KENT capri ys „Haken en ogen" bij onderzoek naar afstamming geslacht van Renesse V/AT UQT DE bi n „Stad en Lande" van Schouwen-Duiveland De „grote" Jan van Renesse was een echte ridder (Van onze redakteur) RENESSE, 11-6. „Dat er op gae- nologisch gebied heel wat haken en ogen bestaan, wordt duidelijk wanneer men zich intensief berig houdt met de vermaarde familie van Renesse, waarbij het zeer moeilijk blijkt tot een vaste con clusie te komen", aldus de heer J. M. de Nooyer op de zaterdag j.L gehouden zoemrvergadering van de vereniging „Stad en Lande", die gelijk gemeld, werd gehouden in het slot „Moermond". De heer de Nooijer weerlegde in eerste instantie de bewering als zou de onderhavige familie afstammen van Pelgrim van Holland, die als zoon van graaf Dirk VI werd ge boren te Jeruzalem. Met zekerheid is namelijk komen vast te staan dat deze persoon op 12-jarige leeftijd overleed'. Een boek van Des Tombes, stammend uit 1897, lijkt nog het meest betrouwbaar, maar ook in dit werk komt men toch voor moei lijkheden te staan. Genoemd wordt hierin dat zekere Costijn zijn be zittingen te Zierikzee ruilt voor gronden en haymannen in Schou wen. Deze Costijn van Zierikzee zou het eerste slot gebouwd hebben (1229-1244), waarvan thans de res ten nog zijn te zien. Een kleinzoon van Costijn - Jan - was gehuwd en had een dochter Margaretha als mede twee broers, Hendrik en Cos tijn. Het is van deze dat de thans in België en Duitsland' levende van Renesse's afstammen of zouden af stammen, want een Duits werkje over de familie geeft weer een heel andere verklaring. Andere lezing Genoemd werkje is van zekere Rudolf van Renesse, wiens zoon dr. Hans von Renesse chirurg is te Hamburg. Deze dr. von Renesse heeft contact opgenomen met de heer -de Nooijer en hem bedoeld boekje ter hand gesteld. Hierin wordt een heel andere geslachtlijst geponeerd en wordt als stamvader van de van Renesse's genoemd ze kere Dirk van Voorne (plm. 1207). Deze had een zoon Jan van Voorne, wiens gebeente zou begraven zijn in de kerk te Renesse. Intussen gevoelt de heer de Nooijer meer voor de opvattingen van Des Tombes, gelet op een uit 1226 stammende oorkonde, waarin weliswaar geen sprake is van Cos tijn van Zierikzee, maar van een Costijn van Haamstede en zijn zoon Willem. Deze Costijn zou begraven zijn in de school te Renesse. Hij was in 1207 heer van Renesse en werd begraven naast zijn vrouw. Bij opgravingen in de school op de plaats waar het fundament ligt van het vroegere hoofdaltaar zijn inder tijd de resten van twee skeletten gevonden, die - na onderzoek door dr. Huizinga - afkomstig zouden kunnen zijn geweest van een vrouw en een man. Hoe dit zij, gelet op de tegenspraken in de historische bronnen, is een vaste conclusie bui tengewoon moeilijk. In Nederland De wel vernomen bewering dat de van Renesse's in Nederland zou den zijn uitgestorven blijkt intus sen niet te kloppen, want er leeft nog een Willem Dignes van Renes se te 's Gravenhage. In België kent men graven van Renesse en in Duitsland baronnen von Renesse, één van de telgen waarvan een „lekkerbek" moet zijn geweest, want een dochter van spreker, vond op een menukaart ergens in Duitsland de aanduiding: la manière de baron von Renesse". SCHIPHOL. Premier Toenkoe Abdul Rahman van Malakka is door de Nederlandse regering ge heel tevreden gesteld inzake de ga rantie, dat van Nederlandse zijde geen provocaties tegen Indonesië zullen worden uitgevoerd. Berich ten, als zou zijn regering niet vol daan