Verwerven van onafhankelijkheid beslissend uur voor de Kongo Algerijnse regering aanvaardt Franse besprekingsvoorwaarden niet DE ZIERIKZEESCHE COURANT FOKKER FRIENDSHIP OVERGEDRAGEN ZIERIKZ ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 C9nt. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. VRIJDAG 1 JULI I960 116e jaargang e No. 18794 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Jnnnevvekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110=2251 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 1137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman pchtméér Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01140=2831 Kansen en gevaren voor de nieuwe staat LEOPOLDSTAD, 30-6. Koning Boude wijn heeft donderdag op de eerste dag van de onafhankelijk heid van Kongo in bet parlement te Leopoldstad een rede uitge sproken waarin hij het verwerven der onafhankelijkheid een beslis send uur noemde, niet alleen in het bestaan van Kongo, maar van geheel Afrika, llij ging in op het werk dat de Belgen in tachtig jaar in het land hebben verricht. De ver schillende stammen, eertijds vijan den, waren tot elkaar gebracht cn deze vormen thans samen do grootste der onafhankelijke staten van Afrika. De verschillende ge bieden van Kongo zijn nu in een eenzelfde parlement vertegenwoor digd. „Blijft verenigd en gij zult u de grote rol, welke g(j geroepen zijt te spelen In de geschiedenis van Afrika, waardig tonen", zei de vorst aan het einde van zijn toe spraak. Voordien had hij de Kongolese leiders opgeroepen de verworven heden onder het Belgische bestuur en de toekomst niet in gevaar te brengen door overhaaste hervor mingen. „Vervangt de organen die België overdraagt, niet eer gij ze- k^r zijt dat gij het beter kunt doen. Handhaaft met zorg de werking der medische diensten waarvan de onderbreking ramp spoedige gevolgen zou hebben en de opleving zou veroorzaken van de ziekten die wij hebben kunnen uitschakelen. Waakt tevens over het wetenschappelijke werk dat voor u een onschatbaar intellec tueel bezit uitmaakt. Vergeet niet dat een onbevangen en zelfstandi ge rechtsbedeling een factor is van sociale vrede: de waarborging van de eerbied voor ieders rechten verschaft aan een staat groot mo reel aanzien bij de internationale opinie". Afrika en Europa „Afrika en Europa vullen elkaar wederzijds aan en zij zijn, indien zij samenwerken, tot een schitte rende toekomst geroepen. In de toekomstige organisatie van Eur- Afrika kunnen Kongo en België een allergrootste rol spelen op voorwaarde dat zij door weder zijds vertrouwen in een opbouwen de, vruchtbare samenwerking ver enigd blijven". De koning noemde de onafhan kelijkheid van Kongo „de bekro ning van het werk dat door het geniale brein van Leopold de twee de werd ontworpen, door hem met een koppige moed werd onderno men en door België met volhar ding werd voortgezet". „De grond slag van de staat werd gevormd door verdragen, vrijelijk gesloten door de stamhoofden en door de afgezanten van de koning". De koning ,die met president Kasavoeboe de volle vergaderzaal van de Kamer binnenging, ge kleed in de witte uniform van luite nant-generaal der Belgische strijd krachten, werd met luide toejui chingen ontvangen. Even voor hij het woord nam weerklonken ka.- nonschoten om de onafhankelijk^ heid te proclameren. Voor het par lementsgebouw had zich een grote menigte van Kongolezen en blan ken verzameld. De toespraak was via luidsprekers voor het gebouw en op belangrijke punten van de feestvierende stad te horen. Wat tot stand kwam De koning herinnerde in zijn re de aan hetgeen België in Kongo tot stand heeft gebracht. Het land werd uitgerust met spoorwegen, wegen, scheepvaart- en luchtlijnen, die het contact en de eenwording hebben bevorderd en het land voor de wereld hebben opengesteld. Talrijke ziekenhuizen werden ge bouwd. De landbouw werd verbe terd. Er werden grote steden ge bouwd en industriële ondernemin gen maakten de natuurlijke rijk dommen van de bodem produktlef. Een stabiele munt heeft