GELD keus in CAMERA'S voor foto en film I ten kate d.m5 HANNESJE Planta - even puur natuur als vers fruit ZIJN HET DE OUDERS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 1 JULI 1960 No. 18794 drogisterij- fotohandel Puur.het woord dat bij Planta's plantaardige vetten past.dat Planta's natuur zuivere smaak volmaakt typeert. Bovendienplantaardige voeding is goede voeding, moderne voeding. Sluit U aan bij deze gezonde opvatting en breng elke dag Planta op tafel. Planta is even puur natuur als appelen, druiven, groenten... >§QÊ>jPëQ*>lP§Q6>*>8Dl WIJ OUDERS Zoals de schil de vrucht beschermt... zo bewaart de nieuwe wikkel de verse smaak van Planta. PM 116.250.240.6i Kredieten uitsluitend groot f 1600,— a 3%; zonder borg verkrijgbaar voor elk doel en voor iedereen. Gemakkelijke voorwaarden wisselende wachttijd. Vraagt inlichtingen „SAMENWERKING" Verstolkstr. 31, Leeuwarden. FEUILLETON 36 Het leven van een boerenarbeider uit de eerste helft der 20ste eeuw Als ik in de krant weer eens zo'n bericht lees (wat tegenwoordig nog al eens voorkomt) over een minder jarig meisje, dat van huis wegge lopen is en van wie opsporing ver zocht wordt, moet ik aan Marieke denken. Marieke is niet éénmaal, maar reeds verscheidene malen van huis weggelopen. De eerste keer hebben de ouders in hun angst ook de politie inge schakeld en opsporing verzocht. Later niet meer. Ze hebben de er varing opgedaan dat Marieke elke keer vanzelf weer boven water komt. Meestal dezelfde avond laat al; soms de volgende dag; maar uit zichzelf verschijnen, doet ze altijd weer. Je zou kunnen zeggen, dat de ouders van Marieke langzamer hand aan deze afwijking van het meisje gewend zijn geraakt en er in berusten .Maar dat is natuur lijk niet helemaal waar. Het geeft hun wel degelijk iedere keer nog een schok, als het kind niet op de gewone tijd aan tafel verschijnt. En onwillekeurig doe men dan tóch bange voorgevoelens en een niet te onderdrukken vrees, voor „ditmaal iets verschrikkelijks" in hen op. Het enige wat in geen van beiden opkomt, is een schuld gevoel. En daarover zou men zich toch eigenlijk moeten verbazen, want èrgens moet dit herhaalde lijk weglopen van Marieke een achtergrond, een oorzaak hebben. En zouden de ouders zich dan nooit afvragen, of die oorzaak ook ge heel of gedeeltelijk bij hén kan liggen? Kennelijk niet. Ze voelen zich bezorgd over het meisje, dat moet wel. Maar meer nog voelen ze zich verongelijkt, tekort gedaan door hun opgroeiende dochter, wie blijkbaar alle dankbaarheid ont breekt. En die niet weet, wat ze aan haar ouders verplicht is. Hebben ze dan niet altijd alles voor Marieke gedaan? Hebben ze haar niet goed gevoed en gekleed en een zo goed mogelijke opleiding laten geven? iNeen, ze kunner tot geen andere conclusie komen, dan dat Marieke een van alle dankbaarheid ge speend wezen is, dat het goede ver smaadt en het avontuur zoekt. Een kind, dat haar ouders alleen maar verdriet aandoet en hen in zorgen brengt over wat er van haar nog eens terecht moet komen. Eenmaal ben ik er bij geweest, toen Marieke van een van haar es capades terug keerde. Zeker werd ze niet als de verloren zoon binnen gehaald en misschien zou dat ook niet de juiste manier zijn geweest. Maar ik ben geschrokken van het verbeten gezicht va nhet meisje, toen ze de woorden van moeder over zich liet heen gaan: „Vooruit