Eisenhower acht bekrachtiging nieuw verdrag met Japan van groot belang DE ZIERIKZEESCHE COURANT Chroesjtsjef schreef «•brief aan Eisenhower Moskou luidde de doodsklok over Geneefse ontwapeningsbesprekingen sSs* DINSDAG 28 JUNI 1960 116e jaargang No. 18792 ZIERIKZEESCHEwNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji per 3 meenden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losie nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (mex. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jennewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Recente wereldreizen waren van eminent belang WASHINGTON, 27-6. President Elsenhower heeft in een toespraak tot het Amerikaanse volk gezegd dat de bekrachtiging van het nieu we verdrag met Japan „een be langrijke overwinning voor de vrije wereld en een nederlaag voor het internationale communisme" is. Over zyn recente wereldreizen zei de president, dat zij de vriend schap en het vertrouwen hebben versterkt Het schijnt dat de communisten tot de conclusie zijn gekomen, dat deze reizen zulk een positieve waarde hebben in de strijd tegen het communistische imperialisme, dat zij alle middelen te baat moe ten nemen om bezoeken aan som mige landen te verhinderen, aldus president Eisenhower, Eisenhower verklaarde, dat hi), gezien de korte tijd die hem nog rest voor zijn aftreden in januari, niet van plan is om nog meer „goodwill"-reizen te maken. Maar mocht zich in de naaste toekomst een onvoorziene situatie voordoen, dan zal ik geen seconde aarzelen om weer op reis te gaan, aldus Eisenhower. Hij zei te geloven, dat zijn opvol ger als president, wie dit ook mag zijn, tot de conclusie 2al komen dat bezoeken over en weer van rege ringsleiders van bevriende landen van groot belang zijn voor de be vordering van de solidariteit van de vrije wereld. En deze bezoeken zullen zeker van groot belang zijn zolang de dreiging van een com munistische overheersing boven de wereld hangt, aldus de president Poging vrUe wereld te verdelen Eisenhower verklaarde echter met nadruk, dat ontmoetingen tus sen regeringsleiders geen doeltref fend middel zijn voor de uitwer king van bepalingen van internati onale verdragen. De gunstige re sultaten. zo vervolgde hij, die door deze reizen verkregen zijn of in de toekomst verkregen zullen worden, zullen snel teniet worden gedaan als de V.S. hun huidige politiek op WASHINGTON, 27-6. Het Ame- rikaanse ministerie van buitenland se zaken heeft maandag een schrij ven van premier Chroesjtsjef aan president Eisenhower ontvangen. De brief handelt over het ontwa- peningsvraagstuk. Zoals de Sowjet-afgevaardigde naar de Gene'efse ontwapenings conferentie, Zorin, heeft meege deeld, heeft de Russische regerings leider ook een dergelijke brief ge zonden aan de regeringsleiders van de overige vier westelijke deelne mers aan het ontwapeningsoverleg, nl. Engeland, Frankrijk, Canada en Italië. In de brieven wordt de Geneefse mislukking verweten aan de weste lijke mogendheden. het gebied van de buitenlandse be trekkingen zouden opgeven. De communisten trachten met opzet de vrije wereld te verdelen. In deze val mogen wij nooit lopen. Eisenhower zei voorts, dat de strijd tegen de communisten die de we reld willen overheersen, niet ge wonnen kan worden als men bang of passief is of In de verdediging blijft. Wij moeten de risico's, ver bonden aan een stoutmoedige actie, met koelbloedigheid en moed aan vaarden. Wij moeten altijd sterk zijn, maar nimmer vergeten dat vrede nooit door middel van wape nen alleen verkregen kan worden. Wij zullen vastberaden, maar nooit vechtlustig, eerlijk maar nooit vreesachtig zijn. Wij zullen vriend schap geven, waar ons deze op recht wortd aangeboden. Vertrek kwam als een volkomen verrassing GENEVE, 27-8. Het vertrek van de Russen uit de ontwapenings conferentie, is als een donderslag by heldere hemel gekomen. De