ROXY GEVECHTEN TUSSEN POLITIE EN LINKSE BETOGERS IN NOORD ITALIE op Tien jaar Welfare-werk Schouwen-Duiveland STAD EN PROVINCIE zuiver en koeler roken dank zij ragdun en ventilerend e/Jin papier. Communistische campagne wil regering ten val brengen ROME, 7-7. Bü gevechten tussen de politie en linkse betogers in Reggio Femilia in noord-I talie is donderdag één dode gevallen. De betogers hadden barricaden van stoelen en tafels opgeworpen tij dens een door de communisten ge leide staking van twaalf uur tegen de „fascistische dreiging" in de Italiaanse politiek. De politie, in jeeps en vrachtauto's gezeten, brak door de barricaden heen na de betogers met traangasgranaten te hebben bestookt. Minstens twintig betogers en zeven politiemannen werden ge wond, van wie twee ernstig. Volgens latere berichten uit Reg gio Emilia zijn ten minste drie be togers doodgeschoten. Sommige met revolvers gewapende betogers hadden het vuur van de politie beantwoord. Volgens ooggetuigen had de politie het vuur geopend toen twee politieauto's waren ge ïsoleerd en met stenen, flessen en andere voorwerpen werden beko geld. In beide Kamers van het Itali aanse parlement ontstond donder dagavond een tumult toen de ge beurtenissen in Reggio Emilia be kend werden. In de Kamer van afgevaardigden probeerden de communistische leden de neo-fas- cistische aan te vallen hetgeen door de zaalwachten werd verhin derd. In de Senaat vormden de zaalwachten een menselijke ket ting die de regeringsbanken moest beschermen tegen de communis tische senatoren. De voorzitter van de Senaat heeft bekendgemaakt, dat er vier doden zijn gevallen in Reggio Emilia. Hij had dit van de politie vernomen. De huidige onrust in Italië is vrijdag begonnen toen een onder communistische leiding staande menigte het afgelasten van een neo-fascistisch congres afdwong. Volgens Reuter schijnt de commu nistische campagne nu gericht te zijn op de val van de regering- Tambroni, die voor een meerder heid in de Tweede Kamer afhan kelijk is van de steun van 24 neo- fascistische stemmen. Ingezonden mededeling Waarom Stram en Stijl door 't leven? Verdrijf Dw RheumitJicb» Pijnen I met Krusehen Salts. U kunt alleen maar zelf ondervin den, wat Krusehen voor U kan doen. Daarom moet ge liever van daag dan morgen met de bloedzui verende Krusehen kuur beginnen. De aansporende werking van Kru- schen's vijf minerale zouten op de bloedzuiverende organen, doet het bloed krachtiger stromen, onzui verheden worden uitgedreven langs natuurlijke weg en daarmee ook de oorzaak van Uw lijden en pijn. VIER SPUITEN WERDEN INGEZET Geslaagde peletons-oefening brandweerkorpsen te Dreischor In het kader van de geoefend heid van de verschillende brand weerkorpsen op ons eiland werd er woensdagavond jl. in deze gemeen te een zg. peletonsoefening gehou den, waaraan naast het brand weerkorps uit deze gemeente ook deelnamen de brandweerkorpsen Zierikzee, Haamstede, Nieuwer- kerk en Zonnemaire. Verondersteld werd dat het ge deelte van de woningen gelegen tussen het Dorpshuis en de Zuid straat in brand stond en dat de ge bouwen in de omgeving hiervan ge vaar liepen. Nadat de brandweer van Dreischor was ingezet bij de Ooststraat was hulp ingeroepen van vier gemeenten, die tezamen een peleton vormden onder commando van de heer C. Berrevoets, brand weercommandant te Zierikzee. De plaats van samenkomst van dit pe leton was gelegen aan het eind van de Bogerdweg. Door een loodspost van de brandweer Dreischor werd het peleton door de Schoolstraat het dorp binnengeleid. Hier ont ving de peletonscommandant van de bevelvoerder van Dreischor, de heer L. M. Moermond, een situatie tekening van de kom der gemeente met een opdracht waar de zg. bran den woedden. Op de plaats van het onheil werden verschillende „vlam- menborden" geplaatst terwijl di verse rookbommen werden ontsto ken om hiermede te trachten de werkelijkheid te benaderen. Na verkenning door de diverse com mandanten werden vier spuiten in gezet. Voor deze oefening was een grote belangstelling van de zijde van het