lOverheidspensioenen omhoog! HANNESJE Op Proefbedrijf „Scheldemonden" is veel interessants te zien APOLLO HET KOSTBAAR VERTROUWEN Schouwen-Duivelandse Sportspiegel StopPolitie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag S JULI UB* NO. IMM Bemestingsproeven op suikerbieten en aardappelen Een bezoek aan het proefbedrijf „Scheldemonden" te Bruinisse in deze tijd van het jaar, blijft steeds een interessant uitstapje, in de eerste plaats natuurlijk voor diegenen, die zich interesseren voor het agrarisch bedrijf. Er gaat dan ook geen dag voorbij, of er komen groepen agrarische belangstellenden een kijkje nemen, om te zien hoe de gewassen er voor staan, om dan natuurlijk te ervaren, dat de gewassen dit jaar in het zuidwestelijk kleigebied een beste stand vertonen. Maar niet alleen daarvoor komt men naar het proefbedrijf, men kan er veel meer interessante bijzon derheden vernemen en de resulta ten zien van proeven op schier elk gebied, de landbouw en de gewas sen betreffende. Het begin al direkt met verschillende bemestingsproe ven, om uit te zoeken wat nu wei de meest verantwoorde en meest efficiënte bemesting is. Men neemt deze proeven op suikerbieten en aardappelen. In de kleur van het gewas verraadt zich de hoeveel heid van sommige kunstmeststof fen, als kalizout en superfosfaat in toegediende meststoffen, al of niet op basis van stalmest of groenbe- mesting, in zg. stikstoftrappen. De NACO-Brouw, het Nationaal Coöperatieve Bouwcentrum, heeft een premie van f 30.000 uitgeloofd voor die teler die het eerst een nieuw gerstgewas weet te ontwik kelen, dat aan hoge door de bier brouwerijen te stellen eisen voor de brouwgerstkwaliteit voldoet en de bestaande rassen kan vervan gen. Is het wonder dat de telers hun best doen deze premie te verdie nen? De proeven zijn op het proef bedrijf te zien, omdat hier de proef velden van de Nacobrouw zijn ge legen. Maar daarnaast kan men onderscheiden gerstgewassen ook nog op andere kwaliteiten beoor delen ;onder meer op de stijfheid van het stro, om het zo beruchte legeren tegen te gaan ;ook renta- biliteitsproeven met onkruidbe strijdingsmiddelen. Do tarwostand De tarwe (wintertarwe) heeft dit jaar een respectabele lengte en ver toont een prachtig gewas, maar er zijn soorten, waarin zich boven in de aar witte punten vertonen, iets waarvan men niet goed weet wat het is. Waarschijnlijk zijn klimatologi sche omstandigheden de oorzaak en is het vormen van de aar, wat bij verschillende soorten op verschil lende tijdstippen plaats vindt, de oorzaak van het meer of minder voorkomen van deze witte punten in de verschillende rassen. Meeldauw komt dit jaar tame lijk veel voor. Proeven worden ge nomen om de rassen te beproeven op hun resistentie tegen gele roest. Wie zoals wij de aardappelras sen nu al verschillende jaren ach tereen bezoekt, ziet daarin ook hoe men ijverig bezig is met het zoeken naar nieuwe rassen met goede eigenschappen. Maar het gaat niet gemakkelijk, rassennamen die men enkele jaren geleden veelvuldig zag, zijn verdwenen, nieuwe na men komen naar voren, maar het is wel duidelijk, dat „Bintje" zich voorshands nog niet laat verdrin gen. Het blauwmaanzaad vormt een kleurige en fleurige noot tussen alle verschillende tinten groen, vooral ook omdat er rood en rose bloeiende planten tussen de gebrui kelijke witte staan. Ook hier proe ven met zaaihoeveelheden en al of niet aanaarden van de planten. Juni te droeg voor de uien Voor de uien is de maand juni te droog geweest. Maar wie proeven met nieuwe