7,IRMK7RRMMRctNIE1IWSBODE Republiek Kongo ziet zich nu al bedreigd door gezagscrisis Grote belangstelling voor behan deling loterij wet in Tweede Kamer DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 7 JULI 1960 116e jaargang No. 18797 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaaie, tel. 01110-2939 Meerderheid voor onbeperkte hoofdprijs DEN HAAG, 6-7. De Tweede Kamer heeft woens dagmiddag onder grote belangstelling een aanvang gemaakt met de behandeling van het ontwerp van wet tot wtfzlging van de lotergwet. Het wetsontwerp gaat uit van de gedachte van de commissle-Wiarda, waarbü enerzijds alle prijsvragen - ook de sportprgsvragen - opengesteld of besloten, in beginsel worden verboden, anderzijds de mogelijk heid wordt geopend voor een vergunning onder voor waarden, welke zoveel mogelijk garanderen dat de grenzen van het spel niet worden overschreden. Iri de eerste plaats ls aansluiting gezocht bij de opzet van de loterij wet. Voor de prijvragen worden meer stringente verbodsbepalingen voor gesteld; de reglementering zal aan de vergunningspraktijk worden overgelaten, omdat dit terrein voor alsnog te onoverzichtelijk is. Het terrein van de sportprijsvra- gen is beter te overzien, zodat na dere detaillering in de wet zelf kan worden vastgelegd. Zo vindt men in de wet regelen ten aanzien van inzet, leeftijds grens, controle, maximum uit te ke ren prijzen en besteding van de op brengst. Inzet: één gulden Een inzet van één gulden per prijsvraag - als regel zal ten hoog ste één prijsvraag per week mogen worden georganiseerd - lijkt de re gering voldoende beperking te ge ven, dat het spelen in een sport- prijsvraag niet ontaardt in een so ciaal kwaad en een bedreiging van de welstand van bepaalde personen. Om uit te sluiten, dat een deelne mer langs verschillende wegen twee of meer keren voor het maximale bedrag aan een prijsvraag kan deel nemen, wordt een registratie voor gesteld. De opzet van het ontwerp is, dat men slechts aan sportprijs- vragen kan deelnemen wanneer men zich tegen inleg van een be paald bedrag per jaar heeft laten registreren. De inleggelden moeten worden gebruikt voor het bestrij den van de onkosten en voor het vormen van een reservefonds. Als leeftijdsgrens voor het deelnemen aan sportprijsvragen wordt 18 jaar voorgesteld. De eis van registratie zal een van de middelen moeten zijn om te controleren, dat de or ganisatie van sportprijsvragen ver loopt volgens de door de wetgever gedachte opzet. Slechts aan één in stelling zal een vergunning worden verleend. Het wetsontwerp kent een maximum voor de prijzen van f 25.000. De opbrengst van een prijsvraag dient in overwegende mate ten goede te komen aan de belangen, die de instelling met het aanleggen en houden van sport prijsvragen beoogt te dienen. Hedenavond beslissing Hedenavond zal in de Tweede Kamer de beslissing vallen over de toto. Het enige wat nu vaststaat na acht uren debat gisteren is, dat het ontwerp Beerman in ieder geval gëen meerderheid zal vinden. Uit de vele verschillende standpunten is nu nog niet op te maken hoe het er tenslotte uit zal zien als rege ring en Kamermeerderheid elkan der gevonden zullen hebben Groot is de kans dat minister Beerman het wetsontwerp zal moe ten terugnemen. Er bestaat geen meerderheid voor een tussenvoor stel met een maximumprijs van vijftigduizend gulden, daar alleen het grootste deel van de KVP-frac- tie en enige CHU-afgevaardigden hiervoor te vinden zouden zijn. De meerderheid van de Kamer, waar toe dan de socialisten, liberalen en ook de KVP behoren, is slechts toegankelijk voor een onbeperkte hoofdprijs. Dit zal in de praktijk neerkomen op een bedrag van hon derdduizend gulden. Tweede Kamer: behandeling