HANNESJE 125 melkveehouders kregen het predikaat „hygiënisch melkwinningsbedrijf '59" Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 7 JULI 1960 No. 18797 Kwaliteitscontrole C.M.M.C. - Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE. 6-7. T^dens de woensdagmiddag alhier in het „Huis van Nassau" gehouden ver gadering van de C.M.M.C. heeft de voorzitter, de heer D. Eveleens, aan 125 melkveehouders het pre dikaat „Hygiënisch Melkwinnings- bedrüf 1939" verstrekt. Bovendien werd aan deze veehouders een extra premie - bedrvjfspremie - van f 0,37 per 100 kg. melk, afgeleverd In de periode van 9-ll-'57 tot 7-11- '59, uitbetaald. De uitgereikte predikaten zijn de resultaten van dc kwaliteitscontrole over 1959 van de C.M.M C. op Schouwen-Duiveland. Minimaal in dat jaar moesten 13 monsters melk op kwaliteit onderzocht zijn. Het gemiddelde aantal afwijkingen per monster mocht niet meer dan 2/£ bedragen. De beste resultaten wa ren van K. Goudzwaard te Ooster- land en C. v. d. Hamer te Ouwer- kerk. Op de bedrijven van deze he ren werden resp. 24 en 21 monsters genomen, het aantal afwijkingen was bij beiden nul. Eén afwijking op resp. 24 en 23 monsters was ge constateerd bij W. de Boer te Zie rikzee en J. P. v. d. Maas te Sir- Jansland. De predikaten werden uitgereikt aan: L. J. A. Klompe, Dreischor; M. C. Moermond, Noordwelle; C. L. Kommer, Noordwelle; J. Kramer, EUemeet; J. M. Dalebout, Elleme'et post Serooskerke; C. D. Gast, Elle- meet; L. J. Blom, Renesse; Gebr. Elenbaas, Noordwelle; J. Jonker, EUemeet post Kerkwerve; R. Steur, Renesse; J. de Ruiter, Kerkwerve; M. Oosse, Noordwelle; W. de Boer, Zierikzee; A. D. Hanse, Noordwelle post Renesse; C. Janse, Renesse; L. de Ruiter, Renesse; Th. C. Ganze- man, Noordgouwe; A. H. Koster, EUemeet; St. v. d. Wekken, Kerk werve; M. J. Steur, Noordwelle; A. J. Kloet, Kerkwerve; W. Slootma- ker, Nieuwerkerk; J. de Jonge, Bruinisse; D. J. Fluijt, Sirjansland; J, P. v. d. Maas, Sirjansland; C. Steenpoorte, Oosterland; D. Boo- gerd, Ouwerkerk; J. Stoutjesdijk, Ouwerkerk; W. Remeeus, Ouwer kerk; K. Goudzwaard Johz., Oos terland; A. F. Schoof, Oosterland; A. de Later, Ouwerkerk; J. P. van Mourik, Zierikzee; P. en A. Vijver- berg, Ouwerkerk; A. Vijverberg en P. J. Wijnen, Ouwerkerk; J. B. Manni en L. J. v. Oeveren, Ouwer kerk; H. de Vlieger, Ouwerkerk; Gebr. F, en J. v. d. Have, Haam stede post Noordwelle; W. de Reus, Nieuwerkerk; St. v. Mourik, Nieu werkerk; L. Verton, Ouwerkerk; J. v. Oeveren, Ouwerkerk; Gebr. C. en M. M. Boot, Haamstede; J. L. Bodbijl, Dreischor; L. A. v. d, Zan- de, Burgh; P. Zandijk, Burgh; W. Roskam, Zierikzee; R. J. Jonker, Haamstede; Wed. K. Bil-Kurvink, Zierikzee; B. A. Huijgens, Kerk werve; J. Pannekoek, Zierikzee; L. v. d. Wielen, Nieuwerkerk; P.' G. v. Sluis, Brouwershaven; C. Ringel- berg, Brouwershaven; L. Kooman, Zierikzee; J. Schoenmaker, Nieu werkerk; J. L. Vos, Kerkwerve; D. Viergever, Kerkwerve (bedrijf Zie rikzee); O. B. Boot, Duivendijke post Kerkwerve; C. Smalheer, Dui vendijke; L. v. As, Noordgouwe; C. N. Steenland, Dreischor; W. v. d. Meet, Kerkwerve; C. L. v. Felius, Zonnemaire; M. de Reus, Nieuwer kerk; C. Flohil, Brouwershaven; C. Hanse, Kerkwerve; Joh. Smits, Ouwerkerk; J. C. Nelisse, Ooster land; Wed. M. G. bij de Vaate, Oos terland; St. v. d. Wekken, Nieuwer kerk; G. Braam, Nieuwerkerk; A. J. Dalebout, Ouwerkerk; Wed. C. W. de Jonge, Bruinisse; H. Olree, Sirjansland; Gebr. Stouten, Ooster land; P. v. Dijke, Oosterland; J. J. Kik, Nieuwerkerk; D. Viergever, Kerkwerve; B. Ringelberg, Elle- meet post Scharendijke; C. v. d. Have, Oosterland; J. Kristalijn, Brouwershaven; Gebr. J. M. en