rassen, onkruidbestrij- dingsproeven, bemestingsproeven, rij-afstand proeven en nog veel meer wil zien, verzuime niet de 't Was weer „Apollo", die in wij d-ver galmde tonen, Tot 't goede doel haar medewerking gaf De burgerij, wel Uw adoptiezonen Stond weer spontaan een gulle penning af. De oudjes kunnen weer naar hartelust genieten De drumbandsloeg voor hen alweer een visioen En pittig marsmuziek, uniek qua maat en tempo gedirigeerdze „moeten" het wel „doen". Het is geslaagd, de oudjes zijn beschoren Door aller inzet weer een welverzorgde reis Doch de idee, dat d' één leeft door de ander Stelt elke Brouwenaar die wel genoeg op prijs Ik denk in dit verband bijvoorbeeld aan „Apollo" Ze slaan „de trom", doch hun bestaan is hard Heeft „iets" wat leven wil een kans tot ademhaling Of zijn „begrippen" in abstracte zin verstard? Marcheert dan de Godin der Zon, der Dicht- en Toonkunst, Op het plaveisel onzer eeuwen oude stad. Dan zijn we trots, maar dan moet medeleven In haar belangen voor een levenskans vervat P. L. B. WIJ OUDERS J>pgö«>iPëCrë>!PSOS>P Hebt u ooit gehoord van kleine meisjes, die met 8, 9 jaar hun eer ste „verliefdheid" al beleven? Ze bestaan, dat kan ik u met de hand op het hart verzekeren. Carlo'tje is er een van. Carlo'tje.ze is een van de schattigste wezentjes, die ik ooit ontmoet neb. Ze ontwa pent je met één oogopslag van haar grote, blauwe kijkers, die je zo schelms maar tegelijk zo onschuldig aan kunnen kijken, dat je moeite hebt, haar niet aldoor te knuffelen. Carlo'tjes moeder is bevriend met een dame, die een zoontje van 11 jaar bezit. Én deze Appie is het, die het achtjarig hartje van Car lo'tje in vuur en vlam heeft gezet. Appie heeft ze voor haar eerste „liefde" uitgekozen. De jongen is „groot" in haar ogen. Ze ziet hem als en soort held. Dat hij maar een doodgewoon knaapje met een verwarde bos rood haar is, ontgaat haar ten enenmale. Met onnavolgbare vrouwelijke geraffi neerdheid koketteert het kleine ding met hem en tracht zijn aan dacht te trekken. Dit imponeert de jongen op zijn beurt zo, dat hij er eerst van in de war raakt en zich daarna machtig gevleid gaat voe len. Dat zal wat worden De twee moeders zien het be haagziek en tegelijk zo ontroerend doorzichtige spel vertederd aan. reden om aan dit kinderlijk-on schuldig gedoe een einde te maken, is er volgens hen niet, ofschoon Carlo'tjes moeder wel eens lachend constateert, dat ze „met die doch ter van haar later nog wel eens wat te stellen zal krijgen". In de Paasvakantie is Appie tot Carlo'tjes groot misnoegen tien da gen uit logeren geweest. De twee moeders hebben er medelijden mee gekregen, zo stilletjes en be drukt het kleine ding er al die tijd bij liep. Als troost vraagt Appie's moeder Carlo'tje ten eten op de ••rate d*g van Apple's thuiskomst. Aan tafel verslindt het kind de jon gen met de ogen. Zo druk heeft ze het met het kijken naar haar aan gebedene, dat ze bijna vergeet te eten en ook weinig te praten vindt. Tot ze plotseling met de vraag te voorschijn komt: „Heb je je ka mertje al gezien, Appie? Zullen we straks samen gaan kijken?" Als ze tien jaar ouder was, zou ze dit niet gevraagd hebben. Nu kan ze het nog met volkomen on bevangenheid doen. Appie's moeder ziet het tweetal hand in hand naar boven gaan. Ze laat ze gaan. Ze bedwingt haar nieuwsgierigheid, ofschoon ze dol graag had willen weten, wat zich daarboven af zal spelen. Veel kan het overigens niet geweest zijn, want na een minuut of vijf zijn ze weer beneden. Het geheim. Voor Carlo'tje thuiskomt, is haar moeder telefonisch