HANNESJE Hei leven van een boerenarbeider ARKS beschuit toet... Spionage en foto-rage ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 30 JUNI 1960 No. 18793 Arks tracteert op de „Ruyter vruchten- hagelslag". Vraag uw winkelier. Nederland heeft ook zijn spiona- ge-affaire De centrale recherche in Den Haag he?ft een 32-jarige Russische student van het Institute of Social Studies gearresteerd. Hij wordt er van verdacht „handelin gen te hebben verricht met het oog merk de beschikking te krijgen over gegevens, waarvoor geheim houding door de Nederlandse Staat wordt geboden". De vrouw en het kind van deze Russische student hebben onderdak gezocht in de am bassade van U.S.S.R. in Den Haag. De Russische ambassadeur in Den Haag heeft in een persoonlijk bezoek aan het ministerie van bui tenlandse zaken de Nederlandse regering gevraagd de jongeman in vrijheid te stellen. Van Nederland se zijde is hierop geantwoord, dat onderzocht zal worden of hiervoor termen aanwezig zijn. Ook hebben functionarissen van de Russische ambassade zich met een dergelijk verzoek gewend tot de behandelen de officier van justitie. Inmiddels is de detentie van de student verlengd en het onderzoek heeft voortgang. Van één ding zijn we zeker: wanneer mocht blijken dat de student inderdaad voor de Sowjet-unie heeft gespioneerd, zal Nederland niet zo'n dreigende hou ding tegenover dSowjet-unie gaan aannemen, als de Russen dat heb ben gedaan tegenover Amerika, Noorwegen en Pakistan, na het in cident met de U-2 Nog geen vrtfe woningmarkt Er hebben op het ministerie van sociale zaken en maatschappelijk werk en dat van volkshuisvesting en bouwnijverheid plannen bestaan om als proef de woningmarkt in de provincies Zeeland en Friesland vrij te g?ven. Alvorens hiertoe over te gaan, heeft men eerst een en quête gehouden onder de betrokken gemeenten Van de 101 gemeenten in Zeeland die aangeschreven wer den, waren er slechts 15 van me ning dat daar de woningnood ten einde was, maar 86 andere dachten er anders over in verband met de daar nog steeds heersende woning- schaarste. WASHINGTON, 28-6. De voor zitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, Fulbright, heeft in de Amerikaan se Senaat het verslag ingediend Idat zijn commissie heeft gemaakt van de kwestie van het verken ningsvliegtuig type U-2, dat begin mei boven de Sowjet-Unie is neer gehaald. In het westelijke deel van Fries land werden in totaal 28 gemeen ten aangeschreven en ook hier ble ken de zaken iets anders te liggen dan men verwachtte Niet minder dan 23 van de 28 gemeenten waren van mening, dat er van opheffing van huisvestingbureaus e.d. nog geen sprak-; kon zijn in verband m*et de lange wachtlijsten die zij hebben van woningzoekenden, als mede in verband met de krotoprui ming. De woningtoestand is nog niet zo, dat er van opheffing van de bureaus en vrijgeven van de markt iets kan komen. De toto Drie b?langrijke amendementen zijn er bij de Tweede Kamer inge diend op het wetsontwerp tot wij ziging van de Loterij wet. De bij zondere commissie van voorberei ding he?ft haar eindverslag uitge bracht, waaruit blijkt, dat zij geen nader mondeling overleg met de re gering noodzakelijk acht. Thans staat niets meer een openbare be handeling van het ontwerp in de W2g en in kamerkringen neemt men aan, dat de openbare beraadslagin gen op 6 en 7 juli onmiddellijk na het grote Europese debat zullen plaatsvinden. Dat het bij die be raadslagingen warm zal toegaan, blijkt al uit de indiening van drie belangrijke amendementen. Het eerste wil de bepaling dat de prijzen ten hoogste f 25.000 mogen bedragen, geschrapt zien. Het wil generlei beperking voor de prijzen. Het tweede wil het inleggeld per persoon per we;k verhogen van f 1 op f 2. Het derde keert zich tegen één nationale voetbalpool en wil de mogelijkheid openen om meer ver gunningen te verlenen Reeds jaren tobt Nederland met een loterijwet, die