ROXY De vier bannen van Dniveland Uitstekende start van Zierikzeese Zomeravondfeesten 1960 Nu verrassend zuiver en koeler roken dank zij ragdun en ventilerend e/Jin papier WAT UQT DE BILT Goede belangstelling Bekende artisten brachten onderhoudend cabaretprogramma ZIERIKZEE, 14-7. Ongeveer 1200 belangstellenden hebben donder dagavond de zeer geslaagde start bijgewoond van de Zomeravond- feesten 1960 van de Stichting Zie- rikzee Ontvangt Vreemdelingen. In het centrum van de schitterend verlichte stad, op het podium voor de Beurs, werd de pittige cabaret revue „Coktailklanken" met veel vaart ten tonele gebracht door een aantal prominente artisten, die de verzamelde menigte op zeer onder houdende wtfze wisten te boeien. Het hoogtepunt van deze avond vormde ongetwijfeld het optreden van het Cocktail-trio o.l.v. Ad v. d. Gein. Dit muziektrio bevestigde zijn grote reputatie met een fris muzikaal programma met goede teksten. Veel succes oogstte voor al het lied „Sevilla", een Spaans verhaal over een al even Spaanse toreadoor, dat bijzonder aansloeg. De onderwerpen waren wel zeer uiteenlopend, zelfs de baard van Ad v. d. Gein kwam uitvoerig ter sprake. Het programma was ingeleid door het befaamde accordeontrio „The three Jacksons" met een se rie populaire en virtuose potpour ri's. De kennismaking met de be kende radio-zangeres Anny Palmen was al even aangenaam. Zij zong zeer overtuigend en charmant enige succesliedjes uit haar repertoire, o.a. „Wat een geluk", „Amsterdam se grachten" en „Bon Giorno". De liefhebbers van acrobatiek werden volop tevreden gesteld door Paolino en zijn assistente. Paolino demonstreerde enige staal tjes van lenigheid die niet nalieten indruk te maken. Ook zijn even- wichtsstunt op een lege fles viel zeer te bewonderen. Tom van Maa- ren bood deze avond goede confe rences en was vooral op dreef in zijn .herinneringen uit mijn dienst tijd", dat helaas een nogal onbevre digend en melo-dramatisch slot had meegekregen. Toespraak burgemeester mr. Dijckmeester Dit eerste zomeravondfeest was officieel geopend door burgemees ter mr. F. Th. Dijckmeester. Mr. Dijckmeester bracht hulde aan het initiatief van het stichtingsbestuur, dat de toeristen gelegenheid geeft naar'Zierikzee te komen en meer van de stad te zien. De burgemees ter wees ook op de komende pro gramma's, die stuk voor 'stuk zeer goed amusement bieden, maar mr. Dijckmeester hoopte niettemin dat de Z.O.V. er in de toekomst in zal slagen ook het plaatselijke element in de programma's naar voren te brengen. Burgemeester Dijckmeester acht te de zomeravondfeesten van groot belang voor Zierikzee en verklaar de hieruit ook de steun en het me deleven van het gemeentebestuur voor de initiatieven van de Z.O.V. „De zomeravondfeesten leveren een wezenlijke bijdrage aan ons streven Zierikzee in opgaande lijn te brengen" aldus mr. Dijckmees ter. De heer M. C. Doeleman, voor zitter van Z.O.V., had mr. Dijck meester namens het stichtingsbe stuur met enige woorden ingeleid, waartiij hij het gemeentebestuur dank bracht voor de ondervonden steun bij het totstandkomen van de festiviteiten. Voorts bracht de heer Doeleman dank aan de motorclub Reeds in de 12e eeuw wordt Dui- veland genoemd en kunnen we de rechten zien die het bezat. In een Latijns stuk van 1263 wordt ge sproken van Nova (nieuw Ecclessia) kerk en van Antique (oud Ecclessia kerk). Hieruit valt dus af te lei den dat er in 1233 al een Nieuwer- kerk was, hetwelk tegenover Ouwerkerk, dat dus al langer moet hebben bestaan, nieuw kon worden genoemd. De kerk te Ouwerkerk is gewijd aan St. Geertruid. Deze was een dochter van Pepijn van Landen uit het Merovingische Huis. Ze werd geboren in 626 en stierf 17 maart 659 en was abdis van het Benedictijner