Naar toeristenbelasting? Alléén van Beveren PROFITEER VAN DEZE RADION.AANBIEDING! NU KRIJGT U of schatkist subsidie? Garage Gebr. de Jonge Telefoon 2844, Zierlkzee Speciaal voor clubjes en familie'* geen goedkoper vervoermiddel C. A. V. ZIERIKZEE 10.000 of meer zakken ruimen \vy op Alvorens hiertoe over te gaan stellen wij onze leden in de gelegenheid hiervan te betrek ken. Het betreft gebruikte in prima staat verkerende zakken Prijs f 0,60 per stuk Opgave vóór 25 juni a.s. C.A.V. - Zierikzee Fruit 250 gr. 55 ct. Vruchten-glacé 100 gr. 32 ct. Volkoren biscuits 300 gr. 48 ct. Banketspritsjes 250 gr. 50 ct. Bovendien bij besteding van een gulden 150 gr. advocaatbowls 59 ct. C. JAMIN Zierikzee heeft schoenen met verende binnenzolen Zierikzee, Fontein - Telef. 2558 BIJ RADION 2 ROYALE THEEDOEKEN VOOR SLECHTS F 1.60 15 RADION-MERKJES Weer zo'n bijzondere Radion-aanbieding! Twee pracht-theedoeken! prettig royaal formaat zeer snel drogend modern dessin in 3 kleuren Zo'n buitenkans laat U natuurlijk niet lopen Uw winkelier heeft spaarkaarten voor U. Profiteer zolang de voorraad strekt! £R ZIJN OOK KUSSENSLOPEN V00K U! Hebt U liever een geborduurd kussensloop (mei hotelslulting) In plaats van twee theedoeken? Voor f 1.60 15 Radionmerkjes krijgt U er een op Uw spaarkaart. De merkjes bevinden zich op de onder kant van het Radionpaky 1 op ieder standaardpak, 2 op ieder reuzenpak. (Van een belastingdeskundige) Voordat de vakantiegolf weer over ons spoelt, is het prettig te weten dat het vorig zomerseizoen voor ons land gunstig is geweest. Dat deelt ons de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer mee in haar jaar verslag. In 1959 bezochten ruim 30 000.000 buitenlanders ons land. Zij brachten ons liefst voor f 330 miljoen deviezen. Plm. 1.300.000 vreemdelingen kozen onze hotels als verblijfplaats, waardoor ruim drie miljoen overnachtingen door buitenlanders konden worden ge noteerd. De A.N.V.V. is bijzonder ver heugd over dit resultaat. Het toe risme brengt meer deviezen in dan export van onze belangrijkste na tionale produkten. Van al die op brengsten krijgt de schatkist onge veer het vijfde deel, heeft de voor zitter, prof. Gelissen, ons voorge rekend. Hij stelde, dat de staat een geweldige opbrengst krijgt uit het toerisme, maar dat er anderszij ds maar weinig voor Nederlandse propaganda in het buitenland ge offerd wordt. MOET HET RIJK DE RECLAME MAKEN Zoals overal gaat ook bij het toerisme de kost voor de baat en dan vindt men 't in kringen van het vreemdelingenverkeer maar schriel wanneer de A N.V.V. slechts een budget ter beschikking heeft van 1,4 miljoen gulden per jaar. De concurrentie van andere landen is hevig, zo meent men. Wij zullen onze plaats als toeristenland niet kunnen handhaven als er niet meer propaganda wordt gemaakt. Deze wordt gedeeltelijk betaald door het rijk en voor de rest door het be drijfsleven. Uit de uitspraak van prof. Ge- lissen is het duidelijk, dat de A.N. V.V. meer rijkssteun wenst om de toeristische propaganda-activiteit in het buitenland te vergroten. Is het verantwoord om hier zonder meer een beroep op de schatkist te doen Het is juist dat een bedrag van 1,4 miljoen aan kosten maar schriel afsteekt tegen een opbrengst van 330 miljoen gulden. Normaal gesproken zouden die kosten zeven a acht miljoen mogen bedragen, omdat twee tot twee en een halve procent normaal la. TE WEINIG Het bedrag is dus wel te laag. Het moet worden opgebracht door het rijk en het bedrijfsleven en dit betekent dat er van het bedrijfs leven niet zo veel steun komt voor de A.N.V.V. Ergens lazen wij dat vóór 1955 nog minder dan 200 mil joen