van het ontwerp tot wijziging van de Loterijwet. - Foto boven: de heer Vrolijk aan het woord. - Foto onder: de heren L. Brunt en A. Schröder, resp. secr. en voorz. van de K.N.V.B., volgen de debatten met grote belangstelling. Amerikaanse defensie niet verzwakt WASHINGTON, 6-7. President Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferentie gezegd, dat hij, in tegenstelling tot gouverneur Nelson Rockefeller van New York, van mening is, dat het Amerikaanse de fensiesysteem de laatste jaren niet verzwakt is. Vijf van de acht begrotingen die hij naar het Congres had gezonden in zijn ambtsperiode waren ver laagd De overige drie, in verkie zingsjaren ingediende begrotingen, waren door het Congres verhoogd. In de meeste gevallen waren de ad viezen van de uitvoerende diensten door een Congres waarin de demo craten de meerderheid hadden be krachtigd. De wijzigingen in de be grotingen waren overigens betrek kelijk gering geweest. „Polaris"-lancering mislukt CAPE CANAVERAL, 7-7. Een woensdag door de Amerikaanse marine vanaf Cape Canaveral ge lanceerde „Polaris'-raket is 90 se conden na de lancering in de At lantische oceaan terecht gekomen. De oorzaak is nog niet bekend, vol gens een woordvoerder van de ma rine werkte de ontsteking van de beide trappen normaal. Nieuw weekblad T.V. verschenen AMSTERDAM, 6-7. Het eerste nummer van „Het nieuwe weekblad T.V." onder redactie van de heer P. A. G. de Ruwe is vandaag van de pers gekomen. Het heeft tot de vies „Tezamen Vrij" gekozen en wordt op initiatief van een groep uitgevers, drukkers en industriëlen uitgegeven door de N V. „Het nieu we weekblad TV." i.o. te Amster dam. Zoals bekend verscheen veer tien dagen geleden het laatste num mer van het weekblad „T.V." De heer de Ruwe schrijft in het eerste nummer o.m. dat zijn nieu we „vrije, onafhankelijke" blad in geest en wezen geheel het vroegere „T.V." zal zijn. Redactionele leiding en medewerkers zijn dezelfden. Vrouw met bijl geslagen ROTTERDAM, 6-7. Waarschijn- lijk in een vlaag van waanzin heeft vanmiddag de 60-jarige P. van B. in zijn huis aan de Boezemlaan in Rotterdam de 29-jarige mevrouw T. S S.-van der Sdie met haar man bij hem inwoont, met een bijl geslagen. Toen zij de vlucht nam heeft hij haar bovendien nog met een dolkmes gestoken. Hevig bloe dend moest de vrouw naar een zie kenhuis worden vervoerd. De 60- jarige is eveneens ter behandeling in een ziekenhuis opgenomen. Ongeregeldheden in Rome ROME, 6-7. De communistisch- neo-fascistische tegenstelling is woensdagavond in Rome tot een uitbarsting gekomen toen de politie herhaaldelijk charges uitvoerde te gen communistische betogers op een plein en de botsing zich tot in de Italiaanse Kamer van Afgevaar digden uitbreidde. Vier communistische parlements leden en ongeveer zeshonderd be togers werden gearresteerd en ver scheidene mensen, onder wie vijf tien politiemannen, werden ge wond toen de politie een verboden bijeenkomst van meer dan duizend communisten in het zuiden van Rome trachtte te verjagen. Zij maakte hierbij gebruik van brand slangen en traangasbommen. De betogers gooiden met straatstenen en riepen leuzen tegen de regering en de neo-fascisten. De politie heeft donderdag alle openbare bijeenkomsten in de stad en in de provincie Rome verboden na de anti-fascistische ongeregeld heden van woensdag, waarbij 65 politie-agenten gewond raakten en 350 demonstranten werden gearres teerd. De politie heeft verschillen de sleutelpunten in de stad bezet om verdere gewelddaden te voor komen. ONSTUIMIG POLITICUS GING HEEN Labourleider Aneurin Bevan te Londen overleden LONDEN, 6-7. Aneurin Bevan, de plaatsvervangend leider van de Britse Labourparty, is woensdag in zgn woning buiten Londen