m Tweede Kamer behandelde wetsontwerp tot herindeling van gemeenten DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 24 JUNI 1960 116e jaargang «No. 18790 ZIER1KMMEWNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vTh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Schouwen-Duiveland onderwerp van parlementaire diskussie Veel begrip voor streven naar vorming zes gemeenten 's-GRAVENIIAGE, 23-6. Donder dagmiddag heeft de Tweede Ka mer in behandeling genomen het wetsontwerp, houdende gemeente- iyke herindeling van het eiland Schouwen-Duiveland. In de me morie van toelichting wordt ge zegd, dat de gemeenteiyke auto nomie op het eiland eerst tot ontplooing zal kunnen komen, in dien de huidige minatuurgemeen- ten tot krachtiger bestuurseenhe- den worden verenigd. Gedeputeer de Staten van Zeeland, die voor de gemeentelijke herindeling van Schouwen-Duiveland het initiatief hebben genomen, hebben zich bij de opstelling van hun plan laten leiden door de bestemming en de structuur van de verschillende de len van het eiland. Dit uitgangs punt heeft gevoerd tot het ln het ontwerp van de wet vervatte voor stel, dat ertoe strekt, het aantal gemeenten van achttien tot zes terug te brengen. De minister van Binnenlandse Zaken zegt met Ge deputeerde Staten van mening te zijn, dat van deze zes gemeenten voldoende bestuurskracht mag worden verwacht om de problemen welke zich in het gebied van elk dier gemeenten, mede in samen hang met de realisatie van het Deltaplan, zullen voordoen, het hoofd te bieden. Er zal komen een nieuwe ge meente Westenschouwen omvat tende de gemeenten Burgh, Haam stede, Renesse, Noordwelle en Se- rooskerke. De voorgestelde ge meente Middenschouwen zal gaan omvatten de gemeenten Eikerzee, Ellemeet, Duiven dij ke en Kerk- werve. De nieuwe gemeente Brouwers haven zal bestaan uit de huidige gemeenten Brouwershaven, Drei- schor, Noordgouwe en Zonnemaire De gemeenten Oosterland, Nieu- werkerk en Ouwerkerk zullen worden samengevoegd tot een nieuwe gemeente Duiveland. Ten aanzien van Zierikzee wordt een beperkte uitbreiding van grondgebied voorgesteld. Bruinisse is in het ontwerp van wet niet verder betrokken dan dat een on betekenende grenscorrectie wordt aangebracht. De heer van Dongen (KVP) her innert aan de verwoestingen door de oorlog en de watersnood. Deze hebben het sein gegeven voor de reconstructie van de provincie Zeeland. Spr. merkte voorts op, dat door het Deltaplan het isole ment van de provincie zal worden opgeheven. Wil men in staat zijn de moge lijkheden voor grotere welvaart aan te wenden dan zullen er ster ker bestuurlijke eenheden moeten komen, hetgeen zal moeten leiden tot samenvoeging van gemeenten. Wat Schouwen-Duiveland aangaat kan de oplossing niet zijn van het gehele eiland één gemeente te ma ken. Een zodanige oplossing wordt op het eiland dan ook algemeen verworpen. De heer van Dongen geeft als zijn oordeel te kennen, dat het wetsontwerp aanvaardbaar is als de beste gemeentelijke herindeling van Schouwen-Duiv?land en de beste waarborg biedt voor een ver dere gezonde ontwikkeling van de ze streek. De heer Verkerk (AR) acht de keuze van de minister om te ko- Afrika en Algerije ADDIS ABEBA, 23-6. De afge vaardigden naar de conferentie van onafhankelijke Afrikaanse staten, die thans te Addis Abeba wordt ge houden, hebben donderdag tele grammen verzonden aan president de Gaulle van Frankrijk en do lei der der „voorlopige Algerijnse re gering", Ferhat Abbas. In het telegram aan generaal de Gaulle wordt verklaard: „De con ferentie beschouwt uw