in w^zen ver ouderd is en waartegen regelmatig gezondigd wordt, als gevolg van de ontwikkeling van de moderne tijd. Lange tijd reeds is er sprake van dat deze loterijwet gewijzigd zal worden. Het ziet er naar uit, dat het er nu eens van zal gaan komen Hij verklaarde dat Chroesjtsjef moeilijk anders kon handelen dan op de topconferentie in Parijs hij gedaan heeft, nadat Eisenho wer zich persoonlijk verantwoor delijk stelde voor de spionage- vluchten en zich het recht aanma tigde de soevereiniteit van een ander land op die wijze te schen den. „Dit wordt niet gezegd ter ver dediging van Chroesjtsjef, maar om tot begrip te komen van onze eigen moeilijkheden. Wij moeten ons neerleggen bij de onvermijde lijkheid van oorlog, of wij moeten op de een of andere manier met de Sowjet-Unie samenwerken. Als wij dat laatste willen, dan moeten wij toch een sfeer zien te handha ven, waarin wij tenminste met de Sowjet-vertegenwoordigers kun nen praten", aldus senator Ful bright. Fulbright zei dat de gevolgen van „het gestumper van de rege ring in de eerste twee weken van mei" niet zijn te overzien. „Het is volkomen duideliik dat het inci dent met de U-2 en onze behande ling ervan de directe oorzaak zijn van het mislukken van de topcon ferentie". Auto-ongeluk te Capelle a. d. IJssel Drie doden CAPELLE a.d. IJSSEL, 28-6. Bij een auto-ongeluk op de rijksweg Utrecht-Rotterdam onder Capelle aan de IJssel zijn vanmiddag drie doden gevallen. De verongelukte auto was een huurauto, dir na een regenbui kwam te slippen en met grote vaart op een vrachtauto met stenen schoof, die uit de tegenover gestelde richting kwam. De huur auto werd vrijwel verpletterd Di doden zijn twee Engelsen, de 25-jarige W. P. uit Dagenham en de 34-jarige J A. H. uit Romford, en de 19-jarige Nederlander H P. Rosegard uit Maartensdijk. Een derde Engelsman, die nog niet is geïdentificeerd, is gewond opgeno men in het Westerziekenhuis te Rotterdam. 14.400.000 nieuwe rijksdaalders UTRECHT, 28-6. Bij d7 Rijks- munt in Utrecht zijn momenteel reeds 14.400.000 nieuwe rijksdaal ders geslagen Men verwacht, dat de nieuwe munten in augustus in omloop gebracht zullen worden. HAARLEM. Voor restauratie van het niet-instrumentale gedeelte van het orgel in de Grote of Sint Bavokerk in Haarlem vragen B. en W. van Haarlem de gemeente raad een bedrag van f 165.000 be schikbaar te stellen. DEN HAAG, 27-6 Zaterdag jl. is te Brugge de grote zomertentoon- stelling „D? eeuw der Vlaamse pri mitieven" in het Groeningemuse- um geopend. Deze tentoonstelling is tot stand gekomen door de samen werking van twintig musea en par ticuliere verzamelaars uit de Ver enigde Staten en het Groeninge- museum, het Memling museum en de St. Salvator's kerk te Brugge; verscheiden-; andere Belgische ker ken en musea hebben nog werken van 15e eeuwse Vlaamse kunste naars bijgedragen. De tentoonstelling bevat zeventig panelen, waaronder twee- en drie luiken, alsmede zeven tekeningen, dertig beelden, -*en tiental werken van edelsmeedkunst, tapijten, bor duurwerken, wapens en gebrand- FEUILLRTON „Alles goed en wel", zegt de boer, „maar voor zijn onvoorzichtigheid, om op zulke losse schroeven zijn boel te verkopen, mag hij toch wel even boeten. Ji moet hem vijftig gulden vragen voor het te niet doen van de koop". Hannes je de volgende morgen op een; beentje naar Jan Slot Deze is dadelijk bereid de vijftig gulden te geven en wil, nu al door ondervinding wijs geworden, maar 'dadelijk de zaak afdoen, het geld in de hand. „Ho, ho", zegt Hannesje, „wacht even. Ik, als notaris, loop niet met al mijn akten in mijn zak; die lig gen op mijn kantoor Ga mee, dan zullen we daar de zaak aan de kant schoppen". En dan stevent het tweetal broe derlijk naar Hannesjes woning. Hannesj? duikt in zijn latafel, Jan Slot geeft hem de vijftig pop, Han nesje verscheurt de „authentieke" koopakte en werpt de snippers in het vuur Jan Slot blij naar