13.500 Belgen uit Kongo zochten toevlucht in omliggende gebieden Amerikaans vliegtuig boven Russische wateren neergeschoten DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 12 JULI 1980 116e jaargang No. 18800 ZIERIKZEESOIEKNIEUVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V, Drukkerij vJh. Lakenmon Ochiman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Bewogen verklaring van min. president Eyskens BRUSSEL, 11-7. Minister-presi dent Eyskens heeft maandagmid dag in het Belgische parlement medegedeeld, dat tot dusverre 13.500 Belgen uit Kongo een toevlucht ge zocht hebben in de omliggende ge bieden. In dit aantal zyn niet be grepen de Belgische vrouwen en kinderen die reeds naar België zijn teruggekeerd of in de komende da gen uit Leopoldstad naar Brussel zullen vertrekken. De minister-president zeide, dat ongeveer 5.500 Belgen nog in Braz zaville verblijven, 3.000 in Rhode sia, 3.500 in Portugees Angola en 2.000 in Roeanda-Oeroendi. Onbe kend is het aantal Belgische vluch telingen dat tot dusverre in Oe ganda is aangekomen. Het inzetten van de 'Belgische troepen toelichtend, zeide prof. Eyskens: „De Kongolese strijd krachten, die zich tijdens de afge lopen bijzonder moeilijke maanden op uitstekende wijze hadden ge dragen, hebben plotseling opgehou den een betrouwbaar instrument te zijn in de handen van de nieuwe Kongolese staat. De Kongolese overheid beschikt daardoor niet meer over de noodzakelijke mid delen om de orde te handhaven en om in te staan voor de veiligheid van personen en goederen. De Bel gische regering", aldus prof. Eys kens, „bevond zich derhalve voor de volgende toestand: Enerzijds de onafhankelijkheid van de Kongo lese staat eerbiedigen, anderzijds trouw te blijven aan een dwingende plicht van internationale moraal en een onbetwistbaar recht uitoefenen dat door het volkenrecht erkend is: het recht menslevens en in het bij zonder die van haar onderdanen te verzekeren. Geen enkele overwe ging kan een land, die naam waar dig, er van weerhouden deze zen ding te vervullen. Boma en Matadi door zeemacht bezet De eerste minister deelde mede dat behalve de reeds bekende troe penconcentraties in Elizabethstad en Loeloeaburg en andere plaatsen in Kongo de Belgische zeemacht de haveninstellingen van Boma en Ma- tadi, de grote oceaanhaven van Kongo, heeft bezet om plunderin gen te verhinderen en de bevoor rading van de belangrijke bevol kingsgroep van Leopoldstad te ver zekeren. Prof. Eyskens herhaalde dat de Belgische regering niets zal nalaten AFSCHEIDING VAN RIJK MIJNGEBIED Onafhankelijkheid uitgeroepen van Kongo-provincie Katanga LEOPOLDSTAD, 11-7. De mi nister - president van Katanga, Tsjombe, heeft de onafhankelijk heid van Katanga, de zuidoostelij ke provincie van Kongo, uitgeroe pen. Te Brussel is maandagavond officieel bevestigd dat Tsjombe zijn provincie onafhankelijk heeft verklaard. Het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft uit Eli zabethstad de bevestiging verkre gen van het uitroepen van Katan ga's onafhankelijkheid. Tsjombe heeft zijn besluit per radio bekendgemaakt. Hij sprak maandagavond over de zender van radio Elizabethstad. Het bericht is te Brusel niet on verwacht gekomen maar in amb telijke kringen wilde men nog geen commentaar geven, omdat Tjom- be's besluit van zeer groot belang is voor geheel Kongo. Verder wordt gemeld dat de president en de premier van Kongo, Kasavoeboe en Loemoemba, die maandagavond in Elizabethstad werden verwacht, daar niet schijnen te zijn aange komen. Tsjombe die Kasavoeboe en Loemoemba niet persoonlijk wilde ontvangen, had verscheidene leden van zijn kabinet gelast hen te ontvangen. BRUSSEL, 12-7. Katanga heeft ruim anderhalf miljoen inwoners, ongeveer 30.000 Europeanen, meer dan in de provincie Leopoldstad, woonden in deze provincie, die een oppervlakte heeft van vijftien keer Nederland. Dank zij de enorme minerale rijkdommen is Katanga de rijkste van de 6 Kongolese pro vincies. De laatste jaren maakte de uitvoer van delfstoffen uit Katan ga tweederde uit van de totale export van Kongo. Van de totale belastingopbrengst van Kongo droeg Katanga