CETALAO NU MET (25) VOORDEEL HANNESJE STAD EN PROVINCIE I l Schouwen-Duivelandse Sportspiegel STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 8 juni isoi No. ïmi Gemeente Oosterlaml besluit tot bouw zuiveringsinstallatie OO STER LAND, 3-6 Onder voor- zitterschap van. burgemeester S. W. A. Laurense vergaderd-* de ge meenteraad. Hoewel het bij de wet vereiste quorum niet aanwezig was kon de vergadering wettelijk door gang vinden, omdat hij tot de derde maal was uitgeschreven. Onder de ingekomen stukken be vonden zich verschillende door G. S. goedgekeurde raadsbesluiten, w.o het besluit tot toetreding tot de N.V. Brugverbinding Goeree- Overflakkee-Hoekse Waard. Tot gemeentelijk vertegenwoordiger werd benoemd wethouder Bolle en tot commissarissen de voorzitter en wethouder Boogert. Medegedeeld werd dat op 22 juni as. bij de Raad van State het be zwaarschrift van de heer Zeijler, betreffende de uitspraak van G.S. in behandeling zal komen. Er be staat gegronde hoop dat de raad nadien weer voltallig kan worden gemaakt. Krediet voor zuiveringsinstallatie Ter sprake kwam hierna het plan tot de bouw van een Pasveer-zui veringsinstallatie. Na een toelich ting van de voorzitter bleek men unaniem overtuigd van de grote urgentie der bouw. Mitsdien zal het benodigde krediet ten bedrage van f 65.000 worden aangevraagd. Besloten werd zich uit te spreken voor buitenwerking stelling van de Woonruimtewet. Voor de commissie van advies voor deze wet werden gekozen de heren F. v. d. Have, Joh. Hage, J .op 't Hoff, F Koster, L. Klink en Matth. Stouten. Tot plv. lid werd gekozen de heer A. de Bruine. Een voorstel tot wijziging besluit deelneming verwaarborgsregeling van de Fraude-commissie Onder linge voor Ned Gemeenten werd z.h.s. aangenomen. Idem een voor stel van de „Vereniging tot het verstrekken van L.O op Reforma torische grondslag" om een voor schot op de vergoeding van de ge- Ingezonden mededeling Verf met gemak en...- van Ceta Bever meente voor 1960. Verschillende subsidie-aanvragen werden toege kend, waarna vaststelling volgde van dlV2rse verordeningen betref fende bezoldigingen voor het ge- meentepersoneel. Een krediet van 25 cent per leerling werd vastge steld om de jeugd der scholen in de gelegenheid te stellen de film Veilig Verkeer bij te wonen. In verband met het feit dat er door de voormalige raad enige voorschriften onjuist werden gehanteerd, moest de gemeentebegroting 1959 worden herzien. Zo heeft de heer A. Stout- jesdijk als tijdelijk wethouder de volle wedde hiervoor genoten, ter wijl duidelijk in de Gemeentewet wordt vermeld, dat dit slechts de helft moest bedragen. Het teveel zal door dhr. S. moeten worden terug gestort. Een fout aangaande de wedde van de voormalige loco burgemeester de heer Zeijler kan zonder betaling worden gerektifi- ceerd Tenslotte werd de begroting voor het woningbedrijf 1959-1960 aangeboden. ELLEMEET Burgerlijke stand en loop der bevolking over mei 1960. Geboren: 29. Maatje Jacoba, d. van C S. M. Oostvogels en A. Kors- man. Ingekomen: 12. P. J. Oosse uit Noordwelle; 27. A. M. Wesdorp en gezin uit Zierikzee. Vertrokken: 2. H. Hoogeveen en gezin naar Anna Paulowna; 13. Hinke Overwijk naar