al door haar vriendin op de hoogte gebracht van het voorvalletje. Moeder is be nieuwd of Carlo'tje ermee voor de dag zal komen in het vertrouwelij ke half uurtje van naar bed bren gen. En ja hoor: „Ik heb een ge heim, mammie". „Ja schat? Maar aan mammie mag je alle geheimpjes vertellen, hoor. Dan is het een geheim van ons samen". „Ben je dan niet boos?" „Ik ben nooit boos om iets, wat je me zelf vertelt". „Ik ben met Appie naar zijn ka mertje gaan kijken. Wij tweetjes alleen". „O ja? En was Appie lief tegen je?" De blauwe ogen kijken moeder in alle onschuld open aan: „Hij heeft me een kusje gegeven. Hier op mijn wang". Moeder sluit haar Carlo'tje in de armen. Ze is heel blij met dit ver trouwen. Ze hoopt het te mogen be houden, ook als Carlo'tje groot ge worden ls. MARCELLE. uien te gaan bekijken. Hij krijgt er waar voor zijn geld. De erwten geven een buitenge woon goed beschot, wanneer men de peulen zich aaneen ziet rijen. De suikerbieten staan er best voor. Hier ontstond een debat over de voor- en nadelen van de bespui ting tegen luisaantasting. Zo is er op dit 30 ha. grote be drijf op kalkrijke lichte kleigrond veel te zien en veel te leren, mede door de uitstekende explicatie van de bedrijfsleider de heer L. bij de Vaate. Een bezoek is zeker aan te bevelen. Strenger optreden tegen liotersmokkelaars BRUSSEL, 7-7. De Belgische re gering gaat nog strenger optreden tegen de smokkelaars van Neder landse boter. De minister van land bouw, Baron de Vleeschauwer, heeft donderdagochtend met de bevelhebber van de rijkswacht de maatregelen besproken, die paal en perk moeten stellen aan de smok kelarij, die naar van officiële zijde in Brussel ls medegedeeld „de laatste weken onrustbarende af metingen" heeft aangenomen. De Belgische rijkswacht zal op dracht krijgen de strijd tegen de smokkelaars te intensiveren en „krachtdadig" op te treden. STAD EN PROVINCIE SIRJANSLAND Bejaarden maakten trip door Walcheren Dertig bejaarden namen plaats In een tiental auto's, welwillend ter beschikking gesteld door particu lieren voor een trip, die ditmaal door het eiland Walcheren zou voeren. Burgemeester Laurense maakte de tocht, die niet bepaald door gunstig weer werd vergezeld, mede. Via de Val werd Katseveer bereikt en daar kreeg men dadelijk een idee van het Drie-eilandenpian, nl. de dam met schutsluis bij Kats. Een ambtenaar bij de Deltawerken gaf explicatie bij een tweetal ma quettes en de nog uit te voeren werken, zodat het niet moeilijk was zich een beeld te vormen van het uiteindelijke doel. Na dit oponthoud werd koers gezet naar Walcheren, dat na de verkaveling wel een an der beeld te zien geeft dan voor heen, hoewel de beplanting steeds verdere voortgang maakt. In Mid delburg werd de gezamenlijke maaltijd gebruikt, waarop de reis via Bergen op Zoom terug werd ondernomen. Tegen 9 uur kwam men weer behouden thuis, waarna het gebruikelijke ere-rondje volg de, dat eindigde bij het Vereni gingsgebouw, waar enkele dames voor een prima koffiemaaltijd had den gezorgd. Bij die gelegenheid vond de heer A. Heul© de tijd woorden van dank te richten tot hen die de tocht financieel hadden mogelijk gemaakt. Ondanks de minder gunstige weersomstandig heden was de trip prettig verlopen. Burgemeester Laurense dankte na mens d© deelnemers aan de tocht en bracht hulde aan de dames die voor de koffiemaaltijd hadden ge zorgd. NIEUWERKERK Geslaagd schoolreisje o.l. school Begunstigd door goed weer, maakten de leerlingen van de open bare lager© school alhier 1.1. vrijdag hun jaarlijks