Manifestaties in „jumelage"-sfeer capri ys STAD EN PROVINCIE LAATSTE NIEUWS Pluk van vroege aardbeien van de volle grond volop aan de gang KAPELLE, 8-6. - De pluk Tan vroege aardbeien van de volle grond Is thans volop aan de gang. Groot was het aanbod gedurende de laatste paar dagen. Vooral op de Zeeuwse aardbeien veiling Kapelle-Biezelinge is thans elke dag een flink kwantum aard beien voor verse consumptie te koop. De laatste twee dagen be droeg het aanbod op deze veiling ruim 25 ton per dag. Ook elders gaat het aanbod toe nemen, zij het ook dat het nog minder groot is dan op genoemde veiling. Op Zuid-Beveland worden namelijk zeer veel vroege aard beien geteeld. In de andere centra van het land kent men ook wel de vroege rassen, maar de late rassen, zoals Jecunda en Talisman, nemen daar toch de belangrijkste plaats in. De prijs is in vergelijking met vóór de Pinksterdagen sterk ge daald. De goede kwaliteiten note ren thans rond 30 cent per doosje van 250 gram. Mindere kwaliteiten brengen het hoogstens tot 20 cent per 250 gram op de veilingen. In Zeeland is ook een begin ge maakt met de levering van aard beien voor de industrie. Delta-Sport by internationale wedstrijden Cathrien Schot won hoogspringen in Duisburg (west-Duitsland) Twee Delta-Sport-meisjes kwa men uit in atletiekwedstrijden te Duisburg-Mühlheim, nl. Cathrien en Esther Schot. Cathrien Schot won op de tweede Pinksterdag het hoogspringen bij de seniorenontmoeting Rheinland- zuid Nederland. Met een prachtige sprong van 1 meter 56 zorgde de Zierikzeese atlete voor een Neder landse overwinning op het nummer hoogspringen. Deze 1.56 betekende cord, nl. bij de meisjes B ,de meis jes A en de dames. Dit laatste re- tevens een drievoudig Zeeuws re cord stond op naam van mevr. Wil Bakker-Cysouw, vijf jaar geleden gevestigd te München-Gladbach in west-Duitsland. Esther Schot deed het deze maal minder goed dan in de jeugdont- moeting tegen west-Duitsland van enige weken terug en kwam tot bijna 35 meter bij het discuswer pen. OOSTERBEEK. Op de Pieters berg in Oosterbeek houdt de Na tionale Vrouwenraad van Neder land deze week zijn 55ste jaarver gadering. De voorzitster, mej. mr. E. B. ten Bruggen Cate, gaf in haar openingswoord in het kort een overzicht over het ontstaan en het doel der raad en haar voornaamste activiteiten in het afgelopen jaar. RENESSE De campagne 1960 van het Roode Kruis heeft te Renesse opgebracht f 363.77. Hartelijk dank aan de ge vers en geefsters en de dames, die deze campagne hebben verzorgd. BRUINIS8B „Bloemenreisje" Hervormde vrouwenvereniging De Hervormde Vrouwenvereni ging heeft het met haar zomer- reisje wel „in de bloemetjes" ge zocht. Woensdagmorgen werd via Rotterdam naar Aalsmeer gereden, waar de veilinghallen met zijn vele soorten snijbloemen en vaste plan ten werd bezocht. Van Aalsmeer ging het via Wassenaar naar Den Haag, waar ds. en mevr. van den Brink, tot voor kort het dominees echtpaar van Bruinisse, het gezel schap kwamen vermeerderen, waarna naar Rotterdam werd gere den om een bezoek te brengen aan de „Floriade". De leden waren echter niet verplicht op deze ten toonstelling te blijven, men kon dus ook naar verkiezing gaan win kelen of iets anders doen, maar op een bepaald uur verzamelde men zich om gezamenlijk de Cineac te bezoeken, om de kleurenfilm van het koninklijk bezoek aan België te zien. Een zeer geslaagd reisje, waaraan de herinnering nog lang levend zal blijven. HAAMSTEDE Concert „Witte van Haemstede" De Koninklijke Harmonie „Witte van Haemstede" hoopt zaterdag avond a.s. een openluchtconcert te geven, dat om acht uur aanvangt. OOSTERLAND Dorpsgenoot werkzaam op Perzisch eiland OOSTERLAND. Onze dorpsge noot, de heer A. Winkel, voorheen op ons eiland werkzaam als hoofd- uitvoeder bij de Ned. Heide-Maat- schappij en hierna in deze functie uitgezonden naar Perzië, is