Enschedé. ELKERZEE Loop der bevolking over mei 1960. Ingekomen: 9 Janke Moes, echtg. van J. W. Ringelberg uit Ooststel lingwerf; 13. Joh. van der Wekken en gez. uit Zierikzee; 25. A J. Vier gever uit Haskerland; 31. J. van der Sluijs en echtg. uit 's-Hertogen- bosch. Vetrokken; 2. Cor Deïst naar Lisse. BRUINISSE Kamp'eerreisje chr. landbouwhuishoudschool Zesenvijftig leerlingen en vijf leerkrachten van de Chr. Land bouwhuishoudschool te Bruinisse brachten enkele gezellige dagen door in het kampeercentrum „Top pershoedje" te Ouddorp op Goeree- Overflakkee. Hier werd gewandeld, gefietst, gezwommen en geluierd, kortom alles gedaan, om de dagen, waarin het weer bijzonder mee werkte, tot echte „kampdagen" te maken, met het traditionele kamp vuur en de daarbij horende vertel ling tot slot. De oude plaats Goe dereede, voorheen een belangrijke havenplaats met vele oude gebou wen en bezienswaardigheden (de Nederlandse paus Adrianus was er pastoor), werd bezichtigd onder leiding van de burgemeester baron Knobelsdorff. De heen- en terugreis werd gemaakt met het motorschip „Grevelingen", het betonningsvaar- tuig van de heer S. Beekman te Bruinisse. Konijn had 20 jongen Een konijn van de heer Joh. Bal Hz. te Bruinisse, bracht in één worp niet minder dan 20 jongen ter wer?ld. Het moederkonijn bleek evenwel niet in staat dezq grote na komelingschap volledig te voeden, zodat niet alle jonge diertjes in le ven bleven. Taptoe „Nu met Hope" Een fraaie zomeravond en mu ziek van „Nu met Hope" in de tent, waren twee factoren om vele men sen in Bruinisse naar buiten te lok ken. „Nu met Hope" heeft daarbij voor het eerst in haar 60-jarig be staan een taptoe uitgevoerd, waar bij de hulp van de drumband na tuurlijk onmisbaar was. In onder linge samenwerking werd een bij zonder mooi en gaaf geheel verkre gen, waarnaar het een genot was te luisteren. We hopen bij de ko mende zomeravondconcerten, die dit seizoen van „Nu met Hope" worden verwacht, deze taptoe nog eens zal worden herhaald. Stand arbeidsmarkt Schou wen-Dui velaml Het aantal ingeschreven manne lijke werkzoekenden bedroeg aan het einde van de maand mei 1960 108 (249). Van dit aantal waren er 107 (247) geheel-werkloos en 1 (2) niet- of gedeeltelijk-werkloos. Het aantal ingeschreven vrouwe lijk? werkzoekenden bedroeg 9 (10). Hiervan waren er 5 (7) geheel werkloos en 4 (3) niet- of gedeelte lijk werkloos. De geregistreerde vraag naar mannelijke arbeidskrachten be droeg in totaal 57 (77), terwijl dit voor vrouwelijk? arbeidskrachten 24 (25) was. De tussen haakjes geplaatste cij fers zijn de aantallen van april 1960. Er is momenteel aanbod van: bouwkundigen, metselaars, grond werkers, dijkwerker, graver, ma chinisten, contruktie-bankwerker, machlne-bankwerk?r, automonteur landarbeiders, kok, transportarbei der, meetarbeider en losse-arbel- ders. Er is vraag naar: betonfabrieks- arbeiders, 11. zetter, 1.1. drukker, burg?rtimmerlieden, woningbouw- timmerlieden, betontimmerman, metselaars, huisschilders, grond werker, 1.1. kapper, burgersmid, machine-bankwerkers, automon teurs, lasser, landarbeiders, chauf feurs, loopjongen, kantoorbedien den, bijrijder, ateliernaaisters, ver_ koopsters, keukenw?rkmeisjes, ty piste, verpleegsters, werksters, dienstboden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoevelaken: P. J. F. Lamens, Kamerik; te Wijk bij Heusden: J. den Hoed, Tholen ;te Spijkenisse: M. G. L. den Boer, Chaam Bedankt voor Veen; J. C. Schuur man, Bleskensgraaf. Ger. Kerken Beroepen te Bowness-Montgome- ry (Alberta, Canada) (Chr. Ref. Church); C. Padmos, Geesteren- Gelselaar; te Schiedam (vac. E J. Oomkes); G. H?ijerman, Nijverdal. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepbaar: J. Douma, Nieuwen- dijk (N.Br.). Beroepen te Capelle a.d. IJssel: J. Rijneveld, Bunschoten-Spaken burg. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Haamstede-Kerkwer- ve: J. H. Carlier. Zutphen en J. van Doorn, Tholen. SIRJANSLAND Onze vroegere dorpsgenote mej. Ans van Hoeve, thans woon achtig te Creil (N O P.) slaagde voor het te Sneek gehouden examen ter verkrijging van het diploma onder wijzeres. Zij is inmiddels benoemd aan de chr. l.o.-school te Epe. ONDERWIJS Prakty kd iploma's machineschr\j ven Op het op 21 mei te Bergen op Zoom gehouden examen slaagden voor het praktijkdiploma machine- schrijven: dhr. C. L. v. d Linde, dhr. D. J. v. d. Velde, Dreischor; mej. M. A. de Jonge, mej A. Boot, Kerkwerve; mej. W. J. Kooman, mej. L. van Putten, Nieuwerkerk; mej. A. T. Kraak (met lof), dhr. J. N?ele, Sirjansland; dhr N. D. Braai, Haamstede; dhr. H. C. v. d. Bijl, mej. C M Kosters, mej. P. C. Schiettekatte, mej. J. M. A. van Wanrooy, dhr. C. v. d. Valk, dhr. L. A. Braai, dhr K. T. de Jonge, dhr. J J. v. d. Kloot, mej. C. v. d. Maas, mej. M C v. d. Wekken, mej. M. C. Wisse, allen te Zierikzee; mej. D. v. d. Bijl, Zonnemaire Voor het diploma stenografie slaagden de dames: mej. M. N. Klippel, mej. C J de Rijke, Drei schor; mej. P. A. Bolkenbaas, Zie rikzee. Allen volgden de door de Stich ting Handelsonderwijs georgani seerde cursussen, waar de lessen werden verzorgd door de heer Koetsdijk. SPORT DSS I-Brouwershaven I 4-2 In een aantrekkelijk gespeelde wedstrijd is DSS I er in geslaagd op verdiende wijze de overwinning te behalen. Over het geheel geno men had de thuisclub het beste van het spel terwijl zij zich daarnaast ook schotvaardlger toonde dan de bezoekers die, gezien hun positie op d? ranglijst, zeker niet tegen vielen. Na 15 min. spelen wist L. v. Popering uit een doorloopbal zijn club de leiding te geven (1-0). DSS bleef hierna het beste van het spel behouden en na ongeveer een half uur spelen was het A. Heijboer die met een fraai afstandschot de voor sprong opvoerde tot 2-0. Na de vak verwisseling wilde het in de aan val van de thuisclub niet meer te best vlotten en 5 min voor de thee slaagde mej. H. v. B?veren er zelfs in de achterstand terug te brengen tot 2-1 Met goede voornemens be zield ging DSS na de hervatting di rect de strijd aanpakken en reeds na 5 min. spelen gelukte het J. Bol kenbaas de korf te doorboren en zijn club een weer wat veiliger voorsprong te geven (3-1). Met wisselende kansen voor beide kor ven ging de strijd hierna verder en nadat mevr. J. v. Popering-Sloot- maker de voorsprong eerst nog tot 4-1 had opgevoerd, wist Wurth uit een doorloopbal 5 min. voor tijd de eindstand op 4-2 te