V*S* stellen stemming over veiligheidsverdrag met Japan uit DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 DINSDAG 14 JUNI 1960 116e Jaargang No, 1$784 MRIKZEMSWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) i 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-225^ na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochiman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Dit nummer bestaat uit 6 pagina'* Demonstraties in Tokio hebben er niets mee te maken WASHINGTON. 13-6. De com missie voor buitenlandse betrek kingen van de Amerikaanse Senaat heeft besloten de stemming over het nieuwe veiligheidsverdrag met Japan uit te stellen. Senator William Fulbright, voor zitter van de commissie, zei vorige week dat zijn commissie van plan was op 14 juni op een besloten bij eenkomst over het verdrag te stemmen en het onmiddellijk daar na aan de Senaat ter bekrachtiging voor te leggen. Thans wordt echter vernomen, dat de besloten vergadering niet door gaat. Zulks op aanbeveling van Fulbright. Een woordvoerder van de commissie zei dat de com missie waarschijnlijk niet voor de volgende week over het verdrag zal vergaderen. Dat zal dan zijn na Eisenhowere aankomst in Japan NOG STEEDS AARDBEVINGEN DEN HAAG, 13-6. In verband met de berichten uit het buitenland over een explosie die plaats gevon den zou hebben in het buitenland, heeft het K N.M.I. het A.N P. des gevraagd meegedeeld dat zaterdag middag om half vijf en zes uur Ne derlandse tijd, daar aardbevingen zijn geregistreerd. Deze aardbevin gen werden als vrij belangrijk ge schetst. Het epi-centrum van de eerste heeft gelegen in de buurt van de Salomonseilanden. Van de tweede aardbeving was dit epi centrum moeilijk te analyseren. Ook zondagochtend omstreeks 8.45 uur is een aardbeving geregistreerd waarvan ook moeilijk te analyseren was, waar zij plaatsvond. Met ze kerheid kan echter worden gezegd, dat deze niet het gevolg was van een atoomexplosie. Super-wandelaarster Barbara Moore in ziekenhuis BRAZIL, 13-6. Dr Barbara Moore de Britse diëtiste, die tracht in een recordtijd van de Amerikaanse oostkust naar de westkust te wan delen, is maandag bij Terre Haute in de staat Indiana door een auto aangereden en in een ziekenhuis opgenomen. Mevrouw Moore liep op de mid denberm van een snel verkeersweg, temidden van een groep belangstel lenden, toen zij onverwachts op de rijw?g stapte en door een langzaam rijdende auto werd geschept. Zij klaagde over pijn in de rug en een enkel. Zij vertrok op 13 april uit San Francisco. Tengevolge van een ver stuikte enkel en overmatige ver branding door de zon is zij enigs zins op haar schema ten achter. Een woordvoerder van de com missie heeft later verklaard, dat het uitstel geen enkele betekenis heeft en niet in verband staat met het debat over het bezoek van de president aan Japan of de demon- strties in Tokio tegen het verdrag. De commissie had eenvoudig be sloten het Zuidpooiverdrag eerst te behandelen. Zuid-Afrika neemt blanke (Afrikaanse) immigranten op PRETORIA, 13-6. De Zuidafri- kaanse regering heeft als eerste maatregel tot versnelling van de immigratie haar ambassades en consulaten opdracht gegeven alle mogelijke inlichtingen en hulp te verlenen aan gewenste immigran ten, aldus heeft de minister van Binnenlandse Zaken, Naude, maan dag bekendgemaakt. Degenen die uit Afrikaanse ge bieden naar Zuid-Afrika wensen te gaan, mogen auto's en huishoude lijke artikelen meenemen. De minister zei niet op welke ge bieden hij het oog had, maar waar nemers nemen aan dat hij Belgisch Kongo, Kenia, Tanganjika en noord-Rhodesië dacht. In dringende gevallen - aldus de verklaring van Naude - kunnen mensen die naar Zuid-Afrika wil len gaan, tijdelijke visa worden verleend. Na aankomst kunnen deze mensen dan om een vesti gingsvergunning verzoeken. Strenge bewaking van Eisenhower in Tokio TOKIO, 13-6. - Ongeveer 26.000 politie-agenten, of ongeveer een kwart van de totale Japanse po litiemacht, die ongeveer 100.000 le den telt, zullen president Eisen hower escorteren op zijn rit van het vliegveld naar het ruim 18 km verder gelegen keizerlijke paleis. De politie van Tokio telt ten hoogste 15.000 leden en premier Kisji zal voor de overige 12.000 nodige