KENT KENT KENT Op Schouwen-Duiveland ontmoeten luchtvaart en landbouw elkaar Verandering Vliegtuig als landbouwwerktuig Sproeien van uit de lucht heeft vele voordelen Een nieuw technisch hulpmiddel heeft de laatste jaren zijn intrede gedaan in de vorm van het sproeivliegtuig. Bekijken we de land bouw voor een vijftigtal jaren, dan werd er praktisch niet gespoten. Een enkeling liet zijn aardappelen spuiten door personen die een oude rugspuit door ae aardappels meesjouwden, waarbij deze men sen door voortdurend zwengelen een spuitvloeistof uit de sproeidop persten. Gespoten werd toen tegen „het kwaad" in de aardappelen. Dagen liepen deze mensen door het gewas om de paar bunder met spuitsel te bewerken. Vijftig jaar later is er bijna geen gewas meer in de landbouw of het heeft een of meer bespuitingen nodig om niet in een misgewas te ontaarden. Elk gewas kreeg zijn of haar belagers in de vorm van verschillende insecten of zwammen .Hoe meer van deze insecten we vernietigen, hoe meer er bij komen. Massa's bestrijdingsmiddelen worden elk jaar in toenemende hoe veelheden over de vraatzuchtige insecten gespoten, en uiteraard gaat ook de spuittechniek met rasse schreden vooruit. Op Schouwen- Duiveland heeft het sproeivliegtuig zijn intrede gedaan. Het aller modernste stuk techniek dat in een uur 35 bunder kan sproeien. Sproeien is een verkeerd woord, want de vloeistof wordt geneveld. Het voordeel hiervan is dat met zeer geringe hoeveelheden vloei stof gewerkt kan worden, waarbij het bestrijdingsmiddel in een tienvoudig concentratie aangewend wordt. We brachten vorig week een be zoek aan een van deze luchtsproei- bedrijven, (er zijn er reeds meer op ons eiland) die haar centrum heeft op een stukje weiland van de heer L. Bolijn in het Gouweveer. De Coöp. Aankoop Vex\ Schouwen- Duiveland heeft haar toch al zo veelzijdige mogelijkheden uitge breid met het besproeien van land bouwproducten door middel van het vliegtuig. Hiervoor charterde ze Mastboom's Vliegbedrijf, dat met een vijf- zestal vliegtuigen door geheel Nederland sproeiop- drachten uitvoert. De grote man op het vliegveldje is haven werkmees ter de heer W. Quaak, die alle voorbereidingen moet treffen om een ononderbroken werkprogram ma te kunnen uitvoeren. Hij moet zorgen voor afbakening van de percelen met de reeds bekende ge le vlaggetjes, zorgen voor spuitma- teriaal, voor water enz. Als vlieg tuig wordt gebruikt een Piper Cub met opgevoerde motor van 150 pk. Onder de vleugel is de spuitmast aangebracht met 36 neveldoppen. De pomp wordt aangedreven door een klein propellertje dat boven het veld vrijgekoppeld wordt, waarbij het door de windstroom gaat draaien en zodoende via de pomp druk op de 200 liter vloei stof brengt. Sproeistrook van 15 meter Het toestel neemt 15 meter breedte mede, de vlaggetjes staan op ongeveer 30 meter, zodat de piloot twee maal een baan vliegt. De hoogte is on geveer 1 meter, soms 60 cm. De spuitstof wordt door het luchtpakket onder de vleugel als het ware in het gewas ge perst. De piloot, een reus van een kerel die hier het eiland bevliegt is de heer J. Horsten uit Wassenaar, oud-straaljagerpiloot die zijn op leiding kreeg in Canada. Een dag na ons bezoek geraakte hij boven een papaverveld in Noord-Beve land in een luchtzak (een luchtle dig) waardoor het vliegtuig ineens een ploegspoor door de papavers maakte, en aan de onderzijde to taal werd vernield. De piloot kwam er onbeschadigd af en na een dag vakantie vliegt hij deze week weer in een nieuwe Piper boven Schou wen. De vliegkaart toont een prachtig gekleurd overzicht van ons eiland, want de heer Quaak moet elk te bespuiten perceel op de kaart aangeven. Zo krijgen erwten een rode, bitene een paarse, vlas een blauwe kleur. De grote voordelen van het luchtsproeien zijn het ontbreken van wielschade, die soms zeer aanzienlijk kan zijn. De bespuiting verder is onafhan kelijk