thans met enige weken verlof in het va derland. Op 15 juni hoopt hij weer naar zijn werkkring terug te keren. Hij is werkzaam op het eiland Kharg, ongeveer 3 Vz uur vliegen van Teheran, de hoofdstad van Perzië. Het eiland, ongeveer ter grootte van 3x6 km., ondergaat een grondige vernieuwing, waarbij de oliewinning een grote rol speelt. Aangezien er aan het niet veraf gelegen vasteland, waar een rijke oliewinning aangetroffen wordt geen gelegenheid is voor tankers om aan de wal te komen wegens de ondiepten en dit bij het genoemde eiland juist wel het geval is wordt de olie per pijpleiding naar Kargh gevoerd, waar het vervolgens per tanker wordt verzonden. Dienten gevolge worden er op dit eiland ontzettend veel installaties van al lerlei aard gebouwd. Het bungalow dorp, dat hier verrees, dient mo menteel voor het leidinggevend personeel van de verschillende werken en zal later de employés van de oliebedrijven huisvesting verlenen. Er worden thans behalve uitgebreide havenwerken, een elec- trische centrale gebouwd, benevens een zuurstoffabriek. De heer Win kel is echter hoofdzakelijk bezig met de wegenaanleg en als dit ge beurd is zal er een vliegveld moe ten worden gemaakt. Weervoor spelling is er niet nodig, want tot november a.s. is er geen regen te verwachten; de temperatuur is vooral in de zomer zeer hoog. Tal rijke plantengroei is er op Kargh niet te vinden, daar is het te droog voor. Een groots opgezette fabriek die van zout zeewater zoet drink water zal maken is in aanbouw. AI met al heeft hoofduitvoerder Winkel hier een arbeidsveld waar weliswaar in twee jaar dat er ge werkt is veel uit de grond is ge stampt, doch waar ook nog heel wat gebeuren moet. Gelukkig voor hem dat hij er ook zijn hobby, het viss, nog kan beoefenen, want de wateren rondom het eiland zijn bij zonder visrijk. Tot Kerstmis hoopt hij nog op Kargh werkzaam te zijn. Fraaie Rode Kruis-collecte Met grote dank vermeldt het Rode Kruis-comité in deze ge meente dat de gehouden collecte heeft opgebracht de mooie som van f 561,47. Een woord van erkente lijkheid en dank aan de milde ge- vers(sters) en aan de collectanten. Bibliotheek gesloten In verband met het zomerseizoen de bibliotheek-van de Ned. Herv. Gemeente alhier weer besloten. De commissieleden wekken hen die nog boekwerken in hun bezit heb ben op deze spoedig terug te willen bezorgen. NIEUWERKERK Onze oud-dorpsgenoot, de heer M. Vane, thans leraar aan een technische school te Schiedam, is m.i.v. 1 september a s. benoemd tot leraar aan de school' voor uitge breid Technisch Onderwijs te Vlis- singen. BURGH Geslaagde Veilig Verkeersdag Daartoe in de gelegenheid ge steld door het Verbond voor Veilig Verkeer, die met een geluidswagen in Burgh en Haamstede opereerde, konden in de middag een aantal kinderen geniten en iets leren van de verkeersregels, die op duidelijke en soms humoristische wijze op het witte doek werden gebracht. Des avonds vertoonde de heer J. N. Kropf voor volwassenen, die er echter maar bitter weinig waren, (hun afwezigheid werd echter ge compenseerd door een zeer groot aantal kinderen), verschillende in structieve films over de verkeers regels. De heer Kropf vertelde in zijn openingspraatje dat er dage lijks in ons land 300 aanrijdingen gebeuren waarbij vijf mensen om komen. Daar het steeds drukker wordt op onze wegen dient ieder een zich terdege aan te passen aan die regels. De weggebruiker moet weten waar de oorzaken van on gelukken zitten, hij moet zijn eigen fouten zien en hij moet verder we ten waaraan hij blootgesteld wordt door een ander. Na dit duidelijke praatje vertoonde hij drie films. Na de pauze werd de hoofdflim Kruispunt Europa gedraaid die een overzicht geeft van elk Europees land met zijn bestaansmogelijkhe den aangepast aan het verkeer. BURGH/HAAMSTEDE Aanvang excursies naar de broedplaatsen Deze week is weer