zijn over deze garanties, zijn volkomen uit de lucht gegrepen. Dit verklaarde de perschef van de premier maandagavond op Schip hol, toen Abdul Rahman uit Lon den op de Amsterdamse luchthaven arriveerde en enige tijd moest wachten op een doorverbinding naar -Bangkok. Rotterdam vreest verkeerschaos ROTTERDAM, 13-6, De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam acht de toestand op het gebied van de oeververbindingen in Rotterdam hoogst ernstig en de toekomstige situatie kritiek. Het vraagstuk is een hoofdprobleem voor de Maasstad, dat met alle denkbare voorrang en spoed tot een oplossing moet worden ge bracht, aldus sprak de heer C. Kolff vanmiddag in de vergadering van de Kamer in zijn functie van voorzitter van de Commssie land en luchtverkeer. De praktische en theoretische ca paciteit van de Maastunnel en de Willemsbrug zijn reeds lang en ver overschreden en binnen enkele ja ren staat in Rotterdam een volle dige verkeerschaos voor de deur. Het tweede deel van de lezing was er vooral op gericht recht te doen aan de ten onrechte verguisde figuur van de „grote" Jan van Re nesse, die zich tegen de Hollandse graaf heeft verzet, toen door toe doen van zijn tegenstander Wolfert van Borssele de zg. „kwade Zeeuw se lenen" werden omgezet in „goe de Hollandse lenen". Floris V was er op uit de Zeeuwse edelen te on derwerpen aan het oppergezag van de Hollandse edelen en het was vooral hiertegen dat Jan van Re nesse zich keerde en tegenover de graaf kwam te staan. Weliswaar kwam er later een verzoening, maar een zoon van Floris volgde zijn vader op. Dit was een lichte lijk debiele knaap, die bij de dood van zijn vader aan het Engelse hof vertoefde. Wolfert van Borssele wist deze opvolger - Jan van Avennes - handig voor zijn karre tje te spannen en Jan van Renesse eruit te werken. Wolfert - zo blijkt uit de historie - papte aan met deze graaf en Jan van Renesse was ge noodzaakt zijn kasteel te Renesse te versterken. Een krijgsmacht van Wolfert trok op tegen „Moermond". Er volgde een belegering en het slot werd verwoest. Jan van Re nesse moest vluchten. Later werd Wolfert vermoord te Delft, maar Jan van Renesse kreeg ook tegenover de nieuwe graaf (van Henegouwen) geen kans om zich te rechtvaardigen. Hij vertrok daar op naar Vlaanderen en overlaadde zich met roem in de Gulden Spo renslag (1302). Men mag het zo voorstellen dat deze ridder „koen ende vroom", dé man is geweest in deze slag tegen de Franse ridders die werden ver slagen. H(j was een geniaal krijgsheer en voor die historische slag stelde hy drie regels op: 1. eerst het paard doden en dan de man; 2. iedere vijand moest worden gedood; 3.; geen buit mocht inbeslag genomen worden voordat de strijd was be slecht. Duizend gevallen Franse ridders bleven op het slagveld over. In 1303 deden de Vlamingen een inval in Zeeland. Het was Witte van Haemstede die in de slag op het Manpad Jan van Renesse ver sloeg. De Vlamingen kregen de ge nadeslag in een bij Zierikzee ge voerde zeeslag. Op de vlucht zijnde verdronk Jan van Renesse bij Beu- sichem. De ridderlijkheid van deze uit zonderlijke middeleeuwer werd zelfs door zijn vijanden erkend, zo als blijkt uit de rijmkroniek van Melis Stoke, waarin deze waarde rend dicht over Jan van Renesse. Stoke was geschiedschrijver van de Hollandse graaf en uit diens pen is deze lofuiting voor de „grote" Jan dus onverdacht. Ingezonden mededeling licht en aromatisch in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy. v/h A. J. Blok