gulden aan baten uit het toe risme werd verkregen. De toeris tenindustrie is dus wel zeer in kracht toegenomen en het heeft stellig naar verhouding niet de po sitie van de A.N.V.V. versterkt. Vanzelfsprekend doet het bedrijfs leven privé ook veel aan propa ganda, maar de collectieve propa ganda blijkt toch in een verkeerde hoek te zitten. Mag voor dit doel eén beroep op de algemene middelen worden ge daan? Wel symbolisch geloven wij, want ergens is ons toerisme een na tionale zaak. Het is echter onjuist te stellen dat twintig procent van de toeristische baten in de schat kist vloeit en dat dóórom het rijk meer aan propaganda moet beste den. In doorsnee gaat van al onze inkomsten twintig procent naar de schatkist en soms meer. Kunnen de betrokken bedrijfs takken dan geen aanspraak maken op een flink bedrag voor propa- ganda-doeleinden in het buiten land? Wij denken aan ons bier, on ze bloemen, onze zuivel. Op dit stramien voortbordurend zou men kunnen zeggen, dat het toerisme ook profiteert van alle andere Ne derlandse propaganda in het bui tenland. WAAROM TOERISTENBELASTING In beginsel moet elke gulden voor toeristen-propaganda besteed, uit de zakken van de vreemdelingen- Industrie komen. De daartoe beho rende bedrijven moeten zelf recla me maken en collectief de A N.V.V. betalen op basis van vrijwilligheid. Wanneer wij zien naar de gegroei de deviezenopbrenst van nog geen 100 miljoen in 1950 tot 330 miljoen in 1953, dan is de gestegen draag kracht van onze toeristenindustrie buiten elke twijfel verheven. Nu Is het bij een financiering op basis van vrijwilligheid altijd zo dat een deel goedwillenden mede betaalt voor een aantal parasieten en daar strandt dan een dergelijke regeling op. Daarom is een toeris tenbelasting ook wel waard om te worden overwogen. Ook in het bui tenland wordt een dergelijke be lasting wel landelijk of plaatselijk geheven. Deze zou een geringe hef fing per overnachting of een mini maal percentage van elke hotel- of restaurantrekening kunnen bedra gen, want het hotel- en restaurant bedrijf profiteert van de toeristen het meest. Ook van een overnach ting per kampeertent of caravan zou middels een toeristenzegel een kleine heffing kunnen worden ge vraagd. Zou deze toeristenbelasting landelijk ongewenst zijn dan kan zij altijd nog provinciaal of gemeente lijk worden overwogen. SUBSIDIE IS UIT DE TIJD De opbrengst uit deze heffingen verkregen, zou kunnen worden be steed aan de uitbreiding van de propaganda voor het Nederlands toerisme in den vreemde. Er zullen wel bezwaren kleven aan de toeristenbelasting en de protesten zullen wel niet van de lucht zijn. Anderzijds past een ver hoging van de subsidie aan het toerisme zeker niet in de lijst van deze tijd. De schatkist moet waar mogelijk worden ontzien om een verlaging van inkomsten^ en an dere belastingen mogelijk te ma ken. Subsidiëring, van welke be drijfstak ook, moet als uit den boze veroordeeld worden. Wanneer wij tenslotte nog lezen dat talrijke buitenlandse reisbu reaus en zelf officiële instanties zich beklagen over het gebrek aan hotelruimte in Nederland* dan Is het vrij zinloos om ook nog een propaganda-machine aan het werk te zetten om mensen over te halen vakantie te houden in een overbe volkt land met een onvoldoende ac- comodatie voor vreemdelingen. Drs. HERMES. Eisenhowers perschef Hagerty heeft maandag in Anchorage op Alaska tegen journalisten gezegd, dat de reis van president Eisenho wer naar Japan „zonder enige twij fel" doorgaat. Wijzigingen in het program van dit bezoek worden op het ogenblik besproken door Was hington en Tokio, aldus Hagerty. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Burgh III-Brouwershaven II 9-2 Een sterker Burgh-team ontnam de Brouw-ploeg elke Illusie, zelfs de 0-1 voorsprong die de zwart- witten in de vijfde minuut kregen uit een goede worp van H. van der Weel. Het was Bart Landman, die uit een doorloper de gelijkmaker produceerde, 1-1. Brouw hield goed vol en het was Jaap Rijnberg die kort voor de rust de goedspe- lende Brouw-verdediging wist te verschalken met een doorloopma noeuvre. Na de rust was Burgh niet meer te houden. Eerst doel puntte Corrie Slager van onder de paal. Brouw kwam nog even terug en slaagde erin de stand op 3-2 te brengen door Appie v. d. Hoek. Voor de rest van de wedstrijd was het alles Burgh wat de klok sloeg. 4-2 door Koos Hart, 5-2 door haar broer Jan Hart uit een strafworp, die even later flink doorliep en de stand op 6-2 bracht. Na een afge keurd doelpunt scoorde Adrie Ren ters 7-2, Tineke Deurloo 8-2, ter wijl Toon Rijnberg direct voor het eindsignaal 9-2 maakte. Zeemeeuwen II-Velo/Dosko comb. Ill 5-2 Na enige nederlagen en gelijke spelen, mocht de thuisclub het ge noegen weer eens smaken als over winnaar uit de strijd te komen. Het vertoonde spel bij de blauw-witten was aanmerkelijk rustiger dan de laatste wedstrijden, wat resul teerde in vijf goede doelpunten. Beide ploegen hadden een oud ge diende in de gelederen, welke blijk gaven nog behoorlijk mee te kunnen. Zo liep de Zeemeeuwen- aanval hard van stapel en verschil lende schoten van A. Boogerd maakten kennis met de korf; doch het was F. v. Dijke die met een doorloopbal de score opende, 1-0. De combinatie vocht voor de ge lijkmaker, wat hen ook gelukte, 1-1 De vakverwisseling leverde Zee meeuwen twee doelpunten op, waarvoor C. Manni voor rust en N. Fokker na de hervatting zorg den, 3-1. C. de Rijke bracht met enkele afstandsschoten nog enige hoop bij Velo/Dosko, doch tot goals kwam hij niet. Mej. S. v. d. Hulle nam haar kansje waar en liet 4-2 noteren. Opnieuw stichtte Boogerd veel gevaren met zijn afstands schoten, doch het zat hem tegen. Weer was het F. v. Dijke die doel trof, ditmaal van de lijn, 5-2. Van weerszijden werd nog geprobeerd om te scoren, doch met een ver diende 5-2 stand mocht scheids rechter Wentel einde blazen. Brouwershaven I - Zeemeeuwen I 5-5 In een sportieve en, vooral na rust, zeer spannende wedstrijd, heeft Brouw kans gezien bij Zee meeuwen een puntje af te snoepen. De eerste speelhelft had een sterk aanvallend Zeemeeuwen het heft ln handen, waar de thuisclub geen antwoord op had. In het midden vak viel het snelle spel op van mej. van Dijke, waardoor de gasten re gelmatig van nieuwe aanvallen werden voorzien. In de tiende mi nuut weet de actieve M. van Don gen na een doorloopbal van achter de paal te scoren (0-1). Twee mi nuten later is het dezelfde speler die 0-2 laat aantekenen. Schoten van Braam en mej. v. d. Berge ket sen op de rand der korf af. H. v.d. Weele mist voor Brouw een straf worp maar in de zeven-en-dertig- ste minuut kwijt hij zich beter van zijn taak uit vrije positie 1-2. Na dat Kooman onder grote hilariteit een „uitbal" in de sloot naduikt en als zwarte piet verder speelt komt Brouw iets beter in het spel. Drie minuten voor rust gelukt het mej. Tonny v. Beveren gelijk te maken (2-2). Hoewel na de thee Zeemeeu wen veel pech heeft, vooral de worpen van Kloet, komt Brouw met het nieuwe aanvalsblok beter voor de dag. Van der Wielen gaat zijn schutterscapaciteiten ten toon spreiden met verre worpen wat hem in de vier-en-twintigste en vijf-en-twintigste minuut twee fraaie doelpunten oplevert. (4-2). Na de vakverwisseling gooien de gasten alles