Kamer aanvaardt gewijzigde wets ontwerp hoofdprijs van 50.000 gulden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eén toto hoogste inzet 2 gulden per week BELGISCHE BURGERS IN KONGO VLUCHTEN NAAR LEOPOLDSTAD OOSTENRIJK WIL KWESTIE-ZUID TIROL OP V.N.-AGENDA Burgemeester mr. Dijckmeester kreeg eerste exemplaar fotoboek „Zierikzee' Hulde voor initiatief van stedelijke uitgeefster VRIJDAG 8 JULI 1960 116e jaargang No. 18798 ZIERIKZEESCHEfflNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) t \r per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikxee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vTh. Lekenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 DEN HAAG, 7-7. Vanavond om tien uur precies is in de Tweede Kamer de beslissing gevallen: er komt één toto, met een hoogste pr(js van 50.000 gulden en een inzet van ten hoogste twee gulden per week. Minister Beerman had toen reeds tweemaal het onaanvaardbaar laten horen, éénmaal by het amende ment Vroljjk-Geertsema om twee toto's in te stellen en vervolgens een „volkomen onaanvaardbaar" toen het amendement Berkhouwer- Blaisse voor de onbeperkte hoofd- prUs ln stemming moest komen. De onbeperkte hoofdprijs en de twee toto's haalden geen meerder heid. Het gewijzigde wetsontwerp verwierf tenslotte een meerderheid, zij het met slechts acht stemmen (76 tegen 68). Vóór stemden de ge hele fractie van de K.V.P., de libe rale fractie (behalve mr. Geertse- ma), de fractie van de C.H.U. (met uitzondering van de afgevaardig den mr. Beernink en v. Mastrigt), alsmede de Anti-Revolutionaiir mr. Biesheuvel. De vijftigduizend - het verwachte tussenvoorstel van minister Beer man - ging er door met een ver schil van tien stemmen, nl. met een meerderheid van 77 tegen 67. Ook hier stemde mr. Biesheuvel als enige Anti-Revolutionair vóór, en voorts de fracties van de K.V.P. en V.V.D. en het grootste deel van de C.H.U. Tegen stemden de fractie van de P.v.d.A., S.G.P., P.S.P. en C.P.N., alsmede de Chr. Historische afgevaardigden mr. Beernink en v. Mastrigt. Het amendement Blaisse-Berk- houwer wilde een onbeperkte hoofdprijs in de praktijk brengen. Het werd verworpen en evenals bij de eindstemming kwam hier het kleine verschil van acht stemmen uit de bus. Het werd verworpen met 76 tegen 68 stemmen. P.v.d.A., C.P.N. en P.S.P. stemden unaniem vóór, maar zes K.V.P.'ers en elf li beralen schaarden zich bij deze grote meerderheid. Een onbeperkte Enige wens: onmiddellijke repatriëring BRUSSEL, 7-7. De vlucht van de Europese bewoners uit het door de muitende Kongolese militairen beheerste gebied van Thysstad is donderdag begonnen. In Leopold- stad, waar de toestand na de op roerige tonelen van woensdag zich weer normaler liet aanzien, kwa men in de middag de eerste Bel gische gezinnen aan, nog verbij sterd door de verschrikkingen die zy de afgelopen zes-en-dertig uur hadden doorstaan. „Onmiddellijke repatriëring" was hun enige wens. Het was donderdagavond nog niet bekend hoeveel Europeanen een toevlucht in de Kongolese hoofdstad hadden gezocht. Met de Belgische vrouwen en kinderen, die donderdag per extra-trein uit Thysstad mochten vertrekken, zijn het er zeker enige honderden. In de Belgische ambaSsade in Leo- poldstad vertelden de eerst aange komen mannen, terwijl hun vrou wen en kinderen met de sporen van het doorstane leed nog op hun gezicht aan de haastig klaarge maakte maaltijden zaten, de ver schrikkingen, die de muiterij voor de Europese inwoners van het ge bied hebben