Anders Excellent voorhuid en handen Groente straks exit? MINISTER-PRESIDENT LOEMOEMBA HIELD VERBIJSTERENDE REDE Hammarskjoeld wil zaak voorlopig buiten de V.N. houden TAP I FLEX NIEUW! 9 gegarandeerd onverslijtbaar 9 geen werk 9 geen naden en zomen1 DEURLOO - Zierikzee STAD EN PROVINCIE STRIJD TEGEN DE HONGBR BOODSCHAP VAN KONINGIN JULIANA ROME, 1-7. Koningin Juliana heeft bij het begin van de cam pagne tegen de honger een bood schap gezonden aan de voedsel- en landbouworganisatie van de V.N. te Rome. De tekst van deze boodschap luidt: „Ik verheug mij erover dat ik mijn sympathie kan betuigen met de wereldcampagne tegen de hon ger en ik kan u verzekeren van de steun van mijn regering. Deze campagne zal de inspanning ver- Schatting van appel- en perenoogst DEN HAAG, 30-6. Naar schatting zal dit jaar Nederland een oogst van 310 miljoen kilo appelen en 150 miljoen kilo peren hebben. Deze schatting is gemaakt op basis van de landelijke standcjtffers van appelen en peren, die zijn bere kend uit de waarnemingen in de Rij kstuinbou wconsulentschappen. De schatting heeft uitsluitend betrekking op de voor de handel geteelde produkten. De produktie uit volks- en particuliere tuinen is hierin dus niet begrepen. Tot ongeveer 1954 bedroeg het vrucht dragend areaal peren rond 13000 ha, daarna daalde het areaal tot beneden de 11.000 ha. Het stand- cijfer van peren in 1960 is wel iets hoger dan het veeljarig gemidelde, doch niet hoog genoeg om de da ling van het areaal die dus 15 pet. bedraagt, te compenseren. Na het aanvankelijk sterk toe genomen vruchtdragend areaal appelen in de eerste naoorlogse jaren is na 1953, evenals bij peren, een daling van het areaal te con stateren. Deze vermindering wordt in het seizoen 1960-1961 evenwel ten volle gecompenseerd door de goede stand van het gewas. De te verwachten oogst van appelen ligt dan ook boven die van het veel jarig gemiddelde. Nederland erkent Kongo DEN HAAG, 30-6. Een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag heeft donderdag meegedeeld, dat de Ne derlandse regering is overgegaan tot erkenning van de onafhanke lijke republiek Kongo. Zoals ge meld is het oud-lid van de Raad van State en oud-ambassadeur, F. C. baron van Aerssen Beijeren van Voshol, als ambassadeur in bijzon dere zending in Kongo, om de plechtigheden bij het onafhankelijk worden van het land bij te wonen. Verder wordt vernomen dat bin nenkort de benoeming is te ver wachten van Jhr. E. Boreel, thans consul-generaal in Leopoldstad, tot Nederlands eerste ambassadeur in de nieuwe Afrikaanse staat. De Britse eerste minister Mac Millan heeft donderdag, in ant woord op vragen, in het Lagerhuis verklaard dat het Westen ongeveer twintig maal zoveel hulp aan on derontwikkelde landen verleent als de communistische staten. Middeleeuwse bijgelovigheid zij ons vreemd, maar feit blijft toch maar dat het weer duidelijke nei gingen kreeg „om te slaan", toen Eilandman zich begon bezig te hou den met de gedachte „ergens" een tent te plaatsen. Naarmate hij in tensiever met scheerlijnen en grondzeilen in de weer icas, sloe pen er weerbarstige rukwinden door het lover en braakten de wol ken dikke regenstralen uit. Een veeg teken, maar we zullen er niet landerig door worden, zij het mo gelijk wel kletsnat. Het eerste namelijk is bijna het ergste van het ergste. Een badgas tenfamilie in de Westhoek gesta tioneerd, rijdt nu al vier dagen in een automobiel over het eiland, om. dat het geen strandweer is en men met dit ruige type weer niet uit de voeten kan. Het is van harte te ho pen dat zij hun draai nog zal krij gen en een oogje waagt aan een stormachtige zee, die wilder, kleu riger en karakteristieker is dan zo'n tamme plas, die op warme da gen wat loom naar de einder zich uitstrekt. Wie bijna „onder zeil gaat", heeft geen wereldhervormende gedachten meer in voorraad. Hij wil wat rus ten van de dagelijkse beslomme ringen en zo gewoon doen, dat hij vakantie-stukjes-schrijvers geen stof geeft. Hij wilja, wat wil een mens eigenlijk, die zijn scheer spullen