schoolreisje. Hoofd doel was deze keer 's-Gravenhage. Even voor zeven uur werd vertrok ken; bij de Moerdijk werd even ge stopt om de stijve spieren wat los te maken. Gereden werd daarna tot de voetgangerstunnel onder de Nieuwe Maas, waardoor werd ge wandeld naar de overzijde, waar de bus weer stond te wachten. Langs de Floriade werd naar Delft gere den waar de kerk met de graftom ben van Willem van Oranje en an deren bezichtigd werden. Langs Ypenburg werd naar het centrum van Den Haag gereden. Door de „Passage", langs de Gevangenpoort, Kneuterdijk, paleis Noordeinde, werd naar Panorama Mesdag ge wandeld. Jammer dat het hier te druk was om rustig van deze prachtige schilderij te kunnen ge nieten. Op 't Malieveld werden 4de meegenomen broodjes verorberd. Met een wandeling langs „Huis ten Bosch", diverse ministeries en Mauritsfhuis bereikte men het Bin nenhof waar de Ridderzaal en ver gaderzaal van de Tweede Kamer werden bezocht. Gereden werd daarna langs het Vredespaleis naar Madurodam. Als laatste werd de speeltuin „De Bataaf" bezocht, waar de kinderen volop hebben kunnen genieten. Na een kort oponthoud onderiveg was men even voor 8 uur te Anna- Jacobapolder, waar door de grote drukte de bus niet dadelijk kon worden overgezet en de passagiers de bus hebben achter gelaten. Op Zijpe stonden voldoende luxe auto's gereed die het gezelschap dorp- waarts brachten, waar het muziek korps reeds ter verwelkoming stond te wachten en onder vrolijke tonen werd door het dorp gehost. Café- taria Dalebout bood ieder nog een consumptie aan. Er kan terug ge zien worden op een geslaagde schoolreis, waarbij de kinderen veel gezien en genoten hebben. De reis werd gemaakt per R.T.M.-bus, Er komt schot In. De overheids- pensioenen worden verbeterd! Er is al veel over geschreven en nog veel meer over gepraat. Indien een gepensioneerde pensioen genoot van overheidswege, werd bij de vaststelling van dat pensioen re kening gehouden met het eventuele pensioen ingevolge de algemene ouderdomsverzekering en de we duwen- en wezen verzekering. Tot dusverre is het zo, dat bij een diensttijd van veertig jaar 80 pet. van de A.O.W. verloren ging, het geen neerkomt op een korting van 2 pet. voor elk dienstjaar. Indien de voorgestelde regeling wordt aangenomen, bedraagt de maxi mum korting door het terugbren gen van het percentage van 2 tot 1,4 pet. nog 56 pet., zodat de ge pensioneerde van zijn A.O.W.-uit- kering nog 44 pet. overhoudt. Geen compensatie In 1957 hebben de gepensioneer den geen huurcompensatie geno ten, nu is voorgesteld ter compen satie van de huurverhoging van toen, 3 pet. uit te keren en daar naast nog eens 3 pet. ter compen satie van de huurverhoging welke is ingegaan op 1 april j.l. Werd na 1957 reeds een tijdelijke uit kering genoten in verband met de verhoogde huurprijs, dan wordt de thans voorgestelde verhoging verminderd met de toen reeds ontvangen uitkering. Aan de ge pensioneerden van voor 1 april is ook gedacht, voor zover zij niet in het genot zijn van A.O.W— of A.W.W.-uitkering. Zij zulllen ge rekend van 1 april af een toeslag ontvangen van het pensioenbedrag van 10 pet. met een maximum van f 180.- voor gehuwden en f 108.- voor ongehuwden. Zij die in april 1960 werden ge pensioneerd, ontvangen een zes- en-dertigste van f 180.- of f 108.