Triomfantelijke intocht van Eisenhower op Formosa en Zuid-Korea DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 20 JUNI I960 116e jaargang No. 18787 l ER KZEESCHEHN EUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cl. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 ANDERS DAN IN JAPAN Enthousiast welkom van enorme menigten TAIPEH, 19-6. Op z(jn re^s in het Verre Oosten heeft president Eisenhower Taipeh, de hoofdstad van Formosa, en Seoel, de hoofd stad van zuid-Korea, bezocht. Een menigte van 300.000 tot 400.000 mensen stond langs de route naar Taipeh. Men zwaaide met Amerikaanse en Chinese vlag getjes en op sommige plaatsen voer den jongelieden drakendansen uit. Het geheel bood een zeer kleurige indruk. Talrijke orkesten speelden Amerikaanse militaire marsen en Chinese melodieën. B(j de ingang van de stad stonden alle actrices en acteurs van de Chinese opera, in veelkleurige kostuums en met bizarre maskers op. In het centrum van Taipeh daalde een confettiregen, die men van bal kons en daken naar beneden wierp, op de presidenten neer. De mensen hielden duizenden foto's van Eisen hower omhoog. In een toespraak tot een talrijke menigte voor het paleis van de pre sident zei Eisenhower onder meer dat de V.S. niet de aanspraak van het „oorlogszuchtige en tirannieke" communistische regime in Peking dat voor het gehele Chinese volk spreekt, erkennen. In de V.N. steu nen wij de republiek China als de enige wettige vertegenwoordiger van China in die organisatie. Te Seoel SEOEL, 19-6. President Eisenho wer is zondagmorgen in Seoel aan gekomen. Hij werd op het vlieg veld begroet door de premier van de voorlopige Zuidkoreaanse rege ring, Hoeh Tsjoeng. De Amerikaan se president verklaarde bij aan komst dat zijn bezoek hem en allen die de vrijheid liefhebben, herin nert aan de de tijd toen Zuid-Korea het verzamelpunt vormde van de strijders uit de vrije wereld. Bijna een miljoen mensen waren op de been bij de intocht van Eisen hower in Seoel. Op vele plaatsen moest de chauffeur van Eisenho wer's wagen, waarin de president en premier Hoeh Tsjoeng van zuid- Korea zaten, langzamer rijden en zelfs stoppen, omdat de menigte op drong om de hoge gast van dicht bij te kunnen zien. Maar nergens ontdekte men tekenen van vijan digheid. De politie greep in om vrij baan te maken voor Eisenhower en zijn gevolg. DE ONTWIKKELING IN JAPAN Verklaring van de grote bladen TOKIO, 17-6. De grote bladen hebben gezamenlijk een beroep ge daan op de regering, het parle mentaire stelsel in Japan te be schermen tegen de dreiging van nieuwe gewelddadigheden zoals die welke zich de laatste dagen hebben voorgedaan. De bladen zijn van oordeel, dat wat ook de oor zaken zijn die deze gewelddaden hebben uitgelokt, zij uitermate be- treuringswaardig zijn en de parle mentaire democratie in een crisis brengen. Het gebruik van geweld ter regeling van geschillen kan onder geen beding geduld worden, aldus zeggen de grote Japanse bla den. De ondertekenaars van de ge meenschappelijke verklaring ver zoeken de regering en de partijen, samen te werken om de normale toestand te herstellen en de parle mentaire democratie te bescher men. VUUR OP QUEM0Y „Harteloos en koelbloedig", zegt Amerika WASHINGTON, 17-6. Het Ame- rikanse ministerie van Buitenland se Zaken heeft in een vrijdag uit gegeven verklaring de beschieting van Quemoy door de Chinese com munisten aan de vooravond van Eisenhowers bezoek aan Formosa „koelbloedig" genoemd. Het besluit der Chinese communisten, aldus de verklaring, om het artillerie vuur op de eilanden nabij de kust te intensiveren als een „demon stratie van wapens tegen de Ver enigde Staten", weerspiegelt hun gramstorigheid over het bezoek van de president aan onze vrien den en bondgenoten in het Verre Oosten. Het is harteloos en koel bloedig, en illustreert opnieuw hun bereidheid geweld te gebruiken om het bezoek van de president te verstoren. Kasavoeboe moet Kongolese regering vormen BRUSSEL, 17-6. Kasavoeboe heeft vrijdagavond de taak van Loemoemba overgenomen om de eerste Kongolese regering te vor men. Nadat de Belgische minister president in Kongo, Ganshof van der Meersch, had vastgesteld dat „de informatie-apdracht" aan Loe moemba niet had geleid tot een regeringsploeg, die over een ruime meerderheid van nationale een dracht beschikte" benoemde hij Loemoemba's rivaal tot