Nieuwe aanval van premier Chroesjtsjef op het Westen DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 4 JULI 1960 116e jaargang No. 1&Z25 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 C9nt. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110^225$ na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137 77 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Och nan, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110»2?38 „Prestige van V. S. diep gezonken" WENEN, 2-7. Chroesjtsjef heeft zaterdag In Wenen op een bijeen komst van het genootschap „Oos- tenrtyk-Sowjet Rusland" een hef tige aanval op de V.S. en de West- duitse bondskanselier Adenauer ge daan. De Russische premier ver klaarde dat de nederlagen van de Amerikanen ook nederlagen voor Adenauer z(jn. Het moet Adenauer nu eens en voor altijd duidelijk worden dat het een gevaarlijke zaak is „brandstichter" te worden, aldus Chroesjtsjef. De Russische premier stond ver volgens stil bij de gebeurtenissen in Japan, dat „de deur van zijn huis voor de Amerikaanse presi dent heeft dichtgeslagen". Nog nooit heeft Washington een dergelijke ne derlaag moeten slikken en een zo hoge prijs voor zijn „dwaas spelen met vuur" moeten betalen. En voor al Adenauer, zo vervolgde Chroesj tsjef, moet zich deze woorden goed in zijn oren knopen, want de neder lagen van de Amerikanen zijn ook de zijne. De Russische premier merkte voorts op dat de houding van de Sow jet-Unie in de kwestie-Duits- land duidelijk is. De Sowjet-Unie wil een verdrag met belde Duits- landen sluiten en daardoor ook ko men tot een oplossing van de kwes- tie-Berlijn. Tot slot stelde hij de „Ameri kaanse imperialisten" verantwoor delijk voor het mislukken van de topconferentie in Parijs. Chroesjtsjef zei dat Oostenrijk zich gelukkig mag prijzen dat het geen Amerikaanse basis is gewor den en wees erop dat de onderhan delingen, die geleid hebben tot het Oostenrijkse staatsverdrag, op Rus sisch initiatief zijn begonnen. De ontwapening Wat de ontwapening betreft, al dus de Russische premier, zijn wij het Westen op vele punten halver wege tegemoet gekomen, en hebben wij rekening gehouden met be paalde indeeën van het Westen. Als het tot een ontwapenings- ONGEREGELDHEDEN IN LEOPOLDSTAD EN IN HET LAND LEOPOLDSTAD, 3-7. By nieuwe ongeregeldheden, die zich zondag in Leopoldstad hebben voorgedaan, zyn zestien Kongolezen gewond. Volgens een Belgische officier, die aan het hoofd staat van inheemse troepen, zyn honderden Kongole zen aangehouden. Voor de inheemse wijken werd zaterdagavond een uitgaansverbod voor de nacht afgekondigd. Ook elders in het land deden zich botsingen voor tussen elkaar vij andige stammen, maar militairen waren spoedig de toestand meester. Er is o.m. melding gemaakt van ge vechten tussen leden van de Loe- loea- en Baloebastam in de pro vincie Kasai. Waarnemers merken op, dat der gelijke gevechten sinds tientallen jaren voorkomen en dat zij niet verband houden met politieke oor zaken. Premier Loemoemba ging zondag zelf naar de centrale gevangenis van Leopoldstad om degenen in vrijheid te stellen die daarvoor krachtens een speciale „onafhanke lijkheidsamnestie" in aanmerking komen. Het betreft mensen die tot minder dan drie jaar zijn veroor deeld. Veel verkeersdoden in de V.S. NEW YORK, 4-7. Gedurende het driedaagse weekeinde van onaf hankelijkheidsdag in de Verenigde Staten zijn, voor zover thans be kend, 282 personen ten gevolge van verkeersongelukken om het leven gekomen. Dit cijfer zal waarschijnlijk nog stijgen. In 1955 kwamen gedurende het weekeinde van onafhankelijkheidsdag 407 personen bij verkeersongelukken De wereldcampagne tegen de honger ROME, 1-7. De directeur-gene raal van de voedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde Na ties, de Indiër dr. Binay Randjan