Franse ambtenaren voor 24 uur in staking gegaan DE ZIERIKZEESCHE COURANT JAPAN PROTESTEERT 60 doden en 4000 daklozen in Hongkong Felle brand verwoestte pakhuis VRIJDAG 10 JUNI 1960 116e jaargang No. 18782 ZÏERIKZEESCHEWNSEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsr'ag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f t,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v-/h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Parijse gemeentediensten gesloten PARIJS, 10-6. Vrijdag zijn meer dan 1.300.000 Franse ambtenaren voor vler-en-twintlg uur in staking gegaan, om kracht bU te zetten aan een eis tot een onmiddellijk ingaande loonsverhoging van drie procent en hogere minimumlonen. De Parijse gemeentediensten wa. ren vrijdag gesloten, evenals de scholen en universiteiten, want ook de leraren en professoren nemen d"?el aan de staking Er werd vrij dagochtend geen post bezorgd en do vuilnisemmers bleven ongele- digd. De sluiswachters en havenarbei ders van Duinkerken zijn donder dag, te middernacht, eveneens voor 24 uur in staking gegaan. De veer dienst over Het Kanaal zal hier door vertraging ondervinden of ge. heel gestaakt moeten worden. Ook de vluchten van Europese luchtvaartmaatschappijen naar en uit Frankrijk zullen in feite gedu rende 24 uur tot stilstand komen. De Franse nationale luchtvaart maatschappij „Air France" heeft donderdagavond' echter medege deeld, dat voor een zestal interna tionale vluchten gebruik zal wor den gemaakt van het ten zuidoos ten van Parijs gelegen vliegveld Indonesische premier naar Rusland DJAKARTA, 9-6. De Indone sische premier, dr. Djoeanda, heeft donderdag bekend gemaakt dat hij op uitnodiging van de Russische regering een officieel bezoek aan de Sowjet-Unie zal brengen. Tijdens zijn bezoek, dat op 26 juni begint en ongeveer een maand zal duren, zal hij economische ontwikkelings projecten bestuderen. van Brétigny, dat normaal wordt gebruikt voor proefvluchten. Bij helder weer zullen mogelijk enkele vliegtuigen, ondanks de sta king van het vliegveldpersoneel, van Orly (Parijs) kunnen opstijgen. Het spoorwegpersoneel Men had verwacht dat de vak bonden der Franse spoorwegarbei ders sympathiestakingen zouden houden. Tot nu toe zijn hiervoor echter nog geen instructies gege ven. De (onafhankelijke) machinis. tenbond deelde mede, dat zijn le den niet zullen staken. Men ver wacht echter wel op bepaalde pro vinciale trajecten plotselinge sta kingen van het spoorwegpersoneel. Het personeel van de Franse on dergrondse spoorweg en d? auto busdiensten 2al, naar verwacht wordt, zijn plotselinge, korte sta kingen voortzetten, zoals dit in de afgelopen drie weken reeds het ge val Is geweest. De Franse overheidsdienaren in Algerië zullen een sympathiesta king van twee uur houden. AANHOUDENDE TIBETAANS-CHINESE GEVECHTEN NIEUW-DELHI, 10-6. De corres pondent van de „Times of India" in de Nepalese hoofdstad Katman- doe meldt van betrouwbare zijde vernomen te hebben, dat Tibetaan se verzetsstrijders er, na tien dagen van verbitterde gevechten, in ge slaagd zijn de belangrijke, onge veer 80 km van de Nepalese grens gelegen, Tibetaanse stad Sjekhard- zong op de Chinese communisten te veroveren. Het Chinese garnizoen werd onder de voet gelopen. De Chinezen zenden thans ver sterkingen, die afkomstig zijn uit het ongeveer 30 km verder gelegen Tingri. In deze plaats, die over een vliegveld beschikt, hebben de Chi nese communisten een belangrijk militair hoofdkwartier gevestigd- Tot dusverre hebben de Chinezen nog geen vliegtuigen tegen de Ti betaanse verzetsstrijders in Sjak- hardzong gebruikt. De „Times of India" noemt deze plaats een