Zenuwachtige stemming te Zierikzee vóór vertrek der Fransen zuiver en koeler roken dank zij ragdun en ventilerend e!f'n Papier. Op bedrijf „Ipenhove" te Zierikzee werden examens hundiuelken afgenomen Mej. S. L. Verburg (Noordgouwe) hoogste aantal punten Op 22, 23 en 30 juni jl. werden op het bedrijf „Ipenhove" van de heer L. C. Bolijn te Zierikzee exa mens gehouden voor het verkrijgen van het diploma handmelken. De examens werden afgenomen door de heer J. H. Lantinga te Middel burg, geassisteerd door de voormei. kers de heren W. van Sluijs te Zie rikzee en Th. Verburg te Noord- gouwe. Er was een groep kandidaten van de Lagere Landbouwschool te Zie rikzee, die dit onderwijs hebben gevolgd in het kader van het vak- vaardigheldsonderwijs. De prak tijklessen werden onder leiding van de voormelkers gehouden op de be drijven van de heren J. J. Kik te Nieuwerkerk, J. Jonker te Eiker zee, e.a. Geslaagd in deze afdeling zijn de heren: C. D. Stoutjesdijk, Nieuwer kerk, 177 punten; W. A. Jonker, Eikerzee, 175 p.; K. Brouwer, Nieu werkerk, 173p.; J. W. Olree, Oosterland, 172% p.; A. Verseput, Noordwelle, 168Vè p L. de Later, Ouwerkerk, 166% p.; A. C. Re- meeus. Dreischor, 163 punten. Aan twee kandidaten kon dit jaar nog geen diploma worden toege kend. Voor het eerst na de ramp was er ook weer een cursus uit gaande van het Rijks Veeteelt- en Zuivelconsulentschap. Hiervoor werden door de heer W. van Sluijs de praktijklessen ge geven op de bedrijven van de heren B. A. Huigens en M. Stouten te Kerkvverve .Dit zeer ambitieuze groepje kandidaten kon in zijn ge heel worden gediplomeerd. Als eerste slaagde mej. S. L. Ver burg te Noordgouwe met het zeer fraaie aantal van 192% punten, een aantal dat de laatste jaren door geen ander op het eiland is behaald. School bijna zonder onderwijzers HADINXVELD-GIESSENDAM. 30- 6. Een uittocht van leerkrachten dreigt stagnatie te brengen in het onderwijs aan de christelijke school in de Hobbemastraat te Boven- Hardinxveld. Nog geen twee jaar geleden werd dit zeer moderne schoolgebouw in gebruik genomen, onder leiding van de jonge hoofdonderwijzer J. M. Sluimer (thans 30). Bijna twintig maanden kwamen er geen mutaties voor in de personeelsbezetting, be staande uit zes leerkrachten. Thans ziet het er voor de 270 leerlingen echter somber uit. Ruim een maand geleden begon de uittocht" van het personeel Een onderwijzer werd benoemd tot hoofd te Stolwijk, een andere trok naar Rotterdam-Zuid, een onderwijzeres vertrok naar Den Ham en de vierde leerkracht ver trok naar Werkendam, omdat hem daar een huis ter beschikking stond De twee overblijvende leden heb ben eveneens gesolliciteerd en de betrokken schoolbesturen hebben reeds een proefles bijgewoond. Het ziet er naar uit, dat de hoofdonder wijzer straks alleen voor 270 leer lingen zal staan. Als goede tweede eindigde mej. A. S. Stouten te Kerkvverve met 182 punten. Vervolgens: mevr. D. C. Verburg-Ganzeman, Noordgou we, 179 punten; de he*r B. A. Hui gens, Kerkwerve, 173 p. en mej. C M. Bolijn te Zierikzee, 171 p. Eén leerlinge kon wegens ziekte de sur_ sus nog niet voltooien. De maatstaf voor het behalen der diploma's is minimaal 160 punten, terwijl maximaal 200 punten kun nen worden behaald. Het is verheugend dat er nog een dergelijk animo voor het goede handmelken bestaat, waarvoor de voormelkers alle inlichtingen gaar ne verstrekken. Ingezonden mededeling STAD EN PROVINCIE HAAMSTEDE Bazar Tesselschade Wij vestigen er nog de aandacht op dat de aangekondigde bazar van Tesselschade in het slot van Haam. stede wordt gehouden op morgen (zaterdag), van 2.30-5 uur. OOSTE&LAND Mannenkoor maakte trip door centraal Nederland Met acht en dertig personen, waaronder ook verschillende niet- leden, maakte „Oosterlands Man nenkoor" met een bus der R.T.M. haar jaarlijks uitstapje. Nadat om 6 uur van de Markt was gestart, reed men naar Gorkum, waar in „De Poort van Cleef' koffie werd gedronken. Over