„handen vol voor weinig geld!" ds een too want nog stééds zó lekker... zó gezond... u hebt ze zo nodig! Even goedkoop èn 20°/o KORTING! Kamerlid Smallenbroek sprak te Zierikzee Industrialisering enige mogelijkheid om bevolking vast te houden Afdelingsvergadering Ver. v. Ned. Gemeenten STAD EN PROVINCIE ADVERTENTIES Voor de vele blijken van deel neming, ontvangen na het overlijden van onze lieve moeder, behuwd- en groot moeder Margaretha Wilhelmina Adriana Vlinkervleugel- de Vos betuigen wij onze hartelijke dank. Familie VLINKERVLEUGEL Zierikzee, 9 juni 1960 Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden na het overlijden van onze ge liefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader JAKOB KLINK betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam, C. KLINK Sirjansland, juni 1960 Van maandag 13 juni t/m za terdag 18 juni a.s. zijn onder staande zaken GESLOTEN A. Clarisse Brouwershaven (zaterdag 11 juni nè 6 uur gesloten) Gebr. van 't Hof Brouwershaven (zaterdag 11 juni nè 5 uur gesloten) elk 2e pak SIAM-RIJST Extra van 56 voor 40 ct-10v« geldig van 9-16 juni bij 1 busje Nootmuscaat 50 gram voor 145 ct-10% pakje SPAR-maizena GRATIS Tum-Tum 200 grom 56 22 zegels. Gev. repen per s»uk 25 10 zegels, 5 ct voordeel 1 Pindakaas pot 95 38 zegels, 19 et voordeelt Soepgroenten blikje 28 12 zegels, 6 ct voordeel! Pronto geconc. wasmiddel fl. 85 34 zegels, 17 «t voordeel! Gestoomd gehakt blik 132 52 zegels, 26 ct voordeel! Boterhamworst 200 gram 49-10% 't koekje met 10% Dennekoekjes 250 gram 62 -10% ZIERIKZEE, 8-6. - Het Tweede Kamerlid J. Smallenbroek heeft woensdagmorgen voor de in de Zierikzeese Concertzaal gehouden vergadering van de afdeling Zee land van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, in een uit voerige beschouwing over „de mo gelijkheden voor het probleemge bied Zeeland", nadrukkelijk gesteld dat een positief industrialisatiebe leid de enige mogelijkheid is om in deze provincie de bevolking op te vangen. Hij wees er op dat de keus is: migratie binnen of uit het probleemgebied. Daarom dient naar sprekers me ning het gehele subsidiebeleid ge richt te zijn op de probleemge bieden. Hij waarschuwde er voor het platteland niet eenzijdig te idealiseren, ook niet in geestelijk idealistische zin en beklemtoonde hierby het verschil tussen tradities en principes. In de aanvang van zijn betoog stelde de heer Smallenbroek dat het Zeeuwse probleem een oud maar nationaal vraagstuk is. Het tekort aan werkgelegenheid is, evenals in de noordelijke provin cies, het grootste probleem. De op lossing hiervan is in Zeeland moei lijker dan elders door de slechte verbindingen en verbrokkelde geo grafische ligging. Spr. verwachtte dat de moeilijkheden m.b.t. het op vangen van de bevolking groter zullen worden: het uitstoten yan werknemers in de landbouw gaat steeds door, evenals de toenemende migratie naar het westen met zijn gevarieerde bestaansbronnen. Daarom achtte spreker het van groot belang dat vanuit Zeeland - door het provinciaal bestuur in Den Haag regelmatig aan de bel wordt getrokken om „de geesten wakker te houden". Industrievestiging in kernen Betreffende de industrievestiging in de provincie meende de heer Smallenbroek dat concentratie in kernen noodzakelijk is. Het zal dan kunnen gebeuren dat de groei vari deze kern ten koste gaat van an dere omliggende gemeenten maar - zoals gezegd - spr. zag slechts keus tussen migratie binnen of uit het gebied. Overigens noemde het Ka merlid het niet de taak van de overheid om welvaart te scheppen maar wel om de obstakels hiertoe weg te nemen. In dit verband zag spr. de zaak van woningen en ver bindingen als .beslissend voor de probleemgebieden, speciaal voor de industriekernen, terwijl ook de mo gelijkheden van onderwijs bij ves tiging een grote rol spelen. De heer Smallenbroek brak ten slotte een lans voor decentralisatie en ging nog met enige woorden in op gemeentelijke herindelingen. „Het historisch gewordene dienen wij te