brengen. DUIVENSPORT P.V. „Zierick" - Zierikzee Wedvlucht uit Pont St. Maxence (276 km) In concours; 116 duiven. A. Timmerman 1; W. Dalebout 2, 11, 18, 22; P Flikweert 3, 16, 25, 27; Jac. Verwijs 5, 13; W. N. Pan- kow 4, 7, 15, 19, 23, 24; H. Slagboom 6, 9; J. Kaaijsteker 8; C. Stoutjes- dijk 10; C. Seijbel 12, 17, 20, 28; Abr. Flikweert 14; T. M. Dalebout 21; J Folmer 26; Gebr. Stoutjes- dijk 29. Op de vlucht van Qulévrain speelde W. Dalebout 2e en 3e prijs in d? Z C.C. van de 1657 duiven. Heden (donderdag) inkorven voor Noyon (Bondsconcours). Ingezonden mededeling EERBETOON AAN TOEGEWIJDE WERKERS Zilveren jubilarissen bij Domeinen hartelijk gehuldigd BURGH/HAAMSTEDE. Gelijk gemeld hebben de heren J. Barend- se en A. v. d. Weel hun 25-jarig jubileum bij de Dienst der Domei nen gevierd. Plaats van huldiging was het intieme magazijntj? van de Domeinen, waarin het uiteraard aan „couleur locale" niet ontbrak, getuige de omlijsting van netjes in de olie gehouden spaden, schoppen, zagen en helmpootmateriaal. De hoofdinspekteur van de Do meinen mr. J Tielen, wees op het unieke feit van 'het samentreffen van het personeel uit Goes (kan toor), van de Technische Dienst te Middelburg en het personeel van Schouwen, des te treffender omdat de jaarlijkse excursie van het kan- toorp?rsoneel met deze jubilea- herdenking kon worden gecombi neerd. Zich richtend tot de heer Ba- rendse - voor 3 juni 1935 reeds 12 jaar in de winterperiode bij de Do meinen werkzaam - prees spr. diens enthousiasme, toewijding en kame raadschap. Zij jubilerende collega d? heer v. d. Weel was drie winters voor zijn officiële in diensttreding werkzaam bij de Domeinen. Hij is nog nauwer betrokken bij het Do mein, omdat hij er ook in woont. Ook deze jubilaris gaf gedurende een kwart-eeuw zich aan het Do mein-werk. Namens allen bood spr. tenslotte zijn gelukwensen aan. D? heer v. d. Weel dankte - mede namens zijn collega - voor de gesproken woor den en speciaal het Domein-perso neel voor de fraaie bloemen. Hij ging terug in de historie en gaf een voorbe?ld van vroegere werkopvat- tingen, die nu zeer verouderd zijn Lief en leed De heer N. H. Lysen herinnerde aan het vele lief en leed, dat op deze „gewijde grond" is voorgeval len. B?ide jubilarissen zijn een stuk van het Domein geworden. Het was destijds een onbillijkheid om de 25 jaren trouwe dienst van de heren M. Barendse, P. de Haan en M. v. d. Pol niet wat meer luis ter bij te zetten. In zijn huldigings woorden wilde hij dan ook deze heren alsnog betrekken. De heer Lysen noemde de Domeinmensen „kunstenaars van het bos". Het werk is mooi, maar het loon laag. Toch is alles op rolletjes gelopen, ook in de oorlog en dat zelfs zon der bedrijfspsychologen Na de oor log bleek de chaos groot. Overal lagen mijnenvelden en versperrin gen, terwijl de bomen door ziekten waren aangetast. Aan de opruiming hiervan hebben de jubilarissen op prettige en vakkundige wijze ge holpen. Ook hun voorlichting bij de vele excursies was voortreffelijk. Namens de collega's feliciteerde de Ie voorwerker, de heer P. M. den Haan de jubilarissen, die hij typeerde als hulpvaardige werkers. Tot slot sprak de heer v. d. Weel, mede uit naam van zijn collega, een