op alles om deze stand te laten verdwijnen. Goed samen spel tussen de dames Braam-Smal- heer en van Dijke houdt de bal meer in de aanval. Het is opnieuw van Dongen in de drie-en-dertigste minuut die er 4-3 van maakt. Als de Brouwse verdediging de rappe mej. van Dijke vrij laat staan be tekent haar worp opnieuw de ge lijkmaker. (4-4). Zeer spannend verlopen de laatste minuten waar bij aan weerszijden fel gestreden wordt om de overwinning. De Zeemeeuwen zijn er bijna zeker van als H. Braam in de zeven-en dertigste minuut een strafworp be nut (4-5), maar één minuut later maakt mevr. Bokelaar-v. d. Velde aan deze illusie een einde (5-5). Gezien het betere spel in de eerste •helft der gasten hadden ze wel iets meer verdiend. De leiding was bij scheidsrechter de Rijke in goede handen. Burgh li-Zwaluwen I 6-0 Zeer gehinderd door de wind speelden belde teams geen beste wedstrijd. Vooral het schieten on dervond veel hinder van de straffe wind. Toch was Burgh sterker, het geen de einduitslag wel duidelijk maakt. Zwaluwen dat het eerst voor de wind speelt, probeert de korf te doorboren met verre scho ten, hetgeen echter geen succes oplevert. Een doelpunt komt in de vijfde minuut aan de andere kant, als Joop Verton in volle vlucht, een schot lost, dat doel treft, 1-0. Het blijft een eentonige vertoning met Burgh veel in de aanval, doch de juiste afwerking ontbreekt. Kort voor rust is het weer Joop Verton die op dezelfde wijze de voor sprong op 2-0 brengt. Vlak voor rust mist Jaap Rijnberg voor Burgh nog een strafworp. Na de rust brengen de beide Burgh- aanvallers Nico de Graaf en Jaap Rijnberg de Zwaluwen-verdediging in zware moeilijkheden, door hun snelle combinaties. Uit een door loopbal maakt Nico de Graaf het derde doelpunt, 3-0. Bij een Zwa luwen-aanval krijgt van der Weel een pracht kans doch de wind drijft de bal ver weg. Weer is het Nico de Graaf die een treffer scoort, weer uit een doorloopbal, 4-0. Het wordt 5-0 door Kees Rijnberg, weer uit een doorloper. Dan verprutst Zwaluwen een vijftal kansen ach ter elkaar, waarna Kees Rijnberg een strafworp over de korf schiet. Vlak voor tijd schiet hij nummer zes vanaf de lijn feilloos in de korf 6-0. NOAD II-DSS II 0-2 Na de nederlaag tegen Burgh III moesten de NOAD-reserves ook in DSS hun meerdere erkennen. Daar de verdediging der thuisclub er in het begin maar matig in was, konden de gasten zich al direct talrijke kansen scheppen. Reeds na tien minuten scoorde Leen Stoutjesdijk het eerste doelpunt 1-0. NOAD kreeg verschillende kansen om gelijk te maken, doch het zat niet mee. Kort voor rust waren het weer de blauw-zwarten die middels Kees Radewalt op 0-2 kwamen. In de tweede helft leek het er een ogenblik op dat de thuis club de achterstand nog wel zou inlopen, maar DSS liet het zover niet meer komen. NOAD-jun.-SVOWK-jun. 2-2 De NOAD-junioren zijn er ook nu niet in geslaagd om revanche te nemen voor de destijds te Ou- werkerk geleden nederlaag. Al in de vijfde minuut namen de Ouwer- kerkertjes de leiding (0-1), maar Jan Kiesenberg smaakte al spoedig het genoegen om de stand weer gelijk te maken (1-1). Ondanks een overwicht van de gasten wisten zij voor de rust niet meer te doelpun ten. Na de hervatting profiteerden de bezoekers wel van de wind in de rug, maar NOAD nam nu door Jannie Smits de leiding (2-1). Dit was toch wel tegen de verhouding in. SVOWK ging nu uit een ander vaatje tappen en vijf minuten voor het einde maakte Chris de Later opnieuw gelijk. Kort hierop blies de scheidsrechter voor de laatste maal en waren de puntjes broe derlijk gedeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 6