiken, daar voor de rust Burgh ondanks een overwicht geen kans zag om te scoren. Burgh krijgt al spoedig na het begin een veldoverwicht, doch tot doelpunten komen ze niet. Vooral schoten van de dames missen. B. Landman zoekt het in verre scho ten, doch de wind laat elk schot rare capriolen maken. Bovendien hapert er nogal het een en ander in de B-aanval. Bij een plotselinge NOAD-aanval krijgt Corrie v. d. Linde een goede kans, doch ook zij weet de juiste richting niet te vin den. Na de rust is er nog maar wei nig animo om eindelijk eens een goede aanval op te zetten. Na 10 minuten spelen ziet Corrie Slager kans om de mand te doorboren. NOAD komt fel opzetten, doch Jaap Rijnberg redt zeer veel in de verdediging. B. Landman verhoogt dan de score tot 2-0, waarna vlak voor tijd uit een doorloopbal Jan Hart de eindstand op 3-0 brengt. A. v. d .Weel ziet nog een doelpunt afgekeurd wegens lopen. Eindstand 3-0. Burgh II-MEVO I 5-1 De met veel spanning tegemoet geziene wedstrijd Burgh II-MEVO I is in een verdiende 5-1 zege voor de groen-witten geëindigd. MEVO miste een heer en een dame terwijl Burgh een dame miste. De inval sters en invallers deden voor de anderen niet onder. Jammer dat enkele heethoofden elkaar het le ven erg onaangenaam maakten, waartegen de scheidsrechter niet optrad. Het begin is overdonderend voor MEVO en het ziet er voor Burgh maar slecht uit. Als Simmers en kele malen doorbreekt mist hij de korf op een haar. Na 10 minuten heeft hij met een zeer ver schot meer succes en het doelpunt bete kent een 0-1 stand die zeer ver diend is. Hage scoort eveneens doch nu wordt het doelpunt afgekeurd wegens gedekt schieten. Burgh ziet toch kans om het spel in haar voor deel te verplaatsen en B. Landman ziet kans om van onder de korf te scoren (1-1). De vakwisseling heeft tot gevolg dat de rollen nu omke ren. Een fel aanvallend Burgh ziet al spoedig een 2-1 voorsprong aan tekenen door C. Rijnberg. N. v. d. Graaf mist drie maal een vrije kans. MEVO zit opeens ver in de put en niets lukt meer bij de oran je-witten. Zelfs een dot van een kans mist mej. v. d. Woestijne. Burgh speelt een prima partij en C. Rijnberg schiet ook no. 3 in de korf (3-1). Ook bij Hans d© Oude zit het niet mee, hij mist twee pracht kansen. Na de rust wordt het al spoedig 4-1 door Jan vah Nieuwenhuize. Het spel wordt ont sierd door enkele onsportieve har%- delingen, doch op het spel heeft d(t weinig invloed, daar Burgh veel sterker blijft. Weer mist Hans de Oude pracht kansen, evenals J. van Nieuwenhuize. Tot aan het einde toe blijft het een ruige boel' en er valt alleen'nog te vermelden dat J. van Nieuwenhuize vlak voor tijd de eindstand op 5-1 brengt. Om het kampioenschap van Schouwen-Duiveland (junioren) Burgh A-WIK A 6-3 De beide juniorenkampioenen hebben elkaar in een sportieve strijd voor de eerste maal ontmoet. Burgh was sterker, doch tegen het einde lukte het bij WIK ook vrij aardig. Han v. d. Zande zorgde al spoe dig voor een 2-0 voorsprong, die Cora Bouwman voor de rust ver hoogde tot 4-0. Na de rust benutte Dick de Meij een strafworp (5-0), waarna Willy v. d. Weel de stand op 6-0 bracht. In het laatste kwar tier doelpuntten Dies Feijtel, Wim Berrevoets en Piet Berrevoets te gen. Eindstand 6-3. kracht tot 1 april 1960 van de ver hoogde uitkering. Per augustus 1960 zal een weduwe met kinderen dus kunnen rekenen op uitbetaling van een pensioen groot f 183,plus het ontstane tegoed over vier maan den (april, mei, juni en juli, na af trek van het genoten voorschot) bedragende vier maal f 5,to taal f 203,—. De weduwe zonder kinderen ont ving vóór 1 april een bedrag van f 