brandweerpersoneel van ons eiland. Verder waren aanwezig de heer G. Kortus, waarnemend districtsinspecteur van het Brand weerwezen te Breda en het Kring- hoofd van de Bescherming Bevol king de heer den Boer te Zierikzee. Ook burgemeester A. H. Vermeulen deed van zijn belangstelling blijken. Na afloop van deze oefening werd door de heer Kortus in het café „De Drie Schapen" een nabeschouwing gegeven van het doel van deze oefening. Ondanks kleine tekortko mingen deelde spreker mede dat deze oefening als zeer geslaagd kon worden genoemd en gaf hij alle brandweerlieden een pluim voor hun grote activiteit. Scheepvaartberichten Alchiba, 7-7 van Rotterdam naar Antwerpen. Bonita, 8-7 van Punto Barios naar New Orleans. Esso Amsterdam (t.), 8-7 te Port Said. Lemsterkerk, 7-7 van Kuwait naar Rastanura. De Belgische regering heeft vrijdagochtend op een speciale zitting van het kabinet besloten een aantal maatregelen te nemen „ter verzekering van de evacuatie van Europese gezinnen uit Leo- poldstad en Brazzaville". In deze laatste stad hebben de afgelopen nacht vele Europese gezinnen een toevlucht gezocht. OOSTERLAND De huis-aan-huiscollekte voor de Stichting Chr. Blindenhulp: „De Fakkels bijeen", waarvoor collec teerden Rianneke en Piet Rotte, Heieen Capelle, Geen van Dijk en Nico Davidse heeft opgebracht de som van f 41,83. Ingezonden mededeling MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Poeder^Qfci hoofdpijn, kies pijn, hoest, griép, .Mirrhec, influenza, rheumatiek, koorts flTcid bij gevatte kou, periodieke pijnen wz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 jweders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. zijn ties- Ih^^nffflfciza, rhêümaTick, kooHstgTTciTbij gevatt^cou, ""'^EDfERS^r A DOTUCCV Ingezonden mededeling BX II en pijn weg- wrijven met H^DAHPO ZIERIKZEE Gratis reis voor opstelwinnaar De 16-rjarige Henk Dorst te Oos- terland, leerling van de Technische School, heeft een gratis reis ge wonnen naar Hatfield, door de beste prestatie te leveren in een door het gemeentebestuur van Zie rikzee uitgeschreven opstelwed strijd. Deze wedstrijd stond open voor schoolkinderen boven de 14 jaar. De opgaaf was een opstel te schrijven over de oorlog en de be vrijding en alles wat daarmee sa menging. De wedstrijd werd geor ganiseerd t.g.v. de 5 mei-herden king. De tweede prijs werd gewon nen door de 16-jarige D. de Vries, uit Zierikzee, eveneens leerling van de Technische School. Hij mag een gratis zweefvliegtocht maken. De derde prijs viel ten deel aan de 14-jarige Joke van As uit Zierik zee, leerlinge van de landbouw- huishoudschool: een gratis tocht met een jacht van de Kon. Roei en Zeilver. „De Maas" op 30 juni aanstaande. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 2 juli: Jan, z. van Jacob van Mourik en Krina van Kooten. Overleden. 2 juli: Constantia Josepha Maroa Ludovica Hartz, 78 j., wonende te Antwerpen (België); 2 juli: Marinus van der Werven, 81 j., echtgenoot van Wilhelmina Ever- dina Holtus. Punt Westenschouwen vrij voor passagiers Naar wij vernemen is, dank zij het initiatief van burgemeester Jhr. A. van Citters, die hiertoe overleg pleegde met het Waterschap Schou. wen-Duiveland, de Punt te Wes tenschouwen weer voor automobi listen opengesteld, d.w.z. dat het thans is toegestaan strandbezoekers op deze plaats te laten in. of uit stappen. De auto's dienen echter op het parkeerterrein te worden ge parkeerd, zodat men na het afle veren van de passagiers dient terug te rijden naar de aangewezen plaats. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 9-10 juli: P. W. J. Voge laar, telef. (01110)2280. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 9-10 juli: W. Terpstra, Brouwershaven, telef. (01119)280. WEEKEINDE-DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 9-10 juli: W. A. M. Kalkman, Renesse, telef. (01116) 310.' Vilten beesten sierden Haamsteed's gemeentehuis In een vergadering van het algemeen bestuur van de afd. Schouwen Westhoekvan het NedRode Kruis begin 1950 werd besloten te trach ten bij voldoende deelname een Welfarecursus te organiseren. Er kwa men 26 aanmeldingen binnen, zodat op 24 april 1950 onder leiding van mej. van Dijk een cursus voor Welf ar e-vrijwilligsters kon starten in Haamstede, waarvoor de raadzaal van het gemeentehuis pratis beschik baar werd gesteld. Zoals het wel meer gaat, wanneer men precies weet, wat een derge lijke cursus omvat, vielen er enke len af en eindigde de cursus met 17 vrijwilligsters, die in september 1950 hun werk bij 15 patiënten be gonnen. Het waren acht dames uit Haamstede, twee uit Burgh, vier uit Renesse, twee uit Ellemeet en één uit Zonnemaire. Ook buiten de afdeling kreeg men lucht van het werk. In het voorma lige ziekenhuis te Noordgouwe werd een kast met materiaal ge plaatst om de patiënten te helpen hun tijd nuttig door te brengen. Vooral in de zg. barak is veel ge werkt. De massa's leren portefeuil les, portemonnaies en allerlei étui's getuigden daarvan op de tentoon stellingen en op de diverse film avonden. Het smyrnawerk bleek toen al zeer geliefd bij de manne lijke patiënten, Omdat dit nogal dure artikelen zijn is er in de zomer een grote verloting gehouden en in 1952 een oliebollendag annex ver koopstalletje op het dorp. Na onge veer vier jaar waren er een aan tal dames verhuisd naar elders, zo dat op 10 mei 1954 met een tweede cursus werd begonnen o.l.v. mej. Pauptit, ditmaal in het wijkgebouw van het Groene Kruis te Haamste de. Elf dames voleindigden deze cursus. Inmiddels vertrokken er in de loop der jaren zeven naar elders, en hield men in 1959 nog twee vrij willigsters van de eerste cursus over, nl. mevr. Hartog en mevr. de Vrieze uit Haamstede, en nog vier van de tweede cursus, nl. mevr. v. d. Velde, mevr. Laban, mevr. Quaak uit Haamstede en mevr. Siesse uit Scharendijke, welke dames dit werk nog steeds voortzetten. In 1959 gelukte het om een geza menlijke cursus te organiseren met de afdelingen Zierikzee, Duiveland en St. Philipsland te Zierikzee, waarbij 26 vrijwilligsters met het Welfarewerk begonnen. Van dit aantal kwamen er vier uit de afd. Schouwen (Westhoek). Inmiddels is er gedurende de 10- jarige periode heel wat werk ver zet. Ook in Duiveland, met name te Ouwcrkerk, werd een patiënt bezocht en te Zierikzee, Zonne maire, Noordgouwe en Brouwers haven dertien, behalve dan nog de ziekenhuispatiënten. Verder waren nog diverse mensen in de Sluitstuk van druk schooljaar LEERLINGEN LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL KREGEN DIPLOMA'S UITGEREIKT ZIERIKZEE, 7-7. Vandaag was voor vele leerlingen van de Land- bouwhuishoudschool „Prinses Ju liana" te Zierikzee een belangrijke dag, want toen vond weer de jaar lijkse uitreiking der diploma's plaats, hetgeen geschiedde in de benedenzaal van het Ned. Herv. Verenigingsgebouw, waar het po dium op fleurige wijze met bloe men was versierd. De zalen waren geheel gevuld met leerlingen, ouders, genodigden en andere belangstellenden toen de voorzitter van de commissie voor het Landbouwhuishoudon- derwijs in Zeeland, burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny uit Wolfaartsdijk, de bijeenkomst opende. Nadat gezamenlijk lïet eerste en het derde couplet van het Zeeuwse Volkslied waren gezongen richtte spreker speciale woorden van welkom tot burgemeester Dijckmeester en wethouder Ver- heijen van Zierikzee, mevr. Dijck meester, voorzitster, en de andere leden van de commissie van toe zicht, de aanwezige leden van het kringbestuur der Z.L.M., de verte genwoordigsters van de Bond van Plattelandsvrouwen, de Z.P.M., mej. van der Leeden en de pers. Hij bracht dank aan de leerlingen voor de betoonde ijver, maar ook aan de directrice en haar staf voor het gegeven onderwijs, en belichtte verder de waarde van het diploma Landbouwhuishoudschool, vooral ook in deze tijd. Dat het land- bouwhuishoudonderwijs in Zee land van grote betekenis is blijkt wel uit de cijfers, want werden in 1955: 22.635 lerlingen-lessen gege ven, in 1959 bedroeg dit 32.000. Tenslotte wenste spreker de gedi plomeerden geluk met hun behaald succes. Uitreiking