Overdenking HORLOGE MOURER Middenstandsvereniging Bruinisse herdacht 25-jarig bestaan Pasen en Pinksteren vallen op één dag BEDRIEGELIJ K£ BANKBREUK Technisch adviseur „Radio Veronica" gearresteerd AMSTERDAM, 9-6. De heer H. O. uit Amsterdam, die een belang rijk aandeel heeft gehad in het technisch deel van de totstandko ming van „Radio Veronica", is dins dagochtend jL in z\jn woning gear resteerd, onder verdenking van het plegen van bedriegelijke bank breuk en het afgeven van onge dekte cheques. Hy is opgesloten in het hoofdbureau van politie en zal zaterdagochtend voor de officier van justitie worden geleid. Bij vonnis van de rechtbank «te Amsterdam van 19 april jl. werd de heer O. als detailhandelaar in radio- en televisie-artikelen in staat van faillissement verklaai'd. Dit faillissement was aangevraagd door de Nederlandse Middenstandsfi- nancieringsbank. Op 14 juni a.s. zal de verificatievergadering worden gehouden. Indertijd had de heer O. medege deeld, dat hij als generaal agent optrad voor de in Liechtenstein ge vestigde commerciële radio-onder neming „Veronica". Hij was voor dien technisch directeur van de VRON geweest, die medio april jl. ;verd opgeheven en waarvan de Veronica" opvolgster is. De heer N. C. Jürgens die, toen le Panamese regering de „Veroni- :a" uit het koopvaardijregister liet ;chrappen, als onderhandelaar tus- Aangif te van aanranding MAASTRICHT, 9-6. Bij de poli tie te Maastricht is, zo wordt heden door de politie meegedeeld, op eer ste Pinksterdag aangifte gedaan van een aanranding op de zater dagavond voor Pinksteren. De da der, een 18-jarige leerling-reclame schilder H. M., die in een opvoe dingsgesticht te Cadier verblijft en die met Pinksterverlof was ge zonden, is in de ouderlijke woning aangehauden. De jongen had het meisje, de 18-jarige E. M., ontmoet in een café, waarna hij haar uit nodigde voor een rit per bromfiets. Even over de Belgische grens randde hij het meisje aan, waarna hij haar naar Maastricht terug bracht. Er zijn prettige, sympathieke mannen en vrouwen wier huwelijk zonder reserve, héél goed is. Och, zij hebben misschien nooit boekjes over „het ideale huwelijk" gelezen. Zij lezen moeilijk; op school viel dat al niet mee; de man is niet altijd even hoffelijk tegenover z'n vrouw, want omgangsvormen heeft hij nooit geleerd; de vrouw jaagt wel wat te veel achter het stof en moest wat meer belangstelling heb ben voor de dorpsgemeenschap. En toch: de band tussen man en vrouw is zo goed omdat er een gro te ruimte is gegeven aan onbaat zuchtige liefde. Zij leven met el kander in bewondering, vergeving, vanuit eenvoudig en sterk geloof in de waarde van het Evangelie. Zonder er over te praten weten man en vrouw: „ik moet zoveel mogelijk mijn zucht tot zelfhand having bestrijden. Wij moeten eer lijk voor eigen gedachten en me ningen uitkomen, maar het gaat mij er tenslotte om de andere met wie ik getrouwd ben gelukkig te maken, het goede te doen beleven. De beproefde gelovige weet dat God een verbond met hem of haar gesloten heeft. Achter en in de naam God ligt begrepen: Kerstmis, Pasen en Pinksteren. Vooral de alles omvattende, warmkleurige liefde van Pasen en Pinksteren. Er zijn ook echtgenoten die veel hebben gelezen over het huwelijk. Boeken over psychologie kwamen er aan te pas. Deze gecultiveerde mensen bekijken, observeren an dere mensen en experimenteren met hun medemensen. U kent hen ongetwijfeld: zij interesseren zich voor „de" mens. Niet zozeer voor „een" mens, want daarop zijn ze te vlug uitgekeken. Zij zijn niet zo bekrompen. Zij willen alleen maar „goede" boeken lezen over cultuur en menselijke betrekkingen. Het