Gedeelte van nieuwe Delta-hotel te Haamstede in gebruik genomen HANNESJE Waar eens een boerderijtje stond Nederlandse troepen hielden manoeuvres in La Court ine STAD EN PROVINCIE LAATSTE NIEUWS STAD EN PROVINCIE LAND- EN TUINBOUW Vele mogelijkheden voor intensivering graslandbetlrijf Voor intensivering van het gras- landbedrijt zijn vele mogelijkheden aanwezig, bijv. door een doeltref fende bemesting en een daarbij aangepaste voederwinning Verder is een goede verzorging van het grasland van groot belang Het gevolg van deze intensivering is veelal een belangrijke produktie- verhoging per ha. en deze vraagt meer arbeidsbezetting. Een oplossing voor de gevolgen van do Intensivering kan worden gevonden in de opstelling van een weldeplan, waardoor de grasgroei wordt verspreid en dus niet alles ln een kort tijdsbestek komt. Het is begrijpelijk dat de mecha nisering, welke ook in het weide- bedrijf belangrijk is toegenomen, het voor de boer niet zo eenvoudig maakt uit de vele methoden van de verschillende machines een keuze te doen. Allereerst komt de vraag: hooien of inkuilen? Op vele bedrijven zul len maakt een geheel nieuwe ont wikkeling door met het verschijnen van de hakselmachines En hier komen wij bij een zeer belangrijk onderwerp, nl. met weinig werk prima kuilvoer en de bewaring van kuilvoer in houten silo's, hetgeen wij ln een volgend artikel zullen behandelen. Record-ledental Zeeuwse Rode Kruis Het ledental van het Zeeuwse Rode Kiuis heeft een record be reikt. Per 1 januari 1960 telde Zee land 21 793 leden (vj. 21.444), het geen neerkomt op 7,6 procent van de bevolking (v.j. 7,5). Dit is nim mer zo hoog geweest. Hiermee staat de kring Zeeland landelijk gezien nu op de tweede plaats ln j tegenstelling met het vorig jaar ut innuuen: up veie Decirijven zul- toen Zeeland de vierde plaats in- len belde gevallen moeten geschie- nam (z -Holland en Utrecht nl. den. Voor het hooien gaat de nieuwe ontwikkeling in het halverwege drogen op het veld, daarna schuur. drogen Dit schuurdrogen vergt ook een belangrijke investering, nl. voor motor, latten roos ter en aanleg van krachtstroomleidingen. Hier staat tegenover dat het risico van verlies op het veld veel geringer is gewor den, daar het halfdroge produkt na korte tijd reeds kan worden bin nengehaald. Ook voor de bewerking van het gemaalde gras zijn verschillende werktuigen aanwezig, nl. schud- ders, harkeerders en snelhooiers. Voor het bijeenbrengen van hooi en gras gebruikt men schuiven, die onmisbaar zijn voor een grasland- bedrijf. Schuiven kan zowel met een paard als met een trekker ge schieden. Maar nu hot inkuilen. Het inkui- SPORT Korfbal te Oosterland Dezer dagen speelden op het sportterrein „De Saele" te Ooster land de openbare lagere scholen van Oosterland en Dreischor een vriendschappelijke korfbalwed strijd die - tegen de verwachtingen in - met 6-2 door de thuisclub ge wonnen werd. Zonder alle anderen tekort te doen heeft de thuisclub deze over winning hoofdzakelijk te danken aan het voortreffelijke spel van Kees Zwager. Ook de twee doel punten die hij voor zijn club maak te, mochten er zijn. In deze wedstrijd bleek, dat on danks het gemis van een korfbal vereniging in Oosterland er bij de schooljeugd veel belangstelling is voor deze tak van sport. Het moet toch wel als een merk waardig verschijnsel worden opge- meikt, dat Oosterland nog steeds niet over een korfbalvereniging be- 6chikt. Hier ligt voor de s v. „Dui- veland" o.i. toch zeker een mooie taak. Met wat goede wil en activiteit moet het o.i. zelfs mogelijk zijn om het ledenaantal van de sportver eniging te verdubbelen. Als men bv. ziet wat in een kleine gemeen schap als Kerkwerve is bereikt, moet dit in het veel grotere Oos terland toch ook tot de mogelijk heden behoren .W.IK -Kerkwerve brengt zelfs vier twaalftallen op de been. Dat een deel van de Oosterlandse jeugd enthousiast