110,50. Gerekend van april af wordt dit bedrag gebracht op f 126,een stijging dus van f 15,50 per maand. Hierop werd reeds ge noten een voorschot groot f 9, per maand. Het verschil van f 6,50 per maand zal in augustus 1960 worden uitbetaald, tegelijk met de nieuw vastgestelde uitkering. Zij zal kunnen rekenen op uitbetaling in die maand van f 126,plus (vier maal f 6,50) f 26,— f 152,—. Ook de wezen Wezen tot 10 jaar bntvangen voortaan f 40,50 per maand, het geen een stijging betekent van f 4,— per maand. Wezen van 10 tot 16 jaar ontvingen voorheen f 55, en zullen voortaan f 61,per maand in handen krijgen, een stij ging dus van f 6,— per maand. We zen van 16 tot 27 jaar ontvingen f 72,hun uitkering komt te lig gen op f 80,— per maand, zodoende een stijging van f 8,per maand. Ook deze herzieningen treden in werking op 1 april 1960, zodat hier voor een tegoed ontstaat van en kele guldens. Zij ontvingen een voorschot van respectievelijk f 3,—, f 4,50 en f 6,zodat in de maand augustus zal worden uitbetaald resp. f 44,50, f 67,— en f 88,—. V oedseltransporten naar Kongo vertrokken SCHIPHOL, 20-7. Op verzoek van de Verenigde Naties is Zwit serland begonnen met het verzen den van voedsel naar Kongo. Maan dagmiddag is een DC-6b machine van de Swiss Air van Zurich naar Leopoldsville vertrokken met een lading van enkele tonnen melk poeder als een eerste geschenk van de Zwitserse regering. Vandaag begint Swiss Air een luchtbrug, die tot 25 juli zal duren, met een DC- 6a vliegtuig. Dit heeft een capaci teit van 11% ton. Op de terugreis van iedere vlucht zal de machine vluchtelingen naar Europa mee nemen. RECHTSZAKEN Paedagogische straf voor baldadige jongelui ASSEN, 20-7. Vier jongens van 16 tot 19 jaar hebben vanmorgen terecht gestaan voor de Asser po litierechter wegens baldadigheid. In het begin van deze maand wa ren ze door cafébezoek in een vro lijke stemming gekomen, waarbij één zover ging dat hij zulke on vriendelijke taal sprak, dat de an deren zich er aan ergerden. In deze stemming kwamen zij op het idee een viertal meisjes uit een andere provincie een bezoek te brengen. Zij jaagden de meisjes zo'n angst aan, dat één van hen voor een ze nuwschok moest worden behan deld. De hoofdschuldige van deze bal dadigheid werd vanmorgen ver oordeeld tot zes weken gevange nisstraf, waarvan vier voorwaarde lijk. De anderen kregen vier weken waarvan drie voorwaardelijk en een paar geldboeten. Als bijzondere voorwaarde werd echter gesteld, dat de jongelui de meisjes ieder een boek over de provincie Drenthe moesten geven als vergoeding voor de onheuse bejegening. Het aantal kijkers en luisteraars DEN HAAG, 21-7. Op 1 juli wa ren er bij de dienst luister- en kijkgelden 691.323 televisietoestel len aangegeven tegen 678.787 op 1 juni van dit jaar. Gisteren, 20 juli werd het 700.000ste toestel aange meld. In de eerste helft van 1960 wer den 106.557 t.v.-ontvangers gere gistreerd, d.w.z. acht procent meer dan in het corresponderende tijd vak van 1959, toen de oogst 98.614 bedroeg, aldus een communiqué van de P.T.T. Apart kerkje De bisschop van Lulea in noord-Zweden, waar de no madische Lappen wonen, heeft daar midden in het af gelegen gebied een kerk in gewijd die in kegelvorm - karakteristiek voor de wo ningen der nomadische Lap pen - uit berkenstammen is opgetrokken met een dak van berkenschors. Een vijf tigtal mensen kan er een zitplaats op de grond vin den. Onder het enige raam-, op het oosten, staat een al taar. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE M.c. „Sparta" organiseer! weer oriënteringsrit Het bestuur van de M.C. „Spar ta" organiseert op zaterdag 23 juli a.s. weer een oriënteringsrit voor auto's, motoren en scooters. Gere den wordt onder de bepalingen van het K.N.M.V.