voertien de zer afgelegde verklaring als een bijdrage voor de vrede in Algerië en de gehele woreld. Wij hopen dat de Frans-Alge rijnse onderhande lingen zullen leiden tot een oplos sing van het Algerijnse vraagstuk, gebaseerd op een getrouwe en wel gemeende uitoefening van het recht tot zelfbeschikking door het Alge rijnse volk". men tot zes gemeenten Juist. Na de grenswijziging zullen weliswaar hier en daar bezwaren blijven be staan, maar naar zijn oordeel is het voorstel tot herindeling aanvaard baar. De heer Kodde (SGP) tegen De heer Kodde (SG) zegt, dat grenswijzigingen alleen mogen worden doorgevoerd als de uiterste noodzaak daartoe aanwezig is. Naar zijn opvatting bestaat die uiterste noodzaak hier niet Men moet vooral uitgaan van de belan gen der bevolking. Naar zijn oor deel is niet aangetoond, dat de be staande gemeenten de nodige be stuurskracht missen. De vraag blijft overigens of de nieuw te vor men gemeenten wel over die be stuurskracht zullen beschikken en deze ook zullen aanwenden. Spr. concludeert, dat d-3 noodzaak van het voorstel niet is aangetoond. Hij zal echter geen poging doen om verbeteringen aan te brengen. Z.i zullen bezwaren steeds kunnen blij ven bestaan. Die kunnen echter door de bestaande gemeenten W3l worden opgevangen Spr. zegt niet in te zien welke voordelen er aan deze samenvoeging zijn verbonden. Wel ziet hij nadelen. O.m bepleit hij de wenselijkheid Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Oos terland te laten zoals ze zijn. Hij uit voorts zijn teleurstelling over verschillende onderdelen van het wetsontwerp. Bedenkelijk zegt spr. het te ach ten, dat inzichten van planologen invloed gaan oefenen op beslissin gen als de onderhavige. Tenslotte verklaart de heer Kod_ d-3 dat hij zijn stem niet aan het wetsontwerp zal kunnen geven. Voorkeur voor één gemeente De heer Scheps (Arb) betoogt, dat men er zich rekenschap van dient te geven, dat er te kleine gemeenten zijn. Dat geeft conse quenties. Men zal moeten streven naar een rationele indeling, waar bij de gemeenten de taak, waar voor zij staan, kunnen verrichten. Sprekers voorkeur zou uitgaan naar de vorming van één gemeen te, die een grotere bestuurskracht zou hebben. Maar een motie of een amendement daartoe strekken de zal hij niet indienen, omdat de Kamer zich daarmee niet zou ver enigen. Dit zo zijnde wenst hij zich niet te verdiepen of er nu vijf of zes gemeenten moeten ko men. Het lijkt hem het beste zich ten deze te scharen achter het ont werp. Hij meent echter, dat het niet juist is over te gaan tot de vorming der gemeente Midden- schouwen. Overigens verklaart hij akkoord te gaan met het ontwerp, waarop hij overigens op onderde len amendementen heeft inge diend. Zierikzee en Schuddebeurs De heer Visser (WD) zegt, dat het ontwerp in grote lijnen zijn instemming kan hebben. Zijns in ziens zal de bevolking zich spoe dig aan de nieuwe situatie aan passen. Wat Zierikzee aangaat zou hij echter de voorkeur hebben ge geven aan een oplossing in deze zin, dat Schuddebeurs aan deze ge meente zou zijn toegevoegd en niet aan Brouwershaven. Wanneer de minister hem niet kan overtuigen, zal hij op deze kwestie terugkomen De heer Beernink (CH) is van oordeel dat een herindeling op Schouwen-Duiveland inderdaad gewenst is. Er zijn levenskrach tige gemeenten nodig, die de no dige bestuurskracht kunnen op brengen. Er valt op 't eiland veel te doen. Van de kleine gemeenten valt de vereiste bestuurskracht niet te verwachten en ook niet te verlangen gezien het gebrekkige apparaat waarover zij de