HANNESJE Vaderdag? Bijstanddag! I BIJSTAND-LOTEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 14 JUNI IDSO NO. nm DE ALGERIJNSE KWESTIE Nieuwe uitnodiging van De Gaulle voor gesprek over bestand PARIJS, 13-6. Het wordt niet uitgefloten geacht dat generaal De Gaulle in de televisierede over Al gerije, die hü deze week houdt, de opstandelingen opnieuw zal uitno digen met hem te komen praten over een bestand. In een brief aan de in Parijs ge houden conferentie van de Demo cratische Unie van de Arbeid, waarin links-georiënteerde Gaullis ten zich hebben verenigd, heeft Opstand in Argentinië mislukt BUENOS AIRES, 13-6. De op stand' in de Argentijnse provincie San Luis, op 800 km ten westen van Buenos Aires, is mislukt. Dit meldt radio San Luis. Kolonel Mi guel Angel Montes heeft namens de regering het militaire bewind in de provincie op zich genomen en de door de opstandelingen ge arresteerde gouverneur in zijn functie hersteld. Generaal Mauricio Gomez, die tot opperbevelhebber van de op standelingenstrijdkrachten' was be. noemd, is gearresteerd. Te Buenos Aires is officieel meegedeeld, dat het merendeel der opstandelingen leiders op de vlucht is. De gouver neur van de provincie sprak maan dagochtend over de radio van San Luis welk station tevoren in han den van de opstandelingen was geweest. Hij zei dat de opstand was mislukt en dat de grondwetti ge autoriteiten weer in functie zijn. De anti-Amerikaanse betogingen in Japan NEW YORK, 13-6. De New York Times noemt het Japanse verzet tegen het herziene veiligheidsver drag met de V.S. een „stupiditeit". Immers, indien dit nieuwe ver drag niet wordt geratificeerd blijft het oude van 1951 van kracht en dat staat niet alleen Amerikaanse bases en strijdkrachten op voor Japan minder gunstige voorwaar den toe maar voorziet tevens in Amerikaanse bijstand - op ver zoek van de Japanse regering - bij het neerslaan van binnenlandse ongeregeldheden op grote schaal, welke op instignatie of door tus senkomst van een buitenlandse mogendheid of mogendheden zijn veroorzaakt, aldus het blad dat er aan toevoegt: „de linkse elemen ten moeten de Amerikaanse wel willendheid niet voor zwakheid aanzien". Leven ook op andere planeten MOSKOU, 12-6. Onder de circa 150 miljard sterren en planeten van ons melkwegstelsel bevinden zich een 150.000 planeten waar waarschijnlijk levende wezens zijn. Dat leven is uiteraard afhankelijk van het stadium van evolutie waarin de betrokken planeet ver keert, doch het moet noodzakelij kerwijs gelijken op de levende vormen van onze aarde. Tot deze conclusie is de Russische bioloog prof. Joeri Rail gekomen na een uitgebreide studie van de levens voorwaarden in de ruimte. Hij heeft zijn conclusie uiteengezet in het bijvoegsel van deze week van het Sowjet-regeringsblad „Izwes- tia", zo meldt het officiële Russi sche persbureau „Tass". Relikwieën op vreemde plaats NAMEN, 13-6. In Namen zijn op een vreemde plaats relikwieën ge vonden van twee christelijke mar telaren uit de vierde eeuw. Deze overblijfselen waren 150 jaar gele den door Italiaanse monniken ver borgen. Twee antiquairs ter plaatse, die onlangs twee borstbeelden van Ro meinse soldaten hadden gekocht, kwamen tot de ontdekking dat de kop van een der beelden verwij derd was geweest en later opnieuw aangesoldeerd. Zij haalden de kop er wederom af en vonden in de holte van het beeld een in rode zijde gewikkelde schedel met een stuk perkament daarbij. Ook het andere borstbeeld bleek een sche del te bevatten. Volgens het perka menten dokument, dat