Enkele amendamenten ingezonden op wetsontwerp wijziging loterijwet DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZWARE BRAND TE LIVERPOOL Russen stellen wellicht geen belang in ontwapeningsconferentie Herinwijding Lutherse kerk DONDERDAG 23 JUNI I960 116$ jaargang No. 18789 ZIERIKZEESOMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs IS ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Strijd op totofront ontbrand Premier Ben Goerion in Nederland Voorstel inleg te verhogen tot twee gulden DEN HAAG, 22-6. De Tweede Kamerleden, de heren Vrolijk. Geertsema, Berkhouwer en Blais- se hebben amendementen ingezon den op het wetsontwerp wijziging loterUwet. In een. amendement van de heren Berkhouwer en Blaisse wordt voor gesteld de maximum-inzet van de voetbalpool te verhogen van een gulden, zoals voorgesteld in het wetsontwerp, tot twe? gulden. In een ander amendement van deze Kamerleden stellen zij voor dat in artikel 20 van de loterijwet wordt gelezen: De opbrengst van de prijs vraag dient in overwegend? mate ten goede te komen aan de belan gen, die de instelling met het aan leggen en houden van sportprijs- vragen beoogt te dienen. De voor de winnaars bestemde prijzen be staan in geld. De heer Geertsema stelt in zijn amendement voor: „In het nieuwe artikel 17 van de loterijwet worden de woorden „aan één rechtsper soonlijkheid bezittende instelling voor een door hen te bepalen tijd vergunning verlenen tot het aan leggen en houden can sportprijs- vragen ond?r personen die als be gunstigers der Instellingen door haar zijn geregistreerd" vervangen door de woorden: „Aan één of meer rechtspersoonlijkheid bezittende in stellingen voor een door hen te be palen tijd vergunning te verlenen tot het aanleggen en houden van sportprijsvragen onder personen, die als begunstigers dezer instel lingen door haar zijn geregistreerd Ander amandement De heer Vrolijk stelt ln zijn amendementen voor dat in het nieuwe artikel 17 van de loterij wet ingevoegd wordt een nieuw lid: Veel slachtoffers LIVERPOOL, 23-6. Acht vrouwen en drie mannen zijn omgekomen bij een brand, die woensdag het groot ste warenhuis van Liverpool heeft verwoest. Tien verkoolde lijken, waaronder die van de onder-direc teur en drie van zijn medewerkers en medewerksters, zijn geborgen. Het elfde slachtoffer is een mon teur van het warenhuis, die vijf vrouwen op de vierde verdieping redde, maar tenslotte, doordat een muur bezweek, naar beneden viel. Gevreesd wordt dat er nog meer slachtoffers zijn. Het hoofd van de brandweer in Liverpool heeft ver klaard, dat de vloer van de vierde verdieping in zijn geheel is inge stort en op de begane grond te recht is gekomen. Op het ogenblik dat het brand alarm werd gegeven bevonden zich zevenhonderd mensen, merendeels vrouwen, in het magazijn. Onz? ministers van Justitie en Onderwijs, Kunsten en Weten schappen kunnen voorts met het oog op de belangen van instellin- gen werkzaam ten algemene nutte, in het bijzonder op het gebied van volksgezondheid en van maat schappelijk, cultureel en charita tief werk, aan één rechtspersoon lijkheid bezittende instelling voor een door hen te bepalen tijd ver gunning verlenen tot het aanleggen en houden van sportprijs vragen on der personen, die als begunstigers der instelling door haar zijn gere gistreerd; dat het nieuwe artikel 19 van de loterijwet gelezen wordt als volgt: De inzet van één deelnemer in I een prijsvraag mag ten hoogste twee gulden bedragen; dat het nieuwe artikel 20, lid 2, van de loterijwet gelezen wordt als volgt: De voor de winnaars bestemde prijzen bestaan in geld. Kwestie terug naar de Verenigde Naties? GENEVE, 23-6. In weselflke di plomatieke kringen te Londen wint de mening veld dat de Russen niet langer belang stellen ln de ont wapeningsconferentie te Genève en de ontwapeningskwestie willen terugwijzen naar de Verenigde Na ties, aldus is woensdag vernomen. Twee van de belangrijkste wes telijke afgevaardigden, de Ameri