6een Gemeente Dreischor meer Vijfden twintig jaar Pomona floriade Ingezonden mededeling BVRCH-HAAMSTEDE. Vorige week herdacht meester N. Dambruin. Hier achter, van links „Pomona" op feestelijke wijze het 25-jarig naar rechts: het adv. bestuurslid L. Hack, de jubileum. Op de foto zien wij op de eerste rij zittend (van lijiks naar rechts): het ere-lid en oprichter de heer C. A. Hartog, de secretaris J. Boot, voorzitter J. C. de Feiter en penning bestuursleden C. v. d. Kassteele en C. v. d. Kreeke en het adv. bestuurslid J. A. v. d. Weel. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode). Bij de gemeentelijke herindeling Er kan door een enkel besluit een grote verandering tot stand komen, zoals het besluit van de samenvoe ging van gemeenten op ons eiland, waardoor oen der oudste gemeen schappen in zeker opzicht onderge schikt wordt aan een veel jonger deel. Want al wordt Dreischor niet met name genoemd, toch is het ze ker dat in een giftbrief van 985 die te Nijmegen gegeven werd, deze streek werd bedoeld. Het was kei zerin Theophania, die als regentes van haar zoon Otto III, de goede ren die graaf Dirk II aldaar in leen had ontvangen in een voorgaande tijd, door haar aan deze Dirk in eigendom werden gegeven. De „vil la aan het Sunnameer", waarschijn lijk enige hoeven, werden daardoor allodiaal gemaakt en zelfs later is nog na te gaan dat deze streek niet slechts onder de regering van deze graaf stond, doch zijn persoonlijk eigendom was. De plaats is in onze tijd - naar een persoonlijke mede-' deling van ir. Kuijper - terug ge vonden tijdens de bodemkartering en heet nog altijd „het oude kerk hof". Maar ook wanneer Dirk III was gestorven en zijn vrouw Aleidis, hun enige dochter in het huwelijk liet treden met graaf Lodewijk van Loon. dan blijkt enige jaren later ihoe dit eigendom niet vervreemd kon worden. Toen de Zeeuwen geen genoegen namen met de man van Ada als graaf en de broeder van Dirk III, Willem, te Zierikzee als graaf werd uitgeroepen, ontstond de Loonse oorlog, welke in 1206 in het voordeel van Willem eindigde. Als arbiter trad hierbij op graaf Philips van Namen, als ruwaart van Vlaanderen, die uitspraak deed dat in dit Zeeland o.a. „Dreeskiere" het eigendom zou blijven van Ada van Holland. Dit werd dus een rechtsgebied dat geheel vrij stond in het Zeeuwse geheel. Zelfstandig goed Dan komt over Dreischor de Sint Aagtenvloed in 1288, die dit eiland vaneen scheurde en waarschijnlijk een oude kreek welke vroeger door de drie schorren had gestroomd, weer effectief heeft gemaakt, zodat het geheel weer jaren bleef drij ven. Wanneer dan in de eerste de cennia van de 14e eeuw Dreischor door Jan van Beaumont weer werd beverst dan blijft dit een zelfstan dig goed, ja eeuwen lang duurt dit voort, want in een brief van Karei V, de tweede graaf Karei van Zee land, schrijft hij aan die van Drie schor over hun streek als rechts gebied „niets gemeen hebbende met de Staten van Zeeland". Eerst in 1581 wanneer door de Nederlanders de koning van Spanje werd afgezworen, verandert dit en komt ook Dreischor onder Zeeland. Wel ontstaat er dan een vrij lang durige strijd omdat die van Drei schor het nog steeds niet kunnen verkroppen dat hun oude rechten een weinig bekort worden, doch zij moeten buigen. De eeuwenlange zelfstandigheid had een stempel op de bewoners gedrukt, waarvan de sporen nog niet geheel zijn uitgewist. Dreischor is zonder twijfel een der oudste, zo niet het oudste allo- diale bezit van het Hollandse Gra venhuis, dat zelfstandig werd ge regeerd bijna zes eeuwen lang en de oudste geschiedenis