met 1809 was gedateerd zouden de schedels zijn van Sint Nabor en Sint Felix die tijdens de vervolgingen onder keizer Maximïliaan in Lodi werden onthoofd. De relikwieën hadden zich gedu rende eeuwen in een Franciscaanse kapel in Milaan bevonden totdat soldaten van Napoleons leger de stad plunderden. De bewaarder van de relikuAeën, Camillus Teraeus de Mariano, verborg ze in de twee borstbeelden en deed het perka ment daarbij voor latere identifi- cering. Kanunnik Lanotte, secretaris van de bisschop van Namen, zou de schedels als die van genoemde mar telaren erkend hebben. De relieken zullen naar Milaan worden terugge zonden. De gedachtenis van de heiligen Nabor en Felix wordt door de R.K. op 12 juli gevierd. president de Gaulle gezegd dat haar standpunt inzake een associ atie van Frankrijk en Algerië zijn volle aandacht heeft. De conferentie heeft als haar me ning uitgesproken, dat zelfbeschik king voor Algerië een staking van het vuren vereist, die niet tot stand kan komen dan door besprekingen „met hen tegen wie wij vechten". „V redesoffensief" Er zijn nog andere tekenen in de richting van een vredesoffensief. Volgens berichten in Tunesische diplomatieke kringen in Parijs zijn de Algerijnse opstandelingenleiders in Tunis en Cairo teleurgesteld over de houding van Peking en Moskou, die aan militaire hulpverlening po litieke voorwaarden zouden ver binden. De Algerijnse leiders zou den er echter niet voor voelen, de bruggen met het westen te ver branden. In diplomatieke kringen in de Franse hoofdstad wordt verder ver nomen, dat de Marokkaanse rege ring verlangend uitziet naar het einde van de strijd in Algerië en van de materiële en morele hulp die zij de opstandelingen biedt. De economische toestand van Marokko is niet goed en de regering zou in Parijs om financiële steun willen aankloppen. Verlofmilitairen niet 's maandags terug DEN HAAG, 11-6. De minister van Defensie heeft reagerend op vragen van twee leden van de Tweede Kamer,, de heren van Dis en Kodde - beiden S.G.P. - gezegd, dat aan militairen, die om princi piële redenen niet op zondag reizen geen verlof zal worden verleend om op maandag per eerste gelegenheid terug te keren. De minister zei dit in antwoord op vragen van de Kamerleden naar de juistheid van berichten, dat aan duizend Rooms katholieke militai ren zes dagen buitengewoon verlof was verleend voor deelneming aan de derde internationale bedevaart. De Kamerleden informeerden naar een aantal details, welke betrek king hadden op de mate van mede werking die het ministerie aan de ze bedevaart had gegeven. De Ka merleden opperden voorts dat het rechtvaardig zou zijn, indien aan militairen die om principiële rede nen niet op zondag reizen, toe stemming werd gegeven om maan dag terug te keren. ENORME BRAND TE GROUW GROUW, 11-6. Een enorme brand die kilometers ver in de omtrek was te zien, heeft zaterdagavond een deel van de houtloodsen van de Halbertsma's fabrieken voor hout bewerking N.V. te Grouw in de as gelegd. De brand was omstreeks negen uur door nog onbekende oor zaak ontstaan in de nabijheid van het kantoor. Aangewakkerd door de hevige wind, vraten de vlammen zich razend snel een weg door de aan het water staande loodsen, die volgetast waren met hout. De grote loodsen brandden als een fakkel, en zetten het hele dorp in een helle gloed. Geweldige massa's vonken en brandende houtvlokken regens- den tot op grote afstand in het Pik meer. Nationale Velddag Leger des Heils AMSTERDAM, 11-6. Op het koninklijk domein „Soestdijk" aan de Domlaan