meer dan de helft bij. Tsjombe heeft België gevraagd de militaire, financiële en techni sche hulp aan Katanga voort te zetten. Als België zou weigeren Katanga als onafhankelijks staat te erkennen, zou deze de rest van de vrije wereld verzoeken het recnt van de bevolking op een vrije keu ze te erkennen. Premier Tjombe beschuldigt de regering-Loemoemba ervan, dat zjj de huidige terreur in Kongo opzet telijk heeft teweeggebracht. Loe moemba wil volgens Tsjombe het tegenwoordige bestuur afbreken en een communistische staat vestigen. EEN DER OORZAKEN VAN MUITERIJ Optreden van generaal Janssens in Belgische parlement gelaakt BRUSSEL, 11-7. De houding van generaal Janssens, die de vorige week is afgetreden als opperbevel hebber van de muitende Kongolese strijdkrachten, is maandagmiddag in het Belgische parlement genoemd als een der oorzaken van de op stand onder de Kongolese militai ren. Tijdens het debat over de rege ringsverklaring, die door minister president Eyskens over de toestand in Kongo werd afgelegd, verklaarde de voorzitter van de C.V.P. - de grootste regeringspartij - te hebben vernomen, dat Belgische officieren van de „Force Publique" al jaren hebben aangedrongen op de afrika- nisering van het kader. „Deze ad viezen en rapporten heeft generaal Janssens echter altijd achtergehou den en niet doorgegeven aan de militaire autoriteiten in Brussel", zeide de heer Th. Lefèvre. De heer Lefèvre zeide voorts, dat minister-president Loemoemba na de uitroeping van de onafhanke lijkheid generaal Janssens had be naderd over het opnemen van Kon golezen in het korps officieren en onderofficieren. De generaal ant woordde echter met een onhoffe lijke brief, die voor geen enkele mi nister van een officier aanvaard baar was, aldus de C.V.P.-voorzit- ter. „Met dit optreden laadde gene raal Janssens een grote verant woordelijkheid op zich. Het kan worden gezien als een van de aan leidingen tot de muiterij". „Uw werk verbrast" Ongeveer op hetzelfde moment, dat in het parlement ernstige kri tiek op zijn beleid werd uitgeoe fend, begaf generaal Janssens, die pas uit Kongo is teruggekeerd, zich naar het monument van wijlen ko ning Leopold II in Brussel. Na in een stramme militaire houding te zijn gaan staan voor het gedenk teken van de grondlegger van Kon go, riep hij uit: „Sire, men heeft uw werk verbrast". Na dit eerbewijs trachten jour nalisten een verklaring van de ge neraal te krijgen. Hij zeide echter slechts: „Ik ben zo juist uit Kongo teruggkeerd. Bij mijn aankomst ben ik door een adjudant begroet. Ik ben onmiddellijk naar de koning gegaan om te zeggen, wat ik te zeg gen had". om de repatriëring van vrouwen en kinderen, die wensen terug te ke ren, onder de best mogelijke om standigheden te organiseren. Hij besloot zijn verklaring als volgt: „De onafhankelijkheid van Kongo is een feit. Zij zal door Bel gië worden geëerbiedigd. Verder moeten meer dan ooit, onder deze dramatische omstandigheden, de bijstand en de medewerking van België aan Kongo vaststaan. Het is in het belang van de twee landen de democratische instellingen van de jonge staat te verstevigen en Kongo de mogelijkheid te bieden de ernstige crisis, waarmee hij be dreigd wordt, te boven te komen". Westduitse militaire depóts ui Portugal BONN, 11-7. De Westduitse mi nister van defensie, Strauss, heeft maandag meegedeeld dat Portugal bereid is Westduitse militaire de pots op zijn grondgebied toe te la ten als de Navo zulks noodzakelijk acht. De minister zei dit in ant woord op een vraag van een corres pondent van Reuter na afloop van de besprekingen die hij heeft ge voerd met zijn Portugese ambtge noot, generaal Botelhi Moniz, die een bezoek van tien dagen aan west-Duitsland heeft gebracht. In een uitgegeven verklaring zeiden de ministers: „Wij hebben volledige overeenstemming bereikt in alle kwesties van samenwerking tussen onze landen binnen de Navo". Spoorwegongeluk in noord-Italië MONTEBELLUNA, 11-7. Drie Italiaanse militairen zijn maandag om het leven gekomen en 28 ge wond, toen een militaire trein te Mohtebelluna, 60 km. ten noord westen van Venetië, op een perso nentrein