Tien doden bij ongeregeldheden in provincie Equator DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 5 JULI I960 116e Jaargang No. 18796 ZIERIKZEESME1MNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) Adverientieprijs fn.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lokenman Och!man, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Toenemende onrust in Kongo BRUSSEL. 4-7. In Kongo grijpt de onrust snel om zich heen. Maan dag hebben ongeregeldheden te Coqullhatstad, de hoofdstad van de provincie Equator, aan tien mensen het leven gekost. Zestien mensen, onder wie drie militairen, liepen verwondingen op. De relletjes ontstonden toen een grote menigte Kongolezen, die een aanzienlijke loonsverhoging eisten, barricaden opwierpen, waardoor vele andere niet naar hun werk konden gaan. Honderden betogers waren gewapend met pijl en boog, messen en lansen. Toen de politie er niet in slaagde de menigte uit een te drijven, werden militairen te hulp geroepen, die tweemaal een salvo op de betogers afschoten, na dat zij waren aangevallen. Ook onrust in Leopoldstad Ook in Leopoldstad moest de po litie vandaag (maandag) de hulp van militairen inroepen om stakers die zich voor het gebouw van de Otraco hadden verzameld, uiteen te drijven. De Otraco is een grote transportonderneming, die weg- en spoorwegverbindingen benevens ri vierdiensten onderhoudt. Van gezaghebbende zijde in Leo poldstad is vernomen dat de pre mier van de rebellenregering van Ksai, Joseph Ngalula, aan arresta tie is ontsnapt. Zoals bekend zijn tien leden van zijn kabinet gear resteerd. Deze regering bestaat uit aan hangers van Albert Kalonji, de lei der van een dissidende vleugel van de Nationale Kongolese Beweging van Patrice Loemoemba. Kalonji is van plan in de Kamer van Afge vaardigden een felle aanval op het „anti-democratische en anti-weste lijke beleid" van Loemoemba te doen. Volgens het Belgische persagent schap „Belga" hebben de autoritei ten van Kaisai medegedeeld dat tot dusverre geen arrestaties zijn ver- TWEEDE KAMER Wetsontwerp herindeling Schouwen-Duiveland aangenomen DEN HAAG, 4-7. In de verga dering van de Tweede Kamer is hedenmiddag andermaal aan de orde geweest het wetsontwerp in zake de gemeentelijke herindeling van het eiland Schouwen-Duive land. By de voortgezette artikelsge- wyze behandeling moest nog wor den gestemd over het amendement van de heer Scheps (P.v.d. A.), waar in wordt voorgesteld op het eiland niet zes doch vijf gemeenten te vormen. De voorgestelde gemeente Middenschouwen zou volgens dit amendement moeten vervallen en Schuddebeurs zou moeten worden samengevoegd bij Zierikzee en niet bij Brouwershaven, zoals in het wetsontwerp wordt voorgesteld. Dader wurgpoging spoorloos AMSTERDAM, 4-7. De recherche van het bureau Warmoesstraat in Amsterdam heeft nog geen spoor gevonden van de ongeveer 29-jarige man, die in de nacht van 2 op 3 juli in een hotelletje op de O.Z. Achterburgwal heeft gepoogd de 32-jarige prostituee B bijgenaamd Doetje, te wurgen. De politie be schikt slechts over een vaag signa lement van de man. Hij ontmoette de vrouw in een café, ging met haar naar het hotel waarna een woor denwisseling en een vechtpartij ontstond. De onbekende bezoeker wond „Doetje" met een nylonkous vast aan een waterkraan. De vrouw heeft verklaard dat zij kon blijven ademen omdat zij haar hand tussen de kous en haar keel had gestopt. Nadat zij zich had bevrijd en op haar hulpgeroep niemand was ko men opdagen, is ze zelf naar de po litie gegaan. Zij had een opgezet oog en een snede erboven. Top-dag voor Schiphol SCHIPHOL, 4-7. Zondag 3 juli is voor de luchthaven Schiphol een top-dag geweest. Op die dag pas seerden 6097 vertrekkende en aan komende passagiers de Nederlandse luchthaven, een nieuw record. Dit resulteerde in overvolle wachtka mers, die op dergelijke aantallen niet berekend zijn, maar de uitbrei dingswerkzaamheden zijn in een vergevorderd stadium. Gehoopt wordt, dat de verbouwde restau rants