Konsekwenties van centralisatie van het tuinhouwnniierwijs op Schouwen-Duiveland Overdenking Ijoodwill Beeldbuis WAAR KOOPT U UW MEUBELEN? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 1 JÜLI 1960 No. 18794 In 1961 verdwijnt school te Haamstede Voor de vergadering van de Ver. tot Bevordering van Tuinbouwon- derwijs op Schouwen Duiveland, die deze week in hotel Bom werd gehouden, bestond maar geringe belangstelling. Het was de voorzit ter, de heer Jac. Steur, dn een zeer verhelderende rede hield over de gang van zaken bij het Tuinbouw- onderwijs. Verschillende malen kreeg de vereniging bericht uit Den Haag, aldus sprdat wanneer een school minder dan 48 leerlingen telt, deze het gevaar loopt niet meer van Rijkswege gesubsidieerd te wor den Het leerlingen-aantal op de tuinbouwschool lag hier ver bene den. Daar kwam nog bij de ver nieuwing van het tuinbouwonder- wijs door invoering van d: vakken hand- en vakvaardigheid. Hiervoor ontbrak te Haamstede de geschikte lokaliteit. Toch meende het bestuur een mogelijkheid te moeten schep pen om de nog leerplichtige jon gens na de 6e klasse L.O. te kunnen opvangen. Een tweede leerkracht aanstellen was een gedachte van het bestuur, doch dit kreeg geen steun Contact werd toen opgeno men met de Z.L.M. die oor had voor de moeilijkheden. Er werd toen een plan opgesteld waarin de school te Haamstede innig zou sa- menweiken met de Lagere Land bouwschool te Zierikzee, een plan waar de Z.L.M. volkomen achter stond, doch dat zeer sceptisch door de Rijkstuinbouwconsulent in Zee land, ir. J. van Hennik werd ont vangen. Laatstgenoemde kwam zelf met een plan te berde, en dat behelsde: één land- en tuinbouw school te Zierikzee. Alles onder één dak zou het beste onderwijs kun nen verschaffen. Dit ontmoette echter bezwaren van het bestuur en van de Z.L.Mdie ]iev2r de tuinbouwschool te Haamstede be hielden. Getracht werd dan ook het eerste plan er in Den Haag door te kiijgen, doch h'et ministerie deed duidelijk blijken dat alles onder één dak haar voorkeur had. Het bestuur kon zich hier maar moei lijk bij neerleggen doch ze moest buigen, en nu is reeds een klasse vervroegd afgevoerd. In 1961 is dan ook het oude leerplan afgelopen en de tuinbouwschool te Haamstede exit. Voor de vereniging brengt deze gang van zaken ook verande ringen mede, Zo is het hoofd van de tuinbouwschool de heer L. Hack met ingang van 1960 administratief in dienst getreden van de Z.L.M. Het bestuur van de vereni ging gaat nu een gedeelte van de commissie van toezicht vor men, terwijl de oude commissie van toezicht te Haamstede overbodig is geworden. L>e financiële zijde van deze ver anderingen moet ook nog vaste vorm krijgen. De schoolgelden wa ren voor de vereniging, doch de Z.L M. zegde een zeker bedrag toe. De leerlingen gaan dus naar Zie- Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED HAZET-FA8RIEKEN ZEVENBERGEN SCH UIMRUBBERBED rikzee, waarvoor de reiskosten, mits het inkomen van hun vader onder de weistandsgrens ligt, wor den vergoed. Als inspecteur treedt thans op ir. Bollen. De samenwer king met de Z.LM. is uitstekend an d2 vereniging hoopt dat de ver anderingen ook verbeteringen zul len blijken te zijn In zijn openingswoord heette de voorzitter bijzonder welkom de ere-leden de heren C. A. Hartog en K. Dambruin. Aankoop erfpachtgrond Het bestuur stelt dan voor tot aankoop van erfpachtgrond over te gaan. Dit is noodzakelijk in