Amerikaanse gedelegeerde Eaton heeft nog zaterdag jongstleden in Londen en Parijs overleg gepleegd over de nieuwe voorstellen van het Westen, die hy tevoren in Was hington met de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Herter, had besproken. Zondag waren de vijf gedele geerden der westelijke landen drie uur lang in Genève bijeen voor en bespreking van de nieuwe voor stellen, die naar Parijs zouden worden gezonden om daarop goed keuring van de NAVO-raad te krijgen, alvorens aan de conferen tie in Genève te worden voorge legd. De ontwapeningsbesprekin gen in Genève zijn op 15 maart begonnen, doch werden eind april voor zes weken verdaagd en op 7 juni hervat in een gespannen at mosfeer als gevolg van het mis lukken van de topconferentie. Het Westen werd bij de confe rentie vertegenwoordigd door de Verenigde Staten, Engeland, Fran krijk, Canada en Italië. Het com munistische blok door de Sowjet- Unie, Tsjecho-Slowakije, Polen, Roemenië en Bulgarije. Russische toelichting Zorin zei nog dat het Westen geen blijk heeft gegeven de reso lutie van de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties, waarin wordt aangedrongen op algemene en volledige ontwapening, te wil len uitvoeren. Na Zorin spraken de gedelegeer den der overige communistische landen, die allen herhaalden het geen Zorin had verklaard. Waar nemers zelden, dat Zorin's verkla ring vermoedelijk de „doodsklok" voor de ontwapeningsbesprekingen Zowel in Parijs als in Algerynse kringen te Tunis heerst optimisme ten aanzien van de voorbereidende bestandsbesnrekingen die in de Franse hoofdstad worden gevoerd. Algemeen is men van mening, dat het einde van de strh'd in Algeriê in zicht is. De beroemde opera-zangeres Maria Callas heejt in de Scala te Milaan een concert bijgewoond van de violist Isaac Stern. De sopraan was in gezelschap van haar vriendin Giovanna Lojazzo en haar vriend Jacchia. Maria Calles verklaarde: In de toekomst zal ik me alleen aan de kunst wijden. betekent. De Russische verklaring kwam als een volkomen verrassing voor het Westen, dat nieuwe voor stellen in voorbereiding had, die aan de conferentie zouden worden voorgelegd. DE KWESTIE NIEUW-GUINEA Nederlandse stap bij de V.N. DEN HAAG, 28-6. De waarne- mend-permanente vertegenwoordi ger van Nederland bij de Verenig de Naties, de heer J. Polderman, heeft In opdracht van zijn regering ?en brief overhandigd aan de se cretaris-generaal der Verenigde Naties, de heer Dag Hammarskjoeld waarin wordt gereageerd op de brief van 6 juni 1960 van de per manente vertegenwoordiger van In donesië, waarin Nederland agres sieve bedoelingen worden toege schreven in verband met de aan kondiging van enige maatregelen ter versterking van de defensie van Nederlands Nieuw Guinea. In d3 brief wordt gezegd, dat de Neder landse regering m'et spijt en ver bazing heeft kennis genomen van de Indonesische opvatting dat Ne derland, met name door het zenden van het vliegkampschip Karei Doorman, d3 weg van het gebruik maken van geweld zou hebben ge kozen en dat de beslissing om strijdkrachten naar Nederlands Nieuw Guinea te zenden, in strijd zou zijn met het handvest der Ver enigde Naties. m if ■Jk fi M '■m. dË Dit is een recente opname van Z.K.H. Prins Bernhard, dié woensdag 29 juni a*. zijn 49ste verjaardag hoopt te vieren. (Foto: M. C. Meijboom). Met het cadeaustelsel zit het nog altijd niet goed Het geven van reclamegeschenken gaat door UTRECHT, 27-6. Op de jaarver gadering van „Prodeha" (de Chris telijke bond van detaillisten in huishoudelijke artikelen, machines en apparaten, glas, keramische-, luxe- en kunstnijverheidsartikelen, speelgoederen, gereedschappen en ijzerwaren) in Utrecht is uitvoerig gesproken over het cadeaustelsel. De voorzitter van „Prodeha", de he-*r J. F. Mulder, zei, dat na het verschijnen van het, volgens hem, De ontwikkeling van de rookgewoonten bij de jeugd