klooster te Nijvel. Men ziet 'haar altijd afgebeeld met rad en veldmuis, waardoor zij door de landbouwers werd vereerd om bescherming van haar te mogen ontvangen tegen de landbouw on gunstige vijandelijke dieren, 17 maart is dus voor Ouwerkerk de patroonsdag, de dag waarop de vroegere kerkmis (kermis) plaats had. De kerk te Nieuwerkerk is ge wijd aan St. Jan de Evangelist, die zijn gedenkdag viert de 27e decem ber. Deze heilige wort nog door de vrijmetselaren gevierd. Toen in 1304 op de Gouwe de grote slag tussen de Vlamingen en de Hollanders geleverd werd, sneuvelden daarbij vele Zeeuwen en Hollanders. Ter ere van hun na gedachtenis stichtte graaf Willem III op hun graf een kapel om daar op geregelde tijden de missen voor hun zielen te houden. Deze kapel werd gewijd aan St. Laurens. Deze heilige was diaken van paus Six ties II, afgebeeld met rooster en palmtak, omdat hij op de rooster op 10 aug. 258 gemarteld werd. De palmtak duidt op overwinning. Hij is de heilige van koks en herber giers. Uit deze kerkelijke parochieën zijn de heerlijkheden of bannen ontstaan. Het is echter nog een raadsel hoe het is met die 4e heer lijkheid. Als vierde ban komt voor Botland, ook genoemd het Oude Nieuwland (de vierde ban). Viane wordt ook als vierde ban genoemd. Proeven met Britse kernbom CANBERRA, 15-7. Speciaal uit geruste straalvliegtuigen van het type „Valiant" en „Vulcan" zullen de komende weken van Engeland naar Woomera, het oefenterrein voor raketten in Australië, vliegen in verband met proeven met de Britse „Blue 'Steel"-kernbom, aldus heeft de Australische minister van bevoorrading Allen Hulme, van daag bekend gemaakt. inneringsplaquette aangeboden. „Sparta" voor het organiseren van de sterrit, die aan dit eerste zomer avondfeest vooraf ging. In de pau ze kregen de twaalf deelnemers die aan de eisen hadden voldaan door de heer Doeleman een zilveren her- GEMEENTERAAD OUWERKERK Egalisatie van de Ring De raad van Ouwerkerk, o ider voorzitterschap van wethoude C. P. Kuijper, heeft afwijzend be schikt op het verzoek om een bij drage van de militaire matigh* ids- commissie. Toegekend werd eën subsidie, ad 1 cent per inwoner, aan de stichting Verpleging Rust huizen midden-Zeeland, Aan de N.V. Haringvlietbrug zal worden deelgenomen met 5 aandelen van f 1000. 25 pet. onmiddellijk na goedkeuring, de rest vóór 1 sep tember e.k., één aandeel per 100 in woners. Tot leden der commissie van onderzoek der gemeentereke ning 1958 werden benoemd J. L. Kuijper, J. van Klinken, J. J. Smits, W. Bolijn en C. Bakker. Omtrent de egalisatie van de Ring werd opgemerkt dat Enschedé de beplanting leveren zal. De ge meente dient het terrein te egali seren en te beplanten. De kosten zijn door de Centrale Dienst ge raamd op f 3600 B. en w. willen het werk in regie laten uitvoeren door de firma Romeijn te Zierik zee. De firma de Korte en van de Marei vroeg toestemming voor het leggen van rails op het havenpla teau. De raad ging hiermede ac- coord. In de aan te gane overeen komst zal worden vastgelegd dat de kraan niet in de weg mag staan. Het waterschap heeft geen be zwaar dat bij de sluis een bad- strandje wordt aangelegd. De be groting voor de Centrale Dienst wordt geraamd op f 3500. Ook dit wil men in regie laten uitvoeren. Op voorstel van b. en w. zal de verordening straat- en rioolbelas ting worden verlengd. Het wandel pad achter het dorp is nog steeds niet gereed, hoewel het wederop- bouwplan is goedgekeurd. ,De Cen trale Dienst raamt dit werk op f 3400. Er kan alleen bezwaar ge maakt worden tegen het plan van onderhandse aanbesteding, ni<*t -te gen de uitvoering. Aldus de voor zitter. Op een desbetreffende vraag van de heer J. L. Kuijper deelde de voorzitter mee dat de goedkeuring voor