Landbouwpolitiek moet gericht op sociale vraagstuk in wereldformaat ARKS beschuit Technisch Bureau A. D. v. d. Berge THEEZAKJES voor HALVE PRIJS W.M.F. PLEET Verkoopsters Leerling - Verkoopsters KOHSCHULTiE - ZIERIKZEE KIPPESOEP GRATIS LEVERPASTEI 10d. GOEDKOPER SPAGHETTI voor 49 cent Altijd een kassabon voor 10°/o korting. Mr. Biesheuvel op jaarvergadering C B.T.B.i STAD EN PROVINCIE Voor een Ziindapp- brommer naar: D. KROON Smederij Noordwelle Telefoon (0ill6) 329 SUCCESJES Diversen: Schildert uw buitenwerk met met extra vette verf. Is dubbel sterk. Volledige voorlichting bij Mol, Nieuwe Boogerdstr., Zierikzee. Al brandt het maagzuur nog zo fel een RISP-tabletje blust het wel! In nieuwe merkrijwielen heb ben wij een zéér ruime keuze, reeds vanaf f 133,75, geheel compleet met lamp, slot, j as- beschermer en standaard, bij P. Bezuijen, Zierikzee, telef. 2164. Beschermt uw nieuw behang met transparant plakplastic. Mol, Nieuwe Boogerdstraat 27, Zierikzee. Zaterdagavond wordt „Cres cendo" opgewacht door „Con Amore" in z'n volle pracht. Zij marcheren dan samen op Schuddebeurs aan en hopen dat er veel publiek zal staan! Café „Schuddebeurs". In Sportrij wielen hebben wij een zeer ruime keuze. Reeds vanaf f 142,50 compleet met lamp, jasbeschermer en twee- kleur bij P. Bezuijen, Zierik zee, telef. 2164. Verfschrabbers, staalborstels, schuurpapier, afdekband en kwasten in allerlei soorten en maten. Mol, Nieuwe Boogerd straat 27, Zierikzee. Alléén de dameskapsalon is van 8 tot en met 12 juli we gens vakantie gesloten. Bal, Nieuwerkerk. Duitse kroonlainpen met vijf armen voor slechts f 29,75 Speciale zomeraanbieding, alleen gedurende de maanden juli en augustus, in samenwer king met importeur. Een pracht kroon voor weinig geld, welke gegarandeerd mooi blijft. Met gratis montage over geheel Schouwen - Duiveland. Komt u eens kijken!! ZIERIKZEE - Zevenhuisstraat 6 - telef. 2962 Elk tweede doosje Handig in het gebruik. Altijd thee van de juiste sterkte. Probeer ze eens. is bijzonder goed van kwaliteit door de zware zilverlaag, met op de slijtplaatsen een extra zilverlaag. Ook de vormgeving is werke lijk fantastisch. Vraagt by ons gratis prospectus! A. P. WALHOUT Haamstede Juwelier Horloger telef. 532 Wij vragen per 1 september of eerder: aanmelding: schriftelijk of telefonisch f2278], en 's avonds tussen 7.30-^8.30 Elk derde pak Een van de meest geliefde soepen. Met een extra pakje in huis komt U nooit in verlegenheid. Een grool blik Voordelig op de boterham. Keuze uit fijnste leverpastei nü 75 ct. en prima leverpastei nu 49 ct. a 2 pakken samen van 70 Voor een lekkere zomerse schotel, die weinig tijd kost en altijd succes heeft. het Snoepje van de Week voor slechts 15 cent bij aankoop van f. 4.- De Gruyter-artikelen. Oók bij de weekreclames. Deze aanbiedingen zijn geldig van 6 juli t/m 12 juli 1960. 