Commandotroepen bezetten Europese wijk van Leopoldstad DE ZIERIKZEESCHE COURANT HAMMARSKJOELD VRAAGT AFRIKAANSE TROEPEN TE ZENDEN Hollands combo wint jazz festival Spionage van Russische treiler Muitende Kongolezen overvielen autocolonne Verkeersvliegtuig in zee gestort LAATSTE NIEUWS Meer troepen naar Kongo Bevordering regionale industrialisatie VEILIGHEIDSRAAD VRAAGT BELGIE TROEPEN TERUG TE TREKKEN ZIERIKZEESCHE DONDERDAG 14 JULI 1960 116e jaargang No. 18801 IEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs por 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Adv* 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm. WAARIN OPGENOMEN Advertentieprijs f Ir P«r stuk. 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118. Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Zonder slag of stoot Moskou beschuldigt België van agressie BRUSSEL* 13-7. Belgische commandotroepen heb ben woensdag bijna zonder slag of stoot de Europese wijk van Leopoldstad en het vliegveld Dnjlli bezet. Enkele uren, nadat de Kongolese minister van Voor lichting op een opgewonden vergadering van het Kon golese parlement had uitgeroepen: „België heeft ons de oorlog verklaard", stonden in Leopoldstad hon derden en honderden Europeanen verbaasd te kijken naar het ongewone schouwspel, dat gemengde Bel- gisch-Kongolese patrouilles ln jeeps door de straten van Leopoldstad reden. Wat eerst dreigde te lelden tot bloedige botsingen, eindigde - althans voorlopig -. ln een verbroedering. Deze verbroedering gold echter niet de Kongolese regering. Presi dent Kasavoeboe en. minister-pre sident Loemoemba, nog steeds niet teruggekeerd van hun rondreis om te trachten, de gemoederen onder de muitende Kongolese militairen tot bedaren, te brengen, zonden een protest naar de Verenigde Naties, waarin het optreden van de Bel gische troepen, in Kongo een „ko lonialistische provocatie" werd ge noemd en een „imperialistische sa menzwering" tegen de republiek, die donderdag precies twee weken bestaat. Zij eisten ook, dat alle Belgische militairen binnen twee uur op de Belgische bases in Ka- mina en Kitona zouden worden teruggetrokken en gaven de garan tie, dat de nationale strijdkrachten over de veiligheid van de Belgen en andere vreemdelingen zouden waken. Het Belgische antwoord hierop werd gegeven door de Bel gische ambassadeur in Leopold stad, J. van den Bosch. ,Het is on mogelijk de Belgische troepen te rug te trekken voordat de veilig heid in Kongo is hersteld", zei hij. Inmiddels vertrokken woensdag opnieuw drie compagnieën gespe cialiseerde troepen uit1 Brussel naar Kongo, waar de sterkte van de Belgische strijdmacht thans op 7.000 man geschat wordt. Bjjstand Verenigde Naties De twee Kongolese leiders lieten ook een verklaring publiceren. waarin zij ontkennen de hulp van Amerikaanse troepen te hebben in geroepen. „Wij willen alleen mili taire bijstand van de Verenigde Naties", werd hierin gezegd, „en niet om de orde te herstellen, maar om ons te beschermen tegen de Belgische agressie". Van Leopold stad uit zonden de overige leden van het kabinet een telegram naar Akkra, waarin van Ghana militai re en technische bijstand werd ge vraagd, die reeds door een „good- willmissie" van dit land, die zich in Leopoldstad bevindt, werd toe gezegd. Niet alleen de Kongolese rege ring, ook het Kremlin beschuldig de woensdag België van een „agres sieve daad". In een verklaring, die enkele uren voor de spoedvergade ring van de veiligheidsraad over Kongo aan de ambassadeurs van de westelijke grote drie, België en west-Duitsland werd overhandigd, noemde de Sowjet-Unie het Belgi sche optreden „een schending van de soevereiniteit en de Integriteit" van Kongo. In Parijs werden de gebeurtenissen in Kongo uitvoerig door de permanente raad van de NAVO besproken. Leve het Belgische leger Een verslaggever van de Franse radio liet woensdagmiddag in een uitzending uit Leopoldstad de dolle vreugde horen van de Europese in woners van de Kongolese hoofd stad, toen de Belgische commando- De Veiligheidsraad over Kongo NEW VORK, 13-7. De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, die zelf de Veiligheidsraad bjjeen heeft geroe pen om over de kwéstie-Kongo overleg te plegen, heeft vrij spoe dig na het bégin van de bijeen komst van de