Bepaalde eigenschappen maken „zo maar een man" tot een „spoorman" "Ze weet het toch maar weer!" Gemeenteraad Zonnemaire Schouwen-Duiveland en de Spoorwegen Automatisering in technisch bedrijf bij uitnemendheid (Van onze redakteur) ROTTERDAM, juni. Een stren ge zifting van sollicitanten by de Nederlandse Spoorwegen. Zo was de teneur van onze slotopmerkin gen in het vorige week gepubli ceerde artikel over het vaderland se vervoersbedrijf b\j uitnemend heid. Er zyn nu eenmaal bepaalde eigenschappen, die „zo maar een man" tot „spoorman" kunnen ma ken. Bij dit „kunnen" komt dan uiteraard nog de wil om te slagen en bescheiden, maar toch vasthou dend zich in te werken in die won derlijke wereld, waarvan „de men" wel talryke uiterlijke facetten ziet, maar waarachter zoveel schuil gaat, waarvan men tevoren geen vermoeden heeft of liever hebben kan. Een scherp gezicht cn het z.g.n. „monotoniebestendig" zijn, vormen twee eigenschappen, die in diverse sectoren van het spoor wezen buitengewoon nuttig zyn of zelfs niet gemist kunnen worden. Juist door de strenge selektie, al mag men zich deze nu ook weer niet overdreven voorstellen, is het personeelsvraagstuk by de spoor wegen groot. Er zyn afkeuringen, pensioneringen, ontslagen op ver zoek evenals by andere bedrijven en het mannetje by, mag men rus tig uitleggen als „vele honderden mannetjes bij"; voor 1960 zo om en nabij 2400 om met een getal enig- zins houvast te geven. In het kader van een gesprek over de personeelsvoorziening mag niet verzwegen worden dat „bij het spoor' 'iedere man redelijke promo tiekansen heeft Men kan zich aan vankelijk verkeken hebben op de mogelijkheden in een bepaalde sec tor van het bedrijf. In zo'n geval laat men de man niet schieten, maar gaat hij naar een andere af deling. Wie op beginnersniveau blijk heeft gegeven uit het goede spoorhout te zijn gesneden, heeft -bij wijze van spreken - „de maar schalksstaf in de ransel". Intussen moge personeelsschaarste ook in andere bedrijven voorkomen, de spoorwegen - als typisch continu bedrijf - weten intern zeer veel moeilijkheden op te lossen Van de personeelsspanningen zal het pu bliek niet snel wat bemerken. Met een variant op het „navigarre ne- cesse est" huldigen de spoorwegen het principe dat rijden zeer letter lijk genomen noodzaak is, hetgeen uiteraard niet wegneemt dat men gaarne mensen ziet komen, want ergens is een grens. Men kan veilig aannemen dat het heel wat organisatie- en improviseerkunst vereist, om - ondanks de boven geschetste moeilijkheden - altijd en onder alle omstandigheden de zaak draaiende te houden, zoals zij draait. De „agrarische spoorman" Ervaringen met aangetrokken personeel uit andere delen des lands hebben wel geleerd, dat het „prototype van de agrarische man" zeer wel bruikbaar is voor de spoorwegen. Het aanpassings- en assimilatieproces voltrekt zich langs banen van geleidelijkheid en het moet opvallend zijn hoe geruisloos de „grondman" evolueert naar een bevredigende status in het voor hem nieuwe (spoor)-milieu. Zijn er aansluitingsmoeilijkheden dan wor den deze mensen - figuurlijk uiter aard - opgevangen door een sociale werkster, die ook nauw contact houdt met de gezinnen. In het al gemeen worden op dit terrein trou wens vergaande faciliteiten ver leend. De vrijgezellen worden on dergebracht in een eigen tehuis van het spoor ,waar zij tegen redelijke prijzen onder elkaar hoopjes ge zelligheid en een goede verzorging vinden. Sterke binding aan bedryf In het algemeen - en gezien over een flink aantal jaren - blijkt in tussen wel dat spoormannen een sterke binding aan het bedrijf heb ben. Er zijn hele spoorweggenera ties; het vak gaat vaak over van vader op zoon. Bij die families heeft men „spoorharten", die eerst opbloeien in de praktijk, want hoe gebonden ook aan regels, een spoorman heeft - en dat is het aan trekkelijke van het vak - toch al tijd een ruime bewegingsmarge, hij heeft zijn eigen verantwoordelijk heid en moet in bepaalde situaties zelfstandig beslissingen durven en kunnen nemen. Niet alles is „ge- massregelt" en voor