Kongo dreigt in een politieke anarchie te storten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Argentinië eist Eichmann terug Minister De Pous De conferentie inzake kernproeven te Genève Geestdriftige Turken betuigen trouw aan legerregime HONGKONG DOOR TYFOON GETROFFEN Een oecumenische jeugdconferentie „Volmaakte rust in Belgisch Kongo" Schaapscheerdersdag bij Ede NIEUWE WERKEN IN ZEELAND „Polaris" voor west-DuitsIand DONDERDAG 9 JUNI 1960 116e jaargang: No. 18781 7IRBIICMS«1gNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Moeilijke cursus JOHANNESBURG, 8-6. Een vooraanstaand Afrikaans fi nancieel maandblad heeft de eerste Bantoe-taalcursus op langspeelplaten ter we reld uitgegeven. Het volle dige stel bestaat uit vier langspeelplaten, een spraak- gids en een woordenboek. De verduidelijkende aante keningen zijn in het Afri kaans en het Engels, terwijl men in het woordenboek zo wel een afdeling Afrikaans- Zoeloe-Zoeloe-Afrikaans, als een afdeling Engels-Zoeloe- Engels vindt. Vertrouw hem weinig, die 1 alles prijst. Aan vooravond van onafhankelijkheid Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Eerste eigen provinciale regering gevormd LEOPOLDSTAD, 8-6. De Abako- party, een belangrijke minderheids groep in Kongo, heeft woensdag de vorming van „een eigen provinciale regering in een federaal Kongo" in het gebied van Leopoldstad be kendgemaakt. In een communiqué, getekend door de secretaris-gene raal der party, Antoinekingotolo, en een groep Abako-afgevaardig- den, die een minderheid in de plaatsciyke provinciale assemblee vormen, wordt verklaard dat „be paalde politieke partyen" de inte griteit van het gebied in gevaar brengen, waardoor de vorming van de plaatseiyke regering noodzake- iyk werd. Waarnemers zijn van mening dat deze ontwikkeling het gehele land aan de vooravond van de onafhan kelijkheid in een politieke anarchie dreigt te storten. In politieke krin gen ziet men haar tevens als een poging om te verhinderen dat Pa trice Loemoemba, de leider van de Kongolese Nationale Beweging, aan de macht komt. Diens partij bleek bij de jongste verkiezingen de grootste aanhang te hebben. Loe moemba is dan ook favoriet voor het premierschap, nadat Kongo op 30 juni onafhankelijk is geworden. De Abako De Abako wordt geleid door Jo seph Kasavoeboe, die een paar maanden geleden nog bekend stond als de „vader der onafhankelijk heid" en het meest in aanmerking voor het premierschap scheen te komen, totdat bleek dat Loemoem ba de meeste stemmen kreeg. De partij is een krachtig voorstandster van een federale opbouw van de staat, waarbij de provinciale as semblees maximale bevoegdheden krijgen. Loemoemba wenst echter een krachtig centraal gezag met hemzelf aan het roer. De Abako wordt gesteund door 800.000 Bakonga stamleden, die in de meerderheid zijn in de weste lijke punt van Kongo, waar de enige zeehaven van het land is. De houding van België De Belgische minister van der Meersch, die speciaal met Kongo lese zaken is belast, vloog woens dagavond naar Brussel. Naar ver wachting zal hij daar spreken over: 1. De wijze waarop verhinderd kan worden dat Kongo politiek uit eenvalt en op onafhankelijkheids dag zonder regering is; 2 Wie koning Boudewijn moet uitnodigen voor d? vorming van een regering en 3. Of de koning een uitnodiging ter bijwoning van de onafhanke- lijkheidsviering moet aanvaarden, met het oog op de anti Belgische gevoelens welke sommige politieke leiders de verkiezingscampagne hebben aangewakkelrd. Mevrouw Patricia Vanderbilt, gescheiden echtgenote van de millionair Cornelis Vanderbilt Jr., heeft haar toestemming gegeven voor een hu welijk van haar 18-jarige dochter Nanette met sergeant Wiley m. Locamy van het Amerikaanse leger. Nanette ontmoette de 23-jarige militair tijdens een vacantie in Cannes Zij volgde hem naar het Duitse stadje Sitburg, waar een vriend van haar minnaar onderdak bood. Foto: Wiley en Nanette, die er oorzaak van waren, dat 50 journalisten en persfotografen het Elfelstadje belegerden. GENEVE, 8-6. De Sowj et-afge vaardigde naar de Geneefse confe rentie inzake staking van de proe ven met kernwapens, Tsarapkin, heeft woensdag verklaard, dat de Sowjet-Unie volkomen bereid is, nadat een verdrag betreffende sta king van genoemde proeven zal zijn getekend, onder auspiciën van de centrale organisatie van toezicht deel te n^men aan een gezamenlijk onderzoek op het