algemeen dankwoord. Helft van competitieprogramma le klasse S.D.K.B. zo goed als X afgewerkt Koplopers in de 2e klasse schoten afgelopen week X met scherp Gehavend Zierikzee leed 5-1 nederlaag te Wouw tegen Cluzona Delta-Sport behaalde nieuwe successen KORFBAL. Ook dit seizoen zul len DSS, Burgh en Zeemeeuwen weer onderling gaan uitmaken wie er uiteindelijk beslag zal gaan leg gen op het kampioenschap in de le klas van de SDKB. Wie van deze drie dit uiteindelijk gaat worden valt nog met geen mogelijkheid te voorspellen, nu de helft van het competitie-programma zogoed als afgewerkt is. Burgh slaagde er met goed gevolg in de lastige klip te Kerkwerve tegen WIK te omzeilen (0-4). DSS liet zich in eigen huis niet door Brouwershaven verrassen en stuurde de zwart-witten met een 4-2 nederlaag naar huis terug. Zeemeeuwen schoot tegen Velol Dosko geweldig uit haar slof op de Brouwerij. Niet minder dan negen maal slaagden de meeuwen er in de roos te treffen, waartegenover de combinatie maar éénmaal de korf wist te doorboren. DSS Burgh Zeemeeuwen Velo/Dosko WIK Brouwershaven 7 5 0 2 33-19 10 7 5 0 2 35-25 10 8 4 2 2 37-22 10 7 3 0 4 15-28 6 8 13 4 22-30 S 7 115 27-47 3 In de 2e klas schoten de koplo pers in de afgelopen week met scherp. SVOWK bleek tegen het leidende NO AD niet opgewassen, waardoor het met 9-1 het onder spit moest delven. De reserves van Burgh droogden Renesse met maar liefst 11-0 af, terwijl Unitas een 8-1 zege kon boeken op DES. ME- VO bleef bij de kanshebbers op de titel behoren door een 9-4 over winning bij Zwaluwen in de wacht te slepen. Door bij Velo/Dosko II met 2-2 gelijk te spelen kon Storm vogels zijn eerste winstpuntje in de competitie noteren. NOAD Unitas MEVO Burgh II Renesse DES Zwaluwen Velo/Dosko II SVOWK Stormvogels 8 7 0 1 43-14 14 7 6 0 1 36-11 12 8 6 0 2 43-24 12 7 5 0 2 35-17 10 8 4 13 24-28 8 3 14 30-29 8 3 0 5 29-33 7 0 3 4 20-40 8 10 7 12-58 7 0 16 15-33 In de 3e klas behaalde Burgh III een verrassend grote 7-2 overwin ning b\) leider NOAD II. Door deze zege kon Burgh III de leiding van de club uit Dreischor overnemen hoewel het voordien van het in de laatste weken uitstekend spelende MEVO II te Zierikzee met 4-2 had verloren. Voor de reserves van ME VO was het intussen een uitsteken de week, want het slaagde er ook in om Zeemeeuwen II te Haam stede met 3-2 te overwinnen. Brou wershaven II ivist DSS II een kost baar puntje te ontfutselen, terwijl Unitas II door een 2-1 overwinning op Zeemeeuwen II de laatste plaats kon overdoen aan Velo/Do'sko III dat zich door WIK II met 5-0 zag geklopt. Burgh III WIK II NOAD II DSS II MEVO II Zeemeeuwen II Unitas II 8 6 0 2 30-15 12 8 4 3 1 22- 8 11 8 5 12 19-13 11 8 4 2 2 17-14 10 7 4 0 3 19-25 8 7 13 3 12-14 5 2 15 15-22 Brouwershaven II 8 2 1 5 15-30 Velo/Dosko UI 7 115 6-19 VOETBAL. Een nog al gehavend le elftal van Zierikzee beëindigde de bekerwedstrijden met een 5-1 nederlaag te Wouw tegen de 4e klasser Cluzona Alliance plaatste zich in de volgende bekerronde door METO in Roosendaal met 4-1 te kloppen. De eindstand van deze poule is nu geworden: Alliance METO Cluzona Zierikzee 3 2 1 0 13- 3 5 3 2 0 1 5-4 4 3 111 6-2 3 3 0 0 3 3-16 0 ZIERIKZEE De besteller le klas P.T.T de heer N. de Jager is m.i.v. 13 juni a.s. overgeplaatst naar Den Haag. SPORT VOETBAL Zomeravondcompetitie Drukkerij L en O.