M. Boot, Kerkwerve; L. W. v. Kooten, Kerkwerve; B. J. bij de Vaate, Kerkwerve; Job. v. Sluis, Brou wershaven; G. v. Damme, Kerk werve; M. Fondse, Kerkwerve; M. Quist, Dreischor; G. A. Kloet, Zie rikzee; G B. Moermond, Zierikzee; W. de Kok, Kerkwerve; M. Dale bout, Nieuwerkerk; Wed. J. L. Boot Kerkwerve; D. Legemate, Zierik zee; J. Bom Wz., Nieuwerkerk; M. J. Schouls, Zierikzee; C. v. d. Ha mer, Ouwerkerk; M. v. d. Linde, Nieuwerkerk; J. J. de Bruijne, Oosterland; E. Verburg, Noordgou we; A. de Glopper, Haamstede; A. Bil, Zierikzee; L. J. v. d. Werf, Oos terland; J. M. Beije, Renesse; J. L. v. d. Schelde, EUemeet post Kerk werve; P. L. bij de Vaate, Kerkwer ve; J. Flikvveert Gz., Nieuwerkerk; G. v. d. Welle, Zierikzee; H. en M. Brouwer, Nieuwerkerk; P. H. Kuij- per, Ouwerkerk; A. J. Landman, Kerkwerve; „Frieslandhoeve", El- lemeet post Kerkwerve; J. Lege- mate, Zierikzee; A Roks Mz., Oos terland; J. I. Hage, Bruinisse; A. M. Maliepaard, Haamstede; C. v. d. Sluis, Zierikzee; G. Flikweert, Nieuwerkerk; Jac. Kik, Nieuwer kerk; C. Boot, Zierikzee; J. de Boer, Haamstede; J. L. v. d Bos, Nieu werkerk; J. v. Ast, Zonnemaire; J. C. Bouwman, Oosterland. Arbeidsreserve ia juni gedaald DEN HAAG, 6-7. De geregis- treerde arbeidsreserve is in juni gedaald. Volgens mededelingen van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid omvatte de ar beidsreserve eind juni 31.503 man nen, tegen 34.519 eind mei. Het aan tal werkloze vrouwen daalde van 3411 per eind mei tot 3263 per eind juni. Van het aantal van 31.503 man nen waren er 5.226 werkzaam op aanvullende werken. Van de res terende 26.277 werkloze mannen waren er 11.471 op sociale werk voorzieningsobjecten geplaatst. Het aantal openstaande aanvragen be droeg voor mannen 66.517 (eind mei: 54 300) en voor vrouwen 41 268 (37.627). Zierikzee centrum zeilwedstrijden ZIERIKZEE, 6-7. De Zeeland- wedstrijden van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas" zullen worden gehouden op 29, 30 en 31 juli, waarbij het programma dit jaar is aangepast aan de vorde ringen van de Deltawerken. Naar wij vernemen zal in plaats van Veere Zierikzee het centrum zijn van de wedstrijden, hetgeen aan trekkelijke mogelijkheden biedt voor het uitzetten van een aantal nieuwe banen op de Oosterschelde, de Roompot en het Veeregat. De wedstrijden staan open voor jachten in de RORC-klassen en voor ronde en platbodem jachten. Aan de Zeelandwedstrijden gaat vooraf - op 28 juli - de aanbreng- wedstrijd Hoek van Holland-Zijpe. JONGE HONDJES LEVEND BEGRAVEN WOERDEN, 6-7. De politie in Woerden heeft proces-verbaal op gemaakt tegen een inwoner van deze stad, die zich op een vrij har teloze wijze had ontdaan van en kele jonge hondjes. De politie werd bekend met dit geval van dieren mishandeling doordat een inwoner van Woerden maandagavond laat een brief ging posten Deze man hoorde namelijk neast de brievenbus gejank. Hij haalde thuis een zaklantaarn en ging op zoek. Hij vond toen een losliggen de graszode, waaronder - in een krant verpakt - zich drie, nog le vende hondjes van enkele dagen oud bevonden. De man bracht de politie van zijn vondst op de hoogte en deze slaagde er na lang speuren in de dader te vinden. De eigenaar van de hondjes verklaarde dat hij zijn zoon eerst de diertjes had la ten „verdrinken" en ze toen zelf had begraven. De hondjes zijn op advies van een dierenarts afge maakt. Volgens gewoonlijk betrouwba re kringen hebben hoge Britse functionarissen premier MacMillan geadviseerd tot het volgen van een politiek van nauwere aansluiting bij Europa, en in het bijzonder bij de E E G Inpoldering Land