Afscheiding van Katanga een „afgedane zaak" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Olievondst in Turkije Chroesjtsjef belooft Kongo steun REGERING IN KONGO AAN HET WANKELEN Militair verdrag Sowjet-Unie en Cuba Ondergrondse kernproeven van de V.S. Zeer geringe Duitse haringvangsten Etna werkt weer Strijd in Banningstad MAANDAG 18 JUUr)960 j 116e Jaargang No. 18803 ZIERIKZEESOIESMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerlkzee, Postbus na. 1, tel. Ot n'o^frSS na 18.00 uur fel. 01110-2118, Girorekening or. 13TÓ77"- Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zlerlkzee. Redekteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De toestand in Kongo Uittocht der Belgen gaat door BRUSSEL, 17-7. De afscheiding van Katanga dreigt thans de Jonge republiek Kongo in twee bijna gelijke delen te doen uitvallen. Minister-president Tsjombe van Katanga, die de onafhankelijkheid van zjjn ge bied op een persconferentie in Ellzabethstad een „af gedane zaak" noemde, kondigde zaterdagavond aan, dat „de leiders van de provincies Kasai en Klvoe met de regering van Loemoemba hebben gebroken en trachten een federatie te vormen met het zelfstandige Katanga". In Brussel verklaarde minister president Eyskens zaterdagavond na een speciale kabinetzitting te genover journalisten, dat „een bij zondere boodschapper contact heeft opgenomen met minister-president Tsjombe", nadat de Belgische re gering „een belangrijke boodschap" van hem ontvangen had. De Bel gische premier haaste zich te ver zekeren, dat België zich niet in po litieke zaken mengt". Tsjombe zelf bood zijn politieke tegenstanders, de Baioebakat, vier ministers-zetels in de onafhanke lijke regering aan en vormde een raad van state, waarin de tien voor naamste stamhoofden in Katanga zitting zullen hebben. Hoewel minister-president Eys kens alle vragen over een Belgisch Katanga ontweek, zegde hij wel de door de Katangese regering ge vraagde technische steun toe. „Ka- tanga is van onze medewerking verzekerd, evenals alle andere ge bieden in Kongo waar orde en vei ligheid heersen". Aldus Eyskens. Hulpverlening Van alle kanten is Kongo hulp aangeboden om het dreigende voed seltekort te bezweren. Amerikaan se legervliegtuigen voerden in Leo- poldstad 140 ton meel aan en ook uit Denemarken en west-Duitsland werden toezeggingen gedaan. Sinds vrijdag wordt van Brussel uit elke dag vijftig ton voedsel per vliegtuig naar Kongo overgebracht. De Sow- jet-Unie heeft toegezegd een lucht brug naar Leopoldstad te zullen or ganiseren voor het overbrengen van tienduizend ton voedsel. Inmiddels wordt Leopoldstad be dreigd met het uitvallen van de elektriciteit. De Belgische directeur van de grote centrale, die een zes tigtal kilometers buiten de Kongo lese hoofdstad ligt, heeft aangekon digd zich met het aanwezige Euro pese personeel te zullen terugtrek ken, indien voor maandagavond geen troepen van de V.N. zijn aan gekomen om hen tegen de Kongo lese muiters te beschermen. In Leopoldstad waS de toestand zaterdag en zondag althans uiter lijk rustig. Op de terrassen aan de brede Albert I Boulevard zaten weer Europeanen. De uittocht der Belgen gaat ech ter door en elke dag komen onge veer drieduizend vluchtelingen uit Nieuwe uitkeringsbedragen A.O.W. en A.W.W. Uitkering achterstallige bedragen in augustus DEN HAAG, 16-7. Naar het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mededeelt, is bin nenkort de publikatie te verwach ten van het Koninklijk