Opstand van revolutionaire beweging in Argentinië DE ZIERIKZEESCHE COURANT Uitreiking verkeersdiploma's sluitstuk van Veilig Verkeersdag MAANDAG 13 JUNI 1960 116e jaargang No. 18783 ZIERIKMSfflESNIEUWSBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Generaal grijpt naar de macht BUENOS AIRES, 13-6. Volgens „Telem", een plaatselijk Argentijns persbureau, is er in de Argentijnse provincie San Luis, op 800 km ten westen van Buenos Aires, een op stand uitgebroken. In Cordoba zou men een clande stiene zender hebben gehoord, die de „overwinning van de revolutio naire Argentijnse beweging1' be kendmaakte. De minister van Binnenlandse Zaken, Alfredo Vitolo, heeft later toegegeven dat het garnizoen van de provincie San Lui9 in opstand is gekomen. „Telam" meldde nog dat gene raal Fortunato Giovanoni de lei ding van de opstand heeft. Hij is een tegenstander van de Peronisten en communisten. Volgens nog niet bevestigde berichten zou het twee de Andesleger onder bevel van ge neraal Gomez de zijde van de re bellen gekozen hebben. „Radio El Mundo" meldt uit Buenos Aires, dat het radiostation van San Luis in handen van de opstandelingen is gevallen. Generaal Giovanoni zou voorts San Luis tot voorlopige hoofdstad van Argentinië hebben uitgeroepen. Volgens radio-San Luis is de gou verneur van de provincie San Luis door de rebellen gearresteerd. De opstandelingen zouden generaal Giovanoni tot voorlopig president van Argentinië hebben aangewezen. De generaal zou verder nog be noemd zijn tot minister van defen sie. Tot minister van binnenlandse zaken zou Manuel Gomez Carillo en tot minister van buitenlandse zaken Ramon Vazquez zijn benoemd. Volgens niet bevestigde berich ten zou het garnizoen van de pro vincie Cordoba geweigerd hebben zich achter de rebellen te scharen. De radio van de opstandelingen meldde voorts dat alle voertuigen in de provincie San Luis in beslag zijn genomen. Regeringscommentaar Van de zijde van Frondizi's mi nisterie van binnenlandse zaken is meegedeeld dat alleen het garni zoen van San Luis in opstand is ge komen en dat de rest van het land rustig is. Ernstig vliegongeluk boven Australië BRISBANE, 11-6. Negen en twin tig personen, onder wie negen leer lingen van middelbare scholen, zijn om het leven gekomen toen een „Fokker Friendship"-passagiers- vliegtuig van de Australische lucht vaartmaatschappij „Trans-Austra- lia Airlines" vrijdagavond jl. ter hoogte van Mackay, in Queensland, in zee stortte, na gedurende drie kwartier boven het vliegveld van Mackay te hebben rondgevlogen. Het toestel kon tengevolge van de dichte mist niet landen. Onder de om het leven gekome- nen bevindt zich de Amerikaanse consul in Brisbane, J. F. O'Grady, evenals de uit vier koppen be staande bemanning. Het toestel, dat in ongeveer tien meter diep water ligt, is vier mijl uit de kust neergestort. Na de staking in Frankrijk PARIJS, 11-6. De overheidsdien sten in Frankrijk zijn zaterdag ochtend weer normaal gaan func tioneren na de staking vaan 24 uur op vrijdag. Een woordvoerder op het vlieg veld Orly bij Parijs deelde mee dat alle vluchten van en naar Parijs doorgaan, al zijn er zo nu en dan wel enkele vertragingen. Op het stadhuis van Parijs zei men dat de postbestelling en het ophalen van huisvuil als gewoon lijk worden gedaan. De Westduitse regering heeft besloten haar bijdrage voor de slachtoffers van de aardbevingen in Chili van één tot tien miljoen mark te verhogen. Het schijnt echter in de provincie Cordoba ook niet rustig te zijn, want de regering in Buenos Aires heeft een speciale gevolmachtigde benoemd voor deze provincie. Cor doba was al rechtstreeks onder ge zag van Buenos Aires in verband met de