raad op woensdag avond gevraagd Afrikaanse troe pen naar Kongo te zenden. Hammarskjoeld verklaarde dat de aanwezigheid van Belgische troepen in Kongo een bron van binnenlandse en mogelijk ook van internationale spanning zal zijn. Daarom verdient de regeling, die de Kongolese regering wil, de voorkeur boven alle andere. Ik vraag de raad dan ook met aan drang mij te machtigen om in over leg met de Kongolese regering de nodige stappen te doen voor het geven van militaire bijstand aan Kongo, aldus Hammarskjoeld. De strijdkrachten van de V.N., zo vervolgde Hammarskjoeld, die naar Kongo gestuurd moeten wor den, moeten zo zijn samengesteld dat complicaties in verband met de nationaliteit vermeden worden. Om complicaties te vermijden zal het niet mogelijk zijn troepen van de permanente leden van de Veiligheidsraad op te nemen in het contingent van de VN. Afrikaanse troepen kunnen ech ter wel deel uitmaken van dit con tingent. Hammarskjoeld vroeg de raad zo snel mogelijk een besluit te nemen gezien de noodtoestand in Kongo. Hij zei voorts dat de troepen van de V.N. slechts uit zelfverdediging tot. actie mogen overgaan en zich niet mogen men gen in de binnenlandse aangele genheden van Kongo. Hammarskjoeld merkte verder op dat de Belgische regering on getwijfeld akkoord zal gaan met de terugtrekking van haar troepen uit Kongo, als de Veligheidsraad zijn voorstel aanvaardt. JU AN LES PINS, 14-7. -Woens dagavond is in Juan les Pins be kend gemaakt dat het quartet van Rita Reys en Jim Jacobs de eerste prijs heeft gekregen op het in Juan les Pins gehouden eerste Europese Jazzfestival. Aan dat 8 dagen du rende festival hebben 19 orkesten en combo's deelgenomen. WASHINGTON, 13-7. De Amerl- kaanse marine heeft woensdag avond bekend gemaakt dat de Rus sische treiler „Vega", die in april dicht langs de Amerikaanse oost kust heeft gevaren, een „elektro nisch spionageschip" is, dat de Amerikaanse verdedigingswerken bespioneerd heeft. De treiler zou op 27 april binnen een afstand van 12 mijl van de in gang van de Chesapeake baai zijn gekomen, doch de territoriale wa teren nog niet zijn binnengevaren Het is niet bekend waarom de Amerikanen nu plotseling met deze bekendmaking zijn gekomen. Waar nemers leggen echter, zoals te ver wachten was, verband tussen deze bekendmaking en de Russische be schuldiging aan het adres van Amerika inzake de vlucht van de- Amerikaanse RB-47, die bij Ar changel door de Russen, is neerge schoten. Duitse jongen op Texel verdronken DEN BURG, 13-7. Bij Koog op Texel is woensdagmiddag de zeven tienjarige kampeerder Karl Her man Schömber uit Ramscheid in de Noordzee verdronken. Hij was zo ver van de kust gezwommen dat zijn vrienden hem nagenoeg niet meer zagen. Een hunner zwom naar hem toe maar was niet in staat hem naar het strand te bren gen. Enige uren later is het stoffe lijk overschot aangespoeld. Het slachtoffer maakte deel uit van een club van ruim 100 Duitse jongens die op Texel, hun vakantie door brengen. troepen de door ultra-moderne ge bouwen omzoomde Albert-boule vard opreden. Boven alle toejui chingen uit klonk 't „Leve het Bel gische leger". Maar ondanks de vreugde haastten talloze Europese gezinnen zich naar de weer ge opende veerdienst naar Brazza ville, de bezittingen in een enkele koffer bijeengepakt, en kwam de repatriëring per vliegtuig van het door de Belgische troepen bezette Ndjill weer op volle gang. LEOPOLDSTAD, 13-7. Muitende Kongolese militairen hebben ln het centrum van Leopoldstad woensdagavond geschoten op een autocolonne met driehonderd Bel gische vluchtelingen die op weg was naar het vliegveld. Twee vrou wen werden gewond van wie één zwaar. De vluchtelingen reden in zeven tig auto's die begeleid werden door vrachtauto's met Belgische en Kongolese soldaten. Toen de mui ters het vuur openden, wierpen de vluchtelingen zich op de vloer van hun auto's terwijl de begeleidende troepen het vuur beantwoorden. Een Kongolees werd gedood. De autocolonne bereikte later 't vliegveld. De vluchtelingen stapten daar in twee grote Boeing 707- straalvliegtuigen naar Europa. Kleuter in sloot verdronken UTRECHT, 13-7. In Utrecht zijn vanmiddag twee kleuters bij onge vallen betrokken geweest. De eeni verdronk, de ander werd zwaar ge wond. Om ongeveer 12.30 uur raak te de