huis, terwijl Hannesje, met een slim lachje het geld in zijn wankel-» kastje bergt Zó gemakkelijk, gnuift hij, heeft hij ze nog nooit verdiend! Samenwonent Hannesje moet op de eerste maart zijn woning ontruimd hebben, kan, volgens de verkoopvoorwaarde de gekochte howe ook op 1 maart aan vaarden. Dat klopt dus. Maar de boer, die er nog woont, zit uiterst verlegen, daar hij zijn beslag elders eerst op 1 mei betrek ken kan. Waar vindt hij voor die schilderd glas - in totaal ruim twee honderd voorwerpen die getuigenis afleggen van de Vlaamse cultuur uit de 15? eeuw. Men zal er werken zien van Jan van Eyck, Broederlam, Petrus Christus, Rogier van der Weyden, Hugo van der Goes, Hans Memling, Gerard Dvaid, Dirk Bouts en Jus tus van Gent. Een 29-jarige Indiër, die geen Engels kent, heeft ruim 140.000 gulden gewonnen in een Britse voetbalpool, die betrekking heeft op de voetbalcompetitie in Au stralië. twee maanden onderdak voor zijn gezin en voor het vee, dat hij aan zich gehouden heeft en meenemen zal? Hij is iemand van een bedenke lijke reputatie, moreel zonder enig houvast, met - ondanks zijn leeftijd - kwajongensallures Hannesje kent hem ook langer dan vandaag en ofschoon hij hem niet ruw-weg zal sommeren, om op de gestelde datum de laan uit te zijn, gaat hij toch °en paar dagen tevoren naar de kantonrechter in de stad, om diens raad in te win nen voor 't geval, dat er conflicten komen. Wat te doen, als de vent, zonder boe of bah te zeggen, ijs koud blijft zitten? De kantonrechter geeft Hannesje de raad, om, als de vent zich on willig betoont, in te pakken, zich tot hem, di kantonrechter, te wen den, met het verzoek, hem van rechtswege te doen verwijderen. „En dan zal ik wel zorgen", zegt zijnedelachtbare met onverholen leedvermaak, dat hij nog diezelfde dag ingerukt is. Wat hebben we met di? vent al een gezanik gehad! Ik zal het met plezier doen!" En hij wrijft zich de handen bij dit vooruitzicht. „De onkosten betaalt hijl". Hannesje gevoelt voor zulk een ingrijpende maatregel niet veel, „ofschoon", zegt hij, „ik elke mor gen al brandhout mis van de dode knotwilgen, di"1 ik de laatste weken daar gerooid heb". „Daar heb je het al", snerpt het vinnige grijze heertje, „man, gooi da vent van je erf af", Anthonie van Dijck- tentoonstelling te Antwerpen DEN HAAG, 28-6. In het Ru- benshuis te Antwerpen zal van 2 juli tot 3 september een tentoon stelling gehouden worden, gewijd aan de olieverf-schetsen en teke ningen van Anthony van Dijck. In het totaal zullen 114 tekeningen en 12 schetsen te zien zijn op deze tentoonstelling, die de grootste zal zijn die ooit aan de tekenkunst van van Dijck werd gewijd. H.M. koningin Elisabeth van Croot- Brittannië heeft vier mooie bladen uit koninklijk bezit in bruikleen afgestaan, tientallen musea en pri- véverzamelaars In Europa en Ame rika verleenden hun medewerking. Bij de keuze van de tekeningen werd er naar gestreefd een volle dig overzicht te bieden, zowel van de genres die de kunstenai r heeft beoefend, als van de tijdvakken uit zijn leven. Vrouw vocht met inbreker IJMUIDEN, 29-6 Een 75-jarige weduwe is in de nacht van dinsdag op woensdag in haar woning aan de Wijk aan Zeeweg in IJmuiden-Oost aangevallen door een inbreker en bijna gewurgd. Omstreeks twee uur drong een jongeman van naar schatting 20 tot 22 jaar haar wo ning binnen, waarschijnlijk opzoek naar geld. Bij zijn speurtocht kwam hij ook in de slaapkamer, waardoor de bejaarde dame wakker werk. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de man heeft getracht de weduwe te wurgen. De vrouw slaagde er echter in te ontkomen en de straat op te vluchten. Zij bereikte de wo ning van haar zoon, die aan de zelfde weg woont Deze waar schuwde de politie. Een onderzoek werd ingesteld, doch de inbreker bleek inmiddels te zijn ontsnapt. Er wordt niets vermist. Nooit te oud George Dallow, een 91-jarige gepensioneerde boerenarbei der is te Hereford in Enge land in het huwelijk getre den met de 78-jarige Eliza beth Tierny. Na de huwe lijksplechtigheid zeiden zij „Dit is de gelukkigste dag van ons leven". Koning Boudewijn is dinsdag avond per vliegtuig naar Leopold- stad vertrokken, waar hij de plech tigheden ter gelegenheid van het onafhankelijk worden van Kongo op donderdag zal bijwonen. 