van de bodemgesteldheid, ook worden geen virusziekten overgebracht zoals dit bij poot- aardappelen kan geschieden en dan is de capaciteit veel groter dan van een trekkerspuit. Ieder een heeft dit jaar dan ook kunnen aanschouwen de invoering van het vliegtuig als landbouwwerktuig, want ook op Schouwen-Duiveland ontmoeten luchtvaart en landbouw elkaar. HAAMSTEDE Kampeerterrein „Ginstervehl" kreeg beschikking over nieuw kamphuis kSpeciaal ingericht voor ontvangst grote groepen De recreatie-mogelijkheden ne men in de Westhoek met sprongen toe. De laatste jaren zijn vooral de kampeerterreinen sterk uitgebreid. Reeds vorig jaar bespraken we het kampeerterrein „Ginsterveld" van de heer J. C. v. d. Graaf. De naam zegt het reeds, het bedrijf ligt als het ware verscholen in de ginst- struiken. Vorig najaar is men hier begonnen met de bouw van een kamphuis, dat hoewel nog in de grondverf staande ,toch al volop in het recreatie-proces is opgenomen. Het huis is gebouwd om diverse groepen, verenigingen en scholen de gelegenheid te geven om op een goedkope manier een pracht va kantie door te brengen, zonder daartoe gebruik van een tent te moeten maken. Toen we vorige week dit kamphuis bezochten, was het huis zo goed als ingenomen door een 75-tal leerlingen van de Prinses Juliana-school uit Dord recht. Deze groep verzorgt zelf de kost, wat trouwens een voorwaarde van het kamphuis is. Hiertoe heb ben ze de beschikking over een ruime keuken. De eetzaal, tevens conversatiezaal, op de zonzijde, is voorzien van een groot terras dat te bereiken is door grote open slaande deuren. De slaapzalen zijn boven en worden bereikt door twee grote trappen, die buitenshuis zijn geplaatst. Geslapen wordt op etage bedden, waarbij door de huurder voor dekens en lakens gezorgd moet worden. Eveneens zijn boven ka mers ingericht voor de leidsters en leiders. De deuren boven zijn brandvrij uitgevoerd. De boven, ge legen was- en douchevertrekken zien er keurig uit. Beneden is ver der een winkel, bureau en de woon vertrekken voor de eigenaar en zijn gezin. Voor vele groepen en ver enigingen is reeds plaats besproken, zodat het kamphuis tot september is volgeboekt. Een 100 meter verder is de bou wer bijna gereed gekomen met een waslokaal, dat gebouwd is voor de kampeerders op het terrein. Alles is hier aangelegd volgens A.N.W.B. sanitaire voorziening. Nieuw is de muntmeter op de geijsers. Voor een kwartje kan men een penning in de winkel halen, die bij deponering in de muntmeter recht geeft op een warme douche van circa 10 minu ten. Een grote handicap voor de eige naar is het gemis aan waterleiding en elektriciteit. Hij moet zich voor lopig helpen met gas en een pomp- installatie die het water van 37 me ter diep oppompt en verder naar de verschillende-xplaatsen perst. Wel zijn overal de elektrische leidingen aangelegd. Verder verkeert de weg in een zeer slechte toestand, zodat het te hopen is dat deze weg spoe dig een opknapper zal krijgen. Trots woei de groen-gele vlag bij de in gang over een kampeerterrein dat tot in de puntjes is verzorgd. Het metsel- en timmerwerk is van de heer J. C. Bijkerk te Burgh, de heer P. v. Dalsen had het schil derwerk en de heer W. Flohil het sanitair en de elektriciteit. Verder leverde de heer R. Saman de pomp- installatie, terwijl de heer P. Kloet het sanitair enz. in het waslokaal verzorgt. Het regende in Het gebouw van de Franse Nationale Vergadering te Parijs is zaterdag ten gevolge van zware slagregens ernstig beschadigd .Het glazen dak bezweek onder de water massa's, tapijten, meubilair en het elektronische stem apparaat liepen zware scha de op. De slagregens hielden vijf uur aan. De politie ont ving 1500 verzoeken om bijstand. MARKTBERICHTEN Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 27-6. Officieuze noteringen per 100 kg. Voedergranen - kalm: Kippegerst - naar kwaliteit - tot f 28,25; haver - ongepunte