expansie mogelijk gemaakt. Technici wer den opgeleid. Het onderwijs ver schafte een intellectuele klasse. Als voornaamste gevaren die de nieuwe staat bedreigen, noemde hij: het gebrek aan ervaring van de bevolking in het zelfbestuur, de stammenstrijd en de „aantrek kingskracht welke buitenlandse mogendwabn, gereed om van de minste zwakheid te profiteren, op sommige gebieden kunnen uitoe fenen". Vreugde en ontroering De koning besloot zijn toespraak met de woorden: „Kongolees volk, mijn land en ikzelf erkennen vreugde en ontroering dat Kongo op deze 30e juni in volle overeen stemming en vriendschap met Bel gië de internationale soevereini teit en de onafhankelijkheid ver werft. God bescherme Kongo". De woorden van de vorst wer den met minutenlange toejuichin gen en uitroepen als „Leve de ko ning" ontvangen. De akte t<tf be krachtiging van de onafhanl^Bjk- heid werd later door de eerste ministers van Belgie en Kongo en de ministers van Buitenlandse Za ken getekend. Op de vliegbasis Soesterberg heeft de directeur van Fokker, de heer F. J. L. Diepen, donderdagmiddag de voor het koninklijk huis gebouwde Fokker Friendship PH-PBF" in aanwezigheid van Prins Bernhard overgedragen aan de minister van Verkeer en Waterstaat, ZE. H. A. Korthals. Daarna onthulde mevr. A. Sonderman-Speei straweduwe van de in 1950 om het leven gekomen chef-piloot van Fokker, Gerben Son- derman, de naam van het naar haar man genoemde toestel. - De foto geeft daarvan een beeld. Tussen mevrouw Sonderman en de Prins staat minister Korthals. Parijs verwacht toch een Algerijnse delegatie TUNIS, 30-6. Uit de omgeving van de thans te Tunis zetelende „Voorlopige Algerijnse regeling" wordt vernomen dat premier" Ferhat Abbas geen bestandsbe sprekingen te Parijs zal gaan voe ren onder de voorwaarden, die van Franse zijde zijn medegedeeld aan de twee afgevaardigden der Algerijnse opstandelingen, die te Melun. nab(j Parijs, met de Franse autoriteiten van gedachten hebben gewisseld. Hieraan werd toegevoegd; „Wij DE STRIJD IN TIBET Guerillatroepen in grote delen van het land contra Chinezen GEREGELD OVERVALLEN OP VERBINDINGSLIJNEN DAR JEELING, 29-6. Tibetaanse guerillatroepen, die slechts de be- sohikking hebben over primitieve wapens, zouden op het ogenblik in grote gebieden van Tibet actief optreden tegen de Chinezen. Van gezaghebbende zijde in het grens gebied tussen India en Tibet is meegedeeld dat de Tibetanen ge regeld Chinese kampen overvallen en Chinese verbindingslijnen be stoken. Maar er zijn geen aanwijzigingen voor het bestaan van een Tibe- taans commando dat de operaties van de verzetsstrijders leidt. Men meent in het grensgebied dat de onverwachte aanvallen van de Ti betanen geen inleiding vormen tot een nieuwe opstand op grote schaal, doch veeleer een laatste poging van de Kamba's en andere stammen zijn om de Chinezen nog zoveel mogelijk te hinderen bij hun kolonlalisatie van Tibet. De toe genomen activiteit van de Tibeta nen kan drie oorzaken hebben, in de eerste plaats de smeltende sneeuw langs de bergflanken, in de tweede plaats het grote tekort aan voedsel in vele streken van Tibet en tenslotte de reactie tegen de overname van de weidegronden door de Chinezen en tegen het ge dwongen tewerkstellen van Tibe tanen bij de aanleg van wegen. Boeren en lama's In sommige berichten uit de grensstreek wordt gesproken van 25.000 Tibetanen die in de bergen tussen noord-oost en centraal Tibet opereren en van 10 000, die in zuid oost Tibet strijden. Onder de verzetsstrijders zouden zich vele boeren en lama's bevin den, die door het land zwerven op zoek naar grond die nog niet door Chinese kolonisten in b->zit is ge nomen. Zij trekken rond in troepen van 150 tot 200 man en raken vaak slaags met Chinese troepen als zij door de Chinese linies trachten te breken of wapens of voedsel willen bemachtigen. De Tibetanen, die vertrouwd zijn met het bergachtige terrein en d? hevige koude die daar heerst, zouden grote stenen op de door de Chinezen aangelegde berg wegen plaatsen en vanuit hinder lagen schieten