inreed. Naar de oorzaak van het ongeluk zal een officieel onderzoek worden ingesteld. Doodgewaande was gaan lopen STOLWIJK, 11-7, De jonge huis- vader J. V. uit Stolwijk die op een avond van dit weekeinde 's avonds in gedachten naar huis fietste, ver onderstelde dat zij nvrouw achter op de fiets zat. In de duisternis reed hij een bre de poldersloot in. Hij raakte in pa niek toen hij op de wal was ge klommen, want hij miste zijn vrouw. Op zijn hulpgeroep kwamen omwonenden aangelopen Toen men het verhaal van de jongeman hoor de, begon men onmiddellijk te dreggen. Een in de buurt wonende veekoopman beide de vader van de angstige jongeman op en vertelde wat er gebeurd was. De vader spoedde zich per fiets naar de ver meende plaats des onheils. Toen hij zijn zoon daar zo geheel overstuur aantrof schrok hij zo hevig dat hem een hartverlamming overviel. Hij overleed ter plaatse. De echtgenote van de jongeman bleek niet ach terop de fiets van haar man te zijn gaan zitten, maar rustig naar huis te zijn gewandeld. 44ste Vierdaagse start 26 juli DEN HAAG, 11-7. Voor de 44ste vierdaagse van Nijmegen, die van 26 -t.m 29 juli a.s .wordt gehouden, zijn 13.316 aanmeldingen binnen gekomen. Dit aantal is iets gerin ger dan in het recordjaar 1959, het geen zijn oorzaak vindt in het feit dat verschillende leger-eenheden in die periode op oefening zijn in Frankrijk (La Courtine) of Duits land. De inschrijvingen van dit jaar zijn als volgt verdeeld: 55 km.: 1146 deelnemers, 50 km 1641, 40 km 10.045, 30 km.: 484. Het totaal aantal militairen bedraagt 8127, het aantal burgers 5189. Naar de sexe verdeeld: 1509 dames en 11.807 he ren. Het contingent buitenlanders is toegenomen tot 3242 uit 15 lan den, t.w België, Canada, Ceylon, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Is raël, Italië, Libyë, Luxemburg, Nieuw Zeeland, Noorwegen, Paki stan, de Ver. Staten en Zwitser land. Op een plateau, uitgehouwen in de rotsen, met een riant uitzicht op de Tyreense zee, wordt op het ogen blik te Porto d'Ercole, op 160 km. van Rome een villa gebouwd voor de Nederlandse koninklijke familie. - De foto toont het gebouwencomplex, gezien vanaf de landzijde. Japanse regering treedt donderdag af TOKIO, 12-7. Het kabinet van premier Kisji zal donderdag aftre- aldus heeft een Japanse rege ringswoordvoerder meegedeeld. Morgen (woensdag) houdt, de li berale democratische partij een congres om een opvolger van Kisji te kiezen. Politieke waarnemers in Tokio geven de minister van han del en industrie, Hayato Ikeda en de vice-voorzitter van de partij, Bambokoe Ohne, gelijke kansen Kisji kondigde aan te zullen af treden op 23 juni, nauwelijks een uur nadat het nieuwe veiligheids verdrag met de Verenigde Staten van kracht was geworden. „Karei Doormail" Dlt nnmm»r bestaat uitpagina'» in Fremantle FREMANTLE, 12-7. Hr. Ms. vlieg- dekschip „Karei Doorman" is dins dag zonder ongelukken in Fre mantle gemeerd. Het moest op eigen kracht gebeuren, want de plaatselijke bonden van zeelieden hadden besloten dat er geen sleep boten zouden worden bemand om het schip assisentie te verlenen. Zij staan op het standpunt dat de reis van de „Karei Doorman" en de twee begeleidende torpedo- bootjagers „Limburg" en „Gelder land" naar Nieuw-Guinea ,tot oor log kan leiden en dat het de plicht Aan wie veel verlangen ont- breekt veel. i van iedere burger is de vrede te verdedigen. Het vliegdekschip maakte in de haven van vliegtuigpropellers ge bruik om de wenbaarheid te ver groten. Dit lukte prachtig. Nadat de oorlogsbodem in de haven was gekeerd ging er een ploeg perso neel aan boord om het meren te voltooien. Een grote menigte, waar onder veel Nederlanders, juichte aan de wal dit staaltje van zee manschap uitbundig toe. Protestnota aan Engeland, V. S. en Noorwegen LONDEN, 11-7. Op 1 juü is een Amerikaans vliegtuig boven de Russische territoriale wateren nergeschoten, aldus meldde radio Moskou maandag, daarbij een Rus sische protestnota aan Engeland, de Verenigde Staten en Noorwegen aanhalend. Volgens radio-Moskou werd het toestel, een bommenwerper, ter hoogte van Archangel omlaag ge haald. Twee leden van de