SUNIL Pomona-leden bezochten proeftuin en fruitkwekerij HANNESJE WITTER DAN DE WITSTE DUIF SUNIL WAST STRALEND WIT Stad werd 8 dec. 1813 van Franse juk verlost Interesante rondleidingen Een 19-tal leden bracht zaterdag middag een bezoek aan de proef- tuinaan de Hogezoom. Na een kort welkomstwoord van voorzitter J. C. de Feiter verkreeg de proeftuin chef, de heer J. Jonker het woord, die allereerst het gezelschap rond leidde door het proefveld zwarte bessen. Iedereen was hier verwonderd over de goede groei. Ter verduide lijking gaf de heer Jonker de cij fers van de opbrengsten over het vorige jaar en 1958. Zo was het beste ras de Cottswall Cross, die 2,75 kg. per struik gaf (1,35); ver volgens Baldwin, 2,4 kg. (0,83) Amor's Black 2„3 kg. (1,1), Rood- knop 2,25 kg. (0,56), Goliath 2,1 kg. (0,62), Silvergieter 2 kg. (0,52), Wel lington 2 kg. (0,62), Daniel's Sep tember 1,9 kg. (0,83), Malvern Cross 1,8 kg. (0,83). De tussen haakjes ge plaatste cijfers geven de opbreng sten in 1958. In verhouding met 1958 was de opbrengst in totaal verdriedubbeld. Een ander bessen- proefveld gaf Roodknop en Goliath tegenover elkaar. In 1959 was de opbrengst resp. 3 en 2,6 kg. De verdere rondleiding gaf te zien dat de pruimebomen nu voor de eerste maai vruchten dragen, verder bleken de appels waaronder de Stark Earliest en de Yellow flink met vruchten bezet waren; ook de peren vertoonden een goede groei. Het tussengewas rogge stond prima doch volgens de excursie stond deze te kort op de bomen rijen daar bij wind de rogge de blaadjes afslaat. Ook de bruine bo nen als tussenvrucht vertoonden een zeer goede stand. Alles ziet er keurig verzorgd uit. De grondbe werking was uitstekend daar prak tisch geen onkruid te vinden was. Ook de technische verzorging van de bomen was prima. Jammer dat door de gehele tuin een slechte grondplek loopt. Bezoek fruitkweker^ Het tweede bezoek gold de fruit kwekerij van de heer W. Capelle. Dit oude bedrijf, waar nu reeds en kele jaren een verjongingskuur aan de gang is; verjonging door de aanplant van bomen op type XVI, die het zeer goed doen, gaf de Po mona-leden reden tot grote bewon dering. Het was reeds bekend dat er bij de heer Capelle veel Cox hing; maar de aanblik van een der gelijk kwantum Cox had niemand verwacht en bij velen liep het wa ter dan ook uit de mond, want bij de andere kwekers is de Cox dit jaar maar matig. Dit bedrijf dat vorig jaar een ernstige meeldauw-aantasting had, vooral in de Jonathan (wat te zien was aan de geringe vruchtbaar heid van dit ras), heeft deze ziekte dit jaar volledig bedwongen door een om de 12 dagen uitgevoere be strijding met S.M. 55. De stam- basisrot maakte een einde aan de Ellison's Orange aanplant. Ook de Lombards Calville is zeer goed be zet. Het oudere gedeelte met meer verouderde rassen, geeft veel fruit te zien, zoveel zelfs dat volgens de excursisten nog meer gedund had moeten worden. Voor dit bedrijf is de beste onderstam XVI, die de eigenaar in de plantafstand 5 bij 2% deed planten. Als groenbemes- ter was hier de Silette toegepast met goed succes. Pomona had weer een goede middag, met veel meer of minder technische nieuwtjes en voorzitter de Feiter dankte dan ook de heren Jonker en Capelle voor hun bereid willigheid. Snelle expansie van economische activiteit in Nederland niet afgenomen In 1960 nog iets snellere opleving verwacht PARIJS, 12-7. De snelle expansie van de economische activiteit, die sinds 1958 in Nederland valt waar te nemen, is niet afgenomen en men verwacht in 1960 voor het bruto nationaal produkt een nog iets snellere oplevering dan in 1959 indien men de gegevens op jaar basis vergelekt, zo wordt in een overzicht over de economische si tuatie in Nederland medegedeeld, dat door de O.E.E.S. is gepubli ceerd. Tot nu toe heeft het gebrek aan arbeidskrachten geen belemmering gevormd voor de economische ont wikkeling. De