op monster tot f 26. Peulvruchten, franco Rotterdam. Groene erwten - op monster - tot f 41,50; schokkers - op monster - tot f 43. Jersey. interessant eiland Directe luchtverbinding met Nederland is er SCHIPHOL, 27-6. Het eb van luchtverbindingen, waarvan Schip hol het centrum vormt, is weer met een nieuwe draad uitgebreid. Thans kan men van de Amster damse luchthaven direct naar het Britse kanaal-eiland Jersey vlie gen. Tot dusverre kon men het ei land slechts via een omweg berei ken, b.v. via Londen, waar men ge bruik kan maken van de BEA- luchtlijn Londen-Jersey. Ook per boot bestaat tussen Nederland en Jersey geen directe verbinding. De nieuwe verbinding is door het C.T.I.-bureau te Haarlem in het leven geroepen ten behoeve van toeristen. Iedere zondagoch tend vertrekt een Dakota van Mar tin's Air Charter van Schiphol, die dertig passagiers op het eiland voor acht dagen achterlaat en de groep van vorige week zondag avond naar Amsterdam terug brengt. Gisteren heeft de directeur van de Haarlemse VVV, de heer W. van Willige, samen met twee Haarlemse bloemenmeisjes, Gerry Hek en Jacqueline Spruyt, de ope- ningsvlucht meegemaakt. Zij werden op Jersey begroet door de president van het comité voor toerisme, de heer C. S. Duprc, die er zijn vreugde over uitsprak, dat het eiland thans ook „voor het continent" ontsloten wordt. Tot dusverre zag men er vrijwel uit sluitend Britten. Hij vertelde, dat het eiland vele aantrekkelijkheden heeft; het heeft een eigen bestuur en valt niet onder de fiscale wet geving van Engeland. Het gevolg is, dat men er bijna alles nagenoeg belastingvrij kan kopen. Voorts wordt betoogd, dat het eiland een sub-tropisch klimaat heeft als ge volg van de warme oceaan-stroom waarin het ligt. Het is 8 x 19 km groot en telt 916 hotels. a Het Japans Olympisch Comité heeft besloten de Olympische Spe len van 1964, die in Japan worden gehouden, plaats te laten vinden in mei. De juiste data zullen later worden vastgseteld. In de Columbiaanse hoofdstad Bogota is zaterdag een krachtige aardschok gevoeld, die de mensen in paniek uit hun huizen deed vluchten. Het epi-centrum heeft waarschijnlijk in do nabijheid van Bucaramanga en Barraca-Bermeja circa 250 km van de hoofdstad ge legen. Er zijn geen berichten over schade of slachtoffers. KERKNIEUWS Ned, Herv. Kerk Beroepen te Amsterdam (Amstel- kerkgemeente): J. W. van Kooten. Amsterdam (Oosterkerkgemeente) te Leens-Zuurdijk: F. J. C. Helder, vicaris te Dalem; te Stockholm (Ned. Prot. Gem): A. van der Veen, Rozendaal (Gld Aangenomen naar Wijk bij Heus_ den: J. den Hoed, Tholen die be dankte voor Werkendam; naar Lunteren: K. van Pol, Veenendaal. Ger. Kerken Beroepen te Koog a. d. Zaan: A. C. van Beek, kand. te Woerden. Drie zendingsartsen niet terug naar Indonesië AMSTERDAM, 27-6. Drie gere formeerde zendingsartsen hebben van de Indonesische autoriteiten bericht ontvangen, dat ze geen ver gunning meer zullen krijgen om naar Indonesië te rug te keren. Het betreft de artsen D. Bakker Jr. die in Poerwodadi op midden-Java werkte, zijn broer H. Bakker, die werkzaam was in het ziekenhuis Trenggiling in Poerbolinggo (mid den-Java) en dr. A. W. F. Rutgers, die als specialist verbonden was aan de leproserie in Makassar en tevens hulp verleende in het zie kenhuis „Labuang Badji" in Ma kassar, Dr. A. G. Honig, docent aan de theologische school in Makassar, heeft wel vergunning gekregen om na in Nederland genoten verlof naar Indonesië terug te keren. Dr. Honig arriveert op 28 juni per vliegtuig in Nederland. De artsen D. en H. Bakker komen op 12 juli met de „Oranje" terug. Ingezonden mededeling de meest gerookte filter sigaret in Amerika nu ook in Nederland licht en aromatisch in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy. v/h A. J. Blok Dierenartsenij kundig ingrijpen heeft onze kater „Flopsy" van een wilde uithuizige tyran gemaakt tot een