beman ning werden uit zee gered. Radio-Moskou deelde verde'r mee, dat de twee geredde Ameri kaanse bemanningsleden van het toestel, dat boven de Barentszee ter hoogte van Archangel werd neergeschoten, volgens de Russi sche wet zullen worden berecht. (Op I juli is een zes-motorig turbine-straalvliegtuig, een RB-47 verkenningstoestel van de Ameri kaanse luchtmacht, tijdens een vlucht boven de Poolzee verdwe nen. Het was van Engeland uit opgestegen voor wat officieel een electro-magnetische verkennings vlucht werd genoemd. Dit toestel had een bemanning van zes offi cieren aan boord.) Zoeken op 7 juli gestaakt In de Russische nota werd ge zegd, dat Russische luchtverdcdi- gingsposten op 1 juli een onbekend militair vliegtuig boven de Ba rentszee ontdekten, nabij het schiereiland Kola. Een Russisch jachtvliegtuig kreeg onmiddellijk opdracht op te stijgen. Dit jacht vliegtuig stelde vast, dat het toe stel een Amerikaanse bommenwer per was met de kentekens van de Amerikaanse luchtmacht. Het Amerikaanse vliegtuig vloog over de Barentszee in de richting van de Russische Poolhaven Archangel, aldus de nota's. (Het zoeken naar bet destij de vermiste vliegtuig werd op 7 juli j,.l. te middernacht officieel ge staakt. Aan de nasporingen werd ook delgenomen door een schip van de Russische marine.) MOSKOU. In de protestnota's, die maandagmiddag aan de Ame rikaanse, Engelse en Noorse am bassadeurs in Moskou werden overhandigd,, werd nog gezegd, dat het neergeschoten vliegtuig on danks signalen van het Russische jachtvliegtuig om te dalen, zijn vlucht had voortgezet. In overeen stemming met de vaste orders van de Russische luchtverdediging werd het toestel op 1 juli, om 18.00 uur, neergeschoten. De beide leden van de bemanning werden „enkele uren later" gered door een Russisch marinevaartuig. Het waren de eerste luitenant John Richard Mccone, en zijn co-piloot eerste luitenant Freeman Bruce. „De Russische regering ver wacht, dat een eind zal worden gemaakt aan de provocerende daden van de Verenigde Staten tegen de Sowjet-Unie, met in begrip van het gebruikmaken van het grondgebied van En geland", aldus de nota aan de Engelse regering verder. Door Brits grondgebied ter beschik king van Amerikaanse vlieg tuigen te stellen voor operaties tegen de Sowjet-Unie, werd Engeland „een rechtstreekse medeplichtige aan dergelijke agressieve handelingen". „Het neemt daardoor een grote ver antwoordelijkheid op zich voor de moeilijke consequenties van deze handelingen". Washington zwijgt WASHINGTON. De mededeling uit Moskou dat do Russen weer een Amerikaans verkenningsvlieg tuig hebben neergeschoten, heeft in Washington de opwinding, ver oorzaakt door de toestand in Cuba en Kongo, nog aanzienlijk vergroot In tegenstelling tot het incident met de U-2 hebben de Amerikaan se regeringsleiders ditmaal blijk baar besloten niet te haastig te zijn met reageren. De departementen van Buitenlandse Zaken en Defen sie, alsmede het Witte Huis, geven geen commentaar. President Eisen hower is met vakantie te Newport op Rhode Island. Een verschil met het Vorige in cident is ook, dat de Sowjet-Unie nu dadelijk bekend heeft gemaakt, dat er twee overlevenden zijn op gepikt. In mei, toen de Amerikaan se U-2 boven Siberië werd neer gehaald, zwegen de Russen aan vankelijk over het feit, dat zij de piloot van het toestel, Powers, le vend in handen hadden gekregen. Dit verleidde de Amerikaanse re gering tot de verklaring, dat het toestel mogelijk per ongeluk boven Russisch gebied verzeild was ge raakt. Later moest zij toegeven, dat de U-2 opdracht had tot een verkenningsvlucht boven de Sow jet-Unie. President Eisenhower nam de verantwoordelijkheid voor het gebeurde op zich. AMSTERDAM Onder leiding van George Malcolm heeft The English Opera Group maandagavond in de Amsterdamse stadsschouwburg de continentale première gegeven van „A Midsummer Night's Dream", naar de comedie van Shakespeare. Benjamin Britten en Peter Pears hebben tezamen het libretto hier voor samengesteld. De voorstelling werd gegeven als onderdeel van het Holland Festival.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1