Ernstige ongeregeldheden in Tokio als protest tegen veiligheidsverdrag 7 graden DE ZIERIKZEESCHE COURANT DE ONTWAPENING De provinciale regering in Katanga (Kongo) PRESIDENT DE GAULLE DOET POGING OM ALGERIJNSE KWESTIE TE LIKWIDEREN Nieuwe Indonesische beschuldiging van Nederland Anti-semitisme in Buenos Aires Naar dominion-status voor Suriname „Bisschop" viel door de mand DONDERDAG 16 JUNI I960 I16e Jaargang No. 18785 ZIERIKZEESCHEMN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Politie in hevig gevecht met studenten TOKIO, 15-6. - Tenminste drie personen xtfn gedood en enkele gewond tydena de ongeregeldheden op woensdag In Tokio, die de cli max vormden op een weck van protesten tegen het veillgheidsver- drag met de Verenigde Staten en het aanstaande bezoek van presi dent Eisenhower. Onder het uitroepen van „ver vloekte Yankes" haalden studenten de hekken van het parlementsge bouw omlaag, om daarna te zwer men over de terreinen, na eerst in golven aanvallen te hebben gedaan, ondanks op hen gerichte water stralen. Hierna zetten 500, met sta len helmen uitgeruste politieman nen op het terrein van het parle mentsgebouw de tegenaanval in en enkele seconden later trokken de studenten ln bloedige wanorde terug. Vijf politieauto's werden in brand gestoken. Hulpposten In ziekenhuizen De hulpposten in de ziekenhui zen waren spoedig gevuld met op draagbaren aangevoerde en lopende gewonden en vertoonden veel ge lijkenis met de hulpposten op het gevechtsterrein in oorlogstijd. Naar schatting werden 1774 mensen ern stig gewond. Volgens de politie werden 500 politiemannen gewond. Er waren bijna 50 ambulances ln actie, terwijl ook taxi's werden op geroepen voor het vervoer van an dere gewonden. De Franse minister Jules Moch heeft verklaard dat de Westelijke landen het volgende tijdschema voor ogen staat voor de inwer kingtreding van een controle-orga nisatie: 1) besprekingen over ont wapeningsmaatregelen, gepaard met daarmee overeenkomende controlemaatregelen, 2) de onder tekening van een verdrag waarin deze beide punten zijn verwerkt, en 3) de Inwerkingtreding van het verdrag en tegelijkertijd de Instel ling van de controle-organisatie, in overeenstemming met de eerste fase van ontwapening. BRUSSEL, 15-6. De Belgische senaat heeft woensdag de behande ling van de normale agenda onder broken ter bespreking van een wij ziging in de voorlopige Kongolese grondw?t om de vorming van een provinciale regering in Katanga in Belgisch Kongo mogelijk te maken.. In tegenstelling tot de socialisti sche leden van de Kamer van Volksvertegenwoordigers echter stemden de afgevaardigden van de B S.P. in de senaat niet tegen de wijziging. Tot de doden zou een vrouwe lijke studente behoren. Later verzamelden zich ongeveer 3.000 studenten voor het hoofd kwartier der nationale politie, waar zij door hun leiders werden toege sproken. Tijdens het hoogtepunt der on geregeldheden ramden de studen ten de poorten van het parlements gebouw. Ook haalden zij een bijna halve meter dikke betonnen zuil omlaag. De ruiten van binnen de poorten geparkeerde politie-auto's werden met palen ingeslagen. Kabinet bijeen Na afloop van de spoedzitting van het Japanse kabinet, die twee uren heeft geduurd, is een commu- Kisji verklaart dat de „ongeregeld- ntqué uitgegeven, waarin premier heden van vandaag duidelijk door het wereldcommunisme zijn geïn spireerd om een revolutie in Japan te veroorzaken. De meerderheid van het Japanse volk zal dergelijke gewelddaen tegen de vrijheid en de