in Baarn, zullen don derdag 16 juni de volwassenen- en jeugdorganisaties van helt Leger des Heils, en muziekensembles uit het gehele land hun „nationale velddag 1960" houden. De gehele manifestatie zal onder leiding staan van de internationaal secre taris voor Europa van het Leger des Heils, commissioner Norman F. Duggins. Deze zal in de morgen de heiligingssamenkomst leiden, waarmee de nationale dag begint. Er zullen vervolgens ralleys wor den gehouden voor de jeugd en de vrouwen. HET SMOKKELSCHIP „BRITTANNIA" 7. Even later varen Aram en zijn vrienden opnieuw door Vene- tië's grachten, op weg naar het huis van Emiüo, de officier van de stadswacht. „Ziezo, we zijn er", zegt de onderschout, als de gondelier in een smalle gracht zijn boot naar de kant stuurt en voor een brede stoep aanlegt. Het viertal stapt uit en staat voor een lage gebeeld houwde deur. „Afgesloten", mompelt de onderschout. Hij haalt een grote bos sleutels uit zijn jaszak en begint ze één voor één te passen. Na een korte poos kraakt het slot en de deur wijkt lang zaam open. Zwijgend gaat de onderschout hen voor door een kille donkere gang. Bij een tweede deur houdt hij stil en klopt. Er komt geen antwoord van binnen. Als de onderschout de deur wijd opent, ziet Aram, midden in een ruime zaal, onderuit gezakt in zijn zetel, Emillo, de officier van de wacht. Hij schijnt volkomen in gedachten verzonken, zijn magere handen spelen afwezig met een pistool „Goedenavond, Messire", zegt Aram luid. „Ik kom de honderd dukaten halen, die u mij nog schuldig bent. Met een kreet van schrik springt Emillo uit zijn stoel op. Zijn ogen staan wild, de hand met het vuurwapen zwaait dreigend om hoog. „Zij heeft mij verraden!" snerpt zijn stem door de stille zaal. „De vrouw, die ik liefhad, lokte mij in de val van een sluipmoor denaarZij, Clare Sullivan!" EERSTE KAMERLEDEN SLOTEN ZEEUWSE TRIP AF Onzekerheid bij Prov. bestuur en Waterschappen over bijdragewetten VLISSINGEN, 11-6. Dc twintig leden van de Eerste Kamer, die een tweedaags werkbezoek aan Zeeland brachten, hebben dit za terdag afgesloten met een bezoek aan de Deltawerken in het Veerse Gat. Voordien had men des mor gens in de Statenzaal aan de Groenmarkt te Middelburg een bespreking gehad met het lid van gedeputeerde staten, de heer C. Phillipse, de onzekerheid naar vo ren gebracht, die zowel by het provinciaal bestuur als de polder en waterschapsbonden in Zeeland heerst over de bUdrage-wetten, de büdragewet voor de aanpassings- werken en de algemene büdrage wet in het kader van het Delta plan. De heer Phillipse wees er op dat er verschillende polders en waterschappen zijn, die honderd gulden aan waterschapslasten per hectare moeten betalen. De zwakke plaatsen in de zeewe ringen, die hersteld moeten wor den, worden gefinancierd met een voorschot van het rijk, dit legt echter grote verbindingen op aan de betrokken polders en water schappen. Als voorbeeld noemde hij een polder van 200 hectaren op Noord-'Beveland, waar werken uit gevoerd moesten worden voor een bedrag van één miljoen gulden, doch waar het rijk slechts 80 pro cent voorschot gaf, zodat de polder zelf twintig procent moest finan cieren. Het gevolg hiervan was, dat de waterschapslasten stegen met 50 procent. Daarbij komt verder, dat de aanpassingswerken via de Delta wet volgens de rijksregeling gefi nancierd worden op basis van 60-40 hetgeen betekent, dat polder- en waterschappen zelf voor een finan ciering van 40 procent moeten zor gen. De situatie in Noord-Beveland Dit betekent bijvoorbeeld