Zeldzame munten HAIFA13-6. De schat van 4.560 Thyreense en Romein se zilveren munten, die zo als eerder gemeld in een dorp op de berg Carmel in Israël werd gevonden, was volgens de bekende Israëli sche deskundige L. Kadman een verzameling belasting geld voor de tweede tempel in Jeruzalem dat in de lente van het jaar 67 inderhaast werd begraven toen de in zamelaars voorposten van het Romeinse legioen van Vespasianus tegenkwamen. Kadman baseert zijn theorie op de soort en de totale hoe veelheid van de gevonden drie typen munten: sjekéls, halve sjekels en Romeinse dinars. Het geld zou van Joodse gemeenschappen in Phoenicië afkomstig geweest zijn. De datum van inzame ling van de tempelbelasting die in de bijbel genoemd wordt - de Hebreeuwse maand Adar - viel een maand na de inval van Ves pasianus in het kustgebied. Die ene maand zouden de Romeinse legers juist nodig gehad hebben om de Carmel te bereiken. HUMMELO. In Hoog-Keppel is een personenauto, komende uit El- drik, ter hoogte van het gemeente huis van Hummelo en Keppel te gen een autobus van de Gelderse tramwegen gereden. Een van de in zittenden, de heer A. H. O. uit Gorssel, werd zodanig gewond' dat hij, nadat hij uit de wagen bevrijd was, ter plaatse overleed. De be stuurder van de wagen, de heer W. V. werd ernstig, een derde inzit tende licht gewond. De auto moest met een kraanwagen uit de bus ge trokken worden. De inzittenden van de bus kwamen met de schrik vrij. De woestijn bloeide EILAT, 13-6. De moeite die pro fessor Even-Ari van de Hebreeuw se universiteit van Jeruzalem zich heeft getroost om bewijs te leveren van zijn theorie, dat de moderne landbouwer nog van de voorvade ren uit de grijze oudheid kan leren hoe men in de woestijn kan oog sten, is beloond geworden. De pro fessor was een plek in het droge zuiden van Israël, waar reeds 26 eeuwen geleden een boerderij werd gedreven, opnieuw gaan bewerken, spijts de droogte en gebrek aan mo derne bevloeiingsmiddelen, en de zer dagen heeft hij van twee hec tare woestijngrond een kleine twee honderd kilo haver geoogst. En dit terwijl op de grote moderne boer derijen in die streek dit jaar in het geheel geen graan geoogst werd. De professor had, met zijn vrouw, vorig jaar zijn tenten op het stukje woestijnland opgeslagen en er de originele drainerings- en bevloei- ingssystemen van zovele eeuwen terug in ere hersteld. Hij zaaide zijn haver bij het begin van het re genseizoen en de haver kwam op en gedijde. De moderne deskundi gen, die zich een uiteindelijk oor deel over de methoden van pro fessor Even-Ari nog voorbehouden, zijn diens werkwijze nu toch met grote belangstelling gaan bestude- Don Bragg (links) polsstok-hoogspringer en Parry O'Brien, kampioen kogelstoten, komen voor de Verenigde Staten uit op de Olympische Spelen in Rome. PALEN UIT IJSBAAN Gemeente Ouwerkerk wil beveiligings maatregelen voor liaven Viaue Plaatsen van verkeersborden in diskussie OUWERKERK. De gemeenteraad vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester J. Romeijn. Af wezig met kennisgeving waren de heren van Klinken en J. C. Bakker. De voorzitter wenste de heer van Klinken een spoedig herstel van ziekte toe. Enkele eerder genomen raadsbe sluiten bleken door G.S. goedge keurd, w.o. de openstelling van winkels op zondagen van 1 juni tot 15 september. M.b.t. het eigendom van het dorpsplein zal worden overgegaan tot een scheiding tussen de Ned. hervormde gemeente en de burger lijke gemeente, met die restrictie dat het