produktiviteit is in 1959 aanmerkelijk toegenomen en zij zal in 1960 nog meer stijgen, aldus het overzicht De belangrijke investeringen, die in de na-oorlogse periode in Ne derland tot stand zijn gekomen werpen dus vruchten af. Hoewel men er dus goed aan doet de ex pansiemogelijkheden niet te onder schatten, raakt de Nederlandse ar beidsmarkt onderworpen aan steeds sterker wordende spannin gen en het zal waarschijnlijk zeer moeilijijk worden om de vooruit gang in de produktie gedurende de rest van het jaar in dezelfde mate als in de afgelopen maanden te handhaven. Tegelijkertijd heeft de vraag de neiging om snel toe te nemen en zij stijgt thans sneller dan de produk tie. De begroting van 1960 voorziet in de vermindering van bepaalde uitgaven, maar de investeringen in de overheidssector blijven toe nemen en men verwacht wat dat betreft, dat het globale tekort vrij wel op het niveau van het vorig jaar gehandhaafd zal blijven. Na een trage hervatting zijn de inves teringen in de particuliere sector opnieuw zeer snel toegenomen. IN VERBAND MET KONGO Hammarskjoeld keert naar New York terug GENEVE, 11-7. De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft mede gedeeld dat hjj in verband met de Ingezonden mededeling Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus min der! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte duif verliest het van uw stralend witte was Het ■extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld r aos/sru/fiviHr evjMUfiM'iMHfMUsr V gebeurtenissen in Kongo maandag middag naar New York zal terug keren. Hammarskjoeld verbleef wegens de zitting van de Econo mische en Sociale Commissie van de V.N. te Genève. De plaatsvervangend secretaris generaal van de V.N., Ralp, H. Bunche, heeft gisteravond in Leo- poldstad besprekingen gevoerd met leden van de Kongolese regering. Naar verluidt heeft het Kongolese kabinet, of premier Loemoeba per soonlijk, geprotesteerd tegen het optreden van Belgische troepen in de ongeregeldheden. Bunche heeft tot op heden geweigerd een ver klaring af te leggen. In het Kongolese kabinet schijnt verdeeldheid te bestaan over de vraag of tegen het optreden van Belgische troepen moet worden geprotesteerd. De minister van Buitenlandse Zaken, Bomboko, zeide gisteravond tegenover uit België naar Kongo terugkerende Belgen het optreden van de para chutisten goed te keuren. Zoals bekend heeft Loemoemba dit op treden een schending van de sou- vereiniteit genoemd. De Amerikaanse troepen in west-Duitsland zijn in staat van paraatheid geroepen om zo nodig te helpen bij de evacuatie van Amerikaanse onderdanen uit Kon go, aldus hebben fuctionarissen van het ministerie van Buitenland se Zaken medegedeeld. Zij noem den dit een „routinematregel", en zeiden „dat het onwaarschijnlijk wordt geacht, dat de troepen naar Kongo zullen moeten worden overgevlogen". SPORT KORFBAL Unitas-SVOWK 9-0 In een wedstrijd waarin de thuis club de meerdere bleek van de be zoekers, heeft Unitas een ruime overwinning behaald. Direct na het beginsignaal werd de SVOWK-korf onder vuur genomen, maar schoten van J. Kouijzer, Henk Visser, mevr. Pomper en Marijke Coppoolse gin gen naast of over de mand. Doel punten konden echter niet uitblij ven en na 10 min. liet Judo Kou ijzer het eerste doelpunt noteren, en even daarna een treffer van Henk Visser (2-0). Na de vakwisse ling kwam SVOWK er beter in, maar hun aanvallen strandden steeds op de Unitas-verdediging. Aan de andere kant bracht Jaap Jongschaap de stand op 3-0 en Han Viergever zorgde voor 4-0. Hiermede brak de rust aan. Na de rust hetzelfde spelbeeld. De Unitas. aanval bleek gevaarlijk te zijn. Na goed aangeven van A. v. d. Schee deponeerde Cor Verseput de bal in de korf (5-0). Loes Kouijzer bracht van onder de paal de stand op 6-0. Na de vakwisseling deed Unitas het wat rustiger aan. Door Judo Kou ijzer werd het 7-0. Marijke Cop