Wie Amstel drinkt... doet zó Kokend Afrika Eerbiedwaardige scheppingen in de kerktorens van Schouwen-Duiveland Quatorze Juillet in Parijs Dertig Egyptenaren levend begraven WEKELIJKSE WERELDSCHOUW STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE vrijdag is juli isso no. issoa De klokken van Noord-Zeeland Toen op last van de bezetter in 1943 de torenklokken uit hun stoe len moesten worden gelicht, zoge naamd omdat ze niet in handen van de vijand zouden vallen, heeft zulks de bewoners van Noord Zee land pijnlijk getroffen. Gelukkig zijn de meeste van deze klokken, na vele omzwervingen weer te recht gekomen. Toen deze eerbied waardige scheppingen van de be faamde klokkengieters voor verder vervoer waren verzameld, heeft dr. J J. Westendorp Boerma gelegen heid gevonden de fraaie vormen en merkwaardige inscripties te be studeren. Van hetgten daarbij aan het licht kwam heeft hij in een ar tikel in het Zeeuws Tijdschrift van 1952 daarvan mededeling gedaan. Het lijkt ons interessant nog eens te lezen wat dr. Boerma over deze klokken heeft verteld. De oudste klokken van Noord- Zeeland (Zeeland beooster Schelde, zoals men oudtijds zeide) zijn die van Oosterland, beide gegoten door Willam Butendiic Behalve de op schriften, waaruit blijkt, dat de grootste dateert van 1424, is er van versiering nog geen sprake. De klokkengieterij stond nog in de kinderschoenen. Dan volgen naar ouderdom die van Eikerzee (1456) en van Renes- se (1458), gegoten door Pieter van Dormen. Op de eerste staat: „Ma ria is mynen name, myn gheluut is Jhesus bequame" aangenaam) Ook de tweede is aan de Moeder Gods gewijd, die hier „Salvatrix seculi, Stella maris" geheten wordt redster der eeuw, ster der zee). Van hetzelfde jaar 1458 is de luid- klok „Peter" van het stadhuisca rillon van Tholen. Nu komt „Martinus", de klok van Bruinisse, gegoten door Johan nes Florkin in 1*461. Het eigenaardi ge is, dat deze klok ouder is dan het dorp. De polder Bruinisse is immers pas in 1467 ingedijkt. De klok moet zich dus eerst ergens an ders bevonden hebben. Of de Brui- nissenaren daarom ,klokkendieven' gescholden worden? Slechts één jaar jonger is „Peter" van de Klei ne kerk te Zieriksee (gieter Heyn- rick Waghevens). De kerk van St. Maartensdijk be zat twee klokken van 1477, „Mar- tyn" en „Maria", met de opschrif ten: „Maria (Martyn) es mynen naem, myn geluyt sye Gode be- quaem, alsoe verre alsmen myn horen sal, Wilt God bewaren boven all". Een bijzonder zware klok be zit Scherpenisse: „Benedicta" gezegende), 1053 kg., gegoten door Simon Waghevens (1484) Uit ongeveer dezelfde tijd stamt de ongedateerde „Salvater" (Hei land) van Noordwelle, die met een drietal figuren fraai versierd is. De zwaarste van alle is de Salva- tor van Ouwerkerk (1215 kg.), ge schapen door Peter Waghevens te Mechelen in 1500. Brouwershaven had twee klok ken uit 1510: op het stadhuis „Mat- tues" (Mattheus) en op de kerk „Jhesus", beide evenals de meeste klokken uit die tijd, rijk versierd met medaillons en ornamenten. Zeer mooi bewerkt is ook de klok van Zonnemaire (1525). Een van de klokken van Haamstede heette „Jan" en was in 1532 gemaakt door Jacob Waghevens. Een bijzonder merkwaardige klok hing boven de Zuidhaven poort van Zieriksee. Blijkens het Latijnse opschrift is ze in 1550 ge goten door Peter van den Ghein uit het metaal van een klok, die 192 jaren op het stadhuis had ge hangen en door het voortdurend ge bruik versleten was. Hieruit blijkt dat Zieriksee reeds in 1352 een stadhuis bezat. Zoals men weet is het tegenwoor dige gebouw in 1550-1554 opgetrok ken met het sierlijke torentje, waarvoor dezelfde Van den Ghein een klokkenspel goot, dat nu in het gemeentemuseum bewonderd kan worden. Alleen de luidklok hangt nog in de toren Die had niet ver wijderd kunnen worden zonder vernieling