Besluit waarbij de nieuwe uitkeringsbe dragen ingevolge de Algemene Ouderdomswet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet worden vastgesteld. De nieuwe bedragen gelden van af 1 april 1960. Ingevolge de A.O. W. zullen de ongehuwden per jaar f 1134 gaan ontvangen en de ge huwden f 1794. Ingevolge de A.W.W. zullen de weduwen zonder kinderen per jaar f 1512 krijgen en de weduwen met kinderen per jaar f 2196. Voor we zen tot 10 jaar is het nieuwe be drag op f 486 vastgesteld, voor we zen van 10 tot 16 jaar op f 732 en voor wezen van 16 tot 27 jaar op f 960. In deze bedragen is de compen satie voor de huur- en melkprijs stijging inbegrepen. De nieuwe uitkeringen betekenen voor de on gehuwden, die A.O.W.-pensioen ge nieten, een maandelijkse verhoging van f 13,50 en voor gehuwden een verhoging van f 17,50. Weduwen zonder kinderen ontvangen f 15,50 meer en weduwen met kinderen f 19. Voor wezen beneden 10 jaar bedraagt de verhoging f 4 per maand, voor wezen tussen 10 en 16 jaar f 6 en voor wezen tussen 16 en 27 jaar f 8. Vanaf 1 april is op deze verho gingen reeds een maandelijks voorschot gegeven. Deze voorschot ten bedroegen voor ongehuwde A. O.W.-trekkers f 7 per maand en voor gehuwden f 11. Weduwen zon der kinderen ontvingen een voor- Exporttoeslag op boter verhoogd DEN HAAG, 16-7. Het Produkt- schap voor Zuivel heeft de toeslag op geëxporteerde boter verhoogd van 50 tot 65 cent per kilogram. Voor de export naar Engeland heeft de verhoging terugwerkende kracht tot 10 juli, voor de andere landen gaat zij vandaag, maandag, in. Binnen het E E.G.-gebied geldt de toeslag alleen voor Italië. In de bespreking, die hij deze week met het bestuur van het Pro- duktschap heeft gevoerd, heeft de minister van landbouw en visserij een verkleining bepleit van het ver schil tussen de binnenlandse toe slag en de exporttoeslag op boter. Zoals bekend heeft het Produkt- schap de binnenlandse toeslag al teruggebracht van een gulden tot tachtig cent per kilogram. schot van f 9 en weduwen met kin deren f 14 per maand. Het voor schot voor wezen tot 10 jaar, we zen van 10 tot 16 jaar en van 16 tot 27 jaar bedroegen resp. f 3, f 4,50 en f 6 per maand. De reeds ontvangen voorschotten zullen uiteraard in mindering wor den gebracht bij de uitbetaling van achterstallige uitkeringsbedragen. Het ligt in de bedoeling dat de achterstallige bedragen in augustus worden uitbetaald. AUTO SLIPTE Twee doden 's-HERTOGENBOSCH, 17-7. In de afgelopen nacht kort na twaalf uur heeft op de Vughterweg te 's-Hertogenbosch een autobotsing plaats gehad die aan twee personen het leven heeft gekost. Zes anderen werden min of meer ernstig ge wond. Op het moment dat vanuit de richting Vught een file auto's naderde, trachtte dé heer P. Win- kens uit Vught deze file te passe ren. Hij reed daartoe met grote snelheid. Een auto, bestuurd door de 29-jarige heer H. Merkelbach uit Hilvarenbeek naderde van te gengestelde richting. De heer Win- kens trachtte in de file terug te ko men. Hij slipte echter en kwam in botsing met de tegenligger waarna hij tegen een boom belandde. Zo wel de heer Merkelbach als de naast hem zittende 57-jarige En gelsman de heer G. E. Wells uit Dartford (Kent) waren op slag dood. De gewonden waren de beide echtgenoten van de overledenen, het driejarig zoontje van de familie Merkelbach, de heer Winkens en zijn verloofde mej. F. van Genug- ten uit 's-Hertogenbosch en de heer J. Dekkers uit 's-Hertogenbosch. Zij zijn allen naar