Kongo verbreekt diplomatieke betrekkingen met België DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 15 JULI 1960 116e jaargang No. 18802 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 C9nt. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus no. 1, (el. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lokenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 Loemoemba kreeg klap in gezicht van woedende vluchteling BRUSSEL, 14-7. Op de veertiende dag van z(jn be staan heeft de republiek Kongo donderdag de diplo matieke betrekkingen met België verbroken. In een telegram, dat de Belgische ministerraad be reikte toen de Kamer van Volksvertegenwoordigers al bijeen was gekomen om een regeringsverklaring over de toestand in Kongo aan te horen, zeiden presi dent Kasavoeboe en minister-president Loemoemba, dat het ongevraagde optreden van de Belgische troe pen en het Belgische aandeel in de afscheiding van Katanga tot dit besluit hadden geleid. De eerste reactie van minister president Eyskens was, dat hij de echtheid van het telegram betwij felde. Een telefoongesprek met de Belgische ambassadeur in Leopold- stad maakte echter kort daarop aan alle twijfel een einde. Twijfel over de vastberadenheid, waarmee de Belgische regering de enorme moeilijkheden tegemoet treedt, liet de minister-president echter evenmin. Hij verzekerde de Kamerleden, dat de voorzorgsmaat regelen voor de bescherming van Belgen en andere buitenlanders, maar ook van het Kongolese volk, tot een maximum zullen worden opgevoerd en dat de Belgische troe pen niet naar hun bases in Kongo zullen terugkeren voordat vast staat dat de strijdmacht van de V.N. in staat zal zijn deze taak over te nemen. Contact ondanks verbroken betrekkingen Minister-president Eyskens wilde In de Belgische Kamer niet ingaan op vragen van de oppositie, hoe België in politiek opzicht op het besluit van de Kongolese regering zal reageren. Wel deelde hij mede, dat de Belgische ambassadeur in Leopoldstad, baron J. van den Bosch, niet uit de Kongolese hoofd stad zal vertrekken. Het vreemde feit deed zich daar voor, dat enkele uren na het verbreken van de be trekkingen de onder-voorzitter van de Kongolese ministerraad, Gzen- ga, een persoonlijk bezoek aan de Belgische ambassade bracht en dat nog een druk contact tussen de am bassadeur en de Kongolese rege ring plaats had. Een diplomatiek ongebruikelijk voorval in Leopoldstad was ook, dat de president en de minister president van Kongo donderdag bij hun terugkeer in Leopoldstad op het vliegveld werden ontvangen door militaire commandanten van het land, waarmee zij enkele uren tevoren de betrekkingen hadden verbroken. „Wij hebben uw be scherming niet nodig", zei minis ter-president Loemoemba tot gene raal Ghysels. Belgische commandotroepen ke ken even later onbewogen toe, toen Loemoemba op het vliegveld door een menigte woedende Belgische vluchtelingen werd omringd en een harde klap in het gezicht kreeg. „Moordenaar" werd hem toege roepen. Klacht bü de V.N. De Kamer begroette eerder op de vergadering met applaus een me dedeling van minister Wigny, dat een klacht bij de V.N. zal worden ingediend over de in Kongo jegens de blanke bevolking bedreven wreedheden en dat een commissie in België reeds bezig is gegevens daarover te vei*zamelen. Over Katanga, waarvan minis ter-president Tsjombe niet alleen de toegang tot dit gebied aan de troepen van de V.N. heeft ontzegd, maar tevens heeft aangekondigd naar New York te zullen vertrek ken, om daar zijn belangen te ver dedigen. deed premier Eyskens geen duidelijke uitspraak. „Het is een delicate aangelegenheid", zeide hij over de onafhankelijkheidsverkla ring, „waarover de regering nog geen beslissing heeft kunnen ne men. Wij moeten voorzichtig te werk gaan en de ontwikkeling van de komende weken afwachten". V.N.