heeft. Samenvoeging met Brouwershaven Straks zal het komen onder de gemeente Brouwershaven en is er dus geen gemeente Dreischor meer. Brouwershaven is wel een oud stadje, doch het kan niet bogen op een ouderdom als Dreischor. In 1286 kocht graaf Floris V van Jan van Renesse 100 gemeten am- bachts om daar een dorp op te stichten. Hij meende dat deze plaats zeer gunstig was voor zeevaart en visserij en langzaam ontwikkelde dit dorp zich tot een visserscen trum. De oorzaak was dat de graaf tolvrijheid gaf aan die van Bridorpe voor het vervoer van bouwmate rialen en ook hertog Jan van Bra bant gaf terzelfder tijd (1288) zulke voorrechten aan deze plaats, zodat het geen verwondering behoeft te wekken dat in een brief van 1321 gesproken wordt van het dorp Brouwershaven en in 1331 luidt het in een grafelijke brief niet meer Bridorpe maar Brouwershaven. Wanneer graaf Willem II dit dorp in 1334 voor twee jaren een vrije haringmarkt schenkt, welk voor recht na afloop van de termijn nog wat werd verlengd, dan is deze plaats gegroeid tot een centrum van visserijbedrijvigheid. Helaas is het dat niet gebleven. Maar beide plaatsen, Dreischor en Brouwershaven, hadden dit ge meen dat zij grafelijk eigendom wa ren. Dreischor door schenking in 985, Brouwershaven door aankoop van een ambachtsdeel in 1286. Beiden zijn zij eigendom gebleven tot 1581, maar Dreischor bezat eeuwen oudere papieren dan Brou wershaven. Geschiedkundig schijnt de straks komende toestand niet geheel juist. Gaarne hadden we Dreischor zelf standigheid gegund, waarop de his torie haar recht geeft. De hogere heren hebben het an ders gezien en voor de tweede maal zal Dreischor het hoofd in de schoot moeten leggen en opgenomen wor den in een groter geheel. Of echter deze dorpsgemeenschap homogeen zal worden met hare zusteren zal moeten worden afge wacht. Rivaliteit van betekenis heeft er tussen de gemeenten nooit bestaan en kerkelijk behoorden in voor-re formatorische tijden, Zonnemaire en Noordgouwe tot de dochterker ken van Dreischor. En zelfs op rechtskundig gebied kon eertijds Noordgouwe appelle ren te Dreischor. Er schijnt met de samenvoeging der gemeenten weinig rekening te zijn gehouden met de geschiedenis en wellicht heeft dit plaats gehad door enige strepen op de landkaart te zetten, waardoor de oudste in jaren en dan nog wel met zeer bij zondere rechten, ondergeschikt ge maakt wordt aan haar jongere zus ter. Maar eerlijk gezegd, het is ook geen huwelijk dat op basis van vrij willigheid zal plaats vinden. v. B. Veehandelaren vergaderden ZWOLLE, 6-7. Tijdens de van daag te Zwolle begonnen 51ste al gemene ledenvergadering van de Nederlandse Bond van Veehande laren heeft voorzitter K. W. ten Dam als zijn mening geformuleerd, dat er in Nederland eigenlijk niet één markt is die aan de eisen van de Bond voldoet. Als voorbeeld noemde spreker Rotterdam, waar miljoenen geen rol spelen. Deson danks heeft de stad, die al aan haar achtste veemarktplan toe is, geen goede markt. Spreker zei, dat een plan tot ver betering van de Zwolse veemarkt nodig is, wil de Overijsselse hoofd stad de tweede plaats in de rij van Nederlandse veemarkten blijven bezetten. Sprekende over de kleinere mark ten zei de heer Ten Dam, dat er een tendens valt waar te nemen, die er op wijst, dat de kleinere markten geleidelijk zullen verdwij nen. Spreker stelde vast, dat aan de abortus-vrije markten lasten voor de boeren zijn verbonden, maar hij achtte het niet uitgesloten dat ook de veehandelaren in deze lasten zullen gaan delen. FLITSEN UIT HET UIT HET BUITENLAND Een Deens patrouillevaartuig