het ziekenhuis in 's-Hertogenbosch overgebracht. Kongo in Brussel aan en de Bel gische regering heeft aangekondigd dat het tempo nog zal worden op gevoerd. In de Kongolese hoofdstad zijn vele duizenden werklozen, onder wie alleen al naar schatting tien duizenden huisbedienden, die zon der werk zijn gekomen door de Europese uittocht. ISTANBOEL, 16-7. Het Turkse staatshoofd en president van de ministerraad, generaal Gursel, heeft in een radio-uitzending me degedeeld, dat er op 30 km. afstand van Adana, in het zuiden van Tur kije, olie is gevonden. Hij zei voorts, dat de olie, na een boring door een Amerikaanse fir ma op de berg Bolkar, met kracht omhoog was gespoten. De olie bevindt zich op een diep te van 1.400 meter en er wordt per dag een hoeveelheid van 240 bar rels gewonnen, aldus generaal Gursel. Nederlandse omgekomen in Duitsland BREGENZ. Een Nederlandse vrouw die met de auto in Duits land reisde is omgekomen toen zij voor een aanrollende bus opzij wil de stappen en struikelde. De uit De Bilt afkomstige 54- jarige mevrouw A. S.-R. was ge tuige van het in brand vliegen van een autobus op een helling bij Arlberg. Het was een autobus van een Belgische onderneming, die met 28 Amerikanen naar Tirol reed. Door onbekende oorzaak vloog de motor van de bus in brand op een berg helling. Alle passagiers konden uit de bus komen met medeneming van hun bagage. Plotseling echter be gon de brandende bus van de hel ling te rollen naar het linkerweg gedeelte waar mevrouw S. - die uit haar auto was gestapt - stond. Zij wilde opzij gaan doch struikel de en viel. Het linkerachterwiel van de bus kwam over haar heen. Mevrouw S. bezweek niet lang daarna in St. Anton am Arlberg aan de verwondingen. De bus brandde geheel uit. HET PROCES-EICHMAN Israëlische politieman in Nederland AMSTERDAM, 15-7. Het is on- waarschijnlijk dat het proces tegen de Duitse oorlogsmisdadiger Eich- mann nog dit jaar zal beginnen. „Volgend jaar lente zijn we ver moedelijk wel klaar". Dit zei de Israëlische politiechef Abraham Selinger, die woensdagavond in Nederland is aangekomen om ken nis te nemen van documentatie materiaal, dat wellicht kan wor den gebruikt in het proces Eich- mann. De heer Selinger is chef van het Bureau 0-6, dat werd ingesteld om de gedragingen van de oor logsmisdadiger tijdens de oorlogs jaren te onderozeken. De heer Se linger, die in gezelschap was van de diplomaat Aharon Karie van de Israëlische ambassade in Parijs, heeft voornamelijk contact met het rijksinstituut voor oorlogsdocumen tatie. Zaterdag vertrok hij weer naar Israël. Frankrijk en Engeland heeft hij voor het verzamelen van materiaal tegen Eichmann reeds bezocht. MOSKOU, 15-7. Premier Chroesjt sjef heeft in een boodschap aan premier Loemoemba en president Kasavoeboe van Kongo steun tegen de „agressors" toegezegd. Beide Kongolese staatslieden hadden de Sowjetpremier een tele gram gezonden waarin zij zeiden dat hun leven in gevaar is. Zij ver klaarden tevens dat Kongo de Sowjét-Unie wellicht om steun zal moeten vragen wanneer de weste lijke landen hun agressie niet sta ken, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou. Chroesjtsjef heeft geantwoord dat wanneer de agressie aanhoudt de Sowjet-regering het noodzake lijk zal oordelen „ernstiger maat regelen" te overwegen. De Sowjet premier zegt de agressie te veroor delen en pleit voor het toekennen van volledige souvereine rechten aan het volk van Kongo. Dreigende kabinetscrisis BRUSSEL, 17-7. De