kattenfilosoof van enorm for maat. Een braaf, huiselijk dier, dat tot nadenken stemtNu de wilde jachtpartijen definitief tot het ver leden behoren, komt hij toe aan allerlei kattige levensontspanning en wordt hij tot voorbeeld voor de mensen, een voorbeeld van haast- loze evenwichtigheid dan wel te verstaan. Voorheen tezeer in beslap geno men door allerlei noodzakelijkhe den, komt hij nu toe aan de edele kunst van het - ook alweer rustig - eten. Voorheen een voorbeeld van schrokkerige onbetamelijkheid, keurt hij nu de spijzen met de lang zame en bedachtzame wijze van een kenner, die langzamerhand neus en poot optrekt voor gewoon brood, in. melk gedrenkt. Hij ver langt exquiser spijzen en wenst versterkende soepen en navenante heerlijkheden, die hij - na ze voor zichtig te hebben laten koelen - uiterst behoedzaam savoureert Een nieuwe rijke wereld is voor hein opengegaan en tot tweemaal toe is hij schuldeloos de tafel op- gewipt, om zich te goed te doen aan enkele vleeswaren. Hij is zo volmaakt ie goeder trouw, dat hij zelfs bij een betrapping niet het hazenpad kiest. Dat is wijs, heel wijs zelfs. Na deze gecultiveerde bezighe den wipt hij op de divan, legt de kolop een hoofdkussen, pakt zijn staart, zuigt er een flinke tuit aan cn slaapt volmaakt gelukkig in. 's Avonds komt hij als een echte romanticus aan het avondlijke ven ster. Zijn heel zacht miauwen, ver mengt zich met het lispelen der boombladeren. Het is al bijna nacht. Door het open raam, maakt hij een behoedzaam sprongetje en cirkelt driemaal langs de mensen heen. Hij - gelukkig dier - weet op gepaste tijden, passende attenties te be zorgen. Dan springt hij geluidloos omlaag en verdwijnt heel stil in het donker van de zomernacht. Een grandioze verandering heeft „Flop sy" doorgemaakt, hetgeen hem gis teren niet belette een kanjer van een rat bij de achterdeur neer tc leggen. Hij zat triomfantelijk bij zijn buit op wacht. Ergens blijft hij blijkbaar toch een roofdier. EILANDMAN Zierikzee beleefde Avondvierdaagse Zierikzee - of liever Scliouiocn-Duiueland - stond vorige u>eek in het teken van de Avondvierdaagse, die voor de 15e maal werd gehouden. Op de foto: een vrolijk groepje onderweg op de weg door Bettewaerde naar Dreischor. Wandelen maakt dorstig Behalve de „officiële" verstrekking van een dorstlessend drankje, zorgden partïkulieren voor een „emmertje water" langs de weg. Het hemelvocht vond gretig aftrek, vooral bij de jeugd. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Nieuw soort trompet HILVERSUM, 27-6. Dr. Mar tin Vogel, privaat-docent- musicologie te Bonn, heeft een vinding gedaan, waar door de trompet in alle toonhoogten bespeeld kan worden. Met een hefboom kan niet alleen de totale buislengte, maar kunnen te gelijkertijd. en in dezelfde verhouding, de buïslengte van de ventielen gevarieerd worden. Zonder in zichzelf vals te worden, kan de trom pet van bes tot a worden verlaagd. In samenwerking tussen de „Stichting Nauw- luister endheid" (voorzitter prof. dr. A. D. Fokker) en het „Contactorgaan van Ne derlandse symphonie-orkes- ten" zal te Hilversum in de N.C.R.V.-studio, Schutters- weg 9, op zaterdag 9 juli om 15 uur, een bijeenkomst van geïnteresseerden gehouden worden, waar dr. Vogel zijn instrument vertonen en ver klaren zal en waar men kan zeggen, wat men over de waarde van de uitvinding denkt. Een zestigtal personen is in twee gevallen van collectieve ver giftiging in de ziekenhuizen van Caserta nabij Napels opgenomen. Een veertig mensen werden ziek na een bruiloftsmaal, waarschijn lijk door bedorven gebak. De toe stand van twaalf hunner is zorg wekkend. Een twintig militairen zijn voorts in het militaire hospi taal opgenomen. De oorzaak van dit vergiftigingsgeval is niet be kend. De toestand van de militai ren is niet ernstig. Voor de vierde maal werden de H L.O.