-Zierikzeeve- teranen 0-1; Neptunus-Kon. Zee- landia 4-1. Heden (donderdag)avond wordt gespeeld): C.W.S.-Hen'erkaveling (7 uur). KORFBAL S.D.K.B. Unitas I-DES I 8-1 Bij de opstelling bleek, dat DES 1 dame en 1 heer miste. Ondanks deze handicap hebben z? door kra nig volhouden Unitas nog goed par tij weten te geven. Na het begin- signaal trok Unitas meteen ten aanval. A. v. d Hoek zorgde kort na elkaar voor 2-0. Na de vakwis seling had een heer van DES be paald pech toen hij zijn schot uit de mand zag draaien. Aan de an dere kant had K. v. Ruiswijk meer geluk (3-0). J. Jongschaap kreeg een strafworp te nemen, cjie hij uit stekend benutte (4-0). Na de rust vergrootte R v. d. Schee met een doorloopbal de voorsprong tot 5-0. Anny v d. Schee miste een straf worp, doch deed het even later be ter met een doorloopbal (6-0). Daar na verslapte Unitas enigszins. Goudswaard zag zijn moeite be loond met een tegenpunt (6-1). J. Kouijzer en J. Jongschaap brachten de eindstand op 8-1. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif' Brouwershaven Uitslagen van de wedvlucht van af Qulévrain op 28 mei jl. door de P.V. „De Reisduif" te Brouwersha ven. In concours waren 76 duiven. Afstand 147 km. Een zware vlucht met noordenwind. H. de Vries, Brouwershaven 1, 13; L. J. Boogaard, Dreischor 2, 15; A. J. Flikweert, Zonnemaire 3, 17; Joh Flikweert, Dreischor 4; J. M. Kloet, Brouwershaven 5; L. Plat- teschorre, Brouwershaven 6, 9; L. Fontein?, Dreischor 7, 8, 10, 12; W. de Wilde, Duivendljke 11; C. Wes dorp, Brouwershaven 14, 16. Heden (donderdag) inkorven voor Noyon te Zonnemaire voor het Na tionaal Concours. Ingezonden mededeling p. fnet... Bij het bezoek aan St. Hïlaire slaagden de Zierikzeese voetballers er evenmin in successen te boeken. Zierikzee moest met 5-2 zijn meer dere erkennen in de Franse gast heren, terwijl MEVO met 3-1 aan het kortste eind trok. De beslis singswedstrijd tussen Hilvaria en Gilze voor één plaatsje in de 3e klas KNVB eindigde in een 3-1 zege voor Gilze, zodat deze vereniging samen met Kaaise Boys in het a.s. seizoen in de 3e klas zullen uitko men, ATLETIEK. Bij de op 2e Pink sterdag te Hulst gehouden atletiek wedstrijden zijn de leden van Delta Sport weer uitstekend voor de dag gekomen. Naast het verbeteren van een tweetal Zeeuwse records slaag de men er tevens nog in beslag te leggen op een aantal ere-plaatsen. FEUILLETON Het leven van een boerenarbeider uit de eerste helft der 20ste eeuw Als hij in de maand juni bezigi is,, kanthooi te snijden, één laars door het water plassend, de andere knie langs d? slootkant voortschui- vend, ziet hij de boer komen. Er is zwarigheid, Hannes voorvoelt het. Daar is de man. Zijn „goeie mor gen" is nauwelijks verstaanbaar. Hij zal spreken, maar begint te schreien. Pijnlijk-zielig gezicht: een man op leeftijd, schreiend als een kind. Het ontroert Hannesje tot in zijn ziel. Dan, met horten en sto ten, zegt de boer, dat hij die mor gen een brief gekregen heeft, waar in hem zijn hypotheek wordt op gezegd!Zijn hypotheek! Wie zal hem een andere