en vertrek- en aankomsthal len in september gereed zullen zijn. Deze verbouwingen zijn slechts bedoeld als tijdelijke maatregelen. Naar bekend ligt het in de bedoe ling het gehele passagierscentrum, dat men op Schiphol het „verkeers- arsenaal" noemt en dat het klop pend hart van de luchthaven vormt naar een plek vlak bij de rijksweg Amsterdam-Den Haag te verhuizen. In 1959 werden op de drukste dag van het jaar ruim 5100 passagiers geteld. Het amendement werd verwor pen b(j zitten en opstaan. Alleen de P.v.d.A. bleek voor het amende ment te z(jn. Het wetsontwerp werd vervolgens z.h.s. aangenomen. Aansluiting bij N.V.V. van N.O.V.-groep AMSTERDAM, 4-7. Het ver- bondsbestuur van het N.V.V. en het hoofdbestuur van de Ned. On derwijzersvereniging (ïï.O.V.) delen mee: De besprekingen over de vraag of er een weg te vinden is om te vol doen aan het verlangen van een minderheid in de N.O.V. deel uit te maken van het N.V.V. hebben tot overeenstemmnig geleid. Aan de al gemene vergadering van de N O.V. zal een voorstel voorgelegd worden dat bij aanneming de mogelijkheid opent dat deze minderheid inder daad toetreedt tot een organisatie in N.O.V.-verband, die zich zal aan sluiten bij het N.V.V. Nadere bij zonderheden zullen in september worden bekend gemaakt als de be schrijvingsbrief voor het congres van de N.O.V. wordt gepubliceerd. Koningin Juliana bij inwijding Margraten MAASTRICHT, 4-7. H.M. de Ko- ningin is, zoals gemeld, voornemens op donderdag 7 juli de plechtige officiële inwijding van het Ameri kaanse militaire kerkhof in Mar graten bij te wonen. De koningin zal bij deze plechtigheid ter ere van 8000 gevallenen in gezelschap zijn van o.a. de minister van Defensie ir. S. H. Visser en de voormalige Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, de heer John McCloy, die de president van de Verenigde Staten, zal vertegenwoordigen. An dere Amerikaanse gasten zijn de staatssecretaris voor het leger de heer Wilbur Brucker, de Ameri kaanse ambassadeur in Nederland de heer Philip Young en vertegen woordigers van de „American Battle Monuments Commission". Spelende kinderen maakten brand ROOSENDAAL, 4-7. Spelen met lucifers is er vanmiddag de oorzaak van geweest dat de 3-jarige Keesje de Jongh uit Roosendaal jammer lijk om het leven is gekomen. Met zijn 5-jarig zusje maakte het jon getje vuur in een schuur aan de Vroenhoutseweg, waarin ongeveer 2000 kg. hooi was opgeslagen, en binnen korte tijd sloeg de brand uit. Het meisje rende weg naar haar ouders, die ijlings de brandweer waarschuwden. Het vuur was spoe dig bedwongen, maar het jongetje was niet meer te redden. In de res ten van het schuurtje vond men het totaal verkoolde lichaam. richt onder de leden van de rebel lenregering. Kalonje heeft maandagavond een onderhoud met president Kasavoe- boe gehad, naar verluidt om inlich tingen te verkregen over de ver warde situatie in Loeloeaburg en de beweerde arrestaties. Dode bij joy-riding WATERINGEN, 4-7. In Wate ringen is vanmiddag een jongeman omgekomen bij een rit met een auto, die hij in een gramstorige bui van zijn werkgever had weg genomen. Plet slachtoffer, de 23- jarige L. K. uit Den Haag, had tijdens zijn werktijd, samen met de 18-jarige H. v. d. M. uit Wate ringen, een cafe bezocht. Dat kost te de twee jongemannen ontslag op staande voet, uit wraak waar voor zij de auto van hun ex-werk gever wegnamen bij de veiling in Kwintsheul. Op de Bovendijk in Wateringen verloor K. de macht over het stuur, waarna de auto over de kop sloeg. Vis valt jongen aan PHILIPSBURG. Het dagblad „Beurs en Nieuwsberichten" meldt uit Philipsburg op Sint Maarten dat daar dezer dagen een jongen is aangevallen door een geep. De jongen was met twee vrienden aan het sp:!en met een opgeblazen autoband toen de vis aanviel, eerst de band lek beet en vervolgens de jongen ernstig verwondde. Zijn vrienden slaagden er in hem aan wal te brengen en dank zij onmid dellijk operatief ingrijpen kon zijn leven behouden blijven. Sowjet-bemiddeling op de Balkan ATHENE, 5-7. Premier Chroesj- tsjef zal moeite doen om te be werkstelligen dat de geschilpunten tusen Griekenland enerzijds en Bulgarije en Albanië anderzijds worden opgelost. Dit heeft de voormalige Griekse minister-pre sident Sophocles Venizelos maan dag op een persconferentie te Athene meegedeeld. Venizelos, voorzitter van de liberale partij, op een na de sterkste oppositie partij, heeft onlangs een bezoek aan de Sowjet-Unie gebracht. Weer oud S.D.'er gearresteerd MUNCHEN, 4-7, De politie van München heeft vandaag (maandag) de vroegere S.D.