-strijdmacht De vertegenwoordiger van de V.N. in Leopoldstad, dr. Ralp Bunche. maakte inmiddels donder dagmiddag in Leopoldstad bekend, dat de eerste contingenten van de V.N.-str(jdmacht binnen 48 uur in Kongo kunnen worden verwacht. De Zweedse generaal Carl von Horn zal optreden als commandant. Deze eerste detachementen zullen uit Afrikaanse troepen uit Ghana, Guinea. Mali en voorts uit Tunesi sche militairen bestaan. In de ko mende week zullen nog vier batal jons aankomen. De V.N.-strydmacht zal over zijn eigen vliegtuigen, transportmiddelen en materieel be schikken en worden uitgerust met defensieve wapens. Belgisch parlement verontwaardigd over Russische beschuldiging BRUSSEL, 14-7. Kreten van ver ontwaardiging klonken donderdag in het Belgische parlement, toen minister-president Eyskens de nota van de Sowjet-Unie voorlas, waar in België wordt beschuldigd van agressie in Kongo. „Dom en walge lijk noemde hij de Russische aan tijgingen, dat België misdadigers naar Kongo zou hebben gestuurd om onrust in het Kongolese leger te zaaien. Protesten klonken op uit alle banken toen de Kamerleden de termen „extremistische kolonia listische avonturiers" uit de nota werden voorgelezen. Een socialistische afgevaardigde noemde de Russische beschuldigin gen „grotesk en monsterachtig". Hij werd langdurig door zowel de leden van de regeringspartijen als zijn partijgenoten toegejuicht De twee communistische Kamerleden hiel den zich stil. „De gehele Kamer", merkte mi nister-president Eyskens op, „zal het met uitzondering van twee knechten van een land, dat onder een regiem van cynische bestali- teit leeft, met mij eens zijn, dat de Belgische regering deze beschuldi gingen afwijst". Meer dan 125 doden bij brand in gesticht in Guatemala GUATEMALA-stad, 14-7. Meer dan tweehonderd patiënten zijn omgekomen b(j een brand, die don derdagmorgen vroeg heeft gewoed in het nationale krankzinnigenge sticht in de stad Guatemala. Vijfhonderd verplegers waren door de vlammen ingesloten, doch konden worden gered door het heldhaftig optreden van de brand weerlieden. Gevreesd wordt dat het uiteinde lijke aantal doden nog hoger zal 2fjn. Sommige patiënten wierpen zich in de vlammen en andere verbor gen zich onder matrassen uit angst voor de mensen die hen wilden redden. Circa tweehonderd patiën ten zijn uit het gesticht ontsnapt tijdens de brand. Men heeft hen nog niet kunnen opsporen. Volgens de politie zijn er aanwijzingen dat de brand gesticht is. De lijken van 151 slachtoffers van de brand zijn in een gemeen schappelijk graf begraven. De minister van Volksgezondheid, Lopez Herrarte, zei dat waarschijn lijk velen door de vlammen geheel verteerd zijn. Merkwaardig dreigement De Engelse minister voor za ken betreffende Wales, Hen ry Bróoke, heeft afgezien van zijn voorgenomen bezoek aan Cardiff omdat Welshmen ge dreigd hebben hem zijn broek uit te trekken, aldus de „Daily Sketch". Brooke zou volgende maand met ko ningin Elizabeth het jaar lijkse folklore-festival Eis- ted Fod" bijwonen. De ont- broeking" zou niet in het bijzijn van de koningin ge schieden. De zaak-Eichmann BUENOS AIRES, 14-7. Veronica Eichmann, de vrouw van de Duitse oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann, is donderdag in Buenos Aires voor een rechtbank verschenen, waar zij om een gerechtelijke actie ter ver dediging van haar man verzocht. Deze heeft intussen in Israël, waar hij zijn berechting afwacht, dr. Robert Servatius, een bekende strafpleiter uit Keulen, gekozen als zijn verdediger. Geen V.N.-militairen in Katanga ELISABETHSTAD, 14-7. Pre- mier Moise Tsjombe van Katanga heeft donderdag te Elisbethstad verklaard, dat hij aan strijdkrach ten van de V.N. geen toestemmingn zal geven om in Katanga te landen. Hij zei in een brief aan secretaris- generaad Hammarskjoeld te hebben geprotesteerd tegen het besluit om V.N.