verstrek ken? Op zulk een vervallen ge doeDe boel zal verkocht wor denhij, met zijn gezinz'n ongelukkige vrouwop straat staan.Zonder dak!En waar moet hij verder van leven?Het armbestuur?.... O! O! Hannesje ti'acht te troosten Met woorden, die hijzelf niet gelooft. Ook de boer niet. „Neen!Neen!kermt deze en gaat jammerend heen Hannesje kijkt hem na. Zijn ge dachten vliegen. De hypotheekrente is natuurlijk niet op tijd betaald Wie weet, is er al geen achterstand van twee of drie jaar? De man betaalt, zolang hij geld heeft. Wie het dichtst bij het vuur zit, warmt zich het best. Mijnheer in de stad is ver weg, is het laatst aan de beurt. Maar die beurt komt niet altijd, of 't is een halve. Hannesje gaat voort met zijn werk; de sikkel maait vlugger, ge jaagder door 't gras; verbeten kau wen de kaken de tabakspruim, het bruine sap perst de mondhoeken uit. Hij is uit zijn humeur; niet om zijn baas, die geen berekening heeft; niet om mijnheer, die ein delijk geld wil zien, maar om de omstandigheden, het feit! Maar dan veert hij weer op. Het is nog zover niet. Aan de avond van die dag, op weg naar huis, loopt hij even bij buurman aan, ook een boer, ver telt hem, wat er aan de hand is. Of buurman, als hij donderdag in de stad komt, eens naar mijnheer op zijn kantoor wil gaan en een goed woordje voor zijn baas wil doen? Buurman weet zelf wel, hoe hij zijn boodschap zal inkleden. Buurman belooft en komt zijn belofte na. Hij pleit met all? deug delijke en ondeugdelijke argumen ten, maar brengt als voornaamste punt naar voren, dat het zo jam mer is, dat mijnheer, juist nü de hypotheek opzegt, nu er zo'n flinke vaste arbeider is, die feitelijk de zaak drijft en die - dat kan hij, buurman, als praktisch landbouwer garanderen - binnen enkele jaren de hoeve tot een lonend bedrijf zal weten op te voeren. Of mijnheer het dus nog eens zou willen aan zien? Mijnheer zegt, dat hij zelf eens zal komen praten. En zo ziet Hannesje, die op de deel aan het dorsen is, hem op een zonnige dag in september de hof stede op komen peddelen. De baas laat hem binnen. Dan, na een half uurtje, komt mijnheer de deur uit, alleen, recht op de dorsvloer toe. Of hij - Hannesje, zal hij ook maar zeggen - hier de vaste ar beider is? Jawel mijnheer. Of hij werkelijk zoveel invloed in de zaken heeft, dat de boer alles aan hem overlaat? Vrijwel alles, mijnheer, zegt Hannesje bescheiden. Of hij denkt te kunnen garande ren, dat de opleving in zaken blij vend zal zijn? Gegarandeerd, mijnheer. En of hij hier zozeer tot zijn ge noegen werkt, dat hij er lang denkt te blijven? Al was 't mijn hele leven, me neer! Mijnheer af, weer naar binnen. Beklimt, na een kwartier zijn fiets, rolt naar de stad. Even later verschijnt de boer, met vlugger stap dan gewoonlijk en zulk een kinderlijk gelukkig ge zicht, als Hannesje nog nimmer van hem zag. Hij zit weer veilig, zegt hij. Mijn_ heer zal'de hypotheek op zijn be slag, althans voorlopig, handhaven! En als hij zich dan haastig om keert en heengaat, ls het, omdat hem weer de tranen in de ogen komen. En die behoeft Hannesje nu niet te zien 't Zijn ook andere tranen, dank zij Hannesje. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9