gebied van onder grondse ontploffingen. De Sowjet- Unie zou echter alleen meedoen om te verzekeren, dat de proeven ni?t voor militaire doeleinden ge bruikt worden. Met het oog hierop hadden de Russen o.a. gevraagd, elk tot ontploffing te brengen ap paraat te mogen onderzoeken. De Amerikanen hadden, volgens Tsa rapkin, dit verzoek evenwel van de hand gewezen. STRAALJAGER NEERGESTORT Piloot omgekomen Te Hoogezand is gisteren een straaljager neergestort. De piloot, de 21-jarige beroepsserg-?ant-vlie- ger A. A. Fikkert, kwam om het leven. Hij vloog in een RF 84 f .Thunderfiash" fotoverkennings vliegtuig van de vliegbasis Deelen Bij het neerstorten is het vliegtuig in brand geraakt. Het stoffelijk overschot van de piloot is aangetroffen in d? omge ving van het wrak van het toestel. Volgens de luchtmachtvoorlich- tingsdiens.t heeft hij geprobeerd een noodlanding te maken. Hij is daar in echter niet geslaagd. De piloot van de straaljager heeft nog noodseinen uitgezonden, die op d? basis Leeuwarden werden opge vangen De bestuurder meldde rookontwikkeling ln de stuurhut en verlies van brandstof. Onmiddellijk steeg van Leeuwarden een „Hun- ter" straaljager op om een onder zoek in te stellen. In Tokio zijn weer vele gewonden gevallen toen studenten protesteerden tegen het door Japan met Amerika ondertekende veiligheidspact Een politieman deelt hier een vermaning uit door middel van een fors ge heven laars. ISTANBUL 8-7. Naar schatting tweehonderdduizend geestdriftige Turken hebben woensdag deelge nomen aan twee monsterbyeen- komsten in Istanbul, georganiseerd door de jeugd en het leger, om hun goedkeuring te betuigen aan het optreden der militairen op 27 meL Honderden tanks, met bloemen en vlr__gen versierd, leerlingen van militaire scholen, kadetten van di marine en studenten, op vracht auto's gezeten, trokken verschei dene uren door de voornaamste strtaen. Men kon portretten van de leider van het nieuwe bewind, ge neraal Gursel, zien en spandoeken met de woorden „leger, wij zijn je dankbaar" en „ons leger is ons ge loof'. Alle sprekers, die luid werden toegejuicht, wezen op de rol van de jeugd in de ontwikkelingen wel ke tot de val van de regering-Men- deres leidden. „De jeugd is de inspiratiebron van 'het leger ge weest", zei onder meer de, nieuwe minister van defensie, generaal Odzüek. Jonge mannen en meisjes, op tanks en pantserwagens gezeten, zongen vaderlandslievende liederen die door de menigte werden over genomen. In de lucht dreef een reusachtige ballon met het portret van Ataturk, de grondvester van het moderne Turkije. BUENOS AIRES, 8-6. De Argen- tynse regering heeft woensdag ln een nota aan Israël geëist dat de nazi-oorlogsmisdadiger Adolf Eich mann deze week nog naar Argen tinië wordt teruggebracht. Eich mann werd vorige maand door agenten van de Israëlische geheime dienst uit Argentinië ontvoerd of althans gedwongen met de Israëli ërs mee te gaan naar Israël. Als Eichmann niet wordt teruggebracht zal de kwestie voor de verenigde naties worden gebracht, aldus een nota die de Argentijnse minister van buitenlandse zaken, Taboada, aan de Israëlische ambassadeur in Buenos Aires heeft overhandigd De Argentijnse ambassadeur in Jeruzalem is woensdag door zijn regering naar Buenos Aires ontbo den. Op een zevental militaire be graafplaatsen in Europa en Afrika, waar de nagedachtenis van gesneu velde Amerikaanse militairen uit de tweede wereldoorlog in ere ge houden wordt, zal in de komende maand juli „Dedication Day" wor den gehouden. Op deze dagen heeft de plechtige, officiële opening en tevens de inwijding der kerkhoven plaats, onder auspiciën van de Amerikaanse commissie voor mili taire oorlogsmonumenten. Grote schade GENEVE, 7-6. Van 13 tot 24 juli wordt in Lausanne de eerste oecu menische jeugdconferentie in Euro pa gehouden onder auspiciën van de jeugdafdeling van de Wereld raad van Kerken in samenwerking met europese nationale oecumeni sche jeugdraden. Er worden een 1 650 jong-* mensen van gemiddeld 21 jaar oud en een honderdtal jeugdleiders verwacht. Men zal van gedachten wisselen over manieren om tot eenheid van de kerken te komen. HONGKONG, 9-6. Hongkong is in de afgelopen nacht geteisterd door een tyfoon, welke windsnel heden ontwikkelde tot soms 190 km per uur. Gevreesd wordt dat verscheidene mensen door verdrin king om het leven zyn gekomen toen een aantal jonken in een vis sershaven van