geestelijke bezit schijnt heel groot te zijn, de persoonlijkheid is heel zwak. Eén demonstratie van onze kerheid. Jammer, want zij menen het zo goed, zij zijn specialist ge worden in levensproblemen, doch het is alleen maar hersenwerk. Mochten zij kerks zijn dan weten zij veel te zeggen over: Kerstmis, Pasen en Pinksteren. Zij weten er „alles" van Maar de liefde, de een voud zijn ook vraagstukken in het eigen bestaan geworden. De komende zondag heet in de kerk: Zondag Trinitatis; de zondag waarop de Drieëenheid nog sterker dan anders kan worden beleefd. Dat betekent: God met ons. Niet magertjes, vrijblijvend bedoeld. Jacobus schreef eens: „Gij gelooft, dat God één is? Daaraan doet gij wel, maar dat geloven de boze geesten ook en zij sidderen" Zon dag Trinitaties betekent: God met ons. Zoals ons kort geleden op Pa sen verkondigd werd en op Pink steren. Een verbond door God met ons gesloten nóg sterker dan een heel goed huwelijk. Brihaven. C. GROOT. sen de „Veronica" en de Panamese consul-generaal in Rotterdam op trad, heeft medegedeeld, dat de heer O. nimmer generaal agent is geweest. Wel is deze, toen de zaak nog op het technische vlak lag, als woordvoerder van de „Veronica" opgetreden. De heer O. is technisch adviseur, aldus de heer Jürgens. Voorts zei hij zelf met ingang van 8 juni tot generaal agent te zijn benoemd en, nu de „Veronica" uit zendt, met de behandeling van de commerciële zaken te zijn belast. „Vóór mij is er nooit een generaal agent geweest". Ingezonden mededeling DAMPO-MASSAGE verdrijft pijnen en stijfheid uit ledematen,spieren en gewrich- ten en maakt deze weer lenig Massale vissterfte in de Oude IJssel DOETINCHEM, 9-6. Sinds dins- dagavond is er een massale vis sterfte in de Oude IJssel bij Doe- tinchem. Dinsdagavond was reeds te merken dat het water bijzonder zuurstofarm was. Veel vis kwam toen reeds lucht happen. Hier en daar kwam al dode vis boven drij ven. Donderdagavond schatte men het aantal dode vissen op vier duizend. Voorn, blei, paling en zelfs snoek en brasem stierven door ge brek aan zuurstof. De zeelt, die anders nooit aan de oppervlakte komt, werd door zuurstofgebrek naar de oppervlakte gedwongen. Een ongewoon gezicht was het donderdag voorts dat scholen van honderdtallen vissen - de snoek broederlijk naast de voom - de wijk namen in de richting van de Duitse grens. De hengelclub „De rietvoorn" heeft watermonsters laten onder zoeken door de deskundige van de Algemene Hengelaarsbond, de heer J. van Meppelen Scheppink, die zuurstofgebrek in het water con stateerde. DE KERKEDAG TE HAAMSTEDE H.K.H. Prinsse Wilhelmina zond boodschap Wij herinneren nog aan de te Haamstede gehouden kerkedag, waarvoor koninklijke belangstelling bestond. H.K.H. Prinses Wilhelmina zond bij déze gelegenheid een boodschap, die wij hieronder in zijn geheel afdrukken. Zij schrijft: „Waarde kerkedaggangers, ik wens U een gezegende samenkomst toe; met veel belangstelling hoop ik kennis te nemen van uw bespre kingen en van de slotsommen, waartoe Gij gekomen zijt. Na onze gebedsdag - die een gebedsdag was voor allen, die in Christus geloven - waarop wij God vroegen: „Ver enig allen, die Christus belijden tot de éénheid gelijk Hij die wil en stel hen tot een licht, dat de wereld de weg wijst naar de ware vrede op aarde", hebben wij diep onze eenheid in Christus beleefd en on ze verbroedering met alle rassen en mensen. Ik twijfel niet of gij zult het als uw roeping beschouwen, zowel op die eenheid als op die verbonden heid van mens over onze gehele aardbol voort te bouwen. Reeds reiken de jongeren over de muren van verdeeldheid elkan der de hand en met hen ook vele ouderen. In onze