-reglement, met een gemiddelde van 30 km. per uur. De route is ongeveer 60 km. lang en is uitgezet over goede wegen. De start vindt plaats om 14.30 uur bij de .Graanbeurs". Vanaf heden staat de inschrijving voor deze rit open bij het secretariaat der vereniging („Huis van Nassau"). SCHARENDIJKE Concert „Sursum Corda" De gemengde zangvereniging „Sursum Corda" hoopt a s. zater dagavond bij gunstig weer een con cert ten gehore te brengen in de muziektent. Gehoopt wordt op stille aandacht, daar dit vooral bij zang belangrijk is. OOSTERLAND Uitreiking E.H.B.O.-diploma's OOSTERLAND. Aan een vijftal dames en heren werd vorige week het E.H.B.O.-diploma uitgereikt, nadat enige dagen tevoren een exa men was afgenomen door dokter Huismans te Goes. In verband met ziekte van de heer ten Hove, de instructeur, die de lessen gaf, werd aan deze uitreiking geen officieel tintje gegeven. Wel werd de cur sisten een boekenbon geschonken. Begonnen met 17 cursisten zijn door verhuizing en andere reden ver- scheidenen afgevallen. Van de he ren verwierven Jan van Dijke Jacz. en KI. Bierens het diploma, en van de dames mevr. A, Dorst-Capelle, mej. Geertje Stouten Jand. en mej. D. J. M. Boogert te Bruinisse. Of schoon zij een keurig examen af legde kon aan mej. Janny van der Have Gillesdwegens te jeugdige leeftijd, het diploma nog niet wor den gegeven. Aanbesteding riool-installatie Op woensdag 10 augustus a s. zal de aanbesteding plaats vinden van het bouw- en waterkundig werk van de te bouwen rioolwaterzuive ringsinstallatie alhier. Evenals op enige andere plaatsen op het eiland zal ook in Oosterland het systeem- Pasveer worden toegepast. De in stallatie zal verrijzen op een per ceel bouwland gelegen tussen de Lage Rampertseweg en het Lau- rensweegje. De aanbesteding zal plaats hebben namens het gemeen tebestuur door de Centrale Dienst té Zierikzee. ZONNEM AIRE Concert boerenkapel „N. en U." De Boerenkapel van de muziek vereniging „Nut en Uitspanning" is voornemens om op zaterdag 23 juli a.s. te 7 uur (bij gunstig weer) in de tent te concerteren. BROUWERSHAVEN Oliebollen voor „Apollo" De muziekvereniging „Apollo" té Brouwershaven zet haar aktiviteit ter versteviging van het uniformen fonds voort in de vorm van een oliebollendag, welke a.s. zaterdag 23 juli zal worden gehouden. Om de eetlust bij de bewoners op te wekken zal het korps met drum band (terwijl een aantal dames de verkoop van het gebak ter hand zullen nemen) een mars door de ge meente maken, welke te plm. twee uur des middags een aanvang zal nemen. Botsing tussen personenauto en vrachtauto Op de hoek Haven z-zijde-Poort- dijkstraat had dinsdagmiddag een aanrijding plaats tussen een perso nenwagen en een G.M.C. van de fa. B. te Renesse. Laatstgenoemde wa gen reed, om te worden geladen, achterwaarts langs de haven terwijl de personenwagen uit de Poortdijk- straat komende van achter tegen de G.M.C. reed .Door de geringe snel heid deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De rechterkop- lamp van de personenwagen werd vernield'. De rijkspolitie stelde een onderzoek naar de schuldoorzaak Pleidooi voor meer radio en televisie voor platteland ALMELO, 20-7. Op de landdag van de Plattelandsjongerengemeen- schap Overijssel, die vandaag in Almelo is gehouden, heeft dr. K. van Dijk, privaat-docent aan de universiteit te Groningen, een in leiding gehouden over de radio en televisie. Deze ontwikkelingsmedia werden vervolgens aan de hand van ge stelde vragen besproken door een