Nfemeijer HANNESJE Ijoodwill Beeldbuis De moderne dochter 'aM.. pittig.. t Het terrein „Brabers" van grote betekenis voor geschiedenis der streek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 24 JUNI ISSO NO. 18790 Toch nog een Kongolese regering O O D BRUSSEL, 23-6. Volgens don derdagochtend uit Leopoldstad in Brussel ontvangen berichten is de kans groot, dat Kongo juist een week voor zijn onafhankelijkheid een regering zal hebben. De Kon golese nationalistische leider Pa trice Loemoemba heeft in beginsel de medewerking gekregei) van zijn voornaamste tegenstander, Kasa- voeboe, en andere lïiders van het kartel, dat tegen zijn Kongolese nationale beweging in het leven was geroepen. In de Kongolese hoofdstad worden thans besprekin gen gevoerd over de verdeling van de ministerszetels. Over een pro gramma van het eventuele kabinet- Loemoemba is nog niets bekend. Opnieuw Jodenbeul in arrest BONN, 23-6. In Bonn is gearres teerd de gewezen generaal van de S.S. Wilhelm Koppe, zo is officieel meegedeeld. Hij wordt ervan ver dacht verantwoordelijk te zijn voor het vermoorden van duizenden Poolse Joden. De arrestatie is in maart al verricht. Koppe, die in de oorlog hoofd van de politie in het Poolse district Warthegau was, woonde in Bonn onder een valse naam. Het bureau van de openbare aan klager heeft meegedeeld dat het onderzoek vermoedelijk veel tijd in beslag zal nemen, omdat vele ge tuigen zijn overleden en de schrif telijke bewijsstukken zich op ver scheidens plaatsen bevinden. Liquidatiewet oorlogs- en watersnoodschade Donderdagmiddag is in de ver gadering van de Tweede Kamer aan de orde gekomen het ontwerp Liquidatiewet oorlogs- en water snoodschade I, Het wetsontwerp beoogt te voorzien in een aantal maatregelen, ten doel hebbende thans op korte termijn te geraken tot een algehele liquidatie van de oorlogs- en watersnoodschade in de privaatrechtelijke sector, voorzover de afwikkeling ressorteert onder de departementen van Financiën, van Justitie en van Landbouw en Vis serij. Met deze liquidatie zal ge paard gaan opheffing van de op dit gebied bestaande organen. De in het ontwerp voorgestelde maatre gelen hebben tevens ten doel te voorkomen, dat door de liquidatie aan eventueel nog bestaande aan spraken van belanghebbenden te kort zou worden gedaan. Het wetsontwerp wordt zonder beraadslaging of stemming aan vaard. Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBEO Wageningers" zwierven uit over de wereld WAGENINGEN, 23-6. In de lan- den achter het ijzeren gordijn werkt voor zover bekend niet één landbouwkundig ingenieur uit Wa- geningen. In alle andere landen van de wereld echter werken er 500, ongeveer als volgt verdeeld: Afrika 100, Zuid-Amerika 75, mid- den-Amerika 15, Noord-Amerika 100, Australië 40, verre oosten 70, midden oosten 30 en Europa 40. Dit wordt gemeld in het jaarverslag over 1959 van het Internationaal Agrarisch Centrum te Wageningen. In het jaarverslag wordt ook ge zegd, dat het vraagstuk van de her plaatsing van uit Indonesië afkom stige landbouwdeskundigen geheel is opgelost. Dit wil niet zeggen, zo lichtte de directeur van de I.A.C., ir. A. H. Haak, toe, dat alle des kundigen geplaatst zijn* doch slechts, dat er thans geen „werk zoekenden" meer bekend zijn bij de I.A C. De heer Haak zeide, dat het grootste deel van deze planters in Nederland is gebleven. Slechts een kleine groep kon landbouwkundig werk blijven doen. De rest moest opnieuw beginnen