naar boven, ga je wassen. Je ziet eruit als een zwijn!" Misschien was dit de manier van de moeder, om haar ongerustheid en opluchting nu het kind terug gekeerd was, te uiten. Misschien kan ik er ook niet over oordelen, hoe ouders reageren, als hun kind herhaaldelijk wegloopt, omdat ik het zelf nooit heb meegemaakt. Maar één ding is zeker: in hun plaats zou ik toch willen weten, waarom ze weg loopt. Dat doet zelfs een hond niet, die een goed, veilig thuis heeft. Waarom een kind dan wèl? Is dit weglopen een geestelijk de fect in Marieke? Dan moet met haar naar een dokter gegaan wor den, om genezing te zoeken. Of ontbreekt er iets aan het thuis? Is er ergens een gemis aan liefde, aan vertrouwen, begrip, belangstelling, kortom aan geborgenheid, dat het kind in innerlijke nood wegdrijft, in een poging het ergens anders te vinden? In dat geval zijn het de ouders, die zichzelf ernstig zullen moeten onderzoeken. MARCELLE. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoevelaken: A. Klein Kranenburg, Hilversum; te Wezep: H. K. van Wingerden, Har derwijk; door de Gen. Syn. als zee manspredikant te Hamburg: P. C. Pettinga, vicaris aldaar; door de Gen. Syn. voor de arbeid van de Morgenlandzending: E. M. Top, kand. te Wemeldinge, die tevens zal optreden als docent aan de Theologische afdeling van de uni versiteit te Beiroet. Aangenomen het beroep van de Prov. Kerkvergadering van Fries land voor de arbeid der geestelijke sanering met standplaats Leeuwar den: H. J. N. Zuidersma, Ooster- meer; naar Oosterend op Texel (toez.): kand. J. G. Beerthuis, Hil versum; het beroep van de Gen. Synode als legerpredikant: J. H. J. B. Austi, Oldeboorn. Bedankt voor Schoonhoven (vac. J. J. Moll): H. N. van Hensbergen, Renkum; voor Leens-Zuurdijk: A. M. Arntzenius, Grootegast. Ger. Kerken Tweetal te Zeist (vac. J. Gille- baard): J. van Leeuwen, IJmuiden en E. Siertsema, Aalten. Beroepen te Nieuw-Loosdrecht: A. Corporaal, Edam; te Bakkeveen: F. de Jong, kand. aldaar, die dit be roep aannam; te Lekkerkerk: C. J. Tissink, Giessen-Rijswijk. Ger. Kerken Aangenomen naar Zwijndrecht- Grote Lindt: P. L. Smilds, Nieuw- leusen; naar Donkerbroek: J. Ele- veld, Hijum-Pinkum. Bedankt voor Ulrum: D. Pas- schier, Oosterzee (Fr.). Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Capelle aan de IJssel: J. Rijneveld, Bunschoten. Chr. Ger. Kerken. Beroepen te 'Werkendam: W. F. Laman, Hamilton (Ontario, Ca nada). Maar de kippen! De boer heeft er honderd, Hannesje vijftig. Die moeten vrij op het erf rondlopen. Hoe ze uit elkaar te houden? „Geen nood", zegt de boer met een luchtig gebaar. Nog dezelfde avond gaat hij naar het dorp en komt terug met een pot groene verf en een grote kwast De volgen de morgen grijpt hij zijn kippen één voor één en tekent ze zo groen als gras. Op een beetje verf ziet hij niet. Hij betaalt, weet Hannesje nu al, de schilder toch nooit. Hannesje is gewaarschuwd. Hij heeft van de boer een stoep stal mest gekocht, die hij voor zijn ver armde akkers broodnodig heeft. Met zijn nachtmerrie voor schuld zal hij die gauw contant gaan be talen, als zijn buurman van de hof stede even verder hem tegen het lijf loopt. „Wacht maar wat met die vent te betalen", zegt deze, „want zó glad ben je niet, of je zult toch wel aan hem tekort komen!" Dan komt de dag van verhuizen, ook al een nachtmerrie voor Han