- minder en voorts gaat er voor iedere maand, dat de pensionering later ingaat dan 1 april 1960 een zes-en-dertigste af, zodat degenen die gepensioneerd werden in of na 1 april 1963 deze toeslag niet meer zullen ontvangen. Uitkering ineens U dient er rekening mede te houden, dat de verbeteringen nog goedgekeurd moeten worden door de Staten-Generaal, zodat de ge pensioneerde en nog geen direct voordeel van heeft De regering heeft echter voorgesteld, de huur- toeslag over de periode april tot en met december 1960 als bedrag ineens uit te betalen. Voorshands is aangenomen, dat deze uitkering in augustus van dit jaar zal kun nen plaats hebben. De toeslag van f 180.- loopt in drie jaar af. Dat wil dus zeggen, dat voor elke maand, dat een amb tenaar later dan 1 april 1960 is gepensioneerd, er f 5.- van deze toeslag wordt afgetrokken. Zij, die per 1 mei of 1 juni 1960 werden gepensioneerd en nog geen 65 jaar oud zijn, ontvangen dus f 175.-, resp. f 170- toeslag. Dit geldt dus j alleen voor hen, die de maximum- 1 toeslag zullen ontvangen. Burgh bindt zaterdag in eigen omgeving de str(jd aan met WIK MEVO komt met goede vooruitzichten in het veld tegen Stormvogels Toernooi besluit zo me ra vondvoet balcompetitie Wandeltocht A.S.V. „Brouwershraven" KORFBAL. Zaterdag gaat Burgh inde le klas van de SDKB in eigen omgeving de strijd aanbinden tegen WIK. Momenteel maakt Burgh een prachtige kans dit seizoen weer be slag te leggen op de kampioensti tel en wij geloven niet dat WIK er in zal slagen een spaak in het wiel te steken bij de groen-witten. Zee meeuwen heeft op de Brouwerij wel de beste troeven in handen te gen Brouwershaven dat zich echter zeker maar niet zo gewonnen zal geven. Van de drie koplopers staat DSS bij het bezoek aan de Velo/ Dosko combinatie wel voor de zwaarste taak. De laatste jaren zijn de. Nieuwerkerkers er geen enkele maal in geslaagd met de volle winst van Serooskerke naar huis te ke ren en ook deze keer zullen zij zich wel tot het uiterste moeten inspan, nen om de strijd zonder kleerscheu ren te beëindigen. In de 2e klas zal NO AD de leiderspositie die het thans inneemt wel niet in gevaar zien gebracht door Velo/Dosko II dat op bezoek komt. Unitas is vrij wel zeker van de winst tegen hek- kesluiter SVOWK. Bij het treffen tussen DES en Renesse kon het ter reinvoordeel wel eens de doorslag geven. Te Ellemeet gaat MEVO met goede vooruitzichten de strijd aanbinden met Stormvogels. In de 3e klas heeft Burgh III de beste papieren in de semi-plaatselijke ontmoeting tegen Zeemeeuwen II. Te Dreischor heeft NOAD II de beste troeven in handen tegen Uni tas II, terwijl Brouwershaven II de winst wel voor zich zal opeisen bij hekkesluiter Velo/Dosko III. WIK II en DSS II ontlopen elkaar niet FEUILLETON veel, zodat de uitslag hier niet ver van een gelijk spel zal liggen. In groep A van de junioren-competi tie maakt Velo/Dosko een goede kans op de puntjes tegen Burgh B. In groep B zien wij Brouwershaven revanche nemen op SVOWK voor de vorige week te Ouwerkerk ge leden nederlaag. WIK A gaat te Nieuwerkerk op bezoek bij DSS, waar zij er wel in zullen slagen be slag te leggen op de inzet. VOETBAL. Ter afsluiting van de zomeravondcompetitie organiseert de zomeravondvoetbal-commissie morgenmiddag op het sportpark „Bannink" te Zierikzee een toer nooi waaraan zal worden deelge nomen door de kampioen van het rayon Goes Haringman, de kam pioen van het rayon Zierikzee de Prov. Waterstaat en de verenigin gen MEVO en Duiveland. Tussen deze verenigingen zal een halve competitie worden gespeeld zodat in totaal zes wedstrijden zullen worden gespeeld. Als het weer een beetje meewerkt zal het publiek zeker van aardige wedstrijden kun nen genieten. WANDELSPORT. Voor de vijfde maal zal morgenmiddag de jaar lijkse wandeltocht