poolse strafte een verdediginsfout van SVOWK af met een doelpunt (8-0). Tenslotte maakte Jaap Jong schaap er 9-0 van. Voorpaginanieuws vóór 150 jaar XXXVI. Het zien van de zo vertrouwde kleuren op de toren van Ouwerkerk deed vele burgers huiswaarts keren om het voorbeeld te volgen en de driekleur uit te steken. Ook enkele varensgasten lieten spoedig het oranje, blanje bleu wapperen, wat met hoezee-geroep werd begroet. Juist op die ogenblikken kwam de Franse generaal de haven op en keek „met een oog vol vuur", vol gens tijdgenoten naar de Hollandse vlag. Hij sprak evenwel geen enkel woord, maar was zeer getroffen. Hij liet de twee veldstukjes die voor zijn woning stonden wegne men en naar de haven brengen om „de oproerige daad" te straffen. Door tussenkomst van de Maire werden na een korte demonstratie van vaderlandsliefde de vlaggen weggenomen .Indien het vlaghijsen een daad van muiterij was geweest zou het zwakke garnizoen niet dan vruchteloos tegenstand hebben kunnen bieden en wellicht het slachtoffer ener onbezonnen drift geworden zijn. !L Commissie naar de Engelsen Niet lang daarna verscheen de generaal ten stadhuize alwaar hem door de stadsregering werd ver zocht een kapitulatie te bewerk stelligen, maar hier had de Franse commandant nog geen oren voor. Kort daarop werd bekend dat de Engelsen blijkbaar niet van plan waren een aanval op de stad te doen en generaal Ducos onmogelijk een overgave dezer stad kon voor slaan. Maar wel werd een commis sie uit de regering benoemd die met een parlementaire vlag naar de Engelsen zou varen teneinde over de kapitulatie te onderhandelen. In deze commssie werden gekozen mr. W. M. de Braauw, C. Tromp, J. Nelemans, H. Mulock Houwer en M. C. de Crane. Na de tocht naar de Engelse kotter werd een brief van de Britse commandant, lord Stewart, aan de Franse bevelheb ber overhandigd. De eisen Bij de opening van deze bood schap bleek dat de vrije aftocht van de Fransen werd geweigerd en bevolen werd de stad onmiddellijk te ontruimen, terwijl allen die bij de komst der Engelsen gewapend werden aangetroffen, gevangen zouden worden genomen en naar Engeland zouden worden overge bracht. Verder eiste de Eingelse commandant dat door het lossen van een kanonschot van Franse zij de moest blijken of de Engelsen binnen konden trekken. Ingeval van weigering zou men ontschepen en een aanval op de stad beginnen. Deze boodschap trof de Franse commandant, die zich gevleid had met een vrije aftocht van zijn man schappen. Hij zag zich voor de keus gesteld: krijgsgevangenschap,ver dediging der stad of tot ontruiming van het eiland. Het eerste raadde hem de voorzichtigheid af, van het tweede zag hij de onmogelijkheid in, weshalve hij tot het laatste be sloot Van een en ander werd te middernacht aan een verzamelde menigte, die zich voor het stadhuis had verzameld kennis gegeven. De lucht weergalmde van het herhaald vreugdegeroep Hoezee en Oranje boven! Franse uittocht Hierna werd van het Bolwerk het seinschot gegeven, dat niet als mu ziek in de oren der Fransen klonk. Velen hunner renden naar de Zuid en Noord Havenpoorten om een goed heenkomen te zoeken, nl, de stad te verlaten en over het veer van Viane naar het eiland Tholen te vluchten. Al wat Frans was stroomde de stad uit. Vele vetera nen wierpen hun geweren weg om daarmede niet in hun vlucht be lemmerd te worden. Mannen mis ten hun vrouwen, moeders verloren hun kinderen door de duisternis van de nacht. De stadsbewoners lieten de vluchtelingen ongemoeid niettegenstaande de vele vernede ringen die men had moeten onder gaan. Op het alleronverwachts kwam zonder bloedvergieten in de nacht van 8 december 1813 de bevrijding der stad en eiland van het gehate Franse juk. Des nachts om half twee trokken de Engelse troepen 200 man sterk de stad binnen. De Engelse bevelheb ber nam de stad en eiland in bezit namens de Prins van Oranje, welke 