tweejarige Gerard Kooyman in een onbewaakt ogenblik al spe lende in een sloot naast het huis van zijn ouders ln de Everhard. Maij sterlaan. Toen een buurman het jongetje later ontdekte leefde het al niet meer. Om 17 uur viel de driejarige Audie Visser in de Degeerlaan uit een raam dat hijzelf had openge maakt Het kind kwam drie en een halve meter lager op een betonnen balkon terecht en moest met ern stig letsel aan het hoofd naar het academisch ziekenhuis worden ver voerd. Groot aantal Inzittenden gered ST. PAUL, 13-7. Een Douglas DC- 7 C met 58 Inzittenden van de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij „Northwest Orient Airlines", is woensdag wegens een technische storing tussen Okinawa en de Phl- lippljnen in zee geland. De maatschappij deelde mee dat de vlieger van het viermotorige landvliegtuig had geseind, dat hijl het toestel in zee zou doen neer komen. Reddingsvliegtuigen stegen op om de inzittenden' van het verkeers vliegtuig hulp te bieden. Later is gemeld dat men 40 pas sagiers heeft opgepikt en 3 lijken heeft geborgen. Wijziging Ziektewet DEN HAAG, 13-7. Zonder be raadslaging of stemming heeft de Tweede Kamer hedenavond aan vaard het wetsontwerp tot nadere wijziging van de ziektewet. De wijziging beoogt het doen voortdu ren van de ziekengeldregeling ge durende het eerste jaar na een ongeval in do zin der ongevallen wetten. Tijdens een sportwagenrace in Califomië botste John Hooper met zijn Austin Healy Sprite tegen de wagen van een andere deelnemer. De wagen van Hooper sprong hoog in de lucht, sloeg, over de kop en kwam ondersteboven op het circuit terecht. De wagen werd zwaar bescha digd, doch Hooper brak slechts een vinger en een rib, waarmee hij et nog netjes af kwam. De actieve fotograaf had zijn plaatje-van-de-dag. Binnenlandse toeslag op boter wordt verlaagd tot 80 cent DEN HAAG, 13-7. Het bestnur van het productschap voor Zuivel heeft besloten, de toeslag van een gulden per kilo op in het binnen land afgezette boter in kleinver- pakking op korte termijn te ver lagen tot taohtig cent Het bestuur van het produktschap heeft dit besluit genomen na het vanmiddag met de minister van Landbouw gevoerde overleg over het boterbeleid en, naar het mee deelt, op grond van de voorzichtige overweging dat de afzetsituatie in binnen- en buitenland reden schijnt te geven tot enig optimisme. Ofschoon het bij de huidige voor uitzichten ten aanzien van produk- tie en exportmogelijkheden hand having van een relatief hoog bin nenlands verbruik gewenst acht, meent het produktschap dat een ze kere verlaging van de toeslag niet onredelijk is. Het bestuur heeft in zijn beraad mede betrokken de overweging, dat met de toeslag zeer grote bedragen gemoeid zijn en dat een zekere, uit de verlaging van de toeslag voortvloeiende ver mindering van die bedragen tot de mogelijkheden behoort. De minister van Landbouw heeft tijdens de bespreking die hij van middag, voordat het bestuur van het produktschap in besloten ver- Liefde staat voor niets ARNHEM, 13-7. Liefde laat zich door niets weerhouden, aoals in Arnhem, ook weer eens een voorval heeft uitge wezen. Een minderjarig meisje kreeg in het pension waar zij verblijft bezoglc van een jongeman. Volgens de door de pensionhouder vast gestelde regels moest deze Romeo na een bepaalde tijd vertrekken. Toen de jonge man zich niet aan deze on geschreven regel wenste te houden werd hij door de pensionhouder zonder par don buiten de deur gezet. De deur werd door de pension houder op slot gedaan. Toen voor het meisje daardoor de kans verkeken was om op de normale manier naar buiten te komen, ging ze naar bo ven en sprong uit het raam. Dit bekwam haar echter slecht. Onder meer met een gebroken enkel moest zij worden opgenomen in het kenhuis. Ook daar zijn he laas echter voorgeschreven bezoekuren gadéring zijn besluit nam, met dit bestuur heeft gevoerd, te kennen gegeven dat de marktsituatie thans een verlaging van de binnenlandse toeslag rechtvaardigt. Hij wees daarbij op dè grote stijging van de binnenlandse boteromzet sinds de invoering van de toeslag. Spoedzitting Belgische kabinet BRUSSEL, 14-7. Een bericht, dat de Kongolese regering de diploma tieke betrekkingen met België dreigde te verbreken' en de bijeen komst van de Veiligheidsraad zjjn aanleUdng geweest dat het Belgi sche kabinet vanochtend om half zes in spoedvergadering bijeen is gekomen. Naar officieel in Brussel werd meegedeeld, had de regering in Leopoldstad aan Brussel laten we ten, dat tot het verbreken van de diplomatieke betrekkingen zou wor den overgegaan, indien niet onmid dellijk zou worden overgegaan tot het terugtrekken van de Belgische troepen uit Kongo. In een officiële mededeling in Brussel is gezegd, dat de Belgische troepen hun missie ter bescherming van de buitenlanders in Kongo zul len voortzetten tótdat de V.N.