diploma's Vervolgens ging mevr. Dijck meester over tot het uitreiken der diploma's, waarbij zij de leerlingen van de primaire opleiding op het hart drukte, zo mogelijk hun stu die voort te zetten, en ook een apart woord richtte tot de leer lingen van de vormingsklasse, die op de school een bijzondere plaats inneemt. De voorzitter dankte mevr. Dijckmeester voor de uitreiking der diploma's en voor het vele werk dat zij met haar medeleden van de commissie van toezicht voor de school doet. Burgemeester Dijckmeester feliciteerde hierop alle geslaagden met hun diploma, waarbij de hoop uitsprekend dat dit een uitgangspunt in hun ver dere leven zou vormen en een grondslag voor wat zij bereiken zullen op hun levenspad. Het deed spreker genoegen te mededelen dat bij de, door het gemeentebe stuur op 5 mei j.l. uitgeschreven opstellenwedstrijd over de oorlog en de bevrijding, een der leerlingen van de school een prijs heeft ge wonnen. De gelukkige bleek te zijn Joke van As uit Zierikzee. De voorzitter bracht ook burge meester Dijckmeester dank voor het gesprokene en deelde nog mede, dat door een onverklaarbaar abuis verzuimd was bij de opening van de griffie te Middelburg leerlingen van deze school uit te nodigen voor de bediening, waarover de Com missaris der Koningin wel zeer zijn spijt heeft betuigd. Hierna richtte de directrice, mej. C. N. van Liere, woorden van dank tot burgemeester ter Haar Romeny voor zijn komst en zijn woorden, verder tot het personeel en de leer lingen, burgemeester Dijckmeester en weth. Verheijen, het bestuur van de Z.L.M., mej. v. d. Leeden en de commissie van toezicht. Ook zij wenste alle geslaagden geluk met hun behaald diploma en drong er bij de ouders op aan dat zij hun dochters verder zullen laten leren, waarbij zij speciaal dacht aan de INAS-opleiding, en de mogelijkheid tot het behalen van Nijverheids akten. Zij wenste ook alle geslaag den een gelukkige toekomst toe. Ten slotte deelde zij mede dat een Zierikzeese firma een fraai le peltje van de school had beschik baar gesteld voor de beste leer linge, dat zij vervolgens uitreikte aan Ingrid Fierens uit Nieuwer- kerk van de primaire opleiding. Gevarieerd programma Na de pauze, waarin verversin gen werden aangeboden, voerden leerlingen een gevarieerd program ma van toneel, zang, volksdans en gymnastiek op, dat gehoord het ap plaus zeer in de smaak viel. In het bijzonder noemen we hiervan het stukje „A.V.O.-les", de zangnum mertjes „Zon op het pleintje" en de negrospiritual, de volksdansjes en de gymnastiek, welk laatste nummer ook de nodige vrolijkheid verwekte. Namens de leerlingen van de vormingsklasse bood Annie v. d. Schee bloemen aan aan de direc trice en mevr. Dijckmeester, ter wijl de leraressen mej. Gast en mej. Beije bloemen en een geschenk ont vingen. Voor de schoolbibliotheek bood een der leerlingen een boek aan. Ten slotte dankte mej. van Liere alle aanwezigen voor hun belang stelling en verder allen, die aan de verzorging van deze middag had den medegewerkt. Ingezonden mededeling Voor hel tere (f|OUU5i- Baby-huidje ^BABYDERM™" RENESSE Bijzonder concert Zaterdag staat Renesse een bij zonder muzikaal gebeuren te wach ten, bij het bezoek van het R.K. fanfarecorps „St. Gregorius" uit Duivendrecht. De R.K. fanfare staat in de afd. Superieur, waar het onlangs op een gehouden concours een le prijs behaalde. Naast het fanfarecorps zal ook de drumband van het gezelschap de reis naar Renesse meemaken. Te 20 uur zal een concert worden gegeven in de muziektent, wat vooraf zal worden gegaan met een mars door de ge meente. De leden van het gezel schap zullen worden ondergebracht bij de leden van het fanfarecorps „Luctor et Emergo" en bij enige particulieren. Reeds nu is overeen stemming bereikt dat „Luctor et Emergo" volgend jaar een tegen bezoek te Duivendrecht zal gaan brengen. Het programma dat in de tent zal worden gegeven is als volgt: 1. Frei Weg, mars, Latann-Mol; 2. Sunset Rhapsody, Eric-Ball; 3. Noord-Hollandse Paneeltjes, G. Boedijn: 1. Polders, 2. Kennemer- land, 3. IJsselmeer, 4. 