is hebben wij tij dens en na afloop van de wedstrijd wel gezien. Prettig was het dit te mogen constateren en we menen namens geheel korfballend Schou- wen-Duiveland de hoop uit te mo gen spreken, dat het volgende sei zoen ook één of meer twaalftallen i uit Oosterland in de eilandelijke competitie vertegenwoordigd zul len zijn. Naar wij vernemen speelt de Oosterlandse jeugd maandagmid dag as. wederom een wedstrijd, ditmaal tegen en in Dreischor. stonden toen resp. no. 2 en 3, Fries land staat al enige jaren aan de kop). Ook ln aanmerking nemende dat Zeeland reeds zeven maal de eer ste plaats heeft bereikt in het ka der van de inzamelings-campagne, dan mag het bereikte ledental een fraai resultaat genoemd worden. Het landelijk percentage van het ledental per 1 januari 1960 bedroeg 5,8, zodat Zeeland er ver boven staat. Minimumprijzen voor bonen DEN HAAG, 11-7. Op maandag 18 juli treedt voor bonen op de Ne derlandse veilingen een minimum prijsregeling in werking van het centraal bureau van de tuinbouw veilingen. Voor de princessebonen geldt een ophoudprijs van 25 cent per kg evenals voor snijbonen. De vergoe ding bij eventuele doordraai ls voor de kwaliteiten 1 van deze bonen 20 cent per kg. en voor kwaliteit 2: 15 cent per kg. Ten behoeve van het minimumprijsfonds van het centraal bureau van veilingen zal dit seizoen op alle aangevoerde princessebonen een heffing van f 0,25 per 100 kg. worden ingehou den en op snijbonen van f 0,30 per 100 kilogram. Nieuw fruitseizoen in Zeeland KAPELLE, 17-7. Maandag gaat in- Zeeland het-nieuwe hardfruit- seizoen beginnen De provinciale Zeeuwse afzetcommissie voor fruit heeft besloten met ingang van maandag 18 juli de aanvoer van appels van het ras Yellow transpa rant boven 60 mm .toe te staan. Met ingang van donderdag mogen voorts de grote maten van de ap pelrassen Beauty of Bath en Stark Earlyst worden aangevoerd Over de aanvoerdatum van de eerste peren is nog geen beslissing geno men. HAAMSTEDE, 16-7. Een Jaar ge leden nog stond op de driesprong bij „Boslust" een oud boerderijtje. Wie het daar zag staan, zou zeker niet hebben kunnen dromen dat twaalf maanden later hier een groot hotel zou staan. Dit hotel - het Deltahotel - is thans vrijwel ge reed en zaterdagmiddag reeds werd een gedeelte - nl. het café en res taurant - voor het publiek open gesteld. Niet zonder trots toonde een der directieleden, de heer J. F J. Ne- derkoorn, de gasten van deze mid dag -ow. diverse autoriteiten uit verschillende gemeenten - het ge reedgekomen gedeelte, van het hotel Helemaal voltooid btéek ook dit niet; het plafond Is nog niet aan gebracht maar men kan zich reeds een duidelijk beeld vormen van hoe het alles worden zal. Licht en ruimte Licht en ruimte zijn de hoofdza ken waarnaar gestreefd is. In de i rustige stoelen heeft men een prachtig uitzicht over de verkeers drukte op de driesprong door de zeer grote zuidelijke gevel, die praktisch geheel uit glas bestaat Verder valt op het grote buffet (bar), dat met een oppervlakte van 11 m2. en een groot aantal krukken aan elk aantal bezoekers het hoofd biedt. Het is gebouwd in een half- spiraal vorm naar een ontwerp van en ook zelf uitgevoerd door de aan nemers de heren Schot en Kloote. Deze heren hebben met hun per soneel de laatste dagen onder hoog spanning gewerkt om een en ander toch nog op tijd klaar te krijgen. De directie was daar zeer erkente lijk voor. Het vaste hotelpersoneel verkeerde ln een. soort zenuwtoe stand en werkte zaterdagmorgen vroeg tot 4 uur om alles gereed te hebben. Ook het grote terras met een groot aantal verschillend ge kleurde stoeltjes biedt een prettige zit en een fraai uitzicht. Ook de hypermoderne keuken is gereed om de meest exquize gerechten klaar te maken Einde Juli hoopt men weer een stuk gereed te krij gen, waaronder dan een 16-tal ka niers, 2odat dan de eerste logé's verwacht kunnen