600706 Dringend beroep op regeringen en publieke opinie DEN HAAG, 6-7. „Als de ont wikkelde landen werkelijk een verantwoord beleid op lang zicht willen voeren, zullen zjj in veel sterkere mate dan tot dusverre in hun nationale politiek, ook in hun landbouwpolitiek, rekening moeten gaan houden met het sociale vraag stuk in wereldformaat, de over brugging van de kloof tussen rijk dom en armoede, overvloed en honger. Het is eigenlijk ontstellend, dat in de Westerse hoofdsteden en bij de publieke opinie dit wereld probleem ons zo weinig beroert. Dat geldt ook voor Nederland en Den Haag". Mr. B. W. Biesheuvel, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en TuinderSbond, zei dit in de jaarvergadering van zijn bond in Den Haag. Hij noemde het niet minder dan dramatisch, dat de enorme expansie van het agrarisch produktievermogen zich praktisch slechts heeft voltrokken in de ont wikkelde en in geïndustrialiseerde gebieden, terwijl de agrarische produktie in de onderontwikkelde landen ver achter blijft bij de be hoefte aan voedsel. Het dramati sche van de situatie is, dat in onze wereld nog zestig procent van de bevolking aan ondervoeding lijdt. De voorspeUingen van 1950 In de aanvang van zijn rede wijdde mr. Biesheuvel een korte beschouwing aan enige voorspel lingen uit het begin van de jaren vijftig en hetgeen daarvan, nu we aan het begin van de jaren zestig staan, blijkt te zijn uitgekomen. Rond 1950 richtte de toenmalige minister van landbouw een oproep tot de boeren om meer graan, meer suiker, meer varkens, meer kippen. In 1960 trekt de huidige minister van landbouw de Schelde over om LAND- EN TUINBOUW Voorlopige uitkomsten landbouwtelling mei 1960 DEN HAAG. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft opnieuw een aantal voorlopige uitkomsten van de landbouwtelling mei 1960 gepübliceerd1 en wel betreffende appels, peren, zaai-uien, vroege aardappelen- en- groenten onder glas In het algemeen kan worden ge constateerd, dat de verschuivin gen of wijzigingen in deze groep van landbouwprodukten van ge ringe betekenis zijn. De oppervlakte beteeld met to maten onder verwarmd glas nam echter met 200 ha. toe 18 pet.), terwijl die onder koud glas met 68 ha. 5 pet.) terugliep. Bij de komkommers, waarvan de teelt met 74 ha. 13 pet.) toenam, valt een sterke verschuiving van plat glas 8 pet.) naar staand glas 63 pet.) waar te nemen. De omvang van de teelt van aard beien bleef ongewijzigd, die van meloenen liep met 5 pet. terug. in Sas van Gent een dringend be roep te doen op de landbouw om het tarwe- en suikerareaal in te krimpen en- de produktie van melk, varkens en pluimvee in overeen stemming te brengen met de afzet mogelijkheden. In 1950 maakte de minister van landbouw zich grote zorgen over een blijvend tekort aan in te voeren krachtvoeder, in 1960 ontwaart de minister van landbouw een spiraalwerking bij de melkpro- duktie, vanwege een steeds toene mend gebruik aan geïmporteerd krachtvoeder. Ook van de voorspel lingen uit 1950 over een blijvend dollartekort - dat de krachtvoeder- import zou afremmen - is weinig overgebleven in 1960. De Nederlandse landbouw Over de Nederlandse landbouw sprekend merkte mr. Biesheuvel op, dat de structuur daarvan gezond is. Het is stellig niet zo, dat de land bouw nog in stand wordt gehouden uitsluitend doordat de overheid hem de hand boven het hoofd houdt. Ettelijke uitspraken, die nu wor den gedaan, leggen volgens mr. Biesheuvel getuigenis af van een SPORT DUIVENSPORT Wedvluchten „Bruse Trekker" Veel duiven gaan verloren door het slechte weer Het zit de duivensport de laatste weken wat het weer betreft zeker niet mee, want het slechte weer is oorzaak dat veel duiven verloren gaan. Zaterdag 25 juni was het weer voor de vlucht uit St. Dénis zo slecht, dat niet kon worden