over 15- en 25 km. van de A.S.V. Brouwershaven plaats vinden. In de loop der jaren heeft Brouwershaven getoond de organisatie van deze tochten vol ledig onder de knie te hebben en de wandelsportliefhebbers kunnen er van verzekerd zijn dat hen morgen weer een uitstekend georganiseerde wandeltocht staat te wachten. „ALLES BEDEKT ZIJ 1 Cor. 13 7a. Dat hebt U ook wel eens meege maakt toch? U reed rustig door een straat en opeens hoorde U een stem achter U: Stop! Politie! En een kriegelig gevoel kriebelde in onze maag: wat is er nu weer? Niet graag zouden wij bij de politie wil len zijn (excuus aan de dienaars der wet, en voor 'hen: zie vervolg!) Maar wie met de bijbel leeft, is elke dag politie. Wist U dat? Omdat er door onze straatjes en langs onze weggetjes elke dag heel wat dingen rijden ,die w© moeten laten stop pen. Weet U wat dat zijn? Dat zijn de geruchten. De geruchten over die en die. „Zeg, heb je het al ge hoord? Het moet vast en zeker waar zijn. Want die vertelde het me; en die had het weer van die". Zo rijden er elke dag een hele boel zwarte verhalen door mijn straatje over andere mensen. En we doen er graag aan mee om ze verder te laten rijden We fungeren graag als verkeerspolitie! Die de zwarte verhalen over anderen door laten rijden naar de straatjes van anderen. En als we nu allemaal eens rie pen: Stop! Politie! Als we al die lelijke dingen over anderen eens tegen hielden! Zou God dat niet liever heben? Zouden onze mede mensen, die nu dikwijls haast niet meer op straat durven komen, dan niet makkelijker leven? De liefde, zegt Paulus, bedekt alles. In de oudheid la het gebeurd, dat de beeldhouwer Phidias een mar meren beeld moest maken van Alexander de Grote. Maar hij stond voor een moeilij ke opgave. Alexander de Grote had op zijn voorhoofd een lelijk litte ken, veroorzaakt door een houw met een zwaard. Wat moest Phidias doen? Dit litteken aanbrengen op het beeld? Maar dat zou pijnlijk zijn voor Alexander de Grote. Het litteken weglaten? Maar dan was het beeld niet levensecht. Toen vond hij deze prachtige oplossing: Hij maakte een beeld van Alexan der, die met zijn hand tegen zijn voorhoofd leunde; en zo het litteken bedekte. Was dat niet mooi gevonden? Deze heidense beeldhouwer zet ons dikwijls beschaamd. „Alles be dekt de liefde", zegt Paulus. En wij maken het graag wat erger. Als we dit nu ook eens deden! Als er een zwart verhaal over iemand in mijn straatje komt, zeggen: Stop! Verder niet? Overigens i6 dit niet zo moeilijk voor ons. Waarom? Omdat dit gebod door God Zelf is vervuld. De liefde bedekt alles. God is Liefde. DusGod bedekt alles, is de logische conclusie. Nu, en in de bijbel lees ik niets anders. Ik lees in mijn bijbel, dat het zwarte verhaal van mijn leven door God wordt bedekt. Zo zwart kan mijn leven niet zijn (en het is veel zwarter dan ik denk), God bedekt het. Als ik me maar aan Jezus vast klem. Zonnemaire. P. MELSE. IJMUIDEN. Tijdens het rangeren op het terrein van de hoogovens te IJmuiden, ten westen van de Mar tin staalfabriek, is de 42-jarige ran geerder J. van der Meulen uit Eg- mond a.d. Hoef gisteravond door onbekende oorzaak onder de trein gekomen. Hij was op slag dood. 40 Het leven van een boerenarbeider uit de eerste helft der 20ste eeuw Hos het paard heet? Bles. zegt Hannesje. Of het ook een veulentje kan krijgen? Ook al. Dan wordt Bles naar de stal ge bracht. Hoera! Nu is de stal niet meer leeg. Hannesje gooit de ruif vol geurig hooi. Het paard eet al! Hun paard! De deur wordt gesloten. De avondboterham