manschappen een beroep moeten doen op de provincies. De politiek van Chroesjtsjef WASHINGTON, 13-6. De verde- diging van Chroesjtsjefs politiek in het Russische partijblad Prawda wordt op het Amerikaanse depar tement van buitenlandse zaken ge zien als een bewijs van een verder uiteendrijven van Moskou en Chi na. Men is van mening dat Chroesjtsjef als voorstander van een vreedzame coëxistentie met het westen nog vast in het zadel zit. Te Dendra ln de Peloponnesus heeft een Zweeds-Griekse arche ologische expeditie onlangs een harnas uit 1400 voor Christus ge vonden, alsmede verscheidene bronzen, gouden en ceramische voorwerpen. HET WEMELT IN DE WERELD VAN COMMUNISTISCHE SPIONNEN Er zonden er 300.000 z(jn WASHINGTON, 13-6. De Ame rikaanse minister van Buitenland se Zaken, Herter, heeft maandag in een verklaring tot de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat meegedeeld, dat er in de gehele wereld 300.000 spionnen van communistische landen werken. Geen land heeft ooit zoveel aan dacht besteed aan spionage als de Russen. Het getal 300.000 slaat zowel op landen binnen als buiten het com munistische blok. In de laatste jaren zijn - aldus Herter - in elf landen ongeveer 360 personen veroordeeld wegens spio nage voor de Sowjet-XJnie. Dit aan tal is als volgt over de verschil lende landen verdeeld: West-Duits- land 241, Finland 65, Noorwegen ONRUST IN NEW DELHI In de hoofdstad van India, New Delhi, is het tot een ernstig treffen gekomen, tussen duizenden Sikhs, die een demonstratie hielden voor het tot stand komen van een onafhankelijke staat Poenjaab en afdelingen van de politie, die probeerden de demonstranten uiteen te drijven. Een voorstel om de Poenjaab onafhankelijkheid te verlenen is door de re gering verworpen. - De foto geeft een beeld van de schermutselingen, waaraan stokken te pas kwamen. 15, de Verenigde Staten 13, Zweden 11, Denemarken 7, Groot-Brittan- nië 6, Turkije 2, Nederland 2, Ja pan 1 en Frankrijk 1. De voorzitter van de Japanse so cialistische oppositiepartij, Inejiro Asanoema, heeft maandag in een verklaring voor de pers gezegd, te zullen trachten gewelddadigheden te voorkomen bij het bezoek van president Eisenhower aan Japan. Asanoema zei echter nog steeds tegen het bezoek te zijn. Hij blijft ook bij zijn eis, dat de regering af treedt. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VEERE. Hier ter stede is het jaarcongres 1960 gehouden van de vereniging „Vrienden van Veere". De bijeenkomst ving aan met een algemene ledenvergadering in het stadhuis, geopend en gepresideerd door de oprichter en voorzitter der vereniging, dr. mr. W. Hugenholtz. 'sGRAVENHAGE. De 38-jarige mr A. Mansvelt, eerste secretaris van de Nederlandse ambassade te Londen, heeft bij een autobotsing ernstig? verwondingen aan hoofd en borst opgelopen. Hij is te Ash- ford, Middlesex, in een zieken huis opgenomen, evenals zijn 36- jarige echtgenote, Margarethe ba ronesse van Boetzelaer, die aan het hoofd gewond w?rd, en twee vrou welijke passagiers. AMSTERDAM. Maandagochtend 20 juni a.s. wordt, komende uit Oslo, in de hoofdstedelijke haven verwacht het Amerikaanse s.s. .Brasil". Het schip maakt een crui se met 350 toeristen, die een twee daags bezoek aan ons land zullen brengen. Het zal ligplaats krijgen aan de oostelijk? Handelskade bij de K.H.L De „Brasil" is in 1958 In de vaart gekomen, is 200 meter lang en meet 15.000 brt. Op dinsdag avond 21 maart vertrekt het schip naar Antwerpen. UITGEEST. Op de Geesterweg te Uitgeest is een ernstig verkeerson geval gebeurd, waarbij de 23-jarige W. H van der Does uit Beverwijk het leven verloor. Hondemoedertje „Tippy" van de familie de Rijke in Vlissingen is sinds kort het middelpunt van een ingewikkeld voedselvoorzieningsprobleem. Nu eens zijn nl. haar drie hondekindertjes het haasje juist als zij den ken een fikse maaltijd te gaan verorberen en dan weer vinden twee jonge haasjes drie (jonge) honden in de pot. Het is allemaal gekomen doordat „Tippy" in haar goedheid in haar gezin met drie kinderen twee jonge haasjes heeft opgenomen, die de dertienjarige zoon Frans de Rijke in het veld. heeft gevonden. - Ondanks de zorgen handhaaft „Tippy" zich als hoofd van een gelukkige haze-hondenfamilxe(foto). De