kaan Eaton en de Fransman Moch, zijn op het ogenblik niet te Genève omdat zij overleg plegen met hun regering. Zonder hun terugkeer af K.L.M. als bruid DEN HAAG, 22-6. De heer en mevrouw Haver waren er in 1930 zo enthousiast over dat hun woonstad Medan in de regelmatige luchtdienst met Nederland werd opge nomen, dat zij hun dochtertje hij de geboorte, ter ere van de K.L.M.Karla Lucie Ma rie noemden. De kleine K. L.M. groeide voorspoedig op Vrijdag 1 juli a.s. zal zij in Winterswijk in het huwelijk treden met de heer Barend Hendrik Ruessink. te wachten hebben de communis ten woensdag hun verklaring vol gens welke de westelijken van plan zouden zijn de conferentie te torpederen, gepubliceerd. De Rus sen zouden door deze verklaring al bij voorbaat trachten de schuld voor het mislukken van de confe rentie op het westen af te schui ven. In het westen neemt men ln bre de kring aan dat minister-presi dent Chroesjtsjef nadat hij geen verontschuldigingen van Eisenho wer heeft kunnen krijgen voor Amerikaanse spionage-vluchten, geen akkoord met de Verenigde Staten wil aangaan zolang Eisen hower nog president is. Premier Kisji van Japan heeft officieel bekendgemaakt, dat h(j voornemens is af te treden. Het besluit van Kisji Is na een buiten gewone vergadering van het kabi net bekendgemaakt. b Bij een kunstveiling bij Sothe- bys in Londen heeft een schilderij van A°rt de Gelder, daterend van 1722 en voorstellend Boerhaave, de Nederlandse grondlegger van de moderne geneeskunde, met zijn ge zin, een prijs van 15.000 pond ster ling (ruim 150 000 gulden) opge bracht. Ministerraad bood premier Ben Goerion een diner aan Sympatlek antwoord van Israëlische premier DEN HAAG, 22-6. De Nederland se ministerraad heeft de Israëlische minister-president D. Ben Goerion, woensdagavond een regeringsdiner aangeboden, waarin minister-presi dent prof. dr. J. E. de Quay in een tafelrede heeft gezegd dat de spe ciale sympathie van het Nederland se volk voor Iesraël in de geschie denis wortelt Te Zierikzee vonden zondagmiddag de overdracht en de herinwijding plaats van het gerestaureerde kerkgebouw der Evangelisch Lutherse Gemeente. Op de foto ziet men de dienstdoende predikante da. M. A. Monsees voor de altaartafel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Deze vriendschap Is versterkt in één van de meest bewogen tijdper ken uit Nederlands nationale be staan - de tweede wereldoorlog. Het oneindige leed onder een gemeen schappelijke onderdrukker, vooral voor de Joodse gemeenschap, heeft de ziel van het Nederlandse volk tot in het diepst geroerd. De solidariteit van de twee vol ken dateert van oneindig ver in de geschiedenis. Lang voordat de Jo den onder de Nederlanders kwa men, verkondigden Joodse profeten hun geloof zoals het is neergelegd ln het Oude Testament, aldus mi nister-president De Quay aan het diner dat in hotel Witte Brug in Den Haag werd gehouden. In zijn dankwoord op de diner- toespraak van minister-president De Quay memoreerde de Israëlische premier de vele prettige ondervin dingen die hij* tijdens twee dagen verblijf in ons land ervoer. In het bijzonder was hij diep onder de in druk van de lunch, die hij als gast van koningin Juliana had genoten. „Ik begrijp nu hoe dierbaar de ko ninklijke familie de Nederlanders is", zo zeide Ben Goerion. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Neem niet te haastig een besluit Maar zift gij vaardig, stel dan niet uit. Woensdagochtend is de Israëlische premier David Ben Goerion per vliegtuig uit Brussel aangekomen op de Nederlandse vliegbasis Ypen- burg voor een niet-offideel bezoek aan ons land. - De foto toont hem na aankomst in geanimeerd gesprek met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns. DEFENSIENOTA IN TWEEDE KAMER Over komende drie jaar heeft regering f 1850 miljoen nodig voor de defensie Door samenwerking in NAVO-verband is veel bereikt SCHIPHOL. Met het K.L.M.