van de torenspits. In de kerktoren van St. Maar tensdijk hing een carillon, waarvan 14 klokken gegoten waren door Pe ter van den Ghein te Bergen op Zoom (een kleinzoon van de boven genoemde, die zijn werkplaats te Mechelen had?) in de jaren 1615 en 1616. Daarbij behoorde een klok van Otto Bakker te Rotterdam (1760) en een klokje zonder op schrift Ook het gemeentehuis van Scherpenisse had een klok van Pe ter van den Ghein van 1515. Waren de middeleeuwse klokken vermoedelijk alle uit België afkom stig, meestal uit Mechelen, voort aan ontmoeten we uitsluitend Noordnederlandse gieters. De tach tigjarige oorlog zal daaraan niet vreemd zijn geweest. Het klokkenspel van het stadhuis van Tholen is gegoten in 1624 tot 1627 door Michael Burgeihuys te Middelburg en is later aangevuld met twee klokjes van Johs la Fort, eveneens in de Zeeuwse hoofdstad (1780). Van deze Burgerhuys zijn in Zeeland nog veel meer klokken bekend, o.a. op de Zuidhavenpoort te Zieriksee (1622) en op de Kleine kerk aldaar (1635), op het stadhuis te Brouwershaven (1641) en in de voormalige toren van Nieuweikerk (1645). Die van Dreischor is van Ingezonden mededeling „Wat wil wit en wat wil zwart drinken?" vraagt de gastvrouw. Twee denkhoofden blijven over het schaakbord gebogen, maar twee handen worden omhooggestoken. Goed denkwerk: Amstel slaat alles. Schaak! KWALITÊITSBIER-AMSTEL PILS AMSTEL GOLD AMSTEL OUD BRUIN Johannes Burgerhuys en was oor spronkelijk bestemd voor de V2is- singse poort te Middelburg. Na de brand van de Dreischorse toren in 1867, waarbij ook een Bur- gerhuysklok verloren ging, is zij hierheen overgebracht. Ook St. Philipsland bezit een klok van Jo hannes (1668). De latere klokken zijn van min der betekenis. Aan versiering en opschriften wordt steeds minder aandacht geschonken. De moderne mens vond dit blijkbaar overbodig, omdat de klokken als regel toch niet „op zicht" hangen. Zijn mid- deeleeuwse voorvaderen hadden de versiering beschouwd als een God gevallig werk. Volledigheidshalve noemen wij nog de klok van Sarooskerke (van Joannes Meurs 1621), die van Brui nisse (M van Weyde 1693), Noord- gouwe (Pieter Vermaten te Amster dam 1701). Nicolaas Greve te Mid delburg goot in 1726 een klokje voor de dakruiter van de Tholense kerk in 1727, een grotere klok voor Oud Vossemeer, in 1734 een nog grotere voor de kerk van Brou wershaven, ter vernieuwing van de klok, die in 1604 door de 9 kinderen van den overleden burgemeester Jacob van Borssele was geschon ken. In de kerktoren van Tholen hoort nog thuis een klok van Ale xius en Petrus Petit (1761) en in die van Poortvliet een zware klok van bijna 1000 kg., in 1914 omgegoten uit een klok van 1709, afkomstig van Gillis van de Gilde te Middel burg. PARIJS, 14-7. Generaal De Gaul le heeft vanochtend in Parijs de traditionele parade ter gelegenheid van de Quatorze Juillet - de her denking van de bestorming van de Bastille - afgenomen. Ongeveer 100.000 belangstellenden zagen in anderhalf uur circa 11.000 man troepen over de Champs Elysees trekken. Tot de gasten behoorde ook me vrouw De Gaulle. Het was de eer ste maal dat de vrouw van een Franse president de parade gade sloeg. De Gaulle legde een krans op het graf van de Onbekende Soldaat, onder de Are de Triomphe CAIRO, 14-7. In het -gebied van de Nijl-delta zijn dertig mensen om het leven gekomen, doordat een te zwaar beladen vrachtwagen door een verkeerde manoeuvre van de bestuurder in een droog staand kanaal reed. Van de 51 mannelijke en vrou welijke landbouwarbeiders, die zich op de wagen bevonden, wer den er dertig door het zware ge wicht van de op hen liggende vrachtwagen in de natte modder gedrukt en levend begraven. De overigen hebben zich nog tijdig in veiligheid kunnen stellen. Onderzoek naar publikatie Goes' rapport MIDDELBURG, 14-7. De rijks- recherche stelt in opdracht van de substituut-officier van Justitie te Middelburg, mr. T. Lebret, een onderzoek in naar de wijze, waarop het rapport over het beleid van B. en W. van de gemeente Goes door een aantal bladen kon wor den gepubliceerd. Dit rapport werd door een com missie uit de Goese raad samen gesteld, doch de raad heeft het tot dusver nog niet vrijgegeven voor publikatie. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Op de werf van de Nederlandse dok- en scheeps bouwmaatschappij (V.O.F te Am sterdam is het ongeveer 39 000 ton metende stoomturbine tankschip „Zafra" aan Shell tankers N.V overgedragen. De overdracht werd om. bijgewoond door dr. M. W. Hoitrop. president van de Neder landse Bank wiens echtgenote, me vrouw J. Holtrop-Juchter, inder tijd de doopplechtigheid heeft ver richt. Het schiD zal vanmiddag zijn eerste reis aanvaarden. DEN HAAG. De douane zal aan de grens geen kentekenbewijzen meer inhouden en ook geen zeker heidsstelling eisen bij het aantref fen van een „verbouwde" bestel auto, tenzij de carosseriewijzigin gen in het buitenland ziin aange bracht. Dit heeft het ministerie van Financiën meegedeeld aan de A N. W.B., die er had over geklaagd, dat mensen, die met een tot per sonenauto verbouwde b°stelauto van vakantie in Nederla^ Wng- keren onverwacht in moeiHikh°den raken, omdat zij dan belasting moeten bijbetalen. AMSTERDAM. Burgemeesfprmr G. van Hall is ner trein naar Zwit serland vertroken. waar hij zijn vakantie zal voortzetten. Maandag jl. keerde hij van ziin Italiaanse vakantie in de hoofdstad terug in verhand met de plotselinge ont wikkelingen met betrekking tof"*t regeringsbesluit om aan rle bouw van de Coen-timnel prioriteit te verlenen boven de IJ-tunnel. DORDRECHT. De territoriaal commandant zuid-Holland, kolonel J. Postma. en de regionaal com mandant Van Heutsz, kolonel A. C. van der Meijde hebben voor het stadhuis te Dordrecht een défilé afgenomen van de 422ste compag nie Van Heutsz, ter gelegenheid van het tweede lustrum van het regiment Van Heutsz. De viering van het jubileum in Dordrecht be gon met een buitengewone vlag- genpa'ade op de binnenplaats van de Benthienkazerne. Na het défilé werd een mars door de stad ge maakt. Plannen voor efficiënte woningbouw DEN HAAG, 14-7, Bij de wijzi- ging van de bijdrageregeling voor woningwetwoningen per 1 april jl. is een regeling van kracht gewor den op grond waarvan een extra bijdrage van gemiddeld twee gul den per week, kan worden ver leend voor woningen, waarvan de bouwplannen door een doélmatige oOze't en door de wijze van uit voeren tot een lage huur kunnen leiden. De samenstelling van een collec tie van dergelijke bouwplannen werd door de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid op gedragen aan de keuzecommissie efficiënte woningbouw, die op 29 april I960 werd geinstalleerd. Kleuter onder trein WEZEP, 14-7. Het anderhalfjarig meisje van O. uit Wezep is van morgen onder een trein geraakt en om het leven gekomen. Het meisje was, samen met een driejarige kleuter, in een onbewaakt ogen blik op de spoorbaan tussen Amersfoort en Zwolle gekomen. De machinist van de trein, waar onder het kind raakte, probeerde te remmen, maar de snelheid was te groot. De tweede kleuter heeft zich gealarmeerd door het fluiten van de trein, tijdig langs het talud van de spoordijk naar beneden la ten glijden. Het treinverkeer had na het ongeluk enige vertraging. SIRJANSLAND De gehouden collecte voor de twee sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren" door Janny Mol, heeft f 18,30 opgebracht. Aan het einde van de vorige weck hebben zich in Kongo ont ploffingen voorgedaan, die wel werden gevreesd, doch waarvan men hoopte, dat zij zouden uiiblij- ven. De Belgische regering zelf 1 heeft de indruk gewekt dat alles