HUUR en ONDERHUUR HANNESJE bevalt u beter f" LOLA VOOR MANNEN DINSDAG 7 JUNI 1960 No. 19780 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Om voor vervallenverklaring van huurverhoging van een woning in aanmerking te kunnen komen, is er een paar belangrijke eisen ge steld, waaraan moet 2ijn voldaan. Wij hebben er al eens de aan dacht op gevestigd, dat huurver- laging kan worden verkregen we gens gebreken aan de huurwoning, waardoor de bewoonbaarheid ern stig wordt geschaad. Ook echter indien het onderhoud van de huurwoning zodanig te wensen overlaat, dat dit niet meer aan redelijke eisen voldoet, kunt u tegenwoordig vragen om huur- verlaging met de per 1 april opge legde huurverhoging. Indien de verwaarlozing van de woning te wijten is aan de huurder bv. ten gevolge van slordige bewo ning, opzettelijke vernieling of on reinheid, behoeft u er geen moeite voor te doen om vervallenverkla ring van de 20 pet. huurverhoging te vragen. Ook is dit het geval, in dien u huurachterstand hebt en indien u niet aan uw verplichtin gen voldoet. Op u als huurder rus ten nl. belangrijke plichten, bv. het verrichten van kleine reparaties komt voor uw rekening; het niet uitvoeren of niet laten uitvoeren van de reparaties kan immers uit eindelijk grote gebreken tot gevolg hebben. Een aanvraag om vervallenver klaring van de 20 pet. huurverho ging moet worden ingediend (in tweevoud) aan de huuradviescom missie in uw ressort. Bij de beoordeling van de vraag of een woning uit een oogpunt van onderhoud niet aan redelijke eisen voldoet, wordt er door de huurad- viescommissie in het bijzonder op gelet of zich belangrijke gebreken voordoen met betrekking tot een of meer der volgende punten: a. de toestand van de daken, plat ten en goten, vooral ten aanzien van de waterdichtheid en hecht heid hiervan; b. hygiënische omstandigheden als sanitair, putten, regenbakken, afvoerleiding van hemelwater, huishoudwater en faecaliën; c. betrouwbaarheid balcons, balus traden en andere uitwendige on. der delen; d. hoe het is gesteld met buiten en binnenmuren, stenen vloeren, trappen, plafonds, pleister, en voegwerk; e. verkeert het houtwerk, in het bijzonder de buiten, en binnen kozijnen, de deuren, kasten, plinten, vloeren, balklagen, trappen, en keukeninrichtingen in deugdelijke staat? f. hoe ziet het verf werk er uit van buiten- en binnenkozijnen, ra men, deuren, kasten, plinten, balkons, balustrades, andere dan gestucadoorde plafonds, leidin gen en radiatoren van centrale verwarmings- en andere instal laties; g zijn de gas- en elektriciteitslei dingen in deugdelijke toestand, dit indien eventuele gebreken niet het gevolg zijn van bevrie zingen; h. vertonen de schoorstenen, zo wel binnen- als buitendaks geen lekken of scheuren? i. hoe is het gesteld met de an dere onderdelen van de woning, v.z.v. deze hierboven niet ge noemd zijn? Ziehier een korte opsomming waarop de huuradviescomissie let bij de beoordeling van de vraag of het door de huurder gedaan ver zoek voor inwilliging vatbaar is of niet. Wij hebben er hierboven reeds op gewezen, dat het verzoek om ver vallenverklaring van de huurver hoging betrekking moet hebben op een woning, dat wil dus zeggen dat bedrijfspanden, waaronder ook winkelwoningen worden gerekend, niet voor vervallenverklaring van de huurverhoging in aanmerking komen. Ook moet het verzoek om vervallenverklaring van de huur verhoging betrekking hebben op een woning gebouwd vóór 5 mei 1945, waarvan de huurprijs naar gelang van de gemeenteklasse méér bedraagt dan f 9 tot f 5 per week. Zolang de huuradviescommissie geen beslissing heeft genomen, moet de huurder voortgaan met het be talen van de volle huurprijs. Ingezonden mededeling TAPIFLEX vloerbedekking Gegarandeerd onverslijtbaar Geen zomen of naden Geen onderhoud Geen was, dus geen werk Mooie, gezellige kleuren P- Zie étalage Vraagt folder! Alleen verkoop: DEURLOO Woninginrichting Zierikzee Britse koningin naar India