van Saeftinge AARDENBURG, 5-7. Bi] de vie- ring van het zilveren jubileum van de Kring West Zeeuwsch-Vlaande ren van de Noord-Brabantse Chris., telijke Boerenbond in Oostburg, heeft de heer E. Lansu uit Aarden burg namens de bond een pleidooi gehouden voor de inpoldering van het Land van Saeftinge in de Wes- terschelde. Hij spoorde de leden (in de zaal waren er 500) aan met de bond een krachtige drang uit te oefenen bij de regering en het provinciaal be stuur, tot inpoldering van dit ge bied. Het moet, zei hij, worden ge maakt tot streekpolder van Zeeuws Vlaanderen, waar zo vele jonge boeren hunkeren naar landbouw grond, „in weerwil van de dood doener van de regering, dat België deze inpoldering niet wil". Nieuwe voorzitter Rundvee-Stamboek UTRECHT, 5-7. In een buitenge wone ledenvergadering van het Ne derlandse Rundvee-Stamboek, die in Utrecht is gehouden, is de heer J. Leenheer uit Rhoon (Z.H.) met algemene stemmen tot voorzitter van het N.R.S. gekozen. Hij is de opvolger van wijlen prof. ir. W. de Jong, die door de vergadering pos- thuum werd benoemd tot lid van. verdienste van het N.R.S. Zomeravond voetbalcompetitie Slottournooi op zaterdag 9 juli Het is de commissie zomeravond- voetbal, rayon Zierikzee, gelukt een slottournooi te organiseren op za terdag 9 juli a.s., op het sport park „Bannink". Aan dit tournooi zal worden deel genomen door de verenigingen: Be- tonfabriek Haringman (kampioen 1959 zomeravondcompetitie rayon Goes), Prov. Waterstaat (kampioen zomeravondcompetitie rayon Zie rikzee), S.v. MEVO te Zierikzee en S.v. Duiveland te Oosterland. Het ligt in de bedoeling dat tus sen deze vier verenigingen een halve competitie wordt gespeeld, totaal dus zes wedstrijden. Elke wedstrijd duurt 2 x 20 minuten. Gaarne wekken wij speciaal het Zierikzeese publiek op deze wed strijden, die beginnen om 15.00 uur, te bezoeken. Openbare bekendmaking Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat in gaande heden de privaattonnen in- plaats van op zaterdag in het ver volg op v r ij d a g zullen worden opgehaald. Zierikzee, 6 juli 1960. Burgemeester en wethouders voornoemd: F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De Noorse jeugd- fanfare „Valerenga Skoles Gutte- musikkorps" is ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan op toer in Nederland. Het korps bestaat uit 54 jongens tussen 10 en 16 jaar en wordt beschouwd als een van de beste jeugdkorpsen uit Oslo. GRONINGEN. Uit de strafgevan genis te Groningen zijn twee ge detineerden ontsnapt. Het zijn de 27-jarige K. B. uit Enschedé, die wegens diefstal is veroordeeld tot drie en een half jaar gevangenis straf, en de 27-jarige P. H. uit Tzummarum, die was veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens inbraak. DEN HAAG. Het bestuur van het Bedrijfschap voor het Slagersbe- drijf heeft besloten f 25 000 uit de reserve te gebruiken voor voortzet ting van de campagne „Alle dagen vlees op tafel". Het Produktschap voor Vee en Vlees heeft voor dat doel f 50.000 afgestaan. VOORSCHOTEN. In Voorschoten is de 84-jarige mej S. E. van Dal- sum uit Haarlem bij het oversteken aangeieden door een personen auto, bestuurd door de heer A. B. uit Wassenaar. Ernstig gewond werd zij naar het academisch zie kenhuis te Lelden vervoerd, waar zij na aankomst bleek te zijn over leden. VERTEGENWOORDIGER SLOEG ER OP LOS 21-jarig dienstmeisje ernstig gewond bij overval AMSTERDAM, 6-7. Naar de po litie eerst vanochtend heeft be kendgemaakt is het 21-jarige Am sterdamse dienstmeisje C. A. Flipse gistermiddag op klaarlichte dag ernstig gewond bü een overval door een man, die zich had