en zijn tandenborstel heeft ingepakt en nog wat doelloos door het huis zeult, dat hij enkele we ken niet zien zal. Alles wordt an ders van sfeer en met het uur wordt er een draadje door geknipt dat ons vasthoudt aan de oude om geving. Op een verschrikkelijke en onherroepelijke manier moet een emigrant dat gevoelen, die nog even dit doet en nog even dat en de on herroepelijkheid als een stolp over alles heen weet gezet. Een heel klein pietsje daarvan voelt men bij het met vakantie gaan, maar daar achter staat het weien dat het straks weer eender zal 'zijn. Of toch een beetje anders? Mogelijk wel, want dat is de zin van de vakantie. Het moet straks een beetje anders zijn, een beetje fris en,nieuw weer, een beetje pittiger en,Winder alle daags. Als dat het geval blijkt te zijn was het met de vakantie echt „duimpje op!" EILANDMAN. gen van alle mensen van goede wil. Slechts door gemeenschappe lijke inspanning zal het mogelijk zijn een stap voorwaarts te doen op de weg naar een wereld waarin geen gebrek zal bestaan. Ik hoop dat u er in zult slagen deze be langrijke taak te volbrengen". Ingezonden mededeling Crème fl.25 Gelei 95ct Het is de Hamamells die het 'm doet BOffN, 30-6. Twee Westduit- se geleerden, prof. Martin Strell en. dr. Anton Kaloja- npjf, zijn er na een onder zoek van bijna twintig jaar in geslaagd op synthetische wijze chlorofiel te maken, aldus heeft de Westduitse vereniging voor de chemi sche industrie donderdag te Düsseldorf bekend gemaakt. De twee geleerden zijn ver bonden aan het instituut voor organische scheikunde van de technische hogeschool van München. Volgens het Westduitse persbureau D.P. A. zal er misschien, indien fotosynthese - vorming van koolhydraten uit koolzuur en water door planten onder invloed van licht - in een laboratorium kan worden nagebootst met behulp van het synthetische bladgroen, geen behoefte meer aan planten zijn als voedings- •i* middelen. SCHIPHOL. De minister van Verkeer er* Waterstaat, de heer H. A. Korthals, heeft vanmiddag bij het afscheid van de heer U. F. M. Dellaert, directeur van de N.V. Luchthaven Schiphol, bekend ge maakt, dat H.M. de Koningin deze luchtvaartpionier heeft benoemd tot ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. De minister spel de de heer Dellaert de bij deze on derscheiding behorende versierse len op de borst. Drie kandidaten voor het ambt van eerste minister in Japan. - Links: de heer Hayato Ikeda (61 jaar). - Midden: de heer Bamboku Ono. - Rechts: de heer Itsujiro Ishii (71 jaar). Onaangename verrassing bij Congolese vrijwording LEOPOLDSTAff, .30-6. Onafhan- kelijkheidsdag in Kongo is donder dag een dag vol tegenstrijdigheden geworden. Vol tegenstrijdigheden, doordat minister-president Loe- moemba in een rede op de plechtige bijeenkomst, waarop koning Bou- dewijn op waarlijk koninklijke wij ze de door zijn voorvaderen ge stichte natie heeft overgedragen aan de Kongolezen, de door de Bel gen in zijn land verrichte arbeid voorbijging en uiting gaf aan res sentimenten tegen het voormalige moederland op een wijze, die niet alleen de Belgen, maar ook talrijke van de buitenlandse officiële ge nodigden uit meer dan 50 landen op onaangename wijze Verraste.- DE ONTWAPENINGSKWESTIE Eerst is „afkoelingsperiode" nodig NEW YORK, 30-6. De secretaris generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft op een donderdag te New York gehouden persconferentie verklaard, dat het ontwapeningsvraagstuk z.i. voorlo pig beter buiten de Verenigde Na ties kon worden gehouden. Hij zag niet veel heil in een op korte termijn bijeen roepen van de ontwapeningscommissie der V.N., waarin 82 landen vertegenwoor digd zijn. „Na een gebeurtenis als het afbreken van het ontwape- ningsoverleg te Genève is het al tijd beter eerst een afkoelings periode te laten verstrijken, alvo rens opnieuw te beginnen", aldus Hammarskjoeld. Hij zag ook geen reden voor een speciale bijeenkomst van de alge mene vergadering, terwijl hij even min mogelijkheden voor de veilig heidsraad zag om „op dit ogen blik" de