NIEUW DELHI. De koningin van Engeland en haar gemaal, de her tog vhn Edinburgh, hebben een uit nodiging om begin 1961 een bezoek laan India le brengen aanvaard. Het laatste bezoek van een re gerende Engelse vorst aan India is in 1911 geweest toen de grootvader van koningin Elizabeth, koning George V, India bezocht. Een bezoek van de Engelse ko ningin aan Pakistan is reeds vast gesteld en zal in februari plaats hebben. Indonesië waakzaam jegens Nieuw-Cninea DJAKARTA, 4-6. Het comman do van de Indonesische luchtmacht heeft heden bekendgemaakt, dat het een permanente staat van waakzaamheid heeft bevolen, en dat de luchtmacht zal worden ver sterkt. Als reden wordt opgegeven „de stijgende spanning, veroorzaakt door de Nederlandse militaire be wapening van westelijk Nieuw- Guinea", aldus meldt „Antara". Het commando deelde tevens mee dat Indonesische straaljagers „ge durende enige tijd" hebben gepa trouilleerd boven de zeeën tussen de Molukken en westelijk Nieuw- Guinea. Afrikaanse probleem klemmend DEN HAAG. 3-6. Luitenant-gene raal T. E. E. H. Mathon heeft vrij dag op een conferentie over Afrika van de vereniging voor internatio nale rechtsorde in het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag ge zegd dat het lot van Europa en ook dat van het communisme afhangt van wat er in Afrika gebeurt. De vrije wereld en in het bijzonder Europa moeteni komen tot een plan voor Afrika om aan het communis me het hoofd te bieden. Afrika rnoet voorrang worden verleend bij de hulpverlening. Deze zaak kan niet alleen aan de Verenigde Naties worden overgelaten. De „PANAM" is de grootste WASSENAAR. Enkele kennelijk deskundige inbrekers hebben een bezoek gebracht aan het kantoor gebouw van het gas- water- en elektriciteitsbedrijf in de School straat te Wassenaar en uit een kluis ruim f 20.000 gestolen. SCHIPHOL, 3-6. In 1959 heeft de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij Pan American World Airways meer passagiers, vracht en post vervoerd dan enige andere lucht vaartmaatschappij ter wereld. Dit blijkt uit het gedetailleerde jaar verslag van de maatschappij, dat heden is verschenen. In totaal wer den door Pan Am 3.219.000 luchtrei zigers vervoerd, waarmee de maat schappij de eerste werd, die meer dan 3 miljoen passagiers in een jaar vervoei'd heeft. Pan American is tevens de maatschappij, die thans het meeste straalvliegtuigen in haar bezit heeft. Als alle bestelde toe stellen zullen zijn afgeleverd, zal de Pan Am beschikken over 23 Boeings Intercontinental en 21 DC-8'en. Westafrikaanse staten willen volledige onafhankelijkheid PARIJS, 3-6. Vier Westafrikaan- se staten - de Ivoorkust, Niger,, Da homey en Opper-Volta hebben vrijdag officieel volledige onafhan kelijkheid gevraagd Dit werd meegedeeld door Ha- 'mani Diori, premier van de repu- bliek Niger, na een onderhoud van de premiers der vier staten met president de Gaulle. I Diori zei dat men de overdi'acht I van alle bevoegdheden - met name buitenlandse politiek, defensie, fi nanciën, hoger onderwijs, interna tionale verbindingen - van de Franse gemeenschap aan de afzon derlijke staten die echter wel deel van de gemeenschap blijven uit maken, had verzocht. Een desbe- i treffend document was aan de pre- sident, wiens antwoord thans wordt afgewacht, overhandigd. Chinese versterkingen langs grenzen van Nepal GANGTOK (Sikkim), 4-6. Vol- gens te Gangtok in Sikkim ontvan gen berichten uit Tibet brengen de Chinezen momenteel grote militaire installaties aan langs de grens met Nepal. Er zijn in Tibet 18 vliegvel den aangelegd, die duizend vliegtui gen kunnen bergen, waaronder bommenwerpers Verder wordt vernomen dat de hevige gevechten van de vorige week tussen Chinese troepen en Ti- |betaanse verzetsstrijders zijn uit gebroken naar aanleiding van Chi nese pogingen om volkscommunes j in Tibet te stichten. Na de oorlog heeft zich in Neder- j land een intensieve borstelindustrie ontwikkeld. Vooral dank zij de toe