voor Noord-Beveland, dat 7.000 hectaren, die normaal sueren op de Zand- kreek, dit na het tot stand komen van het Drie-eilandenplan niet meer kunnen doen en er derhalve vier gemalen moeten worden ge bouwd. Dit betekent een uitgave van vier miljoen exclusief de ex ploitatiekosten, zodat de streek Noord-Beveland dus 1,6 miljoen zelf moet opbrengen. Het polder bestuur aanvaardde deze regeling niet en na besprekingen met dë minister werd overeengekomen, dat AMSTERDAM. De directeur-ge neraal van Handel en Nijverheid, de heer J. H. D. van der Kwast, heeft de zevende „Dacova", dames. confectievakbeurs, geopend, die t. m. donderdag a.s. in het R.A.I -ge bouw te Amsterdam wordt gehou den. Op deze halfjaarlijkse beurs, welke wederom het motto „Inter- mode" draagt, presenteren de con- fectiefabrikanten in ongeveer 100 stands een kleine 15 000 nieuwe modellen van damesbovenkleding voor het herfst- en winterseizoen 1960-1961 aan de detailhandel. K.A.B. bepleit gelijke rechten bij welvaartsverdeling Voor loonsverhoging is iedereen nu wel aan de beurt geweest UTRECHT, 13-6. - „Ten aanzien van de loonpolitiek is onze eis niet meer maar ook niet minder dan geijke rechten om mee te dingen bij de verdeling van de welvaart. Als dat gebeurt kan men er op re kenen, dat wij ons tot het uiterste zullen inspannen om mee te wer ken aan een gezond industrieel kli maat, waarin ieder wil bijdragen aan de vergroting van de nationale welvaart". „Belangrijke beknotting van de vrijheid'op loonpolitiek gebied kan nog slechts worden geduld als ook voor andere categorieën Nederlan ders dan de werknemers belang rijke beperkingen gelden". Dit verklaarde vanmorgen de voorzitter van de Nederlandse Ka tholieke Arbeiders Beweging, de heer J. A. Middelhuis, bij de ope ning van de voorjaarsverbondsver- gadering van de K.A.B. in Utrecht. De heer Middelhuis zei, dat de stormen in de loonpolitiek geleide lijk wat zijn uitgewaaid. Volgens hem komt er langzamerhand een eind aan de golf van loonsverho gingen, die vorig jaar is ingezet: zo goed als iedereen is nu wel aan de beurt geweest of is bezig aan de beurt te komen. deze 40 procent aangetrokken mocht worden met kort geld, doch ook hiermee kon het polderbestuur geen genoegen nemen. Gedeputeer de Staten van Zeeland hebben toen het bevel moeten geven om deze werken te doen uitvoeren. De heer Phillipse sprak de hoop uit, dat bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat volgen de maand aandacht aan dit pro bleem zal worden geschonken, te meer daar Zeeland '450 zeewerende dijken in onderhoud heeft. De Franse afgevaardigde Jules Moch heeft vanmorgen op de ont wapeningsconferentie te Geneve gezegd, dat het jongste Russische ontwapeningsplan volgens hem een belangrijke wijziging verraadt van het Russische standpunt Maar welke bedoelingen de opstellers van het plan ook hebben, de wes telijke solidariteit zou in elk geval volledig gehandhaafd blijven. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Ds. A. E. K. Pols 80 jaar (Van 1908-1913 te Serooskerke) Ds. A. E. K Pols uit Amsterdam, emeritus predikant van de Neder landse Hervormde Kerk, hoopt donderdag 16 juni a.s. de leeftijd van de zeer sterken te bereiken. Ds. Pols werd op 16 juni 1880 te Wissekerke op Noord Beveland ge boren en studeerde aan de rijks universiteit te Utrecht. Nadat de heer Pols in 1906 door het provin ciaal kerkbestuur van Utrecht was toegelaten tot de evangeliebedie ning in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 26 april 1908 be vestigd als predikant van de her vormde gemeente van Serooskerke op Schouwen. In 1913 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Jukwerd in de classis Appin- gedam,, vanwaar hij in oktober 1915 naar die van Noorddijk in de clas sis Groningen vertrok. Tenslotte diende ds. Pols nog ruim vijftien jaar de hervormde gemeente van Coevorden, waar hem met ingang van 1 mei 1946 na achtendertig vol- Ingezonden mededeling Ggk. Min. v. Just. 16-J-'60 Nr. l..O. 570/141/4JO 1.300.000 loten 4 I 1.