-troepen naar Kongo te zen den en België te verzoeken, zijn militairen terug te trekken. Premier Kisji van Japan is in de tuin van zijn ambtswoning door een aanvaller tweemaal met een dolk in het been gestoken. Met een van pijn vertrokken gezicht wordt de heer Kisji hier door twee mannen naar een ziekenhuis gebracht. "fevergeefs gefuifd APELDOORN, 14-7. Op de Koninklijke H.B.S. in Apel doorn is het gewoonte dat de leerlingen die voor hun overgangsexamen zijn ge- zakt daarvan bericht krijgen en wel bij de eerste post op een door de directeur van tevoren bekend gemaakte datum. Degenen die op die dag dus geen post ontvangen kunnen aannemen dat zij zijn overgegaan. Dat sche nen dit jaar echter alle leer lingen van de school te zijn, want niemand ontving een brief. De oorzaak daaivan bleek een plichtsgetrouw ambtenaar van Tante Pos te zijn die de brieven op het postkantoor moest sorteren. Deze kwam tot de ontdek king dat de gewichtig uit ziende enveloppen stuk voor stuk anderhalve gram te zwaar waren. Hij zond ze derhalve retour aan de af- z.ender zonder echter die af zender, in dit geval de di recteur van de school, daar van in kennis te stellen. Het gevolg was dat de directeur in alle haast de enveloppen ten tweeden male naar de post moest brengen en dat de gezakten in plaats van des moroens des avonds bericht kregen dat zij niet waren overgegaan. Toen hadden echter al heel wat twijfelge vallen gefuifd op de goede afloop van het overgangs examen. De slag kwam voor hun dus wel erg hard aan. Landbouwtelling mei 1960 DEN HAAG, 14-7 Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft op nieuw een aantal voorlopige uit komsten der landbouwtelling van mei 1960 gepubliceerd, en wel over het rundvee, de varkens, de paar den, de schapen en de hoenders, alsmede over het grasland. In de totale rundveestapel kwam, aldus deze publikatie, vergeleken met 1959, slechts weinig verande ring (3 pet.). Het meest opvallend binnen deze sector was de toene ming van het aantal mestkalveren mei 2Ó.U00 stuks (37 pet.) en de te ruggang van het mannelijk jong vee jonger dan een jaar met plm. 10.700 stuks (15 pet.). In de sector der hoenders is ver meldenswaardig de relatief zeer sterke stijging van het aantal slachthoenders met 1,5 miljoen (52 pet.). Hiertegen stond een forse da ling van het aantal voor de leg be stemde henkuikens met ruim 4 mil joen stuks (17 pet.). EINDHOVEN. Donderdagavond is de 43-jaiige mevrouw L A. M. de Greef-van Roy, uit Eindhoven om het leven gekomen, toen zij met haar bromfiets op het kruispunt Halve Maanstraat-Bezemstraat in Eindhoven in aanrijding kwam met een bestelwagen. Zij werd zo zwaar gewond, dat zij kort na het onge luk overreed. Dit nummer bestaat uit 12 pagina'* Geef wat gij geven kunt Niet nut'loos is uw leven Zo gij al geen vruchtboom zijt Toch kunt gij schaduw geven. V.S. waarschuwen Sowjet-Unie inzake Cuba WASHINGTON, 14-7. - De V.S. hebben donderdag een ernstige waarschuwing tot de Sowjet-Unie gericht, dat zy zich niet moet men gen in de binnenlandse aangele genheden van het Amerikaanse continent De recente uitspraken van pre mier Chroesjtsjef inzake Cuba schijnen er - aldus de Amerikaanse verklaring - op gericht een „bol sjewistische doctrine" te vestigen, die voorziet in het gebruik van de Russische militaire macht ter on dersteuning van de communisti sche beweging waar ook ter wereld. 