ontwapeningsbesprekingen weer op gang te brengen. Hammarskjoeld herhaalde een vroegere opmerking, dat hij de nieuwe Sow jet-Russische ontwape ningsvoorstellen als een „vooruit gang" beschouwde. Overigens be schouwde hij het nieuwe Ameri- Bondsdag Chr. Geref. vrouwen in Deventer DEVENTER, 30-6. Met een kleine 1100 vertegenwoordigsters uit het gehele land heeft de Chr. Ger. Bond van Vrouwen donderdag in de Bui ten-sociëteit te Deventer zijn 12e Bondsdag gehouden. De presidente, mevr. A. Maris-v. d. Vegte, deelde mede dat de bond door de groei met 5 verenigingen thans 117 verenigin gen als leden telt. Zij herdacht de overleden adviseuse van de bond, mevr. Simon de Bruine. Uit het verslag van de secretaris-penning- meesteresse bleek een kaspositie die weinig ruimte overlaat. De pre sidente deelde daarom mede dat het bestuur zich zal beraden op welke wijze een hoger inkomen kan wor den verkregen. De verslagen van mevr. Leonarda de Ridder werden onveranderd en onder dankzegging goedgekeurd. Met algemene instem ming werd aan de koningin een te legram gezonden, waarin dc aan hankelijkheid en trotiw van de aan_ \Vezig enwerd' beklemtoond. Drs. Jan de Wit ontlokte met zijn inleiding'j,Opvoéding in een veran derde wereld" veel discussie. In de middagbijeenkomst sprak ds. Jo hannes Prins over „Toekomst-pers pectief van Israël". kaanse ontwapeningsvoorstel, dat te Genève niet meer kon worden behandeld, omdat de communisti sche staten de besprekingen staak ten, eveneens als „een stap voor uit". „Wfe tal ooit vergeten de^gehan- genen en de gefusilleerdertrof de cellen waarin degenen werden ge worpen die aan de kogels van de soldaten, die de koloniale heersers tot het instrument van hun over heersing maakten, waren ont snapt?", zei Loemoemba op rustige toon tot de honderden aanwezigen en zijn rede had ook afkeurende reacties onder de ruim 200 Kongo lese parlementsleden tot gevolg. „Wie zal ooit vergeten, dat men te gen een neger „jij" zei, niet zoals tot een vriend, maar omdat „u" ge reserveerd was voor de blanken? Wij hebben de bespottingen gekend, de beledigingen en de slagen, die wij dag en nacht hebben moeten ondergaan .omdat wij slechts „ne gers" waren". Bij al deze en andere passages, die de eerste Kongolese minister president wijdde aan het verleden en waarin hij met geen woord repte over samenwerking met België in de toekomst, ontstond in de zaal een stilte, die slechts werd onder broken door de toejuichingen van zijn aanhangers en afkeurend ge roep van zijn tegenstanders. In een nota aan de Sowjet-Unie heeft de Japanse regering medege deeld, dat het nieuwe veiligheids verdrag tussen de Verenigde Sta ten en Japan een defensief karakter draagt, en geen militaristisch of agressief karakter, zoals van Rus sische zijde was beweerd. VLOERB Ingezonden mededeling E D E K K I N G 9 geen onderhoud 0 mooi en gezellig Voor Uw: KAMER KEUKEN KANTOOR enz. ■- gratis folder en monster alleenverkoop bij Algemeen Nederlands Persbureau viert zilveren jubileum op grootse wijze jïtïe in Kurhaus-paviljoen te Soheveningen DEN HAAG, 30- Kurhaus-paviljoen te] gen donderdagmiddag raad van beheer van Algemeen Nederland: reau A.N.P." belegde bijeenkomst was gehouden ter ge legenheid van het feit dat het van daag, vrijdag 1 juli,» vijfentwintig jaar geleden is dat het bureau van de stichting in werking trad, te vens ter viering van het jubileum van de president-directeur van dat bureau, de heer H. H. J. van de Pol die tegelijkertijd afscheid nam, is aansluitend iri de grote feestzaal? een receptie gehouden. -■•gio De voorzitter-van de raad van beheer van het AN.P., de heer Cr M. Dosker uit Roermond, directeuf- van de „Maasden Roerbode", dö>' scheidende president-directeur vati> het A.N.P. cn zijn echtgenote, als'-*'' mede de morgen in functie treden-* de nieuwe president-directeur van het persbureau, mr. J. Jolles, heb ben. daar van zeer velen gelukwen sen in ontvangst mogen nemen. Niet alleen degenen die de her denkingsbijeenkomst hadden bijge woond kwamen hun felicitaties