Sen, heeft vrijdag te Rome aan het begin van de wereldcampagne te gen de honger een oproep tot alle landen gericht waarin erop wordt aangedrongen de grote voedsel bronnen te gaan ontginnen die overal in de wereld nog onaange- boord liggen. In deze oproep word erop gewe zen dat de wereldbevolking sneller toeneemt dan ooit tevoren en wel in het bijzonder in gebieden waar de voedselvoorziening gebrekkig is. Het kernprobleem is niet overbe volking, maar onderproduktie, zei Sen. Koninklijke familie op vakantie DEN HAAG, 1-7. De koninklijke familie zal van af 10 augustus aan boord van de „Piet Hein" en „De Groene Draeck" een gezamenlijke zomervakantie doorbrengen in de wateren van zuid-Italië en Sicilië. Het koninklijk gezin zal 30 augus tus naar Nederland terugkeren in verband met de verjaardag van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina. Het ligt in de bedoeling va* Ha re Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins met de prinsessen Beatrix en Irene in de eerste helft van september enkele evenementen van de Olym pische Spelen In Rome mee maken. Dit meld de rijksvoorlichtings dienst in Den Haag. Demonstratie in Tokio TOKIO, 2-7. Naar schatting 23 duizend personen hebben zaterdag voor het parlementsgebouw In To kio gedemonstreerd tegen het vei ligheidsverdrag met de Verenigde Staten. De betoging had een orde lijk verloop. Het parlementsgebouw de ambtswoning van premier Kisji en het hoofdbureau van politie werden door ca. 5.000 agenten be waakt. De demonstratie was georgani seerd door de „Volksraad voor ver zet tegen het veiligheidsverdrag", waarin studentenorganisaties en bepaald© vakbonden samenwerken. Een woordvoerder van de „Volks raad" z©idê gisteren te verwachten dat 200.000 personen aan de de monstratie zouden deelnemen. Verolme-werf in Peru? IJSSELMONDE, 2-7. Op uitnodi ging van Verolme United Ship yards hebben admiraal Franklin Pease and kapitein luitenant ter zee Alberto Jimenez, vertegenwoordi gers van het Peruviaanse ministe rie van marine, vergezeld van dr. Franz J. Strasser, algemeen verte genwoordiger van Verolme Ship yards in Peru, in Nederland bespre kingen gevoerd met de heer C. Ver olme. Het doel van de besprekin gen zou zijn te trachten een basis te vinden voor een overeenkomst, waardoor Verolme United Ship yards in staat zou zijn mede te wer ken aan de scheepsbouw in Peru. Als gevolg van de zware regens die de laatste dagen Zuid-Korea hebben geteisterd, zijn acht men sen om het leven gekomen» 1.500 personen zijn dakloos geworden. overeenkomst mocht komen, dan zal het tijdstip aanbreken, waarop de generaals en admiraals werk loos zullen zijn. Wij juichen deze werkloosheid toe, maar in het Wes ten zijn ze er bang voor en daarom hebben de Russische ontwapenings voorstellen in Genève geen steun van het Westen gekregen, aldus Chroesjtsjef. ONGELUKKEN OP DE WEG ASSEN. De 40-jarige heer A. Kreuze uit Assen ging zondagmid dag met zijn vier kinderen en een buurvrouw, mevrouw van Hoog- stra-Gruppen, op bezoek bij zijn echtgenote, die in een Meppeler ziekenhuis wordt verpleegd. Op de terugweg reed hij met zijn auto in Veningen tegen een boom. De bot sing was zo hevig, dat d© heer Kreuze op slag werd gedood. Zijn 14-jarig zoontje liep ©en schedel- basisfractuur op, mevrouw Hoog- stra brak een been en moest bo vendien met een ingedrukte borst kas in het ziekenhuis in Hoogeveen worden opgenomen. UTRECHT. Zaterdagavond is de 16-jarig© H. J. van Bonzei in Utrecht bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De jonge man reed op zijn fiets over de Smakkelaarsbrug in Utrecht en raakte door nog niet opgehelderde oorzaak onder ©en gemeentebus. Hij was op slag dood. BREUKELEN. Zaterdagmiddag is op d© rijksweg 2 onder Breukelen, een ongeval gebeurd, waarbij de ongeveer 50-jarige mevrouw Flan- tuna