Belgische troepen snellen landgenoten in Kongo te hulp DE ZIERIKZEESCHE COURANT RUSLAND WIL CUBAANSE SUIKER KOPEN DIE AMERIKA NIET WIL HEBBEN De Nederlanders in Kongo Loemoemba protesteert tegen interventie van Belgische troepen HONDERDEN POLITIEMANNEN OP DE BEEN OM 4.000 BETOGERS TE KALMEREN K.L.M. vlieg naar Kongo Tumult in de Italiaanse Senaat Miss Amerika werd miss Universe MAANDAG 11 JULI 1960 116e jaargang No. 18799 ZIERIKZEESOIEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, ^Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Chaos overgeslagen naar Katanga en Kassai Duizenden Europeanen zoeken goed heenkomen BRUSSEL, 10-7. Belgische troepen zyn het afge lopen weekeinde hun landgenoten in de republiek Kongo te hulp gesneld. De rebellie, die vrijdag een chaotische toestand veroorzaakte in de hoofdstad Leopoldstad en omgeving, is zaterdagavond overge slagen naar de provincies Katanga en Kassai van de tien dagen oude republiek. Vele duizenden Belgen en andere Europeanen heb ben de afgelopen 48 uur een goed heenkomen gezocht naar België of de omringende gebieden in Afrika. Voor zover bekend hebben vtff Europeanen by de nieuwe onlusten het leven gelaten. zy werden het slachtoffer van muitende Kongolese militairen ln Eli- zabethstad, die het vuuropende op auto's van blanke inwoners van de stad. In de loop van zondagochtend werden hier duizenden Belgen, die door de opstandelingen werden be legerd, ontzet door Belgische mili tairen uit de basis in Kamina. „De muiters vluchtten als hazen",, zei zondagavond de voorzitter van de Belgische liberale partij, Motz, na een onderhoud met de Belgische minister-president Volgens de laatste berichten was de Aist in Elizabethstad tegen zondagmiddag teruggekeerd. De evacuatie van de Europese bevolking duurde echter voort, evenals in alle andere delen van Kongo. Landing parachutisten Zondag laat in de middag landde een onbekend aantal Belgische pa rachutisten in Loeloeaburg, in de provincie Kassai. De Europese be woners van deze plaats hadden dringend om hulp verzocht, nadat muitende soldaten de stad waren binnengetrokkeh. Tot zondagavond is in Brussel ook weinig nieuws ontvangen over de missie van de Belgische ministers de Schrijver en Ganshof van der Meersch, die za terdagnacht naar Kongo zijn ver trokken om naar in de Brusselse hoofdstad officieus werd gemeld, „een laatste ultimatum" aan de Kongolese autoriteiten te overhan digen om de rust en orde in Kongo te herstellen. Het enige, dat bekend is, is dat de twee ministers op het vliegveld Ndjili van Leopoldstad een onderhoud hebben gehad met president Kasavoeboe van Kongo. Ze zouden reeds op de terugreis naar België zijn. Kabinet permanetn bijeen Terwijl uit de provincies Katan ga en Kassai vele duizenden Euro peanen, dikwijls geëescorteerd door Belgische militairen, over de gren zen vluchtten, waren de leden van het Belgische kabinet in het week einde vrijwel permanent bijeen. Het voornaamste punt van de agen da was daarbij de vraag, of en op welke wijze de Belgische strijd macht in Kongo kon worden inge zet om de Europeanen in Kongo te beschermen. Terwijl het ene na het andere vliegtuig met versterkingen en voorraden voor de militaire ba ses van het vliegveld van Brussel vertrok, lostte wat Elizabethstad betreft, waar ongeveer 2.000 Euro peanen in het universiteitsgebouw waren omsingeld door de muiters, dit vraagstuk zich zelf op. De lei der van de provinciale regering van Katanga, de Kongolese politieke leider Tsjombe, diende een verzoek in bij de Belgische regering om mi litaire bijstand. Kort daarop land den de eerste Belgische militairen uit de basis Kamina op het vlieg veld van Elizabethstad. Volgens de laatste berichten zou de Katangese minister-president eveneens hulp hebben gevraagd aan Rhodesië om een einde te maken aan de chaoti sche toestand in deze rijkste Kon golese provincie. Maar niet alleen in deze twee oostelijke provincies van Katanga, doch ook in het ge bied van Beneden-Kongo en in het bijzonder in Matadi - de grote oce aanhaven van Kongo - kwam het tot ernstige onlusten Niet alleen de Belgen waren hier het slachtof fer van de muiters, maar ook de talrijke Portugese inwoners moes ten het ontgelden. Gemeld is, dat het Portugese consulaat door de op standelingen