tijd met zijn vele en in gewikkelde vraagstukken lijkt een terugkeer tot het Oorspronkelijke een beginnen bij het Begin de aangewezen weg. Ik las eens een woord, dat mij daarna nimmer losliet: „Wij moe ten persoonlijk tot Christus gaan". Wij moeten dit doen zoals wij zijn, (zonder geestelijke opsmuk en met onze fouten en ons schuldbesef) en Hem leren kennen en met Hem omgaan zoals Hij is. (Niet zoals wij gaarne zouden willen dat Hij is). Want Christus zoals Hij werkelijk is, is God zoals God werkelijk is. „Wie Mij gezien heeft, heeft de Vader gezien". Dit is geen beeld spraak, maar een onomstotelijk feit de Waarheid. Christus zoals Hij is, kunnen wij allen ervaren, als wij ons open stellen voor Hem. Dan groeit gelijk een mosterdzaadje ons vertrouwen in Hem, tot dit certrouwen alle zorgen, bekommernis en verdriet overschaduwt. Waar Gij gaat of staat midden in het leven van iedere dag: doe de zon die U innerlijk verlicht schij nen voor de mensen. Vaak maken mensen elkaar ver wijten; Christus doet dit nooit. Hij roept ons toe: „Zondig niet meer, neem uw kruis op en volg Mij. Door ons open te stellen voor Hem ontstaat gebedsleven, een levens gemeenschap met Hem. Zijn liefde tot ons wekt wederliefde tot Hem. Uit deze beide putten wij de kracht voor het pogen, iedere dag opnieuw om zo te leven en zo te handelen gelijk Hij het ons voorhoudt. Wij danken God, dat wij allen, van de kleine kinderen tot de oud sten van ons, het Leven in Christus grijpen kunnen. w.g. Prinses Wilhelmina Emigratie naar Australië CANBERRA, 9-6. Het aantal Nederlanders, dat naar Australië kan emigreren, zal voor het Au stralische begrotingsjaar 1960-1961 waarschijnlijk gehandhaafd blijven op tienduizend per jaar. Dit is het resultaat van besprekingen die de Nederlandse regeringscommissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, te Canberra gevoerd heeft met de Australische minister voor de immigratie, Downer. De heer Haveman deelde mee, van mening te zijn dat de Nederlandse emigratie naar Australië een goede basis zou kunnen zijn voor nog nauwere banden "tussen beide landen. Hij dacht daarbij aan de mogelijkheid van een cultureel verdrag. Italiaanse burgemeesterszoon ontvoerd MILAAN, 10-6. Attilio Vaccari, de 23-jarige zoon van de burge meester van ten zuiden van Milaan gelegen plaats Lodi, is ontvoerd, nadat hij zich uit zijn woning naar Milaan had begeven voor het af leggen van een universiteitsexa men. Zijn vader, die ook bankdi recteur is, ontving een gestencilde brief, waarin hem werd medege deeld dat zijn zoon niets mankeert en dat hij, na betaling van een be drag van tien miljoen lire, ongeveer zestigduizend gulden, weer op vrije voeten zal worden gesteld. De brief bevatte geen aanwijzingen over de wijze, waar op het losgeld moet worden betaald. De woning van burgemeester Vaccari wordt thans door de po litie bewaakt. Amerikaanse gevechts groep naar Okinawa OAKLAND (Californië) 9-6. Een gevechtsgroep van 2.000 man vol ledig uitgeruste luchtlandings troepen gaat in Oakland in de Amerikaanse staat Californië aan boord van een troepenschip met bestemming Okinawa „ter verster king van de paraatheid der vrije wereld in het westelijk deel van de Stille Oceaan". Dit is donderdag door het leger bekendgemaakt. De groep kan onmiddellijk op treden tegen korte onverwachte anvallen en zonodig tegen een lan gere strijd. Zij is de eerste die sinds enige jaren naar het westelijk deel van de Stille Oceaan wordt ge stuurd. Alle uitrusting, waaronder anti-tankgechut, kan per parachute worden neergelaten. De militairen hebben een intensieve opleiding achter de rug. Ingezonden mededeling Voor een goed naar 