35 Maar Hannesje kan daartoe niet zo gemakkelijk besluiten, oppert zelfs nog de mogelijkheid van sa menwonen gedurende die twee maanden. Met de boer zelf heeft hij ook niet de minste compassie, maar het bezwaart hem voor de vrouw, die redelijk en goed is en voor de kinderen Ook het vee zal er onder lijden. De kantonrechter moet 't hem afraden. „Je zult zo'n last met die vent krijgen", zegt hij, „hij haalt het bloed van onder je nagels vandaan En jij, een ventje met tempe ramentik zie er nog moord en doodslag van komen Hannesje bedankt mijnheer voor zijn inlichtingen en gaat heen. On derweg loopt hij knopen te tellen, ja ,neen, jaThuisgekomen, gaat hij naar de boer toe en stelt hem voor, van 1 maart tot 1 mei samen te wonen. De boer en zijn gezin kunnen de grote kamer houden, terwijl Hannesj? en de zijnen ge noegen zullen nemen met de keu ken en een slaapkamertje. Verder biedt de zolder gelegenheid genoeg om er bedden te plaatsen. Het vee kan in di schuur blijven, daar Hannesje, behalve zijn twee varkens slechts een paar jaarling osjes heeft. Als vergoeding vraagt hij vijf gulden per week. Het voorstel wordt grif aangeno men, ook wat de vergoeding be treft, de vrouw een traan in 't oog, de boer te gereder, daar l}ij nu al weet, dat Hannesje die guldens nóóit tellen zal. (Wordt vervolgd) Leopoldstad bereidt zich voor op feestelijke onafhankelijklieidsplechtigheden Belgische regering schonk versieringen LEOPOLDSTAD, 28-6. In Leo poldstad worden nu de laatste voorbereidingen getroffen voor de feestelijke plechtigheden waarme de donderdagochtend om elf uur België in aanwezigheid van koning Boudewijn de onafhankelijkheid zal verlenen aan zijn Afrikaanse kolonie; Belgisch Kongo. De brede boulevards van de stad zijn versierd met vele honderden Kongolese vlaggen, blauw met gele sterren, met hier en daar de Bel gische nationale driekleur, alle een meer dan f 250.000 gekost hebbend geschenk van de Belgische rege ring. Belgische ministers zijn druk aan het onderhandelen met de jonge Kongolese regering om nog voor de 30e juni tot de onderteke ning van vriendschapsverdragen te komen en de leden van de Kon golese senaat kwamen dinsdag middag in een besloten vergade ring in het „Paleis der Natie" bij een, dat pas gereed is gekomen en vorbestemd was de ambtswoning van de gouverneur-generaal te worden, om vast te stellen welke vergoedingen zij als vertegenwoor digers van het volk zullen mogen ontvangen. Afgevaardigden uit meer dan vijftig landen zijn de af gelopen dagen uit alle delen van de wereld op het vliegveld van Leopoldstad aangekomen om de feestelijkheden bij te wonen, en de hotels in de stad zijn overvol. Veel vrouwen terug Dat zijn ook de vliegtuigen, die nog steeds dagelijks de terugreis naar Brussel maken met vrouwen en kinderen aan boord, die door hun bezorgde echtgenoten naar huis zijn gestuurd. „Niet uit angst, maar als voorzorgmaatregel", zoals de meesten met nadruk verzeke ren. Want ook dinsdagochtend werd de ogenschijnlijke rust in de stad zeer verstoord door een beto ging van een duizendtal Kongo lezen tegen de regering-Loemoem- ba, die dit keer in tegenstelling tot het afgelopen weekeinde geen gewonden eiste, maar door de waakzame gehelmde en met gewe ren gewapende Kongolese orde troepen met traangasbommen in rustiger banen kon worden geleid. Ingezonden mededeling Wij op Schouwen-Duiveland eten Jeugd blijft langer op school DEN HAAG, 28-6. In het school- jaar 1958-1959 genoten 83 pet. van de 14-jarige jongens, 64 pet. vap de 15-jarige en 48 pet. van de 16- jarige