-proeven afgelegd door de heer J, W. Renshof te Zierikzee. KORFBAL S.D.K.B. Zeemeeuwen II-DSS II 3-1 De thuisclub heeft in deze wed strijd revanche genomen voor de nederlaag die zij kreeg in de eerste wedstrijd. Al direct na het begin ontwikkelde zich een spannende wedstrijd met aan weerszijden schietgrage aanvallers. In de elfde minuut is het C. Aalbregtse die zijn ploeg de leiding geeft, 1-0. DSS kwam terug met mooi open spel en het was mej. L. Sloutjes- dijk die de stand op 1-1 bracht. Na de vakverwisseling een fel aan vallend Zeemeeuwen, vooral het middenvak beheerste het terrein, uit een aanval doelpuntte C. Manni 2-1. De DSS-aanval kreeg wel kansen, maar het goede schot ont brak. Het was P. Quaak die vlak voor de rust met een pracht doel punt de score verhoogde tot 3-1. Na de rust een fel DSS offensief, wat voornamelijk aan het slechte plaatsen der blauw-witten lag. De schaarse Zeemeeuwen aanvallen waven echter zeer gevaarlijk cn de snelle Boogerd had geen geluk. De strijd ging verder gelijk op cn hoe er nog geschoten werd. in de stand kwam geen verandering meer. Het was een uiterst sportieve kamp. Burgh III-WIK II 2-2 Burgh liet een steek vallen door met veel pech maar net een gelijk spel te kunnen afdwingen aan een WIK-ploeg, die technisch minder was. L. v. d. Wekken opende de score uit een doorloper, 0-1, en C. v. Nieuwenhuize die een serie schoten op de korf afvuurt die er allemaal net niet in gaan, kan uieeindelijk een doelpunt scoren, dat terecht afgewezen wordt. Ook een strafworp mist hij. Vlak voor rust verhoogt L. v. d. Wekken dwars tegen de verhouding in de stand tot 0-2. Na rust mist Jaap Rijnberg voor -Burgh en strafworp, even later schiet hij op de rand van de korf. De WIK-aanval wordt te goed verdedigd om gevaarlijk te worden. Wel komt ze nog tot een gedekt doelpunt. Jaap Rijnberg verkleint de achterstand met een ver schot tot 1-2. Vlak voor het einde is het Adrie Kenters die de gelijkmaker scoort, 2-2. NOAD II-Brouwershaven II 2-0 Deze wedstrijd begon zeer sen sationeel daar de thuisclub reeds in de eerste minuut van de wed strijd de leiding wist te nemen. J. v. d. Sande had n.l. net de bal uit gegooid of Corrie v. d. Linde pikte hem op en deponeerde hem in de mand, 1-0. Enkele minuten later herhaalde zich ongeveer hetzelfde en nu was het Toon Schouwenaar die doelpuntte, 2-0. Het leek er na deze voorsprong op dat de blauw- witten een grote zege zouden gaan behalen. Brouershaven verzette echter met alle middelen die haar ter beschikking stonden. Vooral de veteranen van Schelven en de ook niet meer actieve speler G. v. d. Wielen grepen vaak uitstekend in. Nadat mej. L. de Later wegens een uit 't lid gesprongen vinger moest worden vervangen door Jannie Smits, kwam mej. L. van Zuidland van de withemden zo ongelukkig met een van haar medespelers in aanraking dat zij haar neusbeentje brak. Zii moest zich onder dokters behandeling laten stellen. In de resterende tijd kwamen beide ploe gen niet meer tot doelpunten, zo dat met een 2-0 overwinning voor de NOAD-reserves het einde kam. Burgh B-Zwaluwen A 0-2 In een gezellig warm partijtje moesten de kleinste Burgh-verte- genwoordigers de zege aan hun rood-witte collega's uit Eikerzee laten. Tot aan de rust wist Burgh goed stand te houden en zelfs goe de schietkansen te verkrijgen, doch het geluk was aan de andere zijde meer aanwezig. Nadat de rust met 0-0 was ingegaan, schoot Rieni Be- zuijen zijn ploeg naar 0-1. terwijl vlak voor lijd Cobi van Sluijs ae stand op 0-2 bracht. Met deze uit slag kwam ook het einde. Scriewedstryden (Junioren) voor W.I.K. In nauw overleg met het bestuur van de SDKB is besloten dat door dc vereniging W.I.K. te Kerkwerve op zaterdag 16 juli a.s. seriewed strijden voor junioren zullen wor den georganiseerd. Hierdoor is dc wedstrijd lussen dc kampioenen van de junioren groepen A cn B vastgesteld op 23 juli in plaats van 16 juli.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 6