Franse en Algerijnse vertegenwoordigers zitten aan de conferentietafeI DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 27 JUNI *888— 116e Jaargang No. 11791 y( K 116e *aar#rang No' 1|791 ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 ■f Algerijnse hoofddelegatie komt eind dezer week PARIJS, 26-6. De inleidende be sprekingen die sinds zaterdagmid dag in het gebouw van de prefec tuur te Melun, 50 km ten zuiden van Par(js, tussen vertegenwoor digers van de Algerijnse verzets beweging en vertegenwoordigers van de Franse regering worden gevoerd, zijn zondag voortgezet. Hoewel officieel niets over de vor deringen is bekendgemaakt, ver luidt In kringen die in nauw con tact staan met premier Debré van Frankrijk, dat men tot dusver geen ernstige hinderpalen heeft ontmoet. Er is reden om te verwachten, dat de hoofddelegatie van de Alge rijnen, van wie de komst thans wordt voorbereid, aan het eind van de week of in het begin van de daaraanvolgende naar Parijs komt. Waarschijnlijk zal deze afvaardi ging worden geleid door Ferhat Abbas, het hoofd van de voorlopige Algerijnse regering. Aan het voorbereidend overleg nemen van Algerijnse zijde Ahmed Boumendjel en Ben Yahia, twee juristen, deel terwijl de Fransen worden vertegenwoordigd door de staatssecretaris voor Algerijnse za ken, Roger Moris, en door generaal de Gastines. Het eerste gesprek, op zaterdagmiddag, duurde twee en een half uur. Zondag werden in de ochtend en in de middag bespre kingen gevoerd. Men verwacht dat het overleg maandag wordt voortgezet. De afgezanten van Ferhat Abbas verblijven in het gebouw van de prefectuur. Roger Moris keerde zaterdagavond naar Parijs terug om premier Debré verslag uit te brengen. De algemene afgevaardigde van de Franse regering in Algiers, Paul Delouvrier, is zondagavond op het Parijse vliegveld Orly aangekomen. De reden voor deze reis werd niet bekend gemaakt. Goede atmosfeer Volgens welingelichte kringen te Parijs werd het overleg van het be gin af aan gekenmerkt door een „tamelijk goede atmosfeer" waarin de partijen krachtig hun stand punt verdedigden. Tot dusver werd hoofdzakelijk over de status van de afgezanten gesproken. De Algerijnen beschouwen zich als vertegenwoordigers van een re gering terwijl de Fransen hen slechts zien als afgevaardigden van een „buitenlandse organisatie". Premier Debré had zondag in de namiddag na een ontmoeting met de Algerijnen een gesprek van een half uur met president de Gaulle. Eerste Nederlandse militairen in Frankrijk PARIJS, 24-6. Het eerste convooi Nederlandse militairen is vrijdag middag na een behouden reis in La Courtine gearriveerd. Dit is de tweede maal dat troepen van het Nederlandse leger grote manoeu vres in de omgeving van deze plaats houden. Het convooi, dat uit ongeveer zestig voertuigen bestond, maakte de reis over het Franse grondge bied via Chalons, Bourges et la Chartre, en werd bij aankomst door de bevolking hartelijk ontvan gen. Ook onderweg werden de Ne derlandse militairen hartelijk toe gejuicht. Herter niet bezorgd over Japan WASHINGTON, 24-6. Op een persconferentie zei Herter dat hij, ondanks de recente relletjes in To kio, volledig vertrouwen in Japan heeft wat de bereidheid van dit land betreft om in het westelijke kamp te blijven. Herter was ervan overtuigd dat het grootste deel van het Japanse volk akkoord gaat met het Ameri kaans-J apanse veiligheidsverdrag. Sinds 1952 hebben alle verkiezin gen in Japan duidelijk aangetoond dat het Japanse volk vastbesloten is om met het westen verenigd te blijven aldus Herter. Herter verklaarde verder dat hij na het heengaan van Eisenhower zijn functie van minister van bui tenlandse zaken zal neerleggen. De west-Duitse