belangrijk knooppunt Naar schatting 4.000.000 werknemers in Japan hebben geprotesteerd tegen het Veiligheidsverdrag lussen de Verenigde Staten en Japan. Ongeveer 350.000 leden van de Bond van Spoorwegpersoneel maakten het treinverkeer vrijwel onmogelijk. van wegen. De Chinezen hadden er een districtshoofdkwartier geves tigd. HONGKONG, 9-6. Zeker zestig doden en vermisten en meer dan vierduizend daklozen zijn het re sultaat van de wervelstorm die Hongkong donderdagochtend heeft geteisterd. Straten kwamen blank te staan en huizen werden beroofd van hun dak. Tientallen boten en bootjes vergingen. Volgens officiële gegevens zijn 28 mensen omgekomen en worden 32 vermist. Er zijn 27 zwaar gewon den. In de vissershaven van Tsjeng Tsjau, in het gebied van Hongkong, zijn 150 jonken en kleinere vaar tuigen omgeslagen. Bij aardver schuivingen zijn drie mensen om gekomen en twaalf gewond. Het bijna 3.400 ton metende Brit se schip „Shun Lee" met 55 opva renden, is 260 km ten zuiden van Hongkong op een rif gelopen. Het heeft geseind dat het gevaar loopt te breken. Er is hulp in de om geving aangekomen. Zoals gemeld is het lompenpakhuis van de heer L. Groenleer aan de Gravenstraat te Zierikzee door een felle brand verwoest. Dank zij het kordate optreden van de brandweer kreeg het vuur ondanks de felle wind geen kans zich verder uit te breiden. (Foto Z'zeesche Nieuwsbod?) Noodlottige slippartij op gladde weg Botsing in Heerlen tussen mijnwerkersbussen eist twee doden HEERLEN, 9-6. Vanmorgen om ongeveer kwart over vijf zijn in de Spoorstraat in Treebeek (gem. Heerlen) twee autobussen waarin mijnwerkers werden vervoerd met elkaar in botsing gekomen. Bü deze botsing werden twee mijnwerkers gedood. De slachtoffers zijn de 54- jarige gehuwde F. Karo,. een Slo- veen uit Nieuwenhagen, die sinds 19?: bij de mijn Oranje Nassau 4 werkte en de 57-jarige gehuwde H. S. Smeets vijf kinderen), even eens uit Nieuwenhagen, die sinds 1934 bij de staatsmijn Emma werk zaam was. Het ongeluk gebeurde in een flauwe bocht van de weg, waar het wegdek glad was en vochtig van de regen die Juist was gevallen. Een bus Eigendom van de firma van der Blessen ul t Kerkrade, welke uit de richting Brunssum kwam en die mijnwerkers naar het werk vervoerde, slipte. Deze bus botste met een zijkant tegen een bus (van de Limburgse Tramwegmaatschap pij) welke uit de richting Hoens- broek kwam en mijnwerkers, lie in de nachtploeg hadden gewerkt naar het noorden van Limburg bracht. De eerste bus werd be stuurd door de heer J. K. uit VERWIJDERING ISRAEL-ARGENTINIE OM EICHMANN BUENOS AIRES, 9-6. In diplo matieke kringen in Buenos Aires verklaarde men donderdag dat de dcor Argentinië geëiste uitlevering van Eichmann een „ongelukkige toestand" heetf geschapen. De zaak schijnt uit de hand te zjjn gelopen ondanks de betuigingen van goede wil van de beide partijen. Naar verluidt verwacht men op het Argentijnse ministerie van Bui tenlandse Zaken niet dat Israël de Argentijnse eis zal inwilligen. Het Israëlische antwoord wordt binnen 24 uur verwacht. In bovengenoemde diplomatieke kringen vindt men zowel het Ar gentijnse als het Israëlische stand punt begrijpelijk. De Argentijnse president, Fron- dizi, heeft donderdagmiddag een persoonlijke brief van de Israëli sche premier, Ben Goerion, ont vangen. Uit goede bron verluidt dat de Argentijnse ambassadeur in Tel Aviv, die naar Buenos Aires is ont- Amerikaanse hulp aan het buitenland WASHINGTON, 9-6. Vernomen wordt dat de ondercommissie voor de toewijzingen van het Ameri kaanse Huis van afgevaardigden het bedrag van 4.175.000.000 dollar, dat president Eisenhower heeft verzocht in 't