uitgegeven voor een vertegenwoordiger van z.g. „elektrische dienstmeisjes". De dienstbode heeft de man bin nengelaten, nadat ze hem te ken nen had gegeven dat ze alleen thuis was, op de eerste etage van de flat van haar werkgever aan het Mi- nervaplein in Amsterdam-zuid en nadat hij verzocht had water te mogen drinken. De man heeft haar daarna getracht te zoenen en haar vervolgens, toen zjj zich verzette, vier klappen met een hard voor werp op het hoofd gegeven. Hij greep haar bij de keel, doch het meisje begon te gillen, waarna de man de vlucht nam. Hevig bloe dend strompelde het slachtoffer naar de telefoon en belde de „vijf- maal-acht"-dienst van de politie. Ze is ernstig gewond opgenomen in het Wilhelminagasthuis. Russische opdracht voor Stork-Werkspoor AMSTERDAM. Naar de directie van Werkspoor meedeelt werd op 1 juli te Moskou het contract gete kend tussen de Sowjet-Russische staatsorganisatie Techmashimport en Werkspoor N.V. te Amsterdam voor levering van installaties voor drie complete ureumfabrieken. Met deze opdracht zijn tientallen mil joenen guldens gemoeid. Het ont werp van deze fabrieken zal wor den gebaseerd op het procédé van Stamicarbon N.V., een dochteron derneming van de staatsmijnen in Limburg, die belast is met de ver koop van chemische procedé's van de staatsmijnen. De produkten van de te bouwen fabrieken, ureum van verschillende soorten, dienen voor de landbouw en veeteelt. De capa citeit van elk van deze fabrieken zal groter zijn dan iedere thans in bedrijf zijnde moderne ureumfa- briek ter wereld, aldus de directie. Nieuwe serie Russische raketproeven MOSKOU, 5-7. Dinsdag is de eer ste Russische raket gelanceerd van een reeks raketten die tussen 5 en 31 juli beproefd zullen worden De in de Sowjet-Unie gelanceerde meertrapsraket werd afgeschoten in de richting van een doelwit in de Stille Oceaan. De vlucht van de raket verliep volgens het program en de laatste, nagemaakte, trap, kwam In het water vlak bij het doelwit terecht. De afstand tussen doelwit en lanceerplaats is volgens een door Tass bekend gemaakte aankondiging ongeveer 13000 km. Met meetinstrumenten uitgeruste schepen in het centrale deel van de Stille Oceaan verrichtten metingen in verband met de lancering der raket. De laatste trap van de raket was, naar in de bekendmaking ge zegd werd, geschikt gemaakt voor de vlucht door de dichte lagen van de dampkring. LEIDEN. Op 61-jarige leeftijd is dinsdagavond plotseling overleden de burgemeester van Sassenheim, Jhr. mr. R. Sandberg van Boelens. Omstreeks half elf werd hij dood aangetroffen in zijn auto, die in de Kagerstraat te Sassenheim gepar keerd stond De burgemeester was eerder op de avond naar deze straat gegaan, omdat er in een van de woningen aldaar brand was uitge broken. Kort nadat hij weer in zijn wagen was gestapt, moet hij zijn overleden. De recherche van het bureau Overtoom stelt in samenwerking met de zedenpolitie een uitgebreid onderzoek in. Gebleken is tot dus ver, dat elders in de omgeving van het Minervaplein geen verkopers van elektrische dienstmeisjes heb ben geopereerd. Nagegaan wordt o.a. of de man deze functie als voorwendsel heeft gebruikt voor oneerbare bedoelingen. Krachtig Amerikaans protest bij Cuba WASHINGTON, 5-7. De Ameri- kaanse regering heeft krachtig ge protesteerd tegen overname van de raffinaderijen van de Esso en de Texaco op Cuba. In de nota die vandaag op het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Havanna is overhandigd, wordt Cuba beschul digd van „meedogenloze economi sche agressie". De Ver. Staten verzoeken Cuba de inbeslagneming ongedaan te maken en de oliemaatschappijen