in brand werd gesto ken. Een massale uittocht naar Por tugees Angola volgde op deze nieu we uitbarstingen. Aankomst vluchtelingen De verontwaardiging in België over de gebeurtenissen in Kongo uitte zich zaterdag en zondag op de Brusselse luchthaven en tijdens een demonstratie, die zondagochtend in de binnenstad van de Belgische hoofdstad werd gehouden. Duizenden Belgen waren zater dagochtend getuige van de aan komst van het eerste Sabena-vlieg- tuig met Belgische vluchtelingen uit Brazzaville, aan de overzijde van Leopoldstad aan de Kongo-ri- vier gelegen. Bleek en vermoeid van de lange, onverwachte reis en de doorstane verschrikkingen, stapten een twintigtal moeders en meer dan 60 kinderen uit het toestel. De bagage bestond dikwijls uit niet meer dan wat haastig bijeengeraap te kleding en kostbaarheden. Pas sagierslijsten van deze en de tien tallen andere vliegtuigen, die dit eerste zijn gevolgd, waren niet vooraf bekend en vol spanning Fidel Castro ziek HAVANA, 11-7. Na haar olie- aanbod heeft de Sowjet-Unie Cuba nu aangebodende 700.000 ton suiker te kopen die Amerika niet wil heb ben. President Dorticos deelde dit znndagavond mee op een byeen- komst van een 100.000 mensen bui ten het presidentiële paleis in Ha vanna. Tevoren was de menigte meege deeld, dat premier Castro met een ontsteking aan de linkerlong het bed moet houden. De mensen had den drie uur lang bij een temperat- tuur van 90 graden op Castro ge wacht. Volgens de minister van Onder wijs, Hart, zullen met het herstel van de premier verscheidene we ken gemoeid zijn. Hij zei dat geen geloof moest worden gehecht aan de geruchten van contra-revolutio naire zijde, dat de afwezigheid van de premier een andere oorzaak dan zijn ziekte zou hebben. De premier was bovendien overwerkt. De massa had van Castro een be langrijke verklaring in het geschil met Amerike verwacht. President Dorticos zei ook dat Cuba Amerika een cheque van 2.000 dollar zou terugzenden, die de laatste betaling was voor het ge bruik van de marinebasis in Guan- tanamo. Uit deze daad blijkt, aldus de president, dat Cuba geen gebied verkoopt of verhuurt aan welke buitenlandse mogendheid ook. (Op grond van een verdrag van 1934 heeft Amerika de basis voor onbe paalde tijd gehuurd). DEN HAAG, 9-7. Het ministerie van Buitenlandse Zaken h'eeft de Nederlandse consul-generaal te Leopoldstad, Jhr E. Boreel, ge machtigd naar bevind van zaken te handelen, met name wat betreft overleg met vervoermaatschappijen over een eventuele repatriëring van vrouwen en kinderen, aldus heeft een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken in antwoord op een vraag meegedeeld. In Kongo wonen ongeveer 1500 Nederlanders van wie een kleine 300 in Leopoldstad. stonden honderden familieleden van Belgische gezinnen in Kongo te luisteren naar het afroepen van de namen van passagiers, die wa ren geland. De aandachtige stilte, waarbij velen hun ontroering niet meer machtig waren, werd onder broken nadat naar familie werd gevraagd van een Belgische moeder met zes kinderen, die voor het Kon golese geweld had moeten vluchten. De kreet „Weg met de Belgische regering" ontlokte een luid applaus evenals andere, tegen de regerings- politiek in Kongo gerichte uitroe pen. P.S.P. demonstreerde Nieuw Guinea-beleid DEN HAAG, 10-7. Ongeveer 150 leden van de Pacifistische Socialis tische Partij uit het gehele land hebben vanmiddag in de sombere druilerige regen drie uur lang voor het gebouw van het ministerie van Defensie gezeten om te demonstre ren tegen het uitzenden van Ne derlandse militairen naar Neder- lands-Nieuw-Guinea. Bij deze de monstratie, waaraan de P.S.P. twee kamerleden ds. N. van der Veen en de heer H. J. Lankhorst deelnamen deelden de demonstranten aan de voorbijgangers pamfletten uit. In deze pamfletten stond een oproep tot bezinning inzake het regerings beleid ten aanzien van Nieuw-Gui- nea en werd onder meer gezegd, dat de P.S.P. het regeringsbeleid in strijd acht met de rechten van de mens. Joy-riding na 25 glazen bier ROTTERDAM, 10-7. Vijf en twintig glazen bier beweerde de 21- jarige Rotterdamse constructie schilder A. K op te hebben, toen hij met wonden aan gezicht en armen in de Van der Meydestraat door een inspecteur van politie werd op gemerkt en meegenomen. De man