heeft twee Britse treilers opge bracht die binnen de zes mijl van de Faroër zouden hebben gevist. Een derde treiler wist te ontkomen. Het Bondsgerechtshof te Karls ruhe heeft woensdag de 42-jarige Duitser Helmuth Epp uit Berlijn wegens verraderlijke betrekkingen met oost-Duitsland tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroor deeld. De Russische spoorwegen laten toeristentreinen rijden, die 20- daagse tochten maken. Zij rijden des nachts en de reizigers kunnen overdag uitstapjes maken. De Japanse regering heeft disci plinaire maatregelen genomen te gen 12.400 van de 200.000 postbe ambten die onlangs uit protest te gen het Japans-Amerikaans bevei ligingsverdrag hebben gestaakt. Honderd zes en tachtig leiders zijn voor enkele maanden geschorst, terwijl de overigen alleen een be risping hebben gekregen. Een sta king van overheidspersoneel wordt in Japan als onwettig beschouwd. LAND- EN TUINBOUW Landbouwvoorlichtingscursus WAGENINGEN, 6-7. De heer J. M. van Bommel van Vloten, voor zitter van het bestuur van de Land bouwhogeschool, heeft heden in de aula van deze school te Wagenin- gen de achtste reeks internationale voorlichtingscursussen, georgani seerd door het internationaal agra risch centrum te Wageningen, ge opend. Dit „trainings centre" duurt van 6 tot 29 juli. Er nemen 107 ver tegenwoordigers uit 37 landen aan deel. Onder de nieuwe landen zijn Ceylon, de Fiji-eilanden, Nieuw- Zeeland, Soedan, Jamaica en Japan. Bij de opening waren vertegen woordigers van de ambassades van India, Pakistan, Japan en Spanje aanwezig. STAD EN PROVINCIE BURGH Weinig belangstelling voor geitenkeuring Voor Haamstede-Burgh werd dinsdagmiddag op een terreintje van de heer C. B. Noordhoek de jaarlijkse geitenkeuring gehouden. Door het slechte weer was de be langstelling zeer slecht te noemen. Er waren slechts 9 geiten aanwe zig. Keurmeester was de heer C. den Engelsen. Deze was zeer tevre den over de bouw van de dieren. Hij hoopte verder dat ook bij an deren liefde voor de dieren aan de dag gelegd zal worden. De prijzen werden toegekend als volgt: Lammeren: 1ste prijs: S. Land man; 2e. P. Geluk. 1-jarige geiten: hier kreeg de heer P. Geluk twee 1ste prijzen; 2e prijs S. Landman. 2-jarige geiten: 1ste prijs I. Kloet 2e prijs S. Landman. Oudere geiten: 1ste prijs P. Ge luk; 2e prijs L. Kloet. Er waren zeer mooie prijzen die beschikbaar waren gesteld door de middenstand van Haamstede-Burgh NOORDGOUWE Concert „Crescendo" De muziekvereniging „Crescen do" te Dreischor zal zaterdagavond a s. te Schuddebeurs in de gemeen te Noordgouwe een concert geven. Het programma hiervoor luidt als volgt: 1. Sons of the Brave, mars; 2. Fêtes d'Hiver, fantaisie; 3. Es- pana, wals; 4. Joyeuse, ouverture; 5. Walzerlust, walspotpourri; 6. Boston, jazzmars; 7. Isidora, fan taisie; 8. Een schone meimorgen, fantaisie; 9. Marie Henriette, ouverture; 10. Gilde mars. ENIGE MOGELIJKHEID VOOR VEELOMVATTENDE GENEESKUNDIGE VERZORGING Ouderling Beheerde Ziekenfondsen willen verplichte verzekering voor allen UTRECHT, 7-7. Door de stijging van de kosten wordt een vrijwil lige verzekering, waarbij geen pre mie naar draagkracht wordt gehe ven, een aangelegenheid die van jaar tot jaar grotere moeilijkheden veroorzaakt en die niet meer in overeenstemming kan worden ge acht met de begrippen omtrent de sociale zorg zoals die in de na oorlogse jaren tot ontwikkeling ge komen zijn. Het is duidelijk, dat er ondanks de stijging van de welvaart maar één mogelijkheid is om een veel omvattende geneeskundige verzor ging voor allen bereikbaar te doen zijn: een