Proefschrift over actuele zaak UTRECHT, 28-0. Aan de Rijks universiteit te Utrecht promoveer de vanmiddag de heer O. Fokkens, te Maarn, tot doctor in de genees kunde, op een proefschrift, getiteld „De ontwikkeling van rookge woonten bij de jeugd". De studie behandelt de ontwikkeling van de rookgewoonten bij de mannelijke leerlingen van middelbare scholen en lagere technische scholen ln Nederland. Als methode van on derzoek koos dr Fokkens het clas sicaal Invullen van een vragenfor mulier. De steekproef van veertig scholen is door het centraal bureau voor de statistiek getrokken en op deze scholen zijn een kleine 400 leerlingen in het onderzoek be trokken. Conclusies zijn alleen ge trokken voor zover deze statistisch verantwoord waren. In zijn dissertatie gaat dr. Fok kens uitvoerig in op de methodo logische zijde van het onderzoek en heeft hij een ruime verant woording van de manier waarop het onderzoek opgezet en uitge voerd is en van de overwegingen, die daarbij gegolden hebben. De ontwikkeling van de gewoonte van het roken blijkt ln verschillende In San Sebastian zijn maandag twee zelfgemaakte bommen ont ploft, waardoor tien mensen wer den gewond van wie vijf ernstig, zo derit de Spaanse politie mee Voorts zijn er vyf .brandbommen", die In koffers zaten ontploft in een trein en in bagagedepots van sta tions in San Sebastian, Barcelona en Madrid. fasen te verlopen. Na het begin is er volgens hem, een snelle toene ming van het verbruik. La+er neemt het verbruik nog wel toe. maar niet sneller dan daarvoor. In een daaropvolgende fase stijgt het verbruik nog steeds, maar in afnemende mate. Tenslotte ont staat het constante verbruik. Dr. Fokkens zegt in zijn proefschrift, dat de invloed van het sociale mi lieu in de beginfase groot is. Olympische Spelen toch voor Eurovisie DEN HAAG, 27-6. Eurovisie zal elke dag gedurende vier uur direc te reportages kunnen geven van de wedstrijden tijdens de Olympische Spelen, die eind augustus-begin september in Rome gehouden wor den. Dit werd vanavond in Rome gezegd, door een woordvoerder van het comité dat de spelen organi seert. Hij zei, dat dinsdag een ver drag ondertekend zal worden door Eurovisie en het comitié, waarin deze gelegenheid geboden wordt aan Eurovisie en aan de t.v.-insti- tuten van oost-Duitsland, Polen, Tsjechoslowakije en Hongarije. De onderhandelingen, die zeer veel tijd gekost hebben, werden in april afgebroken, omdatmen het over de prijs die Eurovisie moest betalen, niet eens kon worden. Wat de prijs is waarover men het ten slotte eens is geworden kon niet worden meegedeeld. zeer teleurstellende rapport van het hoofdbedrijfschap Detailhandel over de wet op h'at cadeaustelsel, het geven van cadeaux in toelaat bare en ontoelaatbare vorm nog steeds doorgaat Hij voegd? hier aan toe, dat de commissie, gevormd door vertegenwoordigers van de kruideniers, de textielhandelaren en de overige detaillisten, na twee jaar studeren en vergaderen niets heeft kunnen bereiken. Het meren deel van de commissie zoekt de oorzaak van haar falen in de on wil van de fabrikanten in de le vensmiddelensector, met het geven van cadeaux op te houden. Argentijnse onderscheidingen uitgereikt DEN HAAG, 27-6. De ambassa deur van Argentinië in Nederland, dr. R. C. Migone he-'ft vanavond tijdens een receptie in het Haagse Hotel des Indes" aan 29 personen onderscheidingen van verdienste uitgereikt wegens hun bemoeienis met de voorbereiding van het be zoek, dat de Argentijnse president, Frondizl, van 1 tot 4 juli aan ons land zal brengen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Er is niets dat de mensen liever behouden en minder ontzien dan hun eigen leven. Krimpener waard wordt geplaagd door muizen GOUDA, 27-6 De boeren in de Krimpener waard zijn bij het hooi- bouwen tot de ontdekking gekomen dat er een grote muizenplaag woedt in hun landen. Overal, maar het meest op