aanbieden, afscheid nemen van de heer en mevrouw van de Pol en kennis maken met de heer Jolles, maar bovendien enige honderden anderen. Voorts had de raad van beheer van het A N.P. voor deze herden- kings-bijeenkomst eni de receptie li it elk der provincies een corres pondent van het persbureau uitge nodigd, omdat het nie.t weldoen- ljjk was alle, circa achthonderd, correspondenten van dit bureau in Nederland, te ontvangen. Verte genwoordigd waren de provincies Groningen, Drente, Overijssel, Gel derland, Zuid-Holland, Noord-Bra bant, Limburg en Zeeland. De cor respondent van het A.N.P. te 's-Hertogenbosch, de heer J. C. Schlaghecke, liet, uit naam van de Brabantse correspondenten van het persbureau, „Zoete lieve Gerrltje" een aantal gesclienkén'overhandi gen waarbij het streekeigene tot Uiting kwam. De heer van dé' Pol1 ontving van Verscheidene zijden geschenken. ZIERIKZEE Coöp. Vrouwenbond bezocht Leiden Dinsdag jl. heeft de Coöp. Vrou wenbond het jaarlijkse uitstapje gemaakt. Doel van de reis was dit maal Leiden. Uit Zierikzee werd in alle vroegte vertrokken. De tocht ging via Rotterdam waar de koffie werd gebruikt. In Leiden gearri veerd, werd een excursie gemaakt naar de wolfabrieken van de N.V. Joh. Parmentier, waar de dames hartelijk en met een tractatie wer den ontvangen. Na een inleidend woord over de behandeling van de wol, maakten de dames in groepjes een rondgang door de fabriek zodat het gehele fabricage-proces kon worden gevolgd. Opvallend was vooral de verfinrichting, waar de wol de mooiste tinten verkrijgt. Aan de jongste moeder van het ge zelschap werd een pakketje wol aangeboden. Na een dankwoord van de presidente, mevr. Broekema- Snijders, werd de terugreis aan vaard. In Rotterdam werd gedi neerd, waarna men in de late avond mos maar voldaan na een geslaag de reis in Zierikzee terugkeerde. Voor het toelatingsexamen U. T.S. te Terneuzen (schakelklas), slaagden o.a. de heren L. J. Plat- teschorre te Brouwershaven en A. F. de Vos te Renesse. Onze stadgenote mej. N. v. d. Woestijne slaagde (met lof) voor het diploma A-kinderverzorging. De heer B. W. M. Odijk, voor heen onderwijzer aan de R K.-paro- chiale school alhier, thans onder wijzer te Zwijndrecht, is m.i.v. 1 september a.s. benoemd tot hoofd van de St. ^Alphonsus-school te Rotterdam. RENESSE Stormschade aan badhokjes De zomerstorm heeft woensdag morgen ook enige schade, aange richt aan de badhokjes op het strand te Renesse. Het betrof hier de hokjes welke zijn geplaatst in de omgeving van de duinovergang Scholderlaan, waar het strand het smalst is. Hier kwam het onstui mige zeewater tot aan de voet van de duinen waardoor enige bad hokjes omver gingen en één zelfs werd meegesleurd tot het midden van het strand. Daar de exploitant die was gewaarschuwd, spoedig ter" plaatse aanwezig was met zijn personeel konden nog bijtijds maat regelen worden genomen om de schade te beperken. „Kunst en Eer"-concert afgelast Door onvoorziene omstandighe den is de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" uit Zierikzee verhinderd mor gen (zaterdag)avond het in het pro gramma aangekondigde concert te verzorgen. Bij gunstig weer zal nu door het plaatselijk fanfarecorps „Luctor et Emergo" in de muziek tent een concert worden gegeven NOORDGOUWE Concert „Con Amore" Bij gunstig weer zal „Con Amo re" zaterdag a.s. een concert géven in de muziektent, opgesteld in de kom van Noordgouwe. De heer C. A. Viergever, 2e ambtenaar ter secretarie van Ei kerzee en Ellemeet, slaagde een dezer dagen voor het diploma ge meenteadministratie. BRUINISSE Voor de betrekking van ha venmeester te Bruinisse hebben zich 46 sollicitanten aangemeld, waarvan 19 uit Bruinisse en 27 uit andere plaatsen. Het echtpaar E. de Ronde- C. de Ronde-van der Est té Bruinisse herdacht donderdag zijn 60-jarige echtvereniging. Dc man is 85 jaar, de vrouw 85- jaar. De lieer L. van den Bos Lz. te Bruinisse, werkzaam in de haven te Rotterdam (pendeldienst) had het ongeluk, bij zijn werkzaamheden aldaar, één zijner vingers af te knellen. De