Belgisch lichtschip „Westhinder" zonk na aanvaring door Noorse tanker DE ZIERIKZEESCHE COURANT Slechte verhouding V.S.-Cuba Golf van antisemitisme in Argentinië De bevolking der V.S. WERELDPERS GEEFT SOMBER COMMENTAAR OP GEBEURTENISSEN IN JAPAN W.E.U.-CONFERENTIE IN DEN HAAG N.V.V. geporteerd voor internationale oplossing kwestie Nieuw-Guinea NOG ZEER WOELIG IN JAPAN Astronomische cijfers voor Amerikaanse defensie WOELINGEN IN JAPAN VEROORZAAKT DOOR RODE AGITATORS VRIJDAG 17 JUNI 1960 116e jaargang No. 18766 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 Het gebeurde in de mist Opvarenden konden worden gered VLISSINGEN. 17-6. Het Bel gische lichtschip „Westhinder" is in de afgelopen nacht gezonken, nadat een Noorse tanker het had aangevaren tijdens dichte mist. Van de negen opvarenden is er één met een ernstige shock in Vlis- singen opgenomen. De overige zijn in Oostende aan land gebracht. Omstreeks half acht op donder dagavond voer het 19.312 ton me tende Noorse tankschip „Branita" op het lichtschip, dat veertig mijl ten west-zuidwesten van Vlissin- gen lag. De „Westhinder" liep een groot lek op. Verscheidene schepen verleenden assistentie, waaronder de Zweedse kustvaarder „Rossen", die de donkeyman Pierre Jean Sooy uit Oostende, die zich tijdens HAVANA, 16-6. De Cubaanse re gering heeft twee Amerikaanse di plomaten, verbonden aan d? Ame rikaanse amhassade op Cuba, be volen het land te verlaten, omdat zij „zich gemengd heben in de bin nenlandse aangelegenheden van Cuba". De Amerikanen hebben 24 uur de tijd gekregen om te vertrekken. BUENOS AIRES, 16-6. Sedert de arrestatie van de Duitse Jodenver volger Adolf Eichmann is een nieuwe golf van antisemitisme over Argentinië gegaan. Op vele gebou wen staan leuzen als „Weg met de Joden" en „Wij willen Eichmann terug". Ongeveer vijfhonderd jongeren hebben woensdagavond in Buenos Aires een betoging gehouden waar bij zij antisemitische leuzen riepen. Zij verspreidden pamfletten met de woorden „De Joden hebben altijd alle volkeren bedrogen. Hoe lang zullen wij hen nog in Argentinië dulden?" WASHINGTON, 16-6. Het Ameri kaanse bureau voor de statistiek heeft donderdag medegedeeld, dat de bevolking der Verenigde Staten dit jaar uit ongeveer 179.500.000 zielen bestaat, hetgeen een toene ming van ongeveer 18,5 procent sins 1950 betekent. Het cijfer is gebaseerd op een snelle telling der resultaten van de dit jaar gehouden volkstelling. In 1950 telde de bevolking 151.325.798 zielen. de aanvaring ln de machinekamer bevond en een ernstige shock had opgelopen, aan boord nam. Nadat de andere acht opvarenden aan vankelijk aan boord van de „Bra nita" waren gegaan, keerden drie van hen later naar de „Westhin der" terug, om te trachten, teza men met de bemanning van de Belgische loodsboot nr. 4, „Ohet", het zinkende vaartuig met behulp van pompen drijvende te houden en het lek te dichten. Reddingspoging mislukt Pogingen van de Belgische sleepboot om het schip de haven van Oostende binnen te varen, mislukten doordat het vaartuig in de noordwestelijke toegang tot deze haven zonk. Tevoren had le dereen het schip verlaten. De mas ten en de lichttoren van de „West hinder" staken nog boven water uit. Intussen had de „Rossen" de donkeyman naar de rede van Vlis- singen gebracht, waarop een loods boot hem overnam voor het ver voer naar de wal. Bekend acteur omgekomen RENSWOUDE, 16-6. Hedenavond omstreeks tien uur is op de auto snelweg Utrecht-Arnhem tussen Renswoude en Amerongen d? ac teur John de Freese van de toneel groep „Theater" te Arnhem veron gelukt Even tevoren had hij deelgeno men aan een filmopname voor de NCRV-televisle, die ter plaatse ge maakt w^rd Na afloop van de op name stak de heer Freese de weg over. Hij werd gegrepen door een auto, die in de richting Arn hem reed en werd op slag gedood. b Een zilveren Louis Quinze ser vies heeft donderdag op een veiling in Londen .