beschuldigingen van het le ger tegen de gouverneur van de provincie, Zanichelli, die de terro risten in de provincie wapens en munitie geleverd zou hebben. In middels heeft het radiostation van San Luis, dat in handen van de re bellen is, de regering-Frondizi als „communistisch" gebrandmerkt. De troepen en politie-eenheden die in Buenos Aires gelegerd zijn, mogen de kazernes niet verlaten. De bewaking van de regeringsge bouwen is versterkt. Frondizi, die vandaag naar Euro pa gaat, zal later vertrekken dan was vastgesteld. In kringen rond met ministerie van binnenlandse zaken te Buenos Aires heeft men verklaard dat de rebellen willen beletten dat Fron dizi naar Europa gaat. Regering beraadt zich nader over Lauwerszee-plannen Nader overleg volgt met betrokken provincies DEN HAAG, 11-6. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft aan de Tweede Kamer geschreven, dat de regering zich, overeenkom stig gedane toezegging, nader over het vraagstuk van de Lauwerszee heeft beraden. Zü is daarbij in het kader van haar onderzoek naar de met be trekking tot de voor de verschil lende belangrijke rijksuitgaven te stellen prioriteiten tot de conclusie gekomen, dat harerzijds in begin sel het afsluiten van de Lauwers zee en de daarmee samenhangende werken bevorderd kan worden, er daarbij vanuit gaande, dat op en kele punten met de betrokken pro vincies een bevredigende regeling kan worden bereikt, terwijl geen fondsen beschikbaar zullen worden gesteld voor inpolderingen of ont ginningen binnen de afsluitdijk. Alvorens tot de uitvoering van de plannen kan worden overge gaan, zal derhalve - zegt de mi nister - nader overleg met de hier bij betrokken provincies en andere belanghebbenden moeten worden gepleegd. Dit overleg betreft met name de door de provincies aan het Rijk te verlenen bijdragen en voorts het beheer van de werken en de regeling van de aanwasrech- ten binnen de afsluitdijk. Hierom trent heeft de minister zich inmid dels opnieuw tot de betrokken pro- vindes gericht. Zijnerzijds zal al les in het werk worden gesteld om het overleg zoveel mogelijk te be spoedigen. Passagiere redde vliegtuig MONTELIMAR, 10-6. De veertigjarige hoteleigenares Emilie Juliën uit Zermatt, die in het bezit is van een vliegbrevet, heejt door reso luut ingriipen 't tweemoto- rige Duitse vliegtuig, waar mee zij als passagiere met nog vier reisgenoten op weg was van de Balearen naar Genève, voor een ongeluk behoed. De piloot was na melijk onwel geworden en het stuurloze toestel dook snel omlaag. Emilie Julien, die begreep wat er aan de hand was, wist intijds de stuurknuppel te grijpen om het vliegtuig op nog slechts een driehonderd meter bo ven de grond uit zijn duik vlucht op te trekken. De an dere inzittenden konden na enkele minuten de piloot, die 'n voedselvergiftiging scheen te hebben gehad, bijbrengen waarop deze zijn plaatsver vangster aanwijzingen kon geven om het toestel op de grond te zetten. m De achttienjarige Italiaanse mannequin en schoonheidskoningin Anna Ranalli is vrijdagavond in het dertig kilometer ten noorden van Beiroet aan de Middellandse Zee gelegen nieuwe „Libanese ca sino" uitgeroepen tot de „schoonste vrouw van Europa". De tweede, derde, vierde en vijfde plaats wer den respectievelijk bezet door de schoonheidskoninginnen van West- Duitsland, Zweden, Frankrijk en Oostenrijk. Zoals bekend, zullen de werk zaamheden van de afsluiting een aantal jaren duren en zal in die tussentijd de bestaande dijk de pri maire waterkering blijven vormen. Teneinde die periode te overbrug gen, zal een eenvoudig plan kun nen worden uitgevoerd, waarvoor een subsidie uit het artikel voor verbetering van zwakke plaatsen