over leden. Bevan is 62 jaar geworden. Aneurin Bevan, de meest onstui mige politicus van het Engeland van na de oorlog, was een bemind, maar ook een gehaat en gevreesd man. Hij was geliefd bij zijn eigen mensen in de mijngebieden van Wales. Zijn politieke tegenstan ders vreesden hem echter om de spot in zijn betoog en haat is geen te sterk woord voor de beroering die hij bij de doorgewinterde con servatieven teweeg bracht. Bevan werd op 15 november 1897 Vragen over verbod IJ-tunnelbouw DEN HAAG. In de woensdag avond gehouden vergadering van de Tweede Kamer - gepresideerd door mevrouw Stoffels-ten Haaften - heeft de heer den Uyl (arb.) ver lof gevraagd mondelinge vragen te mogen st'ellen aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Bin nenlandse Zaken inzake de brief der regering van 6 juli aan het ge meentebestuur van Amsterdam, in houdende verbod tot het bouwen van een IJ-tunnel. Op dit interpellatieverzoek zal morgen worden beslist. te Tredegas, Monmoutshire, gebo ren als zoon van een mijnwerker. Hij was een van de dertien kinde ren, van wie er vijf stierven. Tot zijn dertiende jaar volgde hij het onderwijs op de naburige school; daarna werd hij mijnwerker. Na de eerste wereldoorlog bezocht hij het Central Labour College in Londen. In 1929 werd hij lid van het parle ment. Toen in 1945 Labour aan de macht kwam, werd Bevan benoemd tot minister van gezondheid. „Zeeslag" tussen Japanse mijnwerkers TOKIO, 7-7. Ongeveer 200 perso nen werden gewond, onder wie twintig politie-agenten, tijdens een kleine „zeeslag" die zich donder dagmorgen in de buurt van Kioes- joe heeft voorgedaan tussen twee groepen mijnwerkers. Het gevecht deed zich voor toen een aantal mijnwerkers, die in elf sloepen onderweg waren naar hun werk, poogde zich een weg te ba nen door een dertien-tal bootjes, eveneens met mijnwerkers bemand, die trachtten dit te beletten Over en weer werd met stenen gegooid, terwijl ook van gereedschappen als strijdwapen werd gebruik gemaakt. De politie moest tenslotte ingrij pen om een einde aan het gevecht te maken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wij zouden allen volmaakt zijn wanneer we alle raadge vingen opvolgden, die wij an deren zo graag geven. Britse en Cyprische vertegen woordigers hebben woensdag te Ni cosia de overeenkomst geparafeerd waardoor de weg naar de afkondi ging van een republiek Cyprus - naar verwachting de volgende maand - wordt geopend. De eerste doorsmeerster AMSTERDAM, 6-7. In een van de grote automobielbe drijven te Amsterdam is thans een 37-jarige gehuwde vrouw te werk gesteld op de afdeling waar de auto's ge heel worden doorgesmeerd. Voor zover is na te gaan is dit de eerste vrouw in ons land die met dit, bepaald niet eenvoudig werk is be last. De eerste weken zijn dan ook geheel gewijd aan haar grondige opleiding. Overigens moet dit novum worden gezien als een proef. De directie heeft echter goe de verwachtingen; zij heeft dan ook het voornemen meer vrouwelijke werkkrachten hiervoor in te schakelen als zij haar verwachtingen in derdaad beantwoord vindt. Muitende troepen veroorzaken bloedige onlusten BRUSSEL, 6-7. De republiek Kongo ziet zich reeds op de zesde dag van haar bestaan bedreigd door een gezagscrisis, waarvan de omvang woensdagavond nog niet kon worden overzien. Een deel van het leger, de „Force Publique", dat als een van de modernst uitgeruste en best gedisciplineerde in Afrika werd beschouwd en in een lange reeks van jaren de orde in de Belgische Kongo heeft gehandhaafd, is aan het muiten geslagen. Al binnen enkele uren boekten de opstandelingen hun eerste succes: de Belgische com mandant, de 58-jarige generaal E. Janssens, werd ge dwongen zyn functie neer te