uit Amsterdam het leven ver loor. Zij smakte tegen de grond, toen de motorfiets van haar man, waar zij achterop zat, vastliep en overleed ter plaatse. Haar man werd met een shock in het zieken huis opgenomen. Beiden hadden geen valhelm op. UTRECHT. Op de rijksweg Utrecht-Arnhem bij Bunnik is za terdag 10 uur door nog onbekende oorzaak een personenauto in bot sing gekomen met een met stenen beladen vrachtwagen. In de auto zaten de heer en mevrouw W. Ver voort uit Amsterdam en hun zoon Mevrouw C. E. Vervoort-Pieterse werd op slag gedood. Haar man en haar zoon zijn in zorgwekkende toestand overgebracht naar het stads- en academische ziekenhuis te Utrecht. De chauffeur van de vrachtwagen bleef ongedeerd. Miljoenen-order voor Nederlandse bedrijven SCHIPHOL, 3-7. Zes Neder landse industrieën op het gebied van de scheeps- en machinebouw, verenigd in de „I.H.C. Holland", hebben van de Philippynse rege ring opdracht ontvangen voor de levering van een grote bagger- vloot, ter waarde van meer dan 20 miljoen gulden. Dit deelde de Philippijnse minis ter van Publieke Werken, de heer Florencio Moreno, vanavond op Schiphol mede, nadat hij met het KLM-vliegtuig uit Parijs in ons land was gearriveerd. Minister Moreno brengt een bezoek aan Nederland op uitnodiging van de zes bedrijven, teneinde nog enige punten ten aanzien van het con tract te bespreken. De industrieën verenigd in de „I.H.C. Holland" zijn: Verschure en Co's, scheeps werf- en machinefabriek N.V. te Amsterdam, Conrad Stork, te Haarlem, de N.V. scheepsbouw- werf en machinefabriek „De Klop" te Sliedrecht, de werf „Gusto" te Schiedam en de firma's J. en K. Smit en L. Smit en Zn., te Kinder dijk. Amerika heeft zaterdag een nota aan de Sowjet-Unie gezonden, waarin de beschuldiging dat de Verenigde Staten verantwoordelijk zouden zyn voor het mislukken van de Geneefse ontwapeningson derhandelingen, van de hand wordt gewezen, zo wordt in welingelichte kringen te Washington vernomen. Vorige xoeek heeft burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester de gouden ere-médaille, behorend bij de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt aan de heer W. P. L. Bakker, gepensioneerd onderwijzer te Zierikzee. Deze plechtigheid vond plaats ten stadhuize. De heer Bakker ontving de onderscheiding speciaal n.a.v. het feit dat hij vrijdag jl. zijn 40-jarlg jubileum herdacht als organist van de Ned. Herv. gemeente te Noord- gouwe. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). De vijf-en-twintigste In Artis zag voor de vijfen twintigste maal een nijl paard het levenslicht. De heuglijke gebeurtenis ge schiedde nadat de hoofdste delijke dierentuin het feit herdacht, dat honderd jaar geleden de eerste nijlpaar den voet op Amsterdamse bodem zetten, zodat de die ren zelf, al hebben ze er ge enidee van, voor een kos telijk jubileumgeschenk heb ben gezorgd. Moeder Ans en dochter Janja maken het uitstekend. Door deze ge boorte beschikt Artis mo menteel -over vijf van deze ko^-ssen, terwijl er ook nog een dwergnijlpaard is ge huisvest. Oud S.S.-kolonel gearresteerd Verdacht van massamoord BONN, 2-7. De politie van Ham burg heeft de vroegere kolonel van de S.S. (Standartenführer) dr. Ludwig Hahn gearresteerd, ver dacht van massamoord op Joden in het ghetto van Warschau en het vernietigingskamp Trebllnka. Naar verluidt is Hahn ook enige tijd hoofd van de 'veiligheidspolitie in Warschau geweest. Hahn was tot voor kort procura tiehouder bij een verzekeringsbe drijf in Hamburg. Enkele dagen geleden verdween hij. Het is niet bekend waar hij is gearresteerd. De arrestatie is verricht op grond van inlichtingen van Israëlische zijde. De „Jad-Wa-Schem" in Jeru zalem, een documentatiecentrum voor nazi-misdaden tegen het Jood se volk, heeft meermalen via de Israëlische radio de overlevenden