frisse mensen gaat hiervan een grote bekoring uit. Supervoorbeelden van techniek Het moet intussen al gek gaan, maar met techniek krijgt de spoor man te maken. Zo ooit dan beseft men als gast van de spoorwegen met een technisch bedrijf bij uit nemendheid te doen te hebben, een bedrijf ook waar de automatise ring reeds een heel eind is voort geschreden Supervoorbeeld hier van is de centrale treindienstleiders post, waarvan men een voorbeeld vindt op het station Rotterdam- Centraal. "Wie als doodgewoon bur ger het gebouw, waarin de appara tuur is ondergebracht, mag betre den, verkeert in een uitzonderlijk begunstigde positie, want hij be treedt het heilige der heilige van de spoorwegen. In het gebouw is een bedieningstableau opgesteld van respektabele afmetingen, hart van een beveiligingssysteem, waar onder niet minder dan 140 wissels en 141 seinen vallen. Achthonderd treinen en ongeveer 400 rangeerbe wegingen worden op dit bedie ningstableau geleid. Het snel ver schietende lichtbeeld betekent voor de kenner van het tableau een zich wijzigende treinensituatie. Hij kan dit wonderbaarlijke lichtschrift le zen, zijn conclusies er uit trekken en zijn opdrachten geven, hoe het moet met trein zus en trein zo. Een leek luistert bescheiden naar de hoogtechnische uiteenzetting en hij houdt alleen de overtuiging over dat hij - met weinig andere buitenstaanders - één der zenuw- strengen van het vaderlandse rail vervoersbedrijf heeft gezien. In niet mindere mate geldt dit voor de centrale schakelpost, waarin - alweer op een reusachtig tableau - de honderden lampjes aan- en uitflitsen. Ieder lampje heeft zijn eigen betekenis en er In de jongste raadsvergadering van Zonnemaire, onder voorzitter schap van burgemeester J. L. van Leeuwen, zyn nog verschillende zaken aan de orde gekomen. De voorzitter deelt de raad me de, dat met de herverkaveling is overeengekomen de weg bij de he ren de Roo en Stoel met 'n bijdrage van gemeentewege, te verharden. Ook de oprit bij de begraafplaats zal hieronder vallen, hetgeen niet het geval is met de oprit bij de heer Roelvink. De heer L. Braber wijst juist op de slechte toestand van deze oprit en zou gaarne zien, dat nu men toch bezig is met dit herstel, deze er ook bij te trekken. De voorzitter zal onderzoeken of dit is te realiseren voor wat be treft het financieel gedeelte. Verder deelt de voorzitter me de, dat binnenkort een raads vergadering zal moeten wor den gehouden inzake bespre king van het aandeel in het Brugkapitaal voor de nieuwe brug over het Haringvliet. Het plan scholenbouw ligt mo menteel ter verdere behandeling in Den Haag. De afbraak van het pand Ganzeman zal volgende maand een aanvang nemen; met de verbetering der verlichting is heden een aanvang gemaakt. On der de hamer door gaan de vol gende voorstellen van B .en W.: verhoging per 1 april 1960 van de huur voor woning I. M. v. d. Bijl straat 10, bewoond door de heer K. Mandemaker; idem voor de woning A 74, bewoond door de heer C. de Munnik; ontheffing van straatbelasting over 1959 aan de heer C. A. Lijk, tot een bedrag van f 2.04; toekenning salarisverhoging in een uitkering ineens aan het gemeente-personeel over eerste kwartaal 1960; toepassing bezoldi gingsverordening 1960; verorde ning tot het toekennen van een toeslag naast het salaris als com pensatie huurverhoging aan het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel. Goedgekeurd wordt de tweede wijziging van de begroting 1959 van Maatschappelijk Hulpbetoon en de tweede en derde wijziging van de gemeentebegroting voor 1959 (dit behelst de slotwijziging). De rondvraag De heer M. Lukaart zegt het geen juiste gang van zaken te vin den, dat het afgemaaide gras op het sportveld is verbrand. Hier is zeker plm. 1500 kg goed hooi ver loren gegaan. De voorz. zegt, dat dit zakelijker in overleg met de sport vereniging zal dienen te worden op gelost. De heer L. v. d. Have wijst op de slechte lichtspreiding der lantaarn op de Rietdijk en vraagt of deze verplaatst kan worden. De voorzitter zal met de PZEM con tact opnemen. De heer L. Braber informeert tenslotte naar de res tanten van het voormalig pakhuis der fam. Heule. Wethouder Goe- mans zegt, dat hiervoor een ge gadigde is, die deze restanten wil wegwerken. In antwoord op de vraag wat het doel is van de keu ken, overgebleven uit het gesloop te huis op de haven, deelt de voor zitter mede, dat dit hokje wordt gebruikt als materialen-opslag plaats. N.a.v. de door de heer Bra ber gestelde vraag inzake de op brengst van het puin en de stenen zegt de voorzitter, dat de verkoop f 212.