ZIERIKZEE Uniek Fotoboek Boeiende reportage van fotograaf Cor van Weele T A P I F L E X NIEUW! 9 gegarandeerd onverslijtbaar DEURLOO - Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vkijdag s juli i%» No. ws» levend hart van Schouwen-Duiveland Bq de N.V. drukkerq v/h Lakenman Ochtman is verschenen een fraai en kunstzinnig verzorgd fotoboek, getiteld „Zierikzee - levend hart van Schouwen-Duiveland". Deze unieke uitgave, gevat in een mcdem vierkleurenomslag, bevat een serie van ruim honderd artis tieke, veelal zeer monumentale foto's, die stuk voor stuk getuigen van de oorspronkelijke visie van de maker, de bekende Amsterdamse foto graaf Cor van Weele. De verbindende tekst is van Louis van Buuren te Roermond. HU Is er ongetwijfeld in geslaagd zich aan de sterke visie van de fotograaf aan te passen en geeft een levendige en voor vreemdelingen ook instructieve beschrijving, welke de suggestieve beelden van Van Weele op verantwoorde wijze aanvult, zonder op dringerig te worden. ZIERIKZEE, stad van oude schoonheid en jeugdig élan, zoals het in de aanhef heet, ontvouwt zich tot in zijn diepste wezen op de rijke pagina's. Dit is geen boek om - te beginnen bij de eerste pagina - in een verloren kwartiertje te bekijken en te lezen. Bij een rustige be schouwing echter komt men onweerstaanbaar in de ban van de foto's van de stad en de streek waar wij dagelijks verkeren. Van Buuren zegt hierover: „Inderdaad, binnen de dijken en duinen van Schouwen-Duiveland en achter de poorten en wallen van Zierikzee, is het leven een feest voor wie te genieten weet van wat de geest verrijkt, het hart verwarmt, het oog bekoort en de tong streelt. Voor wie de stem verstaat van de speelse carillonklanken, die zingen van de hernieuwde bloei van handel en industrie in deze jaren. Hier te mogen leven is méér dan een voorrecht, het is een geluk Ongetwijfeld kan dit boek een aansporing zijn om Zierikzee en omgeving met nieuwe ogen te gaan zien en om weer wezenlijk te genieten van de rustieke schoonheid. Bij het lezen worden we er aan herinnerd dat het verleden in de oude stad nu het heden dient en dat Zierikzee „naast goed geconser veerde ouderdom zijn jeugd en zijn levendigheid behoudt". Ook de werkende en de ontspanning zoekende stad zien we op de kunstdruk-pagina's: Industrie, werkplaatsen en kantoren, zwembad, sportpark en verenigingsleven. De kringloop van het leven zien we in de opnamen van de aantredende generaties. Ook het bouwen aan de nieuwe toekomst van stad en eiland: de uitvoering van het gigantische Deltaplan, dat een snelle verbinding met Holland tot stand zal brengen. Hier moeten we Van Buuren een Wat overmoedige conclusie vergeven: „Dan zal de zee geen vijand van het land meer zijn, maar de milde gever van vele rijke gaven. Het nieuwe, strak gelijnde, Schouwen-Duiveland, met zijn eigen frisse schoonheid, is door de fotograaf niet vergeten. We zien het vóór de prachtige opnamen van de schilderachtige Westhoek: de oude glorie van het slot Haemstede, het weidse duinlandschap en de stille stranden, waar de recreatie-zoekenden zo heel veel genoegens aan de natuur kunnen beleven. Deze nieuwe Zierikzeese uitgave zal zeker niet alleen bij vreemde lingen maar ook bij- de „eigen" mensen de ogen openen voor de schoon heid die ons door de eeuwen is nagelaten en de mogelijkheden in de toekomst. Ongetwijfeld zullen velen dan ook aan dit boek, waarvan de samenstelling en lay-out werden verzorgd door Hans Bolleman te Velsen, genotvolle en hooggestemde uren beleven. Produktschap wil 35 tarwe oogst 1960 in bloem en meel bijmengen Directie Voedselvoorziening ziet het anders DEN HAAG, 7-7. In zqn op 6 mei gehouden vergadering heeft het bestuur