ontzaglijke moeilijkheden in Kongo dreigen volgens in Brussel ontvangen be richten te worden vermeerderd met een kabinetscrisis. Zondag heeft de minister van Economische Zaken, Yav, per brief zijn ontslag bij mi nister-president Loemoemba inge diend, omdat hij het regeringsbeleid niet meer met zjjn naam wilde dek ken. Yav, de enige minister van de In Katanga overheersende Conakat- party, was, vertrok nog zondag met een aantal partijleden uit Kamer en Senaat naar Ellzabethstad. De aankondiging van zijn ont slag werd onmiddellijk gevolgd door berichten over het ontslag van drie andere ministers, die ech ter niet officieel zijn bevestigd. Onder hen zou ook zijn de minister van Buitenlandse Zaken, Bomboko, wie de afgelopen dagen door zijn persoonlijke moed bij het ontzetten van Europeanen, die door Kogolese muiters werden bedreigd, tot in het Belgische parlement toe hulde werd gebracht voor zijn houding. Bomboko deelde reeds de vorige week aan de Belgische ambassa deur in Leopolstad mee van ver schillende (anonieme) landgenoten dreigbrieven te hebben ontvangen HAVANNA, 18-7. Goed ingelich te kringen in Havanna brengen de reis van Raul Castro, de broer van de Cubaanse premier, In verband met geruchten over een militair verdrag tussen Cuba en de Sowjet- Unie. De reden van het bezoek is niet officieel meegedeeld. Raul Castro is als minister van defensie slechts zijn broer verant woording schuldig. Een militair verdrag met de Sowjet-Unie zou zijn aanwezigheid in de Russische hoofdstad zeker noodzakelijk ma ken. Castro kwam gisteren (zondag) in Moskou aan. WASHINGTON, 17-7. De Ver enigde Staten zullen in de komende twee jaar elf ondergrondse kern ontploffingen van geringe omvang teweegbrengen als onderdeel van het onderzoek naar methoden om dergelijke proeven beter te kunnen ontdekken, zo heeft het ministerie van defensie te Washington zondag bekend gemaakt. In het zelfde ka der zullen 21 explosies mét klas sieke middelen boven de aarde te weeggebracht worden. In het be lastingjaar 1961 zal voor dit pro gramma 66 miljoen dollar worden besteed. In mei had president Eisenhower de hervatting van on dergrondse kernontploffingen aan gekondigd, maar hij gaf toen geen bijzonderheden. Volkswageiibusje verongelukt BUURMALSEN, 17-7. Vanmiddag is een volkswagenbusje uit Gelder- malsen door een nog onbekende oorzaak op de rijksweg onder Buur- malsen tegen een lichtmast gere den. De inzittenden waren op weg naar Amersfoort voor een zieken bezoek. De gevolgen van deze bot sing waren hoogst ernstig. De 76- jarige mevrouw J. van Mourik uit Geldermalsen werd op slag gedood en de andere passagiers, onder wie zich een aantal kinderen bevond, werden zwaar gewond. Daar door de botsing de banken van het busje in elkaar waren geschoven, moes ten de slachtoffers worden uitge zaagd. Zeven personen, onder wie de bestuurder, de 40-jarige C. Ver meulen uit Geldermalsen, zijn met twee ziekenauto's naar het zieken huis in Culemborg overgebracht. Zij bleken beenbreuken en hersen schuddingen te hebben opgelopen. wegens zijn pro-Belgische houding. Zijn verhouding tot Loemoemba is zo slecht, dat, naar zaterdag bekend werd, de Kongolese premier bij zijn vertrek van het vliegveld de schild wachten opdracht gaf „de auto van Bomboko niet door te laten". De twee andere Kamerleden, die hun ontslag volgens de correspon dent van de Belgische radio in Leo poldstad zouden indienen, zijn de minister die de Kongolese regering ln Brussel zou vertegenwoordigen, Delvaux, en de minister voor V.N.