toestemming te geven hun werk zaamheden voort te zetten. Het op treden van de Cubaanse regering is „willekeurig, volgens de Cubaanse wet illegaal en strijdig met de ver plichtingen jegens de oliemaat schappijen". De Amerikaanse re gering beschouwt de inbeslagne ming als „een schending van de in de vrije wereld algemeen aanvaar de ethische en morele standaar den". Volgens het Indiase bureau voor de statistiek zal de bevolking van India, die nu op 420 miljoen wordt geschat, in 1971 528 miljoen zielen omvatten-. FEUILLETON KANTONGERECHT ZIERIKZEE Overtredingen wegenverkeersreglement weer voornaamste delicten De overtredingen van het Wegen verkeersreglement blijven steeds de voornaamste delicten die heden ten dage voor het kantongerecht be handeld worden. Zo ook woensdag, welke zitting werd voorgezeten door mr. W. E. van Vloten, terwijl het OM. werd waargenomen door mr. J. L. Andreae. De eerste die voor het forum verscheen in de gloednieuwe en modern ingerichte rechtszaal was C. R. te Nieuwerkerk, beschuldigd van een tweetal overtredingen we gens het Wvr. (wegenverkeersre glement!. Deze had geen voorrang verleend aan een bestelauto van de heei H. J. B. te Zierikzee. Het uit zicht ter plaatse was slecht, ter wijl R. iets links van de weg kwam te rijden, waardoor een botsing ontstond waarbij de bestelauto schade opliep. De heer B nam na vertioor genoegen met een schade vergoeding van f 100. Het O.M. verweet R. dat hij met zijn brom mer links had gereden en geen voorrang had verleend, waardoor de botsing ontstond. De officier van justitie vorderde twee veroordelin gen, nl. een van f 15 of 3 dagen en een van f 25 of 5 dagen, met toe wijzing van de civiele vordering. De uitspraak luidde conform, waar bij de kantonrechter er nog eens nadrukkelijk op wees dat brom fietsen zijn gemaakt voor langzaam verkeer, wat de meeste gebruikers daarvan nog al eens vergeten. Een heel andere kwestie kwam daarop voor de tafel, nl. een over treding van art. 17 der Vogelwet, waaraan P. E. te Eikerzee zich had schuldig gemaakt. E wist helemaal niet dat hij geen kievitseieren mocht rapen in de inlagen. Als oud Amelander wist hij helemaal niet dat zulks niet geoorloofd was, om dat men- het daar als een bijzondere sport beschouwt. Op de vraag van de kantonrechter hoe lang E. al op Schouwen verbleef, antwoordde hij: „Vijf jaar". „Dan moest je het toch weten dat het niet mocht". Het O.M. wilde E. niet betichten van stroperij, maar wees er op dat hij niettemin in overtreding was. Hij eiste f 6 of 2 d.h. De uitspraak luidde f 5 of 2 .d.hterwijl E. de raad kreeg zich aan te melden als lid van de Vogelwacht. H. van D. te Zierikzee stond te recht omdat hij de wet autovervoer personen 'had overtreden. Oorzaak daarvan was dat scholieren, wat uit het verhoor bleek, last hadden veroorzaakt en v. D. de jongelui een keer had laten staan bij de gasfabriek. Aan het gedrag dient paal en perk gesteld te worden. Ze zouden nu op het busstation kun nen instappen. Het OM. was van mening dat de vervoersplicht niet in acht was genomen en deze over treding moest bestraft worden. Derhalve eiste de officier f 7,50 of 2 d h., waarop de veroordeling volgde door de kantonrechter die f 1 op 1 d.h. oplegde. J. W. te Goor stond terecht we gens een verkeersovertreding met een auto, waardoor een botsing ontstond met een bromfiets, waar bij niet geringe schade werd opge lopen door de bromfiets berijder. De eis luidde f 30 of 6 d.hterwijl het O.M. betoogde dat W. niet roe keloos, maar wel onvoorzichtig had gereden. De kantonrechter veroor deelde W. tot f 30 boete of 6 d.h. Te veel vertrouwen op zijn