worden. Eind september wordt dan het gehele complex voltooid, zodat dan de of ficiële opening zal plaats vinden De openstelling van zaterdag ge schiedde met stille trom, alleen het grote aantal bloemstukken wees ?,P blondere gebeurtenis Voor het Delta-hotel betekende het echter een mijlpaal. Ook aan recreatie wordt alle zorg besteed LAND- EN TUINBOUW Hoofdproduktschap voor akkerbouwprodukten DEN HAAG, 15-7. In de gisteren gehouden bestuursvergadering van het Hoofdproduktschap voor Ak kerbouwprodukten heeft de voor zitter, ir. T. P. Huisman, medege deeld, dat de vier grote exportlan den van tarwe, namelijk Canada, U.S.A., Argentinië en Australië, thans met een hoeveelheid van 62 miljoen ton tarwe zitten voor ex port en carry-over, welke nagenoeg gelijk is aan de beschikbare hoe veelheid voor export en carry-over in 1959, tegenover 51 miljoen ton in 1958. De wereldproduktie van voedergranen vertoont - blijkens studiemateriaal van de graancom- missie van de wereld voedsel- en landbouworganisatie te Rome - nog steeds een stijgende tendens en is voor het oogstjaar 1959-'60 ge raamd op 308 miljoen ton, waar van: 168 .miljoen ton mais, 51 mil joen ton gerst, 40 miljoen ton "sorg hums en millet. Hierin zijn nioLbe- grepen Rusland, China en oost- Europa. fjr, Voor het eind van het oogstzei- zoen 1959-'60 wordt de beschikba re hoeveelheid voor export en carry-over van voedergranen in de U.S.A. geschat op 72,6 miljoen ton. Kersenseizoen vrijwel voorbij DEN HAAG, 17-7. Het kersen- seizoen 1960 behoort thans weer vrijwel tot hst verleden In de ko mende weken zullen er nog wel kersen worden aangevoerd op de Nederlandse veilingen, maar dat zijn dan in hoofdzaak de zure mo rellen, een ras dat zeer geschikt is voor de fabrieken maar niet voor verse consumptie. Het hoofdras van de Betuwse kersenboomgaarden, de meikers, heeft dit jaar een grote oogst ge geven, groter dan in de voorgaande jaren het geval was. De zwarte kersen gaven overwegend een heel wat lagere opbrengst. De afgelopen week liep de kwaliteit van de ker sen sterk terug tengevolge van het slechte weer. LA COURTINE, 16-7. De eerste week van de grote manoeuvres van het Nederlandse leger in het kamp van La Courtine is geëindigd. Alles is zonder incidenten en ge heel volgens plan verlopen. Vijf duizend manschappen hebben aan de verschillende dag- en nachtoe feningen meegedaan. Vijfenzeven tig man van de waarnemingsdienst en de legerluchtmacht zijn met hun „Piper Cup" en hefschroefvliegtui- gen op het vliegveld Ussel-Thala- my, 30 km van La Courtine af, ge ïnstalleerd. Voor de vrije tijd is een goede organisatie getroffen. Twee grote tenten dienen als „feestzaal". De grootste daarvan telt een duizend tal plaatsen. Deze tenten staan mid den ln het kamp van La Courtine. Elke avond worden Nederlandse films vertoond. Het programma wordt om de 2 dagen vernieuwd en wordt gelijktijdig op drie plaatsen in het kamp vertoond. Op zater dagavond, zondagmiddag en zon dagavond komen Nederlandse ca baretgezelschappen voorstellingen geven. Er worden in het weekeinde ook excursies naar bezienswaardighe den in de omgeving georganiseerd. Generaal-majoor F. van der Veen, commandant van de vierde divisie infanterie, heeft zaterdag ochtend in de onderprefectuur van Ussel aan de onderprefect Blondel een vriendschapsgeschenk aange boden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HALSTEREN. De 19-jarige H J. van de Kieboom uit Halsteren is op de Beeklaan aldaar zo ongelukkig met zijn bromfiets komen te vallen, dat hij zeer kort daarop overleed, Geneeskundige en geestelijke hulp waren direct ter plaatse. Het slacht offer was ongehuwd. MONNIKENDAM. De 23-jarige Amsterdammer J. Lautenbach is in de Vestinggracht te Monnikendam verdronken. Een 12-jarige jongen, S Langenberg, vond het slachtoffer toen hij een hengel aan de water kant zag liggen, toen hij deze op nam zag hij bij het einde ervan het stoffelijk overschot in het water. Het is niet bekend hoe de man te water is geraakt. UTRECHT Op de rijksweg van Utrecht naar Amsterdam vlak ,voor Utrecht is de auto van de heer W. Weverink uit Amstelveen verschil lende malen over de kop geslagen. De heer Weverink liep een hersen schudding op, zijn vrouw brak bei de benen en kreeg ook nog andere fracturen en hun zeventienjarige dochter bleek een zware hersen schudding te hebben. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oostwoud-Midwoud: kand. J. Boersma, Amsterdam; te Genemuiden: P. de Jong, Kootwij kerbroek; te Naaldwijk (Centrum), (toez.): J. Breeuwsma, Zevenber gen; te Hoogwoud-Aartswoud: M B. K. Cramer, kand te Noordbroek (Gron.); te 's-Gravenhage (wijkge- meente 31, 2e pred.pl): H. J. van Achterberg, Leiden. Beroepbaar: ds. H. A. van Her waarden, laatstelijk zendingspred op Nieuw-Guinea. Beroepen te Lichtenvoorde (Geld.) (toez.): mr. J. M Koelman, Beilen; te Beilen (toez.): A. van Heerden, Lichtenvoorde; te Opheusden: J. P. Verkade, kand. te Stolwijk. Aangenomen naar Velp (vac. A. van der Flier): C. D. Israël, Sint Nicolaasga. Ger. Kerken Beroepen te Zuidland (2e maal): A. G. Baayens, Zuid-Beijerland. Beroepbaar verklaard: kand. J. C. van Loon. Groningen. Tweetal te Scheveningen (vac. G. O. Donner): A. L Bos, Rotterdam- Zuid (Katendrecht) en G. Heijer- man, Nijverdal. Ger. Gemeenten Beroepen te Opheusden. kand. H, Ligtenberg, Rijssen. AMSTERDAM. In de Alexander v. d. Leeuwkliniek te Amsterdam is de 71-jarige mevrouw M. C. Le- bon overleden, die zaterdagochtend omstreeks elf uur op de binnen plaats van haar woning aan het Marinier^plein van een trapje was gevallen en daarbij een schedelba- sisfractuur had opgelopen. AMSTERDAM. Op het Buiten-IJ ter hoogte van Durgerdam is een zeilbootje omgeslagen De inzitten den, twee jongemannen, geraakten te water. Een van hen slaagde er in de wal zwemmende te bereiken. De ander, de 20-jarige G C. Vegers uit Baarn is vermoedelijk verdron ken. Zondagavond was het de rijks politie te water nog niet gelukt de vermiste jongen te vinden. Het dreggen werd toen nog voortgezet. Bij een jachtspringconcours in Hamburg vond een ongeluk met dodelijke afloop plaats. Bij het ne men van een hindernis met zijn paard Kastanle, kwam de 19-jarige Duitser Peter Staeven zo ongeluk kig ten val, dat zijn paard boven op hem viel. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis bezweek de jonge Duitser. Zijn long was door boord. a Het Japanse Lagerhuis heeft vandaag (maandag) de nieuwe lei der van de liberale democratische partij, Hayato Ikeda met 275 van de 438 stemmen tot premier geko zen. ZIERIKZEI Examen Hogere Technische school Onze stadgenoot de heer P. A. Vos is geslaagd voor het eindexa men aan de Hogere Technische school te Haarlem, afdeling bouw kunde. Tentoonstelling in R.k.-lagere school Heden (maandag) wordt op de R.k -lagere school alhier een ten toonstelling gehouden van het werk der leerlingen Het werk is te be zichtigen in de middaguren van 2.30-4.30 en 's avonds van 6-7.30 uur. HAAMSTEDE Met dank aan de dames voor hun bereidwilligheid en aan de milde gevers en geefsters kan me degedeeld worden dat de collecte „De fakkels bijeen" heeft opge bracht f 127,29. SPORT KORFBAL Stormvogels SVOWK 9-1 Uit het povere en zwakke spel dat Stormvogels voor rust te zien gaf putte SVOWK de kracht om de stand in de eerste helft blank te houden Stormvogels was wel voortdurend ln de meerderheid maar kon dit niet in doelpunten uitdiukken. SVOWK hield de aan vallen volkomen in bedwang en zette aardige aanvallen op die ech ter op niets uitliepen. Na de thee ontlaadde zich bij Stormvogels plotseling de meest produktieve bui van het seizoen. Binnen de tien minuten zorgde L de Boer voor een 2 0 voorsprong. Na de vakwisseling maakte mej C. de Graaf er binnen vier minuten 4-0 van; voordat er twintig minuten waren verstreken was het 6-0 door D. Fonteine. In de 25e minuut werd het 7-0 door raw. W. Korsman-Dorreman. De eer van SVOWK werd gered door A. Ro- meijn (7-1) Mej. C. de Graaf en J. Korsman brachten tenslotte de eindstand op 9-1 De toeschouwers zagen veel doelpunten maken, maar over het geheel genomen ook veel slecht korfbal. NOORDGOUWE Reisje lagere school Vrijdag jl. heeft klasse 1, 2 en 3 van de o.l.