welvaart FRANKFORT, 24-6. De Westduit- se deviezenreserves zijn in de op 15 juni geëindigde week voor het eerst de 27 miljard D.M. grens ge passeerd, zo maakte de Bundes bank bekend. In de loop van de week stegen zij met 605 miljoen D.M. tot 27,07 miljard D.M. De toe neming der deviezenreserves was de grootste sedert vele jaren. President Eisenhower heeft een nieuwe schenking van 20 miljoen dollar goedgekeurd voor de weder opbouw van het door aardbevin gen verwoeste Chileense gebied. Hij keurde ook een lening van vijf jaar op tien landingsvaartuigen goed. KONGO STRAKS ONAFHANKELIJK President Kasavoeboe nodigt koning Boudewijn uit te komen LEOPOLDSTAD, 26-6. Joseph Kasavoeboe, de pas gekozen pre sident van Kongo, heeft zondag zoning Boudewijn een uitnodiging gezonden om de onafhankel'Ok- heidsfeesten op 30 dezer te komen bijwonen. In paleiskringen in Brussel acht men het „waarschijnlijk" dat de vorst de uitnodiging zal aanvaar den. Volgens een woordvoerder zal vermoedelijk dinsdag een ant woord worden verzonden. Volgens genoemde kringen is de minister voor Kongo, de Schrijver, twee dagen geleden naar Kongo Premier Ben Goerion terug naar Israël SCHIPHOL, 26-6. Premier Ben Goerion van Israël, die een aantal west-Europese landen heeft be zocht, is na een verblijf van vijf da gen in Nederland, vanavond kort na tien uur met zijn echtgenote met het lijntoestel van de El Al van Schiphol naar Tel Aviv in Israël teruggekeerd. De Nederlandse mi nister-president prof. dr. J. E. de Quay, de Israëlische ambassadeur H. A. Cidor en de chef directie van het protocol van buitenlandse za ken, Jhr. mr. W. E. van Panhuys, deden de Israëlische premier uit geleide. „Ik voel me heel klein Vlak voor zijn vertrek stelden vertegenwoordigers van de pers hem o.a. de vraag welke indruk hij van Nederland had gekregen. „Te vesl om over te praten", zei Ben Goerion slagvaardig, „het zou uren in beslag nemen". Toch noemde hij vol ontzag de Deltawerken, vertelde dat de ont moeting met de Koningin en Prins Bernhard diepe indruk op hem had gemaakt en zei tot slot: „Ik heb altijd gedacht dat wij in Israël pio niers waren, maar nu voel ik me heel klein. In Israël moeten wij maar leerlingen van het Nederland se volk worden". Zijn reis door Europa noemde hij „over het geheel bezien bevredi gend". De paraatheid van het Amerikaanse leger WASHINGTON. Een subcommisie van de Amerikaanse senaat voor de paraatheid van de Amerikaan se strijdkrachten heeft in een rap port gezegd, dat het Amerikaanse leger hoog nodig gemoderniseerd moet worden. De subcommissie, waarvan de democratische senator Lyndon Johnson voorzitter is, zegt dat de Russische grondtroepen 2Vfe maal zo talrijk zijn als de Ameri kaanse. Hoewel het Amerikaanse leger op papier voor een kernoor log geschikt gemaakt is, is het in werkelijkheid nog steeds uitgerust met ouderwetse wapens uit de laatste oorlog. Daarentegen zijn volgens het rapport de Russische troepen volledig heruitgerust sinds het einde van de oorlog. Het rap port somt zes oorlogsraketten op. Maar in sommige gevallen was slechts een fractie van de behoefte in produktie en in andere gevallen waren slechts twee raketten in be stelling en niet een in handen van de troepen. gegaan, voornamelijk om te zien of de omstandigheden gunstig zijn voor een overkomst van koning Boudewijn. In Belgische politieke kringen is men algemeen van oor deel, dat, als Kasavoeboe niet tot staatshoofd zou zijn gekozen, de koning het advies zou hebben ge kregen, niet naar Kongo te gaan. WASHINGTON, 24-6. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Herter, heeft op zjjn vrijdag gehouden persconferentie medege deeld, dat de V.S. nieuwe voorstel len zullen indienen op de tienlan- den ontwapeningsconferentie, die thans te Genève wordt gehouden. Deze voorstellen zullen door de lei der der Amerikaanse afvaardiging naar de besprekingen, Eaton, in het komende weekeinde te Londen en Parjjs worden besproken, in af wachting hiervan wilde Herter geen nadere bijzonderheden mede delen. Ook Den Haag heeft Rode Kruis-ziekenhuis DEN HAAG, 24-6. Eind oktober van dit jaar zal het nieuwe Rode Kruisziekenhuis aan de Sportlaan in Den Haag officiëel in gebruik worden gesteld. Hemelsbreed ligt het nieuwe ziekenhuis ongeveer 150 meter meer noordelijk dan het oude Rode Kruisziekenhuis aan de Sportlaan, dat in november 1942 op bevel van de bezetter ontruimd moest worden. Tijdelijk vond men toen onderdak in het oude man nen- en vrouwenhuis in het cen trum van Den Haag, dat ruimte bood voor 160 bedden. Het nieuwe ziekenhuis zal, inclu sief de inrichting, ongeveer 16 mil joen gulden kosten, hetgeen er op neer komt, dat per bed circa f 44.000 wordt geïnvesteerd. De maximumsnelheid buiten de bebouwde kom DEN HAAG, 24-6. In de memo rie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van ver keer en waterstaat heeft de minis ter van verkeer en waterstaat, de heer H. A. Korthals, medegedeeld, dat de vertegenwoordigers van de A.N.W.B. en de K.N.A.C. in de commissie „Veilig Wegverkeer" geen bezwaren naar voren hebben gebracht met betrekking tot het beginsel van een algemene snel heidsregeling op wegen buiten de bebouwde kommen. De K.N.A.C. deelt thans mede, „dat deze voorstelling van zaken niet juist is. De K.N.A.C. heeft zich gaarne accoord verklaard met de instelling van passende snelheids limieten voor bepaalde knelpunten in het Nederlandse wegennet, maar heeft, evenals de A.N.W.B., be zwaar gemaakt tegen algemene snelheidsbeperkingen voor de bui tenwegen. Toen een meerderheid in de commissie „Veilig Wegver keer" deze bezwaren niet bleek te kunnen delen, hebben de vertegen woordigers van de bonden wel mee gestemd bij de vaststelling van de hoogte van de algemene limieten, die men aan de raad van de Wa terstaat zal adviseren, aldus trach tend nog een zo gunstig mogelijk resultaat te verkrijgen. Langs de weg Kortgene-Colijnsplaat is - gelijk gemeld - vrijdag morgen een sproeivliegtuig op weg naar Schouwen-Duiveland neer gestort. De piloot de heer J. C. M. Horsten liep, in tegenstelling met de eerste berichten, geen letsel op. Men ziet het vliegtuig hier, zoals het de laatste tijd op ons eiland een dagelijkse verschijning vormde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Minister houdt pleidooi voor evenwichtiger samenstelling landbouwproduktie IN HET BELANG VAN HET LAND EN DE BOEREN DEN HAAG, 24-6. „Als minister van landbouw voel ik mij verplicht een dringend beroep te doen op onze boeren, om - vooral ook in hun eigen belang - waar dat mo gelijk is, mee te werken aan een evenwichtiger samenstelling van de landbouwproduktie. In de akkerbouwsector kan dit geschie den door het tarwe- en suikerbie tenareaal in geen geval uit te brei den, ja zelfs als dit zonder al te veel bezwaren mogelijk is, bij voorkeur wat in te krimpen. Ook de melkproduktie, de varkens- en pluimveeproduktie dienen meer in overeenstemming te worden ge bracht met de afzetmogelijkheden". Deze waarschuwing richtte de minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, tot de Ne derlandse boeren in een rede, die hij heeft gehouden te Sas van Gent tijdens de algemene vergadering van het rayon Zeeland van de Noordbrabantse Christelijke Boe renbond (N.C.B.). Minister Marijnen behandelde in zijn rede het huidige en het toe komstige landbouwbeleid. In ons nationale landbouwbeleid Jongen en meisje verdronken ELBURG, 26-6. Hedenmiddag