**en recordprijs van ruim tweè miljoen gulden opgebracht. Het servies, dat tussen 1735 en 1738 door Jacques Roettiers ln Parijs is gemaakt, werd door de Londense handelaar Frank Partridge gekocht DU nummer bestaat uit 12 pagina's Aanmerkelijk „gezichtsverlies" van de V.S. LONDEN, 17-6. Zowel In de wes telijke als in de communistische pers is vandaag (vrijdag) veel aan dacht besteed aan de ontwikkeling in Japan, die er toe heeft geleid dat het bezoek van president Eisen hower niet doorgaat De westelijke bladen zijn het er over eens, dat de jongste ongere geldheden in Japan het werk van het communisme is. Terwijl een Amerikaans blad als de „Washing ton Post" van oordeel is, dat de vrije wereld opgelucht zal zijn dat het bezoek van het Amerikaanse staatshoofd niet doorgaat, geven de Franse en de Britse pers uiting aan hun ernstige bezorgdheid over de slag die het westelijk prestige is toegebracht. De Franse conservatieve „Figa ro" is van oordeel dat de ontwikke ling ernstige gevolgen zal hebben. In samenhang met het incident met het Amerikaanse spionagevliegtuig van het type U-2, dat op 1 mei bo ven de Sowjet-Unie werd neerge schoten, spreekt het blad van een „gezichtsverlies dat de positie van de V.S. van de ene tot de andere kant van de Stille Oceaan in ge vaar brengt". In Den Haag is donderdag de conferentie van de zeven ministers van de W.E.U.-landen in het ministerie van Buitenlandse Zaken begonnen. Op deze foto, die even voor de aanvang van de conferentie werd ge maakt, zien we v.l.n.r. de ministers Segni, Selwgn Lloyd, Luns, Couve de Murvllle, Wigny, Schaus en von. Brentano. „Het begin van het einde" „Paris-Jour" meent dat de be langrijke schakel die Japan in de verdedigingslinie van de vrije we reld rondom de communistische staten vormt, is gebroken. „Dit is het begin van het einde van de Amerikaanse bases in de wereld. Stap voor stap brengen Chroesj- tsjef - door vreedzame coëxistentie te preken - en Maö - door zijn tientallen miljoenen landgenoten tot oorlog aan te hitsen - hun pro gram ten uitvoer: de ontmanteling van de vrije wereld voor de vesti ging van het communisme", aldus „Paris-Jour". De Londense „Times" spreekt van het „einde van een tijdperk". De socialistische „Daily Herald" is van oordeel, dat de Amerikaanse poli tiek moet worden herzien en dat het bestaan van Peking-China niet langer kan worden genegeerd. De „Daily Express" zegt dat pre sident slecht is ingelicht door zijn adviseurs en dat een geheel seg ment van de Amerikaanse buiten landse politiek afbrokkelt, nu de „geduldige pogingen om van Japan een willige en afhankelijke bond genoot te maken op een mislukking zijn uitgelopen". De rode pers juicht uiteraard overal om het hardst. OP ZOEK NAAR EEN JONGETJE MADRID, 16-6. Tony Stephens, de schooljongen die een vijftien maanden geleden uit zijn ouder lijke huis in een Engels dorp ver dween, zou in Barcelona gezien zijn. Een taxichauffeur aldaar zou hem en de leraar Kevin Tracey, in wiens gezelschap hij zich zou be vinden. van de in de Spaanse bla den gepubliceerde foto's herkend hebben in twee klanten die hij naar de haven had vervoerd. De politie onderzoekt deze melding. De dorpssmid Jim Stephens, Tony's vader, die vrouw en dochter had achtergelaten om geheel al leen in Spanje nasporingen te gaan doen - men had enkele aantekenin gen van Tony over dat land gevon den - bevindt zich op het ogenblik in Madrid. Er worden op het ogenblik plan nen uitgewerkt om alle groeperin gen in Frankrijk en Algerië, die een Frans Algerië willen, te bun delen in een Frans nationaal front. Deze stap moet gêzien worden als en reactie op het jongste aanbod van de Gaulle aan de leiders van het verzet in Algerië om bespre kingen over eén wapenstilstand te voeren. Dinsdag 21 juni a.s. begint de zomer. Niemand