-toe- stel uit New York is vanmiddag prinses Simone van Lippe Bie- sterveld-Arnoux, een schoonzuster van prins Bernhard, op Schiphol aangekomen. Met haar 18-jarige Franse zoon Stephane Archibald de Watzdorf reed zij na haar aan komst in een hofauto naar paleis Soestdijk. Het betreft hier een par ticulier bezoek. Prinses Simone Is de echtgenote van prins Bern hardt broer, prins Aschwln, die ln New York conservator van een museum is. De Tweede Kamer heeft zich bezig gehouden met de behande ling van de nota inzake de defen sie-inspanning in de jaren 1961 tot en met 1963. In eerste aanleg voerden veertien sprekers het woord, waarna het woord was aan de minister van Defensie de heer Visser, die een grote mate van overeenstemming over de nood zaak van de defensie-inspanning constateerde. Vrij algemeen is ge constateerd dat er geen aanleiding is die inspanning te verslappen. Er is alle aanleiding om onver minderd bewust te zijn van de dreiging die aanwezig is in de on gekende militaire kracht van het Sowjet-blok. Sprekend over de gevolgen van de wereldsituatie zegt spr., dat er een drukkend gevoel is van een voortdurende dreiging. Onder die omstandigheden is er aanleiding zich te verstaan met andere lan den, die dat zelfde gevoel hebben. Het is het Westen ernst een ein de te maken aan de spanningen. De nieuwe Russische ontwape ningsvoorstellen aanroerende zegt spr., dat het tot nu toe heeft ont broken aan concrete bewijzen, dat Sowjet-Rusland de wil tot ont spanning heeft. De regering meent voor de ko mende drie jaar de beschikking te moeten hebben over f 1850 miljoen per jaar voor defensie en over de nodige mankracht. Hij is het er mee eens, dat dit beter besteed zou kunnen worden, maar de si tuatie leidt er nu eenmaal toe. Spr. bepleit de noodzaak van sa menwerking van het Westen. Geen zelfstandige defensie Het Is ondenkbaar, dat Neder land er een eigen nationale defensie op na zou kunnen houden, zo ver volgde de bewindsman. In de Navo maakt bij voortdu ring onderwerp van studie uit de viaag of de bestaande strategische conceptie gehandhaafd kan wor den. Die studie heeft ook geleid tot bepaalde verschuivingen. „Schild en zwaard" hebben als eerste taak een oorlog te voorko men. I-Iet „schild" moet over vol doende afweerkracht beschikken. Het steunen uitsluitend op conven tionele bewapening zou leiden tot vermindering der vuurkracht. Spr. stelt, dat ln en door de sa menwerking ln de Navo veel is be reikt De Nederlandse bijdrage aan de Navo Inspanning Is aangepast aan hetg?en van ons wordt verwacht. 1 Internationaal wordt die bijdrage gunstig gewaardeerd. Dit wil ech ter niet zeggen, dat aan alle eisen wordt voldaan. De hesr de Kadt heeft gezegd, dat de nota de nadruk legt op Nieuw-Guinea en de marine De minister zegt die conclusie niet te begrijpen en hij vraagt de heer de Kadt de nota eens te herlezen. Spr. betoogt, dat gezucht wordt onder een tekort aan mensen in de krijgsmacht, als gevolg van de ge spannen conjunctuur; hij merkt op, dat in Nederland de diensttijd 18 maanden bedraagt en in Rusland 3 tot 4 jaar. Vragen aan minister over brug over het Haringvliet DEN HAAG, 22-6. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Assmann (K.V.P.) heeft schriftelijk aan de minister van Verkeer en Water staat het volgende gevraagd.' 1. Is het juist, dat met betrek king tot de bespoediging van de bnnw van de brug over het Ha ringvliet ter plaatse van het Helle gat, tnans met de gemeenten van Goeree-Overflakkee en Schouwen- Duiveland overeenstemming is be reikt? 2. Indien de voorgaande vraag bevestigend kan worden beant woord, wil de minister dan de Ka mer inlichtingen verstrekken over de financiële opzet van dit plan, de technische bijzonderheden ervan, alsmede het tijdstip waarop de rechtstreekse verbinding tussen Zuid-Holland en de eilanden Goe ree-Overflakkee en Schouwen-Dui- veland een feit kan zijn? 3. Welke toegangswegen zullen van de noordzijde aansluiting ge ven op eerder bedoeld brugplan en hoever zijn de voorbereidingen ten aanzien van deze toegangswegen gevorderd? 