in een al dan niet passende andere werkkring. WAT BIEDT DE De enige echte quiz, die wij nog hadden overgehouden, „Je neemt er wat van mee", loopt zaterdag ook ten einde. Voor de laatste keer dit seizoen zullen we Theo Eerd- mans en Maud in actie zien. Het is feitelijk geen vraag of ze volgende winter terugkomen, het is alleen de vraag hoe. In elk geval komt er weer een sportieve quiz terug. Over de vormgeving wordt nog overleg gepleegd. T.V. EXIT. Na lange strijd met de omroep verenigingen, waaruit het week blad als een overwinaar tevoor schijn is gekomen, houdt „T.V." plotseling op te bestaan. Wat is de oorzaak? „De exploi tatie kostte teveel" zegt de uitge ver. Hadden de abonnees dan niets willen bijpassen? Er is niet eens gevraagd om een verhoogd abon nementsgeld. Velen zouden dat er wel voor over gehad hebben. Zou den ook de advertentiepagina's niet beter geëxploiteerd kunnen wor den? Bestond er bovendien niet een vereniging van „vrije" televi siekijkers, die had willen subsidi ëren? UIT OF THUIS? Als mij nu nog de vraag „Uit of thuis" deze week durft stellen, verwijs ik onmiddellijk naar de adviezen van de doktoren en dan luidt het antwoord: „Uit". Vooral met mooi weer gaan we toch zeker niet naar die zomeravondvulling kijken in een bedompte en berookte kamer? Kijk alleen naar Theo Eerdmans, durf „Adieu Angèlezondag over slaan, vergeet de film over „Moor denaar gezocht", laat alleen opera liefhebbers naar „Der Wildschütz" staren en geniet van deze lange da gen. Veel plezier! WIJ OUDERS Er is veel, dat vader en moeder Dirksen van hun dochter Janny niet meer begrijpen en dat hun diep in hun hart veel verdriet doet Ze hebben toch alles voor het kind overgehad. Geen opoffering is hun te groot geweest. Waarom toont ze zich nu dan zo ondankbaar, om het woord harteloos niet te gebruiken? Vader en moeder Dirksen zijn zo jong niet meer. Ze zijn ge trouwd, toen beiden al een stuk in de 30 waren en daarna duurde het nog vier jaar voor de baby zich meldde. Janny is enig kind geble ven. Ze is nu vijftien en vader en moeder zijn over de vijftig. Ze voe len het verschil in leeftijd als iets onoverbrugbaars, nu Janny klein- kindje af is. Ze zijn eenvoudige, conserva tieve mensen. Ze hebben zich vast gehouden aan wat hun eigen ou ders hun bijgebracht hebben. Voor hen heeft de tijd zo'n beetje stil gestaan. Wat begrijpen ze van al die moderne ideeën? Alleen in één ding hebben ze concessies gedaan. Hun dochter zou een goede opvoe ding krijgen; ze hoefde niet dade lijk te gaan verdienen. En omdat Janny goed mee kon op de lagere school, werd er besloten, dat ze naar de middelbare meisjesschool zou gaan. De verandering Toen is het begonnen, dat ze de weg kwijt raakten in hun meisje. Janny kreeg omgang met vrien dinnetjes uit ander milieu. Meisjes met jonge, moderne ouders. Janny kwam in huizen, waar ze haar ogen wel uitgewreven moet hebben omdat het er zo heel anders inge richt was dan bij hen thuis. Janny v/ilde haar haar tot een modern kapseltje laten knippen, hetgeen tenslotte ook gebeurde, omdat moeder tegen haar aandrang niet meer op gewassen was. Maar moe der kreeg het gevoel of Janny een vreemde voor haar werd. Het ergste was echter, dat het kind niet alleen uiterlijk, maar ook Innerlijk veranderde. Altijd was ze tevreden geweest, had thuis alles goed gevonden. Nu had ze door lopend aanmerkingen. Ze noemde haar ouders ouderwets en bekrom pen. Ze hadden geen smaak. Alles was zo lelijk, dat