wacht. Maar Hannesje heeft het paard niet gekocht, om het door de kin deren te laten bewonderen en ver troetelen. Het zal hard moeten wer_ ken, wel voor twee, want Hannesje kan eigenlijk met één paard al zijn werk niet af. Hij durft zich echter niet dieper in de schuld te steken. De paarden zijn zo duur! Dit najaar misschien, als de oogst meevalt. En dus zal Bles deze zomer hard moeten aanpakken, evenals zijn baas, die aldoor boven zijn krach ten werkt, 't Is een sterk en ge willig dier. Hannesje geniet, als hij er mee in 't veld is. Hij geeft het volop voer, zodat het tegen alle inspanning in toch dik en rond wordt. Nooit is zijn ruif leeg Zelfs te middernacht gaat Hannesje zijn bed uit, om zijn trou we mede-zwoeger van vers hooi te voorzien. Ook de winter, als het zware werk gedaan is, brengt hier in geen verandering. Het moet op krachten blijven om met het voorjaar weer zijn man te kunnen staan. Hannesje vergeet echter ,of heeft er nog geen kennis of ondervin ding van, dat ook een dier, een paard van 't goede teveel kan krij gen. Dat een paard door een beroer te getroffen wordt, is lang geen zeldzaamheid en 't is wel opvallend dat dit vaak op maandag voorkomt, juist na de zondag, de dag van rust. En zo wordt de werkloze tijd, de winter, bij volop en goed voer ook Hannesjes paard noodlottig. Het valt van de ene beroerte in de an dere en blijft er ten slotte in. Dag van overgrote droefheid in het gezin; allen schreien; zelfs Han nesje en de grote jongens schamen zich hun tranen niet. Maar het geval ligt er; het leven gaat verder. Er moet een vervan ger komen. De financiële strop wordt ver zacht door de vergoeding, die de verzekering voor het gestorven dier uitkeert. Toevallig is het een paar dagen later koopdag bij de erven van de boer, bij wie Hannesje een kleine twintig jaar heeft gewerkt. Hij gaat er heen om een nieuw paard te kopen. Hij heeft zijn zinnen ge zet op het beste van de stal. De andere interesseren hem minder. Als dan het bewuste paard voor- geleld wordt, wordt Hannesje ac tief. Hij biedt. Het bod wordt ver hoogd, vanzelyfsprekend. Hannesje gaat er boven, blijft doorbieden. Het trekt de aandacht van de an dere gegadigden. Dat ventje, smoe zen ze, heeft op deze stee zo lange jaren gewerkt. Hij kent de dieren. Als hij nu zo achter dit paard aan zit, moet het wel het beste zijn. En het wordt een loven en bieden, de prijs voorbij, die Hannesje zich als uiterste had gedacht. Niettemin houdt hij voet bij stuk, zij 't met een ietwat pijnlijk gezicht. Dan opeens, ontstaat er onder de omstanders daarginds geschuifel en gedrang. Een reus van een kerel, een kop groter dan de rest, met volle brui ne baard, hoge, zijden pet op, een lange blauwe kiel om de leden, die hem tot de knieën afhangt, wringt zich door de menigte heen en roept met een stentorstem: „Mensen, jaagt de bol toch niet zo op; biedt niet langer; die man mocht het paard wel om niet krijgen, want dat heeft hij op deze hoeve méér dan verdiend!" Die taal wordt verstaan. Alles zwijgt. De omroeper ratelt, op Hannes jes bod, zijn éénmaalander maalderde maal er gauw door en Hannesje is de koper .Wel is het een duur paard, maar het gebaarde heerschap heeft hem voor nóg duurder bewaard De erfgenamen, uiteraard g3voelig voor een op brengst hoe hoger hoe liever, zijn niettemin met deze gang van zaken ten zeerste ingenomen. Ze weten het wel: aan Hannesje danken ze, dat er wat te verdelen is. En het paard gaat naar een goede «tal en dat zien ze ook graag. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9