verplichte verzekerign. Dit betoogde donderdagmorgen de heer C. J. van Lienden, voor zitter van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfond sen, bij de opening van de alge mene vergadering van cie bond in Utrecht. Nu men ten departemente weer een ontwerp-ziekenfondswet voor- BROUWERSHAVEN Schooljeugd had prachtige dag Bezoek aan Antwerpen Begunstigd door zeer fraai weer maakten de hoogste klassen der openbare lagere school te Brou wershaven maandag jl. hun school reisje naar Antwerpen. Na een kort oponthoud aan de veerpont bij Zijpe werd koers gezet naar Ber gen op Zoom, waarna de tocht een aanvang nam naar „het buiten land". In Antwerpen bezichtigde het gezelschap de ocaanreuzen in de havens. Bijzonder werd genoten in de Antwerpse dierentuin, waar drie uren werden verpoosd. De jongens speelden hierna een „inter landvoetbalwedstrijd" tegen Bel gische jongens, welke een Belgische overwinning opleverde. De meisjes sprongen touwtje met de nabuur meisjes. Grote indruk op de kin deren maakte de voetgangerstunnel (572 m. lang), welke heen en weer werd bewandeld. Toen men langs de Scheldeoever wandelde ontdekte men een stukje Holland in België, in de Nederlandse kruisers H.M. Overijssel en H.M. Gelderland. Spontaan mochten de kinderen de ze oorlogsbodems bezichtigen. Op de terugtocht werd de speeltuin te Bergen op Zoom nog met een be zoek vereerd, waarna het snel op huis aan ging. Te half tien kon de muziekvereniging „Apollo" zich aan het hoofd der stoet in beweging zetten naar het Marktplein, wat weer veel bekijks met zich bracht Onder de tonen der marsmuziek dansten de kinderen rond de tent. Het hoofd der school de heer H. P. de Munck gaf een uitvoerig reis verslag en sprak woorden van dank tot de medewerkers(sters), tot chauffeur van Aken voor zijn pri ma verzorgde reis en in het bijzon der tot „Apollo" voor de muzikale BRUINISSE Door de beide machinefabrie ken te Bruinisse werden aan hun clientèle te Bruinisse mandjes a 5 kilo kersen uitgereikt, beschikbaar gesteld door een in de Betuwe ge vestigde fabriek van scheepsschroe ven. De fraude te Bruinisse Salarissen en collectegelden werden achtergehouden ZIERIKZEE, 7-6. Zoals eerder gemeld heeft het bestuur van de chr. school te Bruinisse zich ge noodzaakt gezien het hoofd der school, de heer B. F. J. B., wegens frauduleuze handelingen te schor- sen. Nader vernemen wij nog dat de zaak is uitgekomen toen B. twee maanden salaris van de handwerk- onderwijzeres in eigen zak heeft laten verdwijnen. Het schoolhoofd was hiertoe in staat omdat hij be last was met de uitbetaling van de salarissen, welke hem hiertoe ter hand werden gesteld door de pen ningmeester der schoolvereniging. Bovendien heeft B. geld achter gehouden van bedragen die door de schoolkinderen waren bijeenge bracht voor liefdadige doeleinden. Dit betreft ook geld dat door de kinderen was gespaard voor oen schoolreisje en voor een afscheids cadeau voor een scheidende onder wijzer. De benadeelde onderwijzeres, die in Oosterland woonachtig is, is inmiddels door het schoolbestuur geheel schadeloos gesteld. bereidt, zo zei de heer Van Lien den, willen we er in het bijzonder de aandacht op vestigen, dat de noodzaak van een volksverzeke ring thans des te meer spreekt, om dat er maar weinig gezinnen zijn die zonder verzekering de kosten van ziekenhuisverpleging, specia listische hulp, sanatoriumverple- ging en verpleging in verpleeg huizen kunnen dragen. Wanneer de verplichte verzeke ring werd ingevoerd voor i Neder landers met maximaal een nader bij de wet te bepalen inkomen, zouden, volgens