ze zich schaamde om haar vriendinnetjes thuis te brengen. En hoe moeder er uit zag met dat rare haar-knoetje en die vormloze japonnen! Kon ze ook niet eens een modern kapsel ne men en wat nieuwe kleren kopen, waarin ze er niet uitzag als een vogelverschrikker? Moest alles veranderen? „Al zou ik het willen, waar zou ik het geld vandaan moeten halen, als zij al zoveel kost?"had moeder zich bitter laten ontvallen. Janny had toen even verlegen gezwegen, maar een ogenblik later zei ze: „Laat me dan het huis wat op knappen. Dat kost niet veel. Ik kan het best zelf. Ik schilder de muren in moderne kleuren en ik kan de stoelen met lichte stof overtrekken". De ouders keken haar aan, of ze gek geworden was. Moesten ze hun boeltje, waaraan ze gehecht waren, door Janny laten verande ren? Mochten ze zich in hun eigen huis niet meer thuis voelen? In wanhoop bespraken de ouders de situatie met elkaar. Wat was er in hun kind gevaren? Waar lag de oplossing? Tenslotte wah het de stille, on gecompliceerde vader, die het com promis vond. „We moeten begrij pen, dat Janny een kind van een andere tijd is dan wij. Wij kunnen niet verlangen dat haar smaak en opvattingen gelijk zijn aan de onze Maar ze moet zich ook gelukkig voelen, al begrijpen wij niet dat zij juist in zülke dingen haar ge luk zoekt. Laten we haar in haar eigen kamer de vrije hand geven, om daaraan te veranderen wat ze wil en hem in te richten, zoals zij het prettig vindt. Dan kan ze daar haar kennisjes ontvangen, zonder zich voor ons te schamen. MARCELLE Ingezonden mededeling SAMSON™" v spaar do n/euwo sportplaatjes Nieuw licht op oude historie Reeds 4000 jaar geleden bewoning in Schouwen BURGH, 22-6. De heer J. M. de Nooijer heeft - gelijk gemeld - op de jongste vergadering van de Ver eniging van Onderwijzers en On derwijzeressen op Schouwen-Dui- veland gesproken over de oudste geschiedenis van het eiland en de oudste bewoners. Spreker kwam daarbij tot merkwaardige conclu sies, nL dat de oudste bewoning veel ouder is dan men lange tijd meende. Reeds vierduizend jaar ge leden moeten hier mensen hebben gewoond. Het is nog niet zo lang geleden da toudheidkundigen, o.a. wijlen de heer J. Hubregtse uit Burgh be weerden dat de oudste bewoners op ons eiland leefden rond het-be gin van de jaartelling. De heer Hubregtse kon dit aantonen door middel van gevonden pijlpunten, Bondsdagen Clir. plattelandsjeugd te Middelburg De Nationale Bonden C.P.B. en C.J.B.T.B. zullen de volgende week hun Nationale Bondsdagen in Zee land gaan houden. Het is te ver wachten, dat vele honderden jon gens en meisjes van het platteland een reis naar Middelburg zullen maken. Deze bondsdagen zullen op 28 juni worden begonnen met een lan delijke wedstrijd in het voordragen. De besten uit alle provincies komen nu tegen elkaar uit. Er is voor deze waardevolle culturele activiteit elk jaar een grotere belangstelling. 's Avonds is er in „Schuttershof" een gezellige avond georganiseerd voor de vele gasten, die naar Zee land zijn gekomen. Woensdag is de grote dag. Dan is er ook het grootste bezoek te verwachten. De morgenvergaderin gen zijn voor de jongens en de meisjes afzonderlijk. Na de middag is er een gezamen lijke manifestatie in het openlucht theater „Toornvliedt", waar de bondsdagbezoekers een rijk geva rieerd programma zal worden aan geboden Sprekers van naam zul len het woord voeren afgewisseld door samenzang en spel en dat alles opgeluisterd met muziek van het