in zeeweringen beschikbaar zal worden gesteld. Met de uitvoering van dit plan zal nog dit jaar kun nen worden begonnen. Voorts zal worden bevorderd, dat op de rijksbegroting voor 1961 een bedrag wordt opgenomen voor de afsluitings- en daarmede samen hangende werken. Jaarvergadering NCRV UTRECHT, 11-6. De voorzitter van de N.C.R.V., mr. A. B. Roosjen, heeft op de te Utrecht gehouden jaarvergadering 1959 een bijzon der jaar voor de N.C.R.V. genoemd. Het was het jaar van het zevende lustrum, dus van feestvreugde, maar ook een jaar van strijd, al dus de heer Roosjen. Hij constateerde, dat er altijd nog is een weliswaar niet zo talrijke, maar invloedrijke groep, die zich verzet tegen het huidige omroep bestel, tegen het bestaan van om roeporganisaties op levensbeschou welijke basis. Haar strijd daar tegen, zo zei hij, is nimmer ge ëindigd, maar enige jaren toch wel verslapt. In 1959 is hij opnieuw in alle hevigheid ontbrand. In dit ver band legde de heer Roosjen er de nadruk op dat het omroepbestel omroeporganisaties kent, die uit ons volk zijn opgekomen. Het ont werp van een nieuwe omroepwet voorziet erin dat ook andere or ganisaties dan de thans bestaande, uit het volk opkomend en daar vol doende weerklank vindend, erkend kunnen worden en zendtijd kun nen verkrijgen. FLITSEN UIT HET BUITENLAND De opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, generaal Norstad, heeft vrijdag de benoeming bekend gemaakt van de Amerikaanse generaal Harry Stor- ke tot bevelhebber van de gealli eerde landstrijdkrachten in zuid oost Europa. Diens voorganger, ge neraal Paul Harkins is benoemd tot plaatsvervangend opperbevelheb ber van het Amerikaanse leger in het gebied van de Stille Oceaan met hoofdkwartier op Hawaii. Twee Hunter-straaljagers van de Britse luchtmacht, die deel uit maakten van de stuntgroep de „Black Arrows", zijn vrijdag bij oefeningen boven de basis Wattis- ham met elkaar in botsing geko men. Eén der piloten kwam om het leven, de andere wist een geslaagde landing te maken. Het was het eer ste dodelijke ongeval in de groep, die vier jaar geleden werd gevormd Anrdé le Troquer, de 75-jarige voormalige voorzitter van de Fran se nationale vergadering, heeft vrijdag meegedeeld, dat hij hoger beroep zal aantekenen tegen het vonnis, waarbij hij wegens zijn aandeel in het schandaal van de „roze baletten" tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van een jaar en een boete van 3.000 nieuwe franken werd veroordeeld. Van de fabriek In San Diego in Califomlë worden de reusach tige Atlas intercontinentale projectielen naar hun bestemming vervoerd. Het afgebeelde transportvliegtuig is een Douglas C-133. Voor kleinere afstanden maakt men voor het vervoer van dit 24 meter lange projectiel, doorsnede 2,7 meter, gebruik van speciaal voor dat doel gebouwde vrachtauto's. Het gewicht van het gevaarte is, klaar voor de lancering, plm. 90.000 kilo. PRESIDENT EISENHOWER NAAR VERRE OOSTEN VERTROKKEN WASHINGTON, 12-6. President Eisenhower is zondag uit Washing ton naar het Verre Oosten vertrok ken. Hij gaat via Anchorage (Alas ka) naar de PhUippijnen, waar hij 14 juni aankomt, Formosa (18 juni), Okinawa (19), Tokio (19), Seoel (22) en Honoloeloe (22). In een op de film en geluidsband opgenomen verklaring, die hij za terdag in het Witte Huis uitsprak, sh welke na zijn vertrek werd vrij gegeven, zei de president dat hij ondanks adviezen om zijn bezoek aan het Verre Oosten uit te stellen, besloten had dit niet te doen, om dat zijn reis niet ten doel heeft een bepaald regiem, een verdrag of een omstreden politiek te steunen, maar het internationaal begrip wil ver beteren. Hij sprak niet speciaal over de