zijn een jongen en een meisje, die aan het pootje baden waren in het randkanaal langs de polder Ooste lijk Flevoland, nabij Elburg, in een diepe vaargeul geraakt en verdron ken. Na drie uur dreggen heeft de politie uit Kampen eerst de jongen en twee uur later het meisje opge haald. Een jeugdige toerist vond de schoenen en kousen van de slacht offers en waarschuwde de politie te Elburg. De beide slachtoffers die ongeveer vijftien jaar zijn, zijn naar het ziekenhuis te Kampen overgebracht. Schoondijke heeft school voor landbouwtechniek VLISSINGEN, 24-6. De directeur van het landbouwonderwijs in ons land, ir. N. J. A. van Keulen, heeft vanmiddag de praktijkschool voor landbouwtechniek en arbeidsratio- nalisatie in Schoondijke in west- Zeeuws Vlaanderen geopend. Dit is de eerste praktijkschool in ons land. De opening werd bijgewoond on der meer door de vertegenwoordi ger van de EE.G. in Brussel, in specteurs van het landbouwonder wijs en vertegenwoordigers van verscheidenk boerenorganisaties. De voorzitter van de stichting Praktijkschool voor Landbouwtech niek en Arbeidsrationalisatie te Schoondijke, de heer L. C. C. Cam- maert, besprak het ontstaan der school. In februari 1959 kon met de eerste cursus worden begonnen. De stichting is gevormd uit vertegen woordigers der drie boerenorgani saties, de drie landbouworganisa ties en de burgemeester en één der wethouders van de gemeente Schoondijke, met als adviseur de Rijkslandbouwconsulent ir. Haenen uit Axel. De stichting beheert thans de school; vijf hectaren grond werd ter beschikking van het onderwijs gesteld. - aldus de bewindsman - worste len wij reeds enige jaren met de vraag hoe een verantwoorde mid denweg te vinden tussen het waar borgen van een redelijk bestaan aan de boeren en het bevorderen van een op mogelijkheden van de afzet afgestemde richting en om vang van de landbouwproduktie. De laatste jaren is dit dilemma steeds duidelijker en daardoor meer acuut geworden, zodat wij thans voor de noodzaak staan er jooa guissoido U90 upfuija; ajaojj do te vinden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft zijn 175- duizendste contribuant ingeschre ven. Het is de heer D. Muller te Oude Bildtzijl in Friesland. Het Bijbelgenootschap is voornemens het voor de heer Muller niet bij diens inschrijving in het ledenre- gister te laten. In 1927 telde het N.B.G. 20.000, in 1951 140.000 leden. WIJCHEN. De 12-jarige Henk Gramsher, wonende te Leur bij Wijchen is, toen hij met de loon werker W. Steeg onderweg naar huis achter een boerderij voor on weer schuilde, door de bliksem ge troffen. Hij was op slag dood. De 34-jarige loonwerker klaagde over hoofdpijn doch behoefde zich niet onder geneeskundige behandeling te stellen. RUINEN. Waarschijnlijk op weg naar de T.T.-races in Assen is de heer K. W. Rütte, afkomstig uit Dortmund, in Pesse (gemeente Rui nen) met zijn motor uit de bocht gevlogen. Hij was op slag dood. VENLO. De 10-jarige Bernardus Wijnen uit Venlo is in de Maas al daar verdronken. Zonder toestem ming van de ouders was de jongen met enkele vriendjes naar deJVTaas gegaan. Hij kon niet zwemmen Hoewel de jongen vrij spoedig uit het water kon worden gehaald, mocht langdurig toegepaste kunst matig eademhaling niet meer baten. LEEUWARDEN. De vijfjarige J. G. Wijma te Beetgumermolen (Fr.) is bij het oversteken van de rijweg gegrepen door een personenauto. Het jongetje werd ernstig gewond opgenomen in het Diaconessenzie- kenhuis te Leeuwarden, waar het in de loop van de middag is over leden. Dwalingen drijven als stro op de oppervlakte, wie paarlen wil vinden, moet diep duiken. Voor meer dan vijf miljard gulden aan nieuwe verzekeringen AMSTERDAM, 25-6. Uit de defi