heer W. van den Berg Dz., werkzaam bij de Philipsfabriekcn te Eindhoven, doch wonende te Bruinisse, slaagde voor het diplo ma radio-technicus. Doodtij: 4 juli. HET WEEKOVERZICHT De aanvoer van lucht uit het noordwesten houdt nog steeds aan, aangezien de luchtdruk boven Scandinavië laag blijft. De oude depressie, die gisteren boven zuid- Zweden was gelegen, vulde op maar een nieuwe en actieve sto ring uit Rusland bereikte vanmor gen midden-Zweden met een luchtdruk in het centrum van 988 mb. Het hogedrukgebied op de oceaan ten westen van Schotland neemt verder in betekenis af en verplaatst zich nu iets naar het zuiden, onder invloed van een de pressie ten zuiden van Groenland, welke evenwel weinig activiteit vertoont. Met een noordwestelijke wind in onze streken blijft de tem peratuur beneaen normaal en in verband met de onstabiliteit van de lucht zullen ook morgen in ons land weer enkele buien voorkomen Verwachting tot zaterdagavond. aanhoudend koel Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien en weinig verandering in temperatuur. Kra chtige tot matige noordwestelijke wind. 2 juli. Zon op 4.24, onder 21.03. Maan op 13.17, onder 0.23. 3 juli. Zon op 4.25, onder 21.02. Maan op 14.30, onder 0.49. 4 juli. Zon op 4.26, onder 21.02. Maan op 15.45, onder 1.18. Eerste kwartier: 2 juli te 4.49. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 2 juli 8.43 v.m. 20.54 n.m. 3 juli 9.42 v.m. 21.53 n.m. 4 juli 10.47 v.m. 23.06 n.m. BROUWERSHAVEN 2 juli 3 juli 4 juli 8.07 v.m. 9.07 v.m. 10.14 v.m. 20.34 n.m. 21.35 n.m. 22.48 n.m. OOSTERLAND Chr. Vrouwenver. „Martha" maakte jaarlijkse trip Per autobus van de firma van Oeveren te Zierikzee maakte de Chr. Vrouwenvereniging „Martha" haar jaarlijkse trip. Met 33 deelne- mers(sters) werd half zeven ge start en na overtocht te Zijpe ging het in één ruk door naar Meerkerk in de Alblasserwaard. Hierna koer ste men naar Zeist, waar een be zoek aan de bekende Hernnhutter Broedergemeente werd gebracht. Nadat het unieke witte kerkge bouw in ogenschouw was genomen, vertelde men op boeiende wijze van het ontstaan en de werkwijze van de zending der Hernnhutter gemeente te Suriname. In 't mooie Zeist was nog gelegenheid tot winkelen, warna men een warme maaltijd in hotel Boslust nuttigde. Nadt de bus weer was bestegen ging het naar Gorkum, van waar uit een bootje de deelnemers naar het oude historische slot Loeve- steijn bracht. Met bewondering werd de kist gade geslagen waar mede Hugo de Groot destijds het slot ontvluchtte. De bus, die inmid dels naar Woudrichem was ver- gezet, werd weer opgezocht en via Breda reed het gezelschap weer naar huis. Om ongeveer tien uur arriveerde men weer op het dorp. Hoewel de weersgesteldheid niet bijzonder fraai was, is het toch nog een prachtige en leerzame reis geworden, waarover alle deelne mers hoogst voldaan waren, en waarvoor chauffeur van Aken een woord van lof toekomt. SIRJANSLAND Slotsamenkomst bejaardensociëteif Woensdagmiddag werd het sei zoen van de bejaardenbijeenkom sten afgesloten met 'n samenkomst in het Verenigingsgebouw. De lei ding was in handen van mevrouw Heulc, die speciaal verwelkomde ds Rijks, die deze middag gekomen was om iets te vertellen en te la ten zien van de grote heersende nood in bepaalde gedeelten van Afrika. Voor de film van ds Rijks bestond grote aandacht, evenals voor het duidelijke gesproken woord. In de pauze werd een trac tatie aangeboden en daarna nog maals een filmstrook vertoond, waarin de ellende van Afrika dui delijk en ontroerend gestalte kreeg In een slotwoord blikte mevrouw Heule terug op het afgelopen sei zoen, dat in veler behoeften voor zag. Zij bracht dank aan allen die hoe dan ook hun medewerking ver leenden, in het bijzonder ds Rijks, voor diens praatje - op. deze slot middag. Zij deelde tenslotte mee dat de samenkomsten in oktober worden hervat; Namens de bejaar den sprak de heer A. v. d. Maas f een dankwoord cn bracht het bc- stuur dank vöor het vele verrichte werk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2