name van de kunststoffen was het mogelijk om talloze kleine en niet al te dure huishoudelijke schoon maakartikelen te vervaardigen, die in geen enkel Nedex*lands huis ont breken en veelal zelfs een weg ge vonden hebben ver over onze gren zen. Een borstel als de lola is reeds een volkomen aanvaard begrip in een Nederlands huishouden. Richtte zich de activiteit van de industrie tot dusver dus voorname lijk op de huisvrouw, thans is men ook aandacht gaan schenken aan de man en het ligt voor de hand dat één van de eerste voorwerpen die men hem zou gaan bieden wel voor de auto zou zijn. Thans verschijnt er op de Neder landse markt een „lola voor de man", weliswaar wat groter dan zijn populaire voorganger en ook heel anders van uiterlijk. De man- nen-lola is een geheel van onbreek baar plastic gefabriceerde autowas ser, die naar keuze verkrijgbaar is met een borstel van natuurhaar of I één van nylon. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vicaris te Utrecht: A. J. van Binsbergen, theol. doet.; te Voox-burg (voor het jeugdwerk): kand. B. J. Jannink, Driebergen. Beroepen door de Prov. Kerkver gadering van Zuid-Holland voor Naaldwijk: S. G. J. Goverts, voorg. Herv. Evangelisatie aldaar; te As sen (toez.): J. H. H. Jansen te Poor- tugaal. Aangenomen naar Middelburg (vac. W. Dijckmeester): H. Snoep, Naarden. Bedankt voor Boven-Hardinx- veld: G. M. van Dieren, Ede; voor Houten (U.): H. Harkema, Zeist; voor 's-Gravenhage-Loosduinen (6e pred.pl.): H. Snoep, Naarden. Geref. Kerken Examen. De classis Grotegast heeft praeparatoir geëxamineerd ®n Landbouw en Veeteelt Het afgelopen broedselzoen was niet best ARNHEM. Het afgelopen broed- seizoen is voor de broederijen en ook voor de vermeerderingsbedrij- ven niet onverdeeld gunstig ver lopen. Dit bleek wel uit het over zicht, dat de voorzitter van de ver eniging van broederijen en pluim- veefokbedrijven in Nederland, de heer Verkuil, gaf op de in Arnhem gehouden algemene vergadering dezer organisatie. Met name ge waagde hij van de minder goede prijzen en de geringere afzet van kuikens, terwijl hij tevens mee deelde dat een groot aantal eieren werd ingelegd. Die inleg bedroeg vorig jaar 112 miljoen, tegen dit jaar 100 miljoen. De export is vrijwel gelijk geble ven (17,6 miljoen broedeieren vorig jaar en 17,5 miljoen dit jaar). De eierprijzen zijn de laatste ja ren teruggelopen van f 2,17 per kilogram tot f 1,52 per kilogram en deze prijzen gaan nog steeds om laag. Al met met al niet zo'n opge wekt beeld, waarin gauw verande ring moet komen, anders is het niet zo best, besloot de heer Verkuil. DEN HAAG. Eeri delegatie uit Katwijk heeft vrijdagmiddag om twaalf uur Hare Majesteit Konin gin Juliana de traditionele „Ko- ninginneharing" aangeboden. De hiervoor uitgekozen haring is ge- I vangen aan boord van de Katwijk 25 en aangevoerd door de Katwijk 23. De schipper van deze logger, de heer J. v. Beelen, maakte deel uit van de delegatie die de haring aanbood. beroepbaar verklaard de heer J. D. A. de Zwart te Oldekerk. Wegens voortzetting van zijn studie kan kandidaat De Zwart nog geen be roep in overweging nemen, maar hij is gaarne bereid zondags de kerken te dienen. Beroepen te Siddeburen: S. van der Veen, Arum; te Zoetermeer: G. van Loenen, Moerdijk. Aangenomen naar Medicine Hat (Alberta, Canada), (Chx\ Ref. Church): M. D. Geleijnse, Roer mond; naar Voorschoten (vac. M. den Boer): D. J. Modderaar, Rot- tex*dam-zuld. Bedankt voor Zwijndrecht (vac. J. Visscher): W. Griffioen, Nijkerk; voor Eindhoven (vac. A. J. Fanoy): J. M. Bloemkolk, Ede. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Eemdijk: B. Bijle- veld. Noordeloos. Ingezonden mededeling Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Cuba aan vaard. De datum zal later worden vastgesteld. De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, John A. McCone, met het model op ware grootte van een kern reactor - gewicht 100 kilogram - die wordt ontwikkeld als elek trische krachtbron ten behoeve van toekomstige ruimtevaar tuigen. Deze reactor, de tweede van de drie in het kader van het SNAP programma, ontwikkelt warmte door het uiteenvallen van verrijkt uranium. Chemische batterijen van gelijke capa citeit zouden een gewicht hebben van enkele honderdduizenden kilo's. Onthullingen over vorig Turks bewind ANKARA, 3-6. De Turkse eerste- minister, generaal Cemal Gursel, heeft vrijdag tegenover stafofficie ren verklaard, dat het vorige be wind van plan was geweest alle 1500 cadetten van de krijgsschool te Ankara te vermoorden, toen deze tegen de regering-Menderes had den gedemonstreerd. Generaal Cursel noemde de af gezette leiders, onder wie oud-pre sident Bayar, ex-premier Menderes en de voormalige minister van Bin nenlandse Zaken Namik Gedik, „schuldige mannen, zoals wij die nooit eerder in onze geschiedenis hebben meegemaakt. Jeugdwerkleider J. C. Gordeau naar Afrika DEN HAAG, 3-6. Het bestuur van de Protestants Christelijke Arbsi- iders Internationale heeft de heer J. C. Gordeau, jeugdwerkleider van de christelijk-sociale jeugdorgani satie „Werkende Jeugd" van het Chr. Nat. Vakverbond, aangezocht om een rondreis door Afrika te I maken en daar contact op te nemen jmet de leidinggevende protestanten in de verschillende landen van dit' werelddeel. Het hoofdbestuur van „Werkende Jeugd" heeft zich be reid verklaard de heer Gordeau enkele maanden voor dit werk af te staan. „Deltaschouw" geopend Te Hellevoetsluis werd vrijdag het nieuwe voorlichtingscentrum van de Deltawerken „Deltaschouw" officieel geopend. In zijn welkomstspeech sprak de hoofdingenieur van Rijkswater staat, ir. L. W. Lievens, van een geruime tijd gevoelde behoefte aan een voorlichtingscentrum om te kunnen voldoen aan de vraag naar informatie uit binnen- en buiten land. Prof. ir. Ph. Jansen, hoofd van de Deltadienst, verrichtte daarna de officiële opening. Verkrijgbaar bijFa. A. E. Holty Havenplein 14, Zierikzee Beva, betere vakkleding voor alle beroepen blijft in de maat door krimpvrij Sanfor SPORT KORFBAL S.D.K.B. SVOWK I-NOAD I 1-9 In het begin zag het er helemaal niet naar uit dat SVOWK zo'n grote nederlaag tegemoet zou gaan. Na dat na ongeveer een kwartier Jan Smits de bezoekers de leiding had gegeven (0-1) maakte aanvoerder Romeijn al spoedig gelijk (1-1). De ze stand bleef een half uur lang gehandhaafd doch even voor de rust namen de gasten onverwachts opnieuw de leiding. Het was mevr. W. Slager-Steenland die doelpunt te (1-2). Driect na de hervatting was het al te zien, dat de blauw witte bezoekers uit een ander vaat je gingen tappen en er kwamen pe rioden voor, waarin de thuisclub geheel werd overspeeld. Toen me vrouw D. Verburg-Ganzeman de stand op 1-3 bracht, was het hek van de dam. De aanval van NOAD werd nu zeev* gevaarlijk en weldra werd het door Jac. Slager Sr. 1-4. Na enkele vergeefse pogingen doelpuntte mej. M. Dorst (1-5) en de thuisclub kwam er maar weinig aan te pas. Wel zagen de Ouwer- kerkers een fraai ingeschoten bal uit de mand draaien. De goed door gelopen Jan Smits rondde een snelle aanval van de bezoekers met een volgend doelpunt af (1-6). Kort hierop ontstond het fraaiste doel punt van de gehele wedstrijd. Van vrij grote afstand loste Jan de Bil een schot, dat feilloos in de mand verdween (1-7). Ook mevr. E. de Waaij-Bolkenbaas wilde zich niet onbetuigd laten door van dichtbij in te schieten (1-8). Tenslotte bracht mevr. Slager-Steenland de stand op 1-9, waarmee het einde kwam van deze vooral in de tweede helft eenzijdige wedstrijd. FEUILLETON 23 Het leven van een boerenarbeider uit de eerste helft der 20ste eeuw Vlak aan de weg, vex-stoken ach ter een warwinkel van dichte, im mer hoger en wilder strevende mei doorns, nooit door mensenhand be knot of beteugeld, liggen daar de armelijke bouwsels van de vex-val- len boerderij, voor algehele instor ting behoed door de hoekig vertakte kruinen van enkele scheefgewaaide