gehad. Relaas van bestuursambtenaar Het relaas van een Belgische bestuursambtenaar in het plaatsje Inkisi luidde als volgt: „Woens dagochtend om zeven uur werd de Belgische officier, die het comman do voerde over het detachement in Inkisi, door muitende troepen ontwapend. Munitie werd onder de manschappen rondgedeeld. Een uur later werd op de bestuurspost ge schoten en werd de sleutel van de wapenkamer geëist. Alle Europea nen werden opgesloten. De vrouw van een bestuursambtenaar werd meegesleurd in een kamer en daar herhaaldelijk verkracht. Tegen half tien kwamen twee legerjeeps met nog meer muitende militairen aan. Met andere troepen door zochten zij alle woningen op wa pens, herhaaldelijk bedreigingen uitend op de huizen schietend. Een andere groep trok naar de plaats Madimba - waar later op de dag de muiters door een gepantserde colonne werden tegengehouden - en naar Nbanza Boma. Hier had den de meeste vrouwen van de bestuursambtenaren een onderko men gezocht in het klooster. Een van haar werd onder bedreigingen met de dood door vier Kongolezen misbruikt. De overigen werden alleen bedreigd. Later op de avond kwamen zij terug ,op zoek naar vrouwen". In het klooster dwon gen zij de zusters twee meisjes uit het pensionaat af te staan. Deze werden uren later in het veld te rug gevonden, geheel ontkleed. Op aandringen van Kongolese ambte naren werden wij donderdagoch tend vrijgelaten". HEERLEN. De bedieningsvak man, de heer H. Kerckhoffs, uit Wijnandsrade is bij het afhaken van mijnwagens op de losvloer in de staatsmijn Emma met het hoofd bekneld geraakt tussen twee volle wagens. Met ernstig schedelletsel is de getroffene naar het zieken huis te Heerlen ovefrgebracht, waar hij nog dezelfde dag is over leden. De heer Kerckhoffs was 47 jaar oud, gehuwd en had zes kin deren. AMSTERDAM. De gezondheid van de schoolgaande jeugd, met name ideeën en methoden tot be houd en bevordering daarvan, is het voornaamste onderwerp waar over vertegenwoordigers van on derwijzersorganisaties uit 60 lan den en van overheids- en particu liere organen zullen discussiëren tijdens het „Wereld parlement van onderwijzers" dat van 31 juli tot 7 augustus a.s. in Krasnapolsky in Amsterdam wordt gehouden. NEW YORK, 7-7. Oostenryk heeft de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, of ficieel verzocht de kwestie zuid- Tyrol op de agenda van de alge mene vergadering der V.N. te plaatsen. Het verzoek was vervat in een brief van de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, Bruno Kreisky, aan Hammars kjoeld. Zoals bekend bestaat er een ge schil over „het vraagstuk van de Oostenrijkkse minderheid in Italië" tussen Italië en Oostenrijk. BU de brief was een memorandum ge voegd, waarin Kreisky zegt dat de bevolking van zuid-Tyrol in 1919 tegen haar wil bij Italië is inge lijfd en nu autonomie eist. De Ita liaanse autoriteiten hebben de be volking autonomie toegezegd, maar hun belofte niet gehouden, aldus Kreisky. Nu de pogingen om dit vraag stuk langs bilaterale weg te rege len, mislukt zijn en de gespannen betrekkingen in zuid-Tyrol blijven bestaan, voelt de Oostenrijkse re gering zich verplicht u te vragen de kwestie op de agenda van de algemne vergadering te plaatsen, zo schrijft de minister. hoofdprijs zou de volledige instem ming hebben van de gehele libe rale fractie, maar een deel achtte dit echter onverantwoord, daar bij een aanvaarding van het amende ment het wetsontwerp zou worden teruggenomen en dan zou dus de ongelimiteerde prijs in het geheel niet te verwezenlijken zijn. DEN HAAG. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van Dieren heeft aan de voorzitter van de Tweede Ka mer en aan de ministerraad tele grammen verzonden om zijn erken telijkheid uit te spreken voor het feit, dat het ontwerp van wet op de dierenbescherming is aangeno men door de Tweede Kamer. Ongeveer 250 arbeiders van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor uitvoering van Ha venwerken zijn in Valetta, Malta, in wilde staking gegaan. De arbei ders eisen een loonsverhoging ge lijk aan die welke het overheids personeel onlangs heeft ontvangen. De Nederlandse maatschappij voert in Valetta werken uit ter verbete ring van de haven. De 60-jarige Wilhelm Greifen- berger, die ervan verdacht wordt dat hij heeft deelgenomen aan mas_ sa-executies in Rusland tijdens de tweede wereldoorlog, is donderdag in west-Eerlijn gearresteerd Grei- fenberger werd in 1953 uit Russi sche krijgsgevangenschap ontsla gen. GEMEENTERAAD KERKWERVE De raad der gemeente Kerkwerve kwam woensdagavond onder voor zitterschap van burgemeester S. Francke in openbare vergadering bijeen. Onder de ingekomen stukken be vonden zich onder andere de fi nanciële jaarstukken en het jaar verslag van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee, de exploitatierekening en kapitaalre kening 1958 van de Beatiixschool te Zierikzee, de notulen van een vergadering van het Algemeen Be stuur der Centrale werkplaats te Zierikzee, waaruit onder meer blijkt, dat er plannen bestaan om voor de werkplaats, welke thans is gevestigd in de Wevershoek een nieuw gebouw te plaatsen, waar schijnlijk op het industrieterrein te Zierikzee. Volgens de agenda voor een ver gadering van de vleeskeurings dienst blijkt, dat onder meer be handeld zal worden een voorstel tot reorganisatie van de dienst, hetgeen zal gaan over het al dan niet in stellen van een volambtelijke dienst Alhoewel de raad zich niet precies een oordeel kan vormen of een vol ambtelijke dienst wel noodzakelijk is zal de vergadering van de vlees keuringsdienst worden afgewacht. In principe is de raad niet tegen een volambtelijke dienst indien de noodzakelijkheid daarvan voldoen de kan worden aangetoond. Aan het Bureau voor Beroeps keuze te Zierikze'e wordt met in gang van 1960 een jaarlijkse subsi die toegekend van f 10 per jaar, voorheen werd een subsidie van f 5 per jaar beschikbaar gesteld. Bo vendien zal een bijdrage van f 10 per geval worden betaald als per sonen uit Kerkwerve aan het on derzoek deelnemen. Vervolgens besluit de raad de al gemene politieverordening te wij zigen, waarbij het verbod tot het houden van vee binnen de kom van de gemeente nader wordt om schreven. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierna een wijziging goed gekeurd van de IZA-regeling voor vergoeding van ziektekosten aan het gemeentepersoneel. Aan de bijzondere lagere school wordt een voorschot verleend van f 725,86 voor het jaar 1960 terzake van de kosten van het vakonder wijs. Zonder hoofdelijke stemming be sluit de raad vervolgens deel te ne men in het aandelenkapitaal van de N V. Brugverbinding Haringvliet tot een bedrag van f 9000. Bij de rondvraag wordt nog ge vraagd naar beschadigingen van de beplanting en de verlichting van het dorp. Commentaar uit de sportwereld: ,Kamerbesluit voor een beperkte prijs bijzonder teleurstellend" DEN IIAAG, 7-7. „Natuurlijk rijn wü verheugd, dat er nu ein- deiyk een legale sporttoto komt, met een maximale