ver- oand met de gewone regsling van de herverkaveling, die zegt het eigendomsveiband in één hand te houden. Het gaat hier om het stuk grond aan de Sluispad (school plus oude proeftuin) groot 1% ha De eigenaar, notaris Blindenbaeh uit Sint Maartensdijk, is bereid de grond af te staan voor een prijs groot 25 maal de erfpachtscanon. De vergadering gaat tot mondeling stemmen over, waarna blijkt dat niemand bezwaar heeft tegen deze aankoop. Wil men Iets kopen dan is er ook geld nodig. De vereniging heeft, van na de oorlog, bij de geldzui- vering nog een aantal obligaties lo pen. Door deze te verhandelen, wat met enig verlies zal gaan, komt er g->ld vrij. Ook de Z H.E veiling neemt een vijftal obligaties in de vorm van een lening. Uitloten is dan tevens afschrijving. Ook met dit plan van het bestuur om de obligaties te verhandelen gaat de vergadering accoord. Daar de temperatuur in de cel len van de proeftuin te hoog blijft, zal een ventilator aangeschaft wor den. De kosten bedragen c irca f 1500. De vergadering machtigt verder het bestuur om een trekker voor de proeftuin aan te schaffen. Op de tuin staat alles er goed voor; alleen snakt ook hier alles naar water. Verkoop Zomerpostzegels groter dan vorig jaar De verkoop van de Zomerpost zegels 1960 zal naar verwachting van de Stichting Comité voor de Zomerpostzegels met ongeveer tien orocent stijgen ten opzichte van het vorige jaar. Dit betekent, dat de netto-opbrengst het kwart mil joen gulden in 1960 dicht zal be naderen. Overal in het land heeft de fraaie serie bloemenzegels een gunstig onthaal gevonden. De plaatselijke comité's constateerden reeds de eerste dagen na de uit gifte aanzienlijk hogere verkopen dan in voorgaande jaren. De spe ciale serie prentbriefkaarten met dezelfde bloemenafbeeldingen als op de postzegels is thans vrijwel uitverkocht. De verkoop van de z.g. maximumkaarten heeft de ver wachting verre overtroffen. De Zomerpostzegels, waarvan de toeslag is bestemd voor tal van landelijke, regionale en plaatselijke instellingen en organisaties, die zich bezig houden met maatschap pelijk werk, volksgezondheidszorg en culturele zorg, zijn aan de post kantoren en bij de plaatselijke co mité's nog verkrijgbaar tot en met 9 juli. Daarna zijn de bloemenze- gels alleen nog te koop bij het tij delijke postkantoor op ,de Floriade te Rotterdam, waar men de zegels ook van het speciale Floriade-post- stempel kan laten voorzien, tot de Sergant ging zwaar over de schreef DEN HAAG, 29-6. Bij een gehou- den onderzoek is gebleken, dat een serenat in de Adolf v. Nassauka- zerne te Zuidlaren zich handtaste lijkheden en onbeschaafde taalte- geover soldaten heeft veroorloofd. Aldus staatssecretaris Calmeyer in antwoord op schriftelijke vragen van het communistische Tweed"1 Kamerlid Bakker. Overigens vindt de staatssecretaris, dat de formule ring van de vragen van de heer Bakker - behalve die over de mili tair-? begrafenis door dertig solda ten van een dode spin, die de ser geant op een lampekap vond - sug gereren, dat het gebeurde ernstiger was dan in werkelijkheid het geval was. De staatssecretaris ontkent bovendien, dat de betrokken dienst plichtigen zich niet over het gedrag van de sergeant hadden durven be klagen uit vrees voor tegenmaat regelen. sluiting van deze expositie op 25 september. De toegenomen verkoop van de bloemenzegels, die geldig blijven tot eind 1961, is ongetwijfeld mede een gevolg van de