gestart en de duiven eerst op maandag 27 juni werden gelost. Maar ook toen had men nog een koude kopwind n.o. De uitslag was voor De Brush Trekker: A. de Koning 1, 10; Ph. Steketee 2, 6; A. J. IJzelenberg 4, 5; P. Zanddijk 3; W. Jumelet 7, 8, 9. De uitslag van de vlucht uit St. Quentin op 2 juli was: Ph. Steke tee 1; C. S. Capelle 2; Gebrs. Bal 3; W. Jumelet 4. De eerst aankomende duif had hier een voorsprong van 20 minu ten op no. 2. Kopwind n.o. Goed weer. Traag verloop. Aan de vlucht uit Angoulême, gestart op vrijdagmiddag 1 juli na men van de Bruse Trekker slechts 5 duiven deel. Op deze lange af- standvlucht behaalde de heer A. J. IJzelenberg te Bruinisse een twee de prijs, wat een mooie prestatie mag worden genoemd. Overigens had ook deze vlucht door slecht weer een slecht verloop. Zaterdag 9 juli wordt de eerste vlucht voor jonge duiven gehouden, vanuit Tilburg. Afstand 70 km. Voor deze eerste vlucht bestaat grote liefhebberij. ongerechtvaardigd pessimisme. Zo gaat de centrale cultuurtechnische commissie er in haar overigens waardevolle rapport over het meer jarenplan voor ruilverkaveling en andere cultuurtechnische werken van uit, dat maar liefst de helft van de bedrijven beneden de 12 tot 15 hectare in de komende twintig a dertig jaar zal moeten verdwijnen; dit voornamelijk op grond van haar toekomstverwachtingen over de af zet van onze veredelde produkten. Mr. Biesheuvel, toegevend dat ook in de toekomst het aantal agrari sche bedrijven en het aantal in de landbouw werkzame personen zal blijven verminderen en zal dienen te verminderen, meende dat de commissie dezelfde fout begaat als de toekomstvoorspellers van 1950, die een blijvend tekort aan granen en dollars voorzagen. Zij ziet over het hoofd, dat in de gehele wereld ook de vraag naar onze agrarische produkten volop in bewegging is. Over het overheidsbeleid sprekend drong mr. Biesheu vel met klem aan op een re geringsbeslissing inzake het meerjarenplan voor ruilverka veling. Raad Noordwelle Voteert f 1,— per deelnemer schoolsportdag Schilderen van torendeuren wordt betreurd President Nasser heeft vele wijzigingen in het fiscale stelsel in Egypte goedgekeurd, aldus heeft de minister van economische zaken van de Verenigde Arabische Repu bliek maandag bekend gemaakt. Vorige week kwam de gemeente raad van Noordwelle in openbare vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester mr. G. F. Lunsingk Tonckens. Aanwezig waren vijf leden. Besloten werd een subsidie te verlenen van f 5 per jaar en f 10 per geval aan het bureau voor be roepskeuze te Zierikzee. De minister heeft medegedeeld dat het Rijk een subsidie zal ver strekken voor het torenuurwerk. Besloten werd voorts f 1 per deelnemer beschikbaar te stellen voor de dit jaar weer te houden schoolsportdag. De gemeentereke ning 1958 werd voorlopig vastge steld. Afgewezen werden verzoe ken om bijdragen van de Centrale van Kath. Militaire Tehuizen en de Federatie van verpleeginrichtingen voor langdurige zieken. Bij de rondvraag deelde de voor zitter n.a.v. een opmerking van de heer S. Hart mee dat de bouw van de nieuwe school niet erg vlot ver loopt, maar dat de financiële kwes ties volgens de rapporten tijdig af gewerkt worden. In antwoord op een aantal vra gen van de heer J. Hendrikse deel de de voorzitter mee dat bij de op levering