- heeft opgebracht. zijn blijkbaar mensen,* die er wijs uit kunnen worden. Een ingenieus controlesysteem sluit vergissingen - door eventuele storingen - zo goed als uit. Er zijn in Nederland vijf van dergelijke centrale schakelpos- ten, die elk een vijfde deel van het totale net in beheer hebben. Zo beheert de centra le post te Rotterdam ongeveer een afstand van 600 km. Expansiemogeltf kheden Naar expansiemogelijkheden dicht bij Rotterdam behoeven in tussen de spoorwegen niet te zoe ken. Het Botlek-gebied en Euro poort zijn ontwikkelingsgebieden waar industrieel grote dingen ge beuren. Vanzelfsprekend willen de spoorwegen er als de kippen bij zijn. Dit vereist grote investerin gen en het inzetten van mensen, taken die inhaerent zijn aan een pulserend bedrijf dat geen stil stand, maar letterlijk slechts voor uitgang kent. STAD EN PROVINCIE BROUWERSHAVEN „Nu met Hope" komt concerteren In het kader der uitwisselings- concerten hoopt de muziekvereni ging „Nu met Hope" uit Bruinisse a.s. zaterdag 2 juli te Brouwersha ven een concert te verzorgen, dat om acht uur aanvangt. Het uit te voeren programma luidt: 1. Right Out, mars, A. Kappert; 2. Heureuse Rencontre, ouverture, A. Delbecq; 3. Offenbach Coctail, potpourri, Paul Herthom; 4. Vincentino, ou verture, P. B. Bisselink; 5. Carna val in Limburg, mars-potpourri, ar. John Walls; 6. Tweede Straus- walsen potpourri, A. J. Maas; 7. Aliette, ouverture, A. Delbecq; 8. Volharding, mars, P. de Wildt. Pauze. Na de pauze zal „Nu met Hope" een taptoe op het markt plein uitvoeren. Het publiek wordt verzocht de nodige stilte te be trachten en vooral de kinderen niet rond de muziektent te laten spelen, hetgeen zeer hinderlijk is zowel voor de uitvoerenden als wel voor de echte muziekliefhebber. ZONNEMAIRE De collekte Zonnegloren-Son- nevanck alhier heeft opgebracht f 36.76. De collektanten waren: Ria van Felius, Nelly Fondse, Wim Hanse, Arie Dane, Arja Nuijens en Suus Fondse. NIEUWERKERK „Van knop tot bloem" op reis Het jeugdkoor „Van knop tot bloem" alhier, een onderdeel van de Chr. Gemengde Zangvereniging „Een Naam is onze Hope" heeft onder leiding van haar directeur en enkele bestuursleden 1.1. zater dag een uitstapje gemaakt naar Bergen op Zoom. Begunstigd door fraai zomerweer vertrok om half twee het gezelschap vanaf het Dorpshuis, uitgeleide gedaan door moeders en belangstellenden. In Bergen op Zoom werd een speel tuin bezocht waar de kinderen ge zellige uurtjes hebben doorge bracht en waar verversingen wer den uitgereikt. Veel te vlug was de namiddag voorbij en moest node de terugtocht worden aanvaard. Toen men 's-avonds om acht uur weer uit de autobus stapte was men het er allen over eens, „het was wel kort, maar het was een zeer genotvolle middag geweest". Wie is er op het denkbeeld gekomen, Pickwick Theezakjes mee te nemen? Moeder natuurlijk. Moeder weet alles. Zij heeft er aan gedacht, dat Pickwick Theezakjes bij een uitstapje horen. Handig, gemakkelijken voor allemaal de krachtigste en geurigste thee, die ooit een heel gezelschap verkwikte! Ja, iedereen voelt zich maar weer echt verzorgd Dit zijn de voordelen O Geen theebladeren In de theepot of in de kopjes. Geen theezeefje meer nodig. Het theezakje blijft boven in de theepot drijven, waar het water het heetst Is. Daardoor trekt de thee beter af. leder zakje bevat 'n precies afge paste hoeveelheid. U heeft steeds thee van. dezelfde sterkte. De fijne geur van Pickwick Thee blijft het beste beschermd als U de theezakjes In een trommeltje bewaart. Douwe Egberts 93 Cf per doosje van 20 stuks TZ 31 KERKNIEUWS R.K.