eerbiedigen", aldus spr. „en dat betekent aanvaarding van het wijzigen van gemeentegrenzen in bepaalde omstandigheden". Excursie naar de Westhoek De heer Smallenbroek hield zijn causerie voor een 150-tal Zeeuwse burgemeesters, secretarissen en wethouders, die onder voorzitter schap van mr. dr. A. J. J. M. Mes, in Zierikzee waren bijeengekomen. Mr. Mes richtte een speciaal woord van welkom tot de Commisaris der Koningin Jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, gedeputeerde M. J. van Poelje en burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester. Ondanks het feit dat een extra boot was ingelegd constateerde mr. Mes dat de vergadering drie kwar tier te laat moest beginnen. Het periodiek aftredende be stuurslid de heer A. A. van Eeten werd bij acclamatie herbenoemd. Na een gezamenlijk gebruik van de koffiemaaltijd in café-restaurant „Mondragon" maakte het gezel schap een excursie naar de West hoek. De thee werd gebruikt in hotel „De Schouwse Boer" te Haamstede. VOGELWACHT ORGANISEERDE VOGELTRIP Ontdekkingen tijdens excursie over Schouwen-Duiveland BURGH/HAAMSTEDE. Met de feestdagen organiseerde de Vogel wacht een excursie naar de inlagen van Schouwen. Bij de Westbout ontdekten de deelnemers in zee een aantal eidereenden. In de inlagen lagen reeds enkele klutenpaartjes. In de Koudekerkse inlagen waren er minder, maar die er waren kon den goed' worden waargenomen. Midden in dit prachtige kluten- gebied bleken enkele kampeerten- ten neergezet. In de Kerkwerfse in lagen was de kokmeeuw overheer ser; ook wat grote sterns waren aanwezig. Verder ging de tocht naar de Cauwersinlaag. Gestopt werd bij de dijk van Levensstrijd. Behalve grote aantallen kokmeeu wen en scholeksters werd een aan tal gierzwaluwen waargenomen. Na een rondwandeling door Zierikzee koerste men naar Ouwerkerk, waar de dwergsterns de bijzondere aan dacht kregen. De thee werd gebruikt in het dorpshuis. Nadien vertrok men in de richting Schuddebeurs, waar men kennis maakte met de - inmid dels beroemd géwordén - reiger Riekje en haar jongen, bij de wo ning van de heer S. P. Moelijker. De leiding van de excursie berustte bij de heer J. P. C. Boot. Het avondprogramma Een klein groepje belangstellen den bewonderde in de avonduren de prestaties van een Belgische amateur-cineast, wiens films wer den toegelicht door de heer A. Pecque, onderwijzer te leper. In een toespraak wees deze op de moeilijkheden van de Belgische vo gelvrienden, voorafgaande aan de oprichting van enkele Vogelwach ten. Veel werden in het verleden zeldzame vogels neergeknald. Zo werd te leper een wouaapje ge dood. Nadien kwam er gelukkig nog een paartje, dat toen door de rijkswacht dag en nacht werd be waakt. Dit betekende voor België een omwenteling in de mentaliteit. De wielewaal heeft nu zelfs een reservaat. Hierna werd een drie tal films vertoond, o.m. van de overdracht van het wielewaal-re servaat. Andere films hadden be trekking op het wouaapje en een algemene film over het Iéperse vogelleven. De heer J. P. C. Boot dankte na afloop de Belgische vrienden voor de leerzame avond. Zondag werd nog een tochtje ge maakt naar de broedgebieden. Prins Bernhard gaat goed vooruit DEN HAAG, 8-6. De Rijksvoor lichtingsdienst deelt mee: „De be handelende geneesheren van Z.K. H. de Prins hebben meegedeeld dat de tempratuur hedenmorgen nor maal was. Indien dit zo blijft mag verwacht worden dat de Prins te gen het einde van de week naar Soestdijk zal mog enterugkeren". Landbouwer steekt collega neer MEPPEL, 8-6. Te Drogteropsla- gen in de gemeente Zuidwolde is hedenmiddag de: 57-jarige land bouwer Roelof Drost door een dorpsgenoot neergestoken als ge volg waarvan hij is overleden. De dader, de 55-jarige landbouwer J. H. S., 'is aangehouden. De steekpar tij was het gevolg van een oude vete tussen beide landbouwers wel ke hedenmiddag opnieuw tot uit barsting kwam. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twéey reeds gehuwde kinderen. Niet alleen maar de nor DEN HAAG, 8-6. Sinds korte tijd neemt de legerleiding een proef met een systeem van beloning voor soldaten, die hun plichten bijzon der goed vervullen of grote presta ties leveren. Militairen zullen een speciale lijst krijgen, waarop hun toewijding bij de plichtsvervulling staat aangetekend. De proef, die een half jaar zal duren, wordt ge nomen bij het eerste legerkorps. Als de ervaringen gunstig zijn, zal hét stelsel tot de gehele lnadmacht worden uitgebreid. De beloning voor de militair kan variëren van een verklaring van waardering, ex tra verlofdagen tot een waardebon van f 25. ZIERIKZEE Rotterdamsche Bank N.V. Met ingang van 1 juni jl. is be noemd tot algemene procuratie houder van het kantoor Zierikzee van de Rotterdamsche Bank N.V. de heer W. Schraver. Tot bijzon dere procuratiehouder van het kantoor Zierikzee is benoemd de heer M. Schipper, zulks in ver band met de benoeming van de heer W. M. van Burgh tot bijzon dere procuratiehouder van de kantoren te Apeldoorn. RAAMSDONK. Te Waspik heeft een brand, die woensdagmorgen door nog onbekende oorzaak is be gonnen rond het middaguur drie kapitale boerderijen gehëel in de as gelegd. KORFBAL S.D.K.B. Zeemeeuwen I-Velo/Dosko 9-1 Toen de competitie bsgon ont popte de Dosko/Velo combinatie zich als een zeer geducht tegen stander, die goede ploegen in het zand deed bijten. Van deze sterke ploeg is totaal niets overgebleven, en in 45 minuten speelde Zeemeeu wen met de combinatie als de be kende kat en de niet minder be kende muis. Bij de rust was dan ook het mooiste deel van de wed strijd voorbij en was de fut er uit. De Velo/Dosko comb, werd direct onder druk gezet, doch kon niet verhinderen dat D. Braam en M. v. Dongen, een 2-0 voorsprong gaven aan de thuisclub. Na de vakwisse ling trof H. Braam de korf met een ver schot (3-0) en even later uit een doorloopbal (4-0). De enkele Dosko/ Velo uitvallen werden direct in de kiem gesmoord en de Zeemeeuwen aanval combineerde er lustig op los. Rietje Wandel schoot nummer 5 in de mand van kort bij, terwijl vlak voor de rust W. Kloet de ruststand op 6-0 bracht. Na de rust matigt Zeemeeuwen zich een stuk, zodat ds combinatie enige kansjes krijgt. Elleke Krijger is slecht op schot en twee pracht kansen maakt ze om zeep. M. v. Dongen probeert het met een zeer hoog schot dat doel treft (7-0). Aan de andere kant doet D. Verboom het hem na en redt daarmee de eer (7-1). Ook Jonker zoekt het voor de combinatie met verre schoten doch er is geen tref fer bij. Een strafworp wordt door Rie v. d. Berge gemist. 2 seconden later krijgt ze de bal weer en nu is haar schot raak (8-1). Jonker mist dan ook een strafworp, doch hij schiet over. H. Braam maakt met een ver schot het 9e doelpunt, waarmee tevens het einde komt (9-1). HET SMOICKELSjCHIP „BRITTANNIA' 4. „Vooruit, man", sist de vreemdeling, terwijl hij zich met een paar krachtige armbewegingen &oor het water verder onder dc brug doortrekt. „Honderd dukaten, als je iedereen vertelt dat ik op de bodem van de gracht lig! Duik dan toch!". Dan, zonder vehfer te aarzelen^ duikt Aram opnieuw onder om weer boven te komen aan dc kant van de gracht, waar enkele nieuwsgierigen staan Agua en Presto hom daar op te wachten, traptreden omlaag voeren naar de waterkant. Tussen een troepje „Het is gebeurd met hem", roept Aram, terwijl hij druipend de trap beklimt, „het schot moet hem dodelijk getroffen hebben Dc -rijkgeklede jonge vrouw, die naast de vreemdeling in do gondel zat, dringt zich door de samengedromde mensen heen. „Is Emille dood?" stamelt zij, Arams arm grijpend. „Hij lag roerloos op de bodemzegt Aram op strakke toon. „Die sluipschutter verstond zijn vak maar al te goedde schurk is er natuurlijk allang tussenuit geknepenHet enige, wat er nog te doen staat, is de officier van de stadswacht te melden wat J\ier gebeurd is „Dat zal moeilijk gaan", zegt de jonge vrouw hees. „Emillo zelf ,.was de officier van de stadswacht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 6