van de beplanting geat tendeerd zal worden op de dode bomen in de Schoolstraat en op de Singel. De opening van het kleed lokaal heeft de aandacht van b. en w. De gemeente kan niets doen in zake herstel naschade woningwet en gemeentewoningen, daar dit bij het Rijk berust. Wethouder Akkerdaas deelde in antwoord op een andere vraag van de heer Hendrikse mee, dat aan de plaatselijke timmerman afbraak hout is verkocht en dat dé verre kening in de begroting is opgeno men. Met de heer Hendrikse be treurde het college van b. en w. het feit dat de nieuwe torendeuren zijn geschilderd. Betreffende het opsnoeien van het houtgewas aan de Hoge Zoom verwachtte de voor zitter geen moeilijkheden. Ingezonden mededeling Wij op Schouwen-Duiveland eten Arks tracteert op de „Ruyter vruchten hagelslag". Vraag uw winkelier. ZIERIKZEE De alhier gehouden collecte ten bate van de Nederlandse vereni ging A.V.O (zorg voor minder-va- liden) heeft opgebracht het fraaie bedrag van f 332,21, (vorig jaar f 303,52). BRUINISSE Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Bruinisse zal heden (donderdag) in openbare vergadering bijeen komen (om acht uur 's avonds), ter bespreking van deelname in het kapitaal van de Haringvlietbrug. Krasse prijswinnaar De 79-jarige heer J. I. v. d. Bout te Bruinisse heeft één van de 22 prijzen in de wacht gesleept bij de dezer dagen te Oud-Vossemeer ge houden schietwedstrijden, waaraan door 58 personen werd deelgeno men. Voor deze knappe prestatie werd de heer v. d. Bout door een bestuurslid van de vereniging, de heer Bui6, hartelijk gehuldigd. NOORDGOUWE Loop der bevolking over juni 1960. Ingekomen: 10. M. C. Hoogstrate en gezin van Kerkwerve. Vertrokken: 3. M. C. Kwaak naar Amsterdam; 9. M. Stobbe en gezin naar Werkendam; 9. H. Zielman en zoon naar Werkendam; 3. Sj. Sto ker en gezin naar Hoogezand-Sap- pemeer. De collekte en de verkoop van prentbriefkaarten met de afbeel ding van het koninklijk gezin, ten bate van het Anjerfonds, heeft al hier opgebracht f 31,81. Niet min der dan 104 kaarten werden be- steld. i |i;i| HET SMOKKF.LSCHIr „BRITTANNIA" 20. In het woonvertrek van Emillo's huis vertelt Aram alles wat hem en zijn vrienden in de laatste uren overkomen is. „De hemel zij gedankt", zucht Emillo met een blij lachje, als Aram zijn verhaal gedaan heeft, „het is mij of er een steen van mijn hart gewenteld is!" „U schijnt zich niet te realiseren wat dit allemaal betekent", zegt Aram, ietwat verbluft door deze onverwachte reactie van zijn gastheer. „Petruchip, uw onder-schout, spant samen met een bende smokkelaars! Hij staat momenteel aan de andere kant van de gracht met een troep gewapende kerels en hij zal niet rusten voor hij ons allen de mond gesnoerd heeft, nu wij zijn dubbele spel ontdekt hebben!" „Ah, laat hen komen!" roept de officier op gezwollen toon. „Uit uw verhaal, messire, heb ik begrepen dat Clare Sullivan er geen besef van had dat zij mij in een val leidde, toen zij mij gisteren naar de plek van de moordaanslag voerdeZij werd misleid door haar laaghartige broer Henry!" „Daar! Daar komen boten aan met gewapende mannen aan boord!" schreeuwt opeens Presto bij het vensterEn inderdaad, over de donkere gracht naderen enkele gondels, met tot de tanden gewapende mannen aan boord!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 6