het hertenkamp nog niet bin nengekomen is. Naar aanleiding van een vraag van de hfeer W. Bo lijn, antwoordde de voorzitter dat het plan bestaat de open plekken in de Zuidstraat te egaliseren en in te planten. Het op te lossen ver keersprobleem is nog niet in be handeling. MENING UIT WERKGEVERSKRINGEN Nederland zou 20.000 Italianen nodig hebben DEN HAAG, 15-7. AU de Neder landse autoriteiten willen voorko men dat er een aanzienlijke vertra ging ontstaat in de economUche expansie in Nederland, zullen zij ertoe moeten overgaan 20.000 Ita liaanse arbeiders toe te laten. Deze opvatting huldigt de Europese commissie van de E.E.G., zo ver klaart dr. E. W. Meier, secretaris- adviseur van de Algemene Katho lieke Werkgeversvereniging en het Katholiek Verbond van Werkge versvakverenigingen in het jongste nummer van „De Katholieke Werkgever". Nederland heeft tot op heden volstaan met het openen van de mogelijkheid van toelating van 2.000 Italiaanse arbeiders, doch in tegenstelling tot Duitsland - dat actief bezig is een program voor werving tot 100.000 Italianen uit te voeren - is men in Nederland nog niet verder gekomen dan de voor bereiding. De Europese commissie in Brussel meent echter dat Ne derland een 20.000 Italianen kan plaatsen. Zij baseert zich o.a. op een tekort van ongeveer 5.000 ar beiders in de metaalindustrie, 2 000 in de bouwnijverheid, 2.000 in de textiel- en lederindustrie, 2.000 man administratief personeel en leerlin gen, 1.000 voor de voedings. en ge- Ingezonden mededeling U hooft geen angst te hebben voor Brandend maagznnr Als U maar Rennies bij de hand hebt. Dan dooft U 't vuur in 'n oogwenk, stilt U de snerpende pijn nog vóór ze goed kan doorzetten. Steek daar om altijd 'n paar Rennies bij U. Ze zijn een voor een hygiënisch ver pakt en U kunt ze innemen zonder dat iemand er weet van heeft. Geen glaasje water, geen vieze smaak. In- I tegendeel, doodgewoon laten smel- j ten op uw tong. En als uw speeksel met de wondere Rennies-oplossing uw maag bereikt, is de brand op slag gedoofd. Scheepvaartberichten Asterope, 14-7 van Rotterdam naar Norfolk. Bengalen, 13-7 te Manilla. Esso Amsterdam (t.), pass. 13-7 Ras Al Kalb naar Rastanura. Kenia (t.), 15-7 te Mombasa. Korenia (t.), 14-7 te Liverpool ver wacht. Wonogiri, 14-7 van Rotterdam naar Hamburg. ONDERWIJS Landbouwhuishoudschool „Prinses Juliana" te Zierikzee Aan de landbouwhuishoudschool te Zierikzee zijn onderstaande leer lingen geslaagd voor de eindproef der Inas-opleiding, zodat zij het diploma Inrichtingsassistente ont vingen. Het examen is afgenomen op 12, 13 en 14 juli ten overstaan van en kele gecommitteerden van het Nij verheidsonderwijs en de Volksge zondheid. A. J. van de Berge, Haamstede; K. Bienefelt, Zierikzee; M. W. Bos, Noordgouwe; A. E. Geluk, Haam stede; A. J. Hagesteijn, Zierikzee; W. P. Janse, Renesse; C. H. Ju- melet, Bruinisse; P. J. v. d. Kas- steele, Noordgouwe; J. M. Kloet, Brouwershaven; E. v. d. Sluis, Zie rikzee; A. van der W<eele, Bruinisse. Afgewezen 1 kandidate. AMSTERDAM. De consul-gene raal van België in Amsterdam, de heer H. R. Vleeshouwer, 'heeft in „Arti en Amicitiae" in Amsterdam een tentoonstelling van kleuren foto's geopend, die tijdens het staatsiebezoek van H.M. de Konin gin en H.KH. prinses Beatrix aan België door vier Nederlandse pers fotografen werden gemaakt. Zij werden hiertoe in staat gesteld door een Belgische fabriek van fotopro- dukten, die ook de inrichting van deze eerste grote expositie van kleurenfoto's in Nederland moge lijk maakte. Ingezonden mededeling notmiddelensector, 1.000 voor de chemische industrie en 1.000 in de overige bedrijfstakken. Volgens de schattingen van de commissie zou er in Duitsland plaats zijn voor 150 tot 200.000 Italiaanse