bijzonder fraaie tekeningen en de gelukkige kleur keuze, waardoor de bloemenzegels 1960 met recht vreugdezegels zijn geworden. Ingezonden mededeling Kom fris op m van Uw werk! VOCAAL EVENEMENT LEGER DES HEILS Jeugdkoor van Zuid-Nederlandse divisie naar Schouwen-Duiveland VIJF EN DERTIG TEENAGERS OP BEZOEK ZIERIKZEE, 30-6. Het divisie jeugdkoor van de zuïd-Nederland- divisie van het Leger des Heils, bezoekt Schouwen-Duiveland. Het koor bestaat uit 35 jonge vrouwe lijke heilssoldaten, de dirigent is kapitein C. Nieuwland. Het koor trad reeds op voor ra dio en televisie en wordt overal graag gehoord en gezien. Samen vormen ze behalve een koor, ook een tamboerijnbrigade, en weten dit oude instrument op meesterlij ke wijze te bespelen. Met het koor reist mee een koperkwartet, dat sommige nummers zal begeleiden en ook zelfstandig zal optreden. Zaterdagmiddag a.s. geven zij een uitvoering in de muziektent te Bruinisse, aanvang 4 uur. Zater dagavond te Haamstede in demu- ziektent, aanvang 7.30 uur. Zondag geven ze medewerking in Zierik zee in de morgendienst, aanvang 10 uur, zingen en spelen 's-middags in het Zweedse Rode Kruis-zieken- huis, en houden 's-avonds een grote jeugdrally in de Lichtboei, Poststraat 37, aanvang 7.30 uur. WAT BIEDT DE Het Legaat" van Paul Rodenko, dat donderdagavond a.s. de pre mière beleeft, speelt zich af in en om een rariteitenkabinet. De direc teur wordt uitgebeeld door Kees Brusse, als zijn secretaresse speelt Femke Boersma. André van den Heuvel fungeert als conservator. De belangrijkste rol evenwel is die van een oom, die we helemaal niet te zien krijgen, omdat hij zo juist is overleden. Wat we wel te zien krijgen van dit familielid is een aantal kisten met kostbaarheden voor het mu seum: wajangpoppen, maskers en tot veler verbazing een buste van de museumdirecteur met een mes door het hartEn hier mogen we dan niet verder vertellen, want dan zou u het stuk niet meer be- hoeven te zien. DE OLYMPISCHE SPELEN. Zodra de Olympische Spelen be ginnen, start ook de Eurovisie met dagelijkse uitzendingen van dit evenement. De Italiaanse omroep spaart kosten noch moeite. Er zijn vele reportageploegen samenge steld en ten koste van een exhor- bitant hoog bedrag kan Europa voor en achter het ijzeren gordijn toe schouwer zijn bij de belangrijkste wedstrijden. Omdat er veel overdag wordt ge speeld, hoopt Bussum het een en ander in de avond gecomprimeerd te herhalen. U behoeft dus niet be slist van uw werk weg te blijven! Voor de huisvrouwen thuis en de kinderen met vakantie zal het evenwel een dagelijks programma van vier extra uurtjes betekenen. Dat moeten de mannen goed be seffen voor ze aanmerkingen ma ken over aangebrande aardappe len. We denken overigens wel, dat de aandacht gauw zal verslappen. Zo lang achtereen houdt geen mens het voor de kijkkast uit. Dat kun nen alleen de zieken. UIT OF THUIS? Deze zaterdagavond weer Teddy en Henk Scholten als gastvrouw en gastheer in een vlotte show met o.m. de girls van de B.B C., El Ma rio, Peter Krans e.a. Daarna Hitch cock's „Ongenode gasten". Zondag avond thuisblijven voor Lou van Burg's kwartjesregen. Als het weer meewerkt, kunt u dinsdag, woens dag en vrijdag rustig uitgaan. Don derdag het toneelstuk „Het Le gaat" (zie boven) blijft u natuur lijk thuis. Het volgende week-end kunt u rustig op stap of met vakantie gaan. 1 R.T.M. hotel „Vliegveld" onderging uitbreiding Het hotel „Vliegveld", dat reedsi een aantal jaren door de R.T.M. wordt geëxploiteerd, heeft een flinke uitbreiding ondergaan. Zo op het oog is er aan het „K.LM."