leggen. Minister-president Loemoemba, die tot twee keer toe vergeefs trachtte door toespraken de opstand te voorkomen, beloofde onmiddel lijke verhoging van rang aan de meerderheid van het ongeveer vijf- en-twintig duizend Kongolese vrij willigers tellende leger en een ho gere soldij. De muiters trokken ech ter ongewapend de straten van Leo- poldstad in, waar het tot de avond niet tot die bloedige onlusten kwam die de afgelopen dagen in andere plaatsen in de jonge republiek de rust verstoorden. De eerste plaats waarnaar de muiterij oversloeg was Thysstad, op ongeveer 130 km ten zuidwesten van Leopoldstad. Hier maakten de opstandelingen zich zonder enige tegenstand meester van de grote militaire basis, sloten hun Belgi sche officieren en gezinnen op en dwongen de Belgische burgers van de plaats binnenshuis te blijven. Een colonne begaf zich op weg naar Leopoldstad en woensdagavond be vonden zich nabij Madimba - 110 km ten zuiden van Leopoldstad - twee groepen van het leger tegen over elkaar: de muiters uit Thys stad en een gepantserde eenheid, die tfcrouw is gebleven aan zijn offi cieren. Loemoemba: schuld van de Belgen Minister-president Loemoemba, die de eerste zes dagen van het bewind heftige anti-Belgische rede voeringen heeft afgewisseld met verklaringen over de Belgisch-Kon- golese samenwerking in de toe komst, verweet vrijwel onmiddel lijk de opstand aan de Belgische officieren van de strijdkrachten. Tegemoetkomend aan de eisen van de muiters om Belgen door Kongo lezen te vervangen, kondigde hij aan het aanzien van Kongo „in en kele maanden en zelfs in enkele weken" te zullen veranderen. De toezeggingen, die hij aan het mui tende leger deed, moest hij haastig ook van toepassing verklaren op het Kongolese politie-apparaat. De politiemannen demonstreerden in hun kazernes in Leopoldstad voor hogere salarissen en vólgens nog niet bevestigde berichten namen'zij hier vijf Belgische commandanten gevangen. Het wegvallen van de ordetroe pen liet zich onmiddellijk gevoelen in Leopoldstad, waar in de loop van de dag enkele Europeanen wer den lastig gevallen en het in de Afrikaanse wijken tot een handge meen tussen Kongolezen kwam, zonder dat militairen of politie in grepen om de rust te herstellen. De toestand in Thysstad In Thysstad, dat door een 130 km lange asfaltweg met Leopoldstad is verbonden, namen de muiters de macht geheel in handen. De Bel gische officieren en onderofficieren werden ontwapend en de Belgi sche burgers, die in de omgeving van de plaats wonen, zochten een toevlucht in het centrum. Met la kens vormden zij kruisen in de straten om de aandacht van een met journalisten overvliegend sport- vliegtuig te vestigen op hun be narde positie. Een helikopter werd ingezet om hun voedsel en andere voorraden te bezorgen. Enkele bur gers werden, na door de muiters, die de toegang tot de stad- hadden versperd, te zijn aangehouden, weer vrijgelaten. Van de 450 inwoners van Thysstad hadden tot het afge lopen weekeinde al meer dan 300 Belgische vrouwen en kinderen het stadje verlaten. Trouwens, in de gehele streek tussen Leopoldstad en Thysstad is de uittocht de af gelopen maanden bijzonder groot geweest. Volgens de jongste berichten uit Leopoldstad zijn de Kongolese mi nister-president Loemoemba en president Kasavoeboe met een mi litair escorte naar Thysstad ver trokken om met de muitende troe pen te onderhandelen. Op het tiende filmfestival van Berlijn is de film „Faja Lobbi" van Herman van der Horst dinsdag bekroond met de hoogste onderscheiding voor avondvullende documentaires, de gouden beer". - Foto: van der Horst (links) krijgt de prijs uit handen van een lid van de jury, dr. Hauptmann.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1