de heer Van Lien den, ook de moeilijkheden met be trekking tot het al of niet hand haven of invoeren van een ziekte kostenregeling voor ambtenaren een sta in de weg vormen voor een verdere ontwikkeling en daar naast in de uitvoering moeilijk en duur zijn. Enkele da gen geleden hebben de Maatschappijen van Geneeskunst, Pharmacie en Tandheelkunde de ziekenfondsorganisaties laten we ten, dat zij akkoord gaan met het verzoek de inkomensgrens voor de vrijwillige verzekering te verhogen tot f 7450,Men zal, volgens de heer Van Lienden, alsnog het be drag onder oog moeten zien dat voor kinderen van het inkomen mag worden afgetrokken. Grootste wereldtanker te water TOKIO. In Japan is de olietan ker „Universe Daphne" met een in houd van 106.400 dw. ton door de Amerikaanse maatschappij Natio nal Bulk Carriers op de scheeps werf Kure in west-Japan te water gelaten. Het schip wordt als het grootste ter wereld beschouwd. Het tankschip, dat meer dan 13 miljoen dollar heeft gekost, zal dit jaar worden voltooid en het zal ge bruikt worden voor het vervoer van ruwe olie van de Perzische Golf naar Japan. Schoolsucces bij het V.H.M.O. DEN HAAG, 6-7. Een kwart van de tot het V.H.M.O. toegelaten jon gens en meisjes „mislukt" op deze schoolsoort; zij vertrekken met on voldoende vorderingen uit de eer ste, tweede of derde klas. Iets meer dan de helft der leerlingen behaalt het einddiploma, waarvan niet meer dan 45 pet. zonder doubleren. Het laatste kwart der leerlingen verlaat het V.H.M.O. na de derde klas met vrucht doorlopen te heb ben (gedeeltelijk vertrekken zij dan meteen, gedeeltelijk struikelen zij in de vierde klas), Het merendeel van deze leerlingen gaat een be roepsopleiding - H.T.S., Kweek school, e.d. - volgen. Of zij van het begin af aan deze bedoeling had den is dubieus; een groot deel van 'hen heeft in de lagere klassen ten minste eenmaal gedoubleerd. Dit zijn enige conclusies uit het onderzoek, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek instelde naar de schoolloopbaan van de leerlingen die in 1949 tot het V.H.M.O. werden toegelaten. Neliroe tracht staking te voorkomen NIEUW DELHI, 7-5. Premier Nehroe van India zal vandaag in een radiotoespraak tot het volk trachten de voor maandag uitgeroe pen staking van 2.200.000 ambtena ren ter verkrijging van loonsverho ging te voorkomen. Het partijloze dagblad „Times of India" vraagt de regering een ein de te maken aan de activiteit van het Chinese persbureau „Nieuw China", dat door onverantwoorde lijk geschrijf de toestand nog zou verergeren. Het blad wijst er op dat Indische journalisten geen toe stemming krijgen voor een bezoek aan China. Scheepvaartberichten Bonita (t.), 7-7 te Punto Barrios. Esso Nederland, pass. 5-7 Cabo naar Rotterdam. Kenia (t.), 5-7 van Suez naar Abadan. 8 Rotterdam t/nv 25 september (9-24 uur) Temidden 40 ha. Zomertooi: o.a. Rosarium - Bloemen en Planten in de Bijbel - Kascultures Groenten en Fruit - Kascultures Bloemisterij - De Koningshof en -terrassen - Vele tuinlandschappen - Tuinen-der-VoI- keren - Tropenkas. In Ahoy'hallen: Bloemschikken - „Van Kiem tot Kracht" „Heelal en Aarde" Wereldfoto-show „The Family of Man". BOVENDIEN van 7 juli (v.a. 12.30 uur) t/m 10 juli in de Energiehal: -*■ IB Tentoonstelling van Rozen, Lathyrus, Lelies e.d. Inzendingen uit Amerika, Engeland, Ierland, Zwit serland, Duitsland, Frankrijk, België en Nederland. Toegang Floriade Dag én avond Kinderen Scholen Inlichtingen groepsbezoek: Floriade, Wytemaweg 20, Rotterdam. 40 H A. ROMANTISCH LICHT-FEEERIE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3