anti-Amerikaanse demon straties in Japan. De president wil met zijn reis meer vernemen over de onmiddel lijke problemen en doelen van Ame- rika's vrienden en een beter begrip voor de V.S. in het buitenland te bevorderen. Onaangename inciden ten, geïnspireerd door misleide of vijandige agenten, mogen niet ver hinderen dat concrete resultaten worden bereikt die goed zijn voor de gehele wereld. Amerika's op rechte toewijding om een perma nente vrede tot stand te brengen, met een rechtvaardige behandeling van allen, wordt duidelijker dan ooit in de gehele vrije wereld be grepen, aldus Eisenhower. Chr. plattelanders, jonge Boeren en Tuinders DEN HAAG, 11-6. De bondsda gen van de Chr. Plattelandsmeisjes- bond en de Chr. Jonge Boeren en Tuindersbond zullen van 28 tot 30 juni in Middelburg worden gehou den Op de openingsdag zal in het Schuttershof een nationale voor drachtenwedstrijd gehouden wor den. 's Avonds wordt de revue „Luctor et Emergo" op gevoerd. Voor de plattelandsmeisjes zal jkvr. C. M. van Ach van Wijck uit Zeist spreken over „Wat zal er uit groeien?" en voor de jonge boeren en tuinders de heer J. A. van Bennekom, directeur van de Chr. Kweekschool te Middelburg over: „De hand aan de ploeg". 's Middags zal in het openlucht park „Torenvliedt" een programma van volksdans en samenzang uit gevoerd worden met medewerking van het fanfarekorps van de ge nietroepen te 's-Hertogenbosch. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Voor het huwelijk moet men de ogen wijd open zetten, na het huwelijk ze half sluiten. Eerste Kamerleden in Zeeland VLISSINGEN. Twintig leden van de Eerste Kamer en de griffier jhr. mr. Roëll, hebben een twee daags bezoek aan Zeeland ge bracht. Vrijdag heeft men een be zoek gebracht aan Zeeuws-Vlaan deren en aan de werf van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, waar men zich op de hoogte stelde van de Sloe-plannen. Het gezelschap werd des morgens aan het station te Kruiningen verwelkomd door de commissaris der Koningin in Zee land, jhr. A, F. C. de Casembroot. De leden van Gedupeerde Staten, de griffier J. Pillaar, en het hoofd van de Deltadienst, de heer W. L. M. Groffen waren eveneens aan wezig. Het gezelschap vertrok na de officiële begroeting in het Dorpshuis te Kruiningen, naar Zeeuws-Vlaanderen, waar in het casino te Sluiskil drie inleidingen werden gehouden. Paratyfus in Naarden BUSSUM, 11-6. In Naarden heb ben zich enkele gevallen voorge daan van paratyfus, vermoedelijk tengevolge van het eten van groen ten die in open water is gewassen. De groenteveiling Naarden-Bus- sum is gelegen aan de Bussumer Vaart, waarvan het water nogal eens vuil is. Vermoedelijijk hebben groentehandelaren groenten in deze vaart gewassen. De burgemeester van Naarden heeft de bevolking op het hart ge drukt groenten terdege te wassen met leidingwater om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Christelijke Boeren- en Tuindersbond DEN HAAG, 11-6. De algemene vergadering van de Christelijke Boeren- en Tuidersbond zal van 5 tot 7 juli in Den Haag, onder pre sidium van het Tweede-Kamerlid, de heer mr. B. W. Biesheuvel, wor den gehouden. Alle bijeenkomsten worden gehouden in de grote zaal van de Dierentuin. Tijdens de huishoudelijke zitting van 5 juli zal voor de dames van de leden een ontmoetingssamen komst gehouden worden, waarin de heer J. A. van Vledder, leraar op voedkunde te Utrecht, spreken zal over: „Problemen rondom onze op groeiende jeugd". Geslaagden trokken met „Kunst en Eer" door Zierikzee ZIERIKZEE, 10-6. Een periode van grote activiteit van de afdeling Zierikzee van het Verbond voor Veilig Verkeer is vrijdag J.l. op zeer geslaagde wijze afgesloten met