2ich reeds in 's-Gravenhage be vond. Veel lof voor cilandel^ke imkers Excursies afdeling Schouwen-Duiveland Vereniging tot bevordering der bijenteelt Ondanks de langzaam teruglo pende belangstelling voor de bijen teelt in ons land, blijft de enthou siaste groep imkers op ons eiland haar activiteit bewaren en ook dit jaar kon de rtfks-byeenteelt- consulent, ir. J. Mommers uit Til burg, op zijn tweedaagse excursie, waaravan één in de Westhoek op donderdag en de andere te Zierik- zee en omgeving op vrijdag werd gehouden, constateren dat de le den met grote toewijding hun bij enstand verzorgen. Het onderhoud en de verzorging zijn op vele plaatsen zo goed, dat de .heer Mommers weinig moeilijk heden te verwerken kreeg, dit in tegenstelling met vroeger toe er nog al eens raar met de volken werd omgesprongen. Er ;s zelfs veel honing gezien, er kwamen kasten voor waar veertig pond ho ning in zat. Een dergelijk kwantum is toch wel een gevolg van het goede en nette onderhoud van de volken. Met zulk een grote massa honing is de bijenteelt zelfs nog rendabel. Ook de ontwikkeling van de bijen was buitengewoon goed en overal werden al „vegers" gemaakt. Nu nog is de ontwikkeling zo groot dat vele volken zich nog op zwermen zullen toeleggen, zodat de imker nog maatregelen zal moeten nemen om bijenverlies tegen te gaan. De heer Mommers deelde verder nog mede dat de proefvol- ken in de Flevo-polder bij de uit voering van een ziektebestiijding op een gewas half dood zijn gespo ten. Dit waren hoogtepunten uit de lezing die ir. Mommers op de ver gadering op donderdagavond in de Tuinbouwschool te Haamstede hield. Bij het begin had de voor zitter, de heer C. A. Hartog, een verheugend woord laten horen over het grote aantal leden dat aanwezig was. Hij heette behalve de spreker, die zoals gewoonlijk vergezeld was van zijn assistent de heer J. v. Willigen, ook enkele nieuwe leden en cursisten welkom. De voorzitter haalde even de verkregen onderscheiding van de heer W. P. L. Bakker te Zierikzee aan. De heer Bakker was ook ge ruime tijd bestuurslid van de bij envereniging. Na de pauze vertoonde de heer Mommers een groot aantal kleu- ren-dia's die allen betrekking had den op de drachtplanten voor de bijen, en zodoende met veel inte resse werd gevolgd. Aan het einde van de vergadering verzocht de heer Hartog aan de consulent een lijstje te maken met de namen van de drachtplanten. Kopermijnen in Katanga gesloten BRUSSEL, 10-7. Een van dfe voornaamste bronnen van rijkdom van Kongo, de kopermijnen van de maatschappij Union Miniëre in Katanga, zijn maandagmorgen vroeg gesloten. Hoge functionaris sen van deze maatschappij, die met hun gezinnen in Kitwe, in noord- Rhodesia, zijn aangekomen, zeiden dat het besluit om de mijnen te sluiten werd genomen, nadat min stens tien functionarisen der mij nen door muitende troepen waren gedood. Bij de mijnen in Katanga waren 2.000 blanken en 22.000 Afrikanen werkzaam. Op het gebied van de wereldkoperproduktie zouden de mijnen de vijfde plaats innemen. Vulkaan eiste geen slachtoffers NOUEMA, 11-7. Alle 268 bewo ners van Le Lopevi, een eilandje van de Nieuw-Hebriden, hebben zich in de loop van de nacht in veiligheid kunnen stellen, nadat gistermiddag een vulkaan die reeds lang als uitgedoofd werd be schouwd actief was geworden. Drie kraters stoten lava en wol ken as uit en het noordwestelijk deel van het eiland is geheel ver brand. Engelse en Franse piloten hebben geconstateerd dat gloeiende as tot 2.000 meter wordt ppgewor- pen. EUILLETON 42 Hel leven van een boerenarbeider uit de eerste helft der 20ste eeuw De jongen dapper de stal in, de volle mmer in de hand, Maar nóg is hij geen drie stappen ver, of het tuig stormt op hem toe, springt te gen hem op, wringt zich tussen zijn benen door en in minder dan géén tijd ligt de knaap achterover te wentelen in de mest, terwijl de papperige draf hem van