goed zou gaan en zij beschuldigde herhaaldelijk de internationale pers van het verspreiden van sen satie-berichten. Dit geschiedde ook om de koersen van de Kongo-aan- delen te redden daar deze een be denkelijke daling vertoonden. Nu is dan de chaos gekomen en nie mand weet precies wat er gebeurt. Om de achtergronden te kunnen beoordelen moet men zich herin neren, dat er in de Belgische tijd nooit een besef van nationale een heid is gekweekt. De Belgen heb ben, om te voorkomen dat een na tionale beweging zou ontstaan, de stammen zoveel mogelijk intakt gelaten en het provinciale bewust zijn aangewakkerd. Nu heeft het nationalisme toch heftig om zich heen gegrepen, met het gevolg echter, dat de stammen en de pro vincies onafhankelijk willen wor den. Op 30 juni is een federatieve staat gesticht, met grote vrijheid van elk der zes provincies. Het centrale gezag is thans geheel zoek, te meer omdat de partijen van enige betekenis haar aanhang voornamelijk hebben in een be paalde provincie, en daar de la kens uitdelen. Het is onmogelijk te zeggen, wat er verder zal ge beuren, en hoe Kongo zal uiteen vallen. Zeker is het, dat Kongo ongeschikt is voor invoering van een democratisch regime. Alleen een sterke autoritaire centrale re gering zou met een voorlopige dic tatoriale macht in staat zijn, de ontbindingsverschijnselen tegen le gaan. Katanga Het begon in Katanga, waar de gewestelijke premier van de pro vincie, Tsombé, de onafhankelijk heid heeft geproclameerd van zijn „staat". Katanga is rijk aan mijnen en een industrieel gebied. De blan ken hebben er de negersr technisch meer dan elders ontwikkeld en zij hebben er de afscheidingsbeweging aangemoedigd. Zij vreesden het nationalisme van premier. Loe- moemba en president Kasavoeboe, die hun aanhang voornamelijk hebben in het midden en het wes ten, terwijl Katanga in het zuiden ligt. Katanga sluit aan bij het rijke mijngebied van noord-Rhodesia, waar de blanken nog regeren, hoe wel de negers er verreweg de meerderheid vormen. En de Euro peanen in Katanga voelden zich zekerder, als hun gebied een fede ratie zou vormen met Brits noord- Rhodesia. Nu hebben intussen in Katanga de negers de leiding, en zij willen de opbrengst van hun gebied (het grootste deel van het inkomen van Kongo) zelf houden voor hun eigen „staat". De afscheidings-actie verliep de eerste dagen in een chaos. Het wa ren de negersoldaten, die met de onafhankelijkheid van Katanga bedoelden, dat de blanken er uit werden verwijderd. Zij begonnen te muiten, en wensten geen blanke officieren meer. Soortgelijke mui terijen kwamen overal voor: in de hoofdstad Leopoldstad, in Loeloea- burg, in de haven Matadi. Algehele ver wjsl r r i n g Als medicijn heeft premier Loe- moemba alle Belgische officieren afgezet en bliksemsnel onder-offi cieren (negers) benoemd tot kolo nels en generaals Op sommige plaatsen deed dit de rust weerke ren. Daarop echter begonnen de aanvallen op de blanken. Sommi gen van de Europeanen werden als gijzelaars gepakt en aan den volke getoond, om te laten zien dat de i negers nu de macht hadden. Vrou wen werden gemolesteerd en alle blanken riepen om hulp. Zondag hebben de nog aanwezige Belgi sche strijdkrachten ingegrepen, parachutisten landden, in allerijl zond de Belgische regering troepen zelfs zonder tropen-uitrusting. De verwarring werd aanvanke lijk nog groter, omdat de Kongo- regering protesteerde tegen deze inmenging. In Katanga had echter de provinciale premier Tsombé zelf om Belgische (en zelfs Engelse) militaire hulp gevraagd, omdat ook zijn gezag in het gedrang raakte. Bovendien moesten de blanken worden beschermd. Een luchtbrug is ingesteld, waar aan behalve de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena ook an dere maatschappijen - o.a. de K.L. M. - meewerkten, welke