4. Houdt de planning tevens in, dat ook de doortrekking van de zg. Beneluxweg in noordelijke richting naar Vlaardingen en de bouw van een tunnel bij Vlaardingen worden bespoedigd? 5. Kan de minister reeds mede delen, of het in het voornemen ligt deze Beneluxweg ook ln zuidelijke richting zo tijdig in uitvoering te brengen, dat dit zuidelijk gedeelte (de Zoomweg) gelijktijdig met het gereedkomen van brug en dam over Haringvliet in gebruik kan worden gesteld? 1 Vragen over fluoridering van drinkwater DEN HAAG, 22-6 Het Tweede- Kamerlid de heer van Lienden (P.v.d.A.) he^ft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid schriftelijk gevraagd: 1. Welke maatregelen denkt de minister te nemen naar aanleiding van de aanbevelingen, gedaan in net rapport van de Gezondheids raad, inzake de carnspreventie door fluoridering van drinkwater? 2. Acht de minister het gewenst, dat de aanbevolen maatregelen zo spoedig mogelijk worden toegepast, nu uit het onderzoek is gebleken, dat hierdoor het tandbederf voor namelijk bij de jeugd belangrijk kan worden verminderd? 3. Zou de minister, eventueel in overleg met zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken, de waterlei dingbedrijven willen stimuleren de fluorid^ring van het drinkwater ter hand te nemen? KRITIEK OP B. EN W. VAN GOES Geen verzoek aan minister tot onderzoek GOES, 22-6. De gemeenteraad van Goes heeft vanavond na breed voerige besprekingen het voorstel van de meerderheid van b. en w. om de minister van Binnenlandse Zaken te verzoeken een commsse in te stellen die het beleid van dit college zal onderzoeken, verwor pen. Een commissie uit de raad, ls een half jaar geleden begonnen met het onderzoek naar dit beleid en heeft thans haar rapport gereed. Unaniem was de raad van mening, dat het voorstel van b. en w. voor de raad een brevet van onbe kwaamheid inhield. Ze was van mening, dat het primair een taak is van de gemeenteraad om een. oordeel uit te spreken over het be leid van b. en w. Hoewel geheimhouding met be trekking tot het rapport van de raadscommissie nog steeds bestaat, is uit d? loop der discussies tooh wel gebleken, dat het beleid van het college van b. en w. van Goes in dit rapport ernstig wordt bekri tiseerd. Kinderen speelden met gif GASSELTERNIJVEEN, 22-6. Op een vuilinsstortplaats in GasSelter- nijveen hebben onbekenden een bus waarin zich een onkruidbestrij dingsmiddel had bevonden, gede poneerd. Kinderen die met deze bus hadden gespeeld vertoonden enkele uren later ziekteverschijn selen. Zij zijn ter observatie naar het Wilhelminaziekenhuls in Assen overgebracht. De kinderen zijn een 5-jarig jongetje van de familie Voor in 't Holt en een 3-jarig zoontje van de familie Sanders uit Gasselter- nijveen. De politie stelt een onder zoek in. Indische Nederlanders emigreren naar de V.S. SCHIPHOL, 22-8. Voor de eerste mnal in veertien jaar is woensdag avond een groep Nederlandse emi granten naar Amerika gevlogen in een toestel van de Pan American Airways. Tot dusverre werden onze emigranten per schip of door de K.L.M. naar hun nieuwe vaderland gebracht. De Amerikaanse regering was echter van mening, dat nu de Verenigde Staten niet alleen dui zenden immigranten opneemt, maar bovendien een deel van de reiskos ten betaalt, het vervoer niet alleen aan Nederlandse maatschappijen moet worden toegewezen. Daarom heeft de Intergouvefne- mentele Migraticommissle te Genè ve (I.C.E.M.), een organisatie waar in 27 landen samenwerken, die als voornaamste taak heeft vluchtelin gen, waar ook ter wereld, te trans porteren naar een ander land, thans het vervoer van vijfhonderd emi granten toegekend aan de Pan American Airways. Woensdagavond vertrokken de eerste honderd van hen, allen af komstig uit het voormalig Neder- lands-Indië en allen gerepatrieerd na de souvereiniteitsoverdracht Het merendeel bestond uit Indische Nederlanders.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1