onderhoud van de grond voor rekening van de burgerlijke gemeente komt. Een tweetal subsidieverzoeken werd afgewezen. Een bijdrage van f 10 zal worden verleend voor de rundveekeuring 1960 en voor de te Zierikzee te houden fokdag. Een wijziging van de gemeen schappelijke regeling districtsveri- fikateur komt neer op uitsluitende betaling in de toekomst voor ver richte diensten. De kosten naar het inwonertal zullen vervallen. De rijksregeling herziening bezoldi ging personeel werd van overeen komstige toepassing verklaard op het gemeentepersoneel, zulks m.i.v. 1 april 1960. Voor de algemene huurverhoging per 1 april komen in deze gemeen te vijf complexen woningen in aan merking. Op zijn verzoek kreeg de heer Vijverberg toestemming zijn zaak op zaterdagavonden open te hou den tot 12 uur, in de periode van 1 juni-15 september. Sloop oude school B. en W. deelden mede dat de sloop van de oude school op 27 SPORT KORFBAL DSS-WIK 4-1 Met het voordeel van de wind had DSS in de eerste helft een groot veldoverwicht. Reeds na drie minuten spelen gaf A. Heijboer met een mooi afstandschot DSS de lei ding (1-0). In de zevende minuut liet v. Popering een strafworp on benut, maar twee minuten later wist hij deze fout keurig te her stellen (2-0). De thuisclub kreeg hierna een groot overwicht, maar het duurde tot drie minuten voor de rust eer J. Bolkenbaas er in slaagde de voorsprong tot 3-0 op te voeren. Na de hervatting ontwikklelde zich een gelijkopgaande strijd. Door Der Weduwen wist WIK de achter stand tot 3-1 terug te brengen, maar toen na een kwartier spelen in de tweede helft L. van Klinken geheel vrij werd gelaten, wist hij hiervan handig te profiteren (4-1). De bezoekers kregen hierna nog'de beste kansen, zonder hiervan even wel gebruik te maken, zodat het einde aanbrak met onveranderde stand. Renesse-Velo/Dosko II 2-4 Door gebrek aan schutterscapa- citeiten kreeg de thuisclub een ver diende nederlaag te slikken van het heus niet zo sterke Velo/Dosko II. Hoewel de bezoekers in het veld geenszins de meerdere waren, kon den zij vóór de rust een min of meer veilige 3-0 voorsprong nemen. Met een ver schot bracht M. Hart na tien minuten spelen de stand op 0-1, waarna na 18 minuten dezelfde speler er in slaagde deze voor sprong op te voeren tot 2-0. De thuisclub probeerde hierna wel de bakens te verzetten, maar de aan val bleek onmachtig om werkelijk gevaar voor de Velo-korf te schep pen. Met een schot van achter de paal bracht Joh. v. d. Vate de rust stand op 0-3. Na de rust ging het bij Renesse iets beter. Mevr. Vlaander-Kappers gelukte het de achterstand terug te brengen op 1-3. Even leek het er toen op dat Renesse er nog in zou slagen de achterstand weg te wer ken, maar toen mej. C. Berrevoets voor Velo/Dosko de stand op 4-1 bracht, was alle kans verkeken. Tenslotte slaagde mej. M. Berre voets er tien minuten voor tijd nog in de eindstand op 2-4 te brengen. Het monster van Locli Ness LONDEN, 24-6. Voor de Britse televisie is maandag avonds een film gedraaid, waarop het legendarische monster van Doch Ness te zien zou zijn geweest. De kijkers zagen een vaag voor werp, dat zich aanvankelijk niet bewoog, maar later traag naar rechts en daarna naar links begon te zwenken. Het voorwerp kreeg een steeds grotere snelheid en bewoog zich tenslotte met een vaart van circa 16 km. per uur door het meer, ter wijl het een wit schuimspoor produceerde. De 36-jarige luchtvaartdeskundige Timo thy Dinsdale, die de film maakte, is er van overtuigd