vooral uit de grensgebieden de gevluchte Belgen weghaalden. De blanken probeerden namelijk ln massa weg te komen naar de grenslanden, zo als de Franse stad Brazzaville, die aan de Kongo-rivier ligt aan de overzijde van Leopoldstad. Ande ren kwamen aan in noord-Rhode sia en Portugees Angola. Schepen van alle nationaliteiten vervoerden uit de havenstad Matadi de in pa niek verkerende buitenlanders. Brussel geschok t In Brussel is iedereen diep ge schokt. Er werden demonstraties tegen de regering gehouden, omdat deze zo hals over kop aan Kongo onafhankelijkheid had verleend. Maar in de Britse en Franse pers werd België verweten, dat het niet tijdig academici en bestuursamb tenaren had opgeleid en een Kon golees nationalisme had bevorderd, om een geleidelijke overgang tot onafhankelijkheid mogelijk te ma ken. Dat is het nutteloos napraten. Het scheen in Kongo rustig, en niemand dacht dat het nationalis me ai zo diep wortel had gescho ten. Toch blijkt het nu een groot nadeel, dat Kongo praktisch geen intellectuelen heeft, geen eigen ho ge ambtenaren, geen officieren van negerafkomst. Wat dat betreft heeft de Belgische regering veel minder gedaan dan de Britten, Fransen en Nederlanders al voor de oorlog hebben gepresteerd. In Afrika gaat het slechts be trekkelijk goed (ondanks de onver mijdelijke schokken) in de Britse en Franse „zwarte" gebieden. De Engelsen zijn al lang bezig met het omschakelen van hun koloniale rijk tot een gemenebest van vrije landen. De Gaulle heeft in zwart Afrika zeer liberaal gemanoeu vreerd, om er een tweede Algerije te voorkomen. In het begin van deze week scheen evenwel het lot der Europeanen in Kongo af te hangen van de aanwezigheid van Belgische troepen, om uit de chaos althans de levens der Europeanen te redden. Hoe het moet gaan met hun mijnen, ondernemingen en be zittingen weet nog niemand. ELKERZEE Reisje bejaarden Met een toeringcar van de firma van Oeveren uit Zierikzee maakten de bejaarden uit deze gemente een geslaaagde trip naar Rotterdam. Allereerst werd een bezoek ge bracht aan de Floriade. De kabel baan werd niet oevrgeslagen. Ook ging het met de lift naar de top van de Euromast. In de middag ging de tocht naar de diergaarde Blijdorp. Op de terugtocht werd in Steenbergen een warme maal tijd gebruikt. De bejaarden toon den zich allen zeer voldaan over deze mooie reis. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" alhier zal a.s. zaterdag ter versteviging van haar kas een inzameling houden van oud papier. HET SMOKKELSCHIP „BRITTANNIA" 25. „Jij schurk!" snauwt de officier tegen de onderschout, „je hebt op misdadige wijze misbruik gemaakt van de functie! Inplaats van de plicht te doen en deze wapensmokkelaars te. bestrijden, heb je gemene zaak met hen gemaakt! Jij bent er verantwoordelijk voor dat de onderwereld van Venetië in het bezit is gekomen van deze nieuwe vuurwapens, waartegen de stadswacht met haar zwaarden en lansen niets kan uitrichtenl" „Zeer juist", grijnst Petruchio honend, „je bent er alleen iets te laat achter gekomen, mijn waarde chefofficieel ben je gisteren verdronken in een der grachtenwelaan, ik zal meteen maar gebruik maken van de komedie, die je zelf hebt opgevoerd en er een drama van maken". Dreigend richt hij zijn pistool, maar Sullivan duwt het wapen haastig terzijde. „Ik wens geen onnodige schietpartijen, Petruchio 1" zegt hij 'scherp. „Als ik Emillo en die andere drie mee naar zee neem, be reiken we, hetzelfde, maar zonder bloedvergieten! Nooit zal hij Venetië meer zien en jij kunt dus ongehinderd zijn plaats als offi cier van de stadswacht innemen!" De onderschout zwijgt en haalt nors de schouders op. „Vooruit, naar beneden jullie", snauwt Sullivan en gelaten dalen de vier ge vangenen de trap af

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 4