Meerkerk gin het via Utrecht naar Zeist, waar de pyramide van Austerlitz werd be klommen, die een schitterend pa norama over de mooie bosrijke omgeving gunde. Ouwehands Die renpark te Rhenen was de volgen de pleisterplaats, waar men genoot van deze mooie tuin. Hier genoot men ook de maaltijd. Over de Grebbeberg voer men met de pont naar Kesteren en Op- heusden, waarna men in Tiel be landde, welk mooi stadje grondig werd bekeken. In Geldermalsen en Deil kwamen de liefhebbers van kersen aan bod en verschillende personen maakten hiervan gebruik Op de terugreis was er in Den Bosch gelegenheid tot winkelen. Om half negen was men weer op het dorp terug. Ondanks het minder mooie weer is de reis uitstekend geslaagd. De chauffeur, de heer Quist, komt een woord van bijzondere lof toe voor de wijze warop hij deze trip ge leid heeft. Het mannenkoor mag op een geslaagde reis terugzien;, allen waren vol lof over het genotene. SIRJANSLAND Bejaarden gaan naar Walcheren De gezamenlijke autobezitters kwamen woensdagavond bijeen om te beraadslagen over het traditio nele uitstapje voor de bejaarden. Besloten werd om ditmaal een tochtje naar en over het eiland Walcheren te maken. De autobezit ters stellen hun wagens gratis voor deze dag beschikbaar, doch om verdere kosten te bestrijden werd besloten begin volgende week een intekenlijst te laten rondgaan. Het „Groene Kruis" en slechthorende kinderen In samenwerking met de provin ciale Groene Kruis-verenigingen van Friesland en Drente 2al de provinciale Groningse vereniging „Het Groene Kruis" een inter provinciale audiologische dienst in het leven roepen. Op de algemene vergadering van deze vereniging, die woensdag in Groningen is ge houden, heeft het hoofdbestuur hiertoe machtiging van de afde lingen ontvangen. Een niet gering aantal kinderen kan op school niet meekomen, doordat zij met gehoormoeilijkhe- den kampen, die niet of niet tijdig door de schoolarts worden ontdekt. Dit is een gevolg van het feit, dat tot dusver een betrouwbare onder zoekmethode ontbrak. De hoogle raren prof. Huizinga en prof. Hui- zingh te Groningen hebben thans een apparatuur ontwikkeld, die het mogelijk maakt met een veel grotere mate van nauwkeurigheid kinderen aan de lopende band op slechthorendheid te onderzoeken. President Frondizi van Argentinië in Nederland aangekomen OLDENZAAL, 1-7. Vanmorgen vroeg is president Frondizi van Argentinië bij Oldenzaal de Neder landse grens gepasseerd. Hier begon het officiële bezoek van de president en zijn echtgenote aan ons land, dat tot zaterdag zal duren. President Frondizi en me vrouw Frondizi reizen in de ko ninklijke trein. Zij komen uit Ham burg vanwaar zij worden begeleid door de adjudant van Z.K.H. Prins Bernhard luitenant-kolonel C. C, Geertsema. In de %ninklijke trein reist ook het gevolg van president Frondizi mee. Dit bestaat uit de Argentijnse minister van buitenlandse zaken dr. Diogenes Taboada, de staatssecre taris van financiën dr. Guillermo W. Klein, senator, dr. Armando L. Turano, lid van het huis van afge vaardigden Oscar Lopez Serrot, voorzitter van de Argentijnse na tionale raad voor wetenschappelijk cn technisch onderzoek, dr. Bernar do Houssay en de chef van het mi litaire huis, de brigade-generaal van de luchtmacht, Baldomero J. Llerena. De koninklijke trein arriveerde om vijf minuten over half negen uit Hamburg in Oldenzaal, waar hij werd opgewacht door mevrouw L. A. J. baronnesse de Smeth, dame du palais van H.M. de Koningin, mr. G. C. D. baron van Hardenbroek, grootmeester van het huis van H M. de Koningin, dr. Raul C. Migone, ambassadeur van Argentinië in Ne derland, Jhr. mr. W. E. van Pan- huys, chef directie kabinet en pro tocol van het ministerie van bui tenlandse zaken, mevrouw E. van Panhuys, gebr. gravin Deym de Stritez, die als lid van de eredienst is toegevoegd aan mevrouw Fron dizi en Jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland, laatstelijk Nederlands