begrotingsjaar 1960- 1961 beschikbaar te stellen voor de Amerikaanse militaire en econo mische hulpverlening aan het bui tenland, verminderd wil zien tot 3.384.500.000 dollar, hetgeen ver mindering is met bijna achthonderd miljoen dollar. De commissie zelf zal maandag a.s. beraadslagen. boden, de brief zal meebrengen. De inhoud ervan zou „warm, vrien- schappelijk en verzoeningsgezind" zijn. In kringen van de Argentijnse regering speculeerde men donder dag met de mogelijkheid dat pre sident De Gaulle- van Frankrijk, als binnenkort president Frondizi en bijna gelijktijdig premier Ben Goerion Parijs bezoeken, zal pro beren te bemiddelen. Steeds meer zelfbedieningsbedrijven ARNHEM, 9-6. Het aantal zelf- bedieningswinkels in Nederland bedroeg op 1 januari j.l., volgens gegevens van zelfsbedieningsbe- drijven, 1785, of 637 meer dan op 1 januari 1959. Opmerkelijk noemt men van de zijde van deze te Arnhem geves tigde vereniging de stijging van het aantal der kruidenierswaren dat via zelfbediening wordt omgezet. Dit aandeel was in 1954 drie pro cent, in 1944 vijf, in 1956 acht, in 1957 dertien, in 1958 negentien en in 1959 vijfentwintig procent. Op internationaal niveau komt thans ook ervaringsuitwisscling op dit gebied tot stand tengevolge van het onlangs te Parijs genomen be sluit een internationale organisatie van verenigingen van zelfbedie ningsbedrijven op te richten. De regering van Nepal heeft een nota aan Peking gezonden waarin wordt geprotesteerd tegen het feit dat de Mount Everest in Chinese verklaringen „de hoogste top in het Chinese vaderland" is genoemd. Brunssum en de tweede door de heer H. C. uit Melick. De tweede bus geraakte na de botsing aan het slingeren en reed vervolgens tegen een boom, die de carosserie binnendrong. Hierdoor geraakten twee inzittenden be kneld tussen de vernielde banken, zodanig, dat ze door de brandweer van Heerlen moesten worden be vrijd. Zij werden overgebracht naar het St. Joseph-ziekenhuis in Heerlen, waar zij spoedig kort na elkaar overleden. Vier andere ar beiders werden bij het ongeluk zo zwaar gewond dat ze eveneens in het St. Joseph-ziekenhuis moesten worden opgenomen. Bij het ongeval werden voorts tientallen arbeiders licht gewond. Dertien daarvan werden behandeld in de verbandkamer van de staats mijn Hendrik, zestien in de ver bandkamer van de mijn Oranje Nassau III, drie in die van de mijn Oranje Nassau IV en enkelen (juiste aantal niet bekend) in die van de mijn Emma. Zij konden na behandeld te zijn op eigen gelegen heid naar huis gaan. Blinde moeder naar zoon AMSTERDAM, 9-6. De 56- jarige mevrouw Margje Kar- stensrde Boer, die na de emi gratie naar Australië van haar zoon door heimwee sui kerziekte heeft gekregen en als gevolg daarvan haar ge zichtsvermogen heeft verlo ren, zal zondagavond 7 uur van Schiphol vertrekken voor een verblijf van enige weken bij haar zoon. De behande lende artsen hebben dit be zoek wenselijk geacht. Het spaarfonds Wij komen" heeft deze reis mogelijk ge maakt. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een rijke gierigaard is armer dan een bedelaar. Amsterdam richt schijnwerpers op stedeschoon AMSTERDAM, 9-6. Van 11 juni tot en met 25 september zullen de meest pittoreske punten in de Am sterdamse binnenstad in een fees telijk verlichtingspakje worden ge stoken. Dan zullen ruim 350 grach tenhuizen, de bloemenschepen in de Singel en enkele brugbogen stralen in een zee van strijk- en ander licht. Daarvoor heeft, evenals in voor gaande jaren, de Amsterdamse stadsilluminatiecommissie gezorgd. Zij heeft ongeveer 80.000 gulden gespendeerd aan deze zomerse at tractie, die aan talrijke toeristen zal