-officier Erich Deppner gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid aan massa moord op Russische en Nederland se gevangenen. Deppner was ge durende de bezetting hoofd van een afdeling van de „Sicherheits- polizei" in Den Haag. In april 1944 zou hij bevel hebben gegeven ze ventig zieke Russische krijgsge vangenen dood te schieten. Ook zou Deppner verantwoordelijk zijn voor de moord op 49 Nederlandse gevangenen. Tot in de laatste maanden van de oorlog zou hij tegenstanders van het Nazi-regime hebben laten fusilleren. Koninklijk bezoek aan Twen the ENSCHEDE, 4-7. Door een haag van bijna 10.000 schoolkinderen en duizenden belangstellenden op de boulevard 1945 te Enschedé is Hare Majesteit Konigin Juliana vanmor gen om kwart voor tien het cen trum van Enschedé binnengereden voor een eendaags werkbezoek, dat zich uitstrekte over de gemeenten Enschedé, Oldenzaal en Denekamp in oost-Twente. Om halftien arriveerde Hare Ma jesteit per vliegtuig op de vliegba sis „Twenthe", waar zij werd ver welkomd door de Commissaris der Koningin in Overijssel, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren. Het gezelschap begaf zich ver volgens per auto naar Enschedé, waar op de boulevard 1945, die met vlaggen was omzoomd, de koningin de hulde van de schoolkinderen in ontvangst nam. Vier maanden na de aardbevingsramp welke de Marokkaanse stad Agadir practisch met de grond gelijk heeft gemaakt, heeft koning Mo hammed V van Marokko temidden van de - overigens snel verdwijnende - puinhopen de eerste steen gelegd voor een nieuw ziekenhuis met een capaciteit van vijfhonderd bedden. - De foto geeft een beeld van deze historische plechtigheid. TWEE AMSTERDAMSE JOURNALISTEN VOELEN ZICH BELEDIGD AMSTERDAM, 4-7. De Amster- damse journalisten J. L. en C. J. v. d. P. van „Het Vrye Volk" overwegen by de hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie een klacht wegens belediging in te die nen tegen de politieambtenaar, die hen zondagmiddag uit het bureau Warmoesstraat heeft verwijderd. Zij achten zich beledigd door de opmerking „persmuskieten horen hier niet", die de politieman te genover hen zou hebben geuit. De journalisten hebben van hun voor nemen mededeling gedaan aan commissaris T. Rozema van het bureau Warmoesstraat, met wie zij vanmiddag een onderhoud van een uur hebben gehad. Een en ander houdt verband met de mishandeling van „De Volks- krant"-verslaggever A. B., door twee figuren van de Amsterdamse walletjes. De journalisten L. en v. d. P. waren getuigen van dit inci dent. Ze wilden, nadat B. door een politieagent was opgebracht, bij de politie een getuigenverklaring af leggen, evenals de figuren die B. hadden mishandeld en die wel tot het politiebureau waren toegelaten. Vrijstelling betaling van luister- en kijkgeld DEN HAAG, 4-7. Voor de vrij- stelling van betaling van luister geld (radio-retribulie) op grond van financiële draagkracht, ztfn nieuwe normen vastgesteld door de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, in overleg met de mi nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid. De nieuwe regeling heeft terugwerkende kracht tot 28 maart 1960. Vrijstelling kan nu worden ver leend aan hen, wier wekelijks in komen niet hoger is dan de hier onder voor de verschillende ge meenteklassen aangegeven bedra gen. Gemeenteklasse I: alleen staanden f 37,15, gezinnen van twee personen f 53,10; gemeenteklasse II: f 36,45 en f 52,10; gemeente klasse III; f 35,75 en f 51,10; ge meenteklasse IV f 35,05 en f 50„10; geménteklasse V; f 34,35 en f 49,10. Voor elk gezinslid meer wordt de norm met f 5.