het eiland verloren ging. Elders op het eiland werden vier mensen door een aardver schuiving bedolven. In de loop van de nacht sloeg een vijftal schepen van hun ankers. Vier ervan konden de bemannin gen weer meester worden, doch een vijfde met een voor het grootste deel uit Indonesiërs bestaande be manning, liep in de baai van Kow- loon aan de grond. Hongkong bood donderdagmor gen een triest beeld door de ont wortelde bomen, weggewaaide da ken en door de storm ingedrukte vensterruiten. De schade beloopt volgens de eerste berichten in de honderdduizenden dollars. De veerdiensten van het eiland naar het vaste land zijn gestaakt. BRUSSEL, 9-6. „De toestand in Belgisch Kongo wijzigt zich van uur tot uur en alles staat in het teken van de vorming van de eer ste regering. Er heerst echter vol maakte rust, ook in die gebieden waar ziah de laatste tijd de meeste incidenten hebben voorgedaan". Dit verklaarde de Belgische mi nister voor algemene Kongolese zaken, de heer Ganshof van der Meersch, donderdagochtend bij zijn aankomst in Brussel uit Leopold stad. Hij zal in Brussel rapport uit brengen aan het kabinet over de algemene toestand in Kongo, drie weken voor de proclamatie van de onafhankelijkheid. Oppassen voor „haasje-over-effect" Pendelen voor Schouwen-Duiveland was nodig DEN HAAG, 9-6. In de rede, die minister De Pous vanmorgen heeft gehouden tijdens de jaarvergade ring van het Verbond van Protes tants christelijke werkgevers in Nederland, heeft de bewindsman een nadere precisering gegeven van zijn visie op het loon- en prijsbe leid, mede in verband met de op merkingen die van werkgeverszijde over de praktijk van de gedifferen tieerde loonvorming zijn gemaakt. De minister stelde, dat de cen traal geleide loonpolitiek het vraag stuk van de prijsstijging als gevolg van de economische vooruitgang niet heeft kunnen oplossen. In de periode 1953-1958 stegen de kosten van levensonderhoud met ruim 3 °/o per jaar. Een ongereglementeerde en ongecoördineerde vrije loonpo litiek, zo ging de minister verder, kan dit vraagstuk al evenmin op lossen, waarbij de lonen in de ver schillende bedrijfstakken zich aan elkaar optrekken en daardoor al evenzeer prijsstijgingen worden uit gelokt. De heer De Pous was dan ook /an mening dat de uiteindelijke aplossing van het vraagstuk ligt in de gecoördineerde gedifferentieerde loonpolitiek. ZIERIKZEE, 9-6. Uit mededelin gen op de maandeiykse toelichting van het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening op de werkloos heidscijfers biykt, dat binnenkort door de Coördinatie-commissie voor Openbare Werken (C.O.W.) een be slissing zal worden genomen be treffende de uitvoering van nieuwe aanvullende werken-in de provin cie. Het is de bedoeling dat de pro bleemgebieden - waar Zeeland toe behoort - een bedrag toegewezen krijgen om de uitvoering van de zgn. „dure werken" mogelijk te maken. Uit de periodieke staat van het districtsbureau bleek voorts dat in het rayon Zierikzee voor het eerst sinds 1953 de arbeidsvoorziening in de landbouw door „eigen" mensen kon worden opgevangen. Zoals bekend moesten op Schou wen-Duiveland na de ramp voor de onderhoudswerken ln de land bouw Brabantse arbeiders worden aangetrokken. Een gropt deel van de ongeveer 250 arbeiders die door het gereedkomen van de herverka veling in april vrijkwamen, kon voor landbouwwerkzaamheden in gezet worden. Zonder deze oplos sing en zonder de sterk toegeno men pendel had de werkloosheid op Schouwen-Duiveland zeker twee maal zo groot geweest als nu het geval is. LONDEN, 9-6. De „Daily Mirror" (gematigd links) meldt dat de Brit se regering zich „verbaasd" heeft getoond over een bericht uit Bonn, inhoudend dat west-Duitsland in staat zou worden gesteld de Ame rikaanse onderzeebootraket „Pola ris" te kopen. Volgens het blad verklaarde een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken woensdagavond hierover, dat En geland verwacht had, dat de V.S. het eerst zouden hebben geraad pleegd, alvorens een dergelijk be sluit te nemen. Op de heide bij Ede vond woensdag de jaarlijkse schaapscheerdersdag plaats. Onder grote belangstelling werden de 300 schapen van de Gin- kelse kudde „uit hun winterjas geholpen", terwijl mej. v. dWetering namens de Edese bevolking een schaap kocht, dat b(? de heidefeesten in augustus als prijs by het ringrijden zal dienen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1