dat hij het ongrijpbare mon ster gezien heeft. Het meer van Loch Ness ligt in noord- Schotland. AMSTERDAM. In het gemeen telijk museum „Fodor" te Amster dam wordt een expositie gehouden van foto's en een maquette van het door een internationale jury, onder voorzitterschap van de Engelse beeldhouwer Henry Moore, be kroonde ontwerp voor een monu ment op het terrein van het voor malige concentratiekamp Ausch witz. augustus zijn beslag moet hebben gekregen. Het werk werd gegund aan de heer C. Berrevoets te Zie rikzee. Aan de Prov. Waterstaat is advies gevraagd voor beveili gingsmaatregelen voor het sloop bedrijf te Viane. De verzekerings maatschappij gaat akkoord met f 1000.- schade aan de haven. I.v.m. het z.g.n. strandje heeft de ge meenteopzichter de heer Schuiling besprekingen gevoerd. Om esteti- sche redenen heeft Staatsbosbeheer gevraagd in de zomermaanden de palen uit de ijsbaan te verwijderen. Een e.n ander werd medegedeeld n.a.v. een vraag van de heer Bolijn Bovendien werd medegedeeld dat er inzake de ijsbaan nog geen over eenkomst is. De heer Smits wees op verluizing van rozestruiken en meidoorns. Wethouder Kuijper meende dat het wel meevalt en dat niet alles behoeft te worden be spoten. De heer Smits wilde verder iets gedaan zien aan het wandel pad. Het ligt er slecht bij, maar geldgebrek blijkt de oorzaak te zijn Verkeers-situaties De heer Smits vond de hoek bij de heer St. de Rijke gevaarlijk. Wethouder Kuijper vond het punt bij de heer Meerman veel gevaar lijker. Hij wilde hier een bord: „gevaarlijke kruising" geplaatst zien. De voorzitter wilde zien voorkomen dat - bij eventuele on gelukken - de gemeente het ver wijt treft dat zij het had kunnen voorkomen. De meningen over het plaatsen van borden bleken ver deeld, zodat de zaak door B. en W. in studie zal worden genomen. De •heer Smits wees tenslotte nog op een slechte deur in het pand Ring 19. Hieraan zal de heer Schuiling aandacht besteden. Argentijnse opstand mislukt BUENOS AIRES. Een opstand van militairen in de in het centrum van Argentinië gelegen provincie San Luis is gisteren even vlug on derdrukt als hij was uitgebroken. In snelle volgorde speelde zich een reeks van gebeurtenissen af: de rebellen zworen het bewind- Frondizi af, benoemden een nieu we „president", veroverden een ra diostation maar moesten de zender enige uren nadien weer prijsgeven. De rebellie heeft precies zes uur en 47 minuten geduurd. Verwachting tot woensdagavond: Op de meeste plaatscu droog Aanvankelijk opklaringen, later weer. toenemende bewolking; op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid; vrij koude nacht; morgen overdag iets hogere tem peraturen dan vandaag. J 'W 15 juni. Zon op 4.19, onder 21.01. Maan op 0.27, onder 11.41. 16 juni. Zon op 4.19, onder 21.02. Maan op 0.53, onder 12.53. Laatste kwartier: 16 juni te 5.36. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 7.56 v.m. 8.50 v.m. 15 juni 16 juni BROUWERSHAVEN: 15 juni 16 juni 7.21 v.m. 8.16 v.m. 19.57 n.m. 20.56 n.m. 19.51 n.m. 20.46 n.m. Doodtij: 18 juni. Ingezonden mededeling HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-6. - Het K.N.M.I. deelt mede: Het depressiegebied, dat zich gisteren bij zuid-Noorwe- gen bevond, verwijderde zich al opvullend langs de Noorse kust en bevond zich dinsdagmorgen bij noord-Noorwegen. Koele lucht van polaire oorsprong drong daarbij verder het continent binnen, het geen in Duitsland en het Alpenge bied regen en onweer bracht. Een zóne met in de