Kongolese senaat wijst eventuele Russische interventie met kracht af DE ZIERIKZEESCHE COURANT BELGISCHE MINISTERRAAD VERGADERT OVER TOESTAND IN KONGO V.N.-troepen in Kongo: „heilzame uitwerking" Gesprek over gemeenschappelijke landbouwpolitiek in Europa Kongo woensdag in Veiligheidsraad Zuid-Afrika krijgt reuzentelescoop Veel blanken uit Kongo naar Zuid-Afrika DE VEILIGHEIDSRAAD OVER CUBA DINSDAG 19 JULI 1960 116e jaargang No. 18804 ZIERIKZEESmSNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 C9nt. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs IS ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, iel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N V. Drukkerij v./h. Lakenmen 6 Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Verklaring van Bunche Kamer eist terugtrekking Be'gische troepen BRUSSEL, 18-7. „De Kongolese senaat w(Jst met kracht elke even tuele Interventie van de Sowjet- UnJe ln de binnenlandse zaken ln Kongo af". Dlt heeft de voorzitter van de senaat, Ileo, maandag ln een telegram aan de V.N.-verte genwoordiger in Kongo, Ralph Bunche, medegedeeld. In het telegram wordt gezegd dat de Kongolese senaat eenstem mig de volgende motie heeft aan genomen naar aanleiding van de eis van de Kongolese minister president om onmiddellijk de Bel gische troepen terug te trekken, daar anders een beroep zou wor den gedaan op de Sowjet-Unie: 1. De Kongolese senaat bevestigt zijn wens dat de Belgische troepen onmiddellijk uit Kongo worden teruggetroken, 2. Bevestigt het besluit van de Veiligheidsraad de orde in Kongo alleen te doen handha ven door V.N.-troepen, 3. Keurt het ultimatum van 24 uur af, dat de Kongolese rege ring heeft opgelegd aan de se cretaris van de V.N. in Leo poldstad. 4. Wijst met kracht elke even tuele tussenkomst van de Sow jet-Unie in de binnenlandse zaken van Kongo af. De voorzitter van de senaat heeft voorts in een telegram aan presi dent Kasavoeboe en minister-pre sident Loemoemba het verzoek van de Kongolese senatoren overge bracht naar Leopoldstad terug te keren „waar uw aanwezigheid door ernstige kwesties wordt geëist". Beiden verblijven sinds zaterdag in Stanleystad. Vertrek Belgische troepen ge-eist De Kongolese kamer van afge vaardigden heeft maandagmiddag in een motie geeist dat de Belgi sche troepen binnen 12 uur uit Kongo zullen worden teruggetrok ken. Ten aanzien van de verbre king van de betrekkingen met Bel gië zei de kamer dat hierover slechts een beslissing kan worden genomen ln een gezamenlijke ver gadering van kamer en senaat, welke bijeenkomst onmiddellijk dient te worden gehouden. In Leopoldstad wordt vernomen dat de Kongolese kamer en senaat reeds dinsdag deze gezamenlijke vergadering zullen houden. Ten aanzien van Katanga eist de kamer in een motie, dat troepen van de V.N. daar zullen worden toegelaten om de Belgische mili tairen te vervangen. Kongolees beroep op Rusland niet uitgesloten BRUSSEL. 18-7. De Belgische ministerraad heeft maandagmor gen bijna vier uur achtereen ver gaderd. Na afloop van de bespre kingen werd niet zoals gebruike lijk een communique uitgegeven. Ook de ministers legden gee:? ver klaringen af. De toestand is te eiristicr". zeide een van de ministers toen hem om commentaar werd gevraagd. Tijdens de kabinetsvergadering begaven premier Eyskens en de minister van Landsverdediging, Gilson, zich naar het koninklijk palels om door koning Boudewijn te worden ontvangen. De Belgische minister van Ge zondheidszaken, de heer Meyers, zei nog in antwoord op verdere vragen van journalisten: „We heb ben de vraagstukken bestudeerd". Onze positie blijft onveranderd. Er zijn geen nieuwe elementen". De Interventiekansen Eerder op de ochtend werd van officiële zijde in Brussel meege deeld, dat „onder bepaalde om standigheden" eon Kongolees ver zoek om Russische interventie mo gelijk was. Uit Leopoldstad kwam later het bericht dat de Kongolese minister president Loemoemba, in een brief aan de V.N.-vertegenwoordiger Ralph Bunch had gedreigd met een beroep op Moskou „indien de V.N.- troepen er niet voor zouden zorgen- dat de Belgische militairen voor dinsdag 19 juli uit Kongo zouden worden teruggetrokken". In een bericht uit Washington aan de New York Times wordt maandag gezegd, dat het Ameri kaanse leger 4 500 man heeft aan gewezen „voor het behandelen van de atoomladingen van de Navo- strijdkrachten in Europa". Dit zijn de ladingen voor diverse kernwa pens, zoals bestuurbare projectie len, raketten en kernwapens die tot de uitrusting van vliegtuigen be horen. NEW YORK, 18-7. De secretaris- generaal der Verenigde Naties, de Zweed Dag Hammarskjoeld, heeft in een rapport medegedeeld dat zich thans 3.500 man „goed uitge ruste V.N.