inleg van twee gulden per deelnemer. Maar het is voor de sportwereld toch bijzonder teleurstellend, dat de Kamer be sloten heeft de prüzen te beperken tot een bedrag van vyftig duizend gulden. Daardoor verliest de toto veel van haar aantrekkeiykheid". Aldus vatte woensdagavond de beer A. L. M. Schroder, de voor zitter van de K.N.V.B., zijn indruk ken tezamen over de beraadsla gingen in de Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffende de wijzigingen in de loterij wet, die hij met verschillende officials uit de sportwereld met gespannen aan dacht op de publieke tribunes had gevolgd. „Het jammerlijke is, dat tijdens het debat duidelijk naar voren is gekomen, dat er voor de minister andere en prettiger mogelijkheden waren geweest om de hoofdprijzen te beperken, zonder dat de toto aan maxima zou worden gebonden Maar de minister heeft die wegen kennelijk niet willen volgen". „Het enige juiste is", zo vervolg de de heer Schroder, „dat wij onze beste krachten blijven geven, opdat ook de nieuwe toto een suc ces wordt, Dat is in het belang van de sport". De heer L. Brunt, secretaris- penningme^ter van de K.N.V.B. en secretaris van de stichting Nederlandse Sport-Totalisator, be- aamde dit laatste. „Sedert 1955 zijn j wij bezig om een gelegaliseerde I sport-toto te krijgen. Met het Ka mer-besluit is een periode van I hard werken afgesloten", voegde J hij er aan toe. „Belangrijk verliespunt" De visie van jhr. mr. A. Feith, de voorzitter van de Nederlandse Sportfederatie, was vrijwel ana loog. „Het maximum van 50.000 gulden is een belangrijk verlies punt voor de sport. Maar het is goed, dat er nu een wet komt, het zou niet plezierig zijn geweest als de minister het ontwerp had ingetrokken". Minder optimistisch was dr. W. van Zijl, de secretaris van de N.S.F., die van mening was, dat de minis ter en Kamer het gevaar voor een ongebreidelde speelzucht hebben overtrokken, waardoor voor de sport een teleurstellend resultaat is gekomen. „De koppen waren al geteld. Maar ik blijf de overtui ging toegedaan, dat de overgrote meerderheid van de bevolking te gen de onnodige en niet te recht vaardigen beknotting van de toto is. Het meest trieste van de kwes tie vind ik, dat de buitenlandse pools een grote aantrekkingskracht blijven behouden, waardoor de Nederlandse sportwereld daardoor veel van de noodzakelijke finan ciële middelen zal ontberen". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wat diep wortel schiet valt 1 moeilijk uit te roeien. AANBESTEDINGEN Dyksvcrhoging waterschap „Bruinisse" In 's Landskamer te Zierikzee is donderdagmiddag 7 juli aanbesteed de dij ksverhoging tussen de dijk- palen 9 en 25 van de waterkering van het calamiteuze waterschap „Bruinisse", volgens bestek no. 136. Ingeschreven werd als volgt: N.V. C. J. van der Hoeven, 's-Graven- hage f 865.000; Stensma Aanne mersbedrijf, Utrecht f 820 000; Fr. E Blok, aannemersbedrijf Rotter dam f 785.000; N.V. R. Boltje en Zoon, Zwolle f 725.000; Fa. A. Kraaijeveld Pz., Zwijndrecht f 725 000; Aannemersbedrijf Schou- wen-Duiveland, Zierikzee f 694.000; N.V. Aann. en Hand Bedrijf van Oord, Werkendam f 694 000; Fa. A. W. Wandel, Nieuwerkerk f 685.000; Fa. H. de Jager en Co., Sliedrecht f 684.000; Sanders Aannemersbe drijf N.V., Delft f 684 000; Fa. J. D. Janse, Middelburg f 666.000; Fa. Gebr Hakkers en Fa. G. Schermers en Zn., Werkendam f 657.700; C.V. Gebr. van 't Verlaat, Hardinxveld f 655.300; N.V. A. J, van Haaften, 's-Gravenhage f 636.000; N.V. van