ambassadeur in Lima, die als lid Scheepvaartberichten Langkoeas, 30-6 rede Padang. Tjikampek, 29-6 van Durban naar Singapore. Vivipara, 30-6 te Port Said. van de eredienst is toegevoegd aan de president. Nadat mevrouw Frondizi een boeket in ontvangst had genomen stapte zij in de koninklijke trein om met het Argentijnse gezelschap verder door te reizen naar Baarn. Enkele proeven die genomen zijn in samenwerking met het T.N.O., waarbij plm. 10.000 schoolkinderen waren betrokken, hebben de deug delijkheid van deze methode aan getoond. Aparte dienst Na bestudering van de moge lijkheden, die er op dit gebied liggen, is het hoofdbestuur van het „Groene Kruis" tot de con clusie gekomen^ dat het aan beveling verdient om in nauwe samenwerking met de school- artsendiensten te komen tot de oprichting van een dienst voor slechthorende kinderen. De praktijk zal moeten uitwijzen in hoeverre het wenselijk kan zijn om in de toekomst ook andere bevolkingsgroepen in het onderzoek te betrekken. Men denkt in dit verband bij voorbeeld aan de bejaarden. Voor de eerste inrichting van de dienst (auto met geluidsarme ca bine, audiometer enz.), is een in vestering nodig van rond f 60.000. De jaarlijkse exploitatiekosten van de dienst worden geraamd op cir ca f 45.000 tot f 50.000. Het aantal kinderen, dat jaar lijks op deze wijze zal kunnen worden onderzocht wordt gesteld op 30.000 tot 35.000. De kosten van het onderzoek komen op circa f 1.50 per kind. Dit bedrag zal van de ouders gevraagd kunnen wor den, op soortgelijke wijze als bij het bevolkingsonderzoek op long- tuberculose gebeurt. Ingezonden mededeling HAAMSTEDE Eerste lessen van Fruitteeltvakscliool gingen van start DIPLOMA „EEN ZEER KOSTBAAR IETS" In een korte bijeenkomst in de tuinbouwschool te Haamstede, waarin enkele sprekers het woord voerden, ging vooraf aan de eerste les van de fruitteeltvakschool, een 60 lessen tellende cursus, georgani seerd door de Ver. tot Bevordering van het Tuinbouwonderwijs op Schouvven-Duiveland. De voorzitter van de commissie van toezicht, de heer J. Priemis, heette hartelijk welkom de volgen de heren: ir. J. J. v. Hennik, Rijks- tuinbouwconsulent voor de prov. Zeeland; C. L. de Wilde, leraar in alg. dienst; L. C. Oele en J. A. v. d. Weel, assistenten bij het R.T.C L. Hack, hoofd der tuinbouwschool en de commissie van toezicht, bestaan de uit de heren W. Capelle en N. A. Dambruin. De heer Priemis vond het een groot genoegen weer een cursus te hebben, zodat doorgebouwd kan worden op de fundamenten van de tuinbouwschool. Hij hoopte dat de leerlingen flinke fruittelers zouden worden en wenste de leraren ver der een prettige cursus. Eerdere cursussen Ir. van Hennik sprak er zijn vol doening over uit weer een fruit teelt vakschool op Schouwen te kunnen openen. In 1946 werd de lste cursus gehouden met 12 leer lingen, in 1951 de 2e ook met 12 leerlingen, en nu de 3e met 18 leer lingen. Vroeger waren de cursussen korter, doch daar de wetenschap meer vraagt, wordt ook de cursus langer. Het diploma is een zeer kostbaar iets en hij hoopte dat iedere leerling dit behalen zal. Voor een goede fruitkweker is nodig: liefhebberij, grond, geld en vak kennis. Spreker hoopte dat deze cursus bij moge dragen tot de bloei van de fruitteelt op Schouwen- Duiveland, vooral nu de naweeën van de ramp en de voleindiging van de herverkaveling tot het ver leden behoren. Hij dankte verder de organiserende vereniging voor het gebruik maken van de school en stelde hierna de leerkrachten, die door hun ervaring reeds specia listen zijn geworden, voor. De leraar in alg. dienst sprak tot slot nog een aanmoedigend woord tot de „veredelde landbouwers", zoals hij de cursisten betitelde. BURGERLIJKE STAND ZIERIKZEE Geboren: 29 juni. Hendrikus Ma ria Bernardus, z. van Johannes Hendrik Louis Huisman en Rosalia Malcontent. 29 juni: Pieter Mari- nus, z. van Jacob Johannes Capelle en Johanna Tannetje Gast, wonen de te Oosterland. 