- verhoogd. Te beginnen met 1 juli 1960 kan ook vrijstelling van de betaling van k ij k g e 1 d (televisie) worden ver leend aan behoeftige invaliden er. chronische zieken, wier inkomen niet hoger is dan de boven aange geven normen. Daarnaast bestaat nog de mogelijkheid van vrijstel ling voor instellingen van welda digheid, ernstige militaire oorlogs invaliden, verzetsinvaliden en zee liedenoorlogsslachtoffers. Bij deze categorieën speelt het inkomen echter geen rol. Doch de verslaggevers werden uit het bureau verwijderd, waarbij een van de politiemannen volgens de journalisten beledigende opmer king zou hebben gemaakt. Commissaris Rozema deelde me de dat beide journalisten dinsdag in deze zaak als getuigen zullen worden verhoord. Ook „de Volks- krant"-verslaggever B., tegen wie proces-verbaal werd opgemaakt omdat hij zich als rechercheur zou hebben voorgesteld en zelf een aanklacht wegens mishandeling indiende, wordt dinsdag voor een verhoor op het bureau Warmoes straat verwacht. Argentinië koopt tanker DEN HAAG, '4-7. De Argentijnse nationale oliemaatschappij Y.P F. (Yacimientos Petroliferos Fiscales) heeft besloten een tanker van 19.900 ton te kopen. Het schip is er een van een serie, die bij Verolme's Verenigde Scheepswerven te Ro zenburg voor eigen rekening werd gebouwd. Het is reeds te water gelaten en zal vermoedelijk in september wor- denafgeleverd, zo heeft de Argen tijnse ambassadeur, dr. Rau] C. Migone, vandaag verklaard. De Britse regering heeft bij de Cubaanse regering geprotesteerd tegen de overname van de olieraf finaderij van de koninklijke Shell- groep op Cuba. De voorlopige Algertfnse rege ring heeft meegedeeld, dat onder de huidige omstandigheden het zenden van onderhandelaars naar Frankrijk niet opportuun is. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het beste stuk in het huishoudbedrijf Dat is een goed en handzaam wijf. KORTE BERICHTEN UJT HET BINNENLAND DEN HAAG. In de loop van de jaren 1960-1966 zal in Polen het duizendjarig bestaan van de Poolse staat feestelijk worden herdacht. Als onderdeel van de festiviteiten zulen in de maand juli 1960 in Po len plechtigheden worden gehouden op het slagveld van Grunwald, waar vijfhonderdvijftig jaar gele den de Polen een grote overwinning hebben behaald op de aanvallende Duitse ridders. IJMUIDEN. Uit een door het Rijksinstituut Zuivering afvalwater op verzoek van de gemeente Vel- sen, uitgevoerd onderzoek in IJmui- den is gebleken, dat de toestand van het zeewater aan het strand- gedeelte binnen de IJmuidense pie ren schadelijk kan zijn voor de volksgezondheid. Het baden en zwemmen op dit strandgedeelte zal daarom worden verboden. De oor zaak moet voornamelijk worden ge zocht in de lozing van afvalproduk. ten door IJmuidense industrieën in de haring- en vissershaven. BUSSUM. De 87-jarige heer J. G. K. Debbing is, toen hij met zijn fiets het kruispunt bij de Ceintuur baan in Bussum overstak, tegen een passerende auto gereden. De grijsaard werd tegen het wegdek geslagen en is op weg naar de St. Gerardus Majellastichting overle den. AMSTERDAM. In het najaar zal in het rijksmuseum te Amsterdam een tentoonstelling worden gehou den van oude Egyptische, Kopti- sche en Islamitische kunst, afkom stig uit de grote musea te Cairo en Alexandrië. Het is de eerste maal dat Egypte een zeer waardevolle verzameling kunst naar Europa zendt. Een beeld van het bezoek, dat H.MKoningin Juliana maandag aan Twente heeft gebracht. - Foto: in de tandheelkundige polikliniek van de Stichting Sociaal Fonds voor de Textiel-industrie te Enschedé toont tandarts L. Honselaar aan de koningin de gipsafdrukken van gebitten van kinderen die behandeld zijn. Links staat de directeur van de stich- tin, de heer R. N. van Neck.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1