't Gooi, 5. Amsterdam; 4. First Suite, G. Holst: 1. Chaconne, 2. Intermezzo, 3. March; 5. The Prairie Flower, J. Ord. Hume. Pauze. 6. Aartshertog Albrecht, mars, Komzak-Molenaar; 7. The Return, Hartman-Mol: Ba riton solo, solist Bertus van Lint; 8. 2e Rhapsodie on Negro Spiritu als, Eric-Ball; 9. A. Foster Ouver ture, G. Boedijn; 10. Finale. kampen van Ambonnezen te Burghsluis, Noordwelle en Brijdor- pe aan materiaal geholpen. Al met al werd het werk steeds uitgebreid; de kast voor materia len en afgewerkte artikelen op het gemeentehuis werd te klein, en de herhaalde noodzakelijke bezoeken van de vrijwilligsters aan de ont vangerskamer om dit materiaal te halen, bezwaarlijk. Er moest meer ruimte en vrijheid komen. De ont vangerskamer in het gemeentehuis lag soms onder diverse gekleurde wollen draden van babyjasjes en er pronkten hier en daar vilten beesten. Naar „de Brouwerij" Met een bakfiets, natuurlijk van de gemeente plus een gemeente werkman, verhuisde men in de cember 1957 met het kabinet en de materialen naar een mooi ver trek in „de Brouwerij", waar men bovendien nog de beschikking kreeg over een andere grote kast voor de afgeweekte artikelen. Thans is het aan de heer en mevr. Hartog te danken dat de Welfare weer geheel gratis over een on derkomen kan beschikken. Bovendien treedt mevr. Hartog op als verkoopster der artikelen en als plaatsvervanger weet ook de heer Hartog zeer goed een bed- jasje, een stola of een snoer kralen te verkopen. Een hier opgemaakte statistiek heeft uitgewezen dat er gedurende deze tien jaar 64 patiënten gewerkt hebben o.l.'v. de vrijwilligsters van de afdeling. Er werden 1350 arti kelen gemaakt van diverse makelij. Ook is er één patiënt, die tien jaar Welfarewerk gemaakt heeft. Wan neer we thans zien dat er 9 dames zich voor dit werk inzetten, u een blik werpt op hetgeen door de pa tiënten vervaardigd wordt, geeft dit misschien een indruk van het resultaat, dat bereikt kan worden, afgezien nog van de lectuurvoor ziening en andere bezoeken, die door de dames worden afgelegd. (Uit het verslag van de secreta resse mej. A. C. Houtman, een van de grote steunpilaren van het Rode Kruis in de Westhoek). Verwachting tot zaterdagavond: Later opklaringen Aanvankelijk zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen regen met kans op onweer en weinig wind; later enkele opklaringen en matige wind tussen west en noordwest; in het oosten van het land iets lagere middagtemperaturen. 9 juli. Zon op 4.31, onder 20.59. Maan op 21.13, onder 5.29. 10 juli. Zon op 4.32, onder 20.58. Maan op 21.53, onder 6.45. 11 juli. Zon op 4.33, onder 20.57. Maan op 22.27, onder 8.Ö3. Volle maan: 8 juli te 20.37. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 9 juli 3.27 v.m. 15.45 n.m. 10 juli 4.22 v.m. 16.31 n.m. 11 juli 5.09 v.m. 17.15 n.m. BROUWERSHAVEN: 9 juli 2.50 v.m. 15.21 n.m. 10 juli 11 juli 3.41 v.m. 4.28 v.m. 16.11 n.m. 16.58 n.m. Springtij: 11 juli. HET WEEKOVERZICHT Terwijl de depressie op de Noord zee zich bijna niet verplaatste en opvulde, is de in de hogere lucht lagen aanwezige storing, die giste ren bij Ierland lag, naar het En gelse Kanaal getrokken. Ze wordt voorafgegaan door een brede re genzone, die in de nanacht al het westen van ons land bereikte. De storing in het Engelse Kanaal trekt in noordoostelijke richting .en zal ook morgen nog het weer in ons land beheersen. Het blijft on bestendig, waarbij op verscheidene plaatsen buien zullen vallen. Ach ter de storing wordt de wind noord westelijk en neemt iets in kracht toe. Opnieuw zal dan tamelijk kou de polaire lucht binnenstromen. Ingezonden mededeling Wie nu ROXY rookt, geniet meer dan een ander. Het e/fïn papier is zo ragdun, dat U louter tabak proeft, zuiver en geurig. Bovendien rookt U koeler, want 't e/fin papier ventileert door onzichtbare openingetjes. Kies nu ROXY en geniet onbezorgd van de beste tabakken uit Amerika. Gaat U met .vakantie Neem ROXY mee in speciale luchtdichte vakantie-slof.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2