29 juni: Tannetje Laurina, d. van Job Flohil en Ma rina Wilhelmina Krina de Jonge, wonende te Bruinissc. Wie nu ROXY rookt, geniet meer dan een ander. Het ejfin papier is zo ragdun, dat U louter tabak- proeft, zuiver en geurig. Bovendien rookt U koeler, want 't ejfin papier ventileert door onzichtbare openingetjes. Kies nu ROXY en geniet onbezorgd van dc beste tabakken uit Amerika. Gaat U met vakantie: Neem een'slof ROXY mee in speciale luchtdichte reisverpakking. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitie C.W.S.-P.Z.E.M. 1-3. Het programma voor volgende week luidt: maandag 4 juli: Herverkaveling- P.Z.E.M. dinsdag 5 juli: Drukkerij L. en O.-Provinciale Waterstaat. donderdag 7 juli: Zierikzee-ve- teranen-Neptunus en C.W.S-Her- verkaveling. Alle wedstrijden vangen aan om half acht. SPORT KORFBAL Tweede klasse: Mevo-Unitas 3-3; SVOWK-Renesse 1-7; Stormvo- gels-Burgh II 1-6; NOAD-DES 5-1; Velo/Dosko li-Zwaluwen 2-4. DSS-Brouwershaven 6-3 Ondanks het feit dat Brouwers haven in de eerste helft tegen de vrij sterke wind in moest spelen, kwam het voor de rust uitstekend voor de dag. Al spoedig in de tweede helft bleek dat de bezoe kers te veel van hun krachten hadden gevergd waardoor DSS er in slaagde de opgelopen achter stand weg te werken en nog een royale overwinning te behalen. Na een gelijk opgaande strijd wist L. van Popering in de tiende minuut de thuisclub uit een doorloopbal de leiding te geven, 1-0. Brouwers haven liet zich door deze achter stand geenszins deprimeren en het uitstekend spelende middenvak bood de aanval telkens weer kans een aanval op te bouwen. Na één ftwartiéf spelen leverde dit siicces op toén een der dames de korf wist te doorboren waardoor de stand weer in evenwicht werd ge bracht, 1-1. Na de vakverwisse ling bleven de bezoekers tot veler verrassing uitstekend partij geven waarbij L. v. d. Wielen met 'n ver schot zijn club zelfs de leiding wist te geven, 1-2. Ondanks het wind- voordeel wilde het bij DSS maar niet lukken en toen v. d. Wielen weer een ver schot loste dat de roos trof, keek DSS tegen een 1-3 achterstand aan. In de nu volgen de opstelling wist DSS een licht veldoverwicht te nemen, terwijl het ook in de aanval beter vlotte. Uit een doorloopbal bracht A. Heijboer vijf minuten voor het in gaan van de rust de achterstand terug op 2-3. Na de hervatting bleek al spoedig dat Brouwers haven door de geweldige krachts inspanning welke in de eerste helft was geleverd, al haar kruit te heb ben verschoten. DSS, dat nu het nadeel van de wind had, nam nu het heft volledig in handen. Na tien minuten spelen wist A. Heij boer dan ook de balans in even wicht te brengen, 3-3, waarna L. van Popering vijf minuten later zijn club een voorsprong gaf, 4-3. Van Dijk miste hierna een straf- worp maar even later wist hij zich met een keurig afstandsschot van zijn gemaakte fout te herstel len, 5-3. Brouwershaven is nu to taal uitgespeeld en DSS speelt een gewonnen wedstrijd. In de laatste minuten slaagde mej. N. van Dienst er nog in de eindstand op 6-3 te brengen. Stormvogels-Burgh II 1-6 Een technisch beter spelend Burgh is er op volkomen verdiende wijze geslaagd beide puntjes bij Stormvogels in de wacht te slepen. In het begin wogen de partijen goed tegen elkaar op maar door betere schotvaardigheid van haar aanvallers wist Burgh door B. Landman al spoedig de leiding te nemen (1-0). Fonteine kreeg hierna aan de andere kant een kans de ge lijkmaker te scoren maar zijn schot miste de goede maat. Uit een straf- worp gaf J. Verton Burgh een 2-0 voorsprong. Na de vakverwisseling werd Burgh sterker en door doel punten van mej. K. Evertse en J. van Nieuwenhuize ging de rust in met een 4-0 voorsprong voor de be zoekers. Ook in de 2e helft bleef Burgh het beste van het spel be houden. Met een zeer fraai in de vlucht geschoten bal werd het door N. v. d. Graaf 0-5, waarna C. Elenbaas er in slaagde de eer voor zijn club te redden (1-5). B. Land