beschik king heben O.m. geeft hij te ken nen, dat hij er geen bezwaar tegen zou hebben als de minister Schud debeurs alsnog bij Zierikzee zou willen voegen. Dreischor zou hij niet als zelfstandige gemeente wil len handhaven. Tenslotte verklaart de heer Beernink met het wets ontwerp akkoord te kunnen gaan. Antwoord van minister De minister van binnenlandse zaken, de heer Toxopeus, merkt op, dat de herindeling is gebaseerd op een aantal factoren. De herindeling is urgent, omdat in verband met de Deltawerken en de wijzigingen na d*4 watersnoodramp de gemeen ten niet meer tegen haar taak ziin opgewassen. Met de beperkte mid delen is de nodige bestuurskracht niet op te brengen. De bestuurs kracht is te gering omdat men zich niet het ambtelijk apparaat kan veroorloven, dat nodig is. De minister zegt het onwenselijk te achten minder gemeenten te vormen dan in het wetsontwerp wordt voorgesteld. Schuddebeurs behoort qua ka rakter bij het agrarisch deel van het eiland. Zierikzee heeft er geen behoefte aan Schuddebeurs bij zijn grondgebied gevoegd te zien Spr. meent, dat het moeilijk zal zijn de heer Kodde te overtuigen. Z.i. moet men met een bepaalde blik in de toekomst durven te werken. De algemene beraadslaging wordt gesloten. De artikelsgewijze behandeling zal geschieden na de wet op de zal geschieden na de wet op de die renbescherming, niet voor woens dag 29 juni. Te kwart voor zes wordt de vergadering gesloten. KONGO STRAKS ZELFSTANDIG Regering-Loemoemba krijgt het vertrouwen van de kamer LEOPOLDSTAD, 24-6. De Kon- golese kamer heeft met overwel digende meerderheid een motie van vertrouwen in de regering- Loemoemba goedgekeurd. 74 van de 80 stammen waren voor de motie. Toen vannacht om 1.45 uur over de motie gestemd werd, waren van de 137 kamerleden 80 aanwezig. Kort voor de stemming had de Bevers belagen oost-Finland In het oosten van Finland met name in de streek van Savo, is de beverbevolking dermate uitgebreid dat men een gedeelte ervan wil vangen en overbrenge.n naar Lap land. Door het dammen-bouwen van deze dieren worden waterlo pen gestremd en komen aanzien lijke stukken bosgrond onder wa ter te staan. De bevers brengen verder door hun geknaag schade aan de houtstand toe. kamer een motie tot verdaging van de vergadering, die was inge diend door Kalondji, verworpen. Deze was van oordeel, dat het langdurige en weinig heldere de bat, dat reeds 22 uur had geduurd, de volksvertegenwoordigers niet de mogelijkheid had geboden zich een juist beeld te vormen van het re geringsprogram van Lopmoemba. Nadat de motle-Kalondji was verworpen, verliet Kalondji de vergadering, gevolgd door tal van andere volksvertegenwoordigers, onder wie leden van de P.N.P., van Katanga en verscheidene onafhan- kelijkcn. Ook een eerder door Kalondji in gediende motie van walntrouwen werd door de kamer verworpen. Friendship voor Koninklijke huis Deze foto geeft een doorkijkje in het door Fokker gebouwde Friend ship" vliegtuig PH--PBF, dat binnen afzienbare tijd zal worden afge leverd aan het koninklijk gezin, ter vervanging van de regerings- Dakota. De friendshipheeft drie cabines. Op de voorgrond een luxe cabine met zes zitplaatsen, gezien van de cockpit uit. Op de achtergrond de in het midden van het vliegtuig gelegen lounge, uitgerust met ban ken. De telefoon geeft rechtstreekse verbinding met de stuurhut. Koninklijk Huis krijgt en Fokker F 27 ,Friendship"-vliegtuig i? Jfc- Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Men kan van één os geen i twee huiden en vier hoornen 1 verlangen. i Overdracht op 30 juni a.s. J? ^HIPHOL, 23-6. De voor het Koninklijk Huis bestemde Fokker F 27 Friendship zal op 30 juni, tij dens een korte plechtigheid in de middaguren op het vliegveld van Soesterberg, officieel door prins Bernhard in ontvangst worden genomen. Het toestel zal aan de prins worden overhandigd door de minister van Verkeer en Water staat, de heer H. A. Korthals. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is opdrachtgeefster ge weest voor de bouw van hel toe stel. Onlangs is de Friendship Op het ministerie van Open bare Werken in Brussel is de be slissing over de tweede oeverver binding over de Schelde in Ant werpen gevallen: het wordt een brug en dus komt er geen tweede tunnel. Motie inzake defensienota verworpen In de donderdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer is gestemd over de motie, welke de heer de Kadt (arb.) heeft ingediend bij de behandeling van de - giste ren voor kennisgiving aangeno men - defensienota. In deze motie wordt de regèring uitgenodigd: a. de militaire uitgaven niet te be lasten met uitbreiding van ta ken, die niet als NAVO-ver- plichtingen moeten worden, be schouwd; b. bij het ovrleg in de NAVO in zake de Nederlandse bijdrage in de westelijke verdediging uit te gaan van een verkorting van de werkelijke diensttijd voor dienstplichtigen. D3 motie werd verworpen met 62 tegen 42 stemmen. Voor: P.v.d A. en P.S P. Tegen: K.V.P., V.VJ>., A.RC H. en G.S. Bij de stemming was de C.P.N.- fraktie niet aanwezig. Arnhem kreeg Blo-herstellingsoord ARNHEM, 23-6. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. C. J. M A. van Rooy, heeft vanmiddag in Arnhem het Bio- herstellingsoord van de stichting Bio-Vakanti^oord" officieel ge opend. Dit herstellingsoord is be doeld voor mindervalide kinderen. Met de bouw ervan kon twee jaar geleden worden begonnen naar een ontwerp van architect dr. J. J. P. Oud uit Wassenaar. Op het twintig hectare grote ter rein, gelegen op do Renkumse hei de, zijn een hoofdgebouw, een sportgebouw, zes paviljoens en een ketelgebouw verrezen. Aangezien het de bedoeling is, het aantal pa viljoens te brengen op tien, is bij do opzet van het hoofdgebouw reeds rekening gehouden met een opnamecapaciteit van 120 patiën tjes. De bouw van dit complex is mogelijk gemaakt door bijdragen van het Nederlandse bioscooppu bliek, dat tot eind vorig jaar zes miljoen gulden bij elkaar bracht. reeds door Fokker aan het ministe rie overgedragen. De Friendship is spéciaal ingericht voor hei ver voer van de leden van het Konin klijk Huis en zal de oude Dakota vervangen. In het toestel bevinden zich een lounge met ingebouwde bar, een statieruimte en een luxe compartiment voor het gevolg. Dit laatste compartiment kan in een handomdraai veranderd worden In een wapenkamer voor de prins. James Doyle, een der leiders van de Democratische party in Wisconsin, heeft donderdag be kendgemaakt dat er een nationale beweging is opgericht die zal stre ven naar kandidaatstelling van Stevenson voor hot presidentschap der V.S. Veiligheidsraad over kwestie Eichman NEW YORK, 23-6. De Veilig heidsraad heeft met acht stemmen voor, geen tegen en twee onthou dingen (de Sowjet-Unie en Polen) aan Israël verzocht om aan Argen tinië „passende genoegdoening" te geven voor de schending van zyn soevere'nitelt voor de ontvoering van Adolf Eichmann. Mevrouw Ben Goerion op de „Floriade" ROTTERDAM, 23-6. In gezel- schap van mevrouw Cidor, de echtgenote van de Israëlische am bassadeur in Nederland, heeft me vrouw Ben Goerion vanmiddag een bezoek gebracht aan de „Flori