voren meer dan rijkelijk bezwaddert. Hij wordt danig uitgelachen, heeft van het voederen der schoften zijn bekomst en maakt, evenmin als de rest generlei bezwaar meer tegen het gebruik van het knup peltje. Als de biggen zes maanden oud zijn, verkoopt Hannesje zo voor honderd gulden per stuk. Een prijs om nooit te vergeten. Duizend gulden!!Voor een broed biggen!Nóóit beleefd!.. Di eoorlog! Die oorlog! Hoe die de boel op z'n kop zette!! En dan duurt het niet zo heel lang, of hetzelfde varken werpt weer en nu elf jongen, zegge elf. Het ganse gezin gaat als het ware op in het varken. En zijn kroost! Als de dag begint, loopt alles naar de stal; ze gaan niet naar bed of ze hebben het varken en zijn babies welterusten gezwenst. En dan, helaas, ten derden male, dan vindt na een week slechts een der jongens, die het eerst in de stal komt, het kostbare varken dood liggen bij zijn biggen, waar van er zes ook al geen teken van leven meer geven. De overige wor den met de fles opgekweekt. Ze houden het leven, maar de fokzeug die rijke spaarpot, is voor goed heen. Als dan kort daarop de mooie vaars koliek krijgt en het bij de. dood afhaalt, zijn paard met een| dood veulen komt, dan gaat Han nesje zich in arren moede afvragen, of het goede, dat hem ten deel valt, hem slechts gegeven wordt, om het hem later weer te ontnemen. Zulke verliezen, zulke waardevolle die ren, wie zou daarbij de moed niet laten zakken? 1 Als dan Hannesje tussen al deze tegenslagen door, het overschot van zijn vette jaren steekt in de bouw van een nieuwe stenen schuur ter vervanging van het oude stuk wrakhout, in het draineren van het nieuwgepachte land, wat hem een kapitaal aan buizen kost, zodat hij ondanks hoge ontvangsten maar steeds met dat chronisch gebrek aan bedrijfskapitaal te Hompen heeft, dan dreigt de verstandhou ding in znn gezin een knak te krij gen. De oudste zoon, de mannelijke leeftijd bereikt hebbende, in zijn kortzichtigheid meer ziende op de verliezen - aan vee vooral - dan op het bezit, meer op de dadelijke uit gaven van op de grotere baten in de toekomst, begint te klagen, dat hij op deze voortgang wel zijn hele leven voor niets zal kunnen wer ken. Hij drijft het zo ver, dat hij zijn vader eigenlijk verwijt, dat deze het ganse gezin in het ongeluk ge bracht heeft met al zijn grote plan nen en zijn streven naar steeds ho ger en steeds meer en dat hij beter had gedaan, die boerderij nooit te beginnen. Zie, dit is meer fnuikend voor Hannes j es uithoudingsvermogen |dan de tegenslag in zaken, dit knauwt hem meer dan al zijn ver liezen aan vee bij elkaar. De kiem van ontbinding in zijn gezin? Is het een voorteken? Zal [dat harmonische gezinsleven, waar op hij zo trots was, dat 2ijn krach ten staalde in zijn zware arbeid, |een einde nemen? Hij oordeelt niet hard over de jongen. Deze heeft niet de eerzucht, niet het doorzettingsvermogen van de vader. Hij kan het niet helpen. Je hebt het of je hebt het niet! Hij kan niet tegen de stroom oproeien, geen risico dragen. Dan deug je ook niet voor boer! Hij zal gaan trouwen met een arbeidersmeisje - niets tegen, Hannesje voelt zich niet in 't minst daarboven verheven - zijn leven in dienstbaarheid slijten als knecht bij de boer. Hij weet dan wat hij heeft, zijn weekgeld, maar geen kopzorg, geen kwade kansen in zaken, hij slaapt gerust. Hannesje piekert wel zwaar over het zachte verwijt. Heeft de jongen gelijk? In zijn zwakke ogenblikken voelt hij zich wankelen tussen ja en neen. Het hoofd in de schoot leggen, zich gelaten, willoos laten afdrij ven naar de staat van dienstbaar heid, waaraan hij toch ontsproten is? Buiten schijnt de zon. Op zijn rode daken, Enkele goede jaren nog en de pannen glinsteren niet meer met die zilveren schijn. Op zijn weilige gewassen in zijn vel den, de jonge boomgaard, dit jaar nog maar aangeplant. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 4