-school te Noordgouwe een ééndaagse schooltrlp gemaakt. Te 8.15 uur werd vertrokken in een bus van de R T.M, en werd eerst de „Waranda" bezocht; daarna werd een bezoek gebracht aan het bosbad te Hoeven. Onder leiding van het onderwijzend personeel werd volop van spel en versnape ringen genoten. Het weer werkte mee ln zijn gunstigste betekenis, zodat alles naar wens verliep en allen weer voldaan terugkeerden. OOSTERLAND Ongeval met hooivork De heer L. Bal van Bruinisse die woensdagavond bij zijn schoonva der A Roks Pz alhier de helpende hand bood bij het hooien, had het ongeluk zodanig met een hooivork ln aanraking te komen dat de punt diep in zijn borst stak. Gelukkig net de hartspier mis. De ijlings ontbo den geneesheer dr. de Putter ver leende eerste hulp, waarna de man per auto naar zijn woonplaats ver voerd werd. Dreigend gevaar van Russische interventie in Kongo BRUSSEL 18-7. „De Belgische regering beschikt over inlichtingen, die haar verplichten aan te nemen dat onder bepaalde omstandighe den het gevaar van een Kongolees verzoek om Russische interventie aanwezJg is". Dit is maandagmor gen officieel in Brussel mdege- deeld. In deze officiële mededeling wordt verder gezegd, dat de Bel gische regering echter niet officieel op de hoogte is van het voornemen van de Kongolese regering om een dergelijk beroep op de Sowjet-Unie te doen. Volgens berichten uit Stanley- stad zou minister-president Loe- moemba hebben aangekondigd, mi litaire steun aan Moskou te vra gen, indien de Belgische troepen niet binnen 72 uur uit Kongo zou den worden teruggetrokken. ZIERIKZEB Steenbak op het nippertje gered De „Jacolga" van de firma Jac. Berrevoets trof hedenmorgen in de Oosterschelde ter hoogte van Ouwerkerk, een drijvende onbe mande steenbak aan, die bleek los geslagen van het werkterrein van de nieuwe vissershaven in aanleg te Colijnsplaat. De bak was eigen dom van de firma Sanders te Delft en zou zonder reddend lijntje zeker op de glooiing van de zeedijk kapot zijn geslagen De „Jacolga" nam de steenbak op sleeptouw en leverde hem af te Colijnsplaat. NOORDGOUWE „Con Amore" laat film maken Daartoe in staatgesteld door een landelijke filmactie door vereni gingsorganisaties laat de muziek vereniging „Con Amore" een film van de gemeente Noordgouwe ver vaardigen. Het karakteristieke van de gemeente, maar ook de inwoners zelf komen voor de lens. De opna men beginnen morgen (dinsdag) 19 juli. De film wil ook een volledig beeld geven van het verenigings leven, waartoe een optocht wordt gehouden, die om 7 uur bij de school wordt geformeerd. Uiteraard wacht Noordgouwe met spanning op hetgeen staat te gebeuren. Men mag aannemen dat die spanning nog verdubbelen zal als het tijdstip van de vertoning in de naaste toe komst nabij komt. Een Amerikaanse filmmaat schappij is begonnen met het op nemen van een televisiefilm, geba seerd op Churchill's herinneringen van de tweede wereldoorlog. Sir Anthony Eden, burggraaf Alan- brooke en burggraaf Montgomery zullen in de serie van 26 episodes van een half uur commentaar ge ven. Churchill zelf zal alleen in oude journaals, die in de film wor. den verwerkt, te zien zijn. Scheepvaartberichten Albireo, 15-7 van Colombo naar Aden. Bengalen, 18-7 te Singapore. Esso Amsterdam (t.), 17-7 van Ras- tanura naar Rotterdam. Kenia (t.), 18-7 te Dar Es Salaam. Langkoeas, 16-7 rede Maulaboh naar Sabang. Wonogiri, 16-7 te Bremen, FEUILLETON Het leven van een boerenarbeider uit de