met gezel was oorzaak dat P. C. v. d. L. te Bruinisse voor de balie moest verschijnen. Hij was bijzonder on voorzichtig geweest bij het over steken van de weg. Bovendien was hij door die onvoorzichtigheid aan zijn knie verwond geraakt wat nog niet genezen is. Het O M. wees er op dat oudere mensen soms een ge vaar op de weg betekenen. Hij eiste f 15 boete of 3 d.hwelke eis de kantonrechter bevestigde. Volgens de algemene politiever ordening van de gemeente Renesse is het van 1 april tot 1 september verboden gras in greppels te ver branden, omdat anders schade aan de vogelstand kan worden toege bracht. D. V. aldaar had zich niet aan deze verordening gehouden. Dat kostte hem f 25 boete of 5 d.h. L. M. B. en L. de B„ beide te Oosterland, werden beschuldigd van overtreding van de artt. 16 en 17 der Visserij wet. Zij hadden van de kooiker aldaar verlof gekregen om te vissen, hoewel zij niet in het bezit van de nodige akten waren. Uit het verhoor bleek dat beiden te goeder trouw waren geweest, zo dat het O.M. hen wel schuldig ver klaarde aan de overtreding der Vissertfwet, maar zonder toepas sing van strafvervolging. De uit spraak luidde conform. Op de Appelmarkt te Zierikzee geldt een stopverbod, maar daar aan had G. J. de G. zich niet ge houden ten tijde der ZIMITO-da- gen. Hij had daar zijn auto laten staan wat niet is toegestaan. Zo lang hij geen ontheffing krijgt (aan te vragen bij de gemeente) moet worden opgetreden tegen hen die zich niet aan dat verbod houden. De eis luidde f 10 of 2 dh., welke eis de kantonrechter verzachtte tot f 7,50 of 2 d.h. „Haastige spoed is zelden goed". Dit spreekwoord was van toepas sing op H. C. N. te Nieuwerkerk, die art. 27 van het Wvr. had over treden. Geen voorrang verlenen op een kruising is extra gevaarlijk verklaarde het O.H., dat f 25 of 5 d 'h vorderde, welke eis de kanton rechter verhoogde tot f 30 of 6 d.h., omdat naar ZEA. meende N. de veiligheid van hemzelf en een an der in gevaar had gebracht. Voor een aanrijding met een mei hout beladen handkar tegen een op straat stilstaande auto van L. H. A. de J. te Zierikzee, moest J. N. al daar voor de kadi verschijnen, om dat de veiligheid in gevaar kon worden gebracht. De nota voor de beschadigde auto moet door de J. worden ingeleverd, zodat hij langs civielrechterlijke weg dit bedrag kan innen Onvoorzichtigheid en onoplettendheid werden N. verwe ten, evenals zijn onbeleefde hou ding tegenover het gerecht, aldus het O.M. die f 25 of 5 d.h. vorderde, welke eis de kantonrechter be vestigde. Lyndon Johnson, de leider van de democratische meerderheid in de Amerikaanse senaat, heeft dins dag officieel bekend gemaakt dat hij gegadigde is voor de democra tische kandidatuur voor het presi dentschap. De 52-jarige senator komt uit Texas. Andere gegadig den zijn de senatoren Kennedy en Symington. De Cubaanse ministerraad heeft woensdag een wet goedgekeurd, waarbij machtiging wordt ver leend tot het onteigenen van Noordamerikaanse eigendommen en van goederen van Amerikaanse burgers op Cuba, daar deze maat regel in overeenstemming is met de „verdediging van het nationaal belang". 