op de banden van de Chinese vrachtauto's. Vele Tibeta nen zouden zijn uitgerust met zelf gemaakte geweren of oude Ameri kaanse of Japanse geweren. Vluch telingen uit Tibet, die in Kalim- pong zijn aangekomen, zeiden dat er op 22 mei bij Sjigatse in zuid oost Tibet een geregelde veldslag uitgebroken tussen Tibetanen en Chinezen Bij dit gevecht zouden 800 Tibetanen gesneuveld zijn. Der gelijke „veldslagen" zouden ook ge leverd zijn bij Sjekardzong, Saka, Parka en Loka. zullen niet de verantwoordelijk heid voor een verbreking van het overleg op ons te nemen. Wij wil len in staat zjjn de bijzonderheden van een bezoek van een Algerijnse afvaardiging aan Parijs te bespre ken. zonder dat deze ons worden opgelegd". Een betrekkelijk pessimisme, waaraan in Tunis uiting wordt gegeven, wordt in Parijs niet ge deeld. Daar verwacht men, dat binnenkort een delegatie van de Algerijnse verzetsbeweging naar Parijs zal komen om te onderhan del enovr de voorwaarden voor 'n bestand. In Franse kringen is men van oordeel, dat de mededeling van woensdag van het bureau van pre mier Debré, dat het vooroverleg voltooid is, kennelijk een bron van teleurstelling voor de verzetslei ders is geweest. De voornaamste Algerijnse afgezant naar Melun zou verrast zijn geweest door de onwrikbaarheid van de Franse ver tegenwoordigers om niet buiten hun beperkte opdracht te gaan, die het vaststellen van de voor waarden voor een vrijgeleide voor de Algerijnse delegatie inhield. Tunis en Marokko Intussen acht men het te Parijs zeker dat de Tunesiërs wensen, dat het tot bestandsbesprekingen komt, terwijl ook de Marokkanen graag een einde aan de strijd zou den zien. President Bourguiba van Tunesië zou hebben verklaard, dat zijn land tot een Frans gemenebest zal toetreden, als dit er toe zou bijdragen dat een „Algerijns Al- gerië" hetzelfde doet. De Franse socialistische leider Guy MoIIet heeft aangedrongen op de vorming van een unie van link se organisaties ter ondersteuning van De Gaulles politiek van zelf beschikking voor de Algerijnen. De communisten en het door hen geleide algemene vakverbond CGT worden hiervan uitgesloten. Het voormalige Italiaanse So- maliland is in de nacht van don derdag op vrijdag een onafhanke lijke republiek geworden. Enkele seconden na middernacht werd tij dens het gebulder van kanonnen, het sissen en knallen van vuur werk en het gé^ulch van de me nigte in de straten te Mogadisjoe de onafhankelijkheid uitgeroepen. De republikeinse vlag met de witte sterren werd met militaire eer gehesen. Voor de proclamatie was een receptie gehouden waarop ver tegenwoordigers van 72 landen aanwezig waren. Sowjet-nota over west-Berlijn MOSKOU, 30-6. De Sowjetrege- ring heeft donderdag de ambassa deurs van de V.S., Engeland en Frankrijk een nota ter hand ge steld, waarin zij, naar verluidt, de aandacht vestigt op het recruteren van militairen voor de west-Duitse strijdkrachten in west-Berlijn. Over enige Sowjet-actie in d-*ze kwestie zou in de nota's niet ge sproken worden. Men verwacht dat de inhoud vrijdag zal worden be kendgemaakt Nato-taptoe te Arnhem ARNHEM, 30-6. Aan de NATO- taptoe, die van H tot en met 16 juli in Arnhem gehouden wordt, zal, naar thans beken4 rVljpf dt, ook Canada medewerking venëhQn met zijn zeer beroemde Back-Pipers- band, „The Black Watch", welke geformeerd werd in 1725 uit een oude Highlan'd'-öfègiment van Groot Brittannië. De ^ganisatoren heb ben gemeend "aèn de uitermate spectaculaire smw van deze band de^voork^ur te moeten geven, bo ven de Duitse marinekapel. De band treedt op in» Kilts, waardoor het voor de taptoe zo gewaardeer de kleurenelement stellig nog ver groot zal worden. Herbert Cukurs, dl*1 kapitein bij de Letse SS. is geweest en die er van beschuldigd wordt dat hij 32 duizend Joden heeft vermoord, is uit Sao Paulo, waar hij met zijn gezin: woonde, naar Rio de Janeiro gegaan. Hij vreesde represailles van de Joodse kolonie in Sao Paulo, die hem bedreigd zou hebben. Cukurs was in het bijzonder bang voor ontvoering. Twee politiemannen in