2 jaar GRATIS verzekerd tegen verlies en diefstal Spaaroverschot bij boerenleenbanken AMSTERDAM, 9-6. Bij de stich- tingen spaarbank van de Boeren leenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleen bank in Eindhoven en de Coöpera tieve Centrale Raiffeisenbank in Utrecht bedroegen de stortingen en terugbetalingen in mei resp. f 158.8 miljoen en f 134.2 miljoen, zodat er een spaaroverschot was van f 24.6 miljoen. In april bedroeg het negatief spaarsaldo f 8.7 miljoen. Wereldveteranendag te Kapelle KAPELLE, 9-6. Op zaterdag 25 juni zal op de Franse militaire begraafplaats te Kapelle de we reldveteranendag gehouden wor den. Ook zal dan de lamp van de broederschap door een oorlogswe,- duwe uit Den Haag worden over gedragen aan een oorlogsweduwe uit Zeeland. De organisatie van deze dag ligt in handen van de hoofdbesturen van de Bond van Nederlandse militaire oorlogs slachtoffers, de vereniging van oud-onderofficieren van het KNIL, Madjoe, en de Nederlandse bond van oud-strijders en dragers van het mobilisatiekruis. De plechtigheid zal worden voor afgegaan voor een ontvangst op het stadhuis te Kapelle. BROUWERSHAVEN Afdeling Plattelands vrouwenbond De afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen houdt dinsdagavond in het jeugdgebouw een vergadering. Het woord zal worden gevoerd door mej. J. Keij zer te Goes, die zal spreken over het onderwerp: „Zó ben ik een goede gast en zó een goede gast vrouw". Zilveren jubilarissen bij Domeinen BURGH-HAAMSTEDE. De heren J. Barendse en A. v. d. Weel hebben vorige week, gelijk gemeld, hun 25-jarig jubileum bij de Dienst der Domeinen gevierd. - Links op de foto de heer Barendse, die voor 3 juni 1935 reeds 12 jaar in de winterperiode bij de Domeinen werkzaam was. Rechts de heer v. d. Weel die zo nauw bij de Doineinen Is betrokken dat h\j er zelfs in woonachtig is. (Foto Z'zeesche Nieuwsbode) TONEEL EN FILM Een Danny Kay-film in de Concertzaal: „The Five Pennies" „Maracaibo" - een avonturenfilm Het Concertzaal-programma van deze week opent met de succesrijke Danny Kaye film „The Five Pen- nies". Het was ongetwijfeld een goed idee van de makers van deze vrolijke geschiedenis de grote ko miek samen met Louis Armstrong op het witte doek te brengen. Naast meeslepende humor is er dan ook in deze film een maximum aan mu zikale hoogtepunten te beleven. Onderwerp van de film is de le vensgeschiedenis van Red Nichols, een jongen van buiten, die goed cornet speelt en vol ambitie in New York arriveert. Verschillende en gagementen springen echter af om dat Red voortdurend de clown uit hangt en steeds maar weer zijn ge liefde Dixielandstijl wil blazen. Eindelijk kan hij zijn geliefde mu ziek voortbrengen als hij eeni eigen band heeft opgericht: „The Five Pennies", waarmee hij een golf van enthousiasme wekt. Dan neemt de film een tragische wending: Red trekt zich uit de mu ziekwereld terug als zijn dochter tje door een ernstige ziekte wordt getroffen. De oorlog breekt uit en Hitier bezet Polen. Esrst na vele jareni neemt Red zijn instrument weer op wat tevens het herstel be tekent van zijn dochtertje. Een allergenoegelijkste, warm doorleefde amusementsfilm. Actievolle avonturengeschiedenis Als tweede film gaat deze week in da Concertzaal een actievolle avonturengeschiedenis, getiteld „Maracaibo" met Cornel Wilde en Jean Wallace in de hoofdrollen. De film vangt aan met een enorme brand in de oliebronnen van Mara caibo. Vic Scott is de grote man die tot taak krijgt een plan de cam pagne voor de bestrijding op te stellen en uit te voeren. De film bëhaalt een dramatisch hoogtepunt als de brandende boortoren in zee stort, waar Vic onder