van het produktschap voor granen, zaden en peulvruch ten als z\jn voorlopige mening uit gesproken, dat het percentage Ne derlandse tarwe van de oogst 1960, dat verplicht in meel en bloem moet worden bijgemengd, op 35 procent gesteld dient te worden. Een definitieve uitspraak over het bijmengingspercentage wilde men pas in september doen, aan de hand van de dan bekende gegevens over grootte en kwaliteit van de oogst. De direkteur-generaal van de voedselvoorziening heeft het pro duktschap nu meegedeeld, dat hij zich niet zonder meer met dit standpunt kan verenigen. Gezien de te verwachten omvang van de komende oogst, meent hij, dat er op dit moment geen reden is om te veronderstellen, dat het bijmen gingspercentage voor het komende oogstjaar lager zou moeten zijn dan het thans geldende. (Zoals be kend heeft het landbouwschap er bij de regering voor gepleit, dat de hele binnenlandse tarwe - oogst 1960, voor zover daartoe geschikt, in het brood zal worden verwerkt). De direkteur-generaal schrijft verder, een verordening van net produktschap, waarmee uitbreiding van de vergoedingsregeling voor bijmenging van inlandse tarwe boven het verplichte percentage Enquête onder badgasten DEN HAAG, 7-7. Op zondag 10 juli - bij slecht weer een week la ter of anders in augustus - zullen aan 130 toegangswegen tot het Ne derlandse strand van Cocksdorp (Texel) tot en met Wassenaar en quêteurs en tellers de badgasten tellen en enkele - gemakkelijk te beantwoorden - vragen stellen over woonplaats, wijze van vervoer naar bet strand en het vakantie-adres. De enquête dient om de V.V.V.'s in de recreatieoorden een duidelijk beeld te geven van de recreatiefa ciliteiten. Ook zullen de kustgemeenten van Nederland op de toegangswe gen naar het strand de totale om vang en de aard van het verkeer meten, 850 personen zullen dit werk doen. wordt beoogd, nog niet aan de mi nister een beletsel vormen zijn goedkeuring te geven, zolang geen zekerheid, is gekregen over de bij mengingsregeling voor de komende oogst. Ook het al eerder geuite be zwaar, dat de uitbreiding der ver goedingsregeling niet uitdrukkelijk wordt beperkt tot enig in de ver ordening genoemd oogstjaar blijft bestaan, zo schrijft de direkteur- generaal voorts nog. Hét bestuur van 't produktschap, dat vanmorgen kennis nam van deze mededeling, zal daarover in de september-vergadering discus siëren. Vijfde binnententoon- stelling op de ,Floriade' ROTTERDAM, 7-7, Met de ope- ning van de vijfde binnententoon- stelling op de „Floriade" te Rotter dam, die vanmorgen door burge meester van Walsum haar beslag heeft gekregen, is volgens de or ganisatoren een nieuwe reeks van deze exposities ingeluid. De naam „Rozen- en Lathyrusfestival" dekt niet geheel wat er te zien is, want er zijn ook tal van andere inzen dingen zoals lelies, orchideeën, ane monen, gerbera's, anthuriums, gla diolen en cactussen. In de Energiehal zijn nu meer dan honderd nieuwe rozenvariëtei- ten door een internationale jury beoordeeld. Behalve nieuwigheden uit Nederland treft men inzendin gen aan uit Amerika, noord-Ierland Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en België. Wat de lathyrus betreft: er zijn inzendingen onder van het konink lijk paleis Soestdijk. De lathyrus is nl. een van de lievelingsbloemen van de koningin. Deze binnententoonstelling duurt in verband met de kwetsbaarheid van het soort bloemen slechts en kele dagen. Een Oostduitse veearts die don derdag naar west-Berlijn is uitge weken, heeft meegedeeld dat 104 kalveren van 200 uit Nederland in oost-Duitsland geïmporteerde drachtige vaarzen op de staats boerderij door onoordeelkundige behandeling zijn omgekomen. In Zeeland vrij veel