- zaken, Joseph Konza. Reeds zaterdag werd uit de Kon golese hoofdstad een toenemende politieke spanning gemeld. BREMEN, 16-7, Het Duitse ha- rlnvangst-seizoen van dit jaar zou naar de mening van deskundigen catastrofaal kunnen eindigen als er niet spoedig een verbetering ont staat. De Duitse haringvissers zoe ken reeds drie weken tevergeefs naar de scholen en hebben sedert het begin van het vangstseizoen aan het eind van mei nog niet de helft van de hoeveelheid vis aan land gebracht, die verleden jaar gevan gen werd. Tot nu toe hebben de vissers slechts ongeveer 22 000 va ten haringen van 75 kg. gevangen. CATANIA, 17-7. De Etna is zon dag weer gaan werken. Na een ge weldige ontploffing begon de lava langs de hellingen van de vulkaan die aan de zeekant liggen, naar be neden te stromen. Boven de krater hangt een paddestoelwolk, die veel overeenkomst vertoont met de wolk, die ontstaat na de ontplof fing van een kernbom. De Etna is zoals bekend 3.000 meter hoog. Duizenden boeren, die bij de hel lingen van de vulkaan wonen, zou den op het ogenblik naar Catania vluchten. Er zijn op verschillende plaatsen branden uitgebroken, die men bezig is te bestrijden. Medicamentenkaart voor noodgevallen Extra bescherming voor patiënten AMSTERDAM, 16-7. De Konink lijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft een „medicamentenkaart voor noodgevallen" beschikbaar gesteld: een extra-bescherming voor patiën ten, die voor een ongeval in een geneesinrichting moeten worden opgenomen. Op deze vouwbrief zal worden aangetekend welke medicamenten een bepaalde persoon gebruikt, zo dat binnen korte tijd kan worden nagegaan of aan de patiënt, die eventueel buiten kennis een inrich ting wordt ingedragen, bepaalde medicamenten veilig kunnen wor den toegediend. Herhaaldelijk blijkt, aldus een communiqué van de maatschappij tot bevordering der geneeskunst, dat bij acuut opnemen in zieken huizen van patiënten, vooral van bewusteloze .onbekendheid meteen bepaalde medicatie aanleiding kan zijn tot levensbedreigende moei lijkheden. Daarom wordt soms aan patiënten aanbevolen in een geslo ten enveloppe hun medische gege vens bij zich te dragen, zodat de arts, die hen in een noodgeval be handelt, daarvan kennis kan ne men. DEN HAAG. H.M. de Koningin is voornemens op woensdag 20 juli een bezoek te brengen aan de Florlade" in Rotterdam. •BERGEN OP ZOOM. De rent meester der Domeinen in de Wie- ringermeer, de heer A. Ovinge te Alkmaar, is om het leven gekomen bij een auto-ongeluk op de Hui- bergse Baan onder Bergen op Zoom De auto, waarin de heer Ovinge meereed, kwam op een kruispunt in botsing met een andere auto. De bestuurders van beide voertuigen, de rentmeester der Domeinen te Breda, de heer Kluitenaar, en de heer de Kok uit Bergen op Zoom, werden gewond en zijn opgenomen in het ziekenhuis te Bergen op Zoom. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Wie zijn leven wil verzuren V Moet huizen kopen en die v verhuren. V FLITSEN UIT HET BUITENLAND Advocaten van de Franse film ster Brigitte Bardot zullen stappen doen om te komen tot een tijdelijk verbod tot publikatie van een bio grafie van de actrice, die haar voormalige secretaris Alain Carré heeft geschreven. Volgens de film ster bevat deze levensbeschrijving leugens en onvriendelijkheden over haar. Guatemala rouwt vijf dagen om de dood van naar schatting twee- honderd patiënten die zijn omge komen bij de brand waarbij