arbeiders. Wie nu ROXY rookt, geniet meer dan een ander. Het elfjn papier is zo ragdun, dat U louter tabak proeft, zuiver en geurig. Bovendien rookt U koeler, want 't èjfin papier ventileert door onzichtbare openingetjes. Kies nu ROXY en geniet onbezorgd van de beste tabakken uit Amerika. Vistributoci for Ijolluf - Alvniu Import Company PREDIKBEURTEN voor zondag 17 juli 1960 Ned. Hervormde Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds J. P. van Roon, Ermelo. Gasthuis- kerk: 10 uur ds Assendorp, 7 uur ds van Roon. Kerkwerve: 2.30 uur ds Boer. Serooskerke: 10 uur ds A. C. Smits, Amersfoort. Burgh: 10 uur ds F. Don jr. Haamstede: 10 en 7 uur ds Boer. Renesse: en 10.15 uur ds Rijks. Noordwelle: 7 uur ds van Liere. Eikerzee: 10 uur ds R. Boschloo,. Wehl (Gld). Brouwershaven: 10 uur ds Groot. Zonnemaire: 10 uur H. A., 2.30 uur ds Duvekot (Dankz. H. A.). Noord gouwe: 10 uur ds Buinink (bev. ambtsdragers) Dreischor: 10 uur ds Duyvendak. Ouwerkerk: 10 uur ds Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds Westerhof. Oosterland: 10 uur ds van Liere, 6 uur ds Rijks. Sirjansland: 10 uur kand. Boogert, Oosterland, 6.30 uur dhr. van Pel. Bruinisse: 10 uur dhr. van Pel, 5 uur ds Westerhof. Sint Philipsland: 9.30 en 2.30 uur ds van Dieren. Lutherse kerk Zierikzee: 10 uur mej. da. M. E. Monsees uit Amersfoort. Gereformeerde kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds Tiemers- ma. Haamstede: 9, 10.30 en 5 uur ds Boerma. Renesse: 7.30 uur ds A. G. Baayens, Zuid-Beijerland. Scharendüke: 10 en 2.30 uur ds H. Tien, Nijkerk. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur Godsdienstoefening. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds O. Jager, Haarlem. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr Becker. Oosterland: 10 en 3 uur ds T. Kamper, Scha- rendijke. Bruinisse: 10 en 5 uur ds Wielemaker. Anna Jacoba-polder: 10 en 2.30 uur ds Haverkamp. Gereformeerde kerken (vrtfgem.) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds Keizer. Haamstede: 7 uur ds Kei zer uit Brouwershaven (in de Chr. Ger. kerk). Chr. Gereformeerde kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds J. J. Rebel, Haarlem. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds J. J. Rebel, Haarlem. Nieuwerkerk: 10. uur leesdienst, 3 uur ds v. d. Klis uit Zierikzee. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst: Sint Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds H. Wiltink, Doetinchem. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Sint Philips land: 9.30, 2.30 en 6 uur ds Gebraad Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke kerk GODSDIENSTOEFENINGEN Zierikzee: Zondag de H.H. Missen te 7.15 en 10 uur; het Lof te 19 uur. In de week de H.H, Missen te 7 uur (of 7.15) en te 7.30 uur (of 8). Za terdag te 19.15 uur het Marialof. Haamstede: Zondag de H.H. Mis sen te 7.30, 8.45 en 10 uur. In de week volgens aankondiging onder de zondagsdiensten. SPORT Regionale atletiekwedstrijden te Breda Woensdagavond werd onder prachtige weersomstandigheden te Breda een klein aantal nummers hfgewerkt, waaraan door zeer goe de atleten werd deelgenomen, zoals Eef Kamerbeek, Frans Kunen, Lie Hinten enz. Ook vijf leden van Delta-Sport namen deel, die met vijf eerste plaatsen thuis kwamen. Bij de jongens B kwam Hans Klompe uitstekend voor de dag door op de 100 m. de snelste tijd te maken, nl. 12,2 sec., hetgeen een eerste plaats opleverde. Een eerste plaats behaalde ook Henk Hage bij -iet hoogspringen jongens A met een sprong van 1,62 m., terwijl Ca- trien Schot eerste werd bij het ver springen meisjes B met een sprong van 4,91 m. DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Wedvlucht vanuit Neufvilles. Af stand 124 km. Aankomst 1ste duif 7.26, los 6 uur, laatste duif 9.24. J. Westdorp 1, 38; L. Heijboer 2, 3, 11, 49; C. M. v. Westenbrugge 4, 7; J. Venvest 5, 6, 12, 16, 28, 29, 37; Fr. Maijs 8, 15, 18; J. Wiltenburg 9, 27, 36, 39; A. de Graaf 10, 21, 31; W. v. d. Ende 13, 14, 35; C. Krijger 17, 19, 20, 32, 33, 34, 40, <41; Feleüs- Verwachting tot zaterdagavond: Opklaringen Opklaringen, maar voornamelijk in het binnenland ook enkele lo kale buien; zwakke tot matige wind tussen zuidwest en west; weinig andering in temperatuur. 