een begin ge maakt met de excursies naar de broedgebieden van de zilvermeeu wen in het fraaie duingebied van de Domeinen. De excursies zijn evenals vorig jaar bepaald op elke dinsdag- en vrijdagavond. De aan vang is vastgesteld te 7.30 uur en de excursies starten onder aan de oprit naar de uitkijktoren bij het pompstation van de waterleiding maatschappij. De rondgang duurt circa anderhalf uur en is bijzonder interessant. Dit jaar zijn de vogels bijzonder mak, want zodra ze zijn opgevlogen komen ze op hun nes ten terug, zodat ze soms maar en kele meters van de bezoeker zitten. Diegenen die vorig jaar verzuimden de unieke gelegenheid om de broe dende zilvermeeuwen van kort bij te zien en daarbij tevens genieten van natuurschoon zoals dit maar zelden voor ons oog komt, kunnen vanaf deze week weer terecht. Tijdens het bezoek van de Zierikzeese sportdélegatie aan de „Jumelage"-stad St. Hilaireheeft burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester het jumelage-monument opgericht op de Place National in de Normandische stadonthuld. Het monument houdt de herin nering levendig aan het tweelingschapdat Zierikzee en St. Hilaire aangingen na de watersnoodramp. Een soortgelijk monu ment wordt t.z.t. te Zierikzee opgericht. Na de plechtige onthulling legde burgemeester Cheval van St. Hilaire een krans, namens z^nt gemeente, bij het monument. Voor de aanvang van de wedstrijd Zierikzee-St. Hilaire drukte de Zierikzee-aanvoerder C. Krello zijn Franse sportcollega de hand, nadat laatstgenoemde een vaantje in ontvangst had genomen (Foto's: J. van Ast) Het vraagstuk van de aanvullende werken in Zeeland MIDDELBURG. In een woens dagmorgen gehouden bijeenkomst ter griffie heeft het provinciaal be stuur zich ernstig bezig gehouden met het vraagstuk van de aanvul lende werken. Zoals gemeld is mi nister van Rooy enige dagen gele den in Zeeland geweest om zich op de hoogte te stellen over de moge lijkheden hieromtrent. De provin ciale overheid heeft de vraag onder ogen gezien of er dit jaar nog stap pen worden ondernomen om dure aanvullende werken ter hand te kunnen nemen. Het ligt namelijk in de bedoeling - dit bleek ook uit besprekingen die het provinciaal bestuur met minister van Rooy heeft gehad - dat er dit jaar nog enige van deze werken zullen worden aangevat. Dit alles hangt echter samen met de eventuele subsidie waarover de bewindsman heeft gesproken. In de goedkope sector is het aan pakken van aanvullende werken veel groter. Zoals bekend werden vorig jaar in het kader hiei'van 4® gemeenten Sint-Maartensdijk en Wolfsaartsdijk voorzien van riole ring en kon ook de aanleg van het zwembad in Hulst in DACW-ver- band worden uitgevoerd. Doden in Hongkong HONGKONG, 9-6. Volgens de laatst bekende gegevens zijn als gevolg van de tyfoon „Mary", die Hongkong de afgelopen nacht ge troffen heeft, vijftien mensen om het leven gekomen, terwijl er twin tig worden vermist. Men vreest dat ook deze laatsten als omgekomen moeten worden beschouwd. De gezondheidstoestand van de Franse chansonnière Edith Piaf is het afgelopen etmaal slechter ge worden. De behandelende genees heren verwachten niet, dat in de nabije toekomst een zodanige ver betering zal intreden, dat zij haar voor deze zomer voorgenomen tour nee zal kunnen ondernemen of zelfs in oktober weer op de plan ken zal kunnen verschijnen. Meer dan de helft van de 1.500 stakende burgerlijke technici op de reketlanceerbasis Cape Canaveral heeft woensdag na een staking van 24 uur hot werk hervat. De vrees dat het lanceerprogramma door de ze staking vertraging zou kunnen ondervinden schijnt voorlopig •op geheven te zijn. Te Sirnitz in Karinthië (Oosten rijk) is een meisje van twaalf jaar moeder geworden. Haar kind, een jongetje, woog drie kilogram. De vader is 18 jaar. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 10 juni 3.45 v.m. 16.11 n.m. BROUWERSHAVEN: 10 juni 3.09 v.m. 15.36 n.m. Springtij: 12 juni. Scheepvaartberichten Esso Nederland (t), 7/6 van Suez naar Mena Al Ahmadi. Kenia (t), 7/6 te Fredericia. Langkoeas 9/6 te Semaran verw. Lelykerk, 9/6 van Khorramshar naar Basrah. Lemsterkerk. 8/6 van Damman naar Rastanura. Samarinda, 7/6 te Suez. Vivipara (t), 7/6 te Thameshaven. Bevordering bouw systeeinwoniugen DEN HAAG, 9-6. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid heeft aan de Vereniging van Systeembouwers medegedeeld, dat hij in beginsel bereid is voor 1961 een extra faciliteit te verlenen om de bouw van woningen volgens een bouwsysteem te bevorderen, indien aan bepaalde eisen van uitvoering en prijs wordt voldaan. De minister denkt daarbij aan een toeslag van 20 procent op een in systeembouw uit te voeren deel van het contingent woningwetwo ningen, dat de gemeenten voor het voglende jaar toegewezen krijgen, yet deel van het contingent waar over de toeslag wordt verleend, zal voor het gehele land ten hoogste zesduizend woningen omvatten. DEN HAAG, 9-6. In Den Haag is donderdagmorgen een bromfiet ser bij een aanrijding op de hoek Hoefkade-Cuyperstraat overleden. De man, de 28-jarige S. B., die loodgieter van beroep was, heeft vermoedelijk geen voorrang ver leend bij het oprijden op de Hoef- kade en kwam in botsing met een motorfiets bestuurd door de 43- jarige W. T. Hij overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Verwachting tot vrijdagavond: Opklaringen eu buien Wisselend bewolkt en voorname lijk in het binnenland enkele buien; matige tot vrij krachtige zuidwes telijke tot westelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 10 juni. Zon op 4.20, onder 20.58. Maan op 21.44, onder 5.38. Volle maan: 9 juni te 14.02. Ingezonden mededeling HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Sinds gisteren is in heel west-Europa de barometer sterk gedaald. Dit hing samen met de aanwezigheid van een depressie, die van Ierland naar Schotland trok en nu op weg is naar zuid- Scandinavië. Het koufront van deze depressie lag de afgelopen nacht boven de Noordzee vrijwel stil, maar vanochtend vroeg begon het zich weer in oostelijke richting te bewegen, voorafgegaan door een regenzone. De meeste regen, 8 tot 10 mm, werd vanochtend afgetapt in het gebied tussen Terschelling en Den Helder. Nabij het ten westen van Ierland gelegen weerschip kwam vanmor gen een kleine storing tot ontwik keling. Deze beweegt in de richting van Normandië en zal ten zuiden van ons land passeren. De ermee samenhangende regen zal ons daar om niet kunnen bereiken. Wel zijn er morgen plaatselijk buien te ver wachten, omdat de lucht waarin we ons bevinden enigszins onstabiel is. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitie Wijziging programma De voor (heden) donderdagavond vastgestelde wedstrijd: C. W. S.- Herverkaveling is uitgesteld. KORFBAL S.D.K.B. 3e klasse: MEVO II-Velo/Dosko III 5-2. Unitas Il-Zeemeeuvven II 2-1 In een pittig partijtje korfbal hebben de reserves van Unitas te gen alle verwachtingen in een kostbare zege op Zeemeeuwen II weten te behalen. Direct na het begin ontspon zich een felle strijd, waarbij beide korven beurtelings in gevaar kwamen. Na 22 minuten bezorgde Henk Visser vanuit een moeilijke positie Unitas een 1-0 voorsprong. De tweede helft ver toonde het zelfde beeld. De onver moeibare Wies Rombouts vergroot te de voorsprong tot 2-0. Na de vakverwisseling viel Zeemeeuwen fel aan, maar verder dan een ver diend tegenpunt, kort voor het ein de gescoord door Anny van de Berge, kwamen ze niet (2-1). DSS jun.