eerste helft der 20ste eeuw Dan is Hannesje rustend-land bouwer, uitgestreden Dat dacht je maar! Nóg is zijn werklust niet gedoofd, zijn energie niet verflauwd. Steeds nog is zijn geest werkzaam en zoekend Maar het heilige moeten zit er nu niet meer achter. Met enkele van zijn confraters richt hij in het dorp een tuinbouw- vereniging op, wat er weer toe eidt, een tuinbouwcursus in 't le ven te roepen, waar de gegadigden zich voor het nieuwe bedrijf theo retisch kunnen bekwamen. Dan vragen de vruchtbomen ln Hannesjes boomgaard om bestui- s/ers voor hun bloesems. Hannesje plaatst bijenkasten, kan urenlang ich verlustigen in het waarnemen en bestuderen van het doen en laten der nijvere diertjes, in gepeins som- .ijds verzonken, als hij in hun rus- .eloos zwoegen en slaven zijn eigen even ziet. Bij het uitbreken van de tweede ■vereldoorlog werpt hij zich op de eelt van tabak, ls eerst tevieden net het beste van het beste, zodat nen van heinde en verre hem zijn nooie planten komt afbedelen. Zo is de kleine man in zijn rust nog alle dagen van de week ruste- .oos bezig, zijn al zijn uren bezet Maar de zaterdagmiddag is aan ntspanning gewijd Die geeft hij niet prijs. Dan peddelt hij naar zijn kleine tamkroeg daar aan de straatweg, waar het antieke biljart-met-zak ken staat, hem nochtans zo eigen. Hij vindt er zijn clubleden: de oud molenaar, een dito landbouwer, een neef, self-made man als hij, een schoolhoofd. Ze spelen onveranderlijk elk zijn vijfentwintig punten, met losse- bandstoot uit, wat de brekebenen zo vaak nog een kansje geeft, niet al te ver achterop te komen. En 't moet gezegd, omdat het zo is, ook hier is hij van de tien keren negen maal het eerst uit. Hij heeft zijn rivaal In die lange molenaar, die zeker de mooiste stoten maakt; als de ligging der ballen er aanlei ding toe geeft, steeds met drie ban den het biljart rond. Maar ook hij moet Hannesje de eer laten. Wonderlijke kleine man, zoals die alle records slaat! Ze zfjn zulke goede vrienden, hebben zoveel plezier, nemen el- j kaar er tussen, stampen van geweld i met de queu's bij een mooie stoot, nog barbaarser bij een poedel en lachen zich ziek. Want daar kan Hannesje wat van. Maar ook rusten soms de queu's vele minuten, als Hannesje van zijn zware leven vertelt, verhalen des ondanks meestal zo humoristisch gekruid. Hij wacht geduldig op de zwakke broeders, genietend zijn biertje, zijn pijpje zelfgewonnen tabak, presen teert een sigaar, gedraaid van eigen teelt. Zo is de levensavond van de man die in zijn morgen, gespeend van alles, wat de prille jeugd behoeft, ln zijn ruwe, wrakke mandenwieg zijn zo zware leven tegemoet ging. Wèl verdiend, voorzeker! De evacuatie van het eiland vindt hem onwillig, zijn zo moeizaam verkregen goed prijs te geven Hij wil er sterven, zal 't er op wagen. Laat zich verbidden, op 't aller laatst, door de dokter en zijn vrouw onder tranen - alle drie - zijn ver zet op te geven. Hij gaat, voor vele maanden. Hij komt terug, herdenkt op eigen stee, in zijn boomgaard, bij zijn bijen, zijn tabak, de sombere voor gevoelens van zijn vijftiger jaren ten spijt, zijn vijfenzeventigste ge boortedag (1949). Dan moet hij als laatste catastro- phale tegenslag nog meemaken, dat met de februarivloed 1953 zijn ge bouwen en landerijen door het zou te zeewater worden overheard. Al les. dus voor niets zouden we zeg gen, zijn lange leven van werken en zwoegen, ware het Rampschade fonds er niet geweest. Zijn zoon krijgt een hofstede toegewezen ln de Noordoostpolder, Hannesje neemt zijn intrek bij een andere zoon ergens in Holland, Hij sterft, 80 jaren oud, gemak kelijker dan hij geleefd heeft. Hij zal op de fiets stappen, zijgt ineen en wordt dood opgenomen. Hij ligt begraven, honderd kilo meter van de plaats, waar hij zijn akkers met zijn vele zweet heeft gedrenkt. EINDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3