volledig onderwijs. Voor de meisjes zijn de overeenkomstige cijfers 78 pet. (14 jaar), 45 pel. (15 jaar) en 26 pet. (16 jaar). Deze per centages liggen 5 10 pet. hoger dan die voor het schooljaar 1955- 1956. Aldus blijkt uit een publi- katie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. „De Nederland se jeugd en haar onderwijs, 1958- 1959". Bovendien volgde 6 pet. van de 14-jarige jongens partieel on derwijs, alsmede 11 pet. van de 15- jarige en 14 pet. van de 16-jarige, (meisjes: 3 pet., 7 pet. en 9 pet.) In totaal ontvingen in 1958-1959 2.871.000 jeugdige personen volle dig of partieel onderwijs, particu liere ongesubsidieerde opleidingen niet meegerekend. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SOEST. Prins Bernhard heeft als eerste officiële daad na zijn ziekte en aan de vooravond van zijn ver jaardag, het kompostbedrijf Soest- Baarn officieel in gebruik gesteld. De prins, gekleed in een lichtgrijs sportcostuum met een witte anjer in het knoopsgat, haalde op een groot schakelpaneel drie handles over, waardoor een grote trommel begon te draaien. Het bedrijf, door di beide gemeenten opgericht, is al anderhalf jaar in werking. GRONINGEN. De Britse motor- renner Peter Ferbrache is in de nacht van dinsdag op woensdag in het stads- en academisch zieken huis te Groningen overleden aan de verwondingen, die hij bij een val tijdens de race in de 350 cc-klasse bij de zaterdag gehouden TT. te Assen heeft opgelopen, zonder bij kennis te zijn gekomen. Ferbrache was 35 jaar oud. HEERLEN. Op de Amstenrade- weg te Hoensbroek vond een aan rijding plaats, waarbij de zestien jarige Ria de Jong uit Hoensbroek de dood vond. AMSTERDAM. Een motorrijder is op de Middenweg ter hoogte van het Ajaxstadion in Amsterdam do delijk verongelukt. Hij botste in volle vaart tegen een tramwagen van lijn 9, toen deze een bocht maakte naar het voor het stadion g?legen eindpunt. TILBURG. Bij het oversteken van het kruispunt Baronielaan-Goirle- seweg, in Tilburg is een fietser door een personenauto aangereden en vrijwel op slag gedood. Vermoe delijk heeft de fietser de auto te laat gezien en daardoor geen voor rang gegeven. GRONINGEN. De 8-jarige Dirk Tilman uit de Groningse A. P. Fok ker-straat is in de Oosterhaven in Groningen in het water gevallen en verdronken. Enkele matrozen van H M. mijnenveger „Bedum" sprongen het jongetje op het hulp geroep van een 5-jarig vriendje on middellijk na, maar slaagden er niet in het kind te vinden. Pas na een half uur dreggen werd het stoffe lijk overschot op het droge ge bracht. NEDERLANDS OLYMPISCH TENUE Vernietigend (Amerikaans) oordeel over U 2-incident „Chroesjtsjef kon niet ander" Gestoken in het hierbij getoonde tenue zullen de Nederlandse atleten voor de Olympische Spelen naar Rome tijgen. De van een lichte zomer stof gemaakte blazer is marineblauw met op het borstzakje een oranje embleem met de Nederlandse leeuw en het opschrift 1960. De zilver kleurige metalen knopen - waarvan de deelnemers ten behoeve van de souvenir jagers er een extra-stel meenemen - dragen de Olympische ringen en het jaartal 1960. De dames dragen onder de blazer een licht grijze wollen kamgaren rok, de heren een lichtgrijze pantalon. Op rok en pantalon wordt een witte blouse, resp. een wit overhemd met oranje das gedragen. De dames krijgen een wit linnen hoedje met van voor een strikje en neergeslagen rand, de heren een hoed van wit Panama- stro met donkerblauw lint. De schoenen van de heren zijn zwart, die van de dames blauw in de tint van de blazer. In de verdere garderobe bevindt zich voor de heren o.m. een zachtblauw shirt-jacket en voor de dames een wit plastic tas. Volstrekt unieke tentoonstelling te Brugge „De eeuw der Vlaamse primitieven" Ingezonden mededeling Spiegel van het binnenland Geen vrije woningmarkt - De toto-wet uii de eerste helft der 20ste eeuw

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5