ade" te Rotterdam. Toen zij tegen half vijf arriveerde werd mevrouw Ben Goerion bij de hoofdingang welkom geheten door de algemeen voorzitter van de „Floriade", dr. A. J. Verhage en de gemeentese cretaris van Rotterdam, de heer J. HasDer, beiden vergezeld van hun echtgenote. De hoge gast werd daar ook een boeket bloemen aan geboden door een der gastvrouwen van de „Floriade", freule Irene van Lynden. Onder meer werd de biib^se afdeling bezocht, waar de Israëlische tuinarchitecte mevrouw Ruth Enis, explicatie gaf. Verlichte wegwijzers in bebouwde kommen DEN HAAG, 23-6. Grote blauwe van witte letters voorziene licht bakken zullen in de komende ja ren in tal van bebouwde kommen als ANWB-wegwijzers dienst gaan doen. Deze transparante lichtbak ken, die ook overdag goed leesbaar zullen zijn, vormen het resultaat van een reeks proefnemingen om tot een nieuw, uniform type weg wijzer te komen, dat qua plaats baarheid, vormgeving en grootte dag en nacht zal voldoen aan alle zichtbaarheidseisen. Iedere transparante lichtbak zal 180 centimeter lang en 60 centi meter breed zijn ofwel driemaal groter dan de bestaande plaatijze ren wegwijzer-armen. Niet meer dan twee plaatsnamen zullen per arm vermeld worden, zodat de letters met een hoogte van 25 cen timeter op honderd meter afstand duidelijk leesbaar zullen zijn. H.M. de Koningin bij première Suriname-film „Faja Lobbi" Een geslaagd prodnkt van Herman van der Horst DEN HAAG, 23-6. By het hul digend applaus, dat vanavond in het Haagse „Metropole"-theater de wereldpremière afsloot van Her man van der Horst's felkleurige impressie van Suriname, „Faja Lobbi", legde Hare Majesteit dé Koningin haar ruiker van de vuur rode Surinaamse liefdesbloemen voor zich in de loge, en gaf ook haar applaus. De première, die in Paramaribo tegelijketijd werd gehouden, wa3 rond deze huldigend besproken film een evenement op zichzelf, waarbij de aanwezigheid van de landsvrouwe luister bijdroeg. Voor de stampvolle drukte zich naar de foyers en de uitgang richtte, sprak de cineast, geflankeerd door zijn vrouw op de wijze die tijdens het werk in de oerwouden, bij de stroomversnellingen en in de kleu rige Surinaamse hoofdstad voor velen bekend was, zijn erkentelijk heid uit voor deze gebeurtenis. Het waren woorden ter veront schuldiging: „Ik ben mij bewust dat ik het bij het maken van deze film vele mensen moeilijk heb ge maaktIk verzoek u mij dit niet kwalijk te nemenMeer niet. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE Amerika waarschuwt tegen nog meer beledigende taal GENEVE, 23-6. De V.S. hebben donderdag op de ontwapeningscon ferentie te Genève het communis tische blok gewaarschuwd voor nog meer beledigende taal aan het adres van het westen. De Amerikaan Charles Stelle z*4! in verband met de communistische verklaring van woensdag, dat het westen de ontwapeningsbesprekin gen tracht te saboteren, dat het doel van de besprekingen niet gediend is met beschuldigingen van kwade trouw aan het westen. „Met scheld woorden komen wij nergens en de V.S. zijn niet van plan tegenbe- schuldigingen te uiten", aldus Stelle De Brit Ormsby-Gore drong nog maals aan op het vastleggen van maatregelen om een onverwachte aanval te voorkomen. De Fransman Jules Moch, die donderdagmorgen teruggekeerd was uit Parijs waar hy overleg had gepleegd, betreurde eveneens de communistische ver klaring van woensdag, waarin hij een poging zag om een einde te maken aan de onderhandelingen en de schuld hiervan op het westen af te wentelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1