49 gewonden Nederlandse autobus in botsing O KARLSRUHE, 14-7. Op de auto snelweg tussen Bruchsal en Heidel- berg is vanochtend een autobus uit Apeldoorn in botsing geraakt met een vrachtauto. In de bus werden 46 parsonen gewond, van wie een dame ernstig. Drie inzittenden van de vrachtauto liepen eveneens ver wondingen op. 45 van de gewonde buspassagiers hebben inmiddels hun reis naar Nederland per trein vervolgd. De dame die ernstig, maar niet levens gevaarlijk gewond werd, moest op genomen worden in een ziekenhuis in Bruchsal. Drie functionarissen van het Am sterdamse reisbureau zijn naar Duitsland gereisd om daar een on derzoek in te stellen. Kasavoeboe en Loemoemba terug in Leopoldstad BRUSSEL, 15-7. President Kasa voeboe en minister-president Loe moemba zijn donderdagavond in Leopoldstad teruggekeerd, nadat het vliegtuig waarmee zij naar btanleystad waren vertrokken, on- deiweg een storing aan de radio apparatuur had gekregen. in Leopoldstad is een overeen komst gesloten tussen het provin ciale bestuur en de Belgische com mandant, waarin de Belgische troe pen en het Kongolese leger hun eigen zones is toegewezen. Kongolese burgers zouden vrij dagochtend zijn begonnen met het pxunderen van veriaten woningen in de Europese wijk van de stad. In een uitzending van de radio van de lepubliek Kongo is don derdagavond gezegd, dat de Bel gische inwoners „zich op het vlieg veld Ndjili belachelijk hebben ge maakt door beledigende uitroepen Algemene vergadering V.P.R.O. Plannen voor Nationale Omroep In de op heden (donderdag) ge houden algemene vergadering van de V P.R.O. heeft de voorzitter, dr. J. A. de Koning o.m. medegedeeld, dat het de plicht is van de V.P.R.O voort te werken aan het plan voor een Nationale Omioep. Ook na de publikatie het vorig jaar van onze schets, aldus de voorzitter, hebben de aansporingen om door te gaan niet ontbroken. Wij hebben verder gedacht en gewerkt en naar wij ho pen zullen wij in september in staat zijn een nadere uitwerking van ons plan te publiceren. Het vo rig jaar stelden wij dat in het voor uitzicht, - deze toezegging hopen wij dus binnenkort in te lossen. Wij verwachten dat het een bijdrage zal zijn in het proces tot vernieuwing van de radio- en televisiestruc tuur in ons landWaarop wij ver trouwen is op de bereidheid in de inspanning van hen en van die groepen en instanties die alom in ons volksleven bezig zijn met en leven in het nieuwe cultuurpatroon van ons volk. Op hun mede-denken en mede wei ken rekenen wij Het behoeft daarbij geen afzonderlijk betoog dat wij hierbij niet alleen denken aan onze eigen geestverwanten. aan het adres van het staatshoofd en van de eerste minister". Een officieel protest bij de Bel gische ambassadeur werd aange kondigd, ondanks het feit dat Kon go donderdag de diplomatieke be trekkingen met België heeft ver broken. Belangstelling voor Bosjesmannen JOHANNESBURG, 14-7. De Bos jesmannen hebben veel aandacht genoien op het 58ste jaarcongres van het „Suid-Afrikaanse Genoot- skap vir die bevordering van die Wetenskap" in Johannesburg, dat door meer dan 500 afgevaardigden werd bijgewoond. Niet minder dan 7 referaten met de Bosjesmannen als onderwerp zijn aangeboden. Gedurende de af gelopen jaren is er een herleving in de belangstelling voor de Bos- jsmannen en hun leefwijze geko men In de laatste twee jaren heb ben zeven expedities, waarbij 40 wetenschapsmensen betrokken wa ren, de leefwijze, cultuur en ana tomie van minstens 600 Bosjesman, nen onderzocht. Met deze intensie ve navorsing wordt gepoogd het probleem van de evolutie van de mens in Afrika op te lossen. Leeuw verslond baby In een dorpje in het zuiden van de Mexicaanse staat Chiapas heeft een uit een circus ontsnapte leeuw een baby verslonden. Het dier sleurde het kind uit de wieg die voor het huis stond, terwijl de moe der binnen aan het werk was. Toen zij op het gegil van het kind naar buiten rende ging zij het dier met een stok te lijf. De leeuw zou on getwijfeld ook de moeder hebben verslonden wanneer niet spoedig buren met bijlen en stokken waren komen opdagen. Het kind is over leden. Voor de Noordzeekust van Slees- wijk- Holstein houden zich momen teel ca. 1300 zeehonden op, aldus heeft de vereniging van zeehon denjagers in Büsum medegedeeld. Dit jaar zullen 290 zeehonden mo gen worden gejaagd, tegen vorig jaar 172.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 10