formateur. JAPANSE OPROERLINGEN ZETTEN REGERING ONDER ZWARE DRUK Duizenden demonstreren tegen veiligheidsverdrag De gerestaureerde Lutherse Kerk Tijdens een zeer druk bezochte dienst, heeft de adviseur van het Ram penfonds, de heer W. J. A. H. van Berkel, zondagmiddag de fraai ge restaureerde Lutherse kerk aan de Wevershoek te Zierikzee officieel overgedragen. De dienst werd geleid door de vroegere predikante van de Lutherse gemeente alhier, da. M. A. Monses. I WIJZIGINGEN HEFFING KIJKGELD EN VERHOGING VAN HET KIJKGELD TOKIO, 18-6. Vrijdag zijn er in Tokio weer betogingen tegen de Japanse regering gehouden. Een 15.000 studenten verzamelden zich voor het parlementsgebouw. Door luidsprekers werd geroepen: „Doodt Kisji". De betogers droegen span- doegen, waarop te lezen viel: „Kisji treed af' en „Kisji zal sterven, maar de vrijheid nooit". De voorzitter van de propaganda- commissie van de liberale partij heeft vrijdag verklaard, dat de re gering voornemens is om de uni versiteiten weer onder politiecon trole te stellen, om relletjes in de toekomst te voorkomen. De „Nationale Raad", waarin alle tegenstanders van het veiligheids verdrag gebundeld zijn, deelde mee dat er zaterdag 300.000 men sen in Tokio demonstreerden tegen het verdrag. De leden van de vak- Zendingsarts dr. Ida Scudder overleden Pioniere in zuid-India DEN HAAG, 17-6. Naar de We reldraad van Kerken te Genève bericht is op 90-jarige leeftijd te Kodaikdual in Zuid-India overle den de Amerikaanse dokter Ida Scudder, de eerste vrouwelijke zendingsarts in Zuid-India. In 1870 in zuid-India geboren als dochter van een zendingsarts, volgde zij in Amerika het onderwijs en keer de in 1900 terug naar India als arts, omdat het voor Hindoes en Mohammedanen in die jaren ver boden was hun vrouwen te laten helpen door een mannelijke arts. Dr. Ida Scudder was zo begaan met het lot van de vrouwen dat ze in Vellore een medische hoge school opende voor de opleiding van meisjes tot arts. Later werden ook mannelijke studenten toegela ten. Nutteloze aanschaf van machine Kosten: t 226.000,— DEN HAAG, 17-6. De algemene rekenkamer herinnert in haar ver slag over 1959 aan de nutteloze aanschaffing van een machine ten behoeve van de Koninklijke Lucht macht, welke ten doel had bij schietoefeningen door straaljagers te voorkomen, dat deze zouden worden getroffen door terugge kaatste afgevuurde granaten. Deze machine kostte f 226.000, maar bleek in de praktijk niet te vol doen. De machine is toen achter eenvolgens angeboden aan ver schillende instanties, laatstelijk aan de dienst der Zuiderzeewerken Thans deelt de algemene reken kamer in haar verslag mede, dat ook deze dienst de machine niet heeft gekocht. De nog bruikbare onderdelen, met een gezamenlijke waarde van omstreeks f 45.000.-, zijn in de luchtmachtbevoorrading opgenomen, terwijl de resterende delen als schroot door de dienst der Domeinen zijn verkocht. bonden hebben zaterdag een pro teststaking van een uur gehouden. De socialistische partij publi ceerde vrijdagavond een communi qué, waarin wordt gezegd dat de regering-Kisji nu eindelijk haar ware gezicht heeft getoond, nl. dat van een „fascistische kliek". Kisji en de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Kijose, moeten de verantwoordelijkheid voor de aan slag op zich nemen en maatregelen treffen de gewelddaden in de toe komst te voorkomen, aldus het com muniqué. Zeer bijzondere irissen voor prinses Beatrix ROTTERDAM, 17-6. Duizenden bezoekers van de „Floriade" heb ben in de afgelopen weken de iris sen op de Amerikaanse afdeling kunnen bewonderen. De meer dan vijftig variëteiten, die er hebben staan bloeien, werden geacht tot het allerbeste te behoren, dat de kwekers, verenigd in de „Ameri can Iris Society", hadden bijeen gebracht. Enige tij ij d geleden heeft de heer Carl F. Wedell, die de leiding van de Amerikaanse afdeling heeft, deze collectie namens genoemde Society, aangeboden aan Prinses Beatrix voor de tuin van het land goed „Drakesteyn". Van de prinses werd kort daarna de mededeling ontvangen, dat dit gebaar bijzon der werd gewaardeerd en het ge schenk in dank zou worden aan vaard. DEN HAAG. Ter herinnering aan de bijzetting van het stoffelijk overschot van prins Willem V in de koninklijke grafkelder te Delft op 29 april 1958, is in de Nieuwe Kerk te Delft in een der nissen van de zuidzijde van het koor, een ge denksteen aangebracht. Deze steen vertoont het wapen van de prins boven de woorden: „Op 29 april 1958 werd het stoffelijk overschot van zijne doorluchtige hoogheid Willem V Prins van Oranje en Nassau erfstadhouder der Ver enigde Nederlanden enz. - overle den te Brunswijk op 9 april 1806 - bijgezet in de koninklijke graf kelder". DEN HAAG, 17-6. In staatsblad nr. 228 is gepubliceerd een konin klijk besluit waarin de reeds aan gekondigde - per 1 juli a.s. ingaan de - verhoging van het kijkgeld van f 15.