- strjjdkrachten in Kongo zullen zijn aangekomen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het is met mannen net als 1 met tanden: het kost vaak moeite ze te krijgen en zolang je ze hebt veroorzaken ze veel 1 narigheid, maar ben je ze een maal kwijt dan laten ze een grote leegte achter. BRUSSEL, 13-7. Te Brussel is woensdagavond bekend gemaakt dat donderdag nog vier compagnie ën Belgische parachutisten per vliegtuig naar de Belgische mili taire bases in Kongo zullen ver trekken. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 13-7. Hedenavond is in de vergadering van de Twee de Kamer aan de orde gekomen het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1959 van het depar tement van Economische Zaken. De gewone dienst wordt verhoogd met f 2.500.000, bestemd voor be vordering der regionale industri alisatie, welk artikel wordt ge bracht op f 3.496.900,- Voorts is goedgekeurd het wets ontwerp tot wijziging van de be groting 1959 van het departement van Verkeer en Waterstaat. Deze wijziging betreft een bedrag van f 2.000.000, bestemd voor vervroe ging c.qi vérdere versnelling van de uitvoering van waterstaatswer ken met het doei de regionale in dustrialisatie te bevorderen. In de vaste commissie voor Eco nomische Zaken was de vraag ge steld of Rijksweg 17 (Zevenbergen- Roosendaal) zal worden doorge trokken tot Moerdijk. Minister Korthals bevestigt dit. Gehoopt wordt dat de verbiding Roosen- daal-Moërdijk in 1962 gereed zal zijn. FLITSEN UIT HET BUITENLAND H Bóven hét moerasgebied van Florida is dinsdagavond een Ame rikaanse straalbommenxverper van het type B-47 ontploft. Van de drie inzittenden konden twee zich met behulp van hun parachutes in vei ligheid stellen. Onder auspiciën van de Unesco zal van 13 tot 19 september in Boe dapest een conferentie over de uit wisseling van publikaties wórden gehouden. Afgevaardigden van ne gen landen w o. Nederland zullen aan de conferentie deelnemen. De Franse filmregisseur Roger Vadim - de vroegere echtgenoot van Brigitte Bardot - -is voorlopig teruggekomen van zijn besluit zich van Anette Stroyberg te laten scheiden. Maandag zijn zij beiden naar St. Tropez vertrokken. De regering van de Sowjet- Unie zal om bijeenroeping van de Veiligheidsraad vragen, ter be handeling van de kwestie van de nieuwe agressie door een Ameri kaans vliegtuig tegen het Russisch grondgebied, aldus heeft radio- Moskou medegedeeld. NEW YORK, 14-7. De VeUlg- heidsraad van de V.N. heeft van morgen vroeg een beroep gedaan op België, zijn troepen terug te trekken uit de nieuwe republiek Kongo en machtiging gegeven tot militaire bijstand voor de jonge republiek. De raad heeft met acht tegen nul stemmen bij drie onthoudingen een desbetreffende resolutie goed gekeurd aan het slot van een de bat van zeven en half uur. De landen die zich van stemming onthielden zijn Engeland, Frank rijk en China. Voor stemden de SowjetvUnie, de V.S Italië, Céylon} Polen, Argentinië, Ecuador en Tu nesië. Krachtens de resolutie is secre taris-generaal Dag Hammarskjoeld gemachtigd, ln overleg, mat da ra- gering van de republiek Kongo, stappen te doen om de regering van de republiek zodanige militaire steun te verschaffen als nodig mocht zijn totdat, door de inspan ningen van de Kongolese regering en met technische steun van de Verenigde Naties, de nationale vei ligheidstroepen naar het oordeel van de Kongolese regering in staat zullen zijn hun taak ten volle te volbrengen. In de resolutie wordt Hammarskjoeld ook1 verzocht^ ver slag uit te brengen aan de veilig heidsraad. Dr. Hans Loch, vice-premier van oost-Duitsland, is woensdag op 62- jarige leeftijd in oost-Berlijn over leden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1