fanfarecorps van de genietroepen. Eveneens vindt dan het afscheid plaats van de bondsvoorzitter van de C.J.B T.B de heer Joh. de Jong, terwijl de Commissaris van de Ko ningin, Jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, heeft toegezegd de ver zamelde jongelui te willen toespre ken. Voor eventueel slecht weer is er op de speelwei een grote tent ge plaatst. De derde dag zal worden benut voor een gezamenlijke excursie door de meeste delen van Zeeuws Vlaanderen en Walcheren Rest nog te vermelden, dat er ter gelegenheid van deze bondsdagen een zeer goed verzorgd speciaal Zeeland-nummer van „Ons Jonge Platteland" is verschenen. DEN HAAG. Een grote verhuis wagen met een in de nationale kleuren versierde aanhangwagen waren donderdagmorgen nodig om de bijna 900.000 adhesiebetuigingen van sport-g?ïnteresseerde Neder landers en nationale sportorganisa ties met de doelstellingen van de stichting Nederlandse sporttotali- sator te transporteren naar het ge bouw van de Tweede Kamer, waar deze door de plaatsvervangende secretaris-penningmeester van de K.N.V.B., de heer J. Muilenburg, ter griffie werden aangeboden. die echter niet wezen op perma nente bewoning. Het was de ramp in 1953 die ons duidelijke histori sche feiten bracht. Een en and^r werd hierover naar voren gebracht op een vergadering van archeolo gen te Zierikzee in 1955. Er u>eTd toen nl. een excursie ge maakt naar Brabers, waar toen Germaanse en Romeinse scherven werden gevonden. Experts wisten niet wat Brabers eigenlijk was. Prof. v. Griffen die ook deel uit maakte van deze excursie was zeer geïnteresseerd en rook als het ware wild. Hij noemde Brabers dan ook het belangrijkste object. Later zou blijken dat deze prof. volkomen gelijk had. In 1956 begon dr. Braat van het Oudheidkundig Museum te Leiden met een stukje afgraving van Brabers. Er werden toen sporen van bewoning gevon den. De heer Trimpe Burger ver volgde deze opgravingen. Hieruit kvruan naar voren dat Brabers een uitloper was van een nevenwal, die weer een onderdeel was van de schoorwal die langs de Europese kust langs de Atlantische oceaan liep (de duinenrij was hier een on derdeel van). Ook het dorp Haam stede is op een dergelijke neven- wal gebouwd. Ook prof. v. Rumme- len die hier tijdens bodemkarte- ringswerkzaamheden (geo. en ar cheologen werkten samen) vond hier vuursteen die alleen maar in Limburg werd gevonden Trimpe Burger groef ook nog een stuk af. Tijdens deze afgravingen werden woonsporen gevonden van 2000 jaar voor Christus. Dus 4000 jaar geleden woonden hier reeds men sen. Deze sporen werden alleen nog maar gevonden in Hekelingen bij Putten, in Zandwerven in Noord- Holland en in Vlaardingen. De belangrijkste van deze vier is echter Brabers. De enige woonsporen In Brabers werden eigenlijk de enige woonsporen gevonden; op de andere plaatsen meer vuurstenen artikelen enz. De heer de Nooijer beschreef verder hoe men een der gelijke afgraving moet verrichten. Het voornaamste werk is wel de zorgvuldigheid. In Brabers werden bewoningen gevonden van 14 bij 6 meter plus een vuurstenen bijl en pijlpunten, verder vuurstenen knol len waarvan genoemde voorwerpen gemaakt werden. Deze voorwerpen zijn van de jaren 2200 voor Chris tus, hetgeen bewezen kan worden met de C 14 of radio-carbon me thode. Dit principe werkt met ra dio-activiteit dat elk jaar met re gelmatige delen afneemt in dode stoffen (alleen organische stoffen). Zo kan dus nauwkeurig de ouder dom van stoffen worden bepaald Achter deze vondsten staat de mens die deze dingen gebruikt en ge maakt heeft. Wat is nu positief be kend van de bewoners van Bra bers? De vuursteen die aldaar ge vonden is, is duidelijk va nzuide- lijke oorsprong. 