een gevarieerde „veilig verkeers dag". Deze dag begon in de och tenduren met een rondgang door de stad met een propaganda-wa gen welke afwisselend muziek en verkeerswenken ten gehore bracht In de Graanbeurs werden in de middag twee jeugdfilmvoorstellin gen gegeven voor de plaatselijke schooljeugd, die ondanks de vakan ties zeer behoorlijk waren bezet. Het hoogtepunt van de dag was ongetwijfeld tussen zeven en acht uur, toen de geslaagden van het schoolverkeersexamen een uitge breide rondwandeling door de stad maakten, voorafgegaan door de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer", welke ook ditmaal zijn on misbaarheid demonstreerde. Achter het opgewekt marche rende „Kunst en Eer" bereikte de opgewekte jeugdige schare tegen acht uur de Graanbeurs. Tot be sluit van deze dag werd hier een propaganda - filmavond gegeven, waarop tevens de uitreiking plaats vond van de diploma's aan de ge slaagde scholieren. Talrijke geno digden woonden deze zeer druk be zochte avond bij. De heer L. Broe- kema, voorzitter van de actieve afdeling Zierikzee mocht speciaal verwelkomen burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, gemeentesecre taris de heer R. van Ommeren, de kantonrechter mr. W. E. van Vlo ten, adjudant Stegeman der Rijks politie, de heren Fennema en Roo- sink en verder onderwijzend personeel. Vele activiteiten Na zijn algemeen welkomstwoord herinnerde de heer Broekema aan de activiteiten van de afdeling in de laatste maanden: de ingebruik stelling van een veilig-verkeers- instructietafel, het organiseren van een cursus, de stand op de Zimito en de Veilig Verkeersdag. „We zijn nu echt wel wat vermoeid", aldus de voorzitter, „het wordt de hoog ste tijd nu op reces te gaan". In dc Zimito-stand is het duide lijk gebleken hoe belangrijk voor lichting is. Van de tweeduizend formulieren die werden uitgereikt werden er 629 ingevuld ingele verd. Slechts 5.7 procent (36 deel nemers) had nul fouten; verder 12.8 procent met één en 22 pro cent met twee fouten. Na woorden van dank te hebben gericht tot het Zimito-comité en het gemeentebestuur voor de on dervonden medewerking, bracht de voorzitter de jeugd onder ogen dat zij door de afgelegde examens nu verkeersvolwassen zijn geworden, hetgeen verplichtingen meebrengt. Totaal 12 leerlingen legden de exa mens foutloos af; 7 leerlingen had den één fout; 17 leerlingen twee fouten. Deze met lof geslaagden kregen hun diploma's overhandigd door burgemeester Dijckmeester. Het zijn (met nul fouten): Corrie Scherpenisse, Hans Bil, Ankie Le- gemaate, Ina Goedegebuure, Lien Uil, Jaap van der Welle, KeesKoo- man, Jannie Kristelijn, Lies van Leeuwen, Corrie Deurloo, Andries S. Kloet, Martinus C. Renshof. Met één fout: Mattie Berrevoets, Hans den Boer, Ada van de Berge, Jan Timmerman, Leen Sanderse, Willy R. Th. van Hemert, Neeltje Luijendijk. Met twee fouten: Antonis van de Wekken, Johanna M. Oosse, Stof fel bij de Vaate, Johan van den Ouden, Tonie den Boer, Arnold Schiettekatte, Ria van der Welle, Jozien Ohristiaanse, Marinus J. v. 't Hof, Marinus J. Sinke, Jan H. van Vossen, Jan J. Kwaak, Lena Koevoets, Johanna van den Broek, Laurina E. bij de Vaate, Cornells W. Nootenboom, Willem A. B. Joppe. (Allen leerlingen van de Chr. Nationale school, klassen 6a en 6b). Totaal werd door 119 leerlingen deelgenomen aan de schriftelijke examens; hiervan werden er 10 af gewezen. Aan het praktische ge deelte namen 106 leerlingen deel, waarvan er 8 moesten worden af gewezen. Na de diploma-uitreiking werd een boelend filmprogramma afge werkt, een instructief en amusant besluit van deze geslaagde Velig- verkeersdag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1