water zijn werk verricht. Dit is niet de gehele film, want tegen de felgekleurde achtergrond van de brandende bronnen speelt zich bovendien een boeiende romance af, zodat de lief hebbers van actie en romantiek vol op aan hun trek komen. In bioscoop Hotel Bom te Haam stede draait deze week de reeds eerder op deze plaats besproken film „Stoottroepen in de aanval". Het verhaal van de Amerikaanse commando's en hun landing op de Italiaanse kust, speciaal hun strijd bij Napels. Een pakkende film over een der heldhaftigste hoofdstukken uit de oorlogsgeschiedenis. Ingezonden mededeling Kon geen eten meer zien in 't vaste vooruitzicht van 'n nieuwe aanval laaiend brandend maagzanr. Tot Ronnies uitkomst brachten. Rennies doven de hevigste zuur- brand in enkele seconden op vol komen natuurlijke wijze. Door hun weldadige samenstelling neutra liseren ze alle overtollig maagzuur volkomen. Uw omgeving heeft er geen weet van dat u Rennies neemt want water of zo komt er niet aan te pas. Gewoon maar laten, smelten op Uw tong. Haal vandaag nog zo'n pak Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. Sclieepvaartberichten Kenia (t.), 9-6 van Fredericia naar Rotterdam. Kelletia (t.), 9-6 van Rotterdam naar Glasgow. Samarinda, 9-6 van Port Said naar Lissabon. Vivipara (t.), 9-6 van Thameshaven, 9-6 te Amsterdam. Wonogiri, 9-6 te Bilbao. Verwachting tot zaterdagavond: Koel weer Opklaringen en nog slechts hier en daar een bui; zwakke tot matige wind tussen noordwest en zuid west; koudere nacht; morgen onge veer dezelfde temperatuur als van daag. 11 juni. Zon op 4.20, onder 20.59. Maan op 22.37, onder 6.43. 12 juni. Zon op 4.20, onder 21.00. Maan op 23.21, onder 7.56. 13 juni. Zon op 4.20, onder 21.00. Maan op 23.56, onder 9.12. Laatste kwartier: 16 juni te 5.36. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 11 juni 4.33 v.m. 16.53 n.m. 12 juni 5.20 v.m. 17.35 n.m. 13 juni 6.11 v.m. 18.20 n.m. BROUWERSHAVEN: 11 juni 3.55 v.m. 16.24 n.m. 12 juni 4.43 v.m. 13 juni Springtij: 12 juni. 17.12 n.m. 5.34 v.m. 18.04 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-6. - Het K.N.M.I. deelt mede: Bij de Azoren ligt een gebied van hogedruk, terwijl boven het zeegebied tussen Schotland en zuid-Noorwegen een depressie aan getroffen wordt. Tussen deze beide druksystemen in, die ook in de ho gere atmosferische lagen duidelijk aanwezig zijn en die nauwelijks van plaats veranderen, is boven 3.000 meter hoogte een krachtige westelijke stroming ontstaan. In deze stroming bewoog het afgelo pen etmaal een kleine storing mee, die vanochtend west-Frankrijk be reikte en in het gebied ten westen en zuidwesten van Parijs langdurig regen veroorzaakte. Om de op de Noordzee gelegen depressie stroomt onstabiele polaire lucht. Hierin kwamen vanochtend ook in ons land enkele onweers buien tot ontwikkeling. Bij Ierland is een zwakke rug van hogedruk aangekomen. Deze beweegt in oostelijke richting. Daarom is morgen in ons land de kans op buien niet groot en komen er bovendien meer opklaringen. De rug wordt echter gevolgd door een in diepte toenemende depressie, die morgenmiddag de bewolking weer kan doen toenemen. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Ottawa (Ontario, Ca nada), (Can. Ref. Church): kand. H. Krabbendam, Philadelphia (U.S.A.) Actieve afdeling van de K.N.M.B. BRUINISSE, 9-6. Het 25-jarig bestaan van de Bruinisser Mid denstandsvereniging was voor de ze bloeiende afdeling van de Kon. Ned. Middenstandsbond aanleiding tot een feestelyke herdenking, die donderdagavond in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw, waar het be stuur s' middags recepcieerde, ge volgd door een feestelijke bijeen komst voor de leden, in de avond uren. Het eerste bestuur van de Mid denstandsvereniging, die 4 juni 1935 werd opgericht, bestond uit de he ren J. Haeck-Vijverberg, voorzit ter; Joh. Visser, 2e voorzitter; L. Looy, secretaris; M. G. Felius, pen ningmeester en P. Meermans, be stuurslid. Voorzitter Haeck-Vij verberg werd in 1936 opgevolgd door Marc, van den Berge, die op zijn beurt werd opgevolgd door de heer J. C. Ver- hage, onder wiens leiding in 1937 de eerste winkelweek werd gehou den. In 1938 nam de heer J. van dei- Wal plaats op de voorzitterszetel, die echter na betrekkelijk korte tijd werd opgevolgd door de heer L. Stoel. In de oorlogsjaren toen Brui nisse moest evacueren, werd na tuurlijk ook de Middenstands ver eniging op non-activiteit gezet, maar nauwelijks was de oorlog voorbij of de heer Stoel zocht de voorzittershamer weer op om deze te hanteren tot 1949, toen die in handen kwam van de heer A. de Koning. De heer de Koning wordt trouw bijgestaan door de heer J. Huibers, die al sinds 1943 bestuurslid is en die, nadat de heer de Koning het secretariaatschap voor het voor zitterschap had verwisseld, in diens plaats secretaris werd. Natuurlijk werd direct na de oor_ lo gveel van de Middenstandsver eniging gevergd en zo was het ook na de ramp, toen tal van voorzie ningen moesten worden getroffen, waarvan men nimmer gedroomd had. Werd begonnen met 27 leden, nu zijn 60 middenstanders in hun eigen vereniging vertegenwoordigd. Het bestuur bestaat thans uit de heren A. de Koning, J. Huibers, W. van den Ouden, W. Kik en H. E. Braber. Veel belangstelling Natuurlijk ontbrak het niet aan belangstelling, want naast een af gevaardigde namens de Kon. Ned. Middenstandsbond, waren er ver tegenwoordigers uit Zierikzee en uit Gorssel. De heer J. Risseeuw, hoofdbe stuurslid' van de K.N.M.B., veront schuldigde de voorzitter van de bond, de heer P. G. van der Weele. die aan Bruinisse aangename her inneringen bewaart, maar nu ver hinderd was. De heer Risseeuw had bewondering voor de pioniersarbeid van de afdeling in de 30er jaren. Hij besprak de middenstandsmen taliteit zoals die behoort te zijn. Men houde het oog op de toekomst gericht, met zijn wenkend perspec tief van Deltawerken en toerisme. Nadat spreker zijn visie op deze twee zaken van de toekomst had gegeven, bood hij namens het hoofdbestuur aan de afdeling een vaantje aan, een onderscheiding die sporadisch wordt verleend. Namens het gemeentebestuur bo den Joke en Marja van de Linde een fraaie bloemenmand aan, bur gemeester van de Linde sprak daarbij een opgewekte speech uit. Hij prees de gemeente Bruinisse ge lukkig met het bestaan van een middenstandsvereniging, die in de gemeente al zoveel goeds tot stand had helpen brengen. De deputaties uit Zierikzee en uit Gorssel feliciteerden eveneens de jubilerende vereniging, de eerste bij monde van de heer M. C. Doe- leman, de tweede door een speech van de heer Klein Lebbink. Uit de aard der zaak kwamen in de laat ste speech veel herinneringen aan de ramp en het daarna ontstane adoptie contact voor. De heer de Koning dankte iedere spreker afzonderlijk, hij prees de medewerking van het gemeentebe stuur, verzekerde de heer Risseeuw dat de banden tussen de leden van het hoofdbestuur en de afdeling Bruinisse steeds van aangename aard waren geweest en dankte Gorssel en Zierikzee voor de ont vangen bloemenhulde. De heer A. v. d. Berge memo reerde hoe hij als eerste op Brui nisse zijn zaak had gemoderniseerd, een proces, dat vooral na de oor log en de ramp in versneld tempo tot stand kwam en verder ging, tot op deze dag toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2