man miste hierna een strafworp, maar toen hij even later in vrije positie voor de korf kwam deed hij het beter (6-1), wat ook de eind stand werd. Voorpaginanieuws vóór 150 jaar Hollandse vlag van Ouwerkerkse toren (XXXV) De Fransen verbanden jhr. W. A. de Jonge - één der. meest voor aanstaande burgers - uit de stad, zoals wij zagen in .de jongste afle vering der geschiédenis van Zierik zee in de Franse tijd. De heer de Jonge zelf bleef rustig onder het deportatiebevel en wilde zich rus tig naar het rijtuig begeven, dat hem weg zou voeren. Van alle kan ten echter kwamen burgers naai zij n woning. Zij wilden hem be letten te vertrekken en met ge weld zelfs greep men in, toen de heer de Jonge toch in het rijtuig wilde klimmen. De burgemeester verzocht - gezien deze ontwikke ling - aan de generaal Ducos het vertrek althans enkele dagen te doen uitstellen, maar dit beroep op de Franse bevelhebber was te vergeefs. Integendeel, de burge meester kreeg opdracht er voor te zorgen dat de aanzienlijke stadge noot zo snel mogelijk zou vertrek ken. De burgemeester was dus tus sen twee vuren geplaatst, hetgeen meer is voorgekomen in bezet tingstijd. Hij snelde naar het huis van jhr. de Jonge en stelde wan hopige pogingen in het werk, om de burgerij tot bedaren te brengen. Intussen verscheen een zoon van jhr. de Jonge, die de samenge stroomde menigte vertelde, dat zijn vader langs een onopvallende weg inmiddels de stad had verlaten. Daarop ging de menigte mokkend uiteen. Menigte ging uiteen Dit laatste bewees dat de Fran sen er toch nog de wind onder" hadden, want een grote opstandige menigte had kunnen afrekenen met het bepaald zwakke garnizoen. Men bleef dus bedaard het uur der verlossing afwachten. De vol gende dag werd er voor de woning van de generaal een tweetal stuk ken geschut geplaatst, met de daarbij behorende manschappen. De stukken waren voorzien van brandende lonten en dus schiet- klaar. In de haven lag de oorlogs brik „Le Butzler", aan boord waarvan een kolossale hoeveel-, heid munitie werd gebracht, het geen de burgerij niet weinig ver- ónfrustte. Geruchten deden dc ronde; dat de. Fransen bij eèn evèntuele .aftocht;, de brik in de', lucht zoudeft laten, vliegen. Het gerucht verspreidde, zich als een, lopend vuurtje en dé burgemeester werd dringend veiv zocht over. deze aangelegenheid met de commandant contact op te" nemen. Deze gaf echter de verze kering, dat de burgerij voor niets bang behoefde te zijn .Dit werd de, burgerij bekend gemaakt,, maar men bleef de Fransen wantrouwen. Het gevolg was dat 's avonds aan de Nieuwe Haven een ware uit tocht begon van mannen, vrouwen en kinderen, met zich dragend al lerlei lijfgoederen en huisraad. De burgemeester rende weer naar de plaats des onheils en poogde de mensen tot bezinning te brengen', hetgeen niet gelukte. Engelsen in aantocht Hij liet de Nationale Garde aan rukken en voor de brik zich opstel len ter bewaking. Bovendien bleef hij - samen met zijn adjudanten - de gehele nacht bij het schip, om te bewijzen dat er niets aan de hand was. De volgende morgen keek iedereen uit naar de Engelse schepen, die een dag tevoren bij Colijnsplaat waren gesignaleerd. Inderdaad waren twee fregatten en een kotter in. aantocht. Onmiddel lijk kwam het Franse garnizoen onder de wapens en de stadspoor ten werden gesloten. Het gerucht ging d^t de bevolking van oöst- Duiveland op weg was naar Zie rikzee ë^i de Fransen kregen het op de zenuwen. Zé hielden de poorten dicht ,ook toen bleek dat de ge ruchten loos syaven. De burgemees ter werd weer ingeschakeld om de bevolking tot-rust te manen. Be-, kend werd intussen dat de Franse civiele ambtenaren, met vrouwen en kinderen een dag tevoren Zie rikzee reeds hadden verlaten. Op 7 december 1813 volgde er een pro- klamatie, dat hét vertrek der Fran sen aanstaande was. Van de Ouwerkerkse toren zag men de Hollandse vlag waaien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3