burger vergezelden hem naar Rio da Janeiro. Vijf en veertig uur werken bij Verolme ROTTERDAM, 30-6. Tussen de directie van Verolme Verenigde Scheepswerven en bestuurders van de vakorganisaties in de metaal nijverheid is vandaag in principe overeenstemming bereikt om met ingang van 1 januari aanstaande in de Verolmebedrijven over te gaan tot invoering van een vijf daagse werkweek, waarbij de werktijd verminderd zal worden van 48 tot 45 uur per week. Ge lijktijdig zal voor de uurloners worden overgegaan tot invoering van werkcldssificatiebeloning. Een en ander zal onder goedkeuring van de vakraad voor de metaal industrie gelden voor de volgende bedrijven: Verolme dok- en scheepsbouwmaatschappij N.V. op Rozenburg, Verolme machinefa briek Usselmonde N.V., Verolme elektra Maassluis N.V., Verolme scheepswerf Alblasserdam N.V. en Verolme scheepswerf Heusden N.V. D!t nummer bestaat uit 12 pagina's Wie voor de plicht vlucht 1 ontwijkt de zegen. Niet zo'n goede vangst ROTTERDAM, 30-6. Onbeken den, die kennelijk een vrachtauto tot hun beschikking moeten hebben gehad, hebben vanmiddag van een terrein aan de Omnoordse weg in Rotterdam vier vaten met inhoud, samen 400 kg. ontvreemd. Als ze denken een goede vangst te heb ben gedaan, dan komen de daders waarschijnlijk bedrogen uit, want de inhoud dinitrochloorbenzol, is levensgevaarlijk. Niet alleen bij ge bruik, door mens of dier, maar ook :eeds bij inademing. Aanraking er •nee geeft bovendien brandwonden. De politie in Rotterdam heeft reeds de hulp van de radio ingeschakeld )m te wijzen op het gevaar van het ontvreemde spul. s Adlai Stevenson heeft donder dag in Washington tegen verslag gevers gezegd dat hij er geen be zwaar tegen heeft als zijn naam op le komende conventie van de de- nocratische partij in Los Angeles geplaatst wordt op de lijst van kan didaten voor het presidentschap. Minister Luns verwacht geen toespitsing van de toestand Succesvol bezoek aan Joego-SIavië beëindigd BELGRADO, 30-6. De Neder landse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft donderdag op een persconferentie in Zagreb gezegd, dat hoewel de internationale toestand na de mis-' lukking van de topconferentie in Par ij 9 in zekere mate verslechterd Is, er geen plaats mag zijn voor vrees voor verdere toespitsing. Alle voorwaarden voor samen werking tussen Zuidslavië en Ne derland, die tot dusver met succes is verlopen, bestaan, aldus de mi nister. Er zijn mogelijkheden voor De Britse eerste minister Mac Millan hesft woensdag de brief van Chroesjtsjef van maandag jl., waarin deze mededeling deed van het Russische besluit om niet meer aanhet ontwapeningsoverl"g te Genève deel te nemen, beantwoord. MacMillan doet hierin een beroep op Chroesjtsjef zijn beslissing na der te overwegen, „opdat de ont- wapenfngsbespr'-kingen zo spoedig mogelijk kunnen worden hervat". Het aantal Ingeschreven landen voor de Olympische Spelen te Rome is in de loop van de avond uitge breid tot 78 door de aanmelding van Malakka en Mexico. een grotere economische samen werking tussen de twee landen. Minister Luns zei zeer onder de indruk te zijn gekomen van wat hij tijdens zijn bezoek, dat van „buitengewone betekenis" was, heeft gezien van wat Zuidslavië heeft gepresteerd. Zijn gesprek met président Tito was „zeer oprecht" jeweest. Russische schaker wil meer contact met Nederland MOSKOU, 30-6. Mikhail Botwln- nik, ex wereldkampioen schaken heeft donderdagavond tijdens een bijeenkomst van de Russisch-Ne- derlandse Sociëteit, een vereniging waarvan hij voorzitter is, gepleit voor een groter contact met Neder land Hij herinnerde aan de bezoe ken van de vroegere wereldkam pioen dr. Max Euwe en zei voorts dat de lezingen georganiseerd door de Sociëteit over Nederlandse kunst en literatuur zeer veel bezoekers trokken. Tijdens deze bijeenkomst maakte Mikhail Botwinnik bekend dat de wereldkampioen-; schaken Yeliza. veta Bykova in september Neder land zal bezoeken en zal deelnemen aan een Internationaal tournooi.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1