— r -p Weet u niet wat u vader moet geven? Of krijgt hij a c-o I weer een zelfbinder of het bekende doosje sigaren? 5 o <u c T "O -O c s c ro s.g <u "O o> s -§ Geef vader op vaderdag Misschien geeft u vader dan wel een SCHEER-APPARAAT, T.V.-ONTVANGER of misschien wel een WOONHUIS VAN f 2J.Q00. Op vaderdag dus Bijstand-loten! Een origineel en o ook spannend geschenk, n Op 16juli voorde radio bekendmaking hoofdprijzen. Bijstand-loten in 5 kleuren verkrijgbaar bij winke- liers kenbaar aan raambiljetten en/of giro 5 t.n.v. Bijstand Rotterdam. VADER KRIJGT OP VADERDAG BIJSTAND-LOTEN ue spuojeueiinr u|6u!uo)| ioh uoBuiiipits ®P 'Wl 'Jqdo 'OOO'OS brachte dienstjaren op bijna zes enzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde ds. Pols zich metterwoon te Hillegom, waar hij tot 1954 nog ongeveer zeven jaar werkzaam is geweest als predikant-voorganger van de afdeling van de Nederlandse Protestanten Bond. Naderhand ver huisde hij van Hillegom naar Am sterdam. Ds. Pols heeft in de loop der ja ren vele bestuursfunkties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Zo was hij o.a. tij dens zijn ambtsbediening te Noord- dijk eerst lid van het classicaal be stuur van Groningen en daarna nog lid van het provinciaal kerkbestuur van Groningen. Verder was hij ook nog enige jaren kerkvisitator in de provincie Groningen. Tijdens zijn ambtsbediening te Coevorden was de jubilaris vele jaren scriba quaestor van het classicaal bestuur van Emmen. Verder was hij daar evenals ook te Noorddijk enige ja ren secundus-lid van de algemene synode van de Nederlandse Her vormde Kerk. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Veen (N.Br.): A. G. Haring, Loon op Zand; te Zande- weer: G. D. Harmsen, vicaris te Rotterdam; te Zetten-Andelst: R. de Bruyn, Barneveld; door de Gen. Syn. als pred. voor buitengewone werkzaamh. (geest, verzorger Oost- Flevoland): J. Muurling, Heerde; te Gouda (6e pred.pl.): L. Roetman, Wierden. Aangenomen naar Oudshoorn (vac. A. J. Jorissen): A. Breure, Oud-Vossemeer; de benoeming tot voorganger van de Ver. van Vrijz. Hervormden te Velsen-IJmuiden>- Oost: kand. G. Nijenhuis, Gieten. Ger. Kerken Beroepen te Amsterdam-Zuid als evangelisatiepredikant (vac. J. Jon ker): W. van Boeijen, Eindhoven. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Bussum: B. Bijle- veld. Noordeloos. De minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra is een der sprekers van de twaalfde internationale Donau-Europese instituut uit We nen van 19 tot 23 juni a.s. in Graz (Oostenrijk) organiseert. Aan de conferentie zullen politici en eco nomen uit Nederland, Oostenrijk, West-duitsland, Frankrijk en Zwit serland deelnemen. FEUILLETON Het leven van een boerenarbeider uit de eerste helft der 20ste eeuw De nieuwbouw wordt op tijd en nu dan naar tevredenheid afge leverd. Hannesje heeft ten tweeden male de boer een dak boven het hoofd gebouwd. Hannesje ontspoord! In de schuld zitten, bij bakker, winkelier, meelslijter; de lange zo merdagen de jas uittrekken voor betaling van leeftocht, de winter