- tot f 18.- per halfjaar is vastgesteld. Tegelijk met de verhoging van het tarief is voorzien in de moge lijkheid van vrijstelling in een beperkt aantal gevallen. Op ver zoek komen voor vrijstelling in aanmerking: instellingen van wel dadigheid, ernstige militaire oor logsinvaliden, verzetsinvaliden, zeelieden-oorlogsslachtoffers en in validen en chronisch-zieken, die een ingekomen genieten dat bene- Aarde in Chili blijft roerig H'et seismologisch instituut te Santiago heeft gemeld, dat d^ reeds door aardbevingen geteisterde ge bieden Puerto Monti, Valdivia, Te_ muco en Concepcion vanmorgen vroeg door een nieuwe aardbeving zijn getroffen. De beving ging ge paard met storm en regen. 18 men sen zouden in de buurt van Valdi via door een grondverschuiving ge dood zijn. Jongen blies brug bijna op De politie van Bayreuth (west- Duitsland) heeft zondag een jongen van 16 jaar gearresteerd toen deze op het punt stond nabij Kulmbach een brug over de grote autoweg van München naar Berlijn op te blazen. De jongen, die zei dat hij was ge ïnspireerd door de film „De brug over de rivier Kwai"-, was in het bezit van een honderdtal dynamiet- patronen die hij had gestolen uit een steengroeve waar hij werkte. ADDIS ABEBA. Op de conferen tie van onafhankelijke Afrikaanse staten in Addis Abeba heeft de af gevaardigde van Kameroen, Okala, gewaarschuwd dat men zich niet van de banden van het Europese kolonialisme moet bevrijden om alleen maar het slachtoffer te wor den van een nog erger soort kolo nialisme in de vorm van ellende, onwetendheid en ziekte. TOKIO. Het Amerikaans-Japan se veiligheidsverdrag is zaterdag, te middernacht van kracht geworden door automatische ratificatie door de senaat. Algerijnse opstandelingenleider Abbas naar Parijs waarscnii PARIJS, 1916. Volgens berichten uit Tunesië zal de leider van de Algerijnse opstandelingenregering, Ferhat Abbas, wellicht deze week naar Parijs reizen om na te gaan op welke basis de Franse regering bereid is besprekingen over een be stand in Algerië te beginnen. Men verwacht dat de Algerijnse opstandelingenregering maandag zal reageren op de recente rede van president De Gaulle, waarin deze opnieuw een bestand aanbood dat zou moeten worden gevolgd door vrije verkiezingen over de toekom stige politieke status van Algerië. Volgens de Algerijnse rebellen moeten bij onderhandelingen over een bestand tevens gesproken wor den over de voorwaarden voor de verkiezingen. President De Gaulle heeft tot op heden steeds op het standpunt gestaan dat er eerst overeenkomst over een bestand moet zijn bereikt, voor andere kwesties aan de orde kunnen ko men. den een nog nader vast te stellen grens ligt. In afwachting van de beslissing op een ingediend verzoek om vrij stelling moet het kijkgeld op de normale wijze worden voldaan. Het kijkgeld betaald over het tijd vak, waarvoor vrijstelling is ver leend, wordt op verzoek door de dienst luister- en kijkgelden terug betaald. Nederlandse missie vertoefde in Thailand SCHIPHOL, 17-6. De Nederland- se goodwill-missie, die onder lei ding van de staatsecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, een bezoek van een week aan Thailand heeft gebracht, is vanochtend in ons land terug gekeerd. Men verklaarde, dat de autoriteiten in Thailand het bezoek zeer op prijs hebben gesteld en dat vele nuttige besprekingen zijn ge voerd. De algemene indruk van de missie was, dat het voor de Ne derlandse industrie zeker de moei te waard is investeringen in Thai land te overwegen, aangezien het land ruim 22 miljoen inwoners, van wie thans slechts acht procent in de industrie werkzaam is, zich in de toekomst zal moeten indu strialiseren. Men zegt dat het voor de mens moeilijk Is met weinig tevreden te zijn en toch Is bijna iedereen het met zich zelf. Het voorzitterschap vau de P.v.d.A. AMSTERDAM, 17-6. In