had toen een dolle rit achter de rug. Voor de hoofdingang van de „Flo- riade" was hij in een daar staande kantinewagen gestapt en er mee aan het toeren gegaan, dwars door de stad. Maar op de Statenweg liep het mis. Eerst ramde hij twee per sonenauto's, botste vervolgens zig zag van een lichtmast naar een boom en nam de benen, toen de wagen ernstig beschadigd was, on der de flessen een ravage was aan gericht en hij zelf verwondingen had opgelopen. Nadat de inspecteur 's mans wonden had laten verbin den, nam hij hem mee naar het po litiebureau, waar proces verbaal werd opgemaakt wegens autodief stal. Botsing en ravage op brug bij Zwijndrecht DORDRECHT, 9-7. Bij het onge luk, dat vrijdagavond op de Zwijn- drechtse brug tussen Dordrecht en Zwijndrecht is gebeurd, doordat een uit de richting Breda komende, met kisten bonen beladen vrachtwagen met aanhanger, bestuurd door de 20-jarige W. van E. uit Den Haag, in de bocht van de zuidelijke afrit slipte en dwars op de weg kwam te staan, waardoor een uit de rich ting Breda komende bestelauto frontaal tegen de aanhanger botste, werd de 44-jarige B. van Dongen, gewoond hebbend in Dordrecht, die de bestelauto bestuurde, zo zwaar gewond, dat hij overleed Zijn echt genote werd licht gewond. Zwaar gewond werden naar het ziekenhuis gebracht zijn 15-jarig dochtertje Pleta, zijn 80-jarige vader, de heer H. van Dongen en de 56-jarige huishoudster, mej. G. Stoute. Hun toestand is ernstig. In verband met een spionage-affaire is de Russische student S. uitgewezen. Vorige week is hij met vrouw en kind per Tupolev van Schiphol vertrokken. - Foto links: mevrouw S. - Foto rechts: de heer Sbij het binnengaan in het vliegtuig. LEOPOLDSTAD, 10-7. Premier Loemoemba van Kongo heeft za terdagavond in een radiorede krachtig geprotesteerd tegen inter ventie van de Belgische troepen zonder goedkeuringvan de Kon golese regering. Dit zou een schen ding van onze souvereiniteit zyn, aldus Loemoemba. Loemoemba zei onder meer dat zijn regering van alle Kongolezen eist dat zij zich de verkregen onaf hankelijkheid waardig tonen en „diyie niet te saboteren. „Wij maken de Kongolezen, de hele wereld en. speciaal België bekend, dat de re gering van Kongo niet zal toestaan dat er Belgische troepen naar Kongolees gebied worden gezonden zonder voorafgaande goedkeuring van onze regering, want dit zou een schending betekenen van ons verdrag met België", aldus Loe moemba. „Wij hebben vernomen", zo ver volgde hij, „dat de Belgische rege ring besloten heeft troepen naar Kongo te sturen. Hiertegen protes teren wij krachtig. En wij waar schuwen dan ook iedereen, die ons land met geweld tracht te bezet ten, dat wij ons grondgebied zullen verdedigen", zo besloot Loemoem ba. Demonstraties te Brussel BRUSSEL, 10-7. In Brussel is het zondag tot vechtpartyen geko men tussen demonstranten tegen de politiek van de Belgische rege ring in Kongo en de politie. De betogingen, georganiseerd door een verbond van oud-kolonialen, wer den gehouden naby het standbeeld van Leopold II, de grondlegger van de Belgische ex-kolonie in Afrika. Honderden politiemannen waren op de been om de naar schatting 4.000 betogers in toom te houden. Het kwam tot een handgemeen, toen enkele groepen trachten de afzettingen te doorbreken. Demonstraties tegen de Kongo lese politiek hadden zaterdagnacht ook plaats op het vliegveld van Brussel, waar duizenden Belgen de aankomst afwachten van vliegtui gen met repatriërenden uit Kongo. De ministers de Schrijver en Gans hof van der Meersch, die kort na BRUSSEL, 10-7. Naar het A.N.P. verneemt zal de K.L.M. in de ko mende drie dagen vier vluchten uitvoeren op Kongo. Hiertoe is be sloten na besprekingen tussen de Belgische luchtvaartmaatschappy Sabena en de K.L.M. De Sabena had de K.L.M. om hulp verzocht bij de evacuatie van Belgen uit Kongo. Uiteraard zal de K.L.M. ook rekening houden met het vervoer van Nederlanders, die uit Kongo wensen te vertreken. Hun aantal in de republiek wordt geschat op 1500. Het eerste vlieg tuig wordt mandag vroeg in Bra- zaville verwacht. Het toestel, onder commando van gezagvoerder Bolte, is reeds in Kano in Nigeria geland om brandstof te laden. Dit toestel wordt dinsdag weer op Schiphol verwacht, nadat het in Brussel de Belgische passagiers heeft afgele