abelen. De boerenwoning, vei-veloos, met verbrokkelde muren, gebarsten ruiten-met-papier-beplakt, de stal len en schuren, schots en scheef hangend tegen hun wankele binten en dakspanten, alles spreekt van vex-gankelijkheid en verwaax*lozing. Aldus is de aanblik, als Hannesje daar op die maandagmoi'gen zijn entree maakt. Inderdaad, hij heeft niet voor niets geaarzeld de baan van vaste arbeider op zulk een ar moedig boerengedoe aan te nemen. Hoe zal hij kunnen verwachten, dat hem elke zaterdag zijn loon wordt uitbetaald? De ontmoeting met de boer in zijn gelapte kleren, zijn onverzorgd uiterlijk, plaatst daar nog een ex tra vraagteken achtex\ De begroeting is kort, onvorme lijk. De boer, vroeg-oude man,, trekt met de punt van zijn stok kringetjes in het zand. Hij kijkt Hannesje aan met glansloze, ver sufte ogen, zal hem zijn werk wij zen: „Je moet zelf maar zien, wat je te doen hebt;.er is hier werk genoeg!" (Dan keert hij zich om, gaat heen, met trage, moeizame schx*eden. Hannesje ziet hem na, min of meer verbijsterd. Wonderlijke situatie. „Je moet zelf maar zien, wat je te doen hebt", 't Klinkt hem nóg in de oren. Zal hij nu de baas zijn, of de boer? Maar hij begrijpt. De man, die daar gaat, is murw gebeukt door de slagen van het lot, slagen in zaken, slagen in zijn gezin. Toch al bedeeld met slechts een minimum aan geestkracht, zijn de laatste restjes van energie en werk lust door de vele tegenheden ver zwonden. Hij drijft nu al jaren de boerderij werktuigelijk, slap, zonder activi teit, zonder liefde voor zijn beroep. De akkex*s vervuilen door on kruid, met als gevolg schrale oog sten, geringe ontvangsten. Zijn twee jongens, sloom en fut loos, schoon volwassen nu, steken geen hand uit ,om de half bank roete boedel voor algehele onder gang te behoeden. Daar, in de holle, ongezellige ka mer, vastgebonden in een stoel, zit zijn kindse vrouw. Arme ziel; geld, om haar te doen verplegen in een inrichting, is er niet En Hannesje, half bewogen door medelijden, ten dele door een ze- kex-e mate van eerzucht, vindt hier een i'oeping: hij zal er zijn schou ders eens onder zetten, om die gammele zaak uit zijn verval op te heffen. Hij zal er blijven, zèl dan zelf zien, wat hij te doen heeft. En gedurende de kleine twintig jaren, dat hij er werken zal, zal de boer hem wel eens vragen, hoe of wat, maar niet één keer hem ook maar het geringste werk gelasten. Hannesje drijft de boerderij! Hij effent, zuivert het erf, kapt, snoeit en fatsoeneert de doornen manteling, verft, teert, zaagt en timmert, alle6 en overal, waar de hand van de vakman niet direct vereist is, wiedt en schoffelt in zijn strijd tegen het onkruid, graaft en delft om de waterafvoer te re gelen, jaagt bij de jongens het luie zweet er uit, zodat ze werken, als ze nog nooit gedaan hebben. Hij geeft aanwijzingen, houdt toezicht bij hun ploegen, eggen, zaaien,, be- ïekent en bestelt de hoeveelheid benodigde kunstmest, doet, naar het woord van de boer, wat hijzelf ziet, wat hij te doen hééft. De man betaalt hem trouw elke week, drie stuivers per dag boven het gewone loon. De voorschotten op de gecontrac teerde suikerbieten stellen hem in staat, ook aan andere geldelijke verplichtingen te voldoen. Och, hij is goed voor zijn schuld, weet, dat er toch niets of hoegenaamd niets overschiet. En hij betaalt maar, vraagt zich in zijn staat van ver suffing niet af, wat eerst nodig aangezuiverd moet worden. Eerst komt, eerst maalt! Als dan de oogsttijd daar is, de eerste onder Hannesjes bewind, zijn de resultaten al dadelijk zichtbaar. De opbrengsten zijn rijker, de vruchten beter. Het bouwland is goede, dankba re grond, die slechts het oog van de meester vraagt. Het tweede jaar zal ongetwijfeld weer verdex-e voor uitgang doen zien. Hannesje is daar wel zeer te rechter tijd gekomen. Hij weet zelf nog niet, hóé zeer. Hij zal dit al gauw gewaar worden. Tot zijn schrik (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5