democratie niet toestaan". Oplossing „dichterbij dan ooit" PARIJS, 14-6. In zijn voor de Franse televisie uitgesproken rede, heeft president De Gaulle met be trekking tot Algerië een belang rijke nieuwe stap voorwaarts gedaan door toe te zeggen dat de aanhangers van alle verschillende meningen, ook diegenen die voor een algehele onafhankelijkheid van Algerië zijn, zullen kunnen deel nemen aan de verkiezingscampag ne voor het bepalen van Algerlje's toekomst, en aan de controle op de verkiezingen. Aan het einde van zijn rede, die vier-en-twintig minuten heeft ge duurd eu voornamelijk aan Fran- krjjk's economische politiek op lange termijn was gewijd, zei de Wijn vervalst LIMOGES, 15-6. Charles Chemiller, een 58-jarige che micus en wijnkoopman te Limoges, die vervolgd werd wegens het „maken van wijn zonder aanwending van ook maar het geringste percen tage druivensap"is door de rechtbank te Limoges tot anderhalf jaar gevangenis straf veroordeeld. Hij moet verder 4.490.000 nieuwe frank aan indirechte belasting be talen en verder schadever goeding aan diverse beroeps verenigingen. De tóestellen voor de vervaardiging van de synthetische wijn worden in beslag genomen. De Japanse politie heeft meege deeld, dat bij gevechten voor het parlementsgebouw, die woensdag avond en -nacht geleverd werden, 272 studenten en 524 politiemannen zijn gewond. Acht politie-auto's verbrandden volkomen en drie werden beschadigd. generaal: „Nooit tevoren zijn wfl dichter bij het bereiken van een wezenlijke oplossing in Algerië ge weest". Generaal De Gaulle deed een beroep op de leiders der Algerijnse opstandelingen om naar Parijs te komen, om gezamenlijk naar een eervol einde van de gevechten te zoeken, een regeling te treffen voor de bestemming der wapens, en de toekomst van de strijders te verzekeren. NEW YORK, 15-6. De Indone sische afvaardiging bij de V.N., heeft dinsdag in een brief aan secretaris-generaal Dag Hammars- kjoeld van de V.N. Nederland be schuldigd van het voeren van een „oorlogszuchtige politiek". De leider van de delegatie, Su- kardjo Wirjorpranoto, zegt in de brief dat er een „explosieve toe stand" is ontstaan door de „vijan dige houding van de Nederlandse regering", die troepen naar West- Irian heeft gezonden. Hij vroeg Hammarskjoeld de brief te laten circuleren onder alle leden van de V.N. BUENOS AIRES, 16-6 50 jonge nationalisten hebben woensdag avond voor het Argentijnse minis terie van buitenlandse zaken ln Buenos Aires een betoging gehou den. Zij schreeuwden „Leve het va derland, dood aan de Joden" en eisten verbreking van do betrek kingen tussen Argentinië en Israël in verband met de ontvoering van Eichmann. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De Israëlische premier David Ben Goerlon breiigt een officieel bezoek aan de Franse hoofdstad. Dinsdag heeft hij besprekingen gevoerd met president Charles de Gaulle. - Foto v.l n.r.: premier Ben Goerion, pre sident de Gaulle, mevr. Ben Goerlon en mevr. de Gaulle. DE VOETBALTOTO Ministers houden vast aan f 1,- inzet en maximale prijs van f 25.000,- Andere regeling gevaarlijk voor gezinsbudget DEN HAAG, 15-6. In hun Me morie van Antwoord naar aanlei ding van het voorlopig verslag op het wetsontwerp nopens de wij ziging van de Loterijwet, zeggen de ministers van Justitie en van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen tot de Tweede Kamer dat h£fv maximum in te zetten bedrag laag moet zijn en de maximum uit te keren prijs van de voetbalprijs vraag beperkt moet