16 juli. Zon op 4.38, onder 20.53. Maan op 0.13, onder 14.05. 17 juli. Zon op 4.40, onder 20.52. Maan op 0.40, onder 15.10. 18 juli. Zon op 4.41, onder 20.50. Maan op 1.09, onder 16.11. Laatste kwartier: 15 juli te 16.43. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 16 juli 9.08 v.m. 21.30 n.m. 17 juli 10.05 v.m. 22.31 n.m. 18 juli 11.12 v.m. 23.40 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 juli 8.36 v.m. 21.02 n.m. 17 juli 9.37 v.m. 22.05 n.m. 18 juli 10.47 v.m. 23.15 n.m. Doodtij: 17 juli. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 15-7. Een depressie bij Schotland verplaatst zich uiterst langzaam verder in oostelijke rich tingen en vult geleidelijk wat op. Rond het centrum stroomt nog voortdurend enigszins onstabiele lucht van polaire oorsprong over de Britse eilanden naar west Europa. In deze lucht ontstaan overdag bij een tempratuur van omstreeks 21 graden buien. Daar langs de kust de wind nog van zee blijft waaien komen daar bij wat lagere tempraturen flinke zonnige perioden voor en blijft het bijna overal droog. Ten westen van de Britse eilanden bevindt zich een zwakke rug van hoge luchtdruk, welke zich langzaam naar het oos ten verplaatst, maar reeds weer wordt aangetast door een volgende oceaandepressie, welke zich tame lijk snel in ongeveer oostelijke rich ting verplaatst. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren: 9 juli: Jasper, z. van Wil lem Otte en Neeltje Dooge, wo nende Oosterland; 10 juli: Arie Cornel!?, z. van Jan Hendrik Kooij- man en Pietertje Verheul, wonende te Nieuwerkerk; 10 juli: Jan Hen drik, z. van Jan Hendrik Kooijman en Pietertje Verheul, wonende te Nieuwerkerk; 10 juli: Marinus Cor- nelis, z. van Cornelis Jan Marinus Nolet en Louise Ernadine Terwis- scha van Scheltinga; 13 juli: Jan netje Maria, d. van Robert Streef kerk en Gieltje Cornelia van dei- Doe; 13 juli: Hendrika Pr-ientje Neeltje, d. van Herman Wilbrink en Marina Cornelia van Over- beeke. Overleden. 13 juli: Jacobus Kornelis Luijk, 91 j., weduwnaar van Maria Cornelia de Vos, wo nende te Haamstede. STAD EN PROVINCIE OUWERKERK Concert „Oosterland's Fanfare" Morgenavond (zaterdag 16 juli) hoopt Oosterland's Fanfare bij mooi weer een concert te geven in de muziektent alhier. Stellig zullen de liefhebbers dit muzikaal optreden op prijs stellen en dit laten blijken door acte de presence te geven. BRUINISSE - Zaterdag 16 juli a.s. wordt al hier weer een begin gemaakt met het ophalen van oud papier ten bate van de muziekvereniging „Nu met Hope". Het publiek wordt ver zocht in deze volle medewerking te verlenen. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 16-17 juli: C. M. van Hoorn, telef. (01110)2080. WEEKEINDE ARTSENDIENST ND DD EN-SCHOUWEN Weekeinde 16-17 juli: jhr. H. Bac ker, Noordgouwe, telef. (01112)480. WEEKE INDE-DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 16-17 juli: W. A. M. Kalkman, Renesse, telef. (01116) 310. Hagesteijn 22, 25, 26, 48; J. ten Haaf 23 24; C. Berrevoets 30, 47; H. Merle 42, 43, 44, 45, 46. In concours waren 193 duiven. Wedvlucht vanuit Raffec. Af stand 735 km. Los 7.30, aankomst lste duif 17.10. W. v. d. Ende 1; Fr. Maijs 2; J. Verwest 3.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1