-ho- tel (zoals het nog steeds door velen genoemd wordt) niets veranderd, doch een nauwkeurig toeschouwer zal het opvallen- dat het gebouw hoger is geworden Hoger gemaakt, door eenvoudig het dak 2.65 meter op te vijzelen. Hierdoor kwam een grote ruimte vrij die geheel benut kon worden voor de bouw van slaapkamers. Konden er vóór de verbouwing maar 14 gasten vertoe ven, nu is dit aantal opgevoerd tot 31. Om het fraaie gebouw niet te vei vormen werd ook het torentje 2.65 m hoger gebracht. Een ju weeltje is het nieuwe restaurant dat nu boven is komen te liggen. De vroegere eetzaal is nu conver satiezaal geworden, terwijl de keu ken op dezelfde plaats is gebleven. Verder is een nieuwe spijzenlift aangebracht. Alle kamers zijn air conditioned, een service die in de moderne tijd van een eerste rangs hotel gevraagd wordt. Aan de rech terzijde zijn 3 balcons bijgebouwd, waardoor de verfijning van deze kamers nog is verhoogd. Vijf ka mers hebben de beschikking over een eigen douche-cel en w.c. Be kijken we het exterieur dan valt direct op de licht-crême kleur waarin het gebouw is uitgevoerd Na deze verbouwing is het hotel weer geheel in zijn oude luister hersteld. Ligging van ijzer- en staalbedrijven aan de kust heeft voordelen Een stem over het staalproject Europoort AMSTERDAM, 30-6. In "en twee de beschouwing over het staalpio- ject Europoort in „Economisch Sta tistische Berichten" van deze week komt de heer W. C. Kroft ec. drs. tot de conclusie dat er grote voor delen zijn verbonden aan de lig ging van de ijzer- en staalbedrijven aan de kust De ligging van de be drijven in IJmuiden is inderdaad zeer gunstig te noemen. Deze conclusie kan men z.i. trek ken na overweging van verschillen de factoren genoemd door ir, A. H. Ingen Housz, oud president direc teur van de hoogovens te IJmuiden, in een in mei 1959 gehouden rede voering. Hierin wees de heer Ingen Housz op de grote betekenis van de transportkosten voor de kost- piijs. De te maken kosten bij d"> aflevering van het produkt aan de consument zijn eveneens van grote betekenis. De produkten worden vanaf IJmuiden via de waterwegen naar het hart van Europa vervoerd. De uitvoer overzee maakt de con currentiemogelijkheden veel groter dan alleen uit een vergelijking van geografische afstanden zou blijken. De oprichting van het hoogovenbe- drijf te IJmuiden achtte spreker het eerste gelukte voorbeeld van een bedrijf dat noch ertsen noch kolen in zijn nabijheid had. De ligging voor de uitvo?r over zee was bij zonder gunstig. Goede grondgedachte De gestage groei van het bedrijf in IJmuiden heeft bewezen dat de grondgedachte juist was. Dit bleek vooral na het langer worden van de aanvoerwegen van het eits bij het toenemen van het verbruik daarvan uit landen op grote afstan den overzee De vestiging van een hoogovenbedrijf aan de kust heeft voor de verzending van de p'oduk. ten nog een special-? betekenis Be langrijk is, volgens de heer Ingen Housz, of het havengebied, waar h'et ijzer- en staalbedrijf is geves tigd, een regelmatig scheepvaart verkeer kent van schepen, die naast d-? overige stukgoedlading tevens bevracht kunnen worden met staal- produkten. Vanzelfsprekend is evensens het vei voer over de bin nenwaleren van groot belang. Wat dit betreft biedt IJmuiden z.i. grote voordelen, gelegen als het is in de delta van d-? Rijn en de Maas, waardoor goedkope v?rvoersmoge- lijkheden aanwezig zijn tot disp in Europa toe. Spreker wees er te vens op dat het vestigen van nieu we bedrijven hog? eisen stelt Meestal onstaan zij dan ook niet als zelfstandige ondernemingen, maar als takken van reeds be staande bedrijven. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De 27-jarige op- zichter van het Amsterdamse ener giebedrijf, G. W. Christiaanse, is in het Wilhelminagasthuis bezwe ken aan de verwondingen die hij eerder opliep toen hij in het on derstation Westhaven aan de Nieu we Hemweg een verkeerde hoog spanningscel was binnen gegaan. In deze cel was een spanning van 10.000 volt. Er ontstond kortslui ting. De opzichter, die brandwon den over het gehele lichaam opliep had nog de tegenwoordigheid van geest meteen onder een douche te gaan staan. MAASTRICHT. Er is een ere- comité gevormd voor de huldiging van de dirigent Carl Schuricht, op I zijn 80-ste verjaardag, op 3 juli. I HEEMSTEDE. De 49-jarige huis houdster mej. T. van Goudoever, is, toen zij per fiets wilde over steken, op de Heemsteedsedreef ter hoogte van de Lanckhorstlaan, door een vrachtauto overreden. Zij was op slag dood. HEUSDEN. Te Haarsteeg (gem. Vlijmen), is de ongehuwde 65-ja- rige mej. van Bokhoven, toen zij per fiets van het erf afreed, door een vrachtauto aangereden. Zij overleed ter plaatse. NIJMEGEN. Dichtbij Nijmegen is de 15-jarige Wychenaar W. Derks doodgedrukt onder een zwa re landbouwtraclor waarmee hij van de Ooysekadijk in een grep pel is gestort. Politie en brandweer die getracht hebben het voertuig snel genoeg op de dijk te krijgen, konden niet verhinderen dat de vader van de jongen, de 36-jarige P. Derks, ernstige verwondingen opliep. DOORNSPIJK. De 24-ja dochter Nettie van dokter J. D. Bruins, arts te Doornspijk, die voor studie doeleinden als gouvernante in Frankrijk werkzaam was, Is tijdens een zwaar onweer op het strand nabij Cannes in het zuiden van Frankrijk door de bliksem gedood. De familie is per K.L.M.-toestel naar Frankrijk vertrokken. b In een gemeenschappelijk Ne- derlands-Zuidslavisch communiqué dat woensdag ter gelegenheid van het officiële bezoek van de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M A. H. Luns aan Zuid-Slavië te Belgrado is uitge geven, wordt gezegd dat „zonder voorbij te zien aan de verantwoor delijkheid van de grote mogendhe den voor de regeling van de be staande problemen, de ministers de nadruk hebben gelegd op de nut tige rol die ook de andere landen kunnen spelen bij de oplossing van deze problemen". Ingezonden mededeling Paspoort exit voor Beneluxlanden DEN HAAG, 29-6. De Benelux- paspoortunie is van 1 juli af een feit. Van die dag, aanstaande vrij dag, af zal men de grenzen tussen Nederland en België evenals die tussen België en Luxemburg zon der paspoort-controle kunnen pas seren. De controle van de douane op handbagae en de controle op de groene kaart voor automobilisten blijft echter voorlopig nog gehand haafd. ONGELUKKEN OP DE WEG ROTTERDAM. De 30-jarige schil der J. Moerman uit de Westduel- straat te Rotterdam is vannacht op zijn bromfiets op een geparkeerd staande aanhangwagen van ?en vrachtauto aan de Brielselaan ge botst. Hij liep hoofdwonden op en werd naar het Westerziekenhu'.s vervoerd. Daar mosst men consta teren dat hij was overleden. ROTTERDAM. Doordat hij plot seling naar