van het ghetto van Warschau ver zocht over Hhan gegevens te ver strekken. De melkprijs in west-Nederland DEN HAAG, 1-7. Per 3 juli zal alleen in west-Nederland de liter- prijs voor losse melk in niet-gesa- neerde gebieden met 1 cent worden verlaagd en voor flessemelk in ge saneerde gebieden met 1 cent wor den verhoogd. De prijs voor losse melk in de gesaneerde gebieden en die voor flessemelk in de niet-ge- sóneerde gebieden ondergaan geen verandering. Een en ander betekent, dat voor de tweede helft van 1960 voor ge heel west-Nederland de prijs voor losse melk 40 cent en die voor fles semelk 45 cent per liter zal be dragen. Overeenstemming Engeland-Cyprus NICOSIA, 1-7. Engeland en Cy prus hebben vrijdagavond een ge zamenlijk communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt dat de laatste hinderpaal voor de onafhankelijk heid van Cyprus uit de weg is ge ruimd en dat er tussen beide par tijen „volledige overeenstemming" is bereikt. Na een impasse in de onderhan delingen, die maanden heeft ge duurd, zal er nu nog genoeg tijd zijn om het wetsontwerp dat de onafhankelijkheid regrit, voor de somervakantie door het Britse par lement te „jagen". Ir. Maris naar Zeeland uitgenodigd VLISSINGEN, 1-7. De vereniging tot bevordering d©r Zeeuwse vis serij belangen „Zevibel" heeft ir A. G. Maris, voorzitter van de com missie art. 8 van de Deltawet, uit genodigd naar Zeeland te komen -er bespreking van de vele problo- men die ontstaan door de voort schrijdende afsluiting van het Veersche Gat en de moeilijkheden, die daardoor voor de vissersvloot ontstaan. Op 23 juli zal deze bijeenkomst in hotel „Centraal" te Go?s worden gehouden. Tevens zal de verbete ring van de Zeeuwse vissersvloot en de nieuw tb graven vissershaven bij Colijnsplaat ter sprake komen. Nieuw weekblad T.V. AMSTERDAM, 2-7. Een groepe ring Nederlandse uitgevers, druk kers en industriëlen heeft tijdens een te Amsterdam gehouden bij eenkomst besloten tot oprichting /an de N.V. „Weekblad T V.", al dus deelt de heer P. A. G. de Ruw©, voormalig hoofdredakteur van „T. V." het A.N.P. mede. Bedoeling van de oprichters is de uitgave van een vrij en onafhankelijk televisieblad in Nederland te continueren. Men wil het werk voortz©tten, dat werd oeëindigd, toen de uitgave van „T V., onafhankelijk weekblad voor rijkers en luiste raars" werd ge staakt. 7 juli zal het eerste nummer van de nieuwe uitgave verschijnen. Ge durende enkele weken zal dit ge schieden in een nooduitgave. Man door student neergestoken GRONINGEN, 2-7. Vannacht om streeks twee uur heeft op de Kruit- laan in Groningen een 26-jarige student de 29-jarige G. K. H. uit Nieuwstad met een mes in de buik gestoken. Het slachtoffer is na opname in het academische ziekenhuis over leden. De jongeman, die met de van H. g?scheiden vrouw over de Kruit- laan liep, bevond zich onverwachts geplaatst tegenover de man, die in het gezelschap van een ander was. H. ging plotseling op de student af, dreigend met een stuk hout De jongeman trok zijn zakmes, bracht de dod?lijke steek toe, en vluchtte weg. Na enig zoeken kon de politie hem in zijn huis arresteren. Twee Nijniegeuaars in Duitsland verongelukt DüSSELDORG, 4-7. Twee jonge Nijmegenaars zijn zondagavond op een autotocht in Duitsland veronge lukt. De 23-jarige korporaal bij de luchtmacht Albert van Honk en de handelsreiziger Frans van Essen hebben het ongeluk niet overleefd, dat hen overkwam toen hun auto in de buurt van de plaats Ibben- Büren met grote snelheid in ©en bocht van de weg vloog en tegen een boom opreed. In het vernielde voertuig heeft alleen de derde inzittende, Anton Nas, het ongeluk kunnen overleven. Hij is met ©en hersenschudding in een ziekenhuis in Ibben-Btiren op genomen. Men ga in zijn beroej: opi niet onder! Vechtpartijen op jazzfestival NEW PORT, 