-troepen", afkomstig uit Ethiopië (460 man), Ghana (770), Marokko (1.250) en Tunesië (1.020), in Kongo bevinden. Zij zullen woensdag worden versterkt met het 635 man sterke Zweedse batal jon, dat deel uitmaakt van het V.N.-leger in Gaza, aan de Egyp- tisch-Israëlische grens. Ook de Zweden zullen per vliegtuig naar Leopoldstad worden overgebracht Hammarskjoeld verklaart dat de aankomst der V.N.-troepen ln Leo poldstad reeds een „heilzame uit werking" heeft gehad en dat de „toenemende erkenning van de rol dezer militairen voor het herstel van rust en orde in Kongo ertoe zal bijdragen de doelmatigheid van hun optreden te verhogen". Hammarskjoeld verklaart verder dat hij in verbinding staat met de regeringen van 27 landen, die troe pen voor Kongo of het zenden van levensmiddelen hebben toegezegd. Vliegramp in Denemarken Zaterdag Is een Deens pas sagiersvliegtuig met negen inzittenden ter hoogte van Kopenhagen in de Sont ge stort. Slechts de piloot heeft er bij deze ramp het leven af kunnen brengen. Op deze fotocombinatie zien we het wrak van de machine, nadat het op het droge was getrokken en de portretten van drie der in zittende voetballers, de Olympische deelnemers: Borge Bastholm, Per Funk Jensen en Ame Karlsen (V.l.TLT.). Twee Amerikaanse mefsjes hebben op opzienbarende wijze nieuwe zwemrecords gevestigd tijdens wedstrijden in Indianapolis. Het zijn rechts de dertienjarige Donna de Varona, die in 5 min. 6,5 sec een nieuw record vestigde op de 400 meter wisselslag persoonlijk. En links de zeventienjarige Lynn Burke die in de tijd van 2 min. 33,5 sec. een nieuw wereldrecord vestigde op de 200 meter rugslag. BRUSSEL 18-7. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal dinsdag en woensdag de vergaderingen van de minister raden der Europese Economische Gemeenschap en van Euratom voorzitten. Het voorzitterschap van deze ministerraden wisselt halfjaarlijks, minister Luns zal ln de komende zes maanden als voorzitter optre den. De ministers zullen onder zijn leiding een eerste beschouwing wij den aan de definitieve voorstellen van de E.E G.-commissi'e voor een gemeenschappelijke landbouwpoli tiek van de zes landen Het ligt in de bedoeling dat ze een speciaal comité oprichten dat de besluiten Dierenidylle in Arnhems dierenpark ARNHEM, 18-7. In het Arnhem se Bur er s-dierenpark is het vijf tiende jonge Leeuwtje van het jaar onder ongewone omstandigheden geboren, aoordat de moeder haar weipje onverwachts en niet in af- zonuering, maar op haar buitenver. blijf temidden van haar soortgeno ten ter wereld heeft gebracht. Papa leeuw volgde het gebeuren met grote belangstelling en heette ais eerste het boi eiingske met zacht gegrom welkom. Direct daarop nam ny zelfs de anders aan moeder toe komende taak op zich om het jonge wicht schoon te likken. Toen moeder echter deze vader- .ijke zorg onvoldoende achtte, nam nj het initiatief terstond over en joltooide de schoonmaak. Toen dat jebeurd was, achtte papa leeuw iet nodig zich opnieuw verdienste- ijk te maken en nam hij tot grote jntsteltenis van de toeschouwers Let jonge leeuwtje in zijn muil en Iroeg het, tot ieders opluchting, joorzichtig door het toegangsluik, lat inmiddels door een gewaar- ichuwde oppasser was opgetrok- en, naar binnen Toen hij direct laarna terugkeerde ging mama op Laar beurt naar binnen om haar onge spruit op te zoeken en verder .e verzorgen. NEW YORK, 19-7. De Veligheid3- aad zal woensdag bijeenkomen er behandeling van het Kongolese /raagstuk. De zitting is een dag ïitgesteld om de Kongolese gedc- egeerde b(j de Verenigde Naties, Thomas Kanza, en de Kongolese •taatssccretarls van Buitenlandse op het gebied van het gemeen schappelijke landbouwbeleid zal moeten voorbereiden. Dit comité zal, volgens een werkschema dat de ministers in mei hebben opgesteld, voor 15 oktober verslag moeten uit brengen. Kan seinen van zakbatterty opvangen JOHANNESBURG, 18-7 Januari van het komende jaar zal een reu zentelescoop bij Krugersdorp ten westen van Johannesburg in ge bruik worden genomen. Er bestaan in de wereld slechts twee radiote- escopen van dezelfde grootte, nl. één in de Verenigde Staten en één :n Woomera in Australië. Het 33 meter hoge gevaarte zal worden gebouwd door het nationale insti tuut voor telecommunicatie-onder- loek van de Raad voor weten schappelijk en industries! onder zoek te Pretoria, voor een bedrag van tussen de één en twee miljoen pond Het terrein is reeds aange kocht door de Zuid-Afrikaanse re gering en het werk aan de teles coop, welke door Zuid-Afrikaans personeel zal worden bediend, is reeds begonnen. Te Pretoria wordt verklaard dat 3e radiotelescoop in staat zou zijn seinen op te vangen van de sterkte welke een kleine zakbattery in enig punt ln de ruimte kan produceren. De reikwijdte van de telescoop zou 1,6 miljoen km. bedragen, doch in 1962 uitgebreid worden tot 6,4 mil joen km. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Vrees te leven, snaar vrees niet te sterven. JOHANNESBURG, 18-7. De Zuid- Afrikaanse minister van binnen landse zaken, Botha, heeft maandag in vei band met liet in grote getale binnenkomen van Belgische vluch telingen uit Kongo in de Unie van Zuid-Afrika verklaard, dat de aan hen geboden hulp door de vluchte lingen niet moet worden opgevat als een verplichting om zich perma nent in Zuid-Afrika te vestigen. Mochten zij hiertoe echter beslui ten, dan zou zulks van harte wor den toegejuicht. De minister deelde verder mede, dat de Zuidafrikaanse banken doende zijn met het zoeken naar een weg die de vluchtelingen in staat zou stellen enkele aankopen te doen met Kongolese franks. In tussen zal voor de vluchtelingen worden gezorgd totdat zij zelf in eigen behoeften zullen kunnen voorzien. Vroege appelsoorten aan Zeeuwse veiling KAPELLE, 18-7, Op de Zeeuwse fruitveilingen is maandag de aan voer van appels van het ras Yellow Transparant begonnen. De aanvoer was de eerste dag nog niet groot want er mochten enkel grote maten worden vei kocht Over het alge meen hangen er wel veel vruchten aan de bomen, waardoor juist h'et percentage grote vruchten niet 20 groot is. Overigens zal de aanvoer wel snel toenemen want met in gang van dinsdag mogen de vruch ten boven 55 cm. doorsnede wor den aangevoerd en met ingang van. donderdag a.s alle maten. Hiertoe is maandag besloten in verband met het snelle rijpen van de Yellow's. De eerste partijen ontmoetten maandag een goede belangstelling, vooral voor de binnenlandse markt. Voor de maat 65-75 mm. werd f 0,90 tot f 1 per kg. betaald en voor de maat 60-65 mm. f 0,65 tot f 0,80. Het vorig jaar begon de aanvoer van Yellow Transparant in Zeeland op 14 juli. NEW YORK, 19-7. Het schijnt wel zeker dat de Veiligheidsraad de klachten van Cuba inzake „econo mische agressie" tegen de V.S. zal verwijzen naar de organisatie van Amerikaanse staten (OAS). Van middag zal de raad stemmen over een Latijns-Amerikaanse ontwerp resolutie, waarin zulks wordt voor gesteld en waarin voorts een be roep op andere landen wordt ge daan, zich te onthouden van elke actie die de betrekkingen tussen Havana en Washington zou kun nen verslechteren. Het ontwerp werd maandag door negen van de elf leden van de raad gesteund, alleen de Sowjet- Unie moet haar mening nog ken baar maken. De Poolse afgevaardigde die al het woord heeft gevoerd, wilde niet zeggen, hoe hij zal stemmen. UITKOMST VOOR EMIGRANTEN Noodfonds „Wij komen" schoot weer te hulp GOES, 18-7. In samenwerking met het noodfonds „Wij Komen" heeft een ingezetene van Goes het voor een Nederlandse emigrant uit Australië, de heer J. K. Zembsch, mogelijk gemaakt naar Nederland over te komen voor een bezoek aan zijn bejaarde moeder, die ongenees lijk ziek is. De heer Zembsch emigreerde tien jaar geleden uit Goes naar Austra lië, waar hij weliswaar een bestaan heeft gevonden, maar niet in staat is een reis naar Nederland te finan cieren Binnen twëe dagen is het geld voor de heen- en terugreis bij eengebracht. Aangezien op zondag in Brisbane geen telegrammen be steld worden, heeft men via de 'aken, Andre Handi, die opweg wereldomroep te Hilversum telefo on naar de V.S., gelegenheid te nisch aan de heer Zembsch laten geven tijdig ln New York te zijn. 1 weten dat hij passage kan boeken. BTnnen enkele dagen wordt hij in Goes verwacht. Een moeder uit de Amsterdamse Jordaan zal eveneens in de gele genheid worden gesteld naar haar dochter ln Canada, die een ernstige hartoperatie moet ondergaan, te reizen. Een Nederlander die onbekend wenst të blijven, heeft het fonds toegezegd in drie noodgevallen reis geld beschikbaar te willen stellen. Automobilisten, die met panne langs de Westduitse wegen blijven staan, kunnen in het vervolg met een gele vlag aangeven dat zij hulp nodig hebben. Het sein met de gele vlag betekent een verzoek tot voor bij rijdende automobilisten om halt te houden en hulp te bieden. In Oostenrijk is het „sein met de gele vlag" reeds ingevoerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1