nitieve cijfers, verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statis tiek, blijkt dat in 1959 in ons land voor een bedrag van f 4924,1 mil joen aan nieuwe levensverzekerin gen werd afgesloten. Het voorlopi ge cijfer stond op f 4516,2 min., de correctie houdt voornamelijk ver band met administratieve verwer king van collectieve verzekerings overeenkomsten. De produktie aan nieuwe levens verzekeringen bestond voor f 2128,9 min. uit kapitaalverzekeringen, f 2542,9 min. renteverzekeringen en f 252,3 min. volksverzekeringen. Eisenhower terug in V.S. WASHINGTON, 26-6. President Eisenhower is zondag te 14.00 uur per vliegtuig van zijn reis naar de Philippijnen, Formosa en zuid-Ko- rea te Washington teruggekeerd. Hij werd verwelkomd door vice- president Nixon en minister van Buitenlandse Zaken Herter. Voorts hadden zich een duizend belang stellenden verzameld op de lucht machtbasis Andrews, nabij Was hington, waar het presidentiele vliegtuig landde. Somaliland werd onafhankelijk HARGEISA, 26-6. Het Britse pro- tectoraatsgebied Somaliland werd gisternacht onafhankelijk. De En gelse autoriteiten, die het land tachtig jaar hebben bestuurd, heb ben alle bevoegdheden overgedra gen. Over vijf dagen zal de onafhan kelijke staat Somaliland een fusie aangaa nmet het Italiaanse trust- schapsgebied Somaliland, dat vrij dag onafhankelijk werd. FLITSEN UIT HET BUITENLAND Twee straalvliegtuigen van de west-Duitse luchtmacht van het type T-33 zijn zondag op een berg helling van noord-Majorca ver ongelukt. De vier inzittenden, twee west-Duitse officieren en twee Amerikaanse instructeurs, kwamen om het leven. De toestellen waren van Barcelona op weg naar de ba sis San Juan, nabij Palma. b Kanselier Raab van Oostenrijk heeft zondag in een radiorede ver klaard, dat premier Chroesjtsjef op een „vriendelijke ontvangst kan re kenen", als hij donderdag voor een bezoek van negen dagen in Oosten rijk aankomt. „Wij hebben niet vergeten dat door zijn initiatief in 1955 de Russische buitenlandse po litiek werd gewijzigd, waardoor ook de sluiting van het Oostenrijk se staatsverdrag mogelijk werd", aldus de kanselier. b De Joegoslavische minister van buitenlandse zaken, Koca Popovic, heeft zijn Nederlandse ambtgenoot mr. J. M. A. H. Luns zaterdag in Belgrado een lunch aangeboden. De Nederlandse bewindsman kwam vrijdag voor een officieel bezoek van zes dagen in Belgrado aan. Tolbrug bij Numansdorp in 1964 waarschijnlijk KOSTEN f 33 MILJOEN DEN HAAG, 22-6. De minister van Verkeer en Waterstaat ver wacht op korte termijn een over eenkomst tussen de staat era de N.V. Brugverbinding voor de bouw van een brug over het Haringvliet bij Numansdorp. Deze brug zal 36 miljoen gulden kosten. Zoals men weet zal ten westen van Willemstad een dijk met schut sluis in het Volkerak worden ge bouwd, die samen met een dijk van Flakkee af in haakvorm dit water zal afsluiten. Het is de bedoeling in het midden van deze haak een verkeersplein te bouwen, aanslui tend op de te bouwen brug van Nu mansdorp af. Over deze Deltadijk (Volkerakdam) en de brug zou dan de nieuwe verbinding Rotterdam- Antwerpen komen te liggen. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting 1960 zegt de minister, dat de N.V. Brugverbinding de brug volgens plannen van het Rijk zal bouwen. Het Rijk maakt de aanbestedings stukken gereed en wijst een inge nieur van Rijkswaterstaat voor het voeren van de directie van het werk aan. De brug zal door de naamloze vennootschap „ter bede", dus niet als openbare weg voor het verkeer openstellen. Men zal dus bruggeld moeten betalen. Dit is voorlopig gelijk gesteld aan het tegenwoor dige veergeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1