daarvóór reeds verbruikt; werken, zoals de term luidt, voor „gegeten brood"., zie daar de vloek, waaron der het boerenarbeidersgezin ge bukt gaat. Het spookbeeld, dat ook Hannesje tegengrijnst, bij voort during! Hij heeft ze gezien, zijn tijdge noten, die hun leven begonnen met „een schone lei", hij heeft ze zien ploeteren, strijden, worstelen in die wereld van risico's: wisselende lo nen,, werkloosheid, ziekte, dood!.. Hij heeft ze zien ondergaan in af hankelijkheid en onvrijheid, deze verbeten, vloekend, een ander mokkend berusting vindend in het eeuwige „buurmans leed troost". Dan zijn er nog de moreel zwak ken, die zonder de minste scrupule de hand ophouden voor een aal moes, wier ganse levenshouding een „laat maar waaien" vertolkt. Hannesje is er alles aan gelegen, vrij man te blijven, onafhankelijk. Het voorbeeld van zijn vader sti muleert en sterkt hem, die kleine man, die dubbele arbeidsdagen maakte. Z'n ganse denken en doen wordt beheerst door dat éne doel: uit de schuld blijven. Moet hij al eens zwichten, wat ook zijn werkkracht niet voorkomen kan, dan is 't maar tijdelijk; hij krabbelt en klauwt zich weer omhoog. De uien, die hij voor de derde met de boer samen heeft, zijn dit jaar overvloedig van opbrengst, maar er komt geen lonende prijs. Ze worden de winter over gehou den, in de hoop op beterIn de maand april rijdt de boer ze als mest over zijn akkers! Bakker en kruidenier kijken nu ook naar Hannesje tevergeefs uit. Een volgende oogst is minder rijk. maar de prijs driedubbel. Als alle onkosten betaald zijn, krijgt Han nesje de volle som van honderd gulden in het holle van zijn hand uitbetaald. Hij maakt schoon schip voor tóén en voor nu. Alles is be taald! Er komt een woning beschikbaar buiten het dorp. Hannesje huurt deze voor dertig gulden per jaar. Er is een lapje grond bij, tot op heden vrijwel verwaarloosd. Han nesje spaadt en harkt, zaait en wiedt en betaalt van de opbrengst zijn huishuur en meermalen nog zijn brandstof voor de winter daar bij. Ook wordt door deze verhuizing de weg naar zijn boer van een uur gaans tot een groot half uur inge kort. Dit betekent weer een klein uur tijdwinst per dag en, zo voor iemand, dan geldt voor Hannesje: tijd is geld. De kinderen, ja, die moeten aan merkelijk verder lopen naar school, maar hun tijd is nog onproduktief. Nochtans is Hannesje straatarm. Zijn kinderschaar is inmiddels aangegroeid tot zeven. Alleen de oudste jongen brengt iets in. Zijn vrouw, eens zo dapper,, in- stede van met veldwerk nog iets te verdienen, kan zelfs haar huiselij ke werkzaamheden niet meer ver richten. Hartkwaal! Gekluisterd aan haar ruststoel! Maar als Han nesje 's avonds van zijn dagwerk thuiskomt, voelt hij zich toch nog gelukkig en dankbaar, als ze hem met een flauwe glimlach begroet. Ze is er nog! Nóg heeft hij zijn aanspraak!. En in de late avo'nduren en met het morgenkrieken vinden zijn im mer bezige handen nog de lust en de kracht, om de huiselijke werk zaamheden te verrichten, die zijn zieke vrouw noodgedwongen onge daan moet laten. Als dan, in deze benarde omstan digheden, Hannesje zich weer de kop krabt en er geen gat in ziet, om aan zijn geldelijke verplichtin gen te voldoen, dan komt er nog eens ongedachte uitredding. (Wordt vervolgd). (Tot onze spijt is - als gevolg van een vergissing met de numering - maandag jl. een niet op vrijdag jl geplaatste aansluitend gedeelte van het feuilleton opgenomen. Onze le zers treffen dit thans hieronder aan. - Red.).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5