verd. Maandag vertrekt nog een DC-7C naar Kongo. Voorts zullen twee K.L.M. DC-B vertrekken om Belgen en Neder landers op te halen. De K.L.M. zal ook nog bezien of het noodzakelijk is in de komende dagen nog meer vliegtuigen naar Brazzaville te zenden. middernacht naar Kongo vertrok ken aan boord van een vliegtuig, waarmee ook militairen werden uitgezonden, werd door de menigte op een fluitconcert onthaald. Een delegatie van de demon stranten werd zondagmiddag ont vangen door minister-president, prof. Eyskens. De delegatie zeide een krachtiger optreden van de Belgische strijdkrachten in Kongo te heben geëist. Tijdens de betogingen was een deel van het centrum van de stad, waarin het koninklijk paleis en de ambtswoning van de minster-pre sident ligt, door politie en rijks wacht afgesloten. Leeuwen verkozen de vrijheid GELEEN, 10-7. Zondagmor gen omstreeks zes uur wer den vroege kerkgangers in Geleen opgeschrikt door leeuwen, die door de Geleen- se straten wandelden. Deze leeuwen, drie jonge leewin- nen en vier welpen, bleken afkomstig van het op de markt in Geleen verblijven de circus „Boltini". De poli tie slaagde er spoedig met het circuspersoneel in de dieren te vangen. In auto's werden zij weer terugge bracht naar hun verblijf op de markt. Ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. Een losgebroken paard van het circus heeft vermoede lijk de sluiting van de leeu- wenkooi geforceerd, waarna de leeuwen konden ontsnap pen. Volgens de dompteur waren deze jonge dieren niet gevaarlijk. AMSTERDAM. Een 22-jarige Amerikaanse militair van de vlieg basis Soesterberg, een 18-jarig dienstmeisje en een 75-jaIrge schil der (beiden uit Amsterdam) zijn het afgelopen weekeinde bij verkeers ongelukken in en om Amsterdam om het leven gekomen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Als de liefde inslaapt wordt i het slechte humeur wakker. 1 Nieuwe legpenning voor prinses Beatrix DEN HAAG. De Amsterdamse beeldhouwster Katinka van Rood Limpers heeft in opdracht van prinses Beatrix een nieuwe leg penning vervaardigd, die de prinses bij voorkomende gelegenheden kan uitreiken. Op de penning, die zo wel in twee afmetingen als in zil ver en brons werd vervaardigd, staan rond de beeltenis van de prinses de woorden: „Beatrix Prinses der Nederlanden". De penning werd geslagen bij de Rijksmunt in Utrecht. De eerste penning zal dezer da gen namens de prinses worden uit gereikt aan de winnaar van de wedstrijd „Friese Jachten", die van 8 t.m. 10 juli in Grouw ter gele genheid van de eerste zomerlus- trum reünie van de „Stichting Stamboek Ronde- en Platboom- jachten" wordt gehouden. Prinses Beatrix is beschermvrouwe van deze vereniging. ROME, 9-7. De Italiaanse senaat is zaterdag het toneel geweest van tumult in verband met de anti fascistische wanordelijkheden van vrijdag, waarbij drie mensen wer den gedood en minstens 137 ge wond. De deining begon toen de com munistische senator Spezzano ver zocht de senaat ook zondag te laten vergaderen met het oog op de ge spannen toestand. De communist Bertoni riep toen tot de banken van de christen-democraten: „Jullie zijn moordenaars". Op een gegeven ogenblik renden twee communistische senatoren naar de overzijde om een christen democraat aan te vallen. MIAMI BEACH, 10-7. Miss Ame rika, de achttienjarige Linda Be- ment uit Salk Lake City, is zater dagavond (zondagochtend Ned. tijd) in Miami Beach tot Miss Universe gekozen.Tweede, derde, vierde en vijfde werden miss Italië (Daniela Bianchi), miss Oostenrijk (Eliza beth Hodacs), miss Zuidafrika (Niccolette Joan Caras) en miss Spanje (Maria Teresia Del Rio). Linda Bement, die twee dagen geleden uit de vertegenwoordig sters van de verschillende staten tot miss Amerika werd gekozen, volgt als miss Universe de Japanse Akiko Kojima op. Naar aanleiding van de gebeur tenissen in Kongo schrijft het Rus sische persbureau Tass, dat de Kon golese regering reeds in de eerste dagen van onafhankelijkheid grote moeilijkheden ondervindt op poli tiek, economisch en cultureel ge bied. „Belgische kolonialistische kringen, die een grote nederlaag hebben geleden, trachten moeilijk heden te veroorzaken voor de re gering Loemoemba met gebruikma king van alle middelen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1