4000 jaar geleden bevonden de bewoners zich in het Atlantic-klimaat met warmte en vochtigheid (tegenwoordig leven we in het sub-Atlantic klimaat) Er werden geen sporen van huis dieren gevonden, eveneens niet van landbouw en veteelt Ook van wil de dieren geen spoor. Typerend is dat er ook geen stuifmeelkorrels werden gevonden. Deze zijn nl. zeer resistent. 2000 jaar geleden waren hier de Batavieren en Ka- ninefaten. Sporen van bewoning werden op ons eiland gevonden te Brabers, Burgh, Haamstede, de duinstreek en een strook langs de noord-kant tot aan den Osse. Hier werden overal sporen gevonden van Germaanse oorsprong. De bo dem bestond vroeger uit veen, een kleilaag was nog niet aanwezig. Fasen van waterinbraak Oe bekende bodemonderzoeker dr. Kuipers (zojuist gepromoveerd heeft met zijn Schouwse onderzoe kingen al de fasen van waterin braak gevonden. De allergrootste geschiedde 300 jaar na Chr. en duurde tot 800 na Chr. Gedurende 500 jaar had de zee tijd om een kleipakket over dit veen te leggen dat daardoor in el kaar werd gekoekt (ingeklonken). Wat eertijds een geul was is nu een hoge rug Dus geen oude dijken zo als wel eens wordt beweerd. De eerste bewoning had dan ook plaats op deze zg. kreekruggen. Na 800 na Chr. is nieuwe bevolking bin nengekomen. De dijken zijn ongeveer 1000 jaar na Chr. aangelegd. Over de zg. vlietbergen is het laatste woord nog niet gecsproken. De betekenis varieert van schapenstellingen op de schorren, bovenop deze berg was een kom gegraven waarin het drinkwater werd opgevangen, ver der verdedigingswerken tegen de Noormannen (chateau mots). Ook dr. Braat- huldigt nog steeds dit fortensysteem. Toen de bedijking deze bergen overbodig maakte, werden de meeste afgegraven. In de jaren 800-900 na Chr. werden door geheel Zeeland Frankische scherven gevonden Er is geen ge makkelijk antwoord te vinden op de vraag wat hier vroeger woonde. Zijn het Mavezaten of de Eburonis die van Keltische oorsprong zijn? Het Straófeest Mej. Montigny uit Eerbeek maakte een studie over het straófeest en haar gegevens zijn volgens spreker buitengewoon knap. Het feest is van Keltische oosprong, waarbij de zee en het paard hoofdrollen speelden. In 1857 verbood de raad van Haamstede het rijden met de strao-paarden dwars over het kerk hof. Ook de Tempalput aan het einde van de Moolweg bewaart zijn geheim. Heeft in de nabijheid een tempel gestaan? Wel stond er de Pasenhil (Palmpasen). Al deze din gen passen in de cultus van de Kelt. De heer de Nooijer verwacht bin nenkort nieuw licht op al deze duistere maar toch zo interessante zaken. De heer Broere dankte de spre ker, die zijn lezing toelichtte met dia's en voorwerpen, hartelijk. FEUILLETON 32 Hei leven van een boerenarbeider uii de eerste helfi der 20sie eeuw Zijn werkkring leidt ertoe, dat hij al eens in aanraking komt met de gasten van de ambachtsheer, als deze in de jachttijd verblijven op het overigens leegstaande jacht huis dicht bij het dorp. En als dan het gesprek over wildstropen in de polder loopt, wat de heren uiteraard niet aangenaam kan zijn, voelt mijnheer zich als man van gezag in het dorp, wel eens minder behaaglijk Er wordt van hem in deze medewerking verwacht. Hannesje belt