39 Hei leven van een boerenarbeider uit de eerste helft der 20ste eeuw •Hij stelt een. verzoekschrift op aan de minister van oorlog, om uit stel te krijgen voor zijn tweede zoon, die juist onder de wapenen is gegaan, 't Wordt ingewilligd. Een tweede verzoekschrift brengt hem zijn oudste zoon met onbepaald verlof thuis. En dan wordt er ge werkt van morgen- tot avondsche mering: het land komt klaar! Maar dan is Hannesje ook dood op, ligt hij er bij neer, voor dagen. Hij gebruikt wat extra eieren, wat er eigenlijk niet af kan, wat meer melk en is na een goede week maar weer monter. Hij zaait, wiedt met de kinderen, oogst 26 000 kg. sui kerbieten per gemet, waar 20.000 al een zeer hoge opbrengst is en levert ze f 24 per 1000 kg. Hannesje zwemt in zijn geld, maar als rente en aflossing betaald zijn, en uitgestelde huishoudelijke noodzakelijkheden, heeft hij het overige hard nodig voor bedrijfs kapitaal. En er is nog zo véél no dig. Hij piekert er over een paard te kopen, opdat hij het paardewerk op zijn akkers zelf zal kunnen doen. De hypotheekhouder, de rijke boer, gaat stil leven, verkoopt zijn inspan. Hannesje vraagt tevoren, hem een paard te verkopen uit de hand, op een schuldbekentenis, koopt liever niet op de koopdag, daar Jan Publiek dan tenminste te weten komt, voor welk bedrag Hannesje koopt. En daar heeft Hannesje de duvel in gezien; ze hebben met zijn financiële aange legenheden niets te maken. Maar buurman wil hem buiten de koopdag geen paard verkopen. „De mensen op de koopdag", zegt hij, „zouden zeggen; de beste zijn er al uit en dat wil ik niet". Hannesje koopt op de koopdag dus een paard en drie stuks hoorn vee. Van de vruchten te velde koopt hij later wat tarwe, bonen en haver. Aan de avond van die dag becijfert hij, dat hij het heeft klaargespeeld, alles bij elkaar, ruim f 3000 schuld te maken. In 't schemerdonker wordt het een berg, waar hij nooit overheen zal kunnen. De jongens zeggen; dat hij wel wat véél hooi op zijn vork genomen heeft. Ze hebben niet de energie van de vader. Evenwel, on danks dl* energie, slaapt Hannesje die nacht zo goed als helemaal niet en hij spreekt zelf van een nacht merrie. Maar met een rijke oogst komt alles weer terecht, zodat Hannesje reeds half oktober zijn ganse schuld kan afdoen. Als dan de notaris hem toevoegt, dat hij toch wel weet, dat de da tum van betaling 1 december is, antwoordt Hannesje, dat hij het geld thans heeft en geen rust kan hebben, vóór de schuld betaald is. Hij krijgt tien gulden restitutie voor te vroege betaling en daarbij de raad, nu maar eens goed uit te slapen, „ofschoon", zegt de notaris, „jij uitgeslapen genoeg bent" Als dan dat jaar ten einde is en Hannesje op zijn manier de balans opmaakt, zit hij met dezelfde vol doening en met meer gerustheid zeker ,op zijn betaalde rekeningen te kijken, als waarmee hij Inder tijd die ongehoorde schat van vijf honderd gulden in zijn gammele kastje borg. Meer koeien meer moeien. Het risico van bezit. Zó krap kan Hannesje niet in zijn bedrijfskapitaal zitten, of hij móét vee kopen. Hoe zal hij anders zijn weiland benutten? Hoe aan voldoende stalmest komen, dat hij naast zijn kunstmest niet missen kan? Met de uitbreiding echter van zijn veestapel groeit ook het risico voor verliezen, door sterfte of door verongelukken. De dieren zijn ster felijk, evenals de mensen. Daar heb je het paard, dat we hem zagen kopen. Als Hannesje met het paard thuiskomt, juicht heel de kinderschaar, van klein tot groot. Een paard!Een eigen paard! Nu is vader pas écht boer! Nu komt er ook een wagen, een ploeg, een egge en al dat gerei. De grote jongens monsteren het dier al met kenn?rsblikken. Ze kloppen het op de mooi gebogen, gespierde hals, strijken de manen glad. De kleinen kijken met verrukte oogjes naar dat grote beest, dat zo stevig op zijn vier hoge poten staat. Wét een dier! Als het zijn zware manen schudt, deinzen ze van schrik even achter uit. Maar dan geven ze het weer lieve naampjes, aaien het over de neus, verstouten zich de wang heel even tegen de fluweelzachte boven lip te drukken. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5