links zwenkte is de 55- jarige kok H Th Beijers uit de Hortensiastraat in Den Haag, gis teravond op zijn bromfiets aan de 's-Gravenweg te Hoek van Holland aangereden door 'n auto. Hij werd tegen de straat gesmakt en moest in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag worden vervoerd, waar hij later op de avond is overleden. De beste en grootste fabrieken van Nederland leveren him kwaliteitsmeubelen alleen aan de erkende meubelhandel. Ook op de toonkamers laat men uitsluitend erkende handelaars met hun cliëntèle toe. De erkende handelaar is kenbaar aan: 1. Het leveren uit voorraad. 2. Ingeschreven bij Kamer van Koophandel en Fabrieken 3. Is vakbekwaam. 4. Levert tegen in geheel Nederland vastgestelde prijzen 5. Verricht zelf reparaties. Het publiek is hiermede gewaarschuwd tegen beunhazerij en geknoei met prijzen. De Erkende Handel i. b. Kamer van Koophandel en Fabrieken. EN IK KENDE HEM NIET. Joh. 1 33. Johannes de Doper wijst hier op Jezus Christus. In zijn prediking gaat het niet om hem, Johannes, maar de grote werken Gods. Het grootste werk wat hij nu aan zijn toehoorders mocht verkondigen, was wel dat Jezus Christus geko men was, vlak bij de mensen, vlak bij hem, Johannes Jezus Ch.istus openbaart zich als het Lam van God, dat de zonde der wereld wegneemt. Zo heeft Johan nes Hem leren kennen. Maar hier z^gt Johannes: „En ik kende Hem niet", dat is toch een eerlijke uitspraak. Ja, hij had wel over Jezus ge hoord, zijn vader en moeder zullen hem er wel van verteld hebben, maar daarom kent hij Hem nog ni"t. U, die dit leest, hebt waarschijn lijk ook wel van Hem gehooid Misschien ook thuis, of vroeger op de zondagsschool of de vereniging, mogelijk bent U wel eens in de kerk geweest, of mogelijk gaat U wel regelmatig naar de kerk. De mogelijkheid bestaat, dat U Johannes nazegt „Ik ken Hem niet" Hoe komt dat? Och, hoor ik al zeggen, zijn de genen die Hem wel kennen, er dan zove"! mee voor? Vraag het maar eens aan Johan nes de Doper en aan Paulus en aan S!efanus, misschien aan uw ouders, of misschien zijn er ouders die h'et aan de kinderen kunnen vragen. Johannes de Doper heeft Jezus leren kennen als de Zoon van God. Daarin ligt alles besloten, daarin ligt alle zaligheid, voor een zon daar die van zich z"lf weet buiten de gemeenschap met God te staan. Heerlijk om dan Hem te mogen le ren kennen als degene die de zonde wegneemt. U, die H^m kent ,zal dat ook da gelijks blijdschap geven, heilige blijdschap. U, die Hem nog niet kent, wordt opgeroepen om Jezus nader te le ren kennen. Het is nog genade van God dat Hij zich in Jezus aan ons open baren wil. Door Jezus Christus ma ken wij kennis met de Zoon van God. Zo intiem heeft Johannes Hem leren kennen, zo inti?m mag U Hem ook leien kennen, en dan kent U ook de kracht van Zijn opstanding. Door het geloof in Hem, mogen wij weten, nog sterker .hebben wij er kennis van, dat wij deelgenoot zijn van het Koninkrijk der He melen. Leer mij dagelijks meer U ken nen, U geloven allermeest. Haamstede. M. C. MALIPAARD. Oostenrijk wenst autonomie voor Zuid-Tirol, de Italiaanse pro vincie Bolzano. Drie dagen geleden heeft Italië echter nogmaals laten weten, dat het hiermee niet kan in stemmen. Italië stelde voor de kwestie aan het internationale ge rechtshof in Den Haag voor te leg gen. Zuid-Tyrol heeft voor 1918 deel uitgemaakt van Oostenrijks Tyrol.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5