aan. Mijnheer komt zelf aan de deur, laat hem in de kamer, waar ook mevrouw zit. Beiden, mevrouw en mijnheer, zijn altijd vriendelijk voor Hannesje. Hij is beleefd en bescheiden en ze horen hem gaarne vertellen van zijn wederwaardigheden in dat wereldje, waarin hij rondploetert en dat zover buit enhun eigen le venssfeer ligt. Hij kan zo smeuig vertellen en humor is hem niet vreemd. Hij heeft veel gelezen en weet zijn woorden juist te kiezen. „Deze week", zegt mijnheer, als het gesprek eens stokt, „was de jachtopziener nog even hier en die zei, dat je nog altijd zoveel stroopt. Niet, dat ik het zo erg vind, dat je af en toe eens een haas schiet, maar hij zei, dat je er dan danig achter heen zit". „En", zegt Hannesje, „wat hebt u, mijnheer, daar wel op gezegd?" Mijnheer poetst een van zijn brilleglazen schoon, haalt de schou ders op. „Hebt u hem dan niet gezegd", Hannesje weer, „als ik zo vrij mag wezen, mijnheer, dat hij toch eigen lijk een belabberd figuur slaat, als hij staat tejeremiëren, dat zo'n nietige aardwurm, naar zijn zeg gen, zoveel jachtovertredingen maakt, zonder dat hij, grote kerel, rijksveldwachter, die kleine blik sem ook maar één keer bij zijn lur ven krijgt?" Mijnheer maakt een ontwijkend gebaar. „Kan hij me niet krijgen, of durft hij niet", gaat Hannesje ver der. „Zo'n oud wijf! 't Ligt er im mers dik op, omdat hij hoopt, dat u me klein krijgen zult, door me uit mijn woning te zetten!" „Als hij dat denkt", zegt mijn heer, „dan is hij er toch ver naast, daarvoor kennen we elkaar toch te goed. Maareals ik je nu in de gemeente eens een baantje wist te bezorgen?" „O, mijnheer doelt zeker op dat baantje van lantaarnopsteker, dat die oude doofpot van een schoen maker loslaten zal? Ik vind het vriendelijk van mijnheer, dat hij aan me denkt, maar 't zou toch niets voor mij zijn. Ik woon te ver buiten het dorp, zo umoeten ver letten bij de boer en op mijn eigen akkers en hier meer verliezen, dan ik daar verdienen zou". „Als ik je dan eens wat land in pacht gaf; als ik er de beschikking over krijg?" „Ja mijnheer, als ik alles bij el kaar zoveel pachtland krijgen kon, dat ik met mijn kinderen een rond jaar in eigen bedrijf kan werken, dan vervalt wellicht het motief, om te stropen voor geldelijk gewin. Maar tochtoch, mijnheer, zou er iets in mijn leven verloren gaan, dat ik toch eigenlijk ni'et missen kan en, laat ik het maar zeggen, niet missen wil Zie mijnheer, het is met het stro pen zo; het zit je in 't bloed; je 'hebt het of je hebt het niet Het is hartstocht: de stroper wordt net zo fel gedreven, als hij zelf drijft Op zo'n avond, tussen licht en donker, als ik niet van huis kan, komt er zo'n vreemde onrust over meIk ga zitten, maar sta weer op, loop rond, alsof ik iets zoek, neem een stoel, sla de krant op en, zie letters, maar lees niet, ga naar buiten, kijk naar de lucht, ga weer de deur inben blij, als het bed tijd is't Is niets anders dan dót, mijnheeriets, dat je drijft dat je geen naam kunt geven spanning.... zin voor avon tuurwat is het „Ik begrijp het", peinst mijn heer, ,,'t is hetzelfde, wat de jagers hebben, de zucht naar sport, maar dan met het pikante er bij, de jachtopziener op je hielen te heb bent! ,,'t Geldelijk voordeel", valt Han nesje in de rede, „ja, soms gaat het er om, maar o, wat zouden ze zuur verdiend zijn, de luttele guldens, die het gestroopte wild opbrengt, als het alleen daarom ging". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5