hogere lucht lagen belangrijk lagere temperatu ren, bereikte in de morgen ons land hetgeen de buienactiviteit tijdelijk groter deed worden. Over de Britse eilanden nadert vervolgens een zwakke rug van hoge luchtdruk, welke de West- europese landen in de nacht zal passeren, waarna de invloed van een nieuwe diepe oceaandepressie merkbaar zal worden. Deze zal woensdag de wind naar zuid doen krimpen en later de bewolking weer doen toenemen, maar tot re gen zal het waarschijnlijk nog niet komen. LAND- EN TUINBOUW OVERBEMESTING OP AARDAPPELEN Nu de aardappelen reeds vroeg en goed op het veld staan (wat hebben we toch een mooi voorjaar) nu kan er weieens aanspraak wor den gedaan op de kali-reserve van de grond. Als die niet toereikend is, dan komen de gebreksverschijn selen, die zich eerst onzichtbaar uiten in verminderde groei, maar die u uiteindelijk toch merkt in te lage opbrengst, veel „blauw" in de knollen, enz. En dat is maar scha delijk. Een overbemesting met pa tentkali is in een droog jaar wel aan te raden, omdat er dan gemak kelijk kalk en magnesium voor de plant ter beschikking staat, maar al heel gauw te weinig kali. Op percelen waar men kaligebrek verwacht (bij droog weer is dit al gauw het geval, en het is hier en daar droog), dan is een overbe mesting met bijv. 200 tot 300 kg patentkali per ha. zeker aan te bevelen. Plaats ark van Noacli vermoedelijk gevonden Expeditie evenwel mislukt De Amerikaanse expeditie naar de vermeende resten van de ark van Noaeh in het gebergte van Arrarat in Turkije, is mislukt. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in organisatorische en in terne tekortkomingen. Eén van de leden van de expe ditie, de heer René Noorbergen, Groninger van afkomst en thans als journalist in de Verenigde Sta ten gevestigd, heeft tijdens een be zoek aan zijn geboortestad een en ander over de tocht verteld. De expeditie arriveerde op 2 juni in Turkije. Tevoren hadden Turkse vliegtuigen foto's van het Arrarat- gebergte gemaakt. Op één daarvan zou een versteend schip te zien zijn dat ongeveer 150 meter lang en 50 meter breed was en .1800 meter bo ven de zeespiegel lag. Kink in dc kabel De expeditie zou 'zich naar dat schip begeven, maarwoor haar ver trek kwam er al een kink in de kabeldc Turkse regering werd ten val gebracht en de toestemming,, die van de afgezette1 regering werd verkregen, bleek van geen waarde meer. Dank zij de medewerking van een assistent van de nieuwe premier kon de expeditie echter na enige dagen toch vertrekken. Vanaf een militaire basis aan de voet van het gebergte, ging de ex peditie te paard op stap. Toen men op de plaats was aangekomen waar zich de ark zou bevinden, bleek dat er geen schip was, maar slechts een heuvel in de vorm van een schip. Om verdere onderzoekingen te kun nen doen, moest er gegraven wor den, maar de leider van de expedi tie, de Amerikaanse theoloog Ge orge Vanderman, had daar niet op gerekend en er was geen graaf ma teriaal aanwezig. Nadat er gereed schap was gearriveerd kon met graven worden begonnen. Het Turkse leger hielp een stevig handje door met behulp van dy namiet een klein deel van de heu vel uit te diepen. Houtmonsters De expeditie heeft monsters van stukken rots en half verleerd hout meegenomen en is zonder verder onderzoek teruggekeerd. Toch hebben de leden van de ex peditie de moed niet opgegeven. Zij blijven van mening dat er onder de laag lava en steengruis de ark moet liggen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2