de nationale inrichting voor geestes zieken is verwoest. De Braziliaanse kustvaarder „Santa Catarina" van 400 ton is bij de kust van de staat Alagoas ver gaan. Men neemt aan dat de elf op varenden om het leven zijn geko men. Het hoofd van de criminele po litie te Recklinghausen, Johannes Otto, is verdacht van oorlogsmis daden van zijn functie ontheven. Dit heeft 'het ministerie van bin nenlandse zaken van Noordrijn- Westfalen meegedeeld. In de baai van Panama zijn za terdag zestien mensen verdronken, doordat een overbelaste boot om sloeg. Het vaartuig dat officieel 18 mensen mocht vervoeren, had 22 personen aan boord. a De Belgische minister-president, prof. Eyskens, heeft zaterdagavond na afloop van een bijeenkomst van het Belgische kabinet tot verslag gevers gezegd dat de Belgische am bassadeur te Moskou voor overleg naar Brussel is ontboden „wegens het ontoelaatbare gebaar van gis teren jegens onze minister van bui tenlandse zaken". a In Straatsburg is gisteren (zon dag) het eerste naoorlogse congres van de wereldfederatie van chris telijke studenten begonnen. Ca. 650 studenten uit zeventig landen na men deel aan de besprekingen die tot het einde van deze maand zul len duren. BANNINGSTAD, 18-7. Te Ban ningstad, 300 km ten westen van Leopoldstad, is het zondagmiddag tot een treffen gekomen tussen Bel gische en Kongolese militairen, waarbty drie muiters werden ge dood en twee verwondingen op liepen. De Belgen hadden opdracht een groep van twintig Europeanen te bevrijden. De Kongolezen verzetten zich hiertegen, maar hoewel drie maal zo sterk in aantal als de Bel gen konden zij niet verhinderen dat een aantal van hun gevangenen be vrijd werd en naar Leopoldstad werd teruggebracht. Omtrent ver liezen aan Belgische zijde is niets bekend. TERNEUZEN. De 53-jarige land bouwer P. Dieleman uit Hoek (in Zeeuws Vlaanderen) is verongelukt. Zonder voldoende op het verkeer te letten stak de man per rijwiel nabij zijn woning de verkeersweg over. Hij werd gegrepen door een perso nenauto bestuurd door de heer J. M. uit IJmuiden. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Ernstig ongeluk op Rijksweg Nieuwerkerk-Oosterland Jonge Duitse toeriste overleden ZIERIKZEE, 17-7. Zondagmor gen is op de rijksweg tussen Nieu- werkerk en Oosterland een ver keersongeval gebeurd, waarbij de 17-jarige Ursula Bruna uit Solingen in Duitsland zodanig werd gewond, dat zij in de loop van de middag in het Zweedse Rode Kruis Zieken huis is overleden. Omstreeks 8.15 uur keerde de familie Bruna na een 14-daagse va kantie van Renesse terug naar Duitsland. De vader en moeder van het verongelukte meisje reden voorop in een autoscooter terwijl hun dochter Ursula met verloofde op de bromfiets volgden. Door een defect viel de brommer stil, waar na door de vader en verloofde aan de autoscooter een touw werd vastgemaakt, waardoor de berijder van de bromfiets zich op de rijks weg liet voorttrekken. Door de snelheid van de autoscooter is de bromfiets aan het slingeren ge raakt waarbij deze in de wegberm terecht kwam en over de kop sloeg, waarbij de duopassagiere met het hoofd tegen een langs de rijksweg staande betonnen paal terecht kwam en een zware schedelbasis- fractuur bekwam, terwijl de be stuurder zijn sleutelbeen brak. Dr. E. v. d. Zande uit Nieuwerkerk liet de gewonden naar het zieken huis te Zierikzee overbrengen waar de 17-jarige Ursula Bruna in de loop van de middag is overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1