forum, bestaande uit ds. J. Vuyst, ned. herv. predikant te Almelo, voorzitter; mevr. G. G. Jonkhans- Steenbergen, hoofd-bestuurslid van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen; mevr. Coos Mulder, mede werkster aan radio en televisie; de inleider dr. K. van Dijk en de heer Jaap Dubbelboer, medewerker aan radio en televisie. Onder meer kwam de wenselijk heid naar voren om het platteland meer in te schakelen bij het sa menstellen van de radio- en tele visieprogramma's, waarvoor dr. v. Dijk een nationale omroep noodza kelijk achtte. De landdag werd bijgewoond door ongeveer duizend leden van de or ganisatie. Verwachting tot vrijdagavond: Onbestendig Vrij veel bewolking met aanvan kelijk enige regen, morgen overdag plaatselijk enkele buien; matige, later af en toe vrij krachtige naar west ruimende wind; weinig ver andering in temperatuur. 22 juli. Zon op 4.46, onder 20.46. Maan op 3.49, onder 19.35. Nieuwe maan: 23 juli te 19.31. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 22 juli 2.38 v.m. 14.47 n.m. BROUWERSHAVEN: 22 juli 2.02 v.m. 14.26 n.m. Springtij: 26 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-7. Achter de rand- storing, die woensdag veel buien veroorzaakte breidde zich een rug van hoge luchtdruk over onze stre ken uit, waardoor tegelijkertijd een gebied met opklaringen meekwam. Hierachter volgt een oceaanfront met een regenzone, die intussen tot de Ierse zee is doorgedrongen. Ver wacht wordt dat dit front donder dagavond de Nederlanse kust be reikt. Morgen zal na de frontpas sage de wind naar zuidwest tot west draaien en maritieme lucht blijven aanvoeren waarin, naast opklaringen, ook weer enkele bui en voorkomen. De temperaturen bereiken ongeveer dezelfde waar den als vandaag. Ingezonden mededeling Wij op Schouwen-Duiveland eten Arks tracteert op de „Ruyter vruchten hagelslag". Vraag uw winkelier. Engels commentaar op Kongo niet hoopvol LONDEN, 20-7. De Londense „Times" acht het gevaar niet denk beeldig dat in geval van een bur geroorlog in Kongo - Katanga tegen de centrale regering Afrika in de koude oorlog zal worden betrok ken. „Het ergste wat Kongo kan over komen is een burgeroorlog tussen de delen die Loemoemba en die Tsjombe steunen. Het zou er toe kunnen leiden dat een partij door het communistische blok, en de an dere door de westelijke landen ge steund wordt. Op deze wijze zou Afrika in de dan niet eens zo kou de oorlog worden gesleurd". „Het gevaar is niet denkbeeldig, het vooruitzicht is afschuwelijk". „De Afrikaanse nationalisten bui ten Kongo steunen openlijk Loe moemba. Van de43uropeanen wordt beweerd dat zij heimelijk Tsjombe steunen". .Erkenning van de regering van Katanga door België of militaire hulp uit Rhodesia zou voor Tsjombe de doodskus zijn". „Op de lange duur behoort Kongo één gebied te worden. De Belgen hebben Kongo als een economische eenheid georganiseerd. En wan neer de rijkere gebieden als Ka- tanga worden afgekapt zal het ove rige deel terugvallen tot een ach terlijk landbouwgebied", aldus „The Times". Capri's probleem De burgemeester van Capri heeft het dragen van schoenen of sanda len met houten zolen op straat ver boden. Dit op aandringen van bui tenlandse toeristen die vonden dat het geklepper de rust van het eiland verstoorde. Ook Argentinië heeft zich, in antwoord op een verzoek van de secretaris-generaal der V.N., Ham- marskjocld, bereid verklaard tien piloten ter beschikking van de V.N. voor de strijdmacht in Kongo te stellen. De piloten, die behoren tot een verkennings-eenheid, zullen spoedig naar Leopoldstad vertrek ken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1