nesje, zij het van andere aard. Hij krijgt voor die dag van zijn buur man-geldschieter een span paarden en een boerenwagen te gebruiken. De kluis wordt leeggedragen. Hannesje krabt zich de kop, als hij de janboel overziet. Zulk werk ligt hem dan helemaal niet. Ze moeten die dag maar niet te veel tegen hem zeggen, maar liever uit zijn vaarwater blijven. Als de wagen volgeladen is, kijkt hij bedenkelijk naar de torenhoge last. Een wagen zonder veren Een uur ver rijden over wegen, hard en hobbelig van de late vorst Wat zal daarvan terecht ko men? Inderdaad begint de last ,als hij tot halverwege voortgehotst is, te „werken", te verschuiven en nog heeft Hannesje de paarden niet stil, of daar rammelt en ratelt de halve inventaris tégen de keien „Breekt de poten", schreeuwt Hannesje boven het geweld uit, maar zijn wrakke stoelen zijn hem vóór geweest; verscheidene liggen, ten dele geamputeerd, er bij neer. In zijn woede gooit en smijt Han nesje de rommel weer op de wagen, met zulke energieke bewegingen, dat de stukken, die nog heel waren, het nu ook begeven. Meerdere escapades van de be weeglijke lading volgen. Nu is de duivel weer los!Het onweer is niet van de lucht! De twee meisjes, die de wagen te voet volgen, durven niet te kik ken, als ze vaders verbeten, paars rode gezicht terzijde van 't gevaar te de lading zien inspecteren. Vei ligheidshalve blijven ze maar wat achter. Dan smakt het droogrek tegen de stenen. Ditmaal draagt Hannesje het wonderlijk gelaten. „Verhuizen kost bedstro!" grimmigt hij, met een lachje als van de bekende boer met zijn kiespijn. „Daar valt de aardappelketel van de tuite", schreeuwen de meisjes en luide, met zijn traditionele ke telmuziek rammelt het instrument over de straat. Hannesje, door het geschreeuw nog meer obstinaat dan door het gerammel, tuimelt van de wagen meer dan hij springt, stort zich in twee salto's naar de nog immer voortrollende en immer musiceren de ketel, geeft deze een trap, dat hij meer over de sloot vliegt dan er in, onder een accompagnement van een vocale muziek, waarbij verge leken die van de rammelende ketel nog als alleszins welluidend heten mag. Als hij dan eindelijk op zijn erf stilhoudt, is de vracht veel vlugger gelost, dan een uur geleden gela denzulks om twee redenen. Hij kijkt naar de bende niet meer om, maar wendt de paarden, om de levende have te halen. Verdere verschrikkingen blijven hem op die tocht bespaard, althans de geschiedenis gewaagt er niet van. Dan troont Hannesje als koning op een hofstede, waarop geslachten van rijke boeren hun vrij en onaf hankelijk leven hebben geleefd. Hannesje, wie het nog heugt als de dag van gisteren, dat hij eerst twee hazen moest vermoorden, vóórdat hij die afschuwelijke één oor betalen kon. 't Is er echter verre van, dat hij zich van overmoed op de borst zou slaan. Hij blijft zichzelf gelijk, is op z'n mooist dankbaar dat het lot hem daar gebracht heeft. Hij ver geet het verleden niet, de bittere armoede, de bovenmatige arbeid, bij dag en nacht. 2. (Wordt vervolgd) Garage Gebr. de Jonge Telefoon 2844, Zierikzee Speciaal voor clubjes en familie's geen goedkoper vervoermiddel BERGMANS levert de goede leesbrillen televisiebrillen en verrekijkers CORSET Verkrijgbaar bij: I. VAN DEN DOEL Vlsslraat 14. Zierikzee Telefoon 2300

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 7