de van- daag in Amsterdam gehouden vergadering van het partijbestuur van de Partij van de Arbeid is ten aanzien van de vervulling van het voorzitterschap besloten, dat vol gens de reglementaire procedure op het eerstvolgende gewone twee jaarlijkse congres, dat in maart 1961 zal worden gehouden, een nieuwe voorzitter zal worden ge kozen. Tot dat tijdstip zullen de drie ondervoorzitters, de heren ir. H. Vos, C. Kleijwegt en G. J. M. N. Ruijgers, in onderling overleg de werkzaamheden regelen, waar bij ir. H. Vos met de leiding van dit presidium is belast. Toeslag op boter Consumentenprijs kan omlaag DEN HAAG, 17-6. Naar het A. N.P. verneemt heeft minister Ma- rijnen vandaag in de late namid dag zijn goedkeuring gegeven aan het besluit van het productschap voor Zuivel, op de voor de bin nenlandse markt bestemde boter ■sen toeslag uit het zuivelfonds te teven van een gulden per kilogram De beslissing van de minister is telefonisch aan het productschap meegedeeld. Het productschap heeft daardoor nog vandaag cir culaires aan de betrokkenen kun nen zenden, zodat de door de toe- dag mogelijk gemaakte verlaging van de consumentenprijs maandag cal kunnen ingaan. Twee jongens bij het vissen verdronken HENGELO, 19-6. In de Lolee in 'enderen (gemeente Borne), zijn ■aterdagmiddag tijdens het vissen twee jongens, de 9-jarige Stef van lersel en de 12-jarige Herman Middelkamp, te water geraakt en verdronken. Stef viel door een onverwachte beweging in de ruim I.70 meter diepe Lolee, een gracht tussen Zenderen en Almelo. Zijn vriendje Herman wilde hem red den en sprong hem na. Ook hij wist zich evenwel niet op de hoge oever te werken met het gevolg, dat de jongens samen verdronken. De hulp, die een 8-jarig vriendje bij een boerderij had ingeroepen kwam helaas te laat. VINGER OP DE WOND Mislukte geschiedschrijving van de Kon. Marine kostte ruim f 58.000 Algemene Rekenkamer deed verslag DEN HAAG, 17-6. In het verslag van de Algemene Rekenkamer over het afgelopen jaar staat te lezen: „De geschiedschrijving van de Koninklijke Marine in oorlogstijd was in 1949 opgedragen aan een hoogleraar in de geschiedenis van het zeewezen, met wie na veelvul dig schriftelijk en mondeling over leg in 1951 een schriftelijke over eenkomst ter zake werd aange gaan. In haar verslag over 1951 heeft de kamer er melding van gemaakt, dat zij destijds aan de minister van Marine had voorgesteld, uitgaven voor dit doel achterwege te laten. De minister achtte deze geschied schrijving evenwel van een dusda nig nationaal en internationaal be lang, dat hij het niet verantwoord achtte van publikatie af te zien. Allerlei moeilijkheden Reeds betrekkelijk spoedig bleek dat de auteur door allerlei omstan digheden niet in staat was zich aan de contractueel vastgelegde termij nen van oplevering te houden, o.m. door het lange wachten op gege vens, welke uit het buitenland ko men moesten, het verschijnen van buitenlandse publikaties, waarmee rekening moest worden gehouden, langdurige ziekte van de schrijver, en dergelijke. In verband hiermede werd ver scheidene malen uitstel verleend voor de aflevering van het eerste deel van het boekwerk, dat inge volge het contract uit zes delen zou bestaan. Na lang aarzelen werd tegen het einde van 1958, toen nog steeds het eerste deel niet persklaar was en geen hoop meer bestond dat dit binnen afzienbare tijd het geval zou zijn, het contract - mede in verband met de gezondheidstoe stand van betrokkene - beëindigd. Ofschoon de hoogleraar zelf geen honorarium heeft genoten, omdat hij niets had opgeleverd, heeft een en ander het Rijk toch wegens uit gaven voor beloningen aan assis tenten, reiskosten, boekwerken, kantoorbehoeften e.d. in totaal ruim f 58.600,gekost, waartegenover geen prestatie staat. Euorme verscheping van bijbels naar Indonesië AMSTERDAM, 18-6. Op korte termijn hoopt het Nederlands Bij belgenootschap 400.000 bijbels en bijbelgedeelten naar Indonesië te verschepen. Op 1 mei jl .waren reeds 400 kisten verzonden. Hoewel het Nederlands Bijbelgenootschap nog een tekort heeft van een kwart miljoen gulden, vertrouwt men dat de offervaardigheid van de protes tanten zo groot is, dat de 400.000 bijbels inderdaad naar Indonesië kunnen gaan. Onder meer door ex tra kerkcollecten wil men het ont brekende bedrag bij elkaar bren gen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1