is zonder belangstelling om te weten hoe het worden gaat. Zal het weer gaan als in 1959? Nie mand die het weet. In ieder geval wekt de foto volop zomerse herinne ringen, die straks wellicht weer werkelijkheid worden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). I.V.V.V. vroeg om bepaling van standpunt AMSTERDAM, 17-6. In de van daag gehouden hoofdbesturenver- gadering van het N.V.V. heeft de verbondsvoorzitter, de heer D. Roe mers, medegedeeld dat het Inter nationaal Verbond van Vrije Vak verenigingen van de (daarbij aan gesloten) Indonesische organisatie het verzoek heeft ontvangen de eis tot aansluiting van west-Irian bij Indonesië te ondersteunen. De aanleiding tot dit verzoek veronderstelt de heer Roemers ge legen in het militaire vlagvertoon door het zenden van de Karei Doorman en door de aankondiging van de Nederlandse regering van uitzending van dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea. „In de wer.?ld van de vrije vakbeweging heeft - aldus de voorzitter - de Nederland se politiek dus reacties gewekt. Het I.V.V.V. heeft thans het N.V V. ge vraagd welk standpunt het inzake Nieuw-Guinea inneemt". „Wij hebben geantwoord - zo vervolgde de heer Roemers - dat de primaire verantwoordelijkheid parlement. Het N.V.V. Is geen poli tieke partij en wil dat ook niet zijn Het is van mening, dat het niet tot zijn primaire taak bshoort oplos singen aan te geven voor de poli tiek moeilijkheden rondom Nieuw- Guinea. Onhoudbare situatie Wij hebben er 'echter aan toege voegd, dat de Nederlandse soeve reiniteit over Nieuw-Guinea een onhoudbare situatie schept. Naar onze mening dient naar een inter nationale oplossing in het raam van de Verenigde Naties te worden ge streefd Nederland zal bereid moe ten zijn een internationale oplos sing te aanvaarden In deze ge- dachtengang past geen nationale Nederlandse Nieuw-Guinea-poli- tiek". De Franse afgevaardigde naar de Geneefse ontwapeningsconfe rentie, Jules Moch, heeft verklaard dat de antwoorden, die de Russi sche vertegenwoordiger Zorin had gegeven op z(jn vragen over het voor de politieke ontwikkeling van toezicht op de ontwapening, de in- Nederlands Nieuw-Guinea, wat Ne derland betreft, ligt bij regering en Het bestuur van de Sohyo, de Ja panse federatie van vakverenigin gen, die 3,5 miljoen leden telt, heeft medegedeeld op zaterdag a.s. in Tokio een betoging door 300.000 ar beiders te zullen organiseren, om het aftreden van premier Kisji te eisen. Voorts zullen in het gehele land stakingen worden gehouden. Zo zal bv. volgende week woens dag het werk de gehele dag wor den stilgelegd. Voorts vei klaarde het 'bestuur van de Sohyo, dat de federatie voortaan zal strijden voor vriendschappelijke betrekkingen in de ware zin van Ret woord tussen Japan en de V.S. WASHINGTON, 17 6. De Ameri kaanse senaat heeft donderdag avond kredieten met een totaal van 40.514.897.000 dollar voor de natio nale verdediging goedgekeurd, die „de volgende president in staat zul len stellen van uit een positie van kracht te handelen", zo heeft de voorzitter van de democratische meerderheid, Lyndon Johnson, be kend gemaakt. Dit bedrag ligt ruim een miljard dollar hoger dan de som die het Huis van Afgevaardigden heeft toegestaan, terwijl het 1.250.000.000 dollar meer is dan de regering had gevraagd. De aanvullende kredie ten zouden voornamelijk bestemd zijn voor de modernisering van de strijdkrachten en een uitbreiding van het korps mariniers. druk wekten dat de Sowjet-Unie niet zou instemmen met regi stratie van de hoeveelheid wapens die aan het einde van elke fase van een ontwapeningsplan zou overbleven. Dure vangst IJMUIDEN, 16-6. Een kleine Westduitse kotter, de SG 17 Anke 2" uit Gluckstadt, heeft te IJmuiden een waar devolle vis aangevoerd. Het was een 112 kg wegende steur. De handel had grote belangstelling voor het dier. Het