-priester wordt zendeling BUSSUM, 28-6. In de gerefor meerde kerk van Bussum heeft de heer Michiel de Berdt, die als R.K. priester drie jaar in de missie in Japan werkzaam is geweest en enige tijd als hulppastoor was in België, de belijdenis des geloofs af gelegd. De Christian Reformed Churches of America heeft hem geadopteerd en na volbrachte stu die zal de heer de Berdt weer wor den uitgezonden naar Japan, waar deze kerken zending ondernemen. De commissie Reformatie-Rome in de gereformeerde kerken heeft een actie op touw gezet, teneinde de heer de Berdt aan een theolo gische uitzet van in ons land ver schenen commentaren en dogma- tieken te helpen. Ned. Herv. Kerk De kerkeraad der herv. gemeente „Sola Fide" (Evangelisatie) te Vee- nendaal heeft besloten aan de Prov. Kerkverg. van Utrecht voor te stellen als zijn 2e predikant te be roepen ds. A. A. Bos te Dalem en Vuren (Z.H.). Het betreft hier een bijzondere gemeente naast de her vormde gemeente waar alle vijf predikantsplaatsen behoren tot de modaliteit van de Ger. Bond. Beroepen door de Gen. Synode als predikant voor buitengewone werkzaamheden (luchtmachtpred.) R. C. A. Voorst Vader te Thamen a.d. Amstel. Aangenomen naar Eindhoven (Techn. Hogeschool - studenten- pred): W. Roggeveen, Pieterburen (Gron.). Bedankt voor Enkhuizen: Y. G. Oltlammers, Winssum (Fr.). Ger. Kerken Beroepen te Eefde-Gorssel: H. A. Starrenburg, Kantens (Gron.). Aangenomen naar Bowness- Montgomery (Alberta, Canada) (Chr. Ref. Church): C. Padmos, Geesteren en Gelselaar. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Benoemd tot leraar geloofsleer aan de Ger. H.B.S. te Groningen: J. van Bruggen te Assen, die tevens predikant te Assen blijft. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Toronto (Canada) (Free Chr. Ref. Church): J. W. van der Gronden, Enschedé-Oost. Bedankt voor Haamstede-Kerk- werve: J. van Doorn, Tholen; voor Rotterdam-Kralingen: P. N. Rib- bers, Noordscheschut; voor Sint Jansklooster: J. M. Visser, Dokkum. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 28-6. Aanvoer 3663 stuks vee (weektotaal 5832), t.w.: 290 vette koeien en ossen; 670 stuks gebruiksvee; 1150 vette kal veren; 73 graskalveren; 538 nuch tere kalveren; 5 varkens; 43 lopers; 80 biggen; 89 paarden; 15 veulens; 138 schapen; 554 weidelammeren; 18 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 2,90-3,00, f 2,60-2,80, f 2,50 -2,60; vette kalveren f 2,60-2,80, f 2,30-2,50, f 2,10-2,30; slachtpaar- den f 2,30-2,00-1,90. Prijzen per stuk: graskalveren f 440-360-260; nuchtere kalveren f 72-62-54; lopers f 77-70-60; big gen f 47-40-36; schapen f 120-90- 70; weidelammeren f 82-60-50; kalf- en melkkoeien f 1270-1100- 900; vare-koeien f 880-780-670; vaarzen f 930-700-600; pinken f 580 -500-400. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitie Zierikzee veteranen-Provinciale Waterstaat 0-0. Heden donderdagavond wordt ge speeld: CWS-PZEM (half acht). HET SMOKKELSCHIP „BRITTANNIA" 16. „Verduiveld! Een luistervink!!" schreeuwt de Engelsman woedend. Naast hem verschijnt, in het lichtvlak van het raam, het hoofd van Petruchio, die zich eveneens naar buiten buigt. „Aram", stamelt de onder-schout ontzet. „Jij speelt dubbel spel, hè", zegt Aram dreigend, hoewel hij voorzichtigheidshalve wat verder van het raam wegschuift. „Ik zal Emillo eens gaan vertellen, dat zijn onder-schout zich met smokkelaars en sluipmoordenaars ophoudt!!" „Snel, een pistool", sist de onder-schout woedend tegen de Engelsman, „die kerel weet teveel!!" Maar voor het tweetal bij het raam tot daden kan over gaan, heeft Aram zich reeds laten zakken. De gondel schommelt angstwekkend als hij er met een sprongetje in neerkomt. „Varen, gondelier", schreeuwt Agua opgewonden, „roeien, kerel, roeien, of je vrouw en kroost zijn dadelijk weeuw cn wees!!" En als om zijn woorden kracht bij te zetten, kraakt boven hen reeds het eerste schot. Met een luide kreet slaat Aram voorover in do gon del cn blijft roerloos op de voorplecht liggen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 6