blijven. Zij geven toe dat het bepalen van de inzet op een gulden en de uitkering op f 25.000,in zekere zin iets ar bitrairs heeft. Zij vinden een vergelijking met de mogelijke Inzet in de Staatslo terij geen goede basis voor een be schouwing over de onderhavige voorstellen. Het wetsontwerp laat toe dat elk lid van een gezin, ouder dan 18 jaar, aan een eventuele sportpr ijs vraag kan deelnemen. Zou men de maximuminzet op f 2,per persoon bepalen, dan kan dit er licht toe leiden dat in een gezin wekelijks tweemaal f 2,aan het huishoudbudget wordt onttrokken. Dit is, als men denkt aan een we kelijks inkomen van f 80,niet minder dan vijf procent daarvan. De ministers menen dat het een bedenkelijk verschijnsel zou zijn, wanneer een groot deel van het Nederlandse volk, mede als gevolg van een wijziging van de Loterij- wet, de prikkel zou krijgen vijf procent van het gezinsinkomen aan sportprljsvragen ten goede te doen komen. Er kan nog op gewezen worden - aldus de Memorie van Toelichting - dat een dergelijk percentage heel wat hoger ligt dan kerkgenoot schappen of verenigingen op gees- mm|p Dit is de Nederlandse ploeg voor de Ronde van Frankrijk 1960 met de reserves,zoals die officieel is samen gesteld. Bovenste rij v.l ,n.r.: Wlm van Est, Ab Gel dermans, Piet Damen, Coen Niesten en Mar tin van den Borgh. Onderste rij v.l.n.r.: Jaap Kersten, Jo de Roo, Jo de Haan, en de reserves Piet van Est en Wout Wagtmans. telijke grondslag gemeenlijk van hun leden plegen te vragen. Uitgangspunt van de ministers is dat de mogelijkheid bestaat dat ten minste twee leden van een gezin zullen deelnemen. Bij de Staats loterij ligt dit anders. Men mag aannemen dat in een gezin met kleine kinderen hoogstens één lid daaraan deelneemt. Voorts leert de praktijk dat het zelden voorkomt dat iemand een heel lot voor zijn rekening neemt. H.M. de Koningin naar Twente DEN HAAG, 15 6. H.M de konin- gin heeft het voornemen op 4 juli een bezoek te brengen aan Twente. Zij zal daarbij een bezoek brengen aan het revalidatiecentrum Over ijssel en het sociaal fonds voor de textielindustrie te Enschedé, de Nederlandse Aardolie maatschappij te Oldenzaal en het St. Nicolaas gesticht, internaat en scholen voor kleuter-, lag->r- en nijverheidson derwijs te Denekamp. Nederland en de internationale overeenkomsten DEN HAAG, 15-6 Aan de Twee- de Kamer is een ontwerp van wet gezonden, waarin goedkeuring ge vraagd wordt voor het achttiende en negentiende protocol van de Be- nelux-douaneovereenkomst, die ln 1958-1958 gptekend werden alsmede van enige besluiten tot het voorlo pige inwerking stellen van wijzi gingen en schorsingen van invoer rechten in E.E.G.-verband. Voorts wordt goedkeuring gevraagd op krachtens het Euratomverdrag aan gegane verplichtingen tot vaststel ling van een gemeenschappelijk douanetarief voor Euratomproduk. ten zoals zware waterstof, kern reactoren en andere apparaturen. PARAMARIBO, juni. Het Suri naamse blad „Suriname" h'eeft een onderhoud gepubliceerd met pre mier Emanuels na diens besprekin gen in Nederland. De premier toonde zich volgens het blad zeer voldaan over de re sultaten in Nederland en de ont vangst van de delegatie aldaar en ging o.a in op de overeenkomst over een additioneel bedrag voor de uitvoering van het tien-jarenplan. Wat de staatkundige verhoudin gen betreft, bevestigde de minis ter-president dat het streven is om een dominionstatus te bereiken. „Dit betekent niet dat het precies dezelfde vorm als de Britse domi nions zal aannemen maar