worden gepresenteerd onder het motto „In het licht der schijnwer pers herleeft h'et verleden". Dit is ook de titel van een folder die de stadsilluminatiecommissie heeft samengesteld in samenwer king met de Commissie Heemken nis en het gemeentelijk bureau Voorlichting en representatie. De folder (in vier talen verkrijgbaar in de rondvaartboten en bij de V.V.V.) geeft, behalve een overzicht van de illuminatie, ook historische gegevens over de verlichte objec ten. De feestelijke verlichting is voornamelijk aangebracht langs de routes van de rondvaartboten. Principiële boete voor nieuwsgierigheid DORDRECHT, 9-6. De politie- rechter te Dordrecht heeft de 64- jarige verpleegster W. M, wonende in Rotterdam, veroordeeld tot een principiële boete van f 1,subs, één dag, omdat zij in een bejaar dentehuis in Strijen brieven van patiënten had opengemaakt. Zij had dit gedaan, zoals zij de politie rechter vertelde, omdat er brieven waren binnengekomen, waarin stemming werd gemaakt tegen de directrice van het tehuis, die haar pleegdochter is. Zij had de rust in het tehuis willen herstellen door daar een stokje voor te steken. De officier van justitie noemde het een merkwaardig delict, dat juridisch niet tot de gemakkelijkste behoorde. Hij eiste voor „beschadi ging van andermans goed" een boete van f 20,subs, vier dagen. De raadsman, mr. H. G. C. L. Po lak, concludeerde op juridische gronden tot vrijspraak. Hij was van mening, dat er in dit geval geen sprake van „beschadiging van an dermans goed" kon zijn. De politierechter was het daar min of meer mee eens. Aan de andere kant vond hij, dat strafop legging moest volgen. Hij volstond echter met het opleggen van een principiële boete. DEN HAAG, 9-6. Van 25 tot 30 juli a.s. zal op Austerlitz een na tionaal luchtverkennerskamp wor den gehouden, waarvoor Prins Bomhard op 25 juli de officiële opening zal verrichten. Op het programma staan vliegwedstrijden, kampspelen en kampvuren. De ongeveer 200 deelnemers zullen tenslotte een bezoek brengen aan de vliegbasis Soesterberg. DRAMA IN WIERJNGERMEER Man in auto doodgevonden na poging tot aanranding WIERINGERWERF, 9-6. Op de Wieringerrandweg in de Wierin- germeer is vanmiddag in een auto die een sloot lag het stoffelijk overschot gevonden van de 24-jari ge employé van de rijkswerf W.B. Da man had een schotwond in het hoofd. Deze vondst werd gedaan dooi de rijkspolitie, nadat kort tevoren twee meisjes aangifte hadden ge daan, dat zij onder bedreiging met een pistool war en aangehouden door een man met een auto. Het eerste meisje, de 17-jarige J. Re- nooy uit Slootdorp, werd door de man aangehouden op de Zuider zeeweg tussen Wieringen en Mid- denmeer. Zij voldeed niet aan de sommatie om af te stappen en de man schoot niet. Het tweede meis je, dat aangifte deed was de 14- jarige F. Lont uit Hippolylushoef die werd aangehouden op de Wie ringerrandweg, toen zij naar huls reed van de Iandbouwhuishoud- school in Slootdorp. Dit meisje kreeg een schot na van de man toen zij doorreed, maar zij werd niet geraakt. Vlakbij de plaats waar het tweede meisje werd aangehouden vond men het stof felijk overschot van de man. Er is een onderzoek gaande on der leiding van de officier van justitie te Alkmaar, mr. F. Rei gersman. Dr. Zeldenrust zal mor gen sectie verrichten. LOCHEM, 9-6. Vanmiddag tegen halfzes is de achtjarige Henk Veis uit Lochem verdronken in de niet meer gebruikte sluiskolk in de Berkel bij Lochem. De jongen speelde er op de kademuur met een vriendje en is in het water gevallen Het vriendje waarschuwde de poli tie, die het dode jongetje opdregde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1