-NOAD jun. 2-0 De DSS-juni oren namen op ver diende wijze revanche voor de des tijds te Dreischor geleden neder laag. Ondanks het feit dat de blau w-zwartjes de eerste helft sterk domineerden, kwam met dubbelblanke stand de rust. In de tweede helft duurde het nog ruim een kwartier eer Truus Folmer van grote afstand de NO- AD-korf doorboorde (1-0). Hoewel DSS vele kansen kreeg, bleken vooral de jongens in de verdedi ging van de gasten in goede vorm te verkeren. Kiesenberg en Vis waren dan ook niet gemakkelijk te passeren. Door Ab Talen liep de thuisclub uit tot 2-0, waartegen Kommer en de zijnen geen enkel tegenpunt konden stellen, zodat met 2-0 het einde kwam. KORFBAL Velo/Dosko II-Stormvogels II 2-2 Velo/Dosko dat in deze wedstrijd ontegenzeggelijk het beste van het spel heeft gespeeld is er toch niet in geslaagd de volle winst tegen hekkesluiter Stormvogels binnen te halen. Zowel bij de thuisclub als bij de bezoekers liet de productivi teit nog al het een ander te wensen over. Na 20 minuten spelen wist de combinatie door mej. N. Berrc- voets de leiding te nemen (1-0., welke stand tot rust bleef gehand- haaft. Toen na 20 minuten spelen in de tweede helft mej. Berrevoets deze voorsprong opvoerde tot 2-0 leek, gezien het voorafgaande, de thuisclub op rozen te zitten, maar Stormvogels dacht daar klaar blijkelijk anders over en verbeten bleven do bezoekers dan ook strij den voor een beter resultaat Met nog een kwartier te spelen zag J. Korsman dit volhouden beloond 2-1 en eer er drie minuten waren verstreken had dezelfde speler de balans weer in evenwicht gebracht (2-2). In de nog resterende tijd pro beerden beide 12-tallen de over winning nog uit het vuur te slepen wat echter geen van beide meer gelukte. Brouw II-D.S.S. II 3-3 Beide ploegen hebben de puntjes gedeeld in een match waarin voor al de thuisclub zeer zwak. speelde en niet klemvast was. Aan weers zijden wordt teveel gedekt gedoeld DSS opent door C. Rade\valt de score (0-1). Even later ziet Jan v. d. Velde de bal uit de korf draaien Na goed voorbereidend samenspel door de dames Botbijl-Jonker en Duinhouwer speelt Rien den Boer zich goed vrij, waarna zijn worp de gelijkmaker betekent (1-1). Op nieuw neemt DSS de leiding met en mooi afstandsschot van A. Ra- dewalt (1-2). De gelijkmaker laat v. d. Weele door het missen van een strafworp voorbij gaan maar drie minuten voor rust herstelt hij zijn fout met een mooi doelpunt (2-2). Na rust een iets sterker DSS waarbij vooral het slechtte plaat sen bij Brouw opvalt. Visser geeft zijn ploeg opnieuw een voorsprong (2-3). Ongeveer tien minuten voor einde komt- de thuisclub wat beter ten aanval en het is om er bij te gaan huilen als van Schelven wel geteld 9 maal op de rand der korf mikt. De tiende keer treft hij ech ter de roos waardoor beide ploegen op gelijke voet komen (3-3). BURGH A-Stormvogels A 10-1 Een veel sterker Burgh heeft de Stormvogels-junioren volkomen van de kaart geveegd. Het werd 1-0 door Nelly Kenters, ook 2-0 werd door haar gemaakt. Leen v. d. Have zorgde voor 3-0, met welke stand ook de rust aanbrak. Na de rust viel bij Burgh Ria Kenters in voor Fien v. Zuijen. Dick de Meij zorgde weldra voor 4-0. Gerry Krijger voor 5-0, en weer was het een dame, n.l. Cora Bouwman die het zesde doelpunt liet aantekenen 6-0. Het gelukt dan aan Aad West dorp voor Stormvogels tegen te scoren 6-1. Nelly Kenters maakt haar derde doelpunt 7-1. 8-1 werd het door Dick de Meij en 9-1 door Leen v. d. Have. Kees de Jonge bracht in de laatste minuten de eindstand op 10-1. DUIVENSPORT P.V. „De Bruse Trekker" Door de postduivenhoudersver- eniging „De Bruse Trekker" werd op zaterdag 4 juni deelgenomen aan een wedvlucht uit Pont St. Maxense (Frankrijk). Afstand 287 km. De Bruse Trekker had daarbij 62 duiven in concuors. De vlucht had wegens de grote warmte een traag verloop. De uitslag was als volgt: A. de Koning, Bruinisse, 1-4- 5-11-13. C. Bal, Sirjansland, 2-10- 12-17. Ph. Steketee, Bruinisse, 3-8- 14-. A. J. IJzclenberg Bruinisse, 6- W. Jumelet, Bruinisse, 7-15. Gebrs. Bal, Bruinisse, 9-16.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2