de wat hoger g?legen wei den, wemelt het van de muizen gaatjes. De muizen vreten niet al leen het hooi op, maar ook de jonge grassprietjes, die na het hooien overblijven, zodat de tweede hooi- of grasoogst ernstig wordt bedreigd. De oorzaak van deze grote mui zenplaag in de Krimpenerwaard wordt gezocht in de droge zomer van verleden jaar en d3 daarop volgende zachte winter De muizen hebben zich in die periode snel kunnen vermenigvuldigen In re genachtige perioden verdrinken er vele jonge muizen in het nest, om dat de gangen dan vol water lopen, maar aan dez3 regen heeft het ont broken. FLITSEN UIT HET BUITENLAND GENEVE. Het maandag op de ontwapeningsconferentie te Genève ingediende nieuwe Amerikaanse ontwapeningsplan bevat op zichzelf geen nieuwe voorstellen, doch stelt een verandering in de nadruk voor, die op bepaalde onderdelen van het ontwapeningsvraagstuk W3rd ge legd. Het voorziet in een drietal stadia. GENEVE. De Sowjet-Unie heeft de Amerikaanse uitnodiging om ge tuige te zijn van een ondergrondse chemische explosie op 12 juli in Nevada van de hand gewezen, en kele uren nadat de communistische delegaties de ontwapeningsconfe rentie in Genève maandag hadden verlaten. PEKING. In Peking is een anti- Amerikaanse week besloten met een rede van de secretaris der com munistische partij Lioe Jen, waar in deze verklaarde dat China te genover de agressieve en oorlogs zuchtige complotten der Ameri kaanse imperialisten zijn staande leger moet moderniseren en ver sterken en een reusachtig volksle ger in het leven moet roepen. KATMANDOE De premier van Nepal, Koirala, heeft tijdens een persconferentie meegedeeld berich ten te hebben ontvangen, dat de Chinese troepen in Tibet hun po sities versterken en dat in enkels delen van Tibet gevechten plaata hebben. Deze berichten waren af komstig van grenswachten en Ti betaanse vluchtelingen. TOKIO. De politie in Tokio heeft maandag drie universiteits-studen- ten gearresteerd die ervan verdacht worden leiding te hebben gegeven aan de geweldadigheden van 15 juni op het terrein van de Rijksdag. Drie Oostberlijnse jongelieden, die zich als passagiers aan boord van een tussen Warnemunde en Gedser varend Oostduits toeristen- schip bevonden, zijn maandag aan wal gesprongen toen het schip de haven van Gedser - aan de zuidkust van Denemarken - verliet. Zij vroe gen asiel. Te Venlo werd Rotterdamse Rijn-pijpleiding officieel geopend Internationaal gezelschap woonde festyn bfl VENLO, 27-6. Op de grote heide te Venlo is vandaag de Rotterdam se Rijn-pijpleiding officieel geo pend. Op het terrein van het Ven- lose pompstation waren voor deze gelegenheid een paar feesttenten geplaatst en een uitgebreid inter nationaal gezelschap, Amerikanen, Engelsen, Duitsers en Nederlanders kwam de feestelijkheid luister bij zetten. Dat de 230 kilometer lange pijp leiding binnen ongeveer twee jaar is gelegd en dat in die tijd het pompstation ten Venlo gereed ge komen os, mag als een uitzonder lijke prestatie beschouwd worden. Maar behalve dat is in de laatste dagen in Venlo nog een prestatie geleverd. Vrijdagavond namelijk was op het terrein van het Venlose pompstation alles gereed om de gasten van vandaag te kunnen ont vangen. Toen brak er echter een onweer los met een hevige wind en een geweldige regenval, waar door de tenten het begaven. Met man en macht is toen ge werkt met als resultaat, dat op het moment van de opening alles weer keurig in orde was. Aanwezig waren: de vertegen woordigers van de drie maatschap pijen, die in deze onderneming hun geld hebben gestoken, de N.V. Ba taafse Petroleum Maatschappij, Mobil-oil Handels- en Transport onderneming en de Callfornia- Texas-Oilcorporation. Verder wa ren er deputaties van verschillenle maatschappijen, die aan de tot standkoming van de Rotterdamse Rijn-pijpleiding hebben medege werkt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1