het gaat er vooral om zelfstandige vertegen woordigingen in bepaald? landen te hebben. Wij kunnen niet buiten het internationale leven blijven. In Nederland heeft men hiervoor begrip, maar uiteraard kan alleen op een ronde-tafelconferentie een beslissing worden genomen, omdat ook da Antillen er bij betrokken zün". De heilige eendracht is het zout Dat huls en stad in wezen houdt. O nee, dit zijn geen regels van Een weerberichtenpleger; Het gaat nu om de ommezwaai In 't Nederlandse leger. Was er voorheen alleen maar straf Voor de verkeerde dingen, Er komt nu ook beloning voor De góéde handelingen. Er zijn wel zeven graden lof Verklaring van waardering, Vrijstelling van corvee en wacht In allerlei schakering; Vervroegd, verlengd of méér verlof Doet elk van ijver blaken, Ook ligt er nog een waardebon Van maximaal tien knaken. Dat geld kan men niet aan genot Of aan vermaak verbrassen De commandant wil juist goed op De brave jongens passen Zij kunnen wel op waardebon Iets nuttigs gaan bestellen, Maar niet met vijf en twintig piek Naar een cafeetje snellen. De hoogste lof vertedert zelfs Het oud gezicht van oma: Van de divisie een geschenk Met aangepast diploma; Het is een grote stap vooruit: Niet meer alleen misdrijven En voor een losse grijze das Heel 't week-end binnen blijven. Maar toch, er is een klein probleem: Gesteld dat alle knapen, Beloond tot in de derde graad, Eens zonder wachtdienst slapen De poort staat in zo'n legerplaats Toch niet voor ieder open? Dan zal sergeant met kapitein De wachtjes moeten lopen JAAP MIJDERWIJK. Echtpaar promoveerde te Groningen GRONINGEN, 15-6. In de aula van de Rijksuniversiteit te Gronin gen zijn vanmiddag achter elkaar twee echtelieden, beiden longarts, verbonden aan het sanatorium Be- atrixoord te Appelscha, tot doctor in de geneeskunde gepromoveerd. Promotor was in beide gevallen prof. dr. J. K. Kraan. Het is, zei prof. Kraan, voor het eerst in de geschiedenis van de Groninger universiteit dat een echtpaar op één dag promoveerde tot doctor in de geneeskunde. Het betrof hier de promotie van de heer Renke Jan Mulder, gebo ren te Oud-Beijerland en zijn echt genote mevrouw Mart je Tetje Mulder-de Jong, geboren te Gro ningen. Ziekteverschijnselen bij fabriekspersoneel TILBURG, 15-6. De directie van de Schiedamse lederwarenfabriek N.V. te Tilburg heeft haar filiaal bedrijf aan de Hoogstraat te St. Michielsgestel op 7 juni jl. op eigen initiatief voorlopig gesloten. In dit bedrijf hebben zich namelijk sedert einde februari bij perso neelsleden enige ziekteverschijn selen voorgedaan, welke ondanks een veelomvattend en minitieua onderzoek tot dusverre niet tot klaarheid konden worden gebracht Toen zich dezer dagen nieuwe ge vallen voordeden, besloot de direc tie tot voormelde stap. MILAAN,. 16-6. De 24-jarlge Ita liaan Angelo Guerrini, die zich voor missiebisschop uitgaf en twee we ken lang missen had gelezen en ge preekt had, is ontmaskerd door de pastoor van Riva del Garda. De „bisschop" was drii? weken geleden door een gezin in Riva feestelijk ontvangen Hij vertelde toen dat hij in Rome aanvullende colleges had gevolgd voor de verbetering van de missioneringsmethoden in Afrika. Enige dagen geleden trof hij voorbereidingen voor de doop van een baby. Zonder opgave van reden weigerde hij echter plotseling het sacrament toe te dienen. Dit wekte de argwaan van de pastoor van Riva, die hem daarop ondervrepg, waarbij de „bisschop" door de mand viol.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1