3-7. Het jaarlijkse jazzfestival te New Port op Rhode Island aan de Amerikaanse oost kust heeft zaterdagavond aanlei ding gegeven tot vechtpartijen tus sen al te geestdriftige jonge jazz liefhebbers en de politie. Toen der tig jongelieden gewond waren en honderd door de politie waren op gebracht, werd de hulp van solda ten en mariniers ingeroepen. Buiten de poorten van het ter rein van het festival demonstreer den 12.000 jazzliefhebbers. Het fes tival w©rd bijgewoond door 15.000 mensen onder wie velen zo opge wonden waren, dat de politie moest ingrijpen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND KAPELLE BIEZELINGE. De zes- jarige Adriana Rottiec is om het leven gekomen, nadat zij was aan gereden door een trein. Het meisje was met haar vader per vrachtauto meegeweest naar de veiling Bij het station Kapelle-Biezelinge moest het meisje even de auto uit. Zij is daarbij ongemerkt tussen de spoor staven gekomen juist toen er een trein aankwam. SCHIPHOL. Vriendelijk lachend, maar met onvermurwbare beslist heid ieder onderhoud met de Ne derlandse pers weigerend, is de 20- jarige Griekse kroonprins Constan- tijn, hertog van Sparta, met het lijntoestel van de Olympic Airways uit Athene in ons land aangekomen. Op uitnodiging van koningin Juli ana zal hij 10 dagen op het paleis Soestdijk logeren. AMSTERDAM. De volledige Beierse staatsopera is in Amster dam. De bijna 250 solisten, musici, technisch en ander personeel zijn hier om ter gelegenheid van het „Holland Festival" vier voorstellin gen te geven» DEN BRIEL. De 50-jarige brom fietser A. B., wonend© te Abben- broek, is op het kruispunt van de Meeldijk en de Groene Kruis-weg, (een voorrangsweg), door een auto aangereden en op slag gedood. De auto had slechts lichte schade. De bestuurder was de heer T. uit Oost_ Voorne. AMSTERDAM. In het geheel ver bouwde en gemoderniseerde pand no. 36, een oud herenhuis aan de Singel in Amsterdam is de tweede dagvakschool voor kappers van de Stichting Vakopleiding Kappersbe- drijf officieel geopend. De eerste dagschool van deze stichting werd in februari van dit jaar in Den Haag in gebruik genomen. In sep tember zal in Arnhem een soortge lijke dagschool gereedkomen. In de naaste toekomst komt er nog een in Eindhoven. SCHIPHOL. De 32-jarige Griek se piloot G. P. P., die zich sinds enige maanden in Nederland op- hirid, is in zijn hotel in Amsterdam door rechercheurs van de dienst luchtvaart der rijkspolitie gearres teerd. Hij wordt ervan verdacht van de Rijksluchtvaartdienst in Den Haag een Nederlands vliegbe wijs te hebben verkregen op grond van vervalste buitenlandse vlieg brevetten. DORDRECHT. In Dordrecht heeft een bij zijn schoonfamilie inwonen- d© jongeman G. de G. zijn schoon vader M. F. R met een hamer op het hoofd geslagen De man werd zo ernstig gewond, dat hij naar het ziekenhuis moest worden gebracht, waar onmiddellijk operatief ingrij pen noodzakelijk bleek. ROOSENDAAL. Bij een hevige botsing tussen een bestelwagen en een personenauto zondagavond op de rijksweg bij Wouw, is de 20- jarige mej. P. de R. uit Oosterhout om het leven gekomen. Het slacht offer dat naast de bestuurder van de bestelauto zat, werd bij de bot sing uit de wagen geslingerd en overleed enige ogenblikken later. Mej. de R. en de bestuurder van de bestelauto, de 24-jarige J. van D. uit Oosterhout, waren daags te voren in ondertrouw gegaan. De Amerikaanse luchtmacht he©ft zaterdag te Cape Canaveral een geslaagde proef met een geleid projectiel van het type Atlas ge nomen. De raket legde een afstand van 8 000 km, af. Engeland zal vandaag of mor gen een formeel protest indienen tegen de nationalisatie van de olie raffinaderijen van de Shell dooi de Cubaanse regering, aldus weet de „Daily Telerapha" te berichten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1