t.b.c. onder pluimvee Zeeuwse dierenarts promoveert aan de R.U. te Utrecht UTRECHT, 7-6. Aan de Rijksuni versiteit te Utrecht promoveerde vanmiddag de heer K. G. Robijns te 's-Heer Hendrikskinderen, tot doctor in de diergeneeskunde, op een proefschrift, getiteld: „Het voorkomen van aviaire tuberculose in Zeeland en de invloed hiervan op de rundertuberculosebestrijding" In de provincie Zeeland komt vrij veel tuberculose onder het pluimvee voor De tuberculeuse kipp enverspreiden met de faeces veel vogeltuberkelbacillen. Het rund kan deze bacteriën opnemen en op deze manier besmet worden. Qelukig wordt het rund meestal niet ziek na een infectie. De moei lijkheid is echter, dat dergelijke runderen een positieve reactie gaan vertonen op de tuberculinatie, waardoor de gewone tuberculose bestrijding bij het rund ernstig be moeilijkt wordt. Dr. Robijns onderzocht op uitge breide schaal het voorkomen van de tuberculose bij de kip. Daar naast besteedde hij veel aandacht aan het voorkomen van tuberculose bij meeuwen, die deze ziekte vaak bleken te hebben. Een uitgebreid onderzoek stelde hij in naar de besmetting van het rund met vogeltuberkelbacteriën en naar de mogelijkheid om deze infecties te onderscheiden van de infecties met bovine-tuberkelbac- teriën. Tenslotte werd het voorkomen van Infecties met vogeltuberkel bacteriën bij varkens en geiten in de provincie Zeeland bestudeerd. Dr. Robijns is dierenarts, ver bonden aan de provinciale gezond heidsdienst voor dieren in Zeeland. Promotor was prof. dr. G. Wa genaar. DEN HAAG. De minister van Landbouw en Visserij heeft de«res_ titutie van de importheffing op brouwgerst, die de bierbrouwers ontvangen voor het door hen ge- exporteerde bier, voor het jaar 1959 verhoogd van 40 tot 85 cent per hectoliter. De tekening van van Gogh „Da ken, Arles" heeft donderdag op een veiling in Sotheby te Londen ruim 50 000 gulden opgebracht. Een stil leven van Juan Gris werd verkocht voor ruim 24.000 gulden en een te kening van Georges Seurat een voorstudie voor het schilderen van „Einde van de pier te Honfleur" voor circa 50.000 gulden. Tenslotte bracht een gouache van Paul Klee, getiteld „Indische bloementuin" 42.000 gulden op. Ingezonden mededeling VLOERBEDEKKING 9 geen onderhoud 9 geen werk geen naden en zomen mooi en gezellig Voor Uw: KAMER KEUKEN KANTOOR enz. gratis folder en monster alleenverkoop bij HET SMOKKELSCHIP „BRITTANNIA" 21. „Messire! Zij komen", schreeuwt Aram tot Emillo, die nog geheel in gedachten verzonken met een vaag lachje voor zich uit staart. „Drie gondels vol gewapende kerels koersen op het huis af! Kijk dan toch!" „Laat komen, vriend, laat komen", jubelt de officier met een achteloze armzwaai. „Clare bemint mij nog, zij wilde mij slechts tijdelijk door de smokkelaars gevangen laten nemen! Alleen maar om haar broer, die ik er reeds van verdacht het hoofd van de bende te zijn, in de gelegenheid te stellen een veilig heenkomen te zoeken! Welk een zielestrijd moet zij hebben doorworsteld, aarze lend tussen haar plicht tegenover haar valse broer en haar liefde voor, mij! En dan, zou ik bang zijn voor een stelletje onbenullige knechten van die schurk Petruchio? Laat komen, die slampampers, door mijn herwonnen liefde gesterkt, veeg ik ze met de blote vuist allemaal in één slag de gracht in!" Dit hoogdravend betoog wordt plotseling afgebroken door een doffe knal van buiten. Een kogel zoeft door het geopende venster en treft de smeedijzeren lamp, waar Emillo juist onder staat. Onder luid glasgerinkel stoot de lamp met een doffe klap op Emillo's kruin en met een hoog gilletje zakt de officier van Vqnetië's stads wacht ineen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5