Hattem en Blankevoort, Beverwijk f 618.000; NV. Gebr. van Oord, Werkendam f 596.000; N.V. Bagger Mij Holland, Hardinxveld f 588.000 N V. Gebr. van den Heuvel, Zie rikzee f 587.000. Een biljet werd van onwaarde verklaard. ZIERIKZEE, 7-7. - Hedenmiddag is aan burgemeester mr. F. Th. Dyckmeester, tydens een geanimeerde byeenkomst in „Mondragon", het eerste exemplaar aangeboden van Cor van Wcele's fotoboek „Zie rikzee - levend hart van Schouwen-Duiveland". De burgemeester kreeg het eerste genummerde exemplaar geoffreerd door de president-commissaris de heer S. R, H. F, Ochtman, van de drukkerij] v/h Lakenman Ochtman, de uitgeefster van het fotoboek. In het boek staat te lezen: „Hier te mogen leven is meer dan een voorrecht, het is een geluk". „Deze gedachte", aldus de heer Ochtman in zün toespraak, „voerde ons tot de uitgave van dit boek. Dit was de creatieve gedachte die voerde tot het scheppen van deze uitgave, waarin alle facetten van het Zierikzeese leven zün neergelegd". De heer Ocht man wees voorts op het bestaande gebrek aan een representatieve uit gave over Zierikzee. Een groot aantal genodigden op deze bijeenkomst, o.m. de beide wethouders, de gemeente-secreta ris, raadsleden, de gemeente-archi varis en voorzitters en bestuursle den van de verenigingen „Stad en Lande", Vreemdelingenverkeer en „Zierikzee Ontvangt Vreemdelin gen", kregen, nadat burgemeester Dijckmeester het eerste boek in ontvangst had genomen, eveneens allen een genummerd exemplaar aangeboden. In zijn dankwoord gaf burge meester Dijckmeester uiting aan zijn grote respect voor het initia tief en het doorzettingsvermogen van Drukkerij L. O. Spr. vond het ontroerend het boek in te kij ken en te zien hoe het Zierikzeese leven er in besloten ligt. Het boek heeft de geheimzinnigheid die Zie rikzee maakt tot wat het is, aldus de burgemeester. Hij constateerde ook dat het boek beantwoordt aan hoge typografische eisen en wees op de grote zorg en tijd die door directie en technisch personeel van de drukkerij is be steed aan de totstandkoming van dit werk. De burgemeester bracht hiervoor bijzonder hulde en her innerde voorts aan het vele voor bereidende werk dat moest worden verzet. Mr. Dyckmeester achtte het foto boek voor de stad een onmisbaar bezit en voor de toeristen een grote attractie. Bovendien kan het werk door zijn propagandistische strek king een wezenlijke bijdrage leve ren aan het hoofdprobleem van de gemeente: de industrialisatie. „Het boek is geboren uit burgerzin en liefde voor Zierikzee", aldus de burgemeester. Goede start Vervolgens sprak als voorzitter van V.V.V. en de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" de heer P. Heering woorden van dank en hulde even als de heer G. van Duin, als nestor van de gemeenteraad. Een eerste paal in de verkoop werd geslagen door de heer H. C. J. Ribbens, directeur van „Mondra gon" en vervolgens door de heer J. W. van den Doel, directeur van de N.V. „Scheldebanlc". Deze heren brachten ook hun grote erkente lijkheid over de verschijning van het boek tot uiting, evenals de heer M. C. Doeleman, voorzitter van de Stichting „Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen". De tekst voor het fotoboek werd geschreven door Louis van Buuren uit Roermond, terwijl de lay-out werd verzorgd door Hans Bolleman te Velsen. Elders in dit nummer is een uit voerige bespreking van dit boek, dat zo'n voortreffelijke ontvangst is ten deel gevallen, opgenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1