ging van de hand voor 500,—. Het leven van ieder mens is een sprookje, door God's vin gers geschreven. Mei was een echte spaarmaand AMSTERDAM, 16-6. Mei Is voor de plaatselijke spaarbanken, zoals op grond van het seizoenpatroon verwacht kon worden, een uitste kende spaarmaand geweest, zo deelt de Nederlandse Spaarbank- bond in Amersfoort mede. Volgens de voorlopige cijfers beliep het to taal van de stortingen f 138,6 min. en dat van do terugbetalingen f 103,6 min., zodat het spaarover schot derhalve f 35 min groot was. Ook in vergelijking met de cijfers over de eerste vier maanden van 1960 vertoont mei een gunstig re sultaat. Para's werken mee aan legeroefening DEN HAAG, 16-6. Op maandag 20 juni en op dinsdag 21 juni zul len leden van d? Eerste Nederland se Parachutisten Club (E.N P.C.) medewerken aan een legeroefening die op de Oirschotse heide zal ge houden worden. Deze legeroefening, „Sans Atout" genoemd, dient als afsluiting van de oefenperiode van het 314e ba taljon infanterie, een territoriaal bataljon dat voor herhalingsoefe ningen in Budel en Mill verblijft. Dit bataljon zal op maandag 20 juni en op dinsdag 21 juni op de Oirschotse heide een aanval van parachutisten moeten afslaan die daar uit twee „Dakota"-transport- vliegtuigen zullen worden neergela ten. AUTO ONDER TREIN UTRECHT, 16-6 Op een niet-be- veiligde overweg tussen Houten en Schalkwijk is vanmiddag om kwart voor vijf een personenauto onder een trein gekomen. De twee inzit tenden van de auto, de 26-jarige Joh. W. Schriekenberg, geboren in Bunnik en zijn mede-inzittende, wiens identiteit nog niet is vast gesteld, werden ernstig gewond. Zij werden overgebracht naar het St. Anthoniusziekerihuis te Utrecht. De trein, die om 16.46 uur uit Utrecht was vertrokken in de richting Den Bosch, had 38 minuten vertraging. Fantasie-jamboree van welpen DEN HAAG, 16-6. Ruim veertig- duizend Nederlandse jongens van 8-12 jaar zullen zaterdag, 18 juni, in alle districten afzonderlijk een fantasie-jamboree houden en daar mee het gouden feest van het spel van verkennen in Nederland vie ren. In Den Haag zullen ongeveer vierduizend welpen van de twee I samenwerkende pèdvindersorgani- I saties op de Waalsdorpervlakte, Clingendaal, Oostduin, Overvoorde te Rijswijk, park Sonnenburg te Voorburg en te Wassenaar bijeen komen. Na de vlaggenparade en het dé filé volgt dan een groot landenspel, waarbij de welpen een prestatie tocht „langs vele landen" maken. Vooral studenten actief Te Tokio trok donderdag een menigte van naar schatting twintig tot veertig duizend man, onder wie studenten en vakbondslieden, zich rond het Rüksdaggcbouw samen. De betogers, die zich tegen de stromende regen met paraplu's beschermden, luisterden naar re devoeringen van communistische en socialistische leiders, die hen aanspoorden „de strijd tot de val van het bewind-Kisji" voort te zetten. Daarvoor hadden ongeveer drie duizend studenten, onder wie tal rijke meisjes, voor de hoofdingang van het Rijksdaggebouw een krans gelegd ter nagedachtenis aan een gisteren om het leven gekomen student. Voor de ambtswoning van Kisji verklaarde een communistische senator tot de opgetogen menigte, dat het uitgestelde bezoek van president Eisenhower „een van de grootste nederlagen van de Ame rikaanse politiek in het Verre Oosten sedert 15 jaar" betekende. Kisji verklaarde, nog steeds te wensen dat het Amerikaans—Ja panse veiligheidsverdrag tegen 19 juni wordt geratificeerd. Een eerder voorstel dat de zitting van het parlement zou worden ver daagd, heeft men laten vallen. LEEUWARDEN. Op zijn verjaar- dga is woensdag te Leeuwarden de 2-jarige Rudolf van Buren in een wasketel met kokend water geval len, Het ventje werd met zware branndwonden naar het Bonifacius hospitaal in Leeuwarden vervoerd* waar het is overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1