ge leerden zijn het er nog niet over eens of hier moet worden gesproken over hazewindhonden of hondewindhazen Nederlandse valse Surinaamse padvinders munters m arrest OSNABRüCK, 14-6. Twee Neder landers en een Duitser_zijn vrijdag door de Westduitse politie in Osna_ brück gearresteerd op verdenking van pogingen tot het maken van vals g?ld. De politie deed een inval in een drukkerij, die de naam .Honimpex" draagt en daar vond zij een volle- c'.X'- apparatuur voor het maken van vals geld en ruim een ton pa pier, waarvan men kennelijk mil joenen Franse franken had willen maken Verder trof men er nega tieven van Frans bankpapier aan. De werkzaamheden werden waar schijnlijk uit Nederland geleid. De politie heeft de namen van de drie gearresteerden, nog niet bekend ge maakt. Een advocaat in Amster dam, waar nog dri? medeplichtigen gearresteerd zouden zijn, zou ver klaard hebben dat de valse munters voor rekening van het Algerijnse Bevrijdingsfront hadden willen werken. Russen wilden interim-regeling voor west-Berlijn LONDEN, 13-6. Volgens een ge woonlijk betrouwbare bron in Londen, heeft de Sowjet-Unie op 9 mei, en week voor de mislukte topconferentie, aan de Franse re gering een nota gezonden, waarin een interim-regeling met betrek king tot west-Berlijn werd voor gesteld. Deze nota werd tot dus verre nog niet gepubliceerd- Volgens deze zegsman, heeft Frankrijk de inhoud van de nota doorgegeven aan de Verenigde Sta ten en Engeland. De drie landen zouden het er over eens zijn ge weest, dat het voorstel niet accep tabel was. Het belangrijkste punt in deze nota zou zijn geweest een voorstel om voor een periode van twee jaar een interim-regeling voor west- Berlijn te treffen, na afloop waar van west-Berlijn een vrije stad zou worden. Nieuw Engels alfabet voor kinderen LONDEN, 14-6. Op een p?rscon- ferentie in Londen is een nieuw fo netisch alfabet geïntroduceerd', aan de hand waarvan de Britse kinde ren gemakkelijker lezen zouden kunnen leren. Het alfab?t heeft 42 letters en geen hoofdletters. De let ter C, Q en X komen niet voor Mert heeft 19 lettertekens aan het bestaande alfabet toegevoegd om het aantal tekens overeen te laten komen met het aantal klanken. Het experiment wordt gesteund door de Britse minister van onder wijs, sir David Eccles, en de onder wijzersbond Het ligt in de bedoe ling om de kinderen het gewone al fabet en de gewon? spelling te le ren. als zij twee jaar met het nieuwe alfabet gewerkt hebben. De regering van Madagascar heeft besloten het land op 25 juni officieel onafhankelijk te verkla ren en dit feit op 30 juli te vieren. naar Nederland PARAMARIBO. Acht Surinaam se leidsters en zeven leiders zullen Suriname vertegenwoordigen op de internationale bijéénkomst van padvindersleiders en leidsters. De ze bijeenkomst, die de naam draagt van Indaba 1960, zal van 2 tot 11 augustus in Nederland worden ge houden. De Surinaamse deelnemers zullen op 7 juli naar Nederland vertrekken. Blikconserven voor vluchtelingen OLDEBURG, 13-6. Namens de stichting „150 jaar blikconserven" is vandaag in het vluchtelingen kamp Ohmstede nabij Oldeburg, een geschenk Jn natura overhan digd ter waarde van f 10.000,-. Dit voedsel werd op 5 mei boven het Rotterdamse vliegveld Zestienho ven uitgeworpen ter herdenking van de bevrijding. Over de gehele wereld wordt thans het feit her dacht, dat het conservenblik 150 jaar' bestaat, en ter gelegenheid van dit jubileum werd het ge schenk aangeboden. Piloot Powers (van de „U-2") zou vrijkomen NEW YORK, 13-6. Volgens het Amerikaanse weekblad „News week" heeft Francis Powers, de piloot van het enige tijd geleden boven de Sowjet-Unie neergehaal de „U-2" vliegtuig, bevestigd dat hij tijdens zijn laatste vlucht mo torstoring had gehad. In een brief aan zijn vrouw schreef Powers, dat zijn motor afsloeg en dat zijn vliegtuig hoogte had verloren al vorens hij er met een parachute uitsprong. Voorts meldt hetzelfde weekblad uit oost-Berlijn, dat gewoonlijk goed ingelichte communistische kringen voorspeld hebben, dat de Russen Powers mogelijk spoedig in vrijheid zullen stellen zonder hem als een spion te berechten. De bedoeling hiervan zou zijn om de „goodwill" in het buitenland, die het Kremlin door het doen misluk ken van de topconferentie door Chroesjtsjef heeft verloren, weer terug te winnen. De Belgische minister Ganshof van der Meersch, die met Kongo lese zaken is b?last, heeft maandag avond Patrice Loemoemba, alge meen voorzitter van de Kongolese nationale beweging, een informa tie-opdracht omtrent de mogelijk heid tot het vormen van een rege ring gegeven. Loemoemba aan vaardde de opdracht en zal don derdag 16 juni in de loop van de ochtend bij de minister verslag uit brengen. Na een verblijf van twee jaar in Suriname zal de heer J. van der Meulen weer naar Nederland te rugkeren. De heer Van der Meulen, die bestuurslid was van het N.V.V., was Suriname ter beschikking ge steld om de regering en de vak bonden te adviseren over het vak verenigingswezen. Het is gemakkelijker voor beghxselen te strijden dan er i naar te leven. Duitsers zien Anne Fr ank-huis AMSTERDAM, 13-6. Vier leden van de C.D.U -C.S.U.-fractie van de Bondsdag hebben vanochtend met hun echtgenoten en in gezel schap van de Duitse consul-gene raal dr H, P. Jordan het Anne Frank-huis bezocht. Rondgeleid door mevrouw G. Wijsmuller- Meijer„ verbleven zij ongeveer een uur op de plaats, waar het Joodse meisje Anne Frank haar dagboek heeft geschreven. De Bondsdagaf gevaardigden dr. Josef Steck?r uit Meppen, Heinrich Gewandt uit Hamburg, dr. Heinrich Aigner uit Amberg en Albert Leicht uit Ger- mersheim beloofden alle mogelijk heden na te gaan, om de Bondsre publiek opnieuw met «en aanzien lijk bedrag in de inrichtingskosten van h'et Anne Frank-huis te doen bijdragen. Volgens mevrouw Wijs muller is daarvoor nog ongeveer f 50.000 nodig. Schilderij van Koningin Juliana in Veere's stadhuis Zaterdagmiddag heeft mr. dr. W. Hugenholtz, oprichter en voorzitter van de Vereniging vrienden van Veere, namens zijn vereniging aan deze stad een door Bob Bruyn ge schilderd portret van H.M. Konin gin Juliana aangeboden. Hierna verzocht hij de burge meester, jhr. I. F. den Beer Portu- gael, het schilderij te willen ont hullen. Nadat laatstgenoemde dit gedaan "Had, dankte jhr. Den Beer Portugael in welgekozen bewoor dingen de vrienden van Veere voor hun geschenk. Aardappeltermijnmarkt begint 21 juni AMSTERDAM, 13-6. Naar het A.N.P. van de N.V. Nederlandse Liquidatiekas ln Amsterdam ver neemt zal dë termijnmarkt in aard appelen voor de oogst 1960 begin nen in Amsterdam op dinsdag 21 juni a.s. De markt zal geleid worden door de Nederlandse Liquidatiekas in samenwerking met de onlangs op gerichte stichting Aardappelter- mij nmarkt. Bestemming inlandse tarwe DEN HAAG, 13-6. - Het Land- bouwschap heeft de minister van Landbouw en Visserij verzocht, te willen bevorderen dat via bijmen gingsverplichting en vergoedings regeling de gehele binnenlandse tarwe-oogst - voor zover daartoe geschikt - wordt aangewend ten behoeve van de broodbereiding. Het is het niet eens met een in mei door het bestuur van het produkt- schap voor granen, zaden en peul vruchten genomen principebesluit, het verplichte bijmengingspercen tage voor het hele oogstjaar 1960/ 1961 op 35 te stellen. Het vaststellen door het produkt- schap van een percentage inlandse tarwe, dat verplicht in bloem en meel moet worden bijgemengd, is een van de middelen om de door de regering aan de tarweverbou- wers in uitzicht gestelde garantie prijs te realiseren. Verder is er on der meer een vergoedingsregeling voor maalbedrijven, die meer dan dat verplichte percentage verwer ken. Goes heeft reeds nieuwe centrale werkplaats GOES, 13-6. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezond heid, de heer B. Roolvink, heeft vanmiddag de nieuwe centrale werkplaats „De Bevelanden" in Goes officieel geopend. De werk plaats is berekend voor 150 perso nen, thans zijn er 93, (79 mannen en 14 vrouwen). De heer Roolvink zei in zijn rede dat het bestuur be paald geen voorzichtig beleid had gevoerd, gezien de mogelijkheden die er nu nog aanwezig zijn voor uitbreiding van deze nieuwe werk plaats. Volgens de staatssecretaris zijn er in Nederland thans 180 werk plaatsen, waarin vele duizenden gehandicapten een straal van ar beidsvreugde kunnen vinden. In Zeeland zijn er thans zeven werk plaatsen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1