Koning Boudewijn van België viel wanordelijke ontvangst ten deel DE ZIERIKZEESCHE COURANT Jongeman doodde zeven mensen TWEEHONDERDDUIZEND TIBETANEN VECHTEND DOOR CHINESE LINIES HET PROCES TEGEN POWERS Fatale mijnramp in Engeland Sowjet-nota aan Nederland Griekse kroonprins naar Nederland „WAT NU?" VRAGEN DE WESTELIJKE VERTEGENWOORDIGERS ZICH AF De natuurbescherming in onafhankelijke Afrikaanse gebieden Cuba neemt Amerikaanse raffinaderij over DONDERDAG 30 JUNI 1960 116e jaargang No. 18793 ZIERIKZEEüCHEwNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) fl,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Kongo onafhankelijk Wilde rit van stoet naar centrum Leopoldstad LEOPOLDSTAD, 29-6. Gezeten in een open auto naast president Kasavoeboe van de republiek Kon go, is koning Boudewyn van Bel gië woensdagmiddag op de laatste dag van het bestaan van de Bel gische kolonie de hoofstad Leo poldstad binnengereden. De ont vangst, die de Belgische vorst werd bereid, herinnerde in geen enkel opzicht aan de wilde tonelen, die zich nog slechts een half jaar ge leden afspeelden toen duizenden Kongolezen op het vliegveld Ndjili en op de dertig km. lange route naar de stad dikwyla met gebalde vuisten „l'independcnce" eisten. Nu waren het enkele honderden Belgen, wiens „vive le roi" op het moderne vliegveld in de wind ver waaide en nog minder Kongolezen, die zelfs nalieten hun eigen presi dent en de leden van de Kongolese regering, die donderdag om elf uur het heft in handen hebben geno men, toe te juichen. De aankomst van de koning her kreeg zijn luister, toen de open auto met de Belgische vorst, die aan de linkerzijde van president Kasavoeboe was gezeten, de brede boulevard Albert 1 opdraaide. Hier stonden de Belgische in woners van de stad rijen dik om met de duizenden Kongo lezen te wedijveren, wier toe juichingen vooral uitgingen naar hun staatshoofd met een gescandeerd geroep van „Kasa, Kasa". Het waren president Kasavoeboe en minister-president Loemoemba, aan wie voor de Belgische mini ster president en een aantal leden van zijn kabinet en de gouverneur- generaal de eer te beurt viel ko ning Boudewijn aan de voet van de staatsietrap te verwelkomen. De koning, gekleed in een wit uni form, drukte beiden onbewogen de hand en er werd nauwelijks een woord gewisseld. Zonder een zweem van een glimlach liet de koning ook door premier Loe moemba, zoals altijd onberispelijk gekleed, de overige 35 ministers en staatsecretarissen van de Kon golese regering, die kennelijk on der de indruk van het moment waren en ietwat onwennig de In Miami in de Amerikaanse staat Florida is een zeventienjarige jongeman, die bekende zeven men sen te hebben gedood, tot de elek trische stoel veroordeeld. Op de schuldigverklaring reageerde hij met de woorden: „Het kan me geen bliksem schelen". De jury besloot ge engratie aan te bevelen. plechtigheid ondergingen, aan zich voorstellen. Wildemansrft Het zal wel moeilijk zijn ooit te achterhalen, wat de oorzaak is ge weest van de wildemansrit, die de koninklijke stoet na de ontvangst op het vliegveld naar de 30 km. verder gelegen stad maakte. Nadat het militair escorte onmiddellijk gevolgd door de koninklijke auto, de poorten van het vliegveld was uitgereden, drongen zich honderden auto's tussen de stoet en over alle vier banen van de grote verkeers weg baanden kris-kras door elkaar rijdende voertuigen zich een weg naar Leopoldstad. Auto's van mi nisters en andere autoriteiten van de jonge staat en zelfs de wagen van gouverneur-generaal Cornelis werden in de berm gedrongen en trachtten zich toeterend naar voren te dringen om de officiële plaats in de stoet in te nemen. Wanhopige Belgische commandanten van de veiligheidstroepen slaagden er eerst enkele kilometers voor de stad in enige orde te scheppen in de chao tische tosstand, zodat de Kongolese hoogwaardigheidsbekleders met hun koninklijke gast toch nog op enigszins protocolaire wijze hun in trede op de Albert I boulevard kon den maken. Straks grens van India over NIEUW DELHI, 29-6. De cor respondent in Siligoeri van de „Times of India" heeft gemeld, dat ongeveer 200.000 Tibetaanse noma den zich vechtend een weg banen door de Chinese linies in oostelyk Tibet, in een poging om het wes telijk deel van het land te bereiken Hoewel dit nomadenleger van plan schijnt te zijn zich in weste lijk Tibet in te graven, vreest men dat het uiteindelijk genoodzaakt zal zijn de grens van India te over schrijden, onder druk van het Chi nese leger. Volgens deze corres pondent hebben de Chinezen uit Sinkiang versterkingen laten aan rukken om dit leger, dat voor net merendeels uit cavalerie zou be staan, te verslaan. Deze Tibetanen zijn slechts met geweren en an dere kleine wapens uitgerust en MOSKOU, 30-6. Het proces tegen de Amerikaanse piloot Francis Ga ry Powers, die op 1 mei op een verkenningsvlucht boven de Sovv- jet-Unie werd neergeschoten, is uitgesteld tengevolge van de stroom van aanvragen uit westelijke lan den voor een visum om de rechts zaak bij te wonen. Dit werd woens dagavond in doorgaans betrouw bare kringen in Moskou vernomen. Oorspronkelijk zou het proces be gin juli beginnen. Volgens een me dedeling van premier Chroesjtsjef zal Powers wegens spionage terecht staan. Het voormalige Franse eiland Madagaskar heeft zijn onafhankelijkheid op uitbundige wijze gevierd. - Foto: de president van Madagaskar de heer Isiramana en de staatssecretaris voor kwesties betreffende de Franse gemeenschap de heer Jean Foyer bij hun aankomst in Maha- masina voor het afnemen van een militaire parade. zij zullen het, ondanks hun formi dabele sterkte, niet lang tegen de Chinezen kunnen volhouden. Zij vorderen slechts traag. In de ge vechten, die tot dusver hebben plaats gevonden, zouden verschei dene honderden Chinezen zijn ge dood, terwijl de Tibetanen grote hoeveelheden wapens zouden heb ben buitgemaakt. 45 doden ABERTILLERY, 29-6. Een zware ontploffing in een steenkolenmijn by Abertillery, aan de grens tus sen Engeland en Wales, heeft dins dag aan 45 mijnwerkers het leven gekost. De explosie deed zich omstreeks het middaguur voor, toen 700 man in de mijn werkten. De ramp vol trok zich op een diepte van 320 meter, op ongeveer 2.000 meter van de liftschacht. De slachtoffers moe ten op slag zijn gedood. Vier man nen die op 500 meter van de ont ploffing waren, liepen ernstige brandwonden op. De reddingsploe gen moesten zich een weg banen door neergestort gesteente dat de gangen versperde. Tot dusver zijn dertig lijken van omgekomen mijnwerkers naar bo ven gebracht door de reddings ploegen, die om de twintig minu ten worden afgelost. DEN HAAG, 29-6. Een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft woensdagochtend desge vraagd meegedeeld, dat het Sowjet ministerie van Buitenlandse Zaken dinsdag een nota heeft gezonden aan de Nederlandse ambassade te Moskou. In deze nota wordt de visie van de Sowjet-regering gegeven over het afbreken van de ontwapenings besprekingen te Genève en het voorleggen van de ontwapenings kwestie aan de Verenigde Naties. SCHIPHOL, 29-6. Vrijdagavond om 7.45 uur wordt met het lijntoe- stel van de Olympic Airways op Schiphol verwacht de 20-jarige Griekse kroonprins Constantijn, die door Koningin Juliana voor een verblijf van 10 dagen op paleis Soestdijk is uitgenodigd. De prins, officier in de Griekse krijgsmacht, is een actief beoefenaar van de zeil- sport. Hij zal in de drakenklasse deelnemen aan de internationale zeilwedstrijden, die zaterdag bij Muiden op het IJsselmeer begin nen. Mijnramp in Engeland Een zware ontploffing ih een steenkolenmijn bij Abertillery, aan de grens tussen Engeland en Wales, heeft dinsdag aan tientallen mijn werkers het leven gekost. - Foto: terwijl ziekenauto's gereed staan, verdringen familieleden van opgesloten of omgekomen mijnwerkers zich bij de mijn. De ontwapeningsbesprekingen KWESTIE VOOR ALGEMENE VERGADERING DER V.N. NEW YORK, 30-6. Vertegen woordigers van de vyf Westelijke landen die aan het afgebroken ontwapeningsoverleg in Genève hebben deelgenomen, hebben woensdagavond in het gebouw van de V.N. te New York van gedach ten gewisseld over de vraag, wat er nu moet gebeuren. De V.S. zouden het meeste voe len voor een bijeenroepen van de ontwapeningscommissie van de V. N., terwijl Engeland er over zou denken, de kwestie aan de veilig heidsraad voor te leggen. Naar ver luidt zou secretaris-generaal Ham- marslcjoeld niet enthousiast zijn voor het Amerikaanse plan. Hij zou liever willen wachten tot de vol gende zitting van de algemene ver gadering, die in september begint. Een overweging daarbij zou zijn, dat dan vele landen door hun mi nister van buitenlandse zaken ver tegenwoordigd zullen zijn. Boven dien zouden enkele landen het ver standig achten, eerst „het opge waaide stof tot rust te laten ko men". Met het oog op deze over weging moet ook de mogelijkheid niet worden uitgesloten, dat de al- De internationale unie voor de bescherming van de natuur (Inter national Union for Conservation of Nature) zal in de komende jaren byzondere aandacht gaan schenken aan het behoud van de vele na tuurreservaten in de pas tot zelf standigheid gekomen landen van Afrika. Dit verklaarde de directeur van de Zuid-Afrikaanse wildtuinen, de heer Rocco Knobel, voor een korte vacantie in Nederland, nadat hij heeft deelgenomen aan het in Warschau gehouden congres Van de internationale unie. De heer Knobel zal na zijn vacantie naar de Verenigde Staten vertrekken, waar hij verscheidene natuurre servaten hoopt te bezoeken. Hij deelde mede, dat de bespre kingen in Warschau, die door des kundigen op het gebied van de na tuurbescherming uit de gehele we reld werden bijgewoond, zich voor namelijk hebben gericht op de toe komst van de reservaten in de ge bieden, die zelfbesturend zijn ge worden. Vele malen was namelijk de vrees uitgesproken, dat zeld zame wildsoorten, die juist in deze gebieden in uitgestrekte reservaten nog in de natuur leven, in hun voortbestaan zouden worden be dreigd, indien de nieuwe bestuur ders niet in gelijke mate zouden zijn toegewijd aan het werk der natuurbescherming als hun voor gangers. gemene vergadering in buitengewo ne zitting bijeengeroepen wordt, daar dit ook enige tijd vergt. Men acht het onwaarschijnlijk, dat de Sowjet-Unie een dergelijke bijeen komst zal boycotten, terwijl zij dit mogelijk wel zou doen bij een fo rum van minder gewicht zoals de ontwapeningscommissie. De N.V. Bank voor Ned. gemeenten DEN HAAG, 29-6. In de heden gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten werd het door de directie aangeboden verslag over 1959 behandeld. De balans per 1 januari 1960 en de winst- en verliesberekening 1959 werden overeenkomstig de voor stellen van de raad van commis sarissen goedgekeurd, terwijl het dividend werd bepaald op 7 pro cent. Dit is het dividend dat sedert 1954 werd uitgekeerd. Ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren werd herbenoemd tot commissaris. Hond beet 50 kippen dood VOORTHUIZEN, 29-6. Een hond heeft in een kippenhok van de heer G. aan de Ootterloseweg te Weker- om (gemeente Ede), niet minder dan vijftig jonge hennen doodge beten. De politie is van de zaak op de hoogte gesteld. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De grootste vriend van de 1 waarheid is de tijd. i Inwijding militair kerkhof Margraten DEN HAAG, 29-6. Op donderdag 7 juli zal de Amerikaanse militaire begraafplaats in Margraten, waal meer dan 8000 Amerikaanse mili tairen begraven liggen, officieel in gewijd worden. Koningin Juliana is voornemens bij deze plechtigheid aanwezig te zijn. President Eisenhower zal verte genwoordigd worden door de voor malige hoge commissaris in Duits land, John McLoy. Verder zullen ondermeer aanwezig zijn de Neder landse minister van Defensie, ir. S. H. Visser, de Amerikaanse staats secretaris voor het leger Wilbur M. Brucker, de Amerikaanse ambassa deur in Nederland, Philip Young en vertegenwoordigers van de American Battle Monuments Com mission; Salarissen kleuterleidsters omhoog DEN HAAG, 29-6. In een circu laire, gericht aan gemeente- en schoolbesturen, heeft de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen in verband met de sala risverhoging per 1 januari 1960 in het kader van het algemeen loon- beleid richtlijnen gegeven betref fende de toekenning van een twee de uitkering over het eerste kwar- tal 1960 aan de hoofdleidsters en de leidsters bij het kleuteronder wijs. Voorts kan volgens deze cir culaire aan de daarvoor in aan merking komende hoofdleidsters en leidsters vanaf 1 april 1960 de looncompensatie voor de huurver hoging 1960 worden uitbetaald. Tenslotte wordt machtiging ge geven om met ingang van 1 april 1960 de salarissen van de hoofd leidsters en de leidsters, die jonger zijn dan 21 jaar, met 5 procent en van haar, die 21 jaar of ouder zijn, met 7 procent te verhogen. HAVANNA. 29-6. De Cubaanse regering heeft woensdag de Ame rikaanse Texaco raffinaderij in Santiago de Cuba overgenomen wegens weigering olie voor de Cu baanse regering te raffineren. De regering had de raffinaderij verzocht de Russische ruwe olie te raffineren, die Cuba dit jaar ont vangt krachtens een handelsver drag met de Sowjet-Unie. De olie maatschappij weigerde. Officieel is meegedeeld dat de voorbereidende besprekingen te Melun tussen afgevaardigden van de „Voorlopige Algerijnse rege ring" en de Franse regering ge ëindigd zyn en dat de Algerynsc afgevaardigden naar Tunis terug keren. „Hoe veroveren werknemers welvaartsaandeel?" vraagt N.V.V.-voorzitter Rede op landdag Vrouwenbond van het N.V.V. AMSTERDAM, 30-6. Op de van daag in het Concertgebouw in Am sterdam gehouden landdag van de vrouwenbond van het N V.V., heeft de heer D. Roemers, voorzitter van het N.V.V.de wat hij noemde hoogst ernstige vraag gesteld hoe in de tegenwoordige loonpolitiek de werknemers een aandeel in de ge stegen welvaart zullen krijgen. „Die vraag eist in de eerste plaats antwoord van hen, die zich tot voorstanders van deze loonpolitiek hebben bekend", zo zei de heer Roemers. „Misschien zouden dan ook prof. Oud en prof. Romme er zich eens mee bezig kunnen hou den". De N.V.V.-voorzitter zei deze vraag te stellen omdat het voor hem vaststaat dat de expansie van de economie in 1960 niet onaanzien lijk sneller is gegaan dan destijds door de S.E.R. en later door de regering is verwacht. Dat geldt volgens spreker niet alleen voor de economie in haar geheel, doch eveneens voor vele bedrijfstakken. De heer Roemers deelde vervol gens mede dat het N.V.V. in 1959 en 1960 een groot deel van zijn ledenverlies tengevolge van de be stedingsbeperking in de jaren 1957 en 1958 heeft teruggewonnen. „Wij hebben daarbij de gunstige con junctuur in de zeilen gehad. Doch daarin staan wij niet alleen in dit land", aldus spreker. „Als er een regering sinds 1929 onder gelukkig economisch gesternte geboren is, dan is dat wel de regering-de Quay Onder dat gelukkig